Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 26 April 1922 zierikzeesche courant. ADVERTENTltN: HINDERWET. ~BÜTt e n l a n d. b i n n E n lan D. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per poBt ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ots; van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag v»n uit gave vóór 11 ure. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS yan Zierikzee maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van P. DEN HAAN, Motor en Rijwielhandelaar alhier, om in liet perceel, kadastr. bekend in sectie A No. 2470, een benzinemotor van l8/« paardekraeht voor het dryven van een draaibank en slijpsteen te mo gen plaatsen, deor hen is VERDAAGD tot 24 Juli 1922, op grond, dat de berichten, bedoeld in de artikelen 7bis en 12öis der Hinderwet, nog niet van den Hoofdinspecteur van den Arbeid in het 10e district zjjn in gekomen. Zierikzee, 24 April 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., 1.®-Burgemee8ter. F. NAEREBOUT, wnd. Secretaris. Tien milliard bezettingskosten Het secretariaat van den Volkenbond deelt officiéél mee, dat de onderhande lingen over de Opper-Silezische kwestie afgeloopen zijn. De bezettingskosten voor Opper-Silezië, tien milliard Mark, zullen, volgens een bericht uit Parijs, betaald worden door Duitschland en Polen, in verhouding van de beiden toegekende dee- len van Opper-Silezië. Een gruwelijk dram». Een wagenmaker te Molenbeek bij Brus sel was het leven moede en besloot zelf moord te plegen. Hij wist zijn vrouw en oudste dochter te bewegen naar den schouwburg te gaan en bleef zelf met zijn drie jongste kinderen, twee jongens van 15 en 13, en een meisje van zes jaar, thuis. Hij stuurde de kinderen vroeg naar bed, begaf zich naar zijn slaapkamer, ont kleedde zich en draaide de gaskraan open. De kraan was echter vrij hoog in het vertrek aangelegd, zoodat het gas door de naden van het plafond een uitweg zocht en in de bovengelegen slaapkamer der kinderen terecht kwam. Toen de vrouw 's avonds laat thuis kwam, trof zij haar man en kinderen buiten bewustzijn aan. De man echter kon spoedig weer worden bijgebracht, daar hij slechts weinig gas had binnen gekregen. De kinderen evenwel bleken alle drie gestikt; zij waren het slacht offer geworden van den mislukten zelf moord van hun vader. De laster-bucil. In 't kleine Pradet nabij Toulon is de lasterbacil ook al aan het werk. De justi tie stelt een onderzoek in naar aanleiding van anonieme brieven, waarin een jong meisje wordt belasterd. Het merkwaardige is, dat vijftien jaar geleden in hetzelfde stadje de toezending van anonieme brie ven geleid heeft tot een tragisch gebeuren. Twee jonge lieden, ten onrechte verdacht van een zedenmisdrijf, pleegden zelf moord. De vermoedelijke schrijver van de lasterlijke brieven moest wegens ge brek aan bewijs in vrijheid worden ge steld. De boerenstand in Frunkryk. Het landbouwcongres te Nancy, waar Poincaré een rede heeft gehouden over de politieke positie van den Franschen boer, heeft zijn werkzaamheden beëindigd met het uitspreken van een reeks wen- schen, waarvan de meeste voortkomen uit vrees het type landarbeider en boer te zien uitsterven. Dit gevaar is volstrekt niet denkbeeldig, zooals blijkt uit de resul taten van de laatste volkstelling in dor pen en gehuchten. Noodig is maatregelen te treffen, ten eerste om de nataliteit in den boerenstand te bevorderen, ten tweede om de boeren aan het land te binden. Er moeten bewerkers van de akkers zijn uit de steden kan men ze niet recrutee- teeren, dus behoort de nataliteit in de dorpen toe te nemen en de trouw aan den grond bevorderd te worden door betere levensvoorwaarden, hoogere loo- nen en uitbreiding van de mogelijkheid tot kleingrondbezit. Er is geen toekomst en geen groot opgezette politiek mogelijk, constateert het Journal des Débats, voor een land, dat bewust zijn ondergang tegemoet gaat door het verlaten