Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorondo bij (le van Maandag 27 Maart 1922, 110. 1075a. Uit Stad en Provincie. ZIER1KZEE. Woensdag j.i. is alhier onder leiding van den heer A. C. de Oude en bijgewoond door het hoofdbe stuurslid. den heer A. Braat, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, op gericht de afdeeling Schouwen en Dui- veland en St.-Phüipsland der Plattelands- partij, zich ten doel stellende: actief deel te nemen aan de a.s. Verkiezing der Tweede Kamer met eigen eandida- ten. Tot deze afdeeling zijn toegetreden en hebben zitting genomen in het afdee- lingsbestuur, verschillende heeren uit di verse plaatsen van het eiland en St.- Philipsland, welke zich tevens hebben be last met de leiding van de verkiezings actie op dit eiland. Het voornemen is meerdere sprekers uit te noodigen om doel en streven van de Plaltelandspartij uiteen te zetten. BURGH. Woensdagavond j.l. hield de vereen, tot bevordering van het vreem delingenverkeer in de gemeenten Haam stede en Burgh eene algemeene leden vergadering in de zaal van dhr. v. d. Moer alhier. Tengevolge van het ongun stige weer was de opkomst slechts ma tig. Bij de opening der vergadering her innerde de voorzitter, de Edelachtb. heer W. G. Boot Wz., met enkele treffende woorden aan het overlijden van zijn ge- achten voorganger, dhr. H. C. Bolle, die door eenvoud en hartelijkheid allen voor zich innam en wien het vreemdelingen verkeer zeer ter harte ging. Ook richtte hij eeiï waardeerend woord aan het adres Van den heer C. J. Reisinger, die ge durende enkele maanden als waarnemend voorzitter de zaken van vreemdelingen verkeer uitstekend behartigde. Hij ver klaarde dat het hem een genoegen was, als voorzitter dezer vereeniging op te treden en den bloei van het schoone westelijk Schouwen te helpen bevorderen. Daarna verkreeg de secretaris het woord ter lezing der notulen der vorige alge meene vergadering en het jaarverslag. Uit het verslag bleek dat het ledental in het vorige jaar 65 bedroeg. De reke ning van den penningmeester in ont vang en uitgaaf r.esp. met f 538,285 en f 491,43 en dus sluitend met een batig saldo van f 46,85 werd na gunstig rap port der commissie tot nazien der re kening goedgekeurd. Tot leden dier com missie voor het volgende dienstjaar wer den benoemd de heeren J. Verwest, A. v. Zuijen en A. C. Blom, terwijl de aftredende bestuursleden de heeren W. G. Boot Wz., G. A. v. Zuijen en G. J. Reisinger werden herkozen. Nadat nog enkele besluiten waren genomen en nut tige wenken ten opzichte der reclame voor het a.s. seizoen werden gegeven, werd de gezellige vergadering door den voorzitter gesloten. DREISCHOR. Het gure voorjaarsweer ten spijt, was men Woensdagavond j.l. opgekomen in grooten getale, zoowel ver uit Schouwen als Duiveland, ja zelfs uit St.-Filipsland, om den veel besproken, uit gelachen, ja zelfs bespotten vertegenwoor diger der Plattelandspartij in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den heer Braat, te hooren, bij zijn eerste optreden op ons eiland. Ruim 150 personen, waar onder eenige dames, vulden de bovenzaal •van den heer Aarnoudse. De voorzitter der vrijzinnige kiesvereeniging hier, de heer J. Doeleman, opende de vergadering met een welkom tot allen. Hij sprak daar bij eèn woord van dank tot den heer Braat voor zijn moeite, om uit de Kamer zittingen te breken en naar deze plaats over te komen, teneinde zijn richting en de houding der P. P. in 's Lands vergader zaal nader uiteen te zetten. De voorzitter schetste hierbij de redenen der afschei ding dezer kiesvereeniging van den Vrij heidsbond; de weigering om den heer de Muralt als spreker te aanvaarden, de slechte nakoming van hare financiëele ver plichting der centrale te Zierikzee aan onze kiesvereeniging, het uitgebrachte rap port van de afgevaardigden naar Middel burg