B IJ VOEGSEL behooremle bjj de Mzeesclie Nieuwsbode van Woendag 22 Maart 1922, no. 10753. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Vrijdag 17 Maart j.l„ des 's nam. 2 uur. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren I. de Broekert, J. Catshoek en W. Versteeg. De notulen van de vergaderingen van 11 October, 18 November en 18 December worden zal; hij stelt dan ook voor, voor den overkant der haven een steiger met trapjes te maken. De heer Koopman wijst er op, dat de gemeente reeds kosten gemaakt heeft aan de Engelsche kade en daar leggen ^de vis- schers niet aan. Opivoorstel van ddtï voor zitter wordt dit verzoek verwezen naar de commissie van fabricage. Een verzoek van twee visschers nopens een mossel- Verwaterplaats, gaat terug naar B. en W. ter fine van prae advies. Van enkele pachters van gemeente eigendommen is een adres ingekomen, waarin zij wijzen op den hoogen pacht prijs in verband met den achteruitgang in den landbouw. 3. èm W. steilen voot op dit adj-ës afwijzend te beschikken. De voorzitter zegt dat niemand weet hoe de toestand 1921 worden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat zijn inge komen, berichten van aanneming hunner benoeming van de heeren: J. Knaap, als regent van 't burgerlijk armbestuur; van den heer F. A. Kloppert als regent van het Burger-Weeshuis; van mr. H. Polvliet, C. P. B. M. Meuwese, G. H. Breetvelt en S. de Groot, als lid der commissie tot wering van schoolverzuim; van de heeren P. M. Panny, T. J. v. Tilburg, H. T. Geven en T. C. Schipper, als lid der commissie van toezicht op het correspondentschap der Arbeidsbemiddeling. Van den heer W. du Claux is bericht ingekomen, dat hij ontslag'neemt als lid der commissie tot wering van schoolver zuim; idem van de wed. A. Cappon, hou dende dankbetuiging voor de haar ver leende gratificatie. Den 27en December 1921 werden boeken en kas van den gemeente-ontvanger nage zien. Boeken en kas bleken in orde. In kas was f 31.131,44. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, Waarbij de beslissing op de begrooting Wordt verdaagd tot 1 April; van de „J. G. O. B." een dankbetuiging voor de haar toegekende subsidie van f 50. •Van de Ministers van Arbeid en Finan ciën is bericht ingekomen, dat 't grond- voorschot voor de Bouwvereeniging is ver groot met f3190,66 en het bouwvoorschot met f 12260,211/2- De opbrengst der «vergunningsrechten hebben over 1921 bedragen f 1312,50; ha vengelden f 4910,67; belasting voor het nederleggen der goederen f 3208,65; brug gelden f202,55; belasting op den afslag van visch f 670,88; aard- en boomvruch ten f 55,67; keurloonen visch, vee en vleesch f 1221,70; weekmarktgelden f45,80; paarden- en veemarkt f 985,40Waaggel den f 453,95 en jaarmarktgelden f 222,60. Een aantal ontheffingen inzake den H. O. en schoolgeld worden verleend; 1 ver zoek werd afgewezen. De heer W. den Boer vraagt, nu de gemeente ook die gelden moet innen, Wan neer men voor de bizondere school de schoolgelden zal heffen? Kunnen geen maatregelen getroffen worden, dat het schoolgeld voorloopig op de vroegere wijze wordt geïnd? Wij wachten op bericht van Gedep. Sta ten, zegt de voorzitter. Na korte discussie wordt besloten de schoolgelden op de vroegere Wijze te laten innen; blijkt naderhand, dat te veel is betaald, dan kan het te veel gestorte wor den gerestitueerd. Een verzoek van den heer D. J. Kruijt- bosch, directeur der R. H. B. S., om ont-, heffing van 9 maanden belasting, wordt, afgewezen. Hoewel alle leden de onbil lijkheid der toepassing van de wet inzien, kan geen ontheffing verleend worden; het blijkt een leemte in de wet