Zierikzeische Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Zierikzee vóór honderd jaren. Uit Stad en Provincie. behoorende by de van Maandag 27 Fobr. 1922, no. 10743. Grupen ontvlucht. Peter Grupen, wiens veroordeeling door de weigering tot revisie door het Hoogge rechtshof te Leipzig rechtsgeldig is ge worden, is uit de gevangenis, waar hij was opgesloten, uitgebroken en ontvlucht. Zijn vlucht is slechts met de hulp van derden mogelijk geweest. Daar men vrees de, dat hij zijn poging tot zelfmoord, die hij reeds eens gedaan had, zou herhalen, was hij in de gevangenis met 2 anderen in een cel opgesloten. De vlucht heeft tegen middernacht plaats gehad. De tra lies voor het venster waren doorgezaagd, en daarna heeft Grupen zich aan een touw laten zakken. Met hem waren ook zijn twee cel- vlucht. Met hem waren ook zijn twee cel- genooten ontvlucht; deze hebben zich ech ter in de vroegte weer aan de gevangenis poort aangemeld. Daardoor is de vlucht bekend geworden. Met politiehonden werd naar het spoor van den ontvluchte ge zocht. De honden vonden het spoor on middellijk, doch konden het slechts kor ten tijd volgen, daar het tengevolge van den regen was uitgewischt. Grupen heeft zich den volgenden dag weer aangemeld. Hij Verklaarde, dat hij was uitgebroken, om te bewijzen, dat hij in staat was zichzelf de vrijheid te verschaffen; hij was teruggekeerd om zijn onschuld te bewijzen. Dat gelooft men echter niet, maar men is overtuigd, dat het hem om de een of andere reden onmogelijkheid was zich in veiligheid te brengen. Bij zijn terugkeer in de ge vangenis is Grupen,- naar hij beweert, met de hulp van tw'ee personen over den gevangenismuur geklommen. De Zabern-geest. De minister van landsverdediging heeft in zijn rede in de centrale commissie van den Rijksdag toegegeven, dat er in het Duitsche leger nog wel eens onge- wenschte woorden en daden tot uiting komen. Een treffend voorbeeld daarvan heeft zich Donderdagavond te Rathenow voor gedaan. In het café Rheingold ontstond ruzie tusschen burgers en twee militairen, de luitenant graaf Pilati en den vaandrig graaf Kalckreuth. De koopman Harmann maakte den eigenaar van de inrichting er attent op, dat een der beide heeren hem een „Burschen" genoemd had. Waar op de eigenaar beide heeren verzocht zijn lokaal te veriaten, waaraan na eenig tegenstribbelen gevolg werd gegeven. Beiden begaven zich naar de kazerne. Kalckreuth keerde echter, gewapend met zijn revolver, naar het café terug en schoot den koopman Harmann met vier schoten neer. Met het vijfde schot doodde hij zich zelf. Twee lijken. Aan de mili taire eer" was voldaan. Volgens de „Kreuzzeitung" is het dui delijk, dat de man ter zelfverdediging handelde De Pensioenwetten. Bij de Tweede Kamer is Vrijdag inge diend het herziene ontwerp van wet voor XI. (Slot.) Tot tegemoetkoming in de hooge kos ten welke het ter aarde bestellen 'meestal vordert, waren hier een tweetal begra fenisfondsen nuttig werkzaam, respectie velijk in 1788 en 1811 opgericht en die nog heden bestaan. Het oudste, eerst bekend onder den naam van de „Beurs der Kraankinders", verkreeg in 1818 bij de reorganisatie den naam van „De Her stelde Belangens"; het jongste werd ge- heeten „Tot Nut Van 't Algemeen". Beide beurzen hebben sedert meer dan eene eeuwi voor een geringe jaarlijksche bij drage een vrij goede uitkeering bij over lijden gegeven. Tot 1829 werd bij be grafenissen steeds van dragers gebruik gemaakt; maar toen met 1 Januari van dat jaar de nieuwe begraafplaats