van den voedenden bodem. De verdwijnende boer beteekent den dood van het land. Ongewenschte vroeradelingen. België is een van de weinige landen, waar de vreemdeling slechts na versto ring van de openbare orde kan worden uitgezet, merkt de Standaard op. Daar de immigratie in de Vereenigde Staten en Canada door onlangs genomen maatrege len zeer bemoeilijkt wordt, stroomt het duizenden emigranten doorgaans Pool- sche en Russische Joden, Italianen en in woners1 uit den Balkan die meestal uit ontevredenheid over de nieuwe poli tieke en economische toestanden hun land verlaten om elders hun brood te gaan zoeken. Zoo hebben zich van af Novem ber 1920 tot einde Februari, alleen in het arrondissement Brussel meer dan 12.000 buitenlandsche gezinnen gevestigd. Reeds wordt deze toevloed van ongenoode gas ten van wie er velen ten laste komen van crisisfonds en openbare weldadig heid in den laatsten tijd gestremd door die invoering van een verplicht visa voor onbepaald verblijf in België. Meer afdoen de ware echter, meent het blad, de vreemdelingenwet, tijdelijk zoo men wil, te wijzigen. Wat in vele Europeesche en Amerikaansche landen reeds gebeurd is. Het bezoek van den koning van Zweden. Naar men aan het Corr.-Bur. mededeelt is in verband met het overlijden van de groot-hertogin Marie van Mecklen- burgh,. het voor 4 Mei a.s. aangekondigde bezoek van den koning van Zweden in gevolge den door Z. M. aan de Koningin te kennen gegeven wensch, voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Hofrouw. In verband met het overlijden van de Groothertogin van Mecklenburg, neemt het Nederlandsche hof vijf weken zwaren, drie weken middelbaren en twee weken lichten rouw aan. Het stoffelijk overschot yan de over leden groothertogin zal per spoor naar Mecklenburg worden vervoerd om daar te worden ter aarde besteld. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Gehoor gevend aan de uitnoodiging der Oranjevereeniging al hier waren Maandagavond vele belang stellenden in hötel „Juliana" bijeenge: komen om nadere mededeelingen te hoo- ren nopens het op Donderdag 13 Juli as. te houden feest ter herdenking van het feit dat ook Zierikzee 350 jaar ge leden het Spaansche juk afschudde Deze vergadering was voornamelijk belegd om tot de oprichting Van ver schillende sub-comitéJs te geraken. Ver scheidene heeren werden bereid gevon den hierin zitting te nemen. Onder ap plaus der vergadering deelde een der aanwezige Visschers mede dat de vis- scherijvereeniging „Helpt Elkander", de GeuzenVloot zal formeeren, welke vol gens het voorloopig programma zal lan den aan de Engelsehe kade. De stoet stelt zich dan op in de weide waar het vorig jaar de vliegerwedstrijd werd ge houden en waar ditmaal zeer waarschijn lijk eveneens deze jeugdwedstrijd zal plaats hebben. Binnenkort zullen eenige heeren met lijsten tot* inzameling der gelden voor 't feest bij de ingezetenen aankloppen. Door het bestuur der O.V. zal Don derdagmiddag een vergadering worden gehouden waarvopr een groot aantal personen uit het eiland zijn uitgenoo- digd om eventueel zitting te nemen in' een der sub-comité"s, daar men uitdruk kelijk wenscht dat dit feest een feest wordt voor geheel Schouwen—Duiveland! Uit den boezem der vergadering werd o.m. het voorstel gedaan ook op de buitengemeenten gelden voor dit feest in te zamelen, terwijl voorts de aan dacht werd gevestigd op de straatver siering. Dit laatste laat 't bestuur gaarne over aan de bewoners der verschillende straten. Of 't bestuur enkele poorten zal plaatsen, hangt geheel en al van de to taal ingekomen gelden af. Kort voor den eigenlijken feestdag zal tot stijving der kas, in de Concertzaal een tooneel- stukje worden opgevoerd, waarin een stukje historie uit 1575—'76, betrekking hebbend op de overgave der stad aan de Spanjaarden, is verwerkt. Nog meer plan nen hangen in de lucht, waarover we voorloopig zullen zwijgen. Bij J, Waltman Jr. te Delft is een