te zijn. Ingekomen is voorts een verzoek van P. J. v. d. Doe c. s. betreffende den toestand der brug bij de Zuidhavenpoort. Het doorvaren schijnt volgens mededee ling van adressanten niet van gevaar ontbloot. In het rapport van den haven meester worden de klachten van de be trokkenen niet ongegrond verklaard; de toestand van bedoelde brug laat veel te wenschen over. Volgens mededeeling van den gemeente - bouwmeester is er geen direct gevaar. De voorzitter stelt namens B. en W. voor dit schrijven voor notificatie aan te nemen. B. en W. blijven diligent. Van den heer T. J. Sikkens, inspecteur der belastingen, is een schrijven ingeko men, verzoekende maatregelen te willen nemen, dat op den hoek van zijn huis geen samenscholingen meer zullen wor den toegestaan, welke last en hinder verr oorzaken aan zijn gezin, zijn kantoor personeel en het publiek. De heer Pololiet spreekt over een der gelijk feit, n.l. op den hoek bij den heer L. Ochtman. Spr. is van oordeel dat aan dezen ongewenschten-toestand een einde dient te komen. Eenzelfde geval doet zich voor op dien hoek van 't Vischslop en op den hoek bij de Melkmarkt. Spre ker meent dat met een kleine bepaling in de politieverordening deze zaak is te regelen. De voorzitter herinnert zich dezen toe stand reeds van 'jaren her. Hoewel We alles niet moeten gaan reglementeeren, vindt hij1 den toestand bij 't Vischslop het hinderlijkst van allen. Wanneer de raad het wenschelijk' oordeelt, zullen we dit adres verwijzen naar de commissie voor de strafverordeningen, zegt de voorzitter. Conform dit advies wordt besloten, Van de visscherijvereeniging „Helpt El kander" is een adres ingekomen waarin gewezen wordt op den last die de vis schers ondervinden met het verhalen van hun vaartuig voor groote schepen. De ha venmeester rapporteert dat het, zeer moei lijk, zoo niet onmogelijk is, wijziging in de ligplaatsen te brengen. De zaten voor de Venkel en de Molenstraat Zijn 't ge- schikst voor de kleinere vaartuigen. De voorzitter: Het beste zou zijn aan dit jaar de in het adres geVraagde res titutie af te wijzen. De raadsleden ach ten het geen van alle tijd nu reeds in te gnjpèn. Het adres wordt afge wezen. De heer J. v. d'. Meulen-Bosma. onderwijzer aan de M.U.L.O.-school, ver zoekt, wegens zijn benoeming tot leeraar aan de Nijverheidsschool te Goes, met 1 April a.s. eervol ontslag uit zijn te genwoordige betrekking. B. en W. stellen Voor dit ontslag met 1 Mei a.s. te verleenen, of zooveel vroe- havenuitdieping te voteeren. Onze positie is deze, zegt de voorzitter, dat wij niet de kosten moeten betalen voor heel Schou wen en Duiveland. Het toestaan van f 700 zal voor Ged. Staten een bewijs zijn van onzen goeden wil. De heer Koopman: Al is deze zaak van groot belang, ik ben een tegenstander van een heel diepe haven, want daardoor zal de schade aan de beide havendijken groot worden. De voorzitter bevestigt het gesprokene door den heer Koopman. Bij uitdiepen van de havengeul zal de gemeente meer aan onderhoud voor de havendijken moe ten uitgeven. Na nog eenige' discussie memoreert de renmakers. In dat schrijven staat o. l. dat de klachten steeds aan de commissie zijn medegedeeld. Maar die klachten zijn, aldus de heer W. den Boer, nooit bij de commissie ingekomen. Spr. zegt, dat Vier gever niet veel medewerking ondervindt, terwijl hij tevens wijst op een eenigszins 1 insinueerende zinsnede betreffende de aan- deel en der coöp. „de Volharding". De voorzitter: Herhaaldelijk is in B. en I W. ter sprake gekomen de moeilijke en en onvoldoende contröle van den corres pondent; deze heeft geen officiëele kwa liteit. In