Zierikzeesche Nieuwsbode 27 Febr. 1922. zierikzeeshe courant. advertentiên EERSTE BLAD. OOSTERLAMP."" ABONNEMENT: Pry 8 per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buiten land per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10748. Dit. A. J. DE LOOZE Jr, Ultg.-Rediol. M. J. KOSTE* van 13 regels 60 cta. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. B\j contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Bit nummer bestaat uit 2 bladen. In bovengenoemde gemeente wordt voor ons blad een ijverig correspondent ge vraagd, liefst iemand die in de gelegen heid is de vergaderingen van den gemeen teraad bij te wonen. Zich aan te melden bij de Redactie. BUITENLAND. Be terechtstelling van Landru. Het gratieverzoek van Landru is ver worpen; Zaterdagmorgen is zijn hoofd onder de guillotine gevallen. Kwart vóór zes kwam Deibier, de beul van Parijs, op de Place des Tribunau^i aan en probeerde de guillotine. Op het zelfde oogenbiik traden de autoriteiten Landru's cel binnen. Landru was om 4 uur gewekt en had sindsdien niet meer geslapen. Hij stond op, toen de autoritei ten zijn cel binnentraden, en begrijpende, dat zijn verzoek om gratie verworpen was, drukte hij zijn verdedigers de handen en zeide: Ik ben tot uwe beschikking heeren. Moed houden, voegde mr. De Moro Giaf- ferri hem toe. Dat zal ik, was 't antwoord van Landru. Het spijt mij alleen, dat ik u een zaak heb moeten toevertrouwen, welke zoo ongelukkig eindigt. Landru verscheur de daarop nog eenige beschreven stukken papier, en overhandigde een lijvig dossier aan zijn advocaten. De substituut van den procureur der Republiek vroeg daarna: Heeft u nog be langrijke dingen te zeggen? Met wien heb ik de eer te spreken, luidde het antwoord. Zoo, met u; dan be grijp ik niet, dat het stellen van een der gelijke beleedigende vraag aan een on schuldige bij de wet is toegelaten. Abbé Loisel, die eveneens tegenwoordig was, vroeg daarop of Landru de mis wilde hooren. Kalm antwoordde de ver oordeelde: Niet noodig. Ik wil den Heer niet laten wachten. Landru sloeg verder de gebruikelijke sigaret en het glas cognac af, en verwon derde zich er over, dat men hem wilde binden. Precies zes uur trad daarop de sombere groep naar buiten in 't grauwe ochtendlicht. Het publiek ontblootte het hoofd. Landru keek rond en vestigde daar op zijn oogen vast op het schavot en het mes. Hij droeg zijn baard kort 9oFunt was niet geschoren. Mr. De Moro Giafferri fluistert hem in: Moed, Landru! Deze keerde zijn hoofd naar den ver dediger om en zegt: Dank u, maitre! Hij loopt vervolgens met kleine vlugge passen naar de guillotine, grauwbleek, doch met volkomen zelfbeheersching. Bij hel schavot gekomen, wordt hij door de beulsknechten gegrepen en op de guii- lotineplank gelegd. Fluitend valt 't mes, één korte slag, en Landru heeft dit leven verlaten. Zonderling." gastvrouw. Een dag of wat geleden ontleenden wij aan de Amerikaansche bladen het relaas van de berooving, waaraan de tafelgasten van een mevrouw Robertson te Long Branch in New Jersey en ook zij zelf hadden blootgestaan. Een drieste dief was het huis binnengedrongen en had me. vrouw Robertson geld en juweeien ont nomen en ook de gasten in het eenzame huis er waren geen dienstboden uitgeschud. Daarna was de roover in een snelle auto weggereden. Men vereenzelvig de den man met een geheimzinnigen auto bandiet, die op het oogenbiik in de staten New-York en New-Jersey bezig is „ge schiedenis te maken". Maar het is thans gebleken, dat de diefstal een doorgesto ken kaart was. De gastvrouw zelf was in het complot en de dader is gepakt. Het is nog niet heel duidelijk of hier een mis plaatste grap is uitgehaald, dan wel of inderdaad berooving bedoeld was. Mevr. Robertson tracht het eerste vol te houden; de gepakte roover, zekere Samuel Butler, vertelt hetzelfde verhaal. Mevr. Robertson had hem 1000 dollar gegeven om de ver