Zierikzeesche Nieuwsbode DUKAAT rjlIRGENS^ FUNSTE 1 ABONNEMENT: Vrijdag 14 «pril 1922 zierikzeesche courant. Jft' j» ADVERTENTIËN: EERSTE BLAD. B. H. IDELER, MANUFACTUREN. SHAHTEEM- en TAFFETAS-VOILE's £S t Brouwershaven. HÏNDERWËT. DRANKWET. Bekendmaking. Algemeen Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. 157 2 1922. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dlfc nummer bestaat uit 3 bladen. ZIERIKZE E. STOFFEN, voordeelige VITRAGE'S, prijzen. KARPETTEN, LOOPERS, TAFELZEILEN, ïwart en brnin, prima zwaar LEERDOEK, kwaliteit. HOSPITAALLINNEN (beste kwaliteit), SCHORTEN. gemaakte DAMES groote ONDERGOEDEREN, keuze. Zoo jul.t ontvangen «oor JURKEN, BLOUSES, zee r modern. Wegens het Pa a sell feest zal de Nieuwsbode a.s. Maandag NIET worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. De heer J. P. V. d. Velde, agent voor ons blad in bovenstaande gemeente, be last zich met het plaatsen van adver- tentiën en het aannemen van abonne menten. DE DIRECTEUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzee maken bekend, dat het verzoek van J. ORNÉE, Sigarenfabrikant alhier, om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, no. 1659, een Oven voot hét drogen van sigaren te mogen plaatsen door hen is ingewilligd. Zibrikzee, 12 April 1922: Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. F. NAEREBOUT, w.d. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van zlerikz^p; Gelet op Artikel 21 der Drankwet; Brengen ter kennis van de vergunning houders, dat zij die zich met hunnen aanslag in het vergunningsrecht bezwaard gevoelen, zich binnen veertien dagen, nadat de aanslag te hunner kennis is gebracht tot den gemeenteraad kunnen wenden, doch niette min, op straffe van het vervallen der ver- gunning, verplicht zijn, den aanslag vóór l Mei a.s. in zijn geheel ten Kantore van den Gemeente-Ontvanger te voldoen, zullende zoo noodig later teruggave van het te veel be taalde plaats vinden. Zierikzee, den 14 April 1922. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. F. NAEREBOUT, l.°-Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Zibrikzee, brengt ter kennis van de inge zetenen, dat de Secretarie der Gemeente op den 17clen April a.s. (TWEEDEN PAASCH- DAG) zal zijn GESLOTEN, met uitzondering van des middags 12 tot 1272 uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zibrikzee, den 15 April 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. „Gij, twintigste eeuwl zult ge ook uw Paaschfeest vieren?" vroeg eens de ge moedelijke en oprecht geloovige Bernard ter Haar in een zijner „Stemmen destijds". En we krijgen den indruk, dat deze d'chter in zijne dagen de toekomst don ker inzag en voor het religieuze gemoed van de toen nog ver in het verschiet lig gende twintigste eeuw weinig goeds ver wachtte. Van zijn standpunt, en ook van dat zijner tijdgenooten, wier gemoedsleven uitgirfg naar hoogere dingen, was daar reden voor. Vijftig, zestig jaren geleden beleefde men een eigenaardigen tijd, de tijd waar in men vrij algemeen meende, dat ver standelijke ontwikkeling slechts noodig was om den menseh gelukkig te maken en de wetenschap, voornamelijk de exacte wetenschap, vroeger oL later alle vragen zou beantwoorden en alle raadselen zou oplossen. En ook ten slotte de mensch was voor deze beschouwing niet meer het samengestelde wezen, de onverklaar bare vereeniging van stoffelijk en onstof felijk, maar slechts „een chemisch prepa raat", naar de bekende uitspraak van. Jan Rap. Fijner gevoelende naturen, als