en het grove geknoei aldaar bij het opmaken van de candidatenlijst. Hierna kreeg de heer Braat het woord. Hij begon zijn rede met een schets over den tegen- woordigen droeven politieken toestand, de hooge en steeds stijgende belastingen, de ambtenarenplaag, de onrustbarende Verhoudingen tusschen ontvangsten era uit- gaVen van ons land en de in Amerika geplaatste leening. Hij stelde daartegen over den, voor de industrie reeds be- staanden, 8-urigen werkdag en de te ver wachten Landarbeiderswet, die wellicht niet meer Voor de verkiezingen zal wor den ingediend, daar zij! het geheele platte land tegen zich ira hel harnas zou jagen. Daarbij komt het zegelplakken, een erge lastpost door den rompslomp er aan Verbonden en de te verwachten ziekte verzekering, waarvoor 70 cent per man en per week zal betaald moeten wor den, terwijl het ergste is, dat de dure ambtenarij met het grootste gedeelte gaat strijken, in den vorm van hooge salarissen en allerlei onnoodige luxe. Volgt de slachtwet, duur dcor keurings- loonen en erger nog door oprichting van centrale slachtplaatsen, voor het platteland totaal overbodig. Maar de Jachtwet, reeds jaren' op* het program van verschillende parttijen gezet,, is nog steeds niet herzien. De zomertijd in het leven geroepen teneinde het stadsleven te ver vroegen, vnor de omgeving van groote sleden een last. Melkboeren en groente-' kweekers zijn gedwongen 's morgens reeds half drie op stap le gaan. Mede is te verwachten de indiening eener uni forme Landhuurderswet, met soms maar even 80 artikelen, onmogelijk en on zinnig. De regeering die het vorig jaav nog 80 millioen uitgaf v :or woningbouw, bekrimpt de Zuiderzeewerken tot op 1 millioen en schuift de drooglegging daar van op de lange baan, zoodat de ex pansie van ons volk. iets waar andere volken het zwaard vcor voerden, ten zeerste wordt belemmerd. De ondersteu ning van de werk'loozen in de veenstre- ken kost iedere weeki de schatkist f 51000. Maar de bewoners werk' verschaffen door den aanleg van zoo hoog noodige wegen en kanalen, doet men niet. De stedelijke bevoorrechting is groot. De subsid e aan deze in aller:e; vorm, kost de schat kist van 20 tot 24 millioen. De Kamer leden stemmen hierin gewillig „voor", zij v nden dit anders op hun belasting biljet terug. De verdeeling en splitsing in de par tijen wordt door de beroepspolitici kunst matig aangeblazen en zal mede een der oorzaken zijn van een scheuring in de R.K. partij, waarvan een gedeelte zal gaan in sociale richting. Spr. waarschuwt de kiezers n:et i n: te gaan op de mooie beloften op hel program der oude par tijen; zij zijn als ze altijd waren: het lokaas der kiezers. De Vrijheidsbond, de A.R. partij, R.K. en andere partijen, zij allen duchten ae macht van de platte landsbevolking en trachten op hun lijst nu hoeren te plaatsen, die daar prij ken als in een etalage, niet de minste kans hebben, in verband met de nieuwe herziening onzer kieswet. Zij worden eenvoudig „gebruikt". Spr. haalt daarbij aan de woorden van Cats: „Het Hof, zal om geen ezel vragen, Als er niet is een last te dragen Hij leest daarna voor het program der P.P. en bespreekt hierbij enkele punten uitvoerig, o.a. „Even redige behartiging der plattelandsbevol king tegenover de groote steden; groote bezuiniging van Rijks-, Prov.