dit opzicht, zegt de voorzitter, ben ik het eens met den heer Koopman, dat de controle onvoldoende is, krachtens j de bepalingen van de wet. voorzitter, dat, wanneer het convenu tus- i Pe heer Koopman: Viergever komt bij CfntnM .An .In Dnol n.].., ïïl I I Tllpt Q11C Irl'OAhtflll n ilr m.nnK.in nUj* schen Ged. Staten en de Postadministratie tot stand komt, voor alle .gemeenten op ons eiland een betere postverbinding in het leven zal worden geroepen, terwijl voorts getracht zal worden de eerste tram te laten aansluiten op de Prov. boot. De heer Polvliet deelt mede, dat deze laatste regeling inderdaad met de nieuwe dienstregeling in werking zal treden. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten, betreffende een verzoek van de Alg. Ned. Ver. voor vreemdelingen verkeer tot het aanbrengen van goede plaatsaanduidingen op de grenzen der ge- ger als zijn opvolger in functie zal zijn .antn D ,.r ,.r, getreden. Aldus wordt besloten. De ver- j Hn Zder«e 'Jke ordening op de heffing Van de Inkom- j ,^QcQtr> u:" stenbelasting is teruggekomen van Ged. Staten, welke mededeelen de beden-kin- gen van den minister van binnenl. zaken, die het maximum-heffingspercentage van 6 te hoog vindt. De minister wenscht dit percentage te zien teruggebracht op 414 °/o. De voorzitter deelt mede dat het hef fingspercentage het vorig jaar 4,8 °/n heeft bedragen. De heer Pijleman oppert bezwaren te gen deze wijziging en wijst op de Ver minderde inkomsten die z.i. zeker zul len komen. De voorzitter: We staan voor heel on bekende dingen en daarom is het m. i. het beste den raad van den minister te aanvaarden. Loopt het op een deficit uit, dan kunnen we tot den minister zteggen: nu ziet u zelf dat het zoo niet gaat! Niemand zal ons dan wat kunnen Ver wijten. B. en W. stellen daarom voor aan liet verzoek des ministers te vol doen. Conform dit voorstel Wordt be sloten; alleen de heer Pijleman stemde tegen. Van den heer I. Hanse, Nobelstraat, is een verzoek ingekomen om een ge deelte vroon achter zijn erf te dempen en te rioleeren. De kosten worden op f 220 begroot. In zijn r(apport hierover schrijft de gemeentebouwmeester, dat adressant wel verzoekt tot demping dier Vroon over te gaan, maar zich niet be reid Verklaart ua demping die grónd in erfpacht te zullen nemen. De heer IV. den Boer deelt mede dat Hanse zich tegenover hem bereid] heeft verklaard, genoemde strook grond in erfpacht te zullen nemen tegen een pacht som van f 12. Aan het verzoek zal. nu worden vol daan. Aan de orde is thans een voorstel van B. en W. tot wijziging der begroo tingen van '21 en '22. Tot het onder zoeken van dit voorstel benoemt de voorzitter een commissie, bestaande uit de heeren Polvliet Pijleman en A. den Boer. Tijdens dit onderzoek wordt de vergadering geschorst en heropend toen de commissie met haar taak gereed was. Bij njpnde van den heer Pijleman ver klaarde de commissie de voorgestelde wijzigingen in orde, weshalve zij voor stelde die veranderingen goed te keuren. Conform dit advies werd besloten De heer W. den Boer, rapporteur der commissie, belast met het nazien der begrooting van het Burgerweeshuis, brengt verslag uit en stelt namens de commissie voor deze begrooting goed te keuren in ontv. en uitg. op f 11977,38r'. Zonder stemming wordt daartoe besloten. Ter tafel komt een brief gédateerd op 27 Februari j.l., door den burgemeester dezer gemeente aan alle gemeenteraden op Schouwen-Duiveland gericht, waarin zij worden uitgenoodigd ponds-ponds-ge- wijze een bedrag van f 700 te voteeren tot bijdrage in de kosten voor verbete ring van de Zierikzeesche haven. De to tale onkosten