Zierikzeesche Nieuwsbode KAMPHOF'S SERIE-TABAK Abdijsiroop ROOKT Groenmerk f 1,20 Paarsmerk -1,— Roodmerk - 0,80 Blauwmerk-0,60 Verzorgt— dadelijk dien hoest abonnement: Vrijdag 10 Maart 1922 zierikzeesche courant. s advertentiën: EERSTE BLAD. B. H. IDELER, Japonstoffen, Vitrages, Vitrage Gordijnen, Waschechte Tafelkleeden Nieuwe collectie Bukskin 1922 Algemeen Overzicht. Examenvrees, Per pond. Prijs per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 cte. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangryke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ZIERIKZEE. MANUFACTUREN. Nieuwe zendingen (tot 140 c.M. breed). BEOTIJKEN. FIJNE FESTONS Zoo even ontvangen I voor Heeren-Costuumsnaar Maat. Wat reeds lang te wachten was, is deze week een feit geworden: „Amerika heeft bedankt om aan de conferentie te Genua op 10 April a.s. deel te nemen", hetgeen door de Europeesche staatslieden ten zeer ste zal worden betreurd, want daardoor zullen zij alléén hun schouders moeten zetten onder den Europeeschen wagen, die hoe langer hoe dieper in den modder is gezakt. Liefst had men Amerika bij - deze zware karwei laten mee duwen, maar de heeren aan de overzijde van den groo- ten haringvijver schijnen daarin geen lusl te hebben. Zij schijnen eenigszins wreve lig te zijn over de weinig vriendschappe lijke manier van optreden van Lloyd George c. s. te Cannes, die na een gezellig onderonsje, ook de Ver. Staten tot deel name aan de Genueesche conferentie.heeft uitgenoodigd, in plaats van Amerika van te voren te hebben gepolst over de noodzakelijkheid eener nieuwe (de hoe veelste al?) conferentie. De Opperste Raad, die bijna oppermach tig in ons oude werelddeel de lakens uitdeelt, heeft op de staatslieden van de nieuwe wereld voorloopig nog geen in vloed. De diepe ondergrond van deze wei gering is niet het zich miskend achten door de heeren van Cannes, maar het feil dat de Amerikaansche regeering de tijd nog niet gekomen acht om met de Sovjet- vertegenwoordigers achter de groene tafel plaats te nemen. De regeering der Ver. Staten ziet hierin (n.l. het samen-aan zitten met de vertegenwoordigers van tsaar Lenin) een feitelijke erkenning van het bestaande Russische régime en kwijt schelding van alles wat door dit régime is gedaan. De regeeririg weet bovendien, dat er in de Ver. Staten een diepgaande oppositie is tegen zulk een verbroedering met het bolsjewisme en daardoor vreest zij, dat deze oppositie het debat over de Washingtonsche tractaten zou kunnen vertroebelen en het nut van een Ameri kaansche deelneming aan eenige interna tionale conferentie zou kunnen beperken. De mededeeling van den opper-bevell- hebber der Engelsche troepen in Britsch Indië, i n de Wetgevende Vergadering dezer Engelsche kolonie, n.l. dat hij den huidigen toestand ernstig acht, is wel een bewijs, dat het gevaarlijk kookt en gist onder de inlandsche bevolking, die opgeruid wordt tegen het Engelsche ge zag, o. a. door z.g. Khalifaatvrijwïlligers, welke sedert eenigen tijd een vinnige campagne zijn begonnen tegen de Brit- sche regeering en haar ambtenaren. In hun bijeenkomsten wekken zij uit naam van Mohammed openlijk op tot vernietiging van de regeering en het afmaken van alle Engelschen. De Engelsche regeering zal handen vol werk krijgen om de rust, in deze schoon ste