een de Genestet, hebben dit type van bedroe vend verstandelijke eenzijdigheid ter on vergankelijke waarschuwing geteekend. Werken waarin de stofleer werd uiteen gezet en aangeprezen, werden gretig ge lezen, moesten herdrukt worden en tracht ten den indruk te vestigen, dat in deze aangelegenheid voor goed de regels wa ren ontdekt, volgens welke alle leven te voorschijn kwam en weer verdween. En op grond van een en ander meende men, zij het met soms niet te miskennen wee moed, te mogen vaststellen, dat het wereldverloop doelloos was. Voorwaar een troostelooze beschou wing! Bij den vaak reusachtigen omvang hun ner geleerdheid staat men verbaasd over de leegte van gemoed waarmede ve len der grootheden op heti gebied van het wetenschappelijk materialisme het schijnbaar hebben kunnen stellen. We zeg gen „schijnbaar", want ook te dezen op zichte zijn de meeste menschen niet ge makkelijk te doorgronden en komt het wel voor, dat er geen gering verschil is tusschen werkelijke en voorgewende ziels stemming. Ër is intusschen in de laatste dertig jaren, langzaam maar zeker en steeds toenemend in gevolgen, eene kentering gekomen en het scheen of de mensch niet langer vrede had met de stofvergoding^ eens gehouden voor een luisterrijke open baring van verstandsontwikkeling; het scheen of hij zijn wankelenden voet uit het moeras des twijfels terugtrok en, ver zadigd van materialisme en hongerende naar gemeenschap met de onzienlijke din gen, op den bodem der religie steun zocht. Dat streven van den geest is een maat schappelijk verschijnsel, de aandacht waardig van ieder die den tijdstroom be langstellend gadeslaat. En zelfs waar de neiging naar het bovenzinnelijke zich uit in 't beoefenen van theosophie, spiritis me of occultisme, daar bewijzen deze ken- teekenen slechts dat de geest des men schen behoefte heeft niet aan mindef, maar aan meer, veel meer religieuze aan doening en blijkt in toenemende mate de waarheid van het treffend gezegde van Groen van Prinsterer: „Wat buiten de „religie omgaat ontlokt aan de fijnste „snaren van het menschelijk hart zelfs „geen toon". De aanhangers van absoluut ongeloof worden niet meer, als voor een zestig jaren, door velen gehouden als voorlich ters op den weg der menschelijke ontwik keling. De tijd is er geweest, gelukkig geweest, dat bij het aankomend geslacht bespotting en verguizing van den godsdienst gold voor een krachtigen geest en een helder verstand. Die verblinding is meest voorbij, tegelijk met de bewondering voor de ver kondigers der stofleer. Ja, de tijden zijn veranderd en eenige jaren geleden zullen velen in een tijd schrift met instemming de opmerking heb ben gelezen: „Binnenkort, misschien nog „vóór dat de tegenwoordige kinderen vol- „wassen zijn, zullen wij weder het ont zaglijk woord God kunnen schrijven en „bij een graf van herleven mogen spre ien, zonder te worden aangezien voor „huichelaars of onnoozelen". We beleven de twintigste eeuw en Pa- schen Wordt nog gevierd; de dichter had zich te bezorgd gemaakt voor de toe komst. En al heeft ongetwijfeld vóór een halve eeuw Bernard ter Haar zich van de Paaschfeestviering en de gronden waarop die rustte, eene andere voorstelling ge maakt dan menigeen, die thans in allen ernst en in volle oprechtheid voor zijn twintigste-eeuwsch gemoed wijding ont vangt van deze gedenkdagen, toch is ook nu, en zeker in niet mindere mate, bij velen aanwezig datgene wat voor een ware en waardige viering noodig is: eer bied, ontzag, of wat Beets noemde: „Geweten en