tooning te géven. Maar het doet toch vreemd aan, dat de aan mevr. Robertson ontnomen juweeien zoo hoog verzekerd waren. Beiden mevr. Robertson en Samuel Butler zijn in hechtenis gesteld. BI NNE NL A N D. Een Broekhuys-party. Naar de Tel. verneemt, ligt het in het voornemen van de vrienden van Broek- huys, om een Broekhuys-partij op te rich ten, met het doel den directeur van de Rotterd. Handels- en Landbouwbank can- didaat te stellen voor de Tweede Kamer. Tevens zullen pogingen worden aange wend om de sociaal-democratische voor mannen, die wegens hunne relaties met de Rotterdamsche Handels- en Landbouw bank uit de partij werden verwijderd, op de Broekhuys-lijst te plaatsen, wijl men een groot aantal stemmen verwacht, ge noeg om minstens twee plaatsen op het gestoelte der eere te bezetten. Het eenige geneesmiddel. In zijn vijfde artikel over het vooruit zicht onzer maatschappij behandelt prof. van Gijn in de Haagsche Post de vraag, wat ons thans te doen staat om verbete ring in den toestand der maatschappij te brengen. Zijn antwoord luidt nog, evenals vroeger, doch nu met nog meer klem: „Hard werken en tot het uiterste versobe ren in alle kringen". Voor al de toover- formules, die men vaak van internationale conferenties verwacht, heeft de schrijver slechts een schouderophalen. „Hard wer ken", aldus de heer v. G., „en daartoe is vóór alles noodig: elkaar het werken niet belemmeren, elkaar niet vertellen, dat wij te veel werk hebben en meer ontspanning behoeven en dat wij die allen ook genie ten kunnen, als men maar in heel Europa weinig werkt. Wij moeten een ernstigen strijd aanbinden tegen het wanbegrip, dat den korten arbeidsdag populair maakte bij de arbeiders, t.w., dat als ieder weinig werkt er veel vraag naar arbeiders komt en dus de loonen stijgen zullen, althans vóór daling behoed zullen blijven. Niets is minder waar dan de veronderstelling, dat er een bepaalde hoeveelheid werk te ver richten valt hoe ook de prijs per arbeids uur worde verhoogd door geringe praes- tatie per uur. Iedereen weet uit eigen ondervinding, dat hij aanmaak van nieuwe zaken, onderhoudswerkzaamheden en re- paratiën menigmaal uitstelt wanneer de prijs daarvan te hoog is. Wie laat niet de verf op zijn gevel een jaartje langer zitten, nu de kosten van een verfrissching (die tot behoud van het houtwerk niet dade lijk noodig is) zooveel duurder is ge worden doordat de arbeiders korter wer ken en in dien arbeidstijd het arbeiders belang nog meenen te dienen door het kalmpjes aan te doen? „Het is misschien een van de ergste gevolgen van de 45 (48) urenwet, dat zij door de arbeiders is aangezien als een bevestiging van hun even begrijpelijke als verderfelijke opvatting. Ook daarom moeten wij op die wet, vrucht van per soonlijke illusie en bodemloos optimisme, ten spoedigste terugkomen. Geen vrees is geoorloofd voor het scheidwoord „reac- tionnair", waar het in casu toch niets an ders beduidt dan: rekening houden met de werkelijkheid, niet in den war gebracht worden door de sluiers, welke het geld wezen hier minder en elders meer over den feitelijken toestand werpt. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Donderdagavond werd in de bestuurskamer der Ambachtsschool de algemeene i*»riAn«.^-o"-j-—;-cr cle Vereeniging de Ambachtsschool voor Schouwen en Duiveland. De voorzitter, mr. Bakker, deelde mede, dat de heer K. de Vries als directeur op 11 December j.i. zijn betrekking aanvaardde. De rekening 1920 werd door den Minister goedgekeurd en aan de wed. Vermunt pensioen verleend en betaald over 1921; een extra toelage daarvoor werd ontvangen. Voor de nieu we leening, om aan het gebouw noodza kelijke herstellingen te doen en aanschaf fing van machines, daarvoor is van de regeering nog niet de gevraagde garantie verkregen. Van den afgetreden voorzitter, den heer J. A. de Bruyne, werd een por tret in de bestuurskamer opgehangen. De