Zierikzeesoha Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITEN LAN D. BI N N EN LAN D. Uit Stad en Provincie. Zierikzee vóór honderd jeren. behoorende bjj de van Woensdag: 22 Pebr. 1922, no. 10741. Testament ongeldig verklaard. Het testament van Amos F. Ejio, een van de grootste landeigenaars in New- York, die het grootste deel van zijn ver mogen, n.l. 15.000.000 dollar aan openbare instellingen vermaakte, is voor de tweede maal door het gerechtshof ongeldig ver klaard. Het Hof was van oordeel, dat de millionnair niet in het volle bezit van zijn verstandelijke vermogens was, toen hij het testament opstelde. Een aantal bloedverwanten van den overledene had tegen de in het testament vervatte bepalingen geprotesteerd. Zij ver klaarden o. a., dat de autoriteiten van de Columbia University te New-York, aan welke instelling 4.000.000 dollar was ver maakt, den millionnair op ongeoorloofde wijze hadden bewerkt. De toekomstverwachtingen van Edison. Edison heeft bij gelegenheid van zijn 75sten verjaardag, verschillende intervie wers ontvangen. Hij verklaarde aan een hunner, dat hij de ontwikkeling van de draadlooze telegrafie en telefonie als de grootste uitvinding van de laatste jaren beschouwde. Hij meent, dat de draadlooze overbrenging, waardoor muziek en toe spraken tegen lage prijzen in Amerikaan- sche huizen kunnen worden gehoord, nog maar in het beginstadium verkeert. Op dezelfde wijze als de uitvindingen en ont dekkingen van de laatste 100 jaren alles hebben overtroffen wat er in alle vorige eeuwen is ontdekt, meent Edison, dat er in de volgende 25 jaren meer zal worden tot stand gebracht dan tot nu toe. Hi> wees op de groote voordeelen, die bewo ners van het platte land reeds bezitten in auto's en draadlooze telegrafie en tele fonie, waardoor boeren nu reeds weer berichten ontvangen, en binnenkort zullen dorpsbewoners voor weinig geld opera's hooren, die in de stad worden opgevoerd. Gekleurde bioscoopbeelden, waarbij de personen ook spreken, zullen worden weergegeven, verwacht hij stellig in de toekomst, terwijl de toepassing van elec- tricïteit voor 't huishouden, bij wasschen, verwarming, strijken en schoonmaken den arbeid van de huisvrouw reeds zoodanig vereenvoudigt, dat ze een dienstbode kan missen. Romantische millionnairsilochter. Mejuffrouw Mathilde Mc Cormick, de jeugdige dochter van den multi-million- nair Mr. Harold Mc Cormick en kleindoch ter van John D. Rockefeller, is naar de Times uit New-York meldt zoo juist uit Zwitserland teruggekeerd, om aan haar ó.uders te komen vertellen, dat zij zich verloofd heeft met den eigenaar van een rijschool te Zürich. Miss Mc Cormick is 16 jaar oud en haar J,fiancé", Herr Max Oser, is 48 jaar.... Zij werd eenige jaren geleden door haar moe der naar Zwitserland gebracht, met het oog op haar gezondheid en sedert dien heeft zij steeds in een sanatorium te Davos vertoefd. Eenigen tijd geleden was haar gezond heidstoestand echter zóózeer verbeterd, dat zij haar kuur kon onderbreken. Zij ging naar Zürich, waar zij rijles nam van Oser, die naar men zegt van zeer oudé Zwitsersche familie is. Naar verluidt, is de vader van het kind niet tegen de verloving, doch de móe der moet haar toestemming nog geven. Haar ouders zijn n.l. van elkaar geschei den. De nieuwe Pensioenwet. Naar men aan Vooi-lo. meldt, zullen aan art. 30 eenige nieuwe alinea's wor den toegevoegd. Hierin zal de te heffen bijdrage worden geregeld. Deze bijdrage zou worden een doorloopende