Zierlkzeesche Nieuwsbode IMAATi JURGEN! FUNSTE ABONNEMENT: Vrijdag 5 Mei 1922 zierikzeesche courant. advertentiën EERSTE BLAD. IDELER, I H. Hesren-Costuums naar maat. 1 RIJWIELEN Dames Rijwielen. Heeren Rijwielen. BANDEN voor Rijwielen in verschillende merken. Zzeesche Auto-Verhuurinrichting Algemeen Overzicht. BINNENLAND. BUITENLAND. Uit Stad eii Provincie. p£R PQNP[ C E N Tj Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10771. Dir. A. J, DE LOOZE J(. Ullg.-Hedict. H, J. KOSTE* van 13 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van nit- gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat alt 2 bladen. ZIERIKZEE. MANUFACTUREN. KARPETTEN. LUOPEKS. VIT RAGE'S. LINNEN GORDIJNEN. Gemaakte Dames Goederen. STOFFEN. BLAUWE JASJES. ENG. LEEREN BROEKEN. RIJKE KEUZE FESTONS. TAFELZEILEN. NIEUWSTE STOFFEN. Scherp concurreerend. GARAGE L.-N03ELSTRAAT. Telefoon No. 130. Tijdens de tweede openbar! zitting der Genueesehe conferentie heeft het hoofd der Nederlandsche delegatie, onz« minister van 'buitenlandsche zaken, een rede gehouden, waarin hij noewel erg diplomatisch, maar nochtans duidelijk ge noeg het vraagstuk der internationale schulden besprak. De spanning ter vergadering werd daardoor tussehen de gedelegeerden on derling iets grooter, want deze hoogst belangrijke kwestie, vormt feitelijk de basis ter regeling van de verhoudingen tussehen de verschillende rijken, vooral van de voorheen vijandig tegenover ei kaar staandemogendheden. Zoolang dit zeer ingewikkeld probleem niet is opgelost door de onmiddellijk be trokken partijen, kunnen de ter confe rentie opgestelde financieële beginselen slechts een norm aangeven. De -berichten over de resultaten, de te verwachten beslissingen en gehouden be sprekingen ter conferentie, maken alle melding van den strijd op 't politieke sohaakbiord tussehen Lloyd George en P.oincaré, welke laatste al heel weinig lust schijnt te gevoelen om naar Genua te komen, om daar Frankrijks remmende houding nog duidelijker te komen uit eenzetten. Lloyd George, de practische Engelsch- man, heeft aan Poincaré een plan ont vouwd met betrekking tot de interge- allieerde schulden en in het bizonder tot hel Duitsche vergoedingsvraagstuk. In hoofdzaak komt dat plan hierop neer dat de eigenlijke oorlogsschuld van Duitsehland zou worden teruggebracht tot 45 milliard, dat door leveringen in natura grootendeels zou moeten worden opgebracht. Engeland zou bij aanvaarding van dit stelsel bereid zijn allerlei tegemoetko mingen aan Frankrijk toe te staan, o.a. het afzien der rentebetaling der Fransehe oorlogsschuld aan Engeland en het laten varen ten behoeve van Frankrijk - van een gedeelte van het aandeel in de Duitsche vergoeding. Ip Engeland is men van meening dat er op dejn duur van de Duitsche en Fransehe schulden toch niet veel terecht komt. Uit de begrootingsrede van den Brit- schen kanselier van de schatkist bleek, dat deze met de inkomsten uit de Duit sche vergoeding maar liefst heelemaal geen rekening heeft gehouden. Hij merkte o.a. op: Wat er van Duitsehland komt zou een meevallertje zijn Frankrijk wantrouwt Engeland's bedoe lingen en wat de verschillende groote Fransehe persorganen, spreekbuizen der diverse politici, publiceeren, geeft niet veel hoop op spoedige overeenstemming in de vergoedingskwestie. diging aangenomen en zal zich met haar kinderen vestigen in een kasteel nabij Madrid, eigendom der koningin-moeder. Zij heeft verzocht het stoffelijk over- sdhot van Karl naar een plaats in de na bijheid