rekening 1921, die door de leden van de vereeniging, de heeren Cock en Polderman, werd nagezien, bleek in orde te zijn. De begrooting voor het jaar 1923 werd goed gekeurd. Hierna sluiting door den voor zitter. De opvoering van het „Faillissement" door het „Vlaamsche Volkstooneel" op Woensdag 1 Maart a.s. gaat niet door. De Centrale Kiesvereeniging van den Vrijheidsbond in de Rijkskieskring Mid delburg (geheel Zeeland) heeft de vol genden als definitieve candidaten gesteld: 1. Jhr. De Muralt, aftredend lid; 2- Ph. van Dixhoorn, landbouwer, lid der Staten van Zeeland, te Axel; 3. Siemelink, predi kant te Vlissingen; 4. Patist, inspecteur van het onderwijs, te Middelburg; mej Joh. Westerman, aftr. lid; 6. A. van der Weyde, lid van Ged. Staten van Zeeland te Ellemeet; 7. Laernoes, weth. te Vlis singen; 8. Erasmus, landbouwer te Cad- zand, lid der Prov. Staten van Zeeland; 9. Van Oeveren, landbouwer te Nieuwer- kerk, lid der Prov. Staten van Zeeland; 10. Wagenaer. Als afgevaardigden naar den Verkie- zingsraad werden gekozen R. Nolson, lid der Staten van Zeeland, te Terneuzen; M. A. Bleiker, secretaris van Schoondijke, en A. van Schouwen, inspecteur der registra tie te Middelburg. NOORDWELLE. Zaterdag j.l. gaf 't Zie- rikzeesche Strijkorkest een soirée musi- cale, in de zaal van mej. de wed. S. Ver- jaal, alhier. Om de uitvoering mogelijk te maken, was door een aantal gemeentena ren een commissie gevormd om de risico die aan zoo'n avond verbonden is, te kunnen dragen. Deze commissie heeft succes gehad op haar werk. Toen de voor zitter, dhr. Clement, om half acht de bijeenkomst opende, was de zaal geheel bezet, zelfs konden meerderen niet meer worden toegelaten. Het Zierikzeesche Strijkorkest heeft de verwachtingen niet teleurgesteld en heeft de opgekomenen alleszins doen genieten. Een hartelijk applaus na ieder nummer gaf uiting van het genot, dat het orkest en de zangers den aanwezigen verschafte. De heer Cle ment was dan ook zeker de tolk van allen, toen hij in zijn slotwoord den leden van het orkest hartelijk dank bracht voor den genotvollen md. Sluiten wilde de voorz. de bijeenhst niet, hij noodigde de aanwezigen uiïcht gezellig „Stra" te blijven houden. Er is „Stra" gehouden. De muziek van d<heer Jongmans en de zang van de heeré-unenberg en van den Houten hielden vn lang gezellig bijeen. De talrijk gegevcextra cabaretliederen sloegen in; de Zikzeesche heeren heb ben tact om dooroede afwisseling van zang en dans de mming er in te hou den. Toen het tij <werd om huiswaarts te gaan, werd do één der commissie leden een woord vidank gericht tot dhr. Clement, die doorjn optimisme en toe wijding den inwom van Noordwelle en omgeving een onv^eetlijken avond had bezorgd. STAVEN1SSE. Deielkprijs is met 2 ct. per Liter verlaagd gebracht op 16 ct. THOLEN. Vrijdag^id had in een der lokalen der o. i. schot de eindles plaats van den verbandcurs en van Eerste Hulp bij OngelukkenDeze cursus, uit gaande van het Groei Kruis, werd ge leid door haar voorzier, dr. De Jong. Aan het eind van dê les, deelde de medicus mede dat deïursus reden had gegeven tot tevredereid. Wel waren er 5 afgevallen, maa aan de overige 10 cursisten kon hetjdiploma. worden uitgereikt. Een der deelemers bood daar na den leider een .bordvan Deiftsch aar dewerk aan, terwi. hij tevens de wijk zuster en den heerVan Zaltbommel dank bracht voor 't gee ze voor den cursus hadden gedaan, ht plan bestaat om den volgenden wirar een moedercursus te geven en dezei lelkenjare met bo- venstaanden cursus af te wisselen. En kele bestuursleden gven door hunne aan wezigheid blijk vanhunne belangstelling. De cursus duurde maanden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Zwolle, J. Jongeleen te Maarssen. Te Veenendaal, L. de Bruy ne te Zaamslag. Bedankt: Voor Hoogeveen. J. L. de Vries te Rijnsburg. Geref. Gem. Beroepen: Te Rotterdam, M. Hofman te Rijssen. VAN HEINDE EN