korting van 3 pet. voor eigen pensioen en 51/2 pet. voor weduwenpensioen. De memoires van den ex-kroonprins. Naar men meedeelt, zal er binnenkort een boek verschijnen met herinneringen van den vroegeren Duitschen kroonprins. In deze memoires beschrijft de prins zijn jeugd en verder leven en de om geving, waarin hij werd groot gebracht. Uitvoerig vertelt hij van de crisis-jaren voor het uitbreken van den oorlog en de oorlogsgebeurtenissen zelf, zoowei politieke als militaire, o.a. de slagen aan de Marne en bij Verdun, de politiek van Von Bethmann Holweg, de débacle van den 9en November 1918, zijn reis naar Holland enz. Het werk zai in het Duitsch verschijnen bij een Duitschen uitgever en in het Nederlandsch, Engelsch, Fransch en Spaansch bij een uitgevers maatschappij té Amsterdam. Huur* en bouwpremie. Wegens de verlaging der bouwkosten, heeft de minister van Arbeid bepaald a. dat de huur van nog te bouwen arbeiderswoningen, waarvoor op 20 Fe bruari 1922 nog geen voorschot en bij drage krachtens de Woningwet was toe gezegd. onafhankelijk van den inhoud der woningen, ten minste moet bedragen 75 0/0 der exploitatiekosten b. dat de premie, welke voor woning bouw wordt verleend, op verzoeken, wélke op 20 Februari 1922 het bureau van den hoofdinspecteur der Volksge zondheid, niet hadden bereikt, in het algemeen zal bedragen ten" hoogste f 13 per M2. woningoppervlakte en tot f 15 per M-'. .kan worden verhoogd, ingeval een kostbare fundeering noodig is. De premie zal een bedrag van f 900 per woning niet mogen overschrijden. Voor industrieelen, die voor hun per soneel bouwen, bedraagt de premie ten hoogste f 12 per M2. met een maximum Van f 700 per woning. Z1ERIKZEE. Naar we vernemen heeft de directie van het Concertgebouw al hier, het „Vlaamsehe Volkstooneel geën gageerd om dit wereldberoemd tooneel- spel van Bjömsterne Bjömson op te voeren op Woensdag 1 Maart a.s. We komen voor dien nog terug op het werk van B. BjÖrnson, alsook op den tooneelgroep. SIRJANSLAND. In de Maandag gehou den algemeene vergadering van aandeel houders in de fairbank „Ons Belang" werd tot weger benoemd, L. N. Bal Johz., terwijlals hulpweger benoemd werd Joh. Hoogerhuis Cz. De periodiek aftredende heeren M. Otte en D. van Popering werden wederom herkozen, resp. als secretaris 'en lid Van den raad van loezicht. Na nog.jeenige zaken be handeld t'e' hebben, sl^ot de voorzitter, de heer M. J. Bgógerd, de ver gadering. 45 OUP-VOSSEMEER. Wij -moven zeggen dat .het uitvoeren van érnstige^ baldadig heden in opze gemeënte zeiden voor komen. maar Zondagmorgen j.l. was dit voor een ingezetene wat al te erg. Een paar leiboomen voor zijn woning waren ontveld en op de stoep had men een groote hoeveelheid drek uitgestort. De politie is het zaakje aan het onder zoeken. ST.-MAARTENSDIJK. Eenige dagen terug is de melkprijs verlaagd van 20 tot 16 cent, een feit dat door vele huis moeders wel zal zijn toegejuicht. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Nu de heer Alt uit Bolsward in de week van 27 Febr.