te laten vervoeren. Geheime draadlooze telegrafie. Belangrijke uitvindingen om het geheim te verzekeren van de draadlooze verbiii- dingen en om schepen te beveiligen, zijn gedaan door Franklin, een Engelsch in genieur van de Marconi-maatschappij. Er zijn daardoor resultaten verkregen, die men twee jaar geleden onmogelijk achtte. Gebruik makend van een golflengte van slechts 15 meter, is er een draadloos ge sprek heen en weer tussehen Londen en Birmingham gevoerd, dat alleen hoor baar was op de speciaal daarvoor aan gewezen stations die het experiment de den. Een tweede resultaat van deze uit vinding is geweest de verdere ontwikke- linig van den „draadloozen vuurtoren". Een draadlooze golf, uitgezonden door een draaiende overbrenger, kan nu het schip zijn juiste positie ten opzichte van .den draadloozen vuurtoren aanwijzen. Voor de film. Om zes uur 's morgens ontdekte dezer dagen de politie te Leeds, dat een man bezig was bij een muziekfirma in een der hoofdstraten een brandkast open te breken. Toen hij; zich ontdekt zag, nam de inbreker de vlucht door een raampje en snelde naar het dak. De politie volgde hem, de brandweer rukte aan met gfoote ladders en een wi'Ide jacht over de da ken beigön. Telkens viel de man bijna in de val om nog juist bijtijds te ont komen. De jacht duurde verscheidene uren en honderden menschen sloegen haar van de straat af gaande. Met groote handig heid wist de man zich herhaaldelijk te verstoppen; zelfs lag hij op een goed oogenblik achter een goot verborgen, waarbij de politie over de te volgen tak- tiek stond te beraadslagen. Iemand hoorde gestommel, de politiebeambten on derzochten de goot; de man echter stoof bliksemsnel op, deelde een paar gewel dige klappdn uit en sprong weer weg over de daken. Het slot was echter,, dat hij het toch moest opgeven en werd ingerekend. Een Spartaan. Eén schaapherder op een groote be- zitti-n'g bij Bothweli, in Tasmanië, sliep jonlangs in een eenzame hut, toen hij olntwaakte door een stekende pijn in zijm linker voet. Denkend dat het wel een slang geweest zou zijn, greep hij een scheermes en trachtte zijn teen af te zetten. Toen dat niet al te gemakkelijk gi(ng, voltooide hij het karweitje met een bijl. Daarop zadelde hij zijn paard en reed 221/2 K.M. naar den naasten dok ter, waar hij uitgeput door bloedverlies aankwam. Een onderzoek van den Ai- gezetten teen maakte uit dat de beet door een rat en niet door een slang was teweeggebracht. Indische bureaucratie. Het Soerab. Hblcl. vermeldt de volgende ware geschiedenis uit een der gewestelijke hoofdplaatsen op Java: Naar het hospitaal werd door den cipier der gevangenis een ïnlandsche vrouw ge zonden met het schriftelijk verzoek aan den dokter haar vier met goud geplom-< beerde kiezen te doen trekken, want de voorschriften vérboden 't bezit van pre- ciosa m de gevangenis. De dokter voldeed natuurlijk niet aan het verzoek, doch stuurde de vrouw terug met een briefje, waarin in overweging ge geven werd den verzoeker ter observatie naar het hospitaal te zenden, daar er ver moedelijk met zijn geestvermogens iets niet in orde was. De directeur van 's lands gevangenis vond daarin weder aanleiding een klacht tegen den dokter in te dienen. Als men het in een verhaal las, zou men het overdreven vinden, doch het is een ware geschiedenis van het jaar 1922! Wij vragen ons af, wie gevaarlijker zijn, de gevangenen of dergelijke gevangenenbe- waarders. Zita naar Madrid. Volgens het N. Wiener Tageblatt wordt het bericht, dat de koning