Zierikzeeschs Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorende bij (lo van Maandag 3 April 1922, no. 10758. De zomertijd aanleiding tot staking. De invoering van den zomertijd heeft in Frankrijk aanleidiDg gegeven tot een werkBtaking. Het personeel var. de kolen mijnen van Saint Góbain (Rhone) had verzocht de invoering van den zomertijd nog wat uit te stellen, maar de directie antwoordde, dat dit wegens de verande ring in den loop der goederentreinen niet ging. Het gevolg was, dat den vol genden dag een gedeelte van het personeel om 6 uur en de rest om 7 uur op 't werk kwam. De directie deelde mede, dat het officieele uur waarop het werk moest beginnen 6 uur was en de uitwerking daarvan was, dat daags daarna het ge- heele personeel den arbeid staakte. Stopzetting van de Immigratie? Een door mrs. Moore, inspectrice voor de immigratie aan het departement van Arbeid, in de Ver. Staten uitgebracht advies na een rondreis in Europa, pleit voor het stopzetten van de immigratie uit Europa voor den tijd van vijfjaren. Slechts de personeD, die fysiek onge schikt zyn om mede te helpen aan de reconstructie van Europa zouden volgens haar gedurende deze periode trachten een uitweg te vinden naar Amerika, dat deze klasse van immigranten niet kan gebruiken. Het advies raadt ook aan dc Amerikaansche consuls in Europa op te dragen om alle personen, die naar Amerika wenschen te trekken, op hun geestvermogens te doen onderzoeken. De zaak-Arbuckle. Zooals men weet dient de zaak van den filmacteur Arbuckle, die beschuldigd wordt van manslag in verband met den dood van miss Virginia Rappe, de film ster, na een braspartij in de hotelkamers van Arbuckle te San Francisco, voor den derden keer tengevolge van de omstandigheid, dat de jury het onderling niet eens kon worden. Er is nu plotseling een nieuwe getuige verschenen in de persoon van miss Lucy Briggs (de secre taris van dr. Wakefield, in wiens sana torium miss Rappe overleed), die ongun stige verklaringen voor Arbuckle heelt afgelegd. Z|j heeft n.l. medegedeeld, dat miss Rappe den dag van haar dood ge vraagd heeft, hoe groot de rekening was, daarbij opmerkende dat Arbuckle deze had te voldoen, omdat „het z|jn schuld is zeide z|j dat ik hier ben". De verdediging, die deze verklaring trachtte te ontzenuwen, is hierin niet geslaagd. De radio-plioon. De radiophoons is het in Amerika uitgedachte instrument, dat in staat stelt, rustig thuiszittend, van een op mijlen afstands ten gehoore gebracht concert te genieten, naar een preek te luisteren, of een verkiezingsrede aan te hooren. Het is op het oogenblik de hobby van de New-Yorkers, die tuk zfjn op het nieuwste snufje en bij duizenden bl|jk gaven van hun belangstelling, toen dezer dagen een radioshow plaats had. Het instrument kost niet meer dan een 25 dollar. Het aantal toestellen, dat is geïnstalleerd, is volgens de kranten al „enorm". Het gaat er even gesmeerd „in" als toen de automobiels de type writer, het kasregister, de stofzuiger, de paniola voor het eerst hun intrede deden. De fabrikanten van het apparaat arran- geeren den geheelen dag door concerten, zoo dat ieder aan z|jn smaak kan vol doen, van de meest sentimenteele nigger- song tot het zwaarstklassiek pianostuk. Op Zondag zorgen zy er voor, dat de radiophonische abonné's de preek krijgen, waarop z|j meenen recht te hebben. De radiophone roept natuurlijk ook reactie te voorschijn, in het bijzonder bij amusementsinstellingen. Men verwacht echter dat in korten tijd de radiophone even populair zal worden als de telefoon. De Kamerverkiezingen. De Gereformeerde Staatspartij heeft be sloten, ds. Kersten te Ierseke op alle in te dienen candidatenlijsten bovenaan te plaatsen. Schadevergoeding aan