VER. LANDBOUW IN VEETEELT. RENESSE. Vry dagavond j.l. hield1 de vereeniging van oud-leerlingen hare jaar vergadering in het <afé Kappers alhier. De voorzitter opende deze drukbezochte vergadering en heette allen welkom, in zonderheid den heer W. G. Boot, die een voordracht zou houden. Hierop gaf hij het woord aan den secretaris tot voorlezing van de notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Het jaar verslag van den secretaris werd voor kennisgeving aangenomen, evenzoo het verslag van de vergadering van de^B. voorzitter en het verslag van het aard appelproefveld door den heer B. A. Boot. De rekening werd goedgekeurd'. De voorzitter dankte de heeren voor hun bemoeiing en den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Daarna ging men over tot verkiezing van het be stuur, wegens periodieke aftreding van de heeren Jac. Capelle en C. J. Koo- man. De heer Jac. Capelle stelde zich om gezondheidsredenen niet meer her kiesbaar. De heer C. J. Kooman werd met algemeene stemmen herkozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer M. den Boer. Beiden namen hun benoeming aan. Hierop Verkreeg de heer W. G. Boot het woord, die een rede hield over aard appelcultuur. Hij behandelde achtereen volgens: de productie, de vele ziekten, de bemesting en besproeiing, en de ver schillende selecties. De voorzitter was dan ook wel de tolk der vergadering, toen hij den heer Boot dank zegde voor zijn leerrijke voordracht. Spr. hoopte dat hij nog meerdere keeren voor hun op mag treden. Bij de bespreking van de ploegwedstrijden, die a.s. najaar zullen gehouden worden, werd een commissie gevormd, bestaande uit de heeren M. den Boer, B. M. Hoogenboom en B. G. Moermond, die in de eerstvolgende zo mervergadering hun plannen daarvoor zullen bekend maken. Door den heer M. den Boer werd namens de vereeni ging dank gebracht aan den afgetreden voorzitter voor zijn vele werkzaamhe den de vereeniging bewezen. De heer C. J. Kooman dankte hem mede namens het bestuur. Daarna sluiting KERKNIEUWS. Nad. Herv. Kerk Beroepen: Te Lexmond, J. H. Th. Rap- pard te Brakel. Te Almkerk, D. J. Petersen te Oud-Loosdrecht. Te Lei den, J. G. W. Goedhard te Windesheim. Te Amersfoort, G. Gerritsen te Zunder- dorp. Te Strijen, L. J. S. Crousazi te Maassluis. Te Staphorst, P. de Looze te Renkum. Te Garderen, W. Zijlstra te Neerlangbroek. Te Rijssen, H. A. de Geus te Veenendaal. Te Barne- veld, J. H. Th. Rappard te Brakel. Bedankt: Voor Feijenoord, C. Brunt te Rhenen. Voor Amsterdam, J. W. P. Ie Roy te Sloterdijk. Voor Abcoude, N. van Schouwenburg te Am sterdam. Voor Driebergen (toez.), P. de Bruijn te Aalsmeer. ST.-ANNALAND. Woensdag 1 Maart (Biddag) 's voorm. 91/2 ure> ds- De Bres, 's nam. 2 ure, idem. Geref. Kerken. Aangenomen: Naar Ylst, D. K. Wielenga, miss. pred. te Kampen. Bedankt: Voor Brussel, K. Schilder te Gorinchem. Voor Harmeien, A. G. Wolf te Loenen-Vrjeeland. Ook de Fransche regeering is voor het behoud van den zomertyd. Alleen door kolenbezuiniging wordt door den zomertijd tusschen de 80 100 millioen francs uitgespaard. Drie leden van een toeristeD gezel schap uit Weenen, zijn doodgevroren op de Rax, een uitlooper der Oosten- ryksche Alpen. Het huwelijk van koniüg Alexander van Zuid-Slavië met prinses Marie van Rumenië zal 4 Juni a.s. te Belgrado worden gesloten. Ten gevolge van de verwondingen; opgeloopen bij de ketelontploffing in het badhuis van de Gr£fin Johanna-myn te Bobrek (Silezië), waarbij zooals wij reeds gemeld hebben 52 man zwaar gewond werden, zyn thans 23 personen over leden. Tien andere arbeiders verkeeren in levensgevaar. Op de fabrieken van gouden wer ken te Pforzheim zijn groote diefstallen van sieraden ontdekt. Er is volgens voorloopige schatting voor bijna 85 millioen Mark gestolen. By het oversteken van de Jordaan zijn 9 Britsche soldaten verdronken. Gedurende de vorïge week heeft het in 't Zwarte Woud hevig