brochure verschenen van C. N. J. Hioolen aldaar, over „De Tabakswet, als nood zakelijke factor voor een gezonde siga ren-industrie". In- de jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Bank voor Schouwen en Duiveland alhier, gehouden op 20 April j.l., werden de balans en de winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar, sluitende met een winstsaldo van f 29711,25, goedge keurd. Het dividend werd bepaald op 121/2 pCt. Na betaling van tantièmes en belastingen, bleef f7485,78 over, welk be drag in de dividend-reserve werd gestort. De totale reserves bereikten hierdoor een bedrag van bijna f75000. De aftredende commissarissen, de heeren jhr. C. A. van Citters en mr. A. -Moolenburgh van Zon- nemaire, werden herbenoemd. In het afge loopen jaar -werden geen verliezen ge leden. Bij Kon. besluit van 21 dezer is de heer M. A. Bleiker benoemd tot burge meester der gemeente Schoondijke. RENESSE. Het kan zeker niet on dienstig zijn den bezoekers van duin en strand er even de aandfacht op te vestigen dat door den gemeenteraad eene verordening is vastgesteld, waarin het verboden i- langs den pas aangelegden rijweg en het door plantsoen daarvlan afgcscheidet voetpad naar hel duin, auto's, motor- en andere rijwielen en voertuigen, onbeheerd te laten staan of tijdelijk te bergen. Dïe goede maatregel is genomen, omdat gebleken is, dat door het groot aantal fietsen den weg voor het rustig wandelend publiek zeer belemmerd werd. Nu kan het zijn nut hebben ^ejven de bezoekers er op te wijzen, dat door den ondernemer Joh. de Bruijne recht over den theetuin een stuk grond is ingenomen voor het plaat sen van auto's en het bergen van mo tor- en andere rijwielen onder een be schermend dak. Mochten er soms nog andere gelegenheden tot het bergen van voertuigen opengesteld worden dan zal dit tijdig door het plaatsen van een bordje bekend worden. Nu er ter vergemakkelijking om op het duin en aan het strand te komen een breede betontrap tegen het duin wordt gelegd zal het den bezoeker de zen zomer te aangenamer zijn ELLEMEET. Zaterdag j.l. hield onze afdeeling van den Bond voor Staatspen- sionneering hare jaarlijksche propaganda- avond. Voor een flink bezette zaal hield de voorzitter zijn openingsrede, waarin hij de aanwezigen enkele gebreken uit eenzette, welke onze bestaande pensioen wetgeving aankleven en een kleine schets gaf van de enorme kosten, welke de Ra den van Arbeid met zich brengen. Door de rederijkerskamer „H. Z. O. D." werd opgevoerd: „Buiten de Wet", door D. Brouwer, welk tooneelstuk ernstig ge breken in de bestaande wet voor Staats pensioen aanwijst. Het stuk werd goed weergegeven. Op verdienstelijke wijze werden door het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een. 5-tal nummers ten gehoore gebracht, waarna twee heeren-leden van „H. Z. O. W' de aanwezigen vergastten op enkele aardige voordrachten. Tus- schentijds werden eenige liederen gezon gen uit den bekenden zangbundel. Ten slotte dankte de voorzitter allen, die tot het slagen van dezen propaganda-avond hadden meegewerkt, sprak nog enkele woorden voor den bloei van den Bond in 't algemeen en spoorde als steeds de aan wezigen aan zooveel mogelijk leden te winnen voor de afdeeling, welks aantal de 200 zeer nabij is, waarna hij de verga dering sloot. Zeer zeker was de heer J. Spek de tolk aller aanwezigen, toen hij den verdienstelijken voorzitter, den heer A. P. v. d. Weijde, dank bracht voor zijn grooten ijver^ welke hij steeds voor deze afdeeling aan den dag legt. DREISCHOR. Raadsvergadering gehou den op Vrijdag 21 April. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige vergadering d.d. 27 Febr. worden na lezing goedgekeurd. In gekomen is een schrijven der benpemde plaatselijke schoolcommissie, waarbij de heeren hun benoeming aannemen. De voorzitter doet mededeeling van de kas opname bij den gem.