van Spanje ex-keizerin Zita naar Madrid heeft uitge- noodigd, door goed ingelichte Entente kringen bevestigd. Zita heeft de uitnoo Eerder is een beslissing der regeering in dien geest niet mogelijk. Postverzending vin het buitenland. Het Woensdag verschenen staatsblad 199 bevat het K.B., waarbij aan artikel 8 van het internationaal postbesluit 1922 een nieuw lid wordt toegevoegd, luidend als volgt: Verboden is de invoer en de bestelling door den dienst der posterijen van druk werkzendingen uit het buitenland, welker verzending klaarblijkelijk beoogt vermij ding van de kosten en rechten, welke bij verzending binnen het Rijk zouden zijn verschuldigd. De Kon. familie naar Noorwegen. De Koningin en de Prins stellen zich voor, den 27sten dezer voor vijf weken een reis naar Noorwegen te ondernémen. Daartoe is gecharterd het stoomschip Ba tavier V, van de firma Wm. H. Mülier Co. Ook Prinses Juliana .zal de reis meemaken. H. M. en Z. K. H. hebben voor dezen tocht uitgenoodigd hertog Adolf Frie- drich van Mecklenburg, broeder van den Prins. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 4 Mei. Beskoten wordt, zoo mogelijk de nieu we grondwetsontwerpen in de afdeelin- gen te onderzoeken. Hoofdstuk 2 der Staatsbegrooting 1922 (hooge colleges en kabinet Koningin) wordt zh.s. aangenomen; bij Hoofdstuk fb (financiën) bepleit de heer Diepenhorst afschaffing van het registratierecht op tuinbouwveilingen en de heer de Waal Malefijt afschaffing van dat recht op visohveilingen. Minister de Geer kan met het oog op de financiën hieraan thans nog niet voldoen. Het begrootingshoofdstuk wordt daarna z.h.s. aangenomen. Bij hoofdstuk 4 der Staatsbegrooting 1922 (justitie) dringt de heer Slingenberg aan op indiening van een nieuw wetboek voor burgerlijke rechtsvordering. De heer Anema sluit zich hierbij aan en bepleit herziening der instructie voor de commissie-Limburg, welke commissie geheel van aard is veranderd. Voorts dringt hij aan op intrekking der ontwerpen voor de administratieve recht spraak om deze kwestie te laten onder zoeken door een commissie. De 'heer Mendels wil eveneens herzie ning der instructies voor de commissie Limburg. De heer van der Maesen wil den nota rissen toestaan buiten hun standplaatsge meente te wonen. De heer Bergsma bepleit reorganisatie der recherche; eveneens dringt spr. aan op verbetering van het verkeer te land en te water. Minister Heemskerk zal dit laatste over wegen, maar wijst op de bezuiniging. De omzetting van de plaatselijke in een Cen trale recherche lokt spr. niet aan. De Minister voelt niets voor omzetting van de commissie-Limburg, in een alge- meene commissie. Over intrekking der ontwerpen op de administratieve rechtspraak kan de Minis ter thans geen beslissing nemen. De justitie-begrooting wordt daarna z. h. s. aangenomen, evenals een aantal kleine wetsontwerpen. Bij hoofdstuk 9 (Waterstaat) dringt de heer Bergsma aan op uitvoering van het Twente-Rijnkanaal en meer steun inzake het Luchtvaartver- keer. Spr. vraagt te waken voor het stads- schoon van Deift en hij bepleit verlaging spoorwegtarieven. De heer Smeenge wijst op het belang van goede verkeersmiddelen en bepleit verbetering van het Zwolschediep. Spr. ihoopt, dat de drooglegging van de Zuider zee met het oog op het nationale belang met kracht zal worden voortgezet. Ten slotte dringt spr. aan op verlaging der spoorwegtarieven. Evenzoo de heer Van der Maesen. De heer van Hardenbroek bepleit het nut van rijs-aanplantingen voor de Zuiderzee. Het