buiten de kom der gemeente was in gebruik gienomen, is men er toe overgegaan rouw koetsen te bezigen welke door het Wees huis zijn aangekocht en sedert Maart 1829 dienst hebben gedaan. Die nieuwe begraafplaats was een uit vloeisel van den geest des tijds, welke uit een gezondheidsoogpunt het begraven in en om kerken als schadelijk afkeurde. Reeds in 1818 onder het Fransche bewind was dit kerkhof aangelegd, maar wegens de verandering van zaken in December Van dat jaar niet in gebruik genomen. Ook op ander gebied bleken er nieuwe regelingen noodig te zijn om oude be staande toestanden te wijzigen en in over eenstemming te brengen met wat de nieuwe tijd vorderde. Zoo b'.v. ten aan zien Van den ijk van maten en gewich ten. Volgens reeds sedert 1727 geldende plaatselijke bepalingen werd hier door twee waarnemende ijkmeesters Voor de naleving der voorschriften zorg gedra gen. Tot 1815 was daartoe de hoogbe jaarde Abraham de Vos voor Zierikzee en geheel Schouwen en Duiveland werk zaam geweest en van 1815 tot einde 1820 de pensionneering van de burgerlijke amb tenaren" en van hun weduwen en weezen. De herziening bepaalt zich tot een wijzi ging van art. 36, dat de mogelijkheid opent tot verhaal van 3 procent voor eigen pensioen en van 51/2 procent voor wedu wen en weezenpensioen. Uit de vlasindustrie. Woensdag hebben de vlasfabrikanten uit ZeeuWsch-Vlaanderen O.d. vergaderd en besloten, zich met een adres te wenden tot de regeering, waarin er op wordt ge wezen, dat de noodtoestand in de vlas industrie, waardoor ongeveer alle fabri kanten gedwongen zijn hun fabrieken geheel stil te leggen, groot is; dat door den noodtoestand enorme bedragen aan geld in deze industrie zijn verloren, en velen geheel zuilen ondergaan, als niet spoedig van de zijde der regeering hulp wordt verleend. Prostituees naar de Tweede Kamer? Het Volk verneemt, dat de anarchisten, in het algemeen zij, die bezwaren hebben tegen den stemdwang, het stellige voor nemen hebben, als protest tegen het ver plichte stemmen, dit jaar een aantal der meest bekende prostituees candidaat voor' de Tweede Kamer te^ stellen. Tot dit „verheven" doel zal binnen kor ten tijd een landelijke conferentie belegd worden, waar zal worden overwogen, hoe deze campagne op de beste wijze kan worden aangepakt. De gemeente "Wormerveer failliet? Het gemeentebestuur van Wormerveer is tegen a.s. Dinsdag gedagvaard voor de rechtbank te Haarlem inzake de hangende aanvrage van het bureau Modderman Kuhn te Amsterdam, namens crediteuren gedaan, om faillietverklaring van de ge meente. De wasch weder aan huis! De wasch is het troetelkindje van de goede huisvrouw. Hoe trotsch is zij, als zij den helder witten inhoud van haar linnenkast gadeslaat en wat zou zij zich schamen over een goor uitziende wasch! Maar als zij zelf de wasch doet, of ze door het dienstmeisje laat behandelen, en daarbij een goed zelfwerkend waschmid- del gebruikt, zal zij geregeld een helder witte wasch hebben, frisch ruikend alsof die op het grasveld gebleekt ware. Tegenwoordig verhuren de dienstmeis jes zich echter meestal op conditie: de wasch buitenshuis, doch hoe verstandig zou menige huisvrouw handelen door, nu het 't wasschen zoo vereenvoudigende zelfwerkende waschmiddel „Persil" we derom overal verkrijgbaar is, haar dienst meisje te bewegen de wasch wèl aan huis te doen, desnoods tegen eenige verhooging van loon. En door haar dan de juiste waschmethode met „Persil" te laten toe passen, zal dan tevens haar grootste be zwaar tegen de wasch aan huis: vermoei end en omslachtig, geheel opgeheven zijn. Het grondbeginsel van het wasschen met „Persil" is: Wasch, wasch je zelf! Met Persil geschiedt het wasschen door zijn enorm wasch- en bleekvermogen, dus zon der boenen noch wrijven: slechts een maal gedurende circa een half uur koken, daarna uitwasschen en naspoelen en de wasch is schoon en helder wit! De voor deden van de wasch aan huis zijn veie, in de allereerste plaats groote besparing aan geld en aan slijtage; de wasch buitens huis is duur en iedereen weet wat 't goed daarbij te lijden heeft. Daartegenover zijn de kosten van „Persil" met zelfs een even- tueele loonsverhooging voor het dienst meisje gering, terwijl „Persil" het vuil spelenderwijze oplost, zonder de draden zijn gelijknamige zoon, n.l. voor vocht maten en gewichten, terwijl Adriaan Ribbe voor de droge maten en de ellen die functie uitoefende. Maar toen de wet van 21 Augustus 1816 op het nieuwe stelsel van maten en gewichten op 1 Januari 1820 in werking gekomen was en de beide ijkers met het einde van dat jaar hunne taak afgedaan zagen, kwam met 3 Januari 1821 als arrondisse- ments-ijkmeester Adriaan Ribbe in be diening. Het schijnt dat de nieuwe be palingen hier ter stede gereedelijk in gang vonden, want in 1822 verklaarde de gouverneur van Zeeland, dat de in voering ervan in heel de provincie het best te Zierikzee geslaagd was. Op het gebied van het muntwezen had men des tijds nog vele oude geldstukken in om loop en ofschoon met 1 Januari 1817 alle berekeningen in officieele stukken, uitgaande van of bestemd voor rijks-, gewestelijke en plaatselijke besturen moesten gesteld worden in Nederlandsche guldens en centen, waren er nog tien tallen jaren noodig om r>n oude munten èn oude benamingen te doen verdwijnen. Een veertig jaar geleden kon men nog verscheiden bejaarde menschen hooren spreken van vier duiten, vijf grooten, een schelling, een derlientje, én?. Iéts nieuws voor onze overgrootoudërs was ook in 1822 te dezer stede de ka dastrale opmeting, welke hier op Maan dag 17 Juni een aanvang nam, nadat op 23 April tevoren de grensbepaling der gemeente had plaats gehad. Op eene vraag der landmeters aan het Stedelijk bestuur aan wie de stoepen voor de huizen behoorden, werd geantwoord dat die toekwamen aan de eigenaars der gebouwen, die ze ook onderhielden. De Verdeeling van het grondgebied der ge meente in zes kadastrale secties werd op 28 Juni 1822 vastgesteld, waarbij de bebouwde kom in twee en het Poort ambacht in vier deelen werd onder scheiden. Het grondgebied buiten de muren der stad bevatte vóór honderd jaren één buitenplaats, Ypenhove, en het nog van het weefsel ook maar in het minste aan te tasten. Met „Persil" bespaart u dus veel tijd, geld en arbeid, u heelt steeds een schoone heldere, frisch ruikende wasch en wat nog van veel belang is: uw goed slijt niet! j Bovendien werkt „Persil" sterk desinfec- teerrend en is daarom voor de wasch van kinderen, zieken, enz. zeer aan te be velen. Dus: de wasch weder aan huis! TWEEDE KAMER. Zitting van Vrydag 24 Februari. De motie-Van Braambeek, uitsprekende dat herziening der dienstvoorwaarden van het spoorwegpersoneel niet noodig zou zyn, wordt verworpen met 50 tegen 24 st. De motie-Van Braambeek betref fende de wenschelykheid eener wettelijke regeling van de dienst- en rusttijden van het spoorwegpersoneel wordt ver worpen met 43 tegen 26 st. Aan de orde is Hoofdstuk 5 der staats- begrooting. De heer Kleerekoper interpelleert daar bij over het ontslag van een Bredaschen politieagent. Spr. vraagt of de minister het lokaal waarin de agent zich ter gelegenheid van het carnavalsbal vertoonde met een opschrift tegen de politieverordening beschouwt als een openbare plaatsof de minister het verboden acht aan zulk een feest deel te nemen, omdat men tot de politie behoort, of de minister meent dat dit geval zoo ernstig is dat de agent ontslag verdiende, of de minister herstel van het gepleegde onrecht wil bevor deren. Nog komt spr. op tegen het in- formeeren naar de godsdienstige gezind heid bij candidaten voor het burge meesterschap en tegen onrechtmatige tooneelcensuur. De heer Days interpelleert over de faillissementsaanvrage der gemeente Wormerveer. Hy vraagt of de Minister meent dat het ftnancieele beheer te Wormerveer te wenschen laat, zoo ja in welk opzichtof de Minister de ge meente wil helpen of naar de meening van den Minister de burgemeester zyn taak naar behooren vervultof de Minister een algemeene regeling wil treffen tot leniging van den financieelen nood van noodlydende gemeenten. De heer Duys wijst verder op gevallen van bevoorrechting voor katholieken door katholieke gemeentebesturen. De heer De Jonge licht een motie toe, tot het geven van 1 millioen uit de schatkist ter lenigiDg van den nood in Rusland. De heer Van de Laar bestrydt de opvatting dat bij burgemeestersbenoe mingen dient te worden rekening ge houden met de politieke gevoelens van de meerderheid der bevolking. Hij be strydt de motie-De Jonge en dient een motie in om de regeeringuit tenoodigen een geldinzameling te houden ten behoeve van de noodlijdenden in Rusland. ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit van 23 dezer is met ingang van 1 Maart ingetrok ken de benoeming van den ontvanger der directe belastingen en accijnzen H. A. Paulssen te Nieuwerkerk tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Eysden (station), gedaan bij Kon. besluit van 30 December, en is hij opnieuw benoemd tot ontv. der directe belastingen en accijnzen te Nieuwerkerk. DREISCHOR. Vrijdag j.l. gaf onze Rederijkerskamer „Bellamy" alhier, voor een goed bezette zaal hare gewone jaar- bestaande buitentje Ruimzigt aan den Grachtweg. Ypenhove, in het begin der 18e eeuw aangelegd, behoorde sedert 1814 aan mr. Eliza Adriaan van Dongen, die het geruimen tijd bewoond heeft al vorens hij metterwoon de gemeente ver liet. In 1834 liet hij het daarop staande heerenhuis, koetshuis, stalling enz., sloo- pen, maar Jiet de plantages, bekend ais „het bosch van Ypenhoven", in stand, daar eerst in het begin van 1874 dit houtgewas gerooid werd. Voor de Zie- rikzeeënaars is dat een bepaald gemis geweest, want het bosch was als het ware publiek domein geworden, waaraan menig oudere nog prettige herinneringen heeft. Het buitentje Ruimzigt behoorde van 1804 tot 1831 aan mr. Bonifacius Mogge Pous, na wiens overlijden het tot 1882 in bezit bleef der familie Cau. Ook trof men in en buiten de muren der stad destijds nog eenige zomerhui zen, pleiziertuintjes en optrekjes aan. In de Wandeling zijn twee tuinkoepels over gebleven en bij de nu met de omliggende perceelen samengesmolten Langepad stond toen en staat nog een oud zomer huis, dat eene eeuw geleden behoorde aan den logementhouder van Oppen, die er in het aangename jaargetij menig uur met zijne logeergasten ging doorbrengen. Voor menig eerzaam burger was oud tijds het bezit van een dergelijken tuin met optrekje een ideaal. Des zomers na den middag trok de vrouw des huizes reeds daarheen en