Axel. De Engelsche regeering heeft thans f 10.000 uitgekeerd aan de gemeente Axel als vergoeding van de schade, veroorzaakt aan de gasfabriek aldaar door een bom aanslag in.'den naöh't'van 7 ,op 8 November 1917. Aanvankelijk had de Engelsche re geering f 5000 schadevergoeding aan geboden. Na een onderzoek door drie deskundigen is dit bedrag verdubbeld. De Brielsche feesten. Onder 'i gejuich der toegestroomde be volking en de duizenden die mede dezen dag van hul'de wilden helpen vieren, is Zaterdagmorgen de Kon. familie te Brielle aan wal gestapt, waar zij ver welkomd weiden door den burgemees ter, den heer Egter van Wissekerke. Onder enorme belangstelling begaf de stoet zich naar de opgegraven funda menten der Noordpoort, die de water geuzen 1 April 1572 stuk rammeiden en aldus in de stad kwamen H.M. de Ko ningin onthulde daar de gedenknaald. Hierna vertrok hat hooge gezelschap^ naar de St.-Catharinakerk, waar minister dr. J. Th. d© Visser im gloedvolle, vaderlands lievende bewoordingen de gedachtenis rede uitsprak. Onmiddellijk hierop begaf de Kon. fa milie zich nu naar den voet van den toren, waar H.M. de Koningin de ge denktafel onthulde. Deze massale gegoten bronzen koperen- plaat, van de Zaanland- sche Kunstgieterij: te Haarlem is 1,20 M. hoog bij 2.20 M. breed en weegt 200 k.g. Links staat het inschrift gegrift: „Van dezen toren wapperde voor de eerste maal de driekleur als symbool, dat het i Nederlandsche Volk' met Gods. hulp, vrij en onafhankelijk wil zijn en blijven." Rechts is ingegrilt het vers van hel Oude Wilhelmus: „Mijn Schiidt ende Be trouwen". in het midden ziet men een j geuzenschip afgebeeld, dat met volle zei- len de baren klieft. Daarboven is aan gebracht het wapen der Vereenigde Pro- j vinciën met als onderschrift het devies der Oranjes. „Je maintiendrai". Onder aan slaan de jaartallen 1572—1922. Na deze plechtigheid ging de vorste lijke stoel, H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins, H. K. H. prinses Juliana en H. M. de Koningin-Moeder, naar- het stad huis, van welk bordes H. M. de Konin gin de volgende rede uitsprak „Ingezetenen van Holland's oudste Geu- zenveste De woorden, gegrift op de juist ont hulde gedenktplaat, zijn ons ailen uit het hart gegrepen. Van dezen toren wapperde'voor de eerste maal de drie kleur, als symbool, dat het Nederland sche volk met God's hulp, vrij en on afhankelijk wil zijn en blijven. En daar nevens de regels van het aloud Wil helmus, die spreken van vroomheid en Godsvertrouwen. Op de geboorteplek on zer onafhankelijkheid danken wij, jube len wij, over hetgeen uw voorouders Volbrachten, o.ver hiet blijk van moed en geloof, van Vlissingen lot Enkhuizen toe door verschillende steden van Hol land en Zeeland gegeven. Over dat be slissende keerpunt in onze geschiedenis, waarop ons zelfstandig, volksbestaan 'een aanvang nam. Aan dien vrijheidszin heeft de Vader des Vaderlands in de woelingen dier tijden de juiste richting gegevens Hij heeft nimmer gewanhoopt aan de zege van de zaak, die hem heilig was, hoe hache lijk die ook vaak stond. Hij zag ons volk in verre toekomst gelukkig en vrij, -vrij ook in den hoogsten zin, zoodat elkeen ongedeerd God belijden kon naar zijn geweten. Willem van Oranje ging rustig voort als ziende den Onzienlijke, met ons Volk zich aan Gods wil en be loften vasthoudende. Dit vertrouwen van ons edel voorgeslacht, werd nimmer be schaamd. Wij weten, dat Nederland in den loop der eeuwen een roemrijke plaats heeft ingenomen en nog inneemt in de rij der volkeren. Als een en ondeelbaar volk zul len wiji handhaven, de handen; ineenslaan de, teneinde onze beste krachten en ga- Ven te wijden aan het welzijn van ons dierbaar vaderland. Wij zullen trachten zfijïi hoogste belangen en behoeften in onzen tijd te verstaan en met die ge zindheid in het Wart te arbeiden voor ons aller toekomst. Ik besluit met de woorden, door mijn onvergetel'ijken va der hier Voor een halve eeuw gespro ken, dat ook ik grootsch ben Nederlan der te zijn. Leve het Vaderland Deze woorden werden door de op het marktplein Verzamelde menigte, met luid gejuich begroet. Daarop hield de burgemeester een: rede, waarin hij H. M. dankte voor hare te genwoordigheid en voor de onthulling der gedenktafels, waarop H. M. den burge meester dank zegde voor zijn gesproken woorden. Des namiddags 3 uiir begon het feest spel Van de inneming van den Briel. Deze geschiedenis is zeker wel' aan ieder Nederlander te bekend om over deze handelingen een uitgebreid artikel te schrijven, zoodat we volstaan kunnen met te Vermelden, dat het heele verloop van het feest goed van) stapel liep, even als het planten Van de oude. Prince-viag op den toren Van de St.-Catharinakerk. Duizenden hebben de feestviering in den Briel medegemaakt en medegenoten van de inneming, wat het glanspunt van dit schitterend feest is geworden. Conferentie ran Genua. Als vertegenwoordigers van Nederland zullen ter conferentie van Genna optreden de heeren jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Aangezien de ambtsbezig heden van den minister van Blnnenland- sche Zaken hem slechts zullen veroor loven gedurende korten ty d in Genua te vertoeven, zal als plaatsverv. optreden mr. R. J. fl. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud-secretaris generaal aan het Departement van Bui- tenl. Zaken. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 30 Maart. Bij de Indische begrooting en de In dische tariefwet critiseert de heer Van Houten de Indische belastingpolitiek en dringt gan op intrekking van de tarief- wijziging. De heer Van Lanschot verdedigt het onderwerp, maar dient een motie in om waarborg te hebben, dat de speciale hef fingen na 1922 niet meer zullen gelden. De heer Vliegen wil meer rechten voor den volksraad en een andere samenstel ling. De heer Vliegen zegt, dat veel te wei nig oorlogswinstbelasting is geheven. Hij betreurt, dat verschillende posten als voor onderwijs enz. zijn geschrapt. Na de pauze morden, na eenige opmerkingen van de heeren van Embden en van Nierop over overhaaste behandeling, de wetsontwer pen betreffende de circulatiebankwetge ving in Indië, z. h. s. aangenomen. Bij de verdere behandeling der Indische begrooting (wijziging der tariefwet) komt de heer Gilissen op voor vestiging van R.-K. geestelijken op Amboina. De heer van Swaay waarschuwt tegen overhaaste electrificatie eri vraagt leve ring der materialen door Holland. De heer van der Does komt op voor volkomen godsdienstvrijheid. Spr. dringt mede aan óp meer toevoer van Nederl. personeel. De heer van Embden zet zijn bezwaren uiteen tegen verhoogde heffing. Hij zal tegen de motie stemmen. De heer Idenburg zegt, dat het finan- ciëel evenwicht spoedig moet worden her steld. Zooveel mogelijk moet op de bui tengewone uitgaven worden bezuinig'd. Zitting van Vrijdag 31 Maart. Indische hegrooting. Na aanneming z. h. s. van eenige kleine ontwerpen zette de heer Idenburg zijn rede over de Indische begrooting en wij ziging der tariefwet voort. Hij zal voor de motie-Van Lanschot stemmen. Zoo spoedig mogelijk moeten de speciale hef fingen worden afgeschaft, desnoods met verhooging der belastingen op winst, extra winst en overwinst. Voorts weerlegt spr. de beweringen van den heer Van Kol tegen Colijn en dringt hij aan op spoedige uitvoering .van de maatregelen in zake de bestuurshervor- ming. Ten slotte bepleit'spr. vrijheid voor zending en missie. De heer Mendels is van meening, dat de regeering zich meer moet voegen naar het streven tot zelfstandigheid van Indië, zulks ter vermijding van conflicten. Spr. betreurt, dat op den post ,van de volks gezondheid bezuinigd is en hij wijst op het groot aantal besmettelijke ziekten. Hij vraagt verder publiceering van de nota- Colijn betreffende het landsyndicaat. De Kamer wordt verdaagd tot Dinsdag half drie. Tweede Kamer. Zitting uan Donderdag 30 Maart. De amendementen dèr S. D. A. P. tot verhooging van de Surinaamsche hegroo ting werden verworpen. De begrootingen van Suriname en van koloniën werden aangenomen z. h. s. De suppletoire landbomvbegrooting 1920 wordt aangenomen met aanteekening van een tegenstem (den heer Teenstra), die wil protesteeren tegen le late indiening van het ontwerp. Aan de orde is de suppl. landbouwbegroojing 1921. (dekking van nadeelige saldi van' crisis-instellingen). De heer van Sasse van IJsselt vraagt nadere inlichtingen, over de zaak Herz- berger, directeur van het rijkskantoor voor kleedingvoorziening, die overgeble ven ldeeding verkocht aan Polen tegen eën veel te hoog commissieloon. De heer van Beresteijn vraagt, waarom de suikervereeniging haar winst niet in de schatkist behoefde te storten. Hij klaagt over onbillijke winsten van het koffiekantoor en onbillijke behandelingen van het verlichtingskantoor. De heer van Stapele vraagt inlichtingen omtrent de zaak Herzberger. De heer Weitkamp dringt aan op op heffing van de crisismaatregelen die den boer beletten, de vruchten van zijn arbeid te plukken. De "heer Duys verwijt den minister in zake Herzberger, dat hij aan de crisis- enquetecommissie stukken onthield. Hij wijst er op, dat de Minister als directeur- generaal van arbeid Herzberger bij Min. Posthuma introduceerde onder mededee- lingen. Hij overweegt de indiening van een motie, vragende om een nieuw onder zoek door de crisis-enquetecommissie. De heer Otto betoogt, dat de minister schuld draagt van de bedenkelijke over eenkomst met de Suikervereeniging. De heer Teenstra steunt het verzoek van den heer Weitkamp. De Minister verklaart, dat hij niets heeft te verbergen. Hij is bereid alles te doen onderzoeken. De heer Herzberger kende hij niet voordat besloten was |ot de klee- dingdistributie, waar hij steeds tegen was geweest. De heer Herzberger heeft 5 ton in de schatkist teruggestort, omdat het gepraat er over hem begon te vervelen. Öpf 1 Maart zijn de eerste 2 millioen voor kleeren door Polen betaald; 1 Juni volgt de tweede termijn. Hierna werd gerepliceerd. De heer Duys dient een motie in, waar bij een nieuw onderzoek wordt gevraagd naar de kleedingkwestie door de Crisis- enquetecommissie. De heer Teenstra dient een motie in, waarin opheffing van alle crisiswetten wordt gevraagd. Zitting van Vrijdag 31 Maart. Veilingrecliten. Ingekomen is een wetsvoorstel van de heeren Duys c.s. tot afschaffing der vei lingrechten voor land- en tuinbouwpro ducten. Het voorstel van den voorzitter tot sluiting van de discussies over het ont werp inzake de dekking van nadeelige saldi van crisisinstellingen Wordt terug genomen, omdat de Minister nog een op merking wil maken. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Aan de orde is thans de begrooüng van Landbouw, Nijverheid en Handel. De heer Teenstra laat aanteekenen, dat hij is tegen de post van f110.000 voor'de tijdelijke crisisafdeeling aan het departe ment. De heer Hiemstra vraagt spoed met de landbouwwetgeving, vooral met de wet geving in het belang der landarbeiders; hij critiseert scherp het ontwerp-jacht wet. De heer Bakker vraagt naar dén stand der werkzaamheden der staatscommissie voor het pachtstelsel; hij wenscht wijzi ging der landarbeiderswet. j De heer Weitkamp betoogt, dat de uit voerverboden voor de landbouwproduc ten schadelijk zijn voor het algemeen be lang. Het voorstel van den voorzitter om de motie-Teenstra inzake opheffing der crisis-instellingen op een nader te be palen dag te behandelen, wordt aange nomen met 52 tegen 16 st.de motie-Van Beresteyn betreffende restitutie van dé door de N. U. M. gedane, heffingen zon der dat uitvoer is gevólgd, wordt vér- worpen met 43 tegen 25 stemmen; de motie van denzelfden afgevaardigde be treffende storting van consent-gelden voor den uitvoer van kaas in 's rijks kas, wordt verworpen met 38 tegen 33 stemmen; de motie-Duys, vragende om een nieuw on derzoek in de zaak Herzberger, wordt aangenomen z.'h. s. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Landbouiubegrooting. De heer Wintermans bepleit spoed met de totstandkoming van verschillende wet gevende maatregelen in het belang van den landbouw. De heer Colijn acht beschermende maaG regelen voor den landbouw noodzakelijk. De heer Deckers acht beschermende maatregelen voor onzen landbouw noodig. De heer Poels is voorstander van een meer agrarische wetgeving en van een afzonderlijk departement van landbouw. De heer van Rappard noemt de orga nisatie van het departement gebrekkig en onvoldoende. De heer Bulten vraagt beschermende maatregelen voor de bloembollenteelt tegen de protectie in het buitenland. De heer Teenstra verwacht niets goeds van beschermende maatregelen voor den landbouw. De heer van de Laar dringt aan. op regeling van het pachtcontract en op een vooruitstrevende sociale landbouwpolitiek. De heer Schaper betoogt, dat de be langen van landarbeiders en kleine boe ren veiliger zijn bij de S. D. A. P. dan bij de burgerlijke partijen. De Minister deelt mede, dat het gewij zigde ontwerp-Jachtwet gereed is, waar bij het jachtrecht wordt gegeven aan den gebruiker van den grond. Uitbreiding van de landarbeiderswet is onmogelijk, omdat de toestand der financiën het niet toelaat. Niet dan in de uiterste noodzakelijkheid wil de Minister ingrijpen in de handels vrijheid. Het uitvoerverbod van aardappe len was noodzakelijk om te voorkomen, dat we zelf gebrek zouden krijgen. Motie-Teenstra, waarin gevraagd wordt om wettelijke regeling van ontginning van woeste gronden, wordt door den Minister beschouwd als de bron van allerlei moei lijkheden. Zij wordt echter zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het amendement-Weitkamp om de be grooting te verminderen met f 165.000 voor den aankoop van gronden voor de Landbouw-Hoogeschool te Wagenïngen wordt bestreden door de heeren van Rappard, Teenstra, Wintermans, Hiemstra en den Minister. Hel komt de volgende week in stemming. RENESSE. De leden van de kiesver- eeniging „Renesse", afd. van den Vrijheids bond, hielden Donderdagavond eene ver gadering. Doel en inrichting werden be sproken, een reglement vastgesteld. De contributie bepaald op f 1 per lid. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren J. P. Poulusse, J. Hoogenboom, C. J. Kooman, M, de Roo en P. den Boer. Aangenomen werd een voorstel om bij wijze van propaganda een spreker te laten optreden. De keuze werd gelaten tusschen de heeren J. W. van Oeveren en Ds. Siemelinck. Met het oog op de kosten voor de jonge vereeniging werd door de meerderheid besloten eerstge noemde te verzoeken een spreekbeurt te vervullen. ELLEMEET. De heer J. Spek hield Woensdagavond eene openbare les met de leerlingen van den twee-jarigen land- bouwcursus. Tegenwoordig waren de waarn. Rijkslandbouwieeraar, de heer Hof stra, de heer J. W. Goemans, voorzitter van de commissie van toezicht, het dag. bestuur van Ellemeet, de voorzitter van den Raad van oud-leerlingen en eenige belangstellenden. Na afgelegd examen, waarin de leerlingen blijken gaven van goed onderricht te zijn in deze materie, hield de heer Hofstra een toespraak, waar in hij vooral deed uitkomen en hen op het. hart drukte, zooveel mogelijk partij te trekken van het geleerde en de prak tijk te toetsen aari de theorie; het ge leerde te onderhouden door het lezen van vakbladen, tijdschriften en brochures en ernstig te streven naar volmaking op het gebied van den landbouw en de veeteelt. De heeren Goemans en de Bruijne dank ten den heer Spek voor zijn degelijk onderwijs en den heer Hofstra voor de nuttige wenken aan de leerlingen. Bij mon de van den leerling J. van Klooster werd hun onderwijzer dank gezegd voor de zorgzame moeite en het vruchtbaar on derwijs en reikte, als bewijs van waar deering, een fraaie schemerlamp over. De heer B. G. Moermond, was de tolk van de ouders der leerlingen, als hij den heer Spek hartelijk dankte voor zijn moeite en zorgen om hun kinderen de noodige kennis van den landbouw en de veeteelt aan te brengen. Het diploma werd uit gereikt aan: 1. J. de Glopper, A. D. Hanse, J! M. Dalebout, R. H. Blom, M. D. Ber- revoets, C. A. Braai, D. Moermond, J. M. v. Klooster, P. de Graaf, A. P. Hanse en J. D. Dormaar. ZONNEMAIRE. Op 30 Maart j,l. werd alhier een Ouder vergadering gehouden, die door den heer, burgemeester, de leden der Ouderooininissie en een vr|j groot aantal ouders bezocht werd, Het hoofd der school, de beer, He Kramer, behandelde oj> duidelijke en zakelijke wijze de Nieuwe Leerplichtwet. In zake het lapdbouw verlof werd in overleg met de ouders besloten, dat het tijdperk tusBehen 15 September en 15 October hiervqor de geschikste t|jd was. Van de gelegenheid tot het stellen vart vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. De voorzitter der Oudercommissie dankte daarna den heer De Kramer voor zijn heldere en duidelijke rede, waarna de vergadering gesloten werd. THOLEN. Naar de I. en Th, Crt. mededeelt is de gaspr|js met ingang van 1 April j 1. van 24 op 22 cent per ML3, gebracht. De poat-autp/is. hier Vr|jdagmorgeit, tegen een boom ger.eden en totaal, ver brijzeld. Het .ongelük schijnt te wfjten te z|jn aan eën gebrek aan do stuur inrichting. De chauffeur en de post beambte kwamen met enkele schrammen en den schrik vrij." By Kon. besluit is tot griffier b|j het kantongerecht alhier benoemd mr. J. P. H. Mulder, thans wnd.-griffier b|j het kantongerecht te Amersfoort. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Drinkwatervoorziening ten plattelande. In de N. Rott. CL ran Woensdag 22 Maart 3.1., komt onder, bovenstaand hoofd een inge zonden stuk voor van den heer W. F.'J. M. Krul, Ing. le klasse bij het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening; dat we met toestem ming van den inzender in ons blad over nemen, daar wjj deze mededeelingén voor ons eiland van heel veel belang achten. Het stuk is geschreven naar aanleiding van de rede van den Amsterdamachen wet houder Dr. Vos. welke deze hield de opening van de „Reizende tentoonstelling Voor Volksgezondheid". De ingenieur schrijft dan Iedereen zal wel van harte instemmen met .het schoone doel van deze tentoonstelling en met de door den spreker gegeven moti veering daarvan. Uit een zinsnede in het verslag uit de .V. R. Ct. zou men echter een verkéèrde conclusie kunnen trekked„Vooral ten platte- lande wacht men op verbetering der volks- h nisvesting, der assaineering, hier en daar een waterleiding Menigeen zou er uit afleiden, dat het met. de watervoorziening over het algemeen nu niet zoo erg slecht gesteld is. Verklaarbaar is het, dat deze meening by vele, lang niet onontwikkelde, stedelingen heerscht. ..Zij zijn zelve zoozeer aan de zegéningen van 'n goede waterleiding gewend, dat