Zierikzeesche Nieuwsbode Een Faillissement. abonnement: Maandag 20 Febr. 1922 zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. 8 uur: buitenland. Zierikzee «óór honderd jaren. Prijs per 8 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1B regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10740. Inzending °p den da« Tan nlv Dir. J, DE LOOZE Jr. Uitg.-RedlCt. M. J. HOSTEN, &ave T06r 11 nra' Dit nummer bestaat nlt 2 bladen. Het Ylaamsche Volkstooneel Dir. J O. DE GRUYTER. Ras-vooroordeel. Het sprookje van Blauwbaard speelt zich in den modernen tijd nog wel eens in het werkelijke leven af. Daarbij den ken wij nog niet dadelijk aan gruwel- romans als het geval Landru, doch enkel aan de dagelijks voorkomende varianten, waarin vrouwelijke nieuwsgierigheid leidde tot de ontdekking van een geheim in het leven van den man, hetgeen dan tot echtelijke narigheid of ontbinding van het huwelijk leidt. Zoo'n geval is nu dezer dagen voorgekomen in New York, en het draagt een bij uitstek Ameri- kaanschen stempel, wijl het rassen-voor oordeel er een hoofdrol in speelt. Joseph E. Bornn is een bekende figuur in de Amerikaansche dagbladwereld; hij is sinds veertien jaar gehuwd met een Noorsche. Het huwelijk werd te Londen voltrokken en Bornn had aan zijn vrouw gezegd, dat zijn vader een Nederlander was, zijn moeder een Spaansehe, en dat hij zelf geboren werd in Deensch West- Indië. Bornn had in zijn huis een ge sloten kast, waar mevr. B. niet in mocht komen. Toen hij nu onlangs voor zaken naar Chicago was, kon mevrouw haar nieuwsgierigheid niet laDger bedwingen. Zij wist de kast open te krijgen, neusde in een bundel papieren en ontdekte dat haar man negerbloed in de aderen heeft. Zy diende een eisch tot echtschei ding in. De zaak kwam voor en de rech ter vroeg aan Bornn of bij een blanke is. Daarop luidde het antwoord: „Neen". Weer vroeg de rechter: „Is u dan een neger?" Hierop kwam de zonderlinge repliek: „Ik weet niet precies wat ik ben. Ik ben van zeer gemengden bloede, maar ik geloof niet dat ik eenig neger bloed in mij heb." De rechter behield zich nu zijn beslissing voor, daarbij op merkende, dat het heel lastig was uit te maken, of Bornn een neