Zierikzeesche Nieuwsbode B. H. (DELER, abonnement: Vriidaa 3 Maart 1922 zierikzeesche courant 78ste jaarganö' - no. 10745. advertentiên: EERSTE BLAD. zierikzee. Manufacturen. Japonstoffen. Vitrages. Corsetten. Schorten. Kapok Bedden. Bekendmaking. Algemeen Overzicht. buitenland. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. J U maan mee.. «-n^irn.c.c.j^nc. wuiwn 01r_j „E L00ZE Jf ultg.Re(lact M j Ï0STE„ van 13 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Groote keuze FANTASIE KI.EEDJES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee vestigen de aandacht van belang hebbenden er op, dat de gelegenheid thans gunstig is om de wegen, waarvan de aan palende land gebruikers onderhoudsplichtig zijn, in orde te brengen en noodigt hen daarom uit, die wegen reeds nu in behoor leken staat te laten brengen. Zierikzee, den 2den Maait 1922. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. F. NAEREBOUT, 1°.-Secretaris. Het Britsche imperium, dat bijna overal op den aardbol bezittingen heeft, onder vindt met deze onder haar gezag ge brachte volken dikwijls heel wat moei lijkheden, welke echter meestal door de democratische opvattingen van het ko loniale bestuur .weer worden opgelost. Engeland bezit de tact de koloniën zich zelf te laten besturen en wel zóó, dat de knellende band van onderwor penheid aan 't Britsche gezag, niet da gelijks wordt gevoeld. In den loop der jaren hebben verschil lende Britsche koloniën zelfbestuur ge kregen en zijn ze verheven tot „Domi nion". Doch toen men eenmaal dit stand punt had ingenomen, kon men aan an dere onder Engelsch gezag gebrachte ge westen den eisch van „zelfbestuur" moei lijk Weigeren. Zoo ook aan Egypte, dal onder pro tectoraat van Engeland staat. In het land der Pharao's gist het sedert lang, en verzet tegen het Engelsch gezag, of aan vallen op Britsche soldaten 4jn in den laatsten tijd herHaaldelijk voorgekomen. Natuurlijk bleef men in Londen niet blind voor deze nationalistische bewe ging. Lord Allenby, de hooge commissaris in Egypte, werd naar Engeland terug geroepen om verslag over ^den toestand uit le brengen. Deze reis van Allenby heeft voor de Egyptenaren belangrijke resultatén afgeworpen. Lloyd George heeft ten opzichte van die kwestie deze week een verklaring afgelegd, waarin het ingenomen stand punt der Britsche regeering wordt uit eengezet. Uit deze verklaring van den eersten minister blijkt, dat aan de Egyptenaren wordt aangeboden de opheffing van het protectoraat en de erkenning van Egypte als souvereine staat, mits onder zekere voorwaarden, die wegens de geografische positie van Egypte als verbindingsweg tusschen de verschillende deelen van het Britsche rijk, door Engeland noodzake lijk worden geacht. Die voorwaarden zijn, dat de Britsche regeering de bevoegdheid behoudt te zor gen voor de veiligheid van de Britsche verbindingswegen (voornamelijk dus voor de veiligheid van het kanaal van Suez) en dat zij zorg zal dragen voor de ver dediging van Egypte tegen vreemde aan vallen of inmenging. Egypte zou dus in binnenlandsche aangelegenheden vol komen zelfstandig en autonoom zijn, de nationale ontwikkeling zou zijn gewaar borgd, maar ten aanzien van het buiten land zou het land van den Nijl feitelijk onder Britsche voogdijschap blijven. Daar op komt het aanbod Van Lloyd George, in overleg met Lord Allenby opgesteld, in hoofdzaak neer. Dit aanbod .geeft blyk van hel ver langen, den Égyptenaren tegemoet te komen en een vreedzame oplossing te be we rks telligen. De toekomst zal leeren, in welken geest de gestelde reserves aan weers kanten worden