parel van de Britsche kroon,, te her stellen, hetgeen haar wellicht niet zon der bloedvergieten zal gelukken. Mevr. Groeneweg vraagt belangstelling voor het .huishoudonderwijs. De heer Snoeck Henkemans wil niet alle onbevoegde onderwijskrachten terugbren gen naar de laagste klassen. De heer van der Molen sluit zich aan bij 't betoog van den heer Van Wijnbergen, evenals de heer Otto, die klaagt over onvoldoende salari- eering aan de middelbare techn. scholen. De Minister herinnert, dat de uitgaven voor het huishoudonderwijs tijdens zijn Ministerschap zeer sterk zijn gestegen. Sa larisverbeteringen zijn thans onmogelijk. Aan de middelbare technische scholen zal het kunstonderwijs meer tot zijn recht moeten komen. Overwogen zal worden of voor uitbreiding van het nijverheids onderwijs althans iets zal kunnen worden gedaan. Mej. Westerman betoogt, dat vrouwen ook in de hoogere klassen van lagere scholen onderwijs moeten geven, óok in het belang van het practische onderwijs. De heer Otto wijst op de onvoldoende salariëering van de onderwijzeressen in de handwerken. Spreker dient een motie in, waarin gevraagd wordt om opheffing van de onbillijkheden in de salarisregeling van de onderwijzers ten aanzien van onder wijs buiten de schooluren. Uit een interruptie van den Minister tijdens de rede van den heer Otto blijkt, dat de technische herziening van de L. O.- j wet zeer spoedig is te wachten. 1 De heer Bulten wenscht toelating ook van niet gediplomeerden tot het geven van handwerkonderwijs bij het vervolgonder wijs. Hij vraagt hooger salaris voor ge huwde onderwijzers zonder hoofdakte, voor zoover zij gehuwd waren bij het in gaan van de nieuwe salarisregeling. De heer Wintermans behandelt verschil lende administratieve punten in verband met de uitvoering van de onderwijswet. De heer Snoeck Henkemans vraagt wij ziging van art. 3 van de leerplichtwet. Ook dient weder onderwijs in vreemde talen vóór het zevende leeraar te worden toegelaten. De heer Van der Molen bestrijdt de motie-Otto als onuitvoerbaar zonder een wijziging van het bezoldigingsbesluit. Hij wil den Minister meer bevoegdheden ge ven tot het plaatsen van onderwijzers die op wachtgeld zijn gesteld. De nieuwe on derwijzersopleiding dient door een wets wijziging meer soepel gemaakt te worden. De heer van Veen komt er tegen op, dat de schoolopzieners thans tegelijkertijd wachtgeld en pensioen kunnen genieten. Mevr. Groeneweg bepleit een mildere subsidieregeling ten behoeve van 't hand werkonderwijs ten plattelande. De heer van Wijnbergen dringt aan op overleg met de organen op onderwijsge bied omtrent het voorontwerp der techni sche herziening van de lager onderwijs wet. De Minister deelt mede, dat een wijzi ging van de lager onderwijswet vermoe delijk zeer kort na Paschen de Kamer zal bereiken. De heer van Veen dient de door hem besprokene kwestie bij de begrooting van Financiën ter sprake te brengen. Wat de motie-Otto aangaat, treft spr. geen schuld, wanneer de betrokken onder wijzers over 1919 geen vergoeding voor overuren hebben ontvangen. Slechts door een gelegenheidswet kan aan de gemeen ten gelegenheid gegeven worden alsnog aan de betrokkenen vergoeding voor over uren uit te keeren. Dat kinderen een jaar langer op school moeten blijven is in vele gevallen een voordeel. De wetswijzi ging