- en Ge meenteuitgaven; vermindering van mili taire uitgaven; terugbrenging van het salaris voor kamerleden op f 2500; af schaffing Van pensioen en de ruim f 800 kostende spoorkaart. Geen beroepspolitici,; geen klassebevoorrechting; vrije uitvoer van landbouwproducten; afschaffing der zegelpl akkerij en Raden van Arbeid met de daaraan verbonden ambtenarenplaag; voorziening in land- en tuinbouwonder wijs en andere. Spr. waarschuwt tegen de groote bladen, die zich als één man tegen de P. P. en tegen dever tegenwoordigers scharen, hen bespottelijk trachten te maken en zijn eventueele ver dediging niet plaatsen. Na de pauze werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot debat of vragen stellen. De heer V. M. Krepel van Nieuwerkerk, gaf toevoeging aan de rede Van spreker, door de ver kwisting ejn slecht beheer in het dag licht te stellen, door een nieuw té bou wen laboratorium voor de keuringswet te Goes en het opheffen van het Land bouwproefstation aldaar en het door de vele ambtenaren dure serum van de rijks- seruminrichting (direct, dr. Poels) te Rotterdam. De voorzitter dankte den heer Braat en de aanwezigen met een kort woord en deelde mede, dat zich voor de P.P. onder de aanwezigen 52 personen hebben opgegeven en dat er te Zierikzee reeds dezen middag een afdeeling is opgericht. ST.-MAARTENSDIJK. Dinsdagavond 1.1. wérd alhier in de gemeente-bewaarschool een Ouderavond gehouden. De heer van Rooijen, hoofd der school, opende de ver gadering. De opkomst was gering, slechts een 30-tal personen waren tegenwoordig. De heer van Rooijen gaf als zijn meening te kennen, dat de Oudercommissie er was, om den band te versterken tussöhen school en huis. Het onderwijzend personeel be hoorde hier niet een eerste plaats te Ver vuilen, doch te luisteren naar hetgeen de ouders omtrent schoolaangelegenheden te vragen hadden. De heer Huvers, voorzit ter der Oudercommissie, had zich de ver gadering anders voorgesteld, hij had ge hoopt op meerdere medewerking van het onderwijzend personeel. Ook had hij meer dere belangstelling verwacht van den ge meenteraad. De heer M. C. Sonke vroeg of een 7e leerjaar niet kon worden inge voerd. De heer van Rooijen zegde toe hierover met het schooltoezicht monde ling overleg te zullen plegen. Gewezen werd op het gymnastieklokaal waar altijd zeer veel stof aanwezig is, zoodat het voor de gezondheid der kinderen beter was de vrije en orde-oefeningen af te schaffen. Geantwoord werd, dat hierin naar verbetering getracht wordt, en dat een speelterrein zal worden ingericht. De heer Bastiaanse meende, dat de Ouder commissie te weinig organisatie-talent ge toond had, er had naar zijn meening (meer overleg kunnen Worden gepleegd. Het per soneel zat hier en daar, terwijl dit Imet de Oudercommissie aan één tafel had moeten zitten, tegenover de ouders van de school gaande kinderen. De mislukking van dezen avond ligt dus bij de 'Oudercommissie. Bij overleg had misschien een voordracht ge geven kunnen worden over een of ander onderwerp. De heer Huvers verklaarde te hebben verzocht of een voordracht ge houden kon worden, doch nul op het request te hebben gekregen. Een der aan wezigen deelde mede, dat de afwezigheid van den gemeenteraad was toe te schrij ven aan het feit, dat geen uitnoodiging gezonden was. De heer van Rooijen ver klaarde aan het slot, dat de ouderavond de band tusschen ouders en onderwijzend personeel niet maken kan, zij die dit Willen doen voorkomen, nemen den schijn voor het wezen. Er moet vertrouwen be staan tusschen de ouders en 't personeel, en de ouderavond is er om dien band te versterken, doch dien band maken kan zij niet. Hierna werd de vergadering ge sloten. ST.-PHILIPSLAND. Vrijdag j.l. werd de jaarl. ledenvergadering van de Coöp. Boerenleenbank te St.-Philipsland gehou den. Uit het rapport van den Inspecteur van de Centrale Bank bleek, dat het (be heer uitstekend is. Alle boeken en beschei den waren in orde bevonden. Een woord van lof voor nauwkeurig en net werk mag den kassier niet onthouden worden. Aan het financiëel jaarverslag ontleenen wij het volgende: Het aantal leden op 31 Dec. 1921 bedroeg 89. In het jafgeloo- pen jaar waren de ontvangsten: aan spaar gelden f 110732,92r'; in rekening-courant f 1013.335,27-°terugbetaalde voorschotten f8170, totaal f 1.132.238,20; terwijl de uit gaven bedroegenaan terugbetaalde spaar gelden f 