opgevat, voordat men zal kunnen zeggen of de weg tot overeen stemming waarlijk is gevonden. De machtige positie van Lloyd1 George, Engeland's premier, schijnt in den laat sten tijd te worden ondermijnd door twee voorname politieke groepen in de En gelsch© regeering. De verdeeldheid der coalitie-regeering neemt toe en daardoor begint de minis terszetel van Eloyd George eenigszins wankel te staan, wat den premier aan den vooravond der Genueesche confe rentie al heel ongelegen komt. Doch het zal ons niet verwonderen, wanneer deze knappe staatsman, de strik ken die men hem spant, zal weten te ontwijken en een weg zal vinden die zijn positie, kan het zijn, nog krach tiger maakt. Zonder strijd zal dit natuur lijk niet gaan, doch Lloyd George is er de man niet naar dien te duchten of te ontwijken. In de verlichte eeuw. Van een ongewone misdaad maken de Fransche bladen melding. Op een avond in December is een jongeman in 't dorpje' St.-Georges Pointadiaux in de Vendée toen hij naar het huis van zijn ouders terug keerde, vlak bij de woning doodgescho ten. Geruimen tijd is de moordenaar on bekend gebleven; eerst dezer dagen is er licht gekomen in deze duistere zaak. De moordenaar blijkt een jonge boeren knecht te zijn, die den moord gepleegd heeft om de streek van „een toovenaar" te verlossen. De familie van den ver moorde werd er n.l. van verdacht zich met de zwarte kunst af te geven en in nauwe betrekking te staan tot „den boo- zen geest". Een stoute voorspelling. In 1977 zullen de vrouwen de wereld regeeren; de mannen zullen dan 't huis werk doen en op de kinderen passen. Deze ietwat stoute voorspelling is afkomstig van prof. Powers, hoogleeraar aan de universiteit van Californië. Hij is van oor deel, dat er voor de moderne vrouw tegenwoordig zooveel reclame wordt ge maakt, en dat zij zich zoozeer aan het meester maken is van het werk in de wereld, dat zij op den duur de toonaan gevende sekse zal zijn. De vrouwen wor den zoo klaagt prof. Powers in zaken en in de politiek achterna geloo- pen, terwijl zij in de couranten de voor naamste plaats bekleeden. Haar blijkbare toekomst als beheerscheressen der we reld is dus maar een kwestie van vlugge ontwikkeling. Verschalkt door een „truan"-boiu. De politie te Cleveland, in Ohio, heeft met behulp van een traanverwekkende bom een aantal dieven, die hun werk maakten van het forceeren van brand kasten, geknipt. Toen zij tevergeefs poog de toegang te krijgen tot een verblijf, waar de dieven zich ophielden, werd de politie gewaarschuwd, dat de bewoners volkomen gewapend waren en op ver zet voorbereid. Daar de politie geen bevel tot inhechtenisneming had, vertrok een officier naar het politiebureau en kwam terug met een traanverwekkende bom, welke een reiziger als monster had achter gelaten. De politie sloeg een ruit stuk en wierp de bom naar binnen, met het resul taat, dat vier mannen en drie vrou wen, verblind van de verwekte tranen, zich overgaven. Ex-keizer Karl. Volgens een telegram uit Parijs aan de Venkou heeft de Raad van Gezanten als gevolg van het optreden der Successie- staten, de kwestie van het verleenen van een jaargeld aan ex-Keizer Karl afgewe zen, daarbij beslissende, dat hem zal wor den gevraagd een verklaring te geven over zijn persoonlijk vermogen. Ingeval dit fortuin voldoende is om te voorzien in zijn levensonderhoud, zullen Successiestaten daartoe niet hebben bij te dragen, behalve voor de bewaking. In dien het persoonlijk bezit niet voldoende is, zullen de Successiestaten in overleg met den Raad van Gezanten een beslissing nemen over de aan den ex-keizer