gevoel', „Bewustheid van een hooger doel, „En drang naar beter dingen". Nog altijd heeft de mensch, bij het in- keeren in zich zei ven, als de rosmolen' van het wereldsche gedoe even poost, in zijn beste oogenblikken, behoefte aan iets duurzamers en onvervrefemdbaarders dan de natuur en hare voorbijgaande ver schijnselen rondom zich. Het lenteschoon en de voor j aarsweelde mogen soms samen vallen met het Paaschfeest en ook spre ken van herleven en opstanding, dit alles is van voorbijgaanden aard en verheugt ons slechts tijdelijk. Want meer dan dit wil de mensch; hij wenscht iets, dat buiten het bereik valt der vluchtigheid van alle wisselende na-, tuurverschijnselen. En daarom1 is 't Paasch feest, dat voor den een is de herinnering aan een goddelijk feit en voor den ander beteekent een zeer verheven zinnebeeld, voor beiden een tijdstip om de gepeinzen te richten op het begrip van opstanding en toekomst en onvergankelijkheid. Mogen de komende Paaschdagen voor velen de gelegenheid en de stemming ver schaffen zich met die overdenkingen bezig te houden en aan allen brengen vrede en rust, hoop en blijmoedigheid, het vertrouwen op de hoogste werkelijkheid der toekomst, wanneer niet meer zal kwellen de onrust der wqrding, maar on veranderlijk genoten zal worden de rust van het zijn! Maandag j.l. is dan eindelijk de veelbe sproken conferentie te Genua bijeengeko men onder voorzitterschap van den Itali- aanschen premier Facta. Deze conferentie, waarop de hoop tot 't herstel van Europa en in 't bizonder van Rusland is gebouwd, gaf "kort na de eerste gebruikelijke plichtplegingen reeds duidelijk te zien, dat de zoo hoog noodige verzoenende stemming gansch en al ont brak. Het was Frankrijk, met name Barthou, die kort na de opening direct 't woord richtte tot Duitschland en Rusland. Hij vroeg hun of zij zichi er wel rekenschap van gaven, dat hun deelneming aan deze conferentie de aanneming beteekende van de te Cannes gestelde voorwaarden? Lloyd George, die onmiddellijk voor zag, dat deze vraag aanleiding tot moei lijkheden zou kunnen u«even, meende, dat- deelneming aan deze conferentie reeds als aanneming van de voorwaarden te Cannes moest worden beschouwd. De Engelsche premier heeft toen nog eens uitvoerig die voorwaarden uiteenge zet en er met nadruk op gewezen, dat een volk, dat deze elementaire voorwaarden verwerpt, diet moet verwachten, in de gemeenschap der volken te worden op genomen. Wanneer de Rus Tsjitsjerin nu goed hooren kan, dan zal hij begrepen hebben, dat deze woorden voornamelijk zijn land betroffen, want die voorwaarden zijn speciaal voor Rusland opgesteld. Zij betreffen immers de erkenning van eens aangegane verplichtingen, ook in ge val het land, dat deze verplichtingen je- gens het buitenland of buitenlanders aan ging van regeering verandert geen annuleering dus maar eenvoudig van bui- tenlandsche schulden, zooals de Russen zich meenden te mógen veroorloven. Zij betreffen verder, dat geen land oorlog mag voeren tegen de instellingen van een ander land verbod dus van bolsjewis tische propaganda geen agressieve ope raties tegen het gebied van een ander land waar de Russen ook al niet tegen op zagen en eindelijk onpartijdige recht spraak voor de buitenlanders. Zoo alleen zal beschaafd verkeer der natiën moge lijk zijn. Echt diplomatiek heeft Lloyd George h'er Ingegrepen en voorloopig de gemoe deren tot rust gebracht. Frankrijk, en in haar kielzog België, kunnen 't zich nog maar niet indenken, dat volkomen gelijkgerechtigheid