bedragen f 1400, waarvan Zierikzee de helft voor hare rekening neemt. Deze havenverbetering is noodig voor een betere, bootverbinding en daar door postverbinding voor geheel het eiland. In overleg met Ged. Staten en de postadministratie zal getracht worden, dat o.a. de diensten der provinciale boo ten zullen aansluiten op den tram en meer diensten zullen worden ingesteld op Katsche veer, waardoor heel de post dienst langs die richting zal kunnen wor naam van deze gemeente, bij: den voor maligen Tol nabij Schuddebeurs; op den Prov. Straatweg naar Zijpe bij Tivoli; op den Nieuwenweg, nabij de Gasthuisdreef op den Zeedijk bij Pikgat en op den Kooiweg bij Pikgat, nabij de Gasthuis- dreef. Conform het advies van B. en W. wordt besloten. Naar aanleiding van een verzoek van W. Arnold, om teruggave te bekomen van betaald vergunningsrecht, stellen B. en W. voor aan adressant restitutie te ver leenen van een kwartaal, zijnde f 15,62'; idem aan A. J. van As over 1 kwartaal van f 6,25; idem aan C. de Hocge, over 2 kwartalen van f 18,75. Conform het voorstel wordt aan de drie genoemde personen de gevraagde resti tutie verleend. C. van Dijke verzoekt den Raad om uitgifte in erfpacht van 3 M2. gemeente grond, zijnde een gedeelte van den Z.-zij- kant van den Prov. Straatweg. B. en W. stellen voor hierop gunstig te adviseeren. Conform dit advies wordt be sloten. Van de commissie van de Gasfabriek en de straatverlichting is een verzoek ingekomen tot het verstrekken van een leening van f 10.000 voor vernieuwing van het buizennet. Later zal nog 15 duizend gulden noodig zijn, waarna de heele lei ding is verbeterd. De heer Pamuj twijfelt er niet aan of het gevraagde bedrag zal Wel noodig zijn, doch vraagt, Waarom geen publieke aan besteding kan plaats hebben? De heer Koopman deelt mede, dat altijd prijsopgave wordt gevraagd, terwijl hij nadere inlichtingen geeft omtrent uit den Raad gerichte vragen over afdoening van werkzaamheden. Uit die inlichtingen blijkt, dat men de uit te voeren werken liefst met eigen krachten doet, daar de vreemdelingen een geest onder de men- schen brengen, die niet deugt, terwijl hun looneischen bovendien te hoog zijn. De heer W. den Boer wenscht gaarne te weten, welke plannen de gasfabriek koestert ten aanzien der uit te voeren werken. De heer Koopman zegt toe binnen twee dagen den leden een plan te zullen odoen toekomen. Van C. van der Bijl—Goris is een in schrijvingsbiljet ingekomen tot de aan neming van het onderhoud van de klok ken, speel- en uurwerken, voor f 475 per jaar. Bij de laatst gehouden aanbesteding was de laagste aannemingssom f 500. B. en W. stellen voor het werk voor den tijd van drie jaar te gunnen aan ge noemden inschrijver voor den door hem genoemden prijs. Na een door den heer W. den Boer gedane vraag omtrent deze besteding en na toelichting door deiï .voorzitter, wordt het onderhoud enz. gegund aan voormel den inschrijver. Onder overlegging van het advies van de Commissie van Fabricage, betreffende het verzoek van T. J. van Tilburg c. s. ten aanzien van een wijziging in de ver ordening op de heffing en invordering der belasting op 't gebritik van gemeente grond, komt het B. en W. gewenscht voor om den termijn van 2 vrije dagen te ver lengen tot 4 en stelten zij voor de des betreffende verordening te wijzigen. Zonder discussie en z. h. s. wordt con form het voorstel van B. en W. de be doelde verordening gewijzigd. Van A. Viergever, correspondent der mij met alle klachten, die ik overbracht aan den heer Knaap. Spr. gelooft niet, dat deze laatste het niet aan de commissie zal hebben overgebracht, terwijl de heer