—4 Maart a.s. Nutsvoordraeh- ten komt houden te Zierikzee, Brouwers haven, Renesse, Dreischor en Ouwerkerk en wel populaire voordrachten ter ver klaring van de Opera's van Richard Wag ner, nader toegelicht met lichtbeelden en pianospel, lijkt het ons met ondienstig op deze voordrachten eens speciaal de aandacht te vestigen. Voor ons, eilandbe woners, zoo stiefmoederlijk bedeeld met goede verkeersmiddelen, welke ons in staat zouden stellen in weinige oogen- blikken naar 't hart van ons land te voe ren, waar volop te genieten is van wat wij hier slechts zeiden mogen hooren of aan schouwen, hebben de voordrachten van den heer Alt nog graotere waarde, dan voor onze medeburgers in gunstiger ge legen landstreken. De heer Alt schonk ons hier reeds eenige jaren achtereen avonden van echt kunstgenot door zijn populaire voordrachten over de muziek dramatische werken van Wagner. Wij her inneren b.v. aan de 't vorig jaar door hem behandelde „ParsifaP'-sage, vooraf gegaan door de „Graalridders". De werken van Wagner hebben een eigenaardige be koring; ze boeien van 't begin tot 't einde en de heer Alt weet door zijn klaar, dui delijk stemgeluid, daarbij zijn zinnen met zorg kiezend, deze hoogstaande werken te vertolken op een wijze, die den toe hoorder, ieder jaar weer, doet haken naar een lezing van hem. Zijn wij goed ingelicht dan komt dezen keer de heer Alt ons vergasten op een ver klaring van de opera „Die Meistersinger von Nürnberg", een muziekblijspel met Hans Sachs als hoofdfiguur. Niet alleen hoofdfiguur, maar ook de psychologische spil der handeling. Wat om hem heen is gegroepeerd, als Eva en Beckmesser, die nen ten slotte meer de Sachspsyche nog scherper te doen uitkomen. Het is een werk van vergeestelijkten humor, waar aan een weemoedige nuance hoogeren glans verleent. Wij twijfelen niet of de heer Alt zal dit werk van. den grooten meester op de hem eigen populaire wijze met talent weten te vertolken. Voor hen die hem eenmaal hoorden achten wij een een aansporing om naar hem te gaan luis teren overbodig, maar tot hen, die nog niet met den heer Alt kennis maakten, en dan bedoelen we speciaal de buiten onze stad wonenden, zouden wij willen zeggen, laat deze gelegenheid om iets heel moois te hooren niet voorbij gaan. SPORT. ZIERIKZEE. Zondag 1.1. had op het terrein van S.V.V. te Schuddebeurs een wedstrijd plaats met N.C.V. van Brou wershaven. welke eindigde met de over winning van S.V.V. te Schuddebeurs met 4 tegen 1. een storm overvallen en omgeslagen. Al len verdronken. Te Indianola (Florida) heeft weer een lynch-geval plaats gevonden, ditmaal door negers zelf. Een rasgenoot had een klein meisje vermoord en een jon getje doodelijk gewond. Een bizonder handige dief heeft zich in het bagage-depot van het Parijsche station Gare de Lyon van een koffertje met juweelen ter waarde van 100 dui zend francs meester gemaakt. Henry Ford, de bekende automobie lenhandelaar, schijnt thans de rijkste man ter wereld te zijn. Zijn actief bedraagt meer dan een milliard. Een groot deel der vroegere sol daten van het leger van generaal Wran- gel worden als landbouwers in Servië en Bulgarije gebruikt. - Volgens een officieele statistiek zijn gedurende het jaar 1920 in de Ver. St. 1600 jongens en 12,634 meisjes van den leeftijd van vijftien jaar in het huwelijk getreden. Uit Calicut wordt gemeld, dat een gevangen genomen Moplah-rebel uit Kunnamangalam békend heeft, dat hij 75 Hindoes vermoord heeft. Een bericht uit Constantinopel meldt dat in den omtrek van Sameoen 1000 Christen-vrouwen en kinderen zijn ver moord. De professorenstaking te Moskou sproot voort uit het feit, dat zij in maanden geen salaris meer hadden ont vangen. De Zomertijd is in Rusland als maat regel ter bezuiniging reeds 11 Februari ingevoerd. In de door Nansen Zondag te 's-Gra- venhage gehouden redevoering deelde hij o. a. mede, dat in Rusland 19 millioen menschen aan den hongersnood overge