na het slu'ien van winkel of werkplaats volgde ook de echt genoot, om in rustige rust daar den avond door te brengen. En gewoonlijk verlichtte reeds de maan het geboomte als naar de stad werd teruggekeerd, na dat het wijnkeldertje in den koepel even was aangesproken geworden. Er is wel eens beweerd, dat in de dagen onzer overgrootouders menig tuintje een gaarne gezochte wijkplaats was voor Wijntje ep Tentje. De Lijd van rust AD gemoedelijkheid die. aan buitentuintjes met zomerhuizen het aanzijn gaf, is verdwenen. Het onrustig geslacht onzer dagen ziet daarop terug lijksche uitvoering. Opgevoerd wierd een blijspel in één bedrijf: „Een dag op den Lindenhof", gevolgd door „De reis naar Turkije", blijspel in 3, bedrijnen, van Blumenthal en Kadeiburg. De rol len waren in goede handen en bij de nieuwe toegetreden ieden bleken goede krachten te zijn, zoodat er gang in de handeling zat en de opvoering bij de Aanwezigen zeer in den smaak viel. In de eerste plaats is dit wel te danken aan de medewerkende eere-leden, die het repeteeren hebben geleid. Na afwer king van het programma sprak de pre sident tot allen een woord van dank, waarna de avond met een zeer geani meerd bal werd besloten. BRUINISSE. Vrijdagavond gaf de Chr. Zangvereeniging „S. D. G", directeur de heer H. G. van den Doel, eene zanguitvoe ring. De heer de Wolf heette de vele op- gekomenen, de zaal was overvol, welkom en opende de samenkomst door het ge meenschappelijk zingen van Psalm 100, vers 1 'en1 3 en gebed. Het in 't openings woord gesprokene, dat de verwachting hoog was, in aanmerking genomen de ver leden jaar door de vereeniging in Zee- land's hoofdstad behaalde onderscheiding, scheen directeur en leden te hebben ge- inspireerd, daar de gezongen nummers uit stekend werden vertolkt. Dat de vereeni ging iets aandurft en ook presteeren kan getuigen o. a. de nummers „Lichtgeflik ker" en „Lofzegging". Mej. Katoen, nog niet overtroffen, behaalde haren ouden roem. Ook de dames Knop en v. Vessem zongen goed. In het duet trof ons de vrij) goede paring der stemmen, wat nog wel eens durft ontbreken. Mej. van Rhee zong in haar eerste optreden lief en kan onder goede leiding een aanwinst worden voor de vereeniging. Het was dan ook uit naam van allen, blijkens de betoonde instem ming, dat de heer de Wolf in zijn slot woord, directeur en leden hartelijk dankte voor den genotvallen avond den hoorders geschonken, hun een tot weerzien toe- wenschte, aanspoorde met denzelfden lust en toewijding te blijven doorgaan, en kon het anders na het gehoorde, de jon gelieden opwekte zich bij de vereeniging aan te sluiten. Met het samen zingen van Ps. 72, vrs. 11 en dankzegging, werd het samenzijn gesloten. VERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 24 Febr. Ten overstaan van notaris Korteweg werd heden alhier voor de erven Lindhout publiek verkocht een een woonhuis en erf aan den Visschers- dijk, voor f 626. RECHTZAKEN^ ZJERIKZEE, 27 Febr. Door den kan tonrechter zijn op 22 Febr. de navol gende personen veroordeeld wegens Overtreding van de motor- en rijwiel- wet C. H., 21 j., arbeider te Noord- gouwe, bij verst., f 3 b. s. 3 d. h.; Z. V., 19 j., molenaar te Kerkwerve, bij verst., f 3 b. s. 3 d. h!.; over treding Jachtwet (door middel van kunst licht schadelijk gedierte opsporen) D. V., 18 j., klein-landbouwer te Haamstede, f 3 b. s. 3- d. h.,;> met verbeurdver klaring van de niet in beslaggenomen carbidlantaarn, met bevel deze uit te leveren of te betalen f 3, bij niet-vol- doening te vervangen door 3 d. Ji-J over treding van de algemeene poli tie-veror dening der gemeente Dreischor: J. C. E., 62 j., landbouwer te Dreischor, f 5 b'. s. 5 d. h.; overtreding van de .alge meene politie-verordening der gemeente Zierikzee: J. C., 19 j., veedrijver, C. K.,. 