door den heer Snoeck Henkemans verlangd, kan spreker niet toezeggen. Met het gesprokene door den heer van der Molen inzake wachtgeld is de Minister het volkomen eens. megen, f 5,59; A. Prins, Sliedrecht, f 5,34; firma H. Hubenet, 's-Gravenhage, f 4,85 (1-3 c.M.), f6 (2-4 c.M.), gegund. Het lossen en vervoeren van steenkolen, benoodigd voor den dienst 1922, werd be steed volgens bestek No. 522 en gegund aan Jac.s Kwaak, Zierikzee, fl,075 per 1000 K.G. steenkolen en f 1,45 per 1000 K.G. briketten. post en telegraphie. De Directeur van het Postkantoor te Steenbergen, brengt ter kennis Van de inwoners van St.-Philipsland, dat met in gang van 12 dezer de bestelling op Zon dagen wordt opgeheven. Er wordt ge legenheid gegeven tot het afhalen van alle stukken tusschen 8 en 9 ure voor middag. verkoopingen, enz. DREISCHOR, 8 Maaft. Notaris H. J. Van Nouhuys te Zierikzee verkocht alhier op heden ten verzoeljfevan A. M. van Burg in het openbaar^ diens gebouwen met bouwland, aan dfen Blindiweg te Dreischor, samen groot 3 H.A. 51 are in massa Voor f 16050, toebedingen' f 420. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 9 Maart. Onderwijs Een amendement-Otto, gericht tegen verandering van het lectoraat in de expe- rimenteele psychologie aan de Utrechtsche Universiteit in een professoraat wordt met 45 tegen 17 stemmen verworpen. De heer Ketelaar klaagt over te lage salariëering van het onderwijzend perso neel bij het nijverheidsonderwijs. De heer Gerhard sluit zich daarbij aan en klaagt over anarchie bij 't kunstnijver heidsonderwijs, waarbij iedere samenhang ontbreekt met het ambachtsonderwijs. De heer van Beresteyn betoogt, dat meer aandacht moet worden geschonken aan het kunstnijverheidsonderwijs. Mevr. Westerman meent, dat 't Nijver heidsonderwijs voor meisjes niet tot zijn récht komt. De heer van Wijnbergen komt op tegen het stopzetten van de uitbreiding van hel nijverheidsonderwijs. landbouw en veeteelt. OUD-VOSMEER. Door den chef van het immigratiebureau te Tourcoing wor den tegen 1 Mei a.s. gevraagd 35 veld- arbeiders, die gedurende 6 a 7 maan den werk kunnen vinden bij de bieten en aardappelteelt. Te dezer plaatse geeft de heer W. v. d. Ploeg, correspondent, de noodige inlichtingen. ISbênieuwsT Nad. Herv. Kerk Bedankt: Voor Leeuwarden W. G. Krykamp te Birdaard. OUD-VOSSEMEER. Wegens den storm ging Woensdagnamiddag de godsdienst- oel'ening'op den Biddag niet door; ook op 8 Nov. j.l. had hetzelfde plaats. Luth. Kérk. Zondag 12 Maart, voorm. 10 uur, ds. De JoDgh van Amersfoort. Geref. Kerken. Bedankt: Voor Glanerbrug W. van Gelder te Langeslag. cycloon gew'oeö, waarbij 6 personen wer den gedood, terwijl verscheidene andere wierden gewond. De „Chicago Tribune" verneemt uit Riga, dat volgens mededeeling van de sovjet-legatie aldaar, het aantal uitge hongerde menschen in Saratov, li/2 mil- lioen bedraagt.' Naar het „Journal" meldt is het eiland Quessant tengevolge van den storm, die de laatste diagen op de kust van Bretagne woedt, van elke verbin ding met het vasteland afgesneden. De regeering der Ver. Staten heeft zich tot die van China gewend met het erzoek om fle. daders van den roof moord op den 'Amerikaanscheen missio nair dr. Skelton uit te leveren. Tengevolge van den hongersnood hebben te Charkof ernstige onlusten plaats gehad. telegrammen. AMSTERDAM (V.D.) H. M. de Konin gin arriveert 31 Maart a.s., des avonds te Brielle, gaat den volgenden dag 's mor gens half tien per stoomsloep naar het Hoofd, daarna naar de Noordpoort, ver volgens bezoekt Zij het Geuzengesticht, waarna Zij de onthulling van de gedenk tafel bijwoont. Van 10 tot 12 uur plech tige kerkdienst, waarna op 't Stadhuis de raadsleden worden voorgesteld aan H. M. Tot 3 uur blijft Zij aan boord van de ,„Hydrograaf", woont daarna het open luchtspel bij. Dan gaat Zij op een stoom boot in de haven het bestormen der poort slaan, om het einde op het stadhuis bij te wonen en een vlag te zien hijschen. De thee wordt vervolgens ten stadhuize gebruikt. Om 5 uur begint de opstelling van den historischen optocht. Z. K. H. de Prins zal aan de Brielsche padvinders een vlag uitreiken. Uit Stad en Provincie. STAVENISSE. Naar men verneemt zijn alhier en in de buurt aangespoeld Ver scheidene vaten met verfstoffen, afkom stig van een door den storm afgeslagen deklading van een voorbijvarend vaar tuig. Een en ander wordt hier en in de omgeving opgeborgen. ST.-ANNALAND. In de nabijheid van de groote nol, niet ver van de hofstede van den heer A. C. Geluk, zijn Woensdag tijdens den storm 32 vaten met indigo blauw aangespoeld. Ze zullen hier op geborgen worden. aanbestedingen. ZIERIKZEE. Door het bestuur van het waterschap Schouwen werd Donderdag 9 Maart aanbesteed: Het maken van een trap van gewapend beton tegen het duin te Renesse, volgens bestek No. 515a. Inschrijvers waren: Joh, Verboom, Serooskerke, f 2500; W. de Voogd, Scharendijke, f2500; J. van de Panne Mz., Scharendijke, f2480; C. D. Ornée, Scharendijke, f2429; J. de Oude Kerkwerve, f 2025; N.V. Gewapend Be tonbouw „Zeeland", Zierikzee, f1930 Mar.s de Moor, Brouwershaven, f 1706 (gegund). Levering van basaltsteenslag volgens be stek No. 520: Inschrijvers waren: J. Smits Cz., Wemeldinge, f3,95 per ton; Jacs. de Dreu, Goes, f3,75 per ton; W. J. Som broek, Haarlem, f9,10; I. Douw, Zierik zee, f 5,97; N.V. Internationale Bagger- Scheepvaart- Handel-Mij., Lent, f5,97; W. van den Berg, Hansweert, f5,80 (2-4 c.M.), f 5,90 (1-3 c.M.; L. van Gent, Nij- rechtzaken. ZIERIKZEE, 10 Maart. Door den kan tonrechter zijn op 8 Maart de navolgende personen veroordeeld wegens: Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet: W. L., 21 j., koopman te Z.zee, bij verst.,, tot f 3 b., s. 3 d. h.; L. van der W.„ 32 j., metselaarsknecht te Zonne- maire, bij verst., tot f 3 b., s. 3 d. h.; K. S., 30 j., los-werkman te Z.zee, bij verst., tot f3 b;« s. 3 d. h.; J. S., 24 j., los-werk man te Z.zee, bij verst., tot f 3 b., s. 3 d. h.; G. M. van der B., 43 j., landbou wer te Zonnemaire, tot f 3 b., s. 3 d. h.; I. de H., 35 j., voerman te Z.zee, bij verst., tot f3 14 s. 3 d. h.; J. W. van de V„ 20 j., landbouwer te Dreischor, bij verst., tot f 0,50 b., s. 1 d. h.; J. van B., 24 j., bakker te Z.zee, bij verst., tot f3 b., s. 3 d. h.; A. van der L., 23 j., landbouwers- knecht te Dreischor, bij verst., tot f 3 b., 3 d. h.; P. J., 18 jopperman te Z.zee, bij verst., tot f 3 14 s. 3 d. h. Ovenreding van de Invaliditeitswet: A. J., 22 j„ arbeider te Bruinisse, bij verst., tot f 3 b1., s. 3 d. h.; J. vL. kit H., 31 j., arbeider te Zzee, bij verst., tot f 3 b., s. 3 d. h.; overtreding van de Jachtwet: L. van