geven zijn, waarvan 10 millioen zoo goed als verloren kan worden beschouwd. Door 't ontbreken van zaaikoren dreigt het vol gend jaar een nieuwe ramp. Een bericht uit Kopenhagen meldt, dat het O.deel van het Kattegat versperd is door een reusachtige ijsmassa van een halve mijl lengte en circa 3 M. hoog. In de provincie Kiang-Soe (China) zijn bijna zes millioen menschen aan den rand van den hongerdood, tengevolge van geweldige overstroomingen. Kiang-Soe is de provincie, waarin Sjanghoi is gelegen. De Japansche regeering heeft een crediet van bijna 21/2 millioen gulden toe gestaan voor de ontvangst van den prins van Wales. Deze zet n.i. na het bezoek aan Britsch-Indië de reis voort en zal ook in Japan komen. De politie te Glasgow heeft een sinis tere ontdekking gedaan. In de armenwijk heeft zij n.l. in vuilnisbakken niet minder dan 600 pond meliniet en andere ontplof bare stoffen gevonden, genoeg om geheel Glasgow in de lucht te doen vliegen. ONDERWIJS. Bij 't kortgeleden te Amsterdam ge houden examen „nuttige handwerken" slaagde o.a. mej. Jet Sevenhuijsen, geb. te Brouwershaven. VAN HEINDE EN VER. - Zondagmiddag is in de Valsche baai nabij Kaapstad een met zeilen voorziene boot, bemand met 14 menschen, door VERSCHILLENDE BERICHTEN. Vermoord. In het Westeinde van Beer- ta, bij Winschoten, is Freerk Woltjer, wiens Vrouw elders verpleegd wordt, na in zijn huis overvallen te zijn, in zijn vlucht op den openbaren weg vermoord. Zijn lijk is op het ijs gevonden. De ver moedelijke dader, J. O., die bij de wo ning van Woltjer is gezien, is voort vluchtig. Dreigbrieven. Vrijdagavond zijn in den Haag door verschillende ingezetenen der gemeente dreigbrieven ontvangen, waar schijnlijk afkomstig van anarchistische zijde. Een bonte beoolkin§. De bevolking van Heerlen, welke in de laatste jaren meer dan vertiendubbeld is, bestaat nu uit 28.278 Nederlanders, 3323 Duitschers, 580 Belgien, 492 Oostenrijkers, 323 Polen, 90 Ialianen, 58 Franschen, 31 Tsjecho-Slo- iwaften, 31 Slowenen, 20 Hongaren, 11 Russen, 6 Rumeniërs, 5 Serviërs, 5 Amerikanen, 4 Luxemburgers, 3 Engel- schen, 2 Zwitsers, 1 Oekrajiner, 5 van onbekende nationaliteit en 53 zonder na tionaliteit, in het geheel 33.325 inwoners. Valuta-winst. Op de weekmarkten te Meppel, schrijft de Meppeler Crt., is gjewoonlijk van alles en nog wat te kooD. Maar wat er Vrijdag door een marktventer werd aangeboden, is nog nooit voorgekomen. De man verkocht n.l. Oostenrijksche bankbiljetten van 1000 kro nen voor één gulden. En hij vertelde daar bij, dat Wanneer de kroon weer haar vroegere waarde kreeg, zulk een biljet f 500 waard zou wordenJa als.... De man kreeg veel koopers. Maar de menschen, die beter op de hoogte waren, lieten zich niet bedotten. De waarde van zulk een biljet is n.l. on geveer 35 cent! Zoodat de koopman nog goede zaken maakte. Worstelpartijtje in een rechtzaal. Voor de rechtbank te Middelburg stond een heerschap terecht, dat diefstal en land- looperij op zijn geweten had. Sinjeur gedroeg zich zeer onhebbelijk, waarom hij aangemaand werd zich kalm te hou den. Het sujet was hierover zoo gebelgd, dat hij den president te lyf wilde. Twee veldwachters grepen hem aan, zoodat een worsteling ontstond. De razende kerel trachtte het beklaagdenbankje te gebruiken om te slaan, doch dit werd hem door den deurwaarder afhandig gemaakt. Een als getuige in de zaal aanwezige veldwachter kwam te hulp en met vereende krachten werd denman de zaal uitgesleept. De zaak werd zon