voor alle vertegenwoordigde landen bestaat en dat deze samenkomst het einde zal moe ten worden van de oorlogsgroepeering van de verschillende landen, wanneer men nu werkelijk een basis wil vormen, waar op betere Europeesche verhoudingen kun nen worden gebouwd. De kleine schermutselingen in de com- nrssïes en sub-commissies schijnen de voorboden te zullen worden van moge lijke grootere conflicten, welke naar men algemeen aanneemt op den duur onvermijdelijk schijnen te zijn, wanneer men de twee groote problemen onder de oogen krijgt, n.l. het herstel van Europa en den wederopbouw van Rusland. Dit laatste probleem ;s zoo ingewikkeld, dat het onmogelijk lijkt 't tot een goed e'nde te brengen. De geall'ëerde Opperste Raad heeft een memorie opgesteld, waarin,de erkenning wordt geëischt van alle buitenlandsche schulden. Ter controle dier schulden zou een internationale commissie moeten wor den samengesteld, die toezicht zou moe ten uitoefenen op de inkomsten van den Russischen staat. Feitelijk zou dus Sovjet- Rusland hiermede onder buitenlandsche financiëele controle komen, iets waartegen de gedelegeerden van dat land zich met alle macht zullen verzetten. Zij hebben reeds doen uitkomen, dat ze de schulden wel in theorie willen erken nen; ze kunnen toch niet betalen, bewe ren ze, en in de practijk verandert er dus door de theoretische erkenning niets. De gealliëerden zouden moeten beginnen hun een langdurig uitstel van betalingen toe te staan. De Russische gedelegeerde zal zeker een uitvoerig tegen-rapport opstellen en zijn verlangens en verwachtingen naar voren brengen. Met belangstelling wordt dit rapport tegemoet gezien, terwijl er hard gewerkt Wordt, buiten de conferentie, om) de sov jetmannen te overtuigen, dat 't rapport zóó moet worden opgesteld, dat het de onderhandelingen niet onmogelijk zal ma ken. We staan dus wellicht voor verras singen, 't zij in gunstigen dan wel on gunstigen zin. Hopen we, dat het oude Europa, bezien in 't licht van de Paaschboodschap, zal opstaan uit den chaos en nieuwe banen zal gaan betreden, die niet- leiden tot ver wijdering, maar tot verbroedering tusschen de verschillende naties en volkeren! treden, op sommige plaatsen over een breedte van 15 K.M. Het peil is thans nog 8 M. boven normaal. Acht dorpen en voorsteden van Dunaburg staan tot aan de daken der huizen dnder water. Vele huizen «ijn weggespoeld. Het vee is meerendeels omgekomen. Naar schatting tot dusver is het verlies aan menschen- levens 200. De materëele schade schat men op ver over de 100 miljoen roebel. De regeering en het Amerikaansche roode kruis hebben treinen met voedsel, klee ding en medicijnen naar Dunaburg ge zonden. Het kruien van het ijs beneden de stad duurt nog voort. Het grootst9 zeekasteel. Het nieuWb stoomschip van de White Star Line, de „Majestic" is van Cux- haven naar Southampton vertrokken. Het schip is te Hamburg op stapel gezet als de ,3:smarek" en werd, overeenkomstig de bepalingen van het vredesverdrag'aan Groot-Brittannië uitgeleverd. De bouw is onder toezicht van Engelsche deskundi gen voltooid, 't Is het grootste schip van,' idle wereld en beeft, een water- verplaatsing van 56,000 ton. Het schip is ruim driehonderd meter lang en 33 meter breed en is voorzien van machines die 100,000 paardekrachten kunnen ont wikkelen. In Mei zal het den geregel- den dienst tusschen Engeland en New York beginnen. Die dienst wordt steeds drukker in den Taatsten tijd en het aan tal1 Amerikaansche toeristen dat naar Europa komt neemt