gesneeuwd ook zijn hier en daar wolven verschenen. Begin Maart zal te Marseille een boot aankomen, waarop de eerste Russi sche kinderen zijn, die via Constantinopel in Frankrijk komen om daar verzorgd te worden. Een radiogram uit Berlijn meldt, dat de Petersburgsche revol. rechtbank alleen in Januari 200 doodvonnissen heeft geveld wegens roof. Op de auto van het gevolg van den prins van Wales zijn tusschen Delhi en Patiala (Britsch-Indië) eenige schoten gelost. Niemand werd getroffen. Volgens de Daily Chronicle, is Lloyd George van plan, om te Genua een 10-jarig bestand voor geheel Europa voor te stellen. Deze periode zou ge bruikt worden voor herstelwerk, vredes- arbeid, stabilisatie van financiën, handel en bedrijf en een actie voor gemeen schappelijke algemeene vermindering der legers. Het vrouwelijke politiecorps te Londen wordt binnenkort opgeheven. De ontruiming van Ierland door de Britsche troepen is heden (Maandag) weer begonnen. Een Bulgaarsche studeyt heeft op den ex-tsaar Ferdinand van Bulgarije, toen deze uit de opera to Miinchen kwam, twee revolverschoten gelost. De tsaar werd echter niet getroffen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Gedroogde uien. De exploitant van het Gemeentelijk Veilingsgebouw op de Groen- tenmarkt te Amsterdam, schrijft aan het Nws.: In de laatste weken is het voor de huis moeders niet gemakkelijk zich eiken dag van de noodige groenten te voorzien, de keuze is niet ruim en de nog te koop; zijnde soorten zijn zéér duur. In verbandi daarmede lijkt het niet ondienstig eens te wijzen op een in den handel gebrachte groente, die na verschilieiide genomen proeven is gebleken een zeer te gebruiken artikel voor de maaltijden te zijn. Wij bedoelen het artikel gedroogde uien, waar op zeer van toepassing is het spreekwoord „Onbekend maakt onbemind". Voor weinig meer dan de helft van den prijs, die thans voor een pond versche uien bij den groentenhandelaar moet wor den betaald, is eenzelfde hoeveelheid ge droogde uien te koop, terwijl de hoeveel heid gedroogde uien bij zeer eenvoudige behandeling na bereiding, ongeveer 6 maal de hoeveelheid geeft als de versche uien. Dientengevolge zijn uien in gedroog- den toestand 10 a 12 maal goedkooper voorzeker een belangrijk verschil, waar door deze groente ook voor de meer schrale beurs te verkrijgen is. Kleine oorzaken.... 't Gebeurde Woens dagmiddag te Amsterdam. Een handkar bestuurder reed met zijn kar het Dam rak op. Hij scheen een beetje te suffen en zag niets van de teekens, welke een verkeersagent gaf. En zoo geschiedde het, dat de kar midden op de tramrails stond, vlak voor een tram, welke inderdaad moest stoppen. De verkeersagent maakte den man van de handkar een standje over de wijze, waarop deze het verkeer in de war stuur de. 's Mans sufferigheid bleek nu opeens verdwenen en hij diende den agent van repliek met een stroom van liefelijke woorden. Het is nu eenmaal verboden een ambtenaar in functie te beleedigen en zoo zag de handkarbestuurder zich verzocht maar eens mee te gaan naar het politie- bureau. Daarin bleek de man al heel wei nig lust te gevoelen en hij verzette zich krachtdadig. Daar het ongeveer vijf uur was, was het juist de tijd, dat de haven arbeid was geëindigd, dientengevolge kreeg de opposant spoedig hulp, zoodat de verkeersagent in het nauw dreigde te komen. Maar hij kon een signaal geven en een detachement rukte uit de War moesstraat aan en begon den strijd. Dit alles speelde zich af op het tram spoor, zoodat de wagens weldra een file begonnen te nemen, schrijft het Hbl. Een jeugdig bootwerker richtte zich tot den bestuurder van de voorste tram met den uitroep: „Rijd er maar overheen". En uit de verdere uitlatingen van den jonge ling bleek, dat deze speciaal er op doelde dat eenige agenten onder de tram zouden worden vermorzeld. Nu dacht wel niemand, dat de wagen bestuurder aan den vriendelijken