der hem voortgezet. Eigenaardige goocheltoeren. Te Tholen zou een rondreizend kunstenmaker voor de. schoolkinderen eenige goocheltoeren benevens eenige zangstukjes uitvoeren. Toen het uur geslagen was, dat h\j in de school zyn kunsten zou vertoonen, was de goochelaar zoo dronken, dat men hem uit de school moest verwijderen. O tyden, o zeden De dienstbode gaat trouwen. Mevrouw vraagt haar waarop zij gaat trouwen, daar haar aanstaande werkloos is. Antwoord: Nu krijgt h(j f 12 steun per week en als we gaan trouwen f 18. Vrouwenkleeding. De afdeelingen te Eindhoven van de federatie van de R.-K. Vereeniging voor Eer en Deugd, hebben besloten tegen het a.s. voorjaar den strijd tegen de lichtzinnigheid in de dameskleederdrachten aan te binden. Aan de modemagazijnen zal worden verzocht netjes eu op passende wijze uit te stallen. De dames-modisten zullen wordeü be zocht, met het verzoek alleen kleeding te vervaardigen, die welvoeglijk is. Oeen werklust. Bij een veehouder in de gemeente Schoterland kwamen Vrij dag j.l. twee veldarbeiders een gave vragen. De boer vroeg of ze niet liever werk hadden, bijv. tegen een weekloon van f 13. Dat wilden ze graag. De boer bood hun daarop werk aan tegen een weekloon van f 15;- hy verwachtte ze Maandagmorgen te 7 uur. Toen kwamen de bezwaren, de een had dit, de ander dat, met het gevolg, dat het aanbod door de arbeiders afge slagen werd. Bij informatie bleek den boer, dat een der arbeiders drie koeien op stal heeft en beiden per week f 10 steun uit de werkloozenkas genieten. IX. Na de kerkelijke zaken dient over het schoolwezen een en ander te volgen. Men kan niet zeggen dat het aantal in richtingen van onderwijs destijds achter stond bij nu. Behalve een Latijnsch" school wraen er twee Fransche, geheel door de stad bekostigde kostscholen, n.l. een voor jongeheeren en een voor jonge juffrouwen, zooals de namen toen luid den. Voorts een door de stad gesub sidieerde Nederduitsche school, een dito waar ook Fransch werd onderwezen, een Nederduitsche school zonder subsidie en eene stads-armenschool. Bewaarscholen t" bestonden hier vóór 1840 niet, in welk jaar de burgerbewaarschool in de Sint Domusstraat werd geopend. Men had in 1822 echter wel vele z.g.n. ,zitschooitjes", waar kleine kinderen door moeders, die uit werken gingen of het thuis te vol- handig hadden om zich doorloopend met hun kinderen bezig te houden, aan de „matres" ter bewaring werden toever trouwd. In 1812 telde men hier 21 zoo danige schooltjes, waarVan er slechts 3 van een planken vloer waren voorzien. En mocht tien jaar later daarin al eenige verbetering gekomen zijn, hoe groot bleef toch nog het getal der kleinen die, op heel lage bankjes gezeten, op een aarden of leien vloer eenige uren moesten doorbrengen onder het opzicht van een breiende schoolvrouW. De groote kindersterfte van dien tijd was ook wel Voor een zeker deel toe te schrijven aan de dompige, ongezonde vertrekjes, waar in de kleinen opgehoopt waren. En het opschrift op een dier kinderbewaarplaat sen, door een wasehvrouw gehouden, voor zeventig jaren nog alhier te lezen en luidende: „Hier bleekt men", was volkomen van toepassing op de gelaats kleur der arme kleuters, die er dik wijls schreeuwende heengesleurd werden. De stads-armenschool, die in Decem ber 1821 in de voormalige Doopsgezinde kerk in den Wevershoek geopend was, stond onder leiding van Anthonie van Kluyve Biezeveld, wiens jaarwedde f 600 bedroeg. Aanmerkelijk is wel het be drag