Zierikzeesche Nieuwsbode I abonnement: Vrijdag 21 April 1922 zierikzeesche courant. advertentiën eersteIiladT b. h. ideler, DNU 2S MIL as. UPFENËC. Algemeen Overzicht. buitenland. Maagzuur, Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10765. Dir. A. J, or L00ZË Jr. Ultg.-ReM. II. J. ROSTE* van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MANUFACTUREN. Op de Toonbanken in onzen winkel vindt U DINSDAG a.s. Lappen Stof, Voile, Vitrage, Mouseline, Sport- flanel, wit Flanel, Engelsch- leer, blauw Keper, blauw Katoen, geel Katoen en Keper, Schortebont, Boezeroenstreep enz. enz. GROOTE KOOPJES! De DIRECTEUR van het Post en Telegraafkantoor te Zierik- zee brengt ter kennis van belanghebben den, dat, aanvangende met Zondag 23 April a.s.: in de buitenwijken van Zierikzee: te Burgh kom en buitenbestelling; Dreischor 5 Duivendijke Ellemeet Haamstede Kerkwerve 5 Noordgouwe Noordwelle Ouwerkerk Renesse Seharendijke Schuddebeurs Serooskerke Zonnemaire des Zondags geen postbestelling meer zal worden uitgevoerd, doch dat daarvoor in de plaats wordt gesteld de gelegenheid tot kostelooze afhaling van alle voor handen stukken gedurende den tijd, waar op deze kantoren des Zondags zijn ge opend. Zierikzee, 21 April 1922. De Directeur voornoemd, S. BEUMÊE. De Duitschers en Russen hebben te Genua voor de Paaschverrassing gezorgd, door n.l. een overeenkomst te sluiten, waarbij de betrokken regeeringen het ver leden uitwisschen en den grondslag leg gen voor een nieuwe samenwerking. Men heeft gedaan alsof er geen gealli eerden bestonden. Aan alle berekeningen van deze groep mogendheden, die tot nu toe meenden over het lot der wereld te kunnen beslissen, is hierdoor den bo dem ingeslagen. Duitschland en Rusland beginnen met een schoone lei, hetgeen door Amerika niet ongunstig wordt beoordeeld en tot voorbeeld wordt aangeprezen. De geallieerden waren diep verontwaar digd over deze poets, die hun zoo ge heel onverwacht gebakken is. De Duit schers hebben hun bekende practische zijde laten zien en in diplomatieke han digheid, wat anders hun sterkste vak niet is, de gealliëerden overtroffen. Frankrijk en Engeland waren 't meest verontwaardigd, daar vcor Barthou en Lloyd George deze Paaschverassing al heel onaangenaam was, omdat zij voor een voldongen feit werden geplaatst. Toen de eerste schrik en verontvvaarr diging wat bedaard was en de conferen tie niet meer dreigde uiteen te gaan, sta ken de gealliëerden de hoofden bijeen en zonden de Duitsche delegatie een nota, waarin zij hun afkeuring te kennen gaven over deze „geheime" afsluiting van het bovengenoemde verdrag. Bij nader inzien heeft men van gealliëerde zijde moeten erkennen, dat 't gesloten Duitsch-Russisch verdrag geen aanranding van het vredes verdrag van Versailles inhoudt, zoodat het gesloten convenu geen mislukking be- teekende der Russisch-Gealliëerde onder handelingen. Veel geschreeuw en weinig wolis hier op de gealliëerde experts van toe passing, want geen hunner bezit den moed het openlijk op een breuk aan te sturen. Noch Frankrijk, noch Engeland durven een dergelijke verantwoording op zich nemen, niettegenstaande al de scherpe cri- tiek, welke de groote persorganen dezer landen hebben doen hooren. Lloyd George heeft Woensdag een on derhoud gehad met Rathenau, waarschijn lijk over de annuleering van het nieuw gesloten verdrag. Dat de Duitschers zich hiertegen zullen verzetten lijdt geen twijfel. Zij zouden evenwel bereid zijn de pas gesloten overeenkomst te