en zijn familie te verleenen steun. Ook een motief. Dezer dagen is te Weenen een huwelijk ontbonden, op grond van het feit, dat de vrouw zulke korte rokken droeg, dat haar man en de buren het „shocking" vonden. Voor den rechter gaf ze toe, dat haar kleeding tamelijk „kort" was geweest, maar zij voegde er aan toe, dat haar man, die tot de z.g. nieuwe armen behoorde, geen nieuwe kleeren voor haar wilde of kon koopen, en dat zij daarom had besloten, de japonnen en rokken uit haar meisjesjaren maar weer te gaan dragen. De kerkeljjke schatten in Rusland. De sovjet-republiek, in vele opzichten het meest militaristische land van de we reld, betitelt alle acties, die worden on dernomen om een der Vele nooden te lenigen, als „veldtocht". Zoo is de pers thans vol van een „zaad-campagne", waardoor de noodige hoeveelheden zaad naar de hongergebieden moeten worden geVoerd. De tegen de kerkelijke schat ten gerichte actie zou echter met meer recht als veldtocht kunnen worden ge karakteriseerd. Men wil de kerkelijke schatten voor de hongerenden in beslag nemen. In de bladen is daarover geschreven en een zekere Gorew heeft een brochure over de quaestie uitgegeven, waarin hij be toogt dat in de Russische kerk genoeg goud, zilver en edelgesteenten zijn om de hongerenden van alle hongergebieden twee jaar lang te voeden. Hij verhaalt Van de ontzaglijke kerkelijke schatten van de in de honderden kloosters en duizenden kathedralen opgehoopte rijk dommen: heiligenbeelden van goud en :zilver, vaak met juweelen bedekt, gouden en zilveren kerkgerei, luchters, reliquien- kastjes enz. Al ontbreekt het in deze brochure niet aan giftige uitvallen tegen de Kerk, in het algemeen stelt de schrijver zich toch op ander standpunt. Hij wijst met citaten uit den Bijbel aan, dat armoede den dienaren der Kerk past en de schatten niet beter kunnen worden gebruikt dan ter leniging van den nood. Blijkens de „Iswestya" is nog niet tot inbeslagne ming der kerkelijke schatten besloten, maar is alleen aan een lid van het commissariaat van justitie opgedragen óver de quaestie rapport uit te brengen. Intusschen schijnt de Kerk de drei gende slagen te willen voorkomen. Zoo verklaarde de secretaris van den pa triarch Tichon, in een interview, dat men onderscheid moest maken tusschen voorwerpen, die heilige beteekenis heb ben en andere kostbaarheden. Van deze laatste zouden er vele voor de hon gerenden kunnen worden geofferd. De priesters te Nisjni Novgorod zouden dan ook al besloten hebben, dergelijke ker kelijke schatten voor de ondersteuning der noodlijdenden beschikbaar te stellen. Een gevangenisblad. Te beginnen met 1 April zal uitsluitend voor de Deensche gevangenissen een veer- tiendaagsch blad van zes bladzijden ver schijnen. Het zal een overzicht geven van de belangrijkste politieke en ekonomische gebeurtenissen in binnen- en buitenland en van de arbeidsmarkt en ook onder werpen van opvoedenden aard behande len. Het blad zal te Nyborg worden ge drukt. Als hoofdredacteur treedt een geestelijke op, die aan een der bizondere gevangenissen is verbonden. De moordenaar Grupen. Ofschoon enkele dagen geleden het Hooggerechtshof de cassatie van 't dood vonnis tegen Peter Grupen heeft verwor pen en het vonnis dus de noodige rechts kracht bezit om te worden voltrokken, heeft het den schijn alsof het drama van Kleppersdorf nog niet zoo gauw in het vergeetboek zal raken. Reeds thans is er een wending in de geheeie zaak gekomen, want de kwestie van de ver-, blijfplaats van mevrouw Grupen is nog niet opgelost en daar er bij de rech terlijke autoriteiten een sterk