van f 193 dat in 1822 in die school aan prijzen werd uitgedeeld. Een Neder duitsche school zonder eenig stedelijk subsidie was die, Welke door Teunis van den Handel gehouden werd in de Sint Domusstraat, in het huis D 345. Zij werd bezocht door kinderen uit den kleinen en den meer gegoeden burgerstand en hier moest de onderwijzer geheel be staan van het door de kinderen betaalde schoolgeld. Hoe de ruimte dezer school was is nog heden te zien, daar het ge bouw inwendig nog zoo goed als niet veranderd is. Dan volgde de Nederduit sche school van Pieter Roest, aan het eind (der Poststraat, B 42, die eene breedte van 61/2 M. bij1 eene diepte van 6 M. had en waar ook kinderen uil den zeer gegoeden burgerstand schoolgingen. De onderwijzer trok f 300 stedelijke subsi die en moest voor het overige van de schoolgelden leven en bovendien nog een ondermeester betalen. Een soortgelijke school, maar waar men ook Fransch kon leeren, was die op de Oude Haven, A 330, gehouden door monsieur Willem Makker van Setten. Aan dezen werd 1 100 toelage geschonken. In later jaren is deze school voortgezet door 's mans schoonzoon Jacobus Rensen. De Fransche kostschool voor jongeheeren in de Man huisstraat, C 78, werd gehouden door monsieur Jean de Ligny. Deze/ genoot een jaarwedde uit de stedelijke kas van f 508, terwijl de Fransche kostschool voor jongejulfrouwen op de Oude Haven A 317, bestuurd werd door Marie Made leine Agron, de echtgenoote van den com mies griffier ter secretarie Olivier Groen- eijk. Haar tractement bedroeg f 409. Nog had men voor de Israëlietische jeugd een onderwijzer Ephraïm Jonas Fürst, die op den dam woonde en debitant der staatsloterij was. Aan hem werd van stadswege t 50 per jaar verstrekt. Over het inwendige dezer scholen met hare katheders, leesmachines, letterhout- jes, schandborden, enz. zullen we maar niet uitweiden. Zijn tegenwoordig de kosten voor on derwijs tot eene geweldige hoogte ge stegen, in 1822 kwam de Stad er met het koopje van f 2247,88l/o af Was de opleiding op deze lagere scho len voor ieder onmisbaar, het bezoek aan d e Latijnsche school beoogde meestal het gaan naar de academie. We zeggen „meestal", want men bezocht haar ook wel om meerdere kundigheden op te doen, welke men i n zijn latere loop baan noodig, had, zonder overigens het plan te hebben naar eene hoogeschool te vertrekken. Zooals bekend is, werd eerst in 1880 de Latijnsche school opgeheven. Sedert 1622, toen ze elders in de stad al eeuwen bestaan had, was ze gevestigd in de Manhuisstraat i n het perceel C 79, waar naast de woning van den rector was. Vóór honderd jaren was rector Cornelis Johannes van der Palm (1817—1829) een neef van den beroemden J. H. van der Palm. Zijne jaarwedde bedroeg f 1500 en aan prijzen werd jaarlijks ongeveer f 60 uitgegeven. Een conrector had men destijds niet, later weer wel. Lector in de wis- en natuurkunde was de pre dikant J. A. Dompeling op een trac tement van i 300. Toen op 2 April 1822 gedachtenis kon gevierd worden van het feit dat de Latijnsche school twee honderd jaren in het gebouw in de Manhuisstraat gevestigd was, hield de rector op dien dag, ten aanhoore van de leden van den Raad, curatoren en andere genoodigden, eene redevoering in het Nederlandsch in de Waalsche kerk, waarin ook gewoonlijk de promoties en de toespraken bij het verlaten der school gehouden werden. Wel had van der Palm den Raad de keuze gelaten de rede voering in het Latijn of in het Neder landsch aan te