wenk gevolg zou geven, maar dat nam niet weg, dat de jonge bootwerker had opgeruid. De politie had inmiddels den strijd, wel ke zonder bloedvergieten afliep, gewon nen en de handkarman en de bootwerkers werden onder deftig geleide naar het politiebureau gebracht. De trams konden weer gaan rijden. Te Brussel gebleven. Zekere M. d. T. uit Ierseke, was met een mosselschuit mee naar Brussel gegaan en daar achtergeble ven. In een danshuis stak hij een danseres overhoop en sprong in 't water. Zijn lijk is nu opgevischt met het mes nog in de hand. Ierseksche visschers, die te Brussel waren, hebben het herkend. Naar zij ver namen is de danseres nu ook overleden. Opruiming, van muizen. Het blijkt, dat de strenge vorst die ongeveer 40 c.M. in den grond drong, finale opruiming gehouden heeft onder de veldmuizen in de Friesche weilanden. Was de muizen plaag vóór den winter grooter dan ooit te voren door den drogen zomer en herfst nu is het leed geleden. Verhuurders-trucs. Welke vindingrijke menschen men tegenwoordig onder huis eigenaren aantreffen kan, leert het vol gende verhaal Op de Oudegracht te Utrecht stond dezer dagen een groot bovenhuis te huur voor den civielen prijs van f 700, niet meer dan door de Huurcommissie was vastgesteld. Gegadigden natuurlijk bij tientallen. Wat bleek hun evenwel? Het bovenhuis was totaal uitgewoond, en de eigenaresse, een Goudsche dame, maakte de volgende voorwaarden: De huurder zou zich verplichten alle kosten van reparatie, verven, stucadooren, etc., geschat op ongeveer f 1400, voor zijn rekening nemen; de verhuurder zou zich verplichten twee van de mooiste kamers af te staan aan den in Utrecht stu deerenden zoon der eigenaresse, koste loos; deze kamerbewoner zou voor be diening betalen de somma van,»^ vijl gulden per maand! Vrije kost "werd niet gevraagd.... Het zonderlingste van de geschiedenis is, dat er werkelijk nog iemand gevon den is die deze voorwaarden heeft aan vaard. Het gebruik van aspirine. Daar hij het een vrijwel onbegonnen werk acht het enorme aspirine-gebruik te remmen, meent de geneeskundige medewerker van de N. R. Ct. goed te doen liever te trachten eenige leiding aan dat gebruik te geven door tien wenken. Men kan zich bepalen tot het opvol gen van de tiende dezer raadgevingen t.w.: gebruik geen aspirine zonder ge neeskundig voorschrift. „Want", zegt schrijver, „,wie de negen geboden in acht neemt doet zeker verstandig, maar wie het tiende gebod tot zijn geestelijk eigendom maakt doet verreweg het aller verstandigst. Als alle menschen wijs en •verstandig: waren Raadslid-smokkelaar. Te Nieuweschans is door de marechaussee aangehouden het communistische gemeenteraadslid B. K., toen deze, op handen en voeten krui pende op het kerkhof, een der voor mannen van een smokkelaarsbende bleek te zijn. Dertig flesschen cognac werden in beslag genomen. K. is geheel-onthou der. De moord te Beerta. Jan Oostland, de moordenaar van Freerk Woltjer, bleef tot Vrijdagmorgen elke schuld ontkennen. Opperwachtmeester Kort te Finster- wolde wees hem herhaaldelijk op dingen, in Btryd met zijn verklaringen. Oostland zei wel in de nabijheid te zijn geweest van de plaats, waar de moord werd ge pleegd, ook, dat hy in een kapschuur van den heer H. van der Veen te Beerta in het stroo heeft gelegen, doch van den moord zelf wist hy niets. Vrijdagmorgen kwam zyn vrouw met vyf kinderen Oostland opzoeken en ze zei hem dat men haar verdacht meer van de zaak te weten, zoodat ook zy vermoedelijk nog zou worden inge rekend. Hun kinderen zouden dan naar het werkhuis moeten. Oostland werd toen zeer zenuwachtig en bekende Freerk Woltjer te hebben vermoord, doch hij had volgens zijn zeggen gehandeld uit zelfverdediging, wijl Woltjer hem had aangevallen na een vriendschappelyk gesprek in diens woonkamer en na diens uitnoodiging om samen de schuur te gaan zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1