vermoeden bestaat, dat de zoogenaamd verdwenene het slachtoffer is geworden van haar eigen man, zal er naar alle waarschijn lijkheid een nieuw strafproees-Grupen, eveneens wegens moord, worden aan hangig gemaakt. Zijn verdediger heeft reeds de noodige stappen gedaan om opschorting Van de uitvoering van het vonnis te verkrijgen. Het proces in Al- tona zou echter wel op eenige moeilijk heden stuiten, daar het lijk van de naar het heet vermoorde vrouw tot nu toe niet gevonden is en nog in geen moord- proces voor een Pruisische rechtbank een Vonnis is geveld, als er geen overblijfse- selen van de vermoorde persoon aan wezig waren. De verdediger van Grupen heeft reeds een groot aantal anonieme brieven ontvangen, waarin wenken wor den gegeven omtrent de verblijfplaats van mevrouw Grupen. Zelfs spiritistische ver- eenigingen houden zich met deze mys terieuze aangelegenheid bezig en willen op haar wijze het geheim trachten op te lossen. Blijkens latere ingekomen berichten zou Grupen in zijn cel zelfmoord hebben ge pleegd. BINNENLAND. Dn Kamerverkiezingen. De Kamerkieskringfederatis Zeeland van den Vrijzinnig-Democr. Bond heeft can- didaat gesteld voor plaats no. 5 op de candidatenlijst den heer Jacob Welleman, landbouwer en burgemeester te Krab- bendijke, en voor plaats no. 6 den heer P. Nolting te Amsterdam. werd geschrapt. Hierna had de gratis-ver loting plaats. Zooals reeds is bekend gemaakt, komt Maandag en Dinsdag het Ensemble Jacq Sluijters met „de Jantjes" van Her man Bouber, een schets uit het matro zen- en kolonialenleven. De pers is niet karig met haar goed keuringen en overal waar „de Jantjes" op treden, oogsten ze succes. Bij de 100e voorstelling schreef o. a. het Hbl.: „De „,100e voorstelling van „de Jantjes" is pas gegaan, en het moet al raar loopen, wil len het geen 200 opvoeringen en meer, in successie worden. De Plantage schouwburg (in Amster dam) heeft wel zelden een duurzamer succes aanschouwd, en dat „de Jantjes" na een dikke 100 opvoeringen nog gere geld volle zalen trekt, bewijst, dat de auteurs Bobbers en.Davids, {iet klappen van de zweep kennen. Maar het bewijst ook, dat dubbelzinnige situaties en vieze grappigheid geen on ontbeerlijke ingrediënten zijn in den too- verdrank van het succes. Want „de Jan tjes" kan iedereen gaan zien, het is een mengsel van humor en sentiment. RECHTZAKEN. Eilers veroordeeld. De kantonrechter te Zutphen heeft H. J. E., uit Leiden, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde veroor deeld tot 3 X f 300 boete of 3 X 180 dagen hechtenis en 3 X 2 maanden principieele hechtenis. Een ontaarde pleegvader. Het Haagsche Hof bevestigde het von nis der Rechtbank te Middelburg, waarbij een landbouwer te Driewegen werd ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met korting der preventieve hechtenis wegens misdrijf tegen de zeden gepleegd tegen over zijn pleegkind. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Sommelsdijk, mej. Joh.a Schoof f te Renesse. Bij het deze week te 's-Gravenhage gehouden examen voor stuurlieden bij de groote stoomvaart, slaagde 0. a. voor 2en stuurman de heer C. v. d. Maas, geb. te Zierikzee. VAN HEINDE EN VER. Een zware brand teisterde Bonthain op Celebes. 