Vryhöidsfeest te Veero. (Wioensdaf 3 Mei herdacht men te Veere den dag, waarop het voor 350 jaar het SpaansChe juk afschudde en zich aan de zijde van Oranje schaarde. Met opgewektheid is er feest gevierd, terwijl redevoeringen werden gehouden door den burgemeester en de twee al daar wonende predikanten der Herv. en Geref. Kerk. Des voormiddags werd een groote his torische optocht gehouden. De salarisverlaging voor het rijks personeel. Het bericht uit de Tel., dat de regee ring voornemens zou zijn om binnenkort de salarissen voor het Rijkspersoneel over het algemeen met 10 pCt. te verlagen, heeft het Corr. Bureau in een van zijn van hoogerhand geïnspireerde mededee- lingen trachten tegen te spreken. Echter in een vorm, welke een bevestiging van ons bericht inhoudt. Aan een pertinente tegenspraak wordt van regeeringswege niet gedacht, om de eenvoudige reden, dat de door ons gepubliceerde feiten juist zijn. Als art. 40 van het Bezoldigingsbe sluit gewijzigd is, zal de regeering met de voorstellen tot salarisverlaging komen. ZIERIKZEE. In de sociëteit „Ons Ge noegen,, vergaderden Woensdagavond eenige hoofdcomitélëden met het best. der „O. V." om eenige noodzakelijke bespre kingen te houden en voorbereidende maat regelen te treffen voor de te verwachten groote dag van 13 Juli p.s., het herden kingsfeest! Ons bericht in het nummer van Woens dag eischt eenige rectificatie, daar op bovengenoemde vergadering besloten werd bij mr. dr. S. J. M. van Geuns te Amster dam nogmaals met klem aan te dringen hier als feestredenaar te willen fungeeren. Bij onverhoopte weigering zou men een tweede verzoek richten aan jhr. E. von Bose, die, behoudens eenige restrictie, reeds de toezegging deed om als zoodanig op te treden. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen met den heer van Duin nader overleg te plegen in verband met het in de Concert zaal op te voeren stuk, betrekking heb bend op de overgave van onze stad in 1576. De datum der feestviering, 13 Juli, lokte een langdurige, uitvoerige discussie uit- Het denkbeeld werd geopperd om dezen datum een week te vervroegen, in verband voornamelijk met het dien dag dan gunsti ger tij voor het binnenkomen der vloot met de bevrijders, welk deel, behoudens den gecostumeerden-histórischen optocht, een dér voornaamste attracties vormt van het geheele later definitief vast te stellen programma. Na ampele bespreking werd evenwel met bijna algemeene stemmen besloten den datum van 13 Juli te handhaven. Een belangrijk onderdeel der besprekin gen werd voorts gewijd aan de costuums. Door den heer Breedvelt, welke zich reeds meermalen verdienstelijk hééft gemaakt, door 't vervaardigen van teekeningen enz., werd een keurige aquarel vertoond, waar op eenige kleederdrachten voorkwamen uit den Geuzentijd. Het bestuur zal zich, wat dit betreft, in verbinding stellen met de directrice der modevakschool om zoo mogelijk eeni ge patronen te laten vervaardigen, welke dan in een nader aan te wijzen etalage zullen worden tentoongesteld. Het zal daardoor ook mogelijk zijn, dat de huismoeders voor hunne kleinen voor een luttel bedrag een hist, eostuumpje kunnen vervaardigen, waardoor het feeste lijk aspect onzer stad zeker niet weinig zal worden verhoogd. Enkele andere attracties werden nog besproken, welke echter voorloopig nog niet vermeld kunnen worden. Nadat de vergadering zich nog enkele oogenblikken had bezig gehouden met het bespreken van propagandamiddelen, sloot de voorzitter deze opgewekte bijeenkomst. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden, dat vroeger toegekende bijdra gen voor woningbouw zullen worden uit gekeerd aan de gemeenten: Burgh, ten behoeve van L. C. Bom, f950; Dreischor, ten behoeve van P'. v. d. Linde Wz., f 1008; Noordgouwe, ten behoeve van W. Moer- mond (beschikbaar te stellen gedeelte der bijdrage" twee zevende) f 2520; Oud-Vos- senieer, ten behoeve van A. Gunter (res tant) f2600. Van het Nederl. Roode Kruis ontvin gen wij een bijlage van het maandschrift ,Op de Hoogte", waarin ons de afgrijse lijke gevolgen van den ontzettenden hon gersnood in Rusland in schrille kleuren worden voor oogen gesteld. Deze tijdschrift-bijlage werd uitgegeven ten bate van de kinderkeukens te Saratov. Zij, die bijdragen voor het zeer ver heven doel willen afzonderen, zenden hun gaven aan 't Nederl. Roodé Kruis", Prin- cessegracht 27, Den Haag (postgiro 22120). ,Voor twaalf gulden helpt men vijf kinderen gedurende een maand aan voed sel!" SCHOUWEN. De heersehende kentering der tijden doet zich voor den veldarbeider duchtig gevoelen. Niet alleen, dat de loo- nen zich in sterk dalende richting -bewe gen, ook komen er veel losse arbeiders op de straat te staan, terwijl het vastte personeel nog zooveel mogelijk wordt bezig gehouden. Geen wonder, dat niet weinigen wegtrekken, vooral naar Noord- Frankrijk. ELKERZEE. De heer C. Hanse Pz. al hier. is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om aldaar te worden benoemd tot visscherij- adviseur. POORTVLIET De uitslagen der hier ge houden schietwedstrijden zijn als volgt: Scherpe baan korpsen, afd. A. Ie prijs, „Prinses Juliana" te Scherpenisse; 2e pr. „Prinses Juliana" te St.-Annaland; 3e pr., „Koningin Wilhelmina" te Tholen; 4e pr., „Nederland en Oranje" te Poortvliet; 5e pr., „Koningin Emma" te Oud-Vossemeer. Afd. B, Bijzondere Landstorm. Ie pr., afd. St.-Annaland; 2e pr., afd. Poortvliet; 3e pr. afd. Oud-Vossemeer. Afd. C, Ge- ivone Landstorm, le pr. afd. Poortvliet; 2e pr. afd. St.-Annaland; 3e pr. afd. Oud- Vossemeer. Hoogste Korpsschutter: Afd. A, C. Bevelander te Scherpenisse; afd. B, J. Berkheij te Oud-Vossemeer; afd. C, M. C. Slootmaker te Poórtviiet. Perso neel afd. D. le pr. J. Moerland te St.- Annaland; 2e pr. G. L. v. d. Linden te Tho len; 3e pr. J. L. GoedegebuUre te St.-Anna land; 4e pr. Chr. Krijger te Poortvliet; 5e pr. H. Russcher té Tholen; 6e pr. M. iM- van Rijssel te Tholen; 7e pr. A. Goede- gebuure te St.-Annaland; 8e pr. D. v. d. Werff te Scherpenisse; 9e pr. C. J. M. Hage te Poortvliet; 10e pr. A. Bevelander te Scherpenisse; Eerel)aan, afd. E. le pr. W. Keur te St.-Anpaland2e pr. J. L. Goe- degebuure te St.-Annaland; 33e pr. A. Goedegebuure te St.-Annaland; 4e pr. J. Moerland te St.-Annaland; 5e pr. M. P. Duijser te St.-Annaland; 6e pr. M. M. van Rijssel te Tholen; 7e pr. D. v. d. Werff te Scherpenisse; 8e pr. G. L. v. d. Linden te Tholen. Marga-baan, personeel, afd. F. le pr. A. Goedegebuure, 2e pr. W. Goede gebuure, 3e pr. M. P. Duijser, 4e pr, Th. Kurvink, allen te St.-Annaland; 5e pr. A. W. Kloet te St.-Maartensdijk; 6e pr. J. L. Goedegebuure, St.-Annaland; 7e pr. C, Bevelander, Scherpenisse; 8e pr. W. Keur, St.-Annaland; 9e pr. W. Gunter, Oud-Vossemeer; 10e r. C. M. Krijger, Poortvliet. Eerebaan, afd. G. le pr. C. Bevelander, Scherpenisse; 2e pr. A. Goede gebuure, SL-Annaland; 3e pr. M. P. Duij ser, St.-Annaland; 4e pr. M. P. Lanooij, St.-Annaland; 5e pr. A. W. Kloet, St.-Maar tensdijk; 6e pr. H. van IJseldijk, Poort vliet; 7e pr. Abr. Kurvink, St.