Koopman verder beweert, dat Viergever j door den commissaris van politie is tegen gewerkt, toen men getracht heeft voor hem een aanstelling als onbezoldigd rijks- j veldwachter te krijgen, die noodig is om goed te kunnen controleeren. De voorzitter geeft nadere inlichtingen. Wat betreft het gesprokene door den heer Koopman ten opzichte van den commis saris van politie, deelt de voorzitter mede dat deze geheel onschuldig'is. De inspec teur der rijksveldwaeht weigert aan Vier gever de zoo zeer gewenschte bevoegdheid te geven. Nadat nog de heer Pijleman had opge merkt, dat de heer Koopman beter had gedaan niet in zijn kwaliteit als wethou der te schrijven, wordt dit incident ge sloten en het voorstel van B. en W. aan genomen, n.l. het toekennen eener grati ficatie van flOO over het eerste halfjaar 1922, „als appreciatie voor zijn goede dien sten", welke laatste zinsnede door den voorzitter aan het voorstel wordt toege voegd. Wegens de door het vertrek van den heer E. Bakker ontstane vacature van on derwijzer met verplichte hoofdacte aan de openbare lagere school A, stellen B. en W. voor den heer N. A. Quist, thans onderwijzer aan die school, met ingang van genoemden datum als zoodanig te benoemen. Zonder stemming wordt hiertoe besloten. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim (vacature-W. du Claux) be velen B. en W. aan de heeren; C. F. J. Brunot en S. de Graaf. Na gehouden stemming 'blijkt laatstge noemde met algemeene stemmen te zijn gekomen. Van Ged. Staten is een schrijven inge komen, waarin zij verzoeken wijziging te willen brengen in de bestaande regeling van de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. B. en ,W. stellen voor aan Ged. Staten te berichten, dat tegen deze wijziging geen bezwaren bestaan. Aldus wordt besloten. Van de af deeling Zierikzee en omstre ken, van den bond van koffiehuis-, restau ranthouders en slijters, is een verzoek ingekomen om de kermis of jaarmarkt 14 dagen te vervroegen. Aanleiding tot indiening van dit verzoek is het feit, dat de na de oorlogsjaren gehouden Zierikzeesche kermis door wei nig inrichtingen bezocht werd, waarvan de oorzaak gezocht moet worden in de vervroeging van de Goesche kermis. Aan gezien nu inderdaad de anders zoo drukke kermis in de laatste jaren slechts door een gering aantal vermakelijkheden werd bezocht, en als gevolg daarvan weinig publiek trekt, komt het B. en W. wen schelijk voor, waar het een groot belang geldt van vele neringdoende inwoners onzer gemeente, aan den wensch van adressante te voldoen. Zij stellen voor te bepalen, dat de ker mis of jaarmarkt in het vervolg zal aan vangen op den vierden Dinsdag in Augus tus (den dag waarop de kermis te Goes eindigt) en duren zal tot en met de Don derdag van de week, volgende op die, waarin zij is aangevangen, Van K. W. Feijen c.s. is eveneens een daarop betrekking hebbend adres inge komen, waarbij hij verzoekt, niet in te gaan op 't verzoek om de kermis te ver vroegen, maar op den gewonen tijd te laten doorgaan. Hij vreest, dat wanneer de kermis vervroegd wordt er geen schouwburg zal komen. De heer Doeleman, het Zaatst ingekomen adres besprekend, is van oordeel, dat het overweging verdient een oproep te doen om de staanplaats voor een schouwburg aan de Balie te verpachten. In 't belang van de kermis en neringdoenden acht hij 't gewenscht, de Zierikzeesche kermis te laten aansluiten aan de Goesche kermis, Uw voorstel is dus het voorstel van B. e n W. aan te houden, vraagt de voor zitter den heer Doe/eman. Dan zullen B. en W. aan de tegenwoordige pachters dten geleid. De postadministratie juicht gekomen om zijn jaarwedde van f600 te dit plan toe. willen brengen op f 1000. Ged. Staten van Zeeland willen het j Waar door adressant gewezen wordt beheer van het havenkanaal overnemen, i op de voortdurende uitbreiding der werk- mits de gemeente Zierikzee f 1400 voor j zaamheden, meenen B. en W. te mogen onderhoud voteert. Daar havenverbetering i opmerken, dat deze werkzaamheden lang- thans een eilandbelang geldt met het oog zamerhand, wanneer de crisistijd voorbij Arbeidsbemiddeling, is een verzoek in- 1 der staanplaatsen vragen of zij met de voorgestelde vervroeging genoegen nemen. De heer Pijleman oppert het idee de kermis tegelijk met de paardenmarkt te houden. Dat zal de neringdoenden hèeïemaal niet op een eventueele veel betere postver binding, zijn alle raden op Schouwen- Duiveland aangeschreven om in deze ver betering te helpen bijdragen. De voorzitter licht toe, dat deze brief reeds eind Februari is Verzonden om de raden op ons eiland de gelegenheid te geven zich uit de spreken voor het hier in behandeling kwam. Tot dusver heeft alleen Brouwershaven geweigerd. De voorzitter geeft den Raad in over weging zich bereid te verklaren, indien de zoozeer gewenschte verbetering tot stand komt, de helft van f 1400 voor is, aanmerkelijk zullen verminderen. B en W. Wenschen dan ook geen tracte- mentsverhooging, doch voor het eerste halfjaar 1922 een gratificatie toe te ken nen van f 100. Naar aanleiding van dit voorstel deelt de heer W. den Boer mede, dat door den heer Koopman, in zijn kwaliteit als wet houder, een brief is gericht aan den direc teur der Werkeloosheidsverzekering over de onvoldoende controle van den corres pondent der arbeidsbemiddeling en naar aanleiding van een anoniemen brief betreffende knoeierijen door eenige siga- bevalten, zegt de heer Panny. Laat de kermis blijven, zooate ze reeds van eeuwen her is vastgesteld. De heer A. den Boer sluit zich aan bij 't betoog van den heer Doeleman. De heer W. den Boer meent, dat het met de kermis juist zoo zal gaan als een visscher, die telkens zijn netten verzet. Hoe meer de netten verzet worden, hoe minder men vangt. Spr. is van oordeel, dat de kermis voor 't tegenwoordige leven onnatuurlijk is. Hij zou, hoewel' geen voor stander van de kermis, ze maar laten blijven op den ze/f den tijd. De heer Doeleman beschouwt zich als de tegenvoeter van zijn collega den Boer, welke meent, dat de kermis zijn eigen dood zal sterven. Spr. beweert, dat altijd nog een groot deel van het publiek van de kermis houdt en spr. zal daarom niet medewerken om de kermis te vernietigen, daar er ook een financiëele zijde voor de gemeente aan is verbonden. Spr. handhaaft zijn voorstel om eerst te trachten zekerheid te krijgen omtrent het verhuren van een staanplaats aan de Balie voor een Schouwburgtent. De heer Polvliet ziet in aanhouding nog 't voordeel, dat ook de middenstandsver- eenigingen zich kunnen uitspreken. Het voorstel-Doeléman in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Tim merman, Lunenberg, Panny en W. den Boer. Den 31 December van dit jaar eindigt de pacht van de boerderij „de Commercie- werF', gelegen aan den voormaligen Scheepstimmerdijk, verpacht aan de wed. Jac. ten Haaf—van Dussen. De heer [WJ. ten Haaf Jacz. wenscht deze boerderij onder dezelfde voorwaar den voor zeven jaar te pachten. B. en W. stellen voor genoemde boer derij voor den tijd van zeven jaar te verpachten aan den heer W. ten Haaf Jacz. Voor een jaarlijksche pachtsom van f 340. Zonder discussie of stemming wordt daartoe besloten. Ter voldoening aan het voorschrift van art. 80, 3e lid van de L.O.