laten opnemen in het eventueel af te sluiten verdrag tus- schen Rusland en de Gealliëerden. Men zoekt naar een uitwegj die de ge alliëerden althans naar den vorm zou kunnen bevredigen. De petroleum raakt op Nog niet dadelijk men kan voor- loopig wel gerust zijn maar toch bin nen afzienbaren tijd. De totale voorraad petroleum in de Ver. Staten wordt door de „Geological Survey" geschat op ruim 9 milliard va ten, waarvan de aanwezigheid in den bo dem is vastgelegd en van 4 milliard wordt vermoed. De jaarlijksche produc tie van petroleum is op het oogenblik bijna 500 millioen vaten, maar het ver bruik is vrijwel grooter en bedraagt bijna 3 millioen vaten per maand meer dan de productie; in dit tekort wordt door den invoer uit Mexico voorzien. De voorraden in Mexico worden geschat op 4,5 milli ard vaten, ongeveer half de voorraad der Ver. Staten. Wordt dus op dezelfde wijze met de productie voortgegaan, dan zouden de voorraden in de Ver. Staten voor ongeveer 20 jaar voldoende zijn. Natuurlijk is het praktisch niet mogelijk om in 20 jaar dezen geheelen voorraad uit den grond te pompen, maar de pro ductie zal geregeld afnemen, de opbrengst van de bronnen kleiner worden en het vinden van nieuwe velden bezwaarlijker. Wel kan petroleum gewonnen worden uit oliehoudende leisteen, waarvan onbe grensde hoeveelheden in de Vereen. Sta ten voorkomen, maar de kosten hiervan zijn veel hooger. De toestand voor petro leum is daarom geheel verschillend van die voor steenkool, ijzer en koper, waar van de bekende voorraden bij 't tegen woordige verbruik nóg voor zeer langen tijd voldoende zijn. De petroleum-voorraden van Mesopo- tamië worden geschat op 5,8 milliard vaten, eenigszins hooger dus dan die van Mexico. Op 't petroleum-congres van verleden jaar werd opgemerkt, dat twintig jaar geleden de „Geological Survey" reeds voorspelde, dat de petroleum-voorraden bij het toenmalige gebruik voor slechts tien jaar voldoehde zouden zijn. 't Kan dus nog wat meevallen, maar het eind is in 't zicht. BINNENLAND. Kon. bezoek aan Amsterdam uitgesteld. Door oen vrij ernstige ongesteldheid van groothertogin Mraie van Mecklenburg en vooral ook door het sterk wisselende verloop van de ziekte der groothertogin ziet de Koningin zich tot haar groiot leedwezen genoodzaakt het voorgenomen bezoek aan Amsterdam uit te stellen tot 8 Mei a.s. Een speciaal stadsbriefporttarief. Het „Hdbl." verneemt, dat een wets ontwerp Wordt voorbereid, strekkende om de invoering van een speciaal tarief voor het stadsbriefpostverkeer faculta tief weer mogelijk te maken. Als het bovenbedoelde wetsontwerp wet zal zijn geworden, dan zou men door de tijde lijke invoering van een speciaal stadsta- rief kunnen nagaan, ot met behoud van de tegenwoordige opbrengst het stads briefpostverkeer weer op de oudief hoogte kan worden gebracht. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 20 April. Z.h.s. worden aangenomen de goed keuring van het verdrag tusschen Ne derland en Duitschland, betreffende de ophooging van den ouden Rijnmond bij Lobith, de suppletoire pestbegrooting 1921 en de wijziging der wet op de rijksverze keringsbank, de Ongevallenwet, Invali diteitswet en Ouderdomswet. Aan de orde is daarna het wetsont werp ter voorkoming van het zonder noodzakelijkheid bouwen van lagere scho len. De stemming, over de, Grondwets herziening. Hoofdstuk I werd aangenomen met 15 stemjmen en hoofdstuk II met 42 tegen 2 stemmen. Hoofdstuk III werd verworpen met 24 tegen 21 stemmen. De Minister van Binnenl. Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck verzoekt aan houding van Hoofdstuk IV en de ad ditionele artikelen, teneinde gelegenheid te hebben zich daarover te beraden. Hoofdstuk V werd aangenomen met 45 (alle) stemlmen; evenals de hoofd stukken VII, VIII en XI. Hoofdstuk IX werd aangenomen met 42—3 stemmen. De heer van Weideren Rengers pleit voor de mogelijkheid van voorloopigf uit stel van den scholenbouw, om de ge meenten niet soms in groote moeilijk heden te brengen. De heer Slingenberg begroet het ont werp met instemming, betreurt evenwel het vervallen van de terugwerkende kracht. Minister de Visser verklaart, dat hij, zoo noodig, na de technische herziening der Lager Onderwijswet zal komen met het voorstel tot verlenging van den gel digheidsduur van het Bouwwetje. Het ontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Eveneens wordt z. h. s. aangenomen de wijziging .der wet op het notarisambt, de Wijziging der Indische comptabiliteitswet en de wijziging der instructie voor de algemeene Rekenkamer. Aan de orde is thans het wetsont werp tot wijziging der Kieswet (kies- gelegenheid voor reizigers en het inita- tief ontwerp-Albarda). De heer De Gijseiaar oppert practische bezwaren. Hij verwacht niet veel uit werking van het voorstel. De heer Diepenhorst zal voorstemmen in het vertrouwen, dat ook de visschers nog wel eens zullen worden geholpen. De heer van der FeJtz zou stemming per procuratie willen instellen. De heer Albarda verdedigt daarna het ontwerp. Het ontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 4 stemmen. De heer Albarda wordt door' den voor zitter "gelukgewenscht. De Kamer gaat uiteen tot Dinsdag 2 Mei. De vleoschkeuringswct De Nederl. Slagershond, de Nederl. R.- K. Hanzebond van slagerspatroons en de Algemeene Bond van Dorpsslagers heb ben aan de Tweede Kamer een adres gezonden betreffende de Vleesehkeurings- wet. Zij komen op tegen de amende menten van de commissie van rapporteurs over dit ontwerp, in het bizonder tegen de voorgestelde wijziging van art. 35, door aanneming waarvan h. i. de geheele wet zou worden ontwricht. Wanneer vervoer van ongekeurd vleesch toegelaten wordt, vervalt elke mogelijkheid om den „han del" in ongekeurd en in de meeste ge- gevallen schadelijk veesch tegen te gaan. De Grondwetsherziening. Onmiddellijk na de stemmingen in de Eerste Kamer over.de Grondwetsherzie- ningsvoorstellen, is in het gebouw van die Kamer een ministerraad gehouden. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Naar het blijkt, vallen de plannen voor 't feest op 13 Juli a.s. m de vergadering dato 11 dezer besproken, bij het groote publiek op onze eilanden zeer in den smaak. Een groot aantal liet zich reeds voor def verschillende num mers als deèrnemer(ster) inschrijven en meerderen gaven van hun voornemen' ken nis. Het bestuur van de Oranjevereni ging heeft thans reeds handen vol werk. Het beijvert zich om zoo mogelijk aan alle wenschen en verlangens te voldoen en roept daartoe de medewerking in van allen, die met de voormelde plan nen sympathiseeren. 