-Annaland. LANDBOUW_ EN VEETEELT. BRU1NISSE. In de op 3 Mei gehdudfeh Houdt migraine U er oüder, Zenuwhoofdpijn, Haast nooit zonder?" Zet dan maar de zorg opzg Freco's Zenuwpoeder maakt U vrij. Per koker 60 cent. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE, Zierikzee, L. G. v. ZALTBOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. vergadering van de vereeniging ^Land bouwbelang" alhier, trad voor haar als spreker op, de heer C. Koopman Jr., land bouwkundig ingenieur te Zierikzee, met het onderwerp: „De aardappel, hare ziek ten en de middelen deze te voorkomen en te bestrijden". Op eenvoudige, doch voor iedereen bevattelijke wijze zette de Spr. deze punten uiteen, waaruit bleek, dat de aardappel ook aan vele ziekten önderhé- vig is, en dat selectie en goed pootgoed een eerste eisch is, wil men dit gewas bij voortduring rendabel kweeken.'Tevens kondigde dé spreker aan, dat hij voor nemens is, dit jaar in Friesland zelf de velden te gaan bezichtigen en dan van deze het pootgoed te koopen, terwijl hij tevens mededeelde, ook voor deze ver eeniging orders in ontvangst te nemen. Staande de vergadering werden hem ter levering opgedragen 175 H.L. Eigenhei mer- en 126 H.L. bonte poters; wél een bewijs, dat men ook hier doordrongen is van dit voor den landbouw groot voor deel van goed pootgoed. De spreker werd dan öok namens de vereeniging door den voorzitter dank gezegd voor zijne interes sante lezing. Dat men gaarne zulke lezin gen hoort hier ter plaatse, bleék ook nu, daar men nog al in flinken getale was opgekomen. Dit weerlegt op duide lijke wijze, wat nog al eens beweerd wordt, dat men op Duiveland achterlijk is op 't gebied van vereenigingswézen. AANBESTEDINGEN. Bij de gehouden aanbesteding der on derhoudswerken van het Calamiteuze Wa terschap ,',Bruinisse" 'werd ingeschreven door de heeren: P. Bervoets te Seroos- kerke, 1" 37240; B. Oosters, Willemstad, f 36998; Frans v. d. Hulle en C. v. d. Klippe, Oosterland, f 35300; W. van Vossem, St.-Annaland, f 32980; W. L. Klos, Scherpenisse, f 32950; Joh. Elen- baas, St.-Annaland, f 32700; D. v. Pope- ring, Sirjansland, f 32310; L. v. d. Velde, Bruinisse, f 32300 eh Joost v. Popering, Bruinisse, f 31800. De raming was! i 3.7276. ZIERIKZEE. Door het Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen werd Dondërdag j.l. aanbesteed het herstellOT en onderhouden van de havenhoofdeh van Zierikzee, vólgens Bestek no. 527. Inschrijvers waren voor, le perceel, L. Beije te Zierikzee, f 448 (gegund); 2e perceel, Joh.s van Almkerk xe Zierik zee, f 816, id. en het vernieuwen van het worteleinde van Marinedam I, welk werk gegund werd aan W. de Voogd te Scharèndijke, voor f 3750. ONDERWIJS. Bevorderd te Leiden tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „l'Occidentalisme d'Ivan Tourguenev" de heer Ulrich Huber Noodt, geboren te Zie rikzee, wonende te Meppel. oud-VOSSEMEER. Mej. K. Sakko uit Tholen, aanvaardde met 1 Mei j.l. dé betrekking van tijdelijk onderwijzeres aan de openb. lagere school alhier. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. öenoepen: Te Almkerk, J. F. Roth te Sloten (Fr.) Te Putten (G.) H. H. van Ameide te Ridderkerk. Te Rijs- sen, B. N. B. Bouthoorn te Wapenveld. Te Vollenhove, dr. G. Verloop te Zoelmond. Bedankt: Voor Ouderkerk a. d. IJssel, G. A. Pott te Oud-Bsijerland. Voor Ede (G.) P. Kuylman te Houten. Voor Garderen, S. Ronner te Oene. - Voor Doornspijk, B. N. B. Bouthoorn te Wa penveld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1