77496,16; aan voorschotten f 19250; in rekening-courant f 1.042.012,44; totaal f 1.138.758,60. Volgens de balans wa ren 31 Dec. j.l. de bezittingen: voorschot ten f 46042,50; rekening-courant f93.106,99; effecten f 9070; Centrale Bank f200.982,56; meubilair f 152; kas f 4255,63; totaal f353.609,68; terwijl de schulden bedroe gen: spaargelden f 140.350,76°; rekening- courant f 210663,90; reservefonds f 1854,80; winst 1921 f 740,21', totaal f353.609,68. Op 31 Dec. j.l. waren in omloop 137 (spaar boekjes. De heeren j. A. Stols, directeur, J. M. Vermeulen, plaatsverv. bestuurslid en K. W. van Dijke, vice-voorzitter van den Raad van Toezicht, werden in hun verschillende functies herkozen. Tot afge vaardigden naar de algemeene vergade ring van de centrale bank te Utrecht wees de vergadering bij acclamatie aan den directeur en den kassier. Op voorstel van het bestuur en van den Raad jvan Toezicht werd met het oog op de fgroote verantwoordelijkheid en den aanzienlijken omzet het salaris van den kassier voor 1922 gebracht van 1' 1200 op f 1500. De rentevoet bleef voor dit jaar ongewijzigd, t.w. voor deposito's en spaargelden 41/4 pCt., voor voorschotten 5=1/.] pCt. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. 25 Maart. Door den Kan tonrechter zijn op 22 Maart de navol gende personen veroordeeld wegens: Overtreding van de Motor- en Rij wiel - wet: F. J. op den B, 21 j., molenaars knecht te Eikerzee, bij verst., 3 b. s. 3 d. h.Th/. S„ 47 j.., -arbeider te Nieuwerkerk, f 1 b. s. 1 d. h'.L. van M., 19 j., winkelknecht te Zzee, bij verst., f 2 bi. s. 2 d'. h;.; L. dfem D., 30 j., winkelknecht te Zzee, f 1 b. s. 1 d. h.; M. S., 45 jj., koopman tei Zzee, bij verst., f 2 b. s. 2 d. h.; M. den B., 32 landbouwer te Eliemeet, bij Verst., f 3 bL s. 3 d'. h.; M'. S, 45 j., landbouwer en koopman te Zzee, bij verst.,, f 3 'bi. s. 3 d. h.; Overtreding van het reglement op de wegen en voet paden: B. van der W., 41 j., landbou wersknecht te Eikerzee, hij verst., f 10 b., s. 10 d. h.; C. 'de J., 40 j., land bouwer te Sirjansland, f 15 b. s. 10 d. h.; Overtreding van het Baggerregle- ment: G. K., 25 j., los werkman te Bruinisse, bij verst., f 3 b. s. 3 d|. h.; E. van V., 52 j., visscher te Bruinisse, bij verst., f 3 b'. s. 3 d. h.; Jaehtover- treding: .1. van 't G., 16 j., landarbeider te Dirksland, bij verst1., f 3 b. s. plaat sing in eene tuchtschool voor 1 w., met verbeurdverklaring van het in beslagge nomen geweer: J. W. de V., 19 j., land bouwer te Haamstede, 2 b. van f 20 s. 5 d. h. voor elke b., met verbeurdver klaring van het niet in beslaggenomen geweer, met bevel tot uillevering of te betalen f 10, bij niet-betaliiig te vervan gen door 5 d. h.; J. C. A. V'v 22 j., landbouwer te Sirjansland, bij verst., f 10 b., s. 10 d. h!.; overtreding van de paar- denwet: W. ten H., 36 j., landbouwer te Zzee, f 10 'b. s. 10 d. h.; Overtreding van de Slachtverordening: J. D., 30 j., slagersknecht te Zzee. f 5 b., s. 5 d. h.; Overtreding van, het Zeeuwsche stroomen- visscherij-reglement: F. van der H., 18 j., zonder beroep te Oosterland, bij verst., f 3 b'. s. 3ds h,.Zonder daartoe gerech tigd te zijn. zijn niet-uitvliegend pluim gedierte laten loopen op eens anders bezaaiden grond: J. L. van D., 34 j., arbeider te Dreisöhor!, f 1 b'. s. 1 d. h.; Zonder daartoe gerechtigd te zijn vee laten loopen op eens anders weiland: F. de M., 21 j., schaapherder te Sirjans land, f 10 b.- s. 10 d. h.; Rijden op een motorrijwiel over het voetpad iangs den grachtweg tusschen Noordhavenpoort en" Zuidwellebrug: P. L. V., 22 j.,c land bouwer te Haamstede, f 0,50 b. s. 1 d. h. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Periodieke roouerijen. Een paar jaar geleden werd Kampen onveilig gemaakt door een jeugdige dievenbende, welke op brutale wijze alles in de wacht sleepte wat van haar gading was. Het bleek een troepje opgeschoten jongens, onder aanvoering van een 19-jarige, zekeren B. R. V. d. B., een groote, buitengewoon gespierde knaap. De vrees voor dezen hoofdman was onder de bendA «wo groot, dat geen der volgelingen durfde weige ren! een opdracht uit te Voeren. De zaak is gerechtelijk vervolgd en de daders werden gestraft, doch de hoofdaanlegger werd ontoerekenbaar ver klaard en naar een krankzinnigengesticht verwezen. Na een jaar te Deventer verpleegd te zijn, kwam v. d. B. echter te Kam pen terug en van af dat moment begon nen bijna onmiddellijk de rooverijen op nieuw. Zelfs wist de recherche er ach ter te komen dat de bende op „grooter werk" bedacht was en een inbraak in optima forma bij een bank voorbereidde. Dit gebouw werd onder speciale bewa king gesteld. Een steeds grooter wor dende brutaliteit is echter dezer dagen de bende eindelijk noodlottig geworden. Ze liep in de val en twee van de leden, de 20-jarige P. S. en de 19-jarige G. v. D. werden tot bekentenis gebracht. Ook nu weer bleek de heillooze invloed van B R. v. d. B., voor wien de jon gens sidderden. De jonge booswicht is nu weer achter slot gebracht, voorloo- pig althans, want bij vernieuwde ontoe rekenbaar-verklaring zal het wel weer niet van langen duur zijn. De strijd tegen Broekhuijs. Aan den post, chèque en girodienst te Rotter dam is order gegeven, dat op het giro van de Handels- en Landbouwbank voor- loopig geen betalingen gedaan mogen worden. Godsdienstwaanzin. Te Lochem en Bar- chem deden in de afgeloopen week zich 2 gevallen van godsdienstwaanzin voor. Twee pensiongasten, een heer uit Leiden en een dame uit Wageningen, schreven afscheidsbrieven aan hun familie en ver dwenen. Na lang zoeken werden ze ira omliggende dorpen gevonden. Zij hadden besloten als liefdepredikers de wereld in te trekken. Ze zijn naar hun familie'terug gebracht. Een adres aan zijn echtgenoote. De ge- meentdraad van Amerongen telt zeven leden, waaronder een vrouwelijk lid, wier echtgenoot onderwijzer aan de openbare school No. 1 ira die gemeente is. Wegens het steeds dalend aantal leer lingen dier school zijn twee onderwijs krachten overcompleet geworden. Bedoel de onderwijzer, echtgenoot van 't raads lid, bevreesd, dat ook hem „op wacht geld stellen" boven het hoofd hangt, heeft zich, naar de Stand, meldt, tot den raad gewend met het beleefd verzoek, hem niet op wachtgeld te willen stellen. In het onderhavige geval klinkt eenigszins eigenaardig de aanhef van het adres: Edelachtbare Mevrouw en Heeren! Mijn heer vraagt dus aan mevrouw zijn echt genoote om in zijn positie gehandhaafd te mogen blijven. Mevrouw zal daarover zeker niet ongunstig oordeelen. Een ontzettende ontdekking. Te Breda, waar de vrouw des huizes in het zieken huis lag, bleven vier kinderen onverzorgd achter, daar de vader aan niets anders dacht dan aan de drankflesch. Dezer dagen werd het jongste kindje van 17 maanden dood te bed gevonden, terwijl de „vader" zijn drankroes uitsliep. Het lijkje werd in beslag genomen en de „vader" gearres teerd. VAN HEINDE EN VEIL In de bergstreken van Marokko, heeft het hevig gesneeuwd. Een radiogram uit Berlyn bevat een bericht uit Sicilië volgens hetwelk de Etna sedert eenige dagen in werking is. De Amerikaansche Senaat heeft met 67 tegen 27 stemmen de viervoudige overeenkomst nopens de Stille Zuidzee goedgekeurd. Het grootste s.s. der wereld |de „Bismarck", is thans op een Hamburg- sche werf gereed gekomen. Met betrekking tot den ernst van de gebeurtenissen in Ierland, heeft de Eng. regeering aan de beide Iersohe premiers, Collins en Craig verzocht, naar Londen te komen met nog eenige hunner colle ga's, om gezamenlijk den toestand in Ierland te bespreken. De draadlooze dienst uit Moskou meldt o.m. dat het commissariaat van justitie begonnen is met de uitwerking van een burgerlijk wetboek, waarin de beginselen worden aanvaard, die alge meen worden erkend in het Westen voor contractueele verplichtingen. Door den hevigen N. O. wind, die het water der Adriatisohe zee opstuwde tot bijna 5 voet boven het normale peil, is geheel Venetië overstroomd. Vrijdag is te Belgrado een tame lijk hevige aardschok gevoeld. Geen schade en geen ongelukken. Het aantal echtscheidingen neemt in Duitschland Bteeds toe. Sinds den oorlog is dit aantal ongeveer verdubbeld. Bovenaan de lijst staat Hamburg, dan volgt Berlijn, vervolgens Anhalt, Olden burg, Westfalen, Opper-Silezië en Wur- temberg. Een radiogram uit Berlijn bevat een mededeeling van Nansen in een rapport over den hongersnood in de Oekrajine, behelzende, dat in een gou vernement met 1.288.000 inwoners 900.000 menschen reddeloos aan den hongerdood ten prooi vallen. De gevallen van kannibalisme nemen op schrikbaren de wijze toe. Lloyd George is zoo goed als her steld; hij keert heden (Maandag) naar Londen terug. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteur! De postbestelling in Westelijk Schouwen. Gaarne een plaatsje voor onderstaande: Vóór den oorlog, ten tijde van de normale loonen, ontving ik de morgenpost's morgens half ,acht. Met de stijging van de loonen der beambten, steeg ook het uur van ont vangst van mijn morgenpost, tot dat het ten slotte weer moest dalenOm 12 uur toch ligt mijn post nog op het kantoor, en wordt het één uur in den namiddag voor ik myn ochtendpost ontvang. Nu bof ik erbij, dat ik de eerste ben van de buitenbestelling! De laatsten zien zich 's namiddags drie uur in 't bezit van hun post. Onze tweede en laatste bestelling krygen we resp. 5 en 7 uur in den namiddag. Reeds zjjn meerdere pogingen in het werk gesteld om verbetering in dezen toestand te krygen. De kring SchouwenDuiveland der Z. L. M. toonde ook groote belangstelling in deze zaak en al spoedig hadden we een conferentie met den heer Directeur van het postkantoor te Zierikzee. We kregen van genoemden heer alle medewerking toegezegd. Hy was werkzaam in het belang van een regeling als vóór den oorlog. Waar deze conferentie ettelijke maanden achter ons ligt, zagen we nog steeds onze hoop op een afdoende verbetering niet ver wezenlijkt. Wel hoort men tegenwoordig van een voorstel, afkomstig uit Zierikzee, waarvan de bedoeling is, dat de buitengemeenten zullen gaan „baggeren" in de haven van die gemeente. Als belooning zouden ze daarvoor een betere postbestelling ontvangen met nog een verbinding meer met het vaste land via Katsche Veer als extra attractie! Deze regeling kan toch wel nooit het idee zijn Jvan den heer Directeur van het post kantoor te Zierikzee. Al wat met de post wordt verzonden of ontvangen, is of wordt gefrankeerd. Maar daarmee is men er ook af. Komt de post administratie te kort, dan wordt dit gevon den uit de rijksbelastingen en betaald door alle belastingbetalers. Het gaat m. i. niet aan om onze gemeentebegrooting te bezwaren ten behoeve van de postbestelling. Bekeken van het standpunt van de gemeente Zierik zee, is dat zaakje niet zoo beroerd bezien. Het baggeren van de haven is al jaren een kwestie geweest, waarover veel is gepraat, maar weinig aan gedaan is. Precies als vóór 10—20 jaar blijft de prov. boot nog steeds met een nog niet eens buitengewoon lage ebstand aan den grond zitten. Als nu de buitengemnenten de helft willen betalen, gebeurt dat niet meer. De boot kan steeds de haven binnenkomen en Zierikzee krijgt een verbinding meer, waaraan de buitengemeenten absoluut niets hebben, om dat by aankomst (ik meen 's avonds half 12) geen verbinding meer is. De slotsom is dus de haven gebaggerd, half op kosten van een ander, en een verbinding meer uitsluitend voor Zierikzee. Als gunst krijgen wy dan een vroegere postbestelling, waarvoor m. i. niet Zierikzee, maar 't Ryk beeft