-ontvanger, welke in orde is bevonden. Van W. Moermond, timmerman te Noordgouwe, is een ver zoek ingekomfen den laatsten termijn van de vèrbouwing der dokterswoning te mo gen ontvangen. B. en W. adviseeren, daar het werk volgens de laatste aanwijzing van opzichter Houdkamp nog niet in orde is, nog geen betaling te doen. Alzoo wordt besloten. Op een schrijven van den bur gemeester van Zierikzee, tot bijdrage in de kosten ter uitdieping van de haven aldaar, teneinde ten allen tijde een goede verbinding te krijgen, in hoofdzaak voor den postdienst, wordt afwijzend beschikt. De voorzitter leest 't reglement der plaat selijke schoolcommissie voor en in ver band daarmee wordt een bedrag van f10 toegestaan voor bestrijding der onkosten voor vergaderingen enz. Aan de orde is de benoeming van een bewaarschoolhou- deres. Tien sollicitanten hebben zich op gegeven, waaronder 3 gehuwden en waar van zich éénreeds heeft teruggetrokken. B. en W. hebben een drietal opgemaakt, maar geven na eenige bespreking gelegen heid tot vrije stemming, waarna, na her haalde stemming, de stemmen staken en door het lot wordt beslist, dat mej. Jac. Dopge—Kristalijn is benoemd, voor het tijdvak Mei—November,- op een salaris van f 300. Bij de rondvraag stelt de heer Doeleman voor de grond van 't haven- terein afkomstig, welke dit jaar slechts f 13,25 opbracht, in 't vervolg langs den oprit achter het weeghuisje te storten en dezen oprit daarmee te verbreeden, waartoe wordt besloten. Tegelijk wordt besloten er een paar palen met een plank te plaatsen, voor het gevaar van afrijden, langs denzelfden oprit. De heer v. Lan- geraad heeft klachten gehoord van school kinderen over slechte verwarming der O. L. S. Hij vraagt naar de steenkolen. De voorzitter'zegt, dat er wel eenige moeite is geweest om tijdig steenkolen te krij gen, maar toch geen klachten te heb ben gehoord. De heer J. v. d. Linde vraagt naar de vacantie der bewaarschool. Op voorstel van den heer v. d. Doe zal deze worden bepaald op de kermiswfeek en de week daaraanvolgende. De heer P. v. d. Linde zegt, dat de stormschade aan de O. L. S. nog altijd niet is hersteld, waar op de voorzitter antwoordt, dat hij reeds herhaaldelijk bij Verjaal en v. Dongen daarop heeft aangedrongen, tot- nu toe zonder resultaat; hij zal er echter nog maals werk van maken. De heer de Waal vestigt de aandacht er op, dat er den laatsten tijd kinderen op de begraafplaats komen en daar bloemen plukken op de graven; hij wenscht daarop beter toezicht, hetwelk de voorzitter toezegt. Mede ver zoekt eerstgenoemde een betere huisves ting voor J. de Croo; deze ruim tachtig jarige hier zoo bekende persoonlijkheid wordt, volgens den heer de Waal, door zijn buren het leven onaangenaam ge maakt. De heer Klompe klaagt over de aschbakken, die in korten tijd door de ingezetenen worden overladen met alles wat men zooal kwijt wil, tot oude kachels en rotte bieten inkluis. Er zal strenger toezicht op gehouden worden. Dèarna deelt de voorzitter den raad nog mee, dat er straatkeien zijn aangevoerd voor de bestrating van het haventerrein; dat de beschoeiing van boven zal worden ont graven en aan de achterzijde opgeknapt. Het nieuwe torenuurwerk met bijlevering van een nieuwe vierkante wijzerplaat, na aftrek van het oude uurwerk, dat aan den leverancier komt, kost de gemeente f528; het aanbrengen met behulp van timmerman en smid niet inbegrepen. Hierna sluiting. BRUINISSE. De heer L. Lambreehtse, ambtenaar ter secretarie te Heinkens- zand, die ook eenigen tijd ter secretarie alhier werkzaam was, is benoemd met ingang van 1 Mei a.s. tot secretaris- ontvanger der gemeente Ritthem. Mej. A. Vermeulen, bewaarschool- houderes alhier, hoopt 17 Mei a.s. den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar die betrekking aanvaardde. ONDERWIJS. Geslaagd aan de Rijkskweekschool te Middelburg voor de akte L. O. de heer N. y. d. Velde Mz.,geboren te Mid delburg, woonachtig te Dreischor. Het zai weldra veertig jaar geleden zijn, dat in de gemeente Noordwelle voor het eerst een onderwijzer van bijstand werd aangesteld. Die eerste titularis begon daarmede zijn onderwijzersloopbaan. Het was de heer W. van der Werde, geboren te Ellemeet, thans hoofd eener O. L. school te Amsterdam. ST.