'Wij zijn overtuigd, dat deze oproep niet vruchteloos zal zijn. (Zie voor!s de in dit nummer voorkomende advertentie). THOLEN. Donderdagavond sprak alhier de Rijkslandbouwleeraar, dhr. Stevens, om te geraken tot uitvoering van art. 6 der Landarbeiderswet. Er werd na af loop jden vereeniging opgericht die de zaken verder zal tot stand brengen. verk00pingen, enz. ZIERIKZEE, 19 April. Notaris H. J. v. Nouhuys, alhier, verkocht te dezer stede in het openbaar: 1.98.40 H.A. bouwland, aan den Korte Blokweg, voor f1345 per Gemet; 1.62.60 H.A. bouwland, aan den Oude weg voor f 1446 per Gemet. AANBESTEDINGEN. ZIERIKZEE. Door het Dagelijksch Be stuur van het Waterschap „Schouwen" is heden aanbesteed volgens bestek no. 525, het onderhouden der verschillende zeeweringen in 6 perceelen. Aangeno men door: le perceel, J. de Oude, Kerk werve, voor f 2672; 2e perceel; J. de Oude,. Kerkwerve, voor f 1860; 3e per ceel, N. v. d. Linde, Seharendijke, voor f 2680; 4e perceel, L. v. d. Velde, Brui- nisse, voor f 2980; 5e perceel, KI. Vol- ker Dz., Sliedreeht, voor f 9691; 6e per ceel, H. v. d. Doe, Zierikzee, voor f 865; Volgens bestek no. 526, herstellen en onderhouden van de heulen, bruggen én duikers in 3 perceelen: le perceel1, J'. de Oude, Kerkwerve, voor f 595; 2ö perceel, id. id. voor 305; 3e perceel, id. id1, voor f 979. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Zondagavond woonden wij de uitvoe ring van „Kunst en Eer" bij. Wij behoe ven wel niet te zeggen, dat wij met hoog gespannen verwachting naar de Concert zaal togen. i- Opgevoerd werd „Marion", een ope rette van Sam Vlessing. Het lijkt ons na het verslag, dat reeds verscheen, onnoo- dig, den inhoud mede te deelen. Liever willen wij iets over de uitvoering zelf zeggen. Het schijnt ons een bijna onmo gelijke taak, aan dilettanten, waarvan velen niet de minste notenkennis bezit ten, een werk als dit behoorlijk in te studeeren. Wel is de muziek niet boven mate moeilijk, maar toch op vele plaat sen lastig genoeg, om gevaar tot struike len te bieden. En waar nu zoowel het koor als de solisten bijna alle moeilijk heden schitterend overwonnen, daar moet wel met volle ambitie en onvermoeiden ijver gestudeerd zijn. Het slotkoor van het le bedrijf is stel lig wel een der mooiste uit het werk. Het maakte diepen indruk op het pu bliek. Ook het laatste koor met zijn aar dig walsmotief klonk schoon. Mej. v. d. Volk, „Marion" was 't best in de „Briefaria", die zij met veel gevoel vertolkte. Mej. de Rijke (Mariette) heeft een heel lieve stem, die bizonder voordeelig uit kwam in No. 15. De 3e soliste was mej. Korsten. Als Babette voerde zij vooral zanggesprekken met Jean. Ook zij mag zich laten hooren, wij denken b.v. aan het „kusduet". De nieuweling onder de heeren solis ten, de heer S. Ochtman (Jean) heeft een zuiver, helder geluid, dat, hoewel van geen bijzonder wijde draagkracht, toch sterk genoeg was, om de zaal te beheer - schen. Dan krijgen wij de oude-garde: Bour don, George en De Veaucourt, respectie velijk de heeren Theewis, v. d. Houten en Lunenberg, De laatste boeide het auditorium in de vervloeking van zijn neef (No. 10) en niet minder in No. 20, zijn angstig vragen naar het; lot van zijn kind. De heer v. d. Houten deed, als steeds, ons van zijn sonoor geluid genieten. Vol mannelijke kracht zong hij het Lied aan Frankrijk (No. 9), vol teederheid zijn duet met Mariette (No. 14). De mooie, volle basstem van den heer Theewis maakte hem bij uitstek geschikt voor de rol van Bourdon. Wij stippen aan No. 17, de fabel van den haan en den vos, en vermelden nog No. 19, om te doen uitkomen, welk een uitstekende kracht deze zanger is. Wat het acteeren betreft: van de oude ren zijn we niets dan goeds gewoon en de jongeren zullen het onder de leiding van den heer Buijze wel leeren. Reeds nu toonden de meesten al een goed be grip van hun rol te hebben. De aankleeding