41 j., veedrijver en C. R., 39 j., j1"" 11— h als op een arcadisch tijdperk. Hoe moeie- lijk kan men zich nog voorstellen het aan trekkelijke der ouderwetsche buurtgezel- ligheid, die het langst bewaard bleef bij de kleine burgerij. Een zeer oud man, geboren op het eind der 18e eeuw, deel de ons eens als voorbeeld daarvan mede, dat het in de straat, waar hij woonde, op zomeravonden voorkwam, dat de buren bij paartjes al keuvelend eene wandeling maakten langs de wal len der stad, voorgegaan door een fluit spelenden pijper der schutterij uit de buurt. In die dagen deed zich echter de maatschappelijke scheiding tusschen voornamen en geringen hoewel getem perd door zekere gemoedelijkheid, nog met kracht gelden en de eerbied voor de hoogere standen zat er bij den ge wonen man zoo diep in, dat hij, op straat door een hooggeplaatste aange sproken wordende, onmiddellijk met de pet in de hand blootshoofds stond, een vorm van onderdanigheid, die voor onze hedendaagsche begrippen iets stuitends heelt. Dat destijds Fransche schoolmees ters met „monsieur" en deftige winkeliers met „sinjeur" werden aangesproken, kwam nog tientallen jaren later voor. Nog eene zijde van het geestesleven onzer overgrootouders moet ten slottë even vermeld worden, n.l. het destijds meer openlijk beleden geloof aan het bovennatuurlijke en geheimzinnige, waar van de poezie later door een dor materia lisme is weggevaagd, maar dat in onzen tijd door velerlei feiten weder de aan dacht trekt, zoodat geleerden van naam het niet beneden zich hebben geacht, naar onderscheidene, zoo het schijnt in den mensch sluimerende zintuigen of krach ten, een wetenschappelijk onderzoek in te stellen en vereenigingen ais het Ge nootschap voor Zielkundig Onderzoek te Amsterdam, op te richten. Op dit gebied zijn hier weinig overleveringen bewaard, deels omdat men destijds hoogst zelden er toe kwam de waargenomen verschijn selen op schrift te brengen, deels ook, omdat velen uit een verklaarbare schuch terheid eigen ervaringen van dien aard koopman en veedrijver, allen te Zzee, ieder f 3 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken: J. O., 36 j., landbou wer te Dreischor, beklaagd geweest van jachtovertreding. LANDBOUW EN VEETEELT. SERQOSKERKE. Voor een matig be zette zaal hield Donderdagavond de heer Versluijs, dir. van het fokstation voor geiten te Serooskerke (W.) een lezing in het café Berrevoets, over de voeding der geiten. Voor den inhoud der lezing ver wijzen wij naar de kortgeleden te Noord- gouwe plaats gehad hebbende bijeenkomst. ONDERWIJS. DREISCHOR. Voor de betrekking van onderwijzieres aan de O. L. S. alhier (vacature mej. C. P. H. van Slaalen) heeft zich niemand aangemeld. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Drukke bezigfieden. Dezer dagen kwam ter secretarie van een onzer welvarend ste Betuwsche gemeenten een knaap zich aanmelden teneinde een kaart van een werklooze te doen afteekenen. Op de vraag van een der ambtenaren aan het ventje, waarom de werklooze zelf niet kwam, antwoordde de jongen... dat die het te druk had. Het nut win kranten lezen. Een vrouwtje te Culemborg leest nooit een courant. Ze wist dus niet, dat de oude zilverbons vóór 1 .Januari moesten worden ingewisseld en