der H., 18 j., arbei der en W. T., 46 j., arbeider, beiden Wonende te Haamstede, -ieder tot f b., s. 3 d. to., met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen konijn; op den openbaren weg een wapen bij zifeh hebben: C. H., 23 j., arbeider te Seroos kerke, bij verst., tot f 3 b!., s. 3 d. "h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo- pen over eens anders grond welke op, voor hem blijkbare wijze was verboden door den rechthebbende: L. S., 60 j., los werkman te Bruinisse, bij verst., tot i 5 b., s. 5 d. H; J. G., 17 j'., sla gersknecht te Zonnemaire, tot f 2 b. s. plaatsing in eene tuchtschool gedu rende 1 w1.; overtreding van het bagger reglement: C. L. B., 32 j1., schipper te Yerseke, bij verst., tot f 3 b:. s. 3 d. h.; overtreding van het Locaalspoor- en Tramwegreglement: J. van D„ 28 j., win kelier, wonende te Bhaven, Lij verst, tot f 1 b., s. 2 d. h> Vrijgesproken: J. v. d- H-, 31 j., ar beider te Zzee. beklaagd geweest van overtreding der InvaliditeitswetA. d. W., 26 j., landbouwersknecht te Nieu werkerk, beklaagd geweest van het op den openbaren weg een wapen bij zich hebben. van heinde en ver, De Prins van Wales hoopt den 12en April te Tokio aan te komen. Hij denkt een maand in Japan te blijven. De Britsche minister voor Indië Montague, is afgetreden. In verband met de stakingsonlusten in Zuid-Airika, worden door de regeering uitgebreide militaire maatregelen geno men. Te Augusta (Georgië) heeft een ingezonden stukken. mef hef slijmoplossende middel.daf lier ineen paar dagen van af kan helpen.Neem nu, van daag nog de Elk uur uifsfel kan de aandoening noodeloos verergeren en rekken slapeloosheid, overspanning, onrust, ge jaagdheid, worden verdreven door Freco's Zenuwtabletteo, die in hooge mate kalmeerend werken. Per koker 60 cent. Verkrijgbaar Drogisteryen v. d VALK en GUDDE, Zierikzee en L. G. v. ZA'LTBOMMEL, Tholen. Ingezmed.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Zierikzee, 9 Maart 1922. Hooggeachte heer Redacteur Zoudt U zoo vriendelijk willen, zijn mij, door middel Van Uw blad, in de ge legenheid te stellen iets in het midden te brengen omtrent het ingezonden stuk van de firma Hogerheijde Co. in het nummer van Woensdag j.l. Bij voor baat betuig ik U hiervoor mijn beleef den dank. De firma Hogerheijde Co. had op 1 September 1921 nog niet voldaan aan de bepaling, volgens welke een vacantie- toeslag moet worden uitbetaald aan de in haar dienst zijnde sigarenmakers. Het gevolg hiervan was, dat de werklieden op 22 October da.u. in staking zijn ge gaan. Of deze staking de firma onwel kom was, laat ik in het midden, doch een feit is het, dat een vertegenwoor diger der firma eerst op 24 Februari j.l., dus ruim 4 maanden later, mijne bemiddeling heeft ingeroepen voor het in. haar dienst verkrijgen van 2 sigaren makers. Naar aanleiding van dit ver zoek is door mijne tusschenkomst en in overleg met het hoofdbestuur van den betrokken sigarenmakersbond bewerkstel ligd, dat 1°. de firma den vacantie-toeslag als nog heeft uitbetaald 2°. de benoodigde werklieden zijn ver kregen. Op de vraag of mijn optreden in deze de eer verdient met de officieele benoe ming van „Arbeidsbemiddeling" betiteld te worden, moet ik het antwoord schul dig blijven, aangezien ik niet bekend ben met de eischen, welke de leden der