7 inlanders zijn gedood. De schade bedraagt 11 ton. De sowjetregeering protesteert tegen den nieuwen datum, die vastgesteld zou zijn voor de Genueesche conferentie en dringt aan op een bijeenkomst op 28 Maart a.s. Het Lagerhuis in Engeland heeft een motie, pleitende ten gunste van de afschaf fing van de doodstraf, met 234 tegen 86 stemmen verworpen. In België begint de Zomertijd in den nacht van 25 op 26 dezer. De opstand te Karelië is gedempt. De roode troepen zijn teruggetrokken. den. Op het dubbele spoor passeert ruim 11 uur een goederentrein, komende van Enschede, en dadelijk daarop de laatste personentrein, komende uit Hengelo. De beide genoemde personen zaten met G. Gunnink en Nic. Termeyteien uit Enschede op een met een paard bespannen wagen, die voor den gesloten overweg te wach ten stond. Toen de goederentrein voorbij was, openden zij den afsluitboom, waar op de wagen, die op het spoor reed, door den personentrein werd overreden. Toen de trein tot stilstand was gebracht, bleek dat Geert Termeyteien het hoofd was verpletterd; het meisje lag dood op den bufferbalk van de locomotief. Ook het paard was dood. De lijken van de slachtoffers werden met den trein naar Enschede vervoerd. G. Gunnink en Nie. Termeyteien, die niet meer op den wagen zaten en geen letsel kregen, zijn door de politie gearresteerd. Laatstgenoemde heeft meegedeeld, gehol pen door Gunnink, den afsluitboom te heb ben geopend. De machinist van den per sonentrein uit Enschede, die 't ongeluk niet kon verhoeden, was zeer onder den indruk van het gebeurde. Een geheimzinnige ontploffing. Een reiziger, die met den trein van 2,56 uit Rotterdam naar Den Haag vertrok, deelt aan de Nieuwe Crt. mede, dat op het oogenblik, waarop de trein tusschen Rijswijk en Den Haag een trein in de richting naar Rotterdam passeerde, een geweldige slag weerklonk. Drie ruiten van zijn coupé vlogen aan scherven, die tot in den anderen hoek van de coupé wer den geslingerd. Van den trein naar Delft, waren, naar daar bij aankomst bleek, een 7-tal ruiten vernield. Men tast nog in het duister over de oorzaak van de detonatie. Onweer. Woensdag is de bliksem gesla gen in de woning van den landbouwer Ketelaar te Gaanderen, die geheel is afge brand. Woensdag woedde boven Maastricht een hevig en' tamelijk langdurig onwe- der, gepaard gaande met geweldige slag regens. Inbraak. Woensdagnacht is ingebroken bij den horlogemaker R. te Enschede. Er wordt voor een waarde van f 3.000 aan gouden horloges, kettingen en ringen ver mist. Verjongd. Een 80-jarige vrouw in de gemeente Schoterland heeft vier nieuwe tanden gekregen. - In brand geraakt. Woensdagmiddag is te Rotterdam de 74-jarige juffrouw S. Kalkman, wonende aan 't Kralingsche veer, in brand geraakt. Door vlammen en rook was 't niet mogelijk de vrouw te berei ken. Haar verkoold lichaam werd gevon den, toen de brand op de kamer was gebluscht. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Dinsdag hield de Pluim- vee-Vereeniging „Excelsior" haar alge- meene vergadering in de sociëteit „Ons Genoegen". De voorzitter opende de ver gadering en sprak zijn leedwezen uit, dat er slechts 38 leden van de 183 waren op gekomen. De secretaris las de notulen, welke zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. De penningmeester bracht verslag uit van zijn gehouden beheer. Door een commissie werd de rekening nagezien en in orde bevonden, behoudens eén kleine som, welke nog niet verant woord is. Uit den boezem der vergadering kwam een voorstel over de al, dan niet handhaving van den voorzitter. Na gehou den stemming bleek, dat de meerderheid niet voor handhaving bléek. Een voorstel om een afdeeling konijnen teelt in de vereeniging op te nemen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd voorts een onderlinge tentoonstelling te houden in de maand Juni. Het art. in 't reglement, 't welk luidt, dat buitenleden met kennisgeving afwezig aan de gratis-verloting deelnemen, VERSCHILLENDE