voortdurend toe. Ieder schip brengt nieuwe drommen aan en met extra-treinen, soms drie voor één schip, worden ze van Cherbourg naar Parijs gebracht, 't Is een nieuw Ame- rikaansch leger dat naar het vasteland van Europa wordt gezonden, maar dit maal een leger van toeristen, die met hun, tdlure dollars de landen met lage valuta overstroomen. PERPQNOf De overstrooming bij Dunaburg. Volgens meedeelingen van den Poolschen Minister van verkeerswezen, die terugge keerd is van een bezoek aan de over stroomde streken bij Dunaburg, is de ramp, welke de overstrooming veroorzaakt heeft, grooter dan men aanvankelijk dacht. De Duna is van 10 K.M. boven tot 20 K.M. beneden de stad buiten haar oevers ge Bezoek van den Koning van Zweden. Het semi-officieele bezoek van dsn. ko ning van Zweden aan de Koningin zal plaats hebben op Donderdag 4Mei. De koningin zal den koning ten Koninklijken Paleize te Amsterdam ontvangen. ZIERIKZEE. Zelden heeft eenige ge beurtenis voor ons land zulke groote ge volgen gehad als het hijschen van de Oranjevlag in den Briel op den len April 1572. Te lang reeds zuchtten onze voorouders onder Alva's heerschappij. Handel en nij verheid kwijnden, drukkende belastingen werden ingevoerd en hoewel de haat tegen den Spanjaard steeds toenam, durf de niemand zich tegen Alva's wil te ver zetten. Doch ziet, daar werpt plotseling den Briel ,'t Spaansche juk af. „Op den len April Verloor Alva zijn bril", zoo luidt het rijmpje, doch de landvoogd verloor meer dan dat. 't Voorbeeld door den Briel gegeven, schonk den benauw den burgers moed; tal van steden wierpen de Spanjaarden buiten hunne wallen en tot de plaatsen, die Brielle's voorbeeld volgden, behoorde oök Zierikzee. Reeds had men in Mei van hetzelfde jaar getracht, de verwachtte Spaansche bezetting buiten de stad te houden. Op den 8sten Augustus 1572 had men meer succes, zoodat het op den 8en Augustus a.s. 350 jaar geleden is, dat ook voor Zierikzee de dag der vrijheid aanbrak. Dit feit nu mag nietongemerkt voorbij gaan en het is dan ook daarom, dat de Oranje-vereeniging zal trachten, dezen dag, met de medewerking der ingezetenen van Zierikzee en de bevolking van Schou wen—Duiveland, zoo luisterrijk mogelijk te herdenken. Om tot dit doel te geraken beiegde de Oranje-vereeniging, onder voorzitterschap van den heer J. H. Heimbach j.l. Woens dag een vergadering, waarin mr. S. R. Bakker tot vice-voorzitter en de heer J. E. van den Broek tot secretaris gekozen werden, terwijl de heer A. Timmerman Cz.' als penningmeester zal fungeeren. Hoewel de jaardag van de bevrijding valt op 8 Augustus, komt het de Oranje- vereeniging voor, dat 't beter is, dit heug lijk feit te vieren op 13 Juli, omdat geen van de inrichtingen voor onderwijs dan reeds vacantie heeft. Deze dag moet een echt volksfeest, wor den. Ieder moet meedoen en iedere straat moet versierd zijn. Daarom hebben de heeren Bos en Pol dermans op zich genomen zoogenaamde buurtcommissies te vormen, wier taak het is hun buurt zooveel mogelijk te versie ren. Bovendien zullen alle neringdoenden zeker hun étalages wel een fleurig aan zien weten te geven. Het programma, dat voorloopig is vast gesteld, bestaat in 't kort uit de volgende onderdeelen, die nog, alnaargelang het noodig blijkt, gewijzigd zullen worden: 's Morgens muziek en bespeling van het carillon van den Stadhuistoren; het uit spreken van een herdenkingsredeeen vliegerwedstrijd voor onze brave jongens met medewerking van den wind; bet bin nenzeilen van de bevrijders van Zierik zee; het