van de verschillende tooneelen liet niets te wenschen over. Allen lof voor de fraaie costumes en de keurige mise-en-scène. Wij kunnen ons voorstellen, dat Zon dagavond menigeen, geboeid door wat op het tooneel te hooren en te zien viel, geen oor had voor het orkest. Het werk van een orkest is vaak zeer ondankbaar. En toch is het niet het lichtste. In de ouvertures bij elk bedrijf konden wij ech ter ten volle genieten van het prachtige ensemble, dat meer dan eens van een ontroerende schoonheid was. Ook denken wij terug aan de Gavotte met zijn pittig motief, afwisselend in mineur en majeur, vol charme en treffende accoordopvol ging en een juweeltje van harmoniseering. Wij behoeven wel niet te vermelden, dat de violisten, de heeren De Vrieze en Van Praag hun partij meesterlijk ver vulden (de eerste bezit het geheim ons door zijn zangerigen toon steeds mede te sleepen); evenmin, dat de piano aan de kundige handen van mej. Klimmer boom ten voile was toevertrouwd, zoo wel als dit het harmonium was aan die des heeren Kllmmerboom. Wij mogen echter vooral niet vergeten, den contrabassist, den heer Olivier, af zonderlijk te vermelden. Altijd beschaafd klonken de diepe tonen door de zaal, den grond leggend, waarop de overigen, zangers en instrumentalisten, hun accoor- deji bouwden. Met rustige zekerheid, be handelde hij het zoo moeilijke instrument en wist het steeds te dwingen tot vol komen overeenstemming met het geheel. Over het geheel vonden wij „Marion" een zeer goed geslaagde operette, die ge tuigt van groote muzikale kennis, flinken durf, van frischheid en oorspronkelijk heid. Een daverend applaus beloonde de uit voerenden: het was welverdiend. De heer Klimmerboom werd een lauwerkrans, mej. Kllmmerboom en de dames-solisten een bouquet aangeboden. Daarna sprak de voorzitter van „Kunst en Eer", de heer v. d. Houten, een woord van dank, allereerst aan het adres van den heer KI. en daarna tot dhr. Vlessing. In keurige bewoordingen dankte hij hem voor zijn bereidwilligheid, waarmede hij „Marion" aan „Kunst en Eer" ter instu deering had gegeven, en solliciteerde al vast naar een nieuw Werk/ van den com ponist. Daarna bood hij hem een lauwer krans aan. De heer Vlessing zei, dat hij met het gróótste genoegen zijn geesteskind ten tooneele had zien voeren, en zich richten de tot den heer Klimmerboom, sprak hij: Collega KI., ik moet gewagen van mijn groote bewondering voor de wijze, waar op gij mijn werk hebt behandeld. Waar mij is gevraagd, of ik eventueel bereid zou zijn, aan „Kunst en Eer" een mijner werken in studie te geven, daar kan ik niet anders, dan hieraan met het grootste genoegen voldoen, nu ik zie, met hoe veel liefde U mijn „Marion" hebt gekoes terd." Woorden, waar wij ons volkomen bi} aansluiten. O. S. kerknieuws. Ned. Her*. Kerk, Beroepen: Te Montfoort (toez.) H. J. van Schuppen te Groot-Ammers. Te IWilnis, A. Meijers te Woubrugge. Te Leimuiden, H. Haselager te* Oosterend (Fr.) Aangenomen: Naar Nieuwland, P. V. van Stein Callenfels te Dussen. Bedanki: Voor Arnemuiden. J. C. C. Trillaard te Zwijndrecht. Voor IJssel- muiden, J. H. Koster te Wouterswoude (Fr.) oprisping, slechte spijsvertering, pijn lijken stoelgang enz worden met veel succes bestreden door Freeo's Maagtabletten. Per koker 60 cent. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE, Zierikzee en L. G. v. ZALTBOMMEL, Tholen. Geref. Kerken. Beroepen: Te Schiedam,. A. M. Boeijen- ga te Sassenheim. Te Brussel, H. Brouwer te Heemstede. Te Achlum (Fr.) E'. Büurma te Hindelóó'pen. Te 's Gravemoer, P. A. Zeilstra te Nieuw- veen. Te Oostwold (Oldambt), S. van Dijken te Zweelo. Aangenomen: Naar Herwijnen (2de beroep), R. Brouwer te Baarland. Naar Musselkanaal, G. Wiersma te Wet- singe Sauwerd. Bedankt: Voor Woudsend, W. J. J. Velders te Rottevalle. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Veenendaal, J. Jonge- leen te Maarssen. Te Zwolle, D. Dries- sen te 's Gravezande. Geref. Gem. Beroepen: Te Moercapelle, W. den Hengst te Leiden. sport. OUD-VOSSEMEER. Bij den schietwed strijd door den V.L. alhier, werden de medailles uitgeloofd door den heer bur gemeester en den heer gemeente-secre taris, gewonnen door J.b Berkheij Jz. en G. Havermans. Aan de overige deel nemers, die prijzen behaalden, werden verschillende voorwerpen uitgereikt. Door het gemeente-bestuur was f 15 be schikbaar gesteld. tan emnde en verT Te Monastir (Z.-Slavië) is deze week een munitiemagazijn ontploft. De ontploffing deed den heelen omtrek be ven. De bevolking vluchtte uit de stad1. De schade is groot; ook zijn menschen- levens te betreuren. De vroegere kozakken-generaal Seme- nof, die te New-York werd gevangen ge houden is tegen een borgstelling van 25 duizend dollar vrijgelaten. In Amerika deelt men niet in de verontwaardiging der geallieerden over het Russisch-Duitsch verdrag, dat men veeleer een goed voorbeeld ter navol ging vindt. v— Op het congres van de vereeni ging van Afdeelingsraden van Kaapland werd meegedeeld, dat in 1921 in Kaap land 48000 jakhalzen zijn gedood. Volgende week wordt te Genève een anti-opium conferentie gehouden, waarbij ook Nederland zal vertegenwoor digd zijn. De „Fatty"-films zijn in Amerika tijdelijk verboden. De conferentie tusschen de twee lersche partijen is, zonder dat overeen stemming - werd bereikt, verdaagd tot a.s. Woensdag. Bij een toespraak tot de te Genua vertoevende journalisten, heeft Lloyd Ge orge verklaard dat hij vol vertrouwen was in het succes der conferentie. Volgens de „New York' Globe" heb ben 15 a 20 millioen Amerikanen na gelaten aan de belasting-autoriteiten op gaven te verstrekken over hun inko men in 1919. Het totaal dier inkomens bedraagt naar schatting 30.000 millioen dollar. Zaterdag j.l. zijn in het stadhuis van Rijssel tusschen 8 uur voormiddags en 12 's middags in het geheel 120 hu welijken gesloten. Met het oog op( de ontruiming van Coblenz door de Amerikanen worden reeds maatregelen genomen om dit ge bied door de Fransche troepen té doen bezetten. De Portugeesche vliegers, die Van - Lissabon den vliegtocht over den At- lantischen Oceaan zijn begonnen, zijn voorloopig door een beschadiging van hun vliegtuig bij een landing op h,et eiland St.-Paul (N.O. kust van Z. Ara.) verhinderd den tocht voort te zetten. Zij wachten op nieuwe vliegtuigen. Maarschalk Jofire vertoeft thans te Washington, waar hij een bezoek bracht hij Harding. Uit Oviedo (Spanje) wordt gemeld dat daar een mijngasontploffing hteft plaats gehad; er zijn 4 dooden en ver scheidene gewonden. Door de overvloedige regens en het plotseling smelten der sneeuw ko men in Zwitserland tal1 vanv lawines Voor. 1— Te Genua zouden onderhandelin gen worden gevoerd tusschen Amerikaan- sche financiers en de sovjet-delegatiei over de exploitatie der Russische petroleum- bronnen door een Amerikaansche maat schappij. 1 verschillende berichten. Hert kleine vergissing. In het begin van deze week deed een caféhouder te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1