BERICHTEN. Graan voor Rusland. De landbouwafdee- ling te Barneveld heeft den landbouwers aldaar verzocht rogge voor Rusland af te staan. Hoewel echter bij tal van boeren de zolders kraken van het opgehoopte koren, is tot nu toe nog slechts 5 H.L. rogge toegezegd. Daarentegen hebben de dorpsbewoners aldaar een bedrag van ruim f 800 aan geld bijeengebracht. Wandelend huis. Te Barneveld is een houten woonhuis ter zwaarte van meer dan 10.000 K.G. in zijn geheel door mid del van een tractor ongeveer 600 Meter verplaatst, waarbij zelfs ettelijke slooten gepasseerd moesten worden. Reuzenkrentenbrood. Te Winterswijk en omgeving houdt men zich soms nog aan de goede gewoonte, bij de geboorte van een wereldburger de ouders een krenten brood te vereeren, dat vaak een respecta bele grootte heeft. Zoo ontving dezer da gen iemand aldaar een brood, dat een lengte had van 1,60 M., bij een gewicht van 36 pond, een z.g.n. „pilleweggen". Per postwissel. Een ingezetene van Hoogkarspel (N.-H.) ontving van den cura tor in het faillissement van een debiteur per postwissel de som van een cent, als het hem toekomend deel. Een carnavalshatelijkheidDinsdag werd te Bergen-op-Zoom een telegram ver spreid, waarin werd medegedeeld, dat 's middags twee uur op de Groote Markt het standbeeld onthuld worden zou, dat de Belgen uit erkentelijkheid voor de hun in 1914 betoonde gastvrijheid aan de Berg- sche burgerij hadden geschonken. Men moet n.l. weten, dat dit werkelijk in 1914 in een officiëele bijeenkomst beloofd is. Ongeluk bij een overweg. Woens dagavond 1.1. heeft zich op den spoor- wegoverweg op de lijn Hengelo—En schede een droevig ongeval afgespeeld, waarbij de gehuwde 30-jarige G. Termey teien en de ruim 20-jarige Anna Altep- pink uit Gronau den dood hebben gevon TELEGRAMMEN. DEN HAAG. Naar wij vernemen had de Nederlandsche regeering ter gelegen heid van' het verblijf van den Prins van Wales in lndië eenigen tijd geleden door den gezant te Londen stappen laten doen teneinde ter kennis van Z.K.H. te bren gen dat een bezoek aan Ned.-Indië zeer zal worden op prijs gesteld. De ge bleken onmogelijkheid om het reeds vast gestelde reisplan in dien zin te wijzigen heeft hem toch verhinderd jgevolg te geven aan de uitnoodiging, die niette min bij de Britsche regeering hare waar deering heeft gevonden. HONGKONG (V.D.) Op de Chineesche handelsvloot is een algemeene staking uitgebroken, die zich ook tot andere takken van het bedrijf dreigt uit te breiden. Van uit Kanton, waar de sta kingsleiders zijn, worden een groot aan tal bolsjewistische vlugschriften tegen de regeering verspreid. De Britsche gouver neur heeft den staat van beleg afgekon digd. MARKTBERICHTEN* ZIERIKZEE, 2 Maart. Tarwe f 13,75 A f 14, weinig aanvoer; gerst f 14,25, weinig aanvoer; haver f 13, weinig aanvoer; aard appelen: bonte en blauwe f 10 per 70 K.G. (vrijwel afgeloopen); bruine boonen f 42, weinig aanvoer. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren! 25 Febr. Janna, d. van Willem Cashoek en Magdalena Cornelia Roskam. 28 Anna Martina, d. van Teunis Willem Pankow en Lientje van Strien. Gehuwd: 11 Febr. Lourens Marinus Viergever, 29 j., j.m. en Jacomina Corbeel, 30 j., j.d. Overleden! 27 Febr. Adriaantje Jonker, 84 j., eclitge- noote van C. de Jonge. 1 Maart. Thona Biesheuvel, 79 j., wed. van H. Bax. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Maart. Verwacht tot den avond van 4 Maart later afnemende, zuidelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken met regen, later opklarend, zelfde tempera tuur. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1