landen van die bevrijders; een groote historische optocht, waarin zullen voorkomen Prins Willem van Oranje en andere hoofdpersonen, betrekking hebben de op de overgave van de stad; een rij wielpromenade; een mondharmonica-con cert, te geven door de jeugd; uitreiking van schietprijzen; een gymnastiekuitvoe- ring op 't Havenplem; tweede rondgang van de historische optocht, terwijl tot slot een concert gegeven zal worden op 't Havenplein. Ziehier in 't kort, hoe de Oranjevereeni- ging zich heeft voorgesteld, de bevrijding van onze stad te herdenken. We hopen, dat dit plan instemming moge vinden bij alle bewoners van Schouwen—Duiveland, en dat ieder, hetzij door geldelijken steun, hetzij door deel name aan onzen optocht, mee zal werken tot 't welslagen van ons feest. Voor aangifte tot deelname aan een van de punten, genoemd in 't voorloopig pro gramma, verwijzen we naar de adverten tie, voorkomende In dit blad. Door den architect F. Houdkamp werd namens het bestuur der Chr. School aan de N.V. Techniwerk te Hilversum, op gedragen de levering en het aanbrengen eener centrale warmwaterverwarmings- ■nstallatie in de in aanbouw zijnde L. en U. L. O. School alhier, SCHERPENISSE. Woensdagavond had in het café Groenewege de algemeente jaarvergadering plaats van de coop. Elec- triciteits-Maatschappij „Scherpenisse" Na opening voorlezing d^r notulen. Daarna behandeling der ingekomen stuk ken. Een schrijven van den gemeente raad betreffende overname van de cen trale en onkosten onderzoek. Een schrij ven van den heer J. Van As, dat hij bedankt als bestuurslid der Centrale. Daar na deed de secretaris rekening en ver antwoording over het dienstjaar 1921 en tevens een jaarverslag aangaande de ver eeniging. Hierop had de verkiezing van 4 bestuursleden plaats. De 3 aftredende heeren J. van Houdt, W. van der Graaft en J. P. van Geet werden bij acclamatie gekozen en in de vacature J. van Qs Werd met op een na algemeene stem men gekozen de heer TD. A. Hartog. De commissieleden die de rekening over 1921 hadden nagezien werden bij accla matie herkozen, nlj. de heeren J. Mul ler, M. Hage en j. M. van der Graaff Wz. Nadat de voorzitter nogi eenige léden had beantwoord op enkele punten sloot hij deze vergadering. ONDERWIJS. Aan de Rijkslandbouwwinterschooi te Goes werd het diploma o.a. uitgereikt aan J. A. A. Mol te Tholen, J. Wisse te A.-J.-Polder en A. J. W. Polderman te St.-Maartensdijk. Aan de ambachtsschool te Middel burg is aan L. J. v. Duivendijk en L. de Jonge te Zierikzee, een verklaring afge geven, dat zij als leerling der 4e klasse ipet vrucht den cursus in machinebank- werken voor de Java-China-Japan-Lijn hebben doorloopen. Bij de te Middelburg gehouden acteexamens l!.o. slaagde o.a. mejr. J. A. du Burck te Tholen. KERKNIEUWS. Ned. Her*. Kerk, Beroepen: Te Doornspijk, B. N. B. Bouthoorn te Wapenvelde. Te Elburg (2de pred.-pl.) F. Kijftenbelt te Feije- noord. Te Garderen, S. Ronner te Oene. Te Oosterhaule (toez.) H. Guit- tart te Dalfsen. Te Zunderdorp (toez.) J. H. ,H. v$n Beera te Marken. Te Ouderkerk a. d1. IJsel, G. A. Pott te Oud-Beijerland. Te Giessen-Oudekerk, dr. C. Verloop te ZoeliH(ond. Bedankt: Voor Leerdam en Langer en Korter Aar, J. Kraaij te Gorincheml Voor Zoutelande, .J F. Th.: van der Linde te 'Wissekerke. iKERKWERVE. Vrijdag 21 April1, n.m. 5 uur (w.t.) huwelijksinzegening dooii ds. J. W). Bl'ankert van Neerbosch. Geref. Kerken. Beroepen: Te Ooltgensplaat, J. Kwak te Culemborg. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1