-wet, stellen B. en W. voor het perceel grond in het Vrije, aangekocht ten behoeve van den bouw eener school voor L: en U.L.Q door de vereeniging tot bevordering van Chr. Onderwijs te Zierikzee, in eigendom over te dragen. De heer Lunenberg vraagt naar de rechtsverhouding die doör deze eigen domsoverdracht zal ontstaan. Spr. vraagt wat er met die eigendommen gebeuren zal wanneer in de toekomst b.v. mocht blijken, dat de school het niet kan vol houden Zal dan bij. eventueelen ver koop die opbrengst ten b»te dier ver eeniging kunnen worden aangewend De heer Polvliet geeft den raad in deze overdracht een ontbindende voor waarde in te lasschen. Na onderzoek blijkt dat de L.O.-wet hiermede heeft rekening gehouden. Art 205, 8e lid, Voorziet in deze gevallen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten bedoeld perceel in eigendom over te dragen. De verorde ning betreffende het openbaar vervolg onderwijs wordt vastgesteld. Het suppletoir kohier voor de honden belasting 1921 wordt vastgesteld o,p f 27. Het primitief kohier derzelfde belasting 1922 óp f 725. Alvorens over te gaan tot vaststelling van het le supp. kohier H.O. 1921 en de behandeling in comité-generaal van ruim 200 bezwaarschriften tegen den H.O. houdt de voorzitter de rondvraag. De heer Polvliet vestigt de aandacht van den voorzitter op den onhoudbaren toestand bij de barakken in den Zuid hoek, waar een mestvaalt wordt gevormd die heel bedenkelijk wt>Mt. Deze Augius- stal dient te worden opgeruimd. De voorzitter zegt toe direct maatre gelen te zullen nemen. De heer Lunenberg vraagt naar de lot gevallen van den boom, welke eenmaal op 't Havenplein stond tegenover 't Vrijie, en welke door den storm van 6 Nov. van 't vorig jaar werd ontworteld. Waar is die boom? B. en W. hebben geen machtiging gegeven hem te verkoopen. De beide wethouders geven ophelderin gen. De heer Koopman deelt mede dat de boom eerst met een touw is vastgezet; doch dit scheen niet voldoende. De heer C. J. Verton heeft toen gezegd, als de boom schadle aanbrengt aan mijn per ceel, dan; zal ik) de gemeente voor schade vergoeding aanspreken. De heer Timmerman heeft toen last gegeven den boom te rooien, welke later door de gemeente-bouwmeester is ge veild. De voorzitter zal onderzoeken hoe deze Verkooping in zijn werk is gegaan. De heer W. den Boer memoreert dal de voorstellen Braat en Deckers, nopens afschaffing van den zomertijd, verwor pen zijn en dat we dus weer den zo mertijd krijgen, waaraan, behalve Z.zee, geen enkel dorp op 't eiland meedoet. Spr. zou gaarne zien, evenals door 'n request Van burgemeesters in dit eiland is be reikt, dat ook- hier de klokken niet wor den Verzet. De voorzitter weigert zulks pertinent. De heer Koopman licht toe dat déze mededeeling van den heer den Boer on juist is. Wel is door de gemeenteraden getracht de schooltijden een uur te ver zetten, hetgeen ook is toegestaan. De heer Pijleman informeert naar het antwoord, dat B. en W. wel zullen ge kregen hebben over de brandspuiten uit Amsterdam. In de volgende raadszitting komt het bij de ingekomen stukken, zegt de voor zitter. De heer Panny wijst op de verlaging van den gasp rijs in verschillende plaat sen des lands. Bij1 de daling der petro- leumprijzen acht' hij ook) gasprijsverl aging zeer gewenscht. De heer Koopman zal deze vraag bij de gascommissie ter sprake brengen. Deze laatste wijst voorts op den on- ooglijken toestand op den Scheepstim merdijk. Bergen asch en vuilnis liggen daar! De commissie! van Fabricage zal de zaak- onderzoeken, ,zegt de voorzitter. Hierna gaat men over In comité-ge neraal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5