meergenoemde firma hieraan wel ver bonden willen zien, doch wel weet ik, dat de beweringen der inzendster, voor zoover deze de arbeidsbemiddeling raken, onjuist zijn. Om welke reden men een scheeve voorstelling van de zaak heeft gegeven, is mij een raadsel. A. VIERGEVER, Correspondent der Arbeidsbemiddeling. Inlijving lichting 1922, le gedeelte. Tusschen 16—20 Maart e.k. komen uit de landstreek, waarin dit blad zijn vele lezers vindt, vele jonge mannen van Chris- telijken huize onder de wapenen te Bre da. Zij zelf en hunne ouders zien daar met het oog op de verleiding van een garnizoensplaats wellicht tegen op. Middels dit blad zij het ons vergund hen er op te wijjzen, dat reeds plannen be raamd zijn om den jongelieden van af den eersten dag den weg te wijzen naar de plaatsen, waar zij bewaard blijven voor verkeerde daden en handelingen. Het bestuur van het Militair Tehuis Bosch straat 88, Breda, het Correspondentschap der Nationale Christen-Officieren-Vereeni- ging, de Afdeeling der Nationale Christen- Onderofficieren-Vereeniging, Afd. Burgers en Militair Pro Rege en de Militaire Jon- gelings-Vereeniging „Eendracht maakt' Macht, deelen U mee, dat zij de geheele week van inlijving in het Tehuis met raad en daad U het wegwijs worden in het garnizoen gemakkelijk maken en U ook verder aangename gelegenheid tot nuttige ontspanning, maar ook tot geestelijke op bouwing en versterking willen bieden. Eiken avond zal op de kamers in de kazerne een lid der vereenigingen boven genoemd zich aanmelden om U jongelin- gen naar het Tehuis den weg te wijzen. Grijp de hand, die U toegestoken wordt om Uw vrijen tijd genoeglijk en nuttig door te brengen. Een groote kring van belangstellenden en vrienden wacht U, tot hulp en raad en bijstand bereid. Ouders leest dit niet zonder Uwe in dienst gaande zonen er op te hebben ge wezen, dat een jongeling van Christêlij- ken huize in de weermacht een grootsche taak heeft en dat een belangrijke groep daar dagelijks arbeidenden hen onder Gods zegen wil helpen om opvoeding en belijdenis ook ver van huis getrouw te blijven. Indien U nader inlichtingen wenscht, schrijf dan even (met postzegel voor ant woord) naar het Militair Tehuis Bosch- straat 88, Breda en zet op die brief of briefkaart het woord „Inlijving". Voor de saamwerkende vereenigingen, B. GELEIJNSE, le Luitenant-Leeraar der Koninklijke Militaire Academie. J. KLEEMANS, Wachtmeester 3e Batterij 3e Regiment Veld-Artillerie. burgerlijke standen. Over de maand Februari. SCHERPENISSE. Overleden:: 6. Jacob Slotemaker, 76 j., wedn. van Lena de Ruij- ter; 6. Willem Geuze, 74 j., echtgenoot van Anna Keur; 18. Elizabeth Geluk, 76 j., ongehuwd; 18. Cornelia Adriana van Ettinger, 85 j., wed. van Johannes Dirk van der Graaf f; 20. Susanna Magdalena Verdouw, 84 j., wed. Johannis de Reij. Geboren: Cornelis Gerardus, z. v. Ma- rinus van der Slikke en Jozina Quaak. Gehuwd: Cornelis Johannis Bevelander, 24 j. en Marina Sammelina Kievit, 24 j. marktberichten. Coöperatieve Volling Zlorlksee. Veiling van 9 Maart. GROOTE VEILING. KIPEIEREN f 6,50. KLEINE VEILING. KIPEIEREN f 6,— A t 7,10. Kleine dito f 5,— A t 5,10. EENDEIEREN f 7,90 A f 8,80. GANZENEIEREN f 16,— A f 17,50. Aanvoer 6000 stnka. alles per 100 stuks. BOTER f 1,06 A f 1,18.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1