te zorgen. Wij buitenbewoners zien hierin 't bewijs, dat de Postadministratie bet niet zoo nauw neemt met onze belangen. Laat ze hetzelfde eens probeeren met Amsterdam Laat ze daar eens een extratje vragen b.v. voor de bestelling op Zondag. Ook deze be stelling staat voor ons zoo langzamerhand te verdwijnen, terwijl de groote steden van de Zondagbestelling niet uitgesloten worden. Myn overtuiging is, dat een toestand, zooals die momenteel op het gebied van de postbestelling in Westelijk—Schouwen is, niet kan blyven bestaan en dat daarin zonder de philantropie van de gemeente Zierikzee best verandering zal komen. Het zou trou wens ook weer worden: „het exploiteeren van het platteland door de steden", in casu door het kleine stadje Zierikzee. Vol vertrouwen zien wij dan ook de regeling tegemoet van den heer Directeur v/h. Postkantoor te Zierikzee, zooals hy ons kringsbestuursleden op de bekende bijeen komst in uitzicht stelde, behoudens goed keuring van de betrokken autoriteiten. We hopen dat de kosten van een zoodanige regeling zullen worden betaald door allo belastingbetalers en niet door de betrokken personen zelf. Men make geen misbruik van den treurigen toestand waarin wy door onze minder gunstige geografische'ligging verkeeren. Met dank voor de plaating, Haamstede. W. G. BOOT Jz. Hoe de Landbouwers voorgelicht worden van den handel om to bezuinigen Geachte Redacteur Met onderstaande te plaatsen zult U nijj ten zeerste verplichten; met dank by voorbaat. Naar aanleiding dat een maand geleden een nieuwe wet in werking is getreden, den Zaadbandel betreffende, welke o.m. bepalin gen bevat, dat b.v. Rozendaalsch klaverzaad (wat hier bet meest verhandeld wordt) geen uitbeemscbe Roode klaver mag bevatten enz. De beele zaadbandel ligt aan banden, wat myn inziens goed is. Er is een wet gemaakt om de knoeiery tegen te gaan. Onder die wet vallen alle handelaren. Aan het Proef station te Wageningen worden thans alle zaden onderzocht, niet alleen voor de ge bruikswaarde maar bovenal om de soortecht heid te kunnen bepalen. Wjj staan dus oogenblikkelijk wat de zaadcontröle betreft, gelyk met wat op de kunstmest van toe passing is. Ieder solied zaadhandelaar laat zijn zaden onderzoeken, doch nu ware het wenscheljjk dat ook de landbouwers zelf dit ook eens lieten doen, zoodat het al of niet knoeien aan 't licht worde gebracht. De boeren worden op 't gebied van zaden inkoop op de ergerlykste manier beet geno men, door enkele Zeeuwsche bandelaren die groote pryzen willen maken. Al wat met. een matiger winst tevreden is (dus die goedkooper zjjn als die groote scheeuwers, van de eersten), deugt volgens hun bet zaad niet, ofschoon de garantie van alles dezelfde is. Wanneer nu die bandelaren, welke weinig exploitatiekosten hebben en met een matige winst tevreden zyn, hun waar wordt afgekamd, den prijs maar even- hoog hielden, och dan kon bet zaad er wel mee door, maar nu ze goedkooper verkoopen, dan de z.g. grootdetailhandelaren, nu deugt het niethet laatste laten sommige boeren zich nog wijs maken. Is soms Cbilisalpeter met 157a stikstof van de eene handelaar ook beter dan van de andere De zaak is echter anderslaten wy aan nemen dat alle handelaren b.v. hun Rozen daalsch klaverzaad met een gebruikswaarde van 89 aankoopen voor f 1,75 K.G. kwaliteit en soort is dezelfde, de een ver koopt voor f 2,de andere f 2,25. Het zaad van de minst winstnemende wordt als minderwaardig beschouwd dooi den meestwinstnemende, sommige boeren hechten daar geloof aan, al komt het alles uit één zak. Ze zouden zich by na lafen wijsmaken door zoo'n handelaar dat ze zelf klaverzaad fabriceeren, doch het groeit, evenals tarwe, enz. U mijnheer de Redacteur, nogmaals dank voor de plaatsing, Hoogachtend, G. J, BEI.IE, Zonnkvaiki, Maart 1922,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5