zy zich de mogelijkheid van gemis daaraan een voudig niet indenken; En lezen zij in de couranten hoe -gelijk onlangs in den Geldersclien Achterhoek de plattelanders zelve het totstandkomen van een centrale watervoorziening beletten, dan worden zy versterkt in hun opinie, dat de watervoor ziening ten plattelande in 't algemeen er zoo slecht niet voorstaat, en dnt slechts „hier en- daar een waterleiding" nog gewenscht in. Wie echter de hygiënische toestanden ia 't meerendeeL der plattelandsgemeenten kent, ■/.ooals deze dan ook door de daar. wonende intellectueelen worden bestreden met energie, dóch niet altijd met. succes, wie de hard nekkigheid kent, waarmede de minder ont wikkelde bevolking zich tegen nieuwigheden op hygiënisch gebied verzet en de lijdelijk heid/waarmede zy in de naar verhouding. to, hooge sterftecijfers van typhus, dysenterie, andere maag- en darmziekten d. en de te hooge kindersterfte berust, die zal overtuigd zijn, dat niet „hier en daar", doch in verre weg het grootste gedeelte van ons platte land een goede watervoorziening voor mensch en dier een urgente hygiënische eisch is. Erkenning van dezen eisch leidde tot de instelling van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening. Bij de wet van, 19 Sept, 1919, Stbl. n. 582, werd.de mogelykheid ge opend, van Rijkswege geldelijken steun te verleenen aan groepswaterleidingendie zonder dezen steun niet rendabel zouden blijken. Alleen al d reeks, van plannen, die voor dergelijke waterleidingen werden of worden opgemaakt, en nog niet uitgevoerd, wijst er opdat het „hier en daar" een euphemismé is; ik noem ze niet eens. alle: kroningen, Friesland, Overijssel, Oost-Gelder land, Noord- en Midden-Limburg, Zuid- Limburg, Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Schouwen en Duiveland, Voorne en Putten, het Utreehtsch- Noord- en Zuid-Hollandsche polderland, Texel De eenige nóg uit gevoerde, groepswatervoorziening is die in Zuid-Beveland, in uitvoering zijn die in Midden-Nóord-Holiand, ep Tholen ërv in Noord-West-Brabant. De beide laatste ontvangen Rykssteun volgens de bovenaangehaalde wet. Het mee- rendeel der andere is bij den tegenwoordigen rentevoet slechts uitvoerbaar bij een soort gelijken steun. De Regeering heelt nu, gelijk uit de door den Minister van Arbeid op de vragen der Kamerleden Bjjleveld en De Muralt gebleken is, besloten, in het algemeen geen subsidies meer aan nieuw op te richten waterleiding- ondernemingen te verleonen. hetgeen betee- lcent,, dat, in de eerste jaren althans, nagenoeg geen verbetering van de watervoorziening ten plattelande meer te wachten is. Zwaar zal dit besluit, afgeperst door den toestand van 's lands financiën, ongetwijfeld der Regeering gevallen zijneen urgent sociaal-hygiënisch belang is erdoor opgeofferd wreed zjjn de verwachtingen teleurgesteld van verschillende waterleiding-comités, die na jaren van opofferende propaganda onder de in de meeste gevallen lauwe bevol king eindelyk een deskundig volledig plan vöor watervoorziening tot stand hadden weten te brengen. Hopen we dat spoedig de tijden ten gunste mogen verkeeren! Maar intusschen moet de propaganda ijverig worden voortgezet, moeten de wantoestanden op hygiënisch ge bied tengevolge van een gebrekkige water voorziening aan de kaak worden gesteld, moet iedereen worden doordrongen van de noodzakelijkheid om zoodra de omstandig heden het eenigszinB toelaten, tot uitvoering van de gemaakte plannen over te gaan. Tot het algemeen spreekt deze urgentie minder dim de onmiddellijk materiëele waar deerbare voordeelen van de moderne sociale problemen. Aan de leiders de plicht, voor dit belang me| *1 hun gaven te waken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5