ze had er 70 op gespaard. Dezer dagen wilde zij haar schat gebruiken, maar ze kon noch bij den Rijksontvanger, noch bij het agent schap van den minister van Financiën te Amsterdam guldens krijgen voor haar pa piertjes, die er toch goed voor waren. Ze is haar geld kwijt. Een autobus te water. De auto bus van den dienst Appingedam— Gro ningen is bij Oosterhoogebrug te water geraakt, toen de chauffeur tusschen een paar wagens moest door .zwenken. Er wa ren 12 personen in, die allen te water ge raakten. Gelukkig bleef de achterdeur, de eenige toegang tot den wagen, aan den bovenkant, zoodat de achterin gezeten per sonen er spoedig uit waren en de over elkaar heen liggende drenkelingen kon den ontzetten. De. geredden werden bij de omwonenden onder dak gebracht. Twee dames moesten te bed worden gebracht wegens het vele water, dat zij hadden ingekregen. De oudste dier twee is aan de gevolgen overleden. Burgerlijke Stand Tan Zierikzee. Geboren: 19 Febr. Gerrit, zoon van Andries Kouwen- berg en Jobina Blankert. 20 Pieteruella,. dochter van Cornelis Wesdorp en Hendrika de Looze. 21 Pieternella, dochter van Levinus Klink en Engelina Krina Saman. 23 u Leendert en Bartel, zoons van Cor nelis den Boer en Maatje Boot. Gehuwd: 22 Febr. Jacobus Kwaak, 22 j., j.m. eu Adriana Jacoba Bakker, 20 j., j.d. 24 Cornelis Franciscus Kouyzer, 23 j., j.m. en Janna Maria Struijk, 23 j., j.d. Overleden: 18 Febr. Jan Ravia, 83 j., weduwnaar van P.a VexBeput. 19 Jan Koopman, 75 j., echtgen. van M.a Kluit. 21 Leendert Krakeel, 74 j., weduwn. van I. Hofman. Johanna van 't Klooster, 85 j„ wed. 22 van B. Schoenmaker. schroomden aan anderen mede te daelen. Van het veel in Oost-Indië en ook wel in ons land voorkomende geheimzinnig steenen werpen, enz., was reeds in 1724 hier een staaltje waargenomen in den boomgaard van Laurens Hendrikse, (ge legen tusschen de Minnebroederstraat en de Godskamers), van welke manifestatie toevallig een nauwkeurig verslag van de hand van den burgemeester, schepen en raad Willem van den Busse (1687—1758) is bewaard gebleven. Zal dat voorval jn 1822. vermoedelijk al buiten heugenis ge weest zijn, het volksgeloof dier dagen wist evenwel te verhalen van eene vrouw Jannetje Noarisje (Jannetje Arijsse), die op een bezemstok over de Nobelpoort vloog; van de hellewagen, die bij don kere avonden en nachten met vervaar lijk gerucht aan de overzijde der Nieuwe haven over den dijk reed; van het on verklaarbaar dooreenwerpen van ton nen en vaatwerk in den kuiperswinkel van Martinus van Stappen (overl. 1830) in het huis D 252, wat ten slotte voor goed eindigde, toen op zekeren dag een vreemdeling door de daar saamgeschool- de menigte drong en met een machts gebaar de Vertooning deed ophouden; enz. Honderd jaren zijn verloopen sedert het tijdstip, dat wij gekozen hebben om den toenmaligen toestand onzer stad te schetsen. Hoeveel in die eeuw ten aan zien van Zierikzee ook moge verander', zijn, de mogelijkheid bestaat toch, dat na wederom honderd jaren nog grooter •wisselingen zullen kunnen geboekt wor den. Mocht dan bij toeval nog een af druk dezer schets, aan $nippermand of vuurhaard ontkomen, in handen geraken van een lateren navorscher, dan kun nen de hier bijeengebrachte bijzonder heden dienstig zijn voor een vergelijking tusschen de veranderingen die nu aan getroffen zijn en die dan zullen kun nen vastgesteld worden. Moge die ver gelijking dan niet alleen voortgang, maar ook vooruitgang aantoonen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5