hooren, maar de moe dertaal werd ditmaal meer gewenscht ge oordeeld. Naast de inrichtingen voor onderwijs behoort ook melding gemaakt te wor den van de hier bestaande vereenigingen, die wetenschap, kunst of algemeen nut beoogden. Het Physisch College, dat een eigen gebouw (D 410) en vele instru menten bezat en onder leiding van den med. doctor Nicolaas de Kater en den predikant Dompeling een tijd lang ge bloeid had. werd in 1821 opgeheven en het huis, instrumenten en moebelen ver kocht. Eene afdeeling der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, hier 14 Juni 1797 opgericht, gaf in 1819 het aanzijn aan de nog bestaande bloeiende Spaarbank en in 1821 aan de Armen school (meestal Nuts-school genoemd). Het departement kan derhalve dezen zo mer zijn 125-jarig bestaan herdenken. Moge het zijn met een gedachtenis-ge schrift. Een muziekkorps van 1797, dat later aan de in 1815 en 1827 gevormde schutterijen werd toegevoegd, reorgani seerde zich op 23 April 1830 tot het muziekgezelschap „Kunst en Eer", dal dus ook zijn eeuwfeest gaat naderen. Men hda verder een bloeiende atdeelirg van het Bijbelgenootschap, op. 24 Novem ber 1814 hier gesticht. Voorts moet genoemd worden de op 22 Mei 1800 geconstitueerde, nog be staande, vrij metselaars-loge „De Ster in 't Oosten", die vóór honderd jaren den officier van justitie, mr. J. C. Kroef tot regeerend meester had (1818—1831) en van 1817 tot 1854 hare vergaderingen hield in een der zalen van het toen malige koffiehuis van Jan Smits, later B. H. Harinck, nu A 326. Sedert 6 Maart 1797 bezat men hier ook in de Zierikzeesche Courant een plaatse lijk blad, dat tweemalen per week ver scheen, Oprichter en uitgever was Abra ham de Vos Jz., wiens erven het tot 1872 hebben gedrukt. Dit blad is in 1889 sa- samengesmolten met de Zierikzeesche Nieuwsbode. Behalve Abraham de Vos naast 's-Gravensteen, vond men nog de boekdrukkers Jacobus Koole en Francois van Meerem, beide in de Poststraat, die ook tevens boekhandelaars waren, ter wijl Pieter Boone op de Oude Haven uilsluitend boekhandel dreef. Deze zorg den voor de lectuur van een paar hier bestaande leesgezelschappen of waren uilgevers van eenige hier verschenen wer ken. zooals de Kroniek van Zierikzee door J. de Kanter, een gelijknamig werk van O. Groeneijk, de „Zeeuwsche Duin vreugd", een liedeboekje, door spele- rijdende gezelschappen veelvuldig ge bruikt, enz. De vermelding van dat liedeboekje, dat meerdere drukken beleefde, herinnert aan de oud-vaderlandsche uitspanning van een dag spelerijden naar de duinstreek van Schouwen, wat voor de meesten een genot was, waarop lang gevlast werd en dal later dikwijls werd opgehaald. De genoegens waren 'destijds in 'de stad jof dicht bij huis te vinden en de gelegen heid tot uitgaan was lang niet zoo tal rijk als heden. Vandaar dat dan ook de dagen van ontspanning dubbel genoten werden. De kermis, de halfvaslenmarkt, de tweede Paaschdag waarop men naar den toen nog bestaanden hoogen Zeike heuvel Irok, de tweede Pinksterdag waar op de kermis te Schuddebeurs werd be zocht, ze zijn er nog heden, maar wat de ontspanning betreft, niet meer zoo druk als weleer; want de mensch van de 20e eeuw heeft andere werkelijke of vermeende behoeften gekregen, dQ wereld doet zich ruimer aan hem voor en de kunst van genieten, van levens lustig genieten, schijnt niet zoo alge meen meer aanwezig te zijn als honderd jaar geleden. (Wordt vervolgd.}

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5