-ANNALAND. Als tijdelijk onder wijzeres aan de openbare school alhier, is aangesteld mej. J. du Bureq van Tholen. RECHTZAKEN. De Arnhemsche rechtbank heeft den ge wezen burgemeester van Gendringen A. S., wegens tweemaal gepleegde verduiste ring ten nadeele van de gemeente, veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf: De eisch was 1 jaar. De rechtbank te Breda heeft A., direc teur der Tilburgsche Crediet: en Effecten- bank, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, wegens oplichting. Voor de Middelburgsöhe rechtbank werd Dinsdagmorgen voortgezet de op 7 April geschorste behandeling van de zaak tegen de 35-jarige J. F. C., vrouw van J. C. B., beklaagd van zware mis handeling van haar 13-jarig dochtertje. Na verhoor van eenige getuigen las de president «e*en -beschikking van de rechtbank voor, waarbij deze verklaarde, de zaak opnieuw in handen van den rechter van instructie te stellen, omdat het onderzoek, speciaal naar de toereken baarheid van beldaagde, haar niet vol doende voorkwam en de behandeling der zaak daarom opnieuw werd geschorst. AANBESTEDINGEN. ST.-ANNALAND. Bij de heden gehou den aanbesteding onderhoud „Suzanna- polder" was de hoogste inschrijver P. Berrevoets, Serooskerke, voor f 5200 en de laagste J. Elenbaas, St.-Annaland, voor f 4830; 8 biljetten waren ingekomen. VERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 25 April. Notaris H. J. van Nouhuijs te Zierikzee verkocht al hier in het openbaar ten verzoeke van de erven van den heer P. Bodt: Hui zen en erven aan de St.-Janstraat, no. 256, voor f 800; aan de St.-Janstraat, no. 216, voor f 650; aan de Miopen straat, no. 118, voor f 300; aan de Ven- kelstraal, no. 149, Voor f 350; aan de Scheepstimmerdijk, no. 451, voor f 350; aan de Ravenstraat, no. 419, voor f 500. HAAMSTEDE. Ten overstaan van no taris F J. H. Jêspers werden op hel terrein van da kweekerij „Tentebosch" alhier publiek verkocht: kalfvaarzen voor f 345, f259, f255, f 360, f246, f241; een ledige vaars voor f270; twee-jarige ossen voor f181, f184 en f145. BURGH, 25 April. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers, werden ten verzoeke van den heer H. Bekker in Boeijdsbosch, publiek verkocht: 1J/o-jarige vaarzen, voor f 121, f 116, f 116, f 101, 1 141, f 147, f 131', F 136. SPORT. OUD-VOSSEMÈER. Een vriendschappe lijke match tusschen de voetbalclub „O. V. V." en „V. I. O. S." eindigde met 5—0 in het voordeel van „O. V. V." Men deelt ons mee, dat uit „O. V. V.", „V. I. O. S." en „Stormvogels" een elftal zal gevormd worden, hetwelk afgescheiden van hun vereeniging, zelfstahdig zal optreden bij wedstrijden. Uit deze combinatie kan iets goeds voortvloeien; met succes kan op getreden worden tegen sterke vereenigin- gen. DREISCHOR. Voetbalwedstrijd op 22 April: D. V. V. ID. V. O. I en II, uitslag 0—0. KERKNIEUWS. Ned. Henr. Kerk, Beroepen: Te Amsterdam, W. A. Hoek te Laren (G.), P. J. de Jong te. Benne- broek en G. B. Westenburg te Beverwijk. Te Warmond, J. F. Roth te Sloten (Fr.) Te Nieuw-Stadskanaal, G. Venema te Koudum. Te Oude Tonge, B. N. B. Zijn de zenuwen U de baas'? De tijd is wonder nu, helaas Beproef FRECO'S ZENUWTABLET [korten tjjd, Ge zijt gewis ervan bevrijd. Per koker 60 cent. Verkrijgbaar Drogisteryell v. d. VALK en GUDDE, Zierikzee en L. G. v. ZALTBOMMEL, Tholen. Bouthoorn te Wapenveld. Te Rouveen, F. F. J. v. d. Plassche te Krimpen a/d. Lek. Bedankt: Voor Zunderdorp (toez.), J. J. H. van Beem te Eiland Marken. Geref. Kerken. Beroepen: Te Hallum, F. W. Geerds te Scharnegoutum. Te Wanswerd, J. van Herksen te Twijzel. Te Maassluis (B), H. Brouwer H.Mz. te Heemstede. Aangenomen: Naar 's-Grevelduin-Vrij- hoeve-Capelle en Sprang, G. H. de Jonge te Naar den. Naar Houwerzijl, J. Meijer te Beetgum. Bedankt: Voor Blokzijl, B. Alkema, can- didaat te Apeldoorn. Voor Nieuwe-Pe- kela, J. Sijbesma te Burum. Voor Zui- lichem (G.) en Nieuwerkerk (Z.), J. Ves- seur te Stad a/h. Haringvliet. Voor Nieuweroord, S. van Dijken te Zweelo. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteurl Mag ik roor onderstaande een klein plaatsje in Uw geëerd blad, naar aanleidihg der Historische feesten alhier. By voorbaat mijn dank. Zoowel in een advertentie al» in een inge zonden stukje in de Nieuwsbode van Zaterdag I.1., is sprake van Watergeuzen, landing der Geuzen enz.dit kan toch eigenlyk niet door den beugel en is historisch onjuist. Wat toch wa* het geval: Nadat cle Zierik zeesche burgers, aangevoerd door den oud burgemeester en schepen Lieven Jansz. Kaerse- maker, zelf een grootsche poging hebben aangewend op 8 Mei om het Spaansche juk af te schudden, een poging die aanvankelijk gelukte, doch later weder te niet werd gedaan, zoo hebben die van Veere op 8 Augustus d.a.v., onder aanvoering van hun Goüverneur, Jonkheer Hieronimus v. Rollée en bijgestaan door den Amsterdamschen koopman, Jacob S monzmet enkele eompagniën krjjgsvolk na op de reede te zijn geland, "langs de middeldijk komende, na heftige scher mutselingen de Zuidzelke genomen, van welke hoogte die van Veere de stad bestreken, en de Walen ondèr de kapiteins Renak en Glimus, dwongen tot acordeeren. Het bestuur der Schietvereeniging Frederik Hendrik" alhier,, heeft het initiatief genomen, ter gelegenheid van haar Natienalen Schietwedstrijd in de Pinksterweek, aan de schutters uit Veere, uit erkentelijkheid voor de hulp harer voorvaderen, epn passend geschenk aan te bieden (uit te reiken op 13 Juli a.s Het heeft zich daartoe ge#end tot het Gemeentebestuur van Zierikzee, om aan een en ander een meer officieel karakter en be stemming te geven. Overtuigd dat over dit belangrijk tijdvak van onze vaderstad, binnenkort wel door bekwamer hand zal worden geschreven, wil ik het hierby laten en verblyf, Hoe gac li tend, J. M» UUI», Voorzitter Schietvereeniging „Prins Frederik Hendrik". FAN HEINDE EN VEIL In Britsch Indië heeft zich een ernstig geval van insubordinatie onder de inland- sche troepen voorgedaan. -- De ijsgang op de Dwina (Rusland) is voorbij. Het verlies aan mensehenlevens is minder dan men aanvankelijk dacht. Vele vermisten zijn teruggevonden. On geveer 50 lijken zijn geborgen. De materi- eele schade is zeer grobt. De verdeeldheid in de Russische communistische partij schijnt een ernstig karakter te zullen aannemen. Poincaré heeft in zijn rede te Bar- le-Duc gezegd, dat Frankrijk, indien eenigszins mogelijk met zijn alliés, maar anders alleen, de noodige maatregelen zql nemen, indien Duitschland op 31 Mei zijn verplichtingen niet is nagekomen. Dé Prins van. Wales onthulde te Yokohama een monument opgericht ter nagedachtenis aan de tijdens den oorlog gestorven Britsche, Fransche en Ameri kaansche inwoners. Volgens den correspondent van. de Foss. Ztg. zou Lloyd George aan Facta te Genua in een feestelijke zitting geslo ten worden. Poincaré zou dan aldaar éen rede uitspreken. Volgens den correspondent van de Foss. Zag. zou Lloyd George aan Facta meegedeeld hebben, dat hij eind dezer week naar België moet vertrekken om bij de ontvangst van het Engelsehe ko ningspaar tegenwoordig te zijn. Nog steeds is het juiste aantal slacht offers van de ontploffingsramp te Mona ster in Joegoslavië niet bekend. Men komt echter tot de conclusie, dat dit zeker eeni ge duizenden zal bedragen. In Moravisch-Trübau, bij Brünn, is een nekkramp-epidemie uitgebroken, waar van de oorsprong is terug te bréngen tot het kamp der Russische vluchtelingen. Van de zeshonderd kampbewoners bleken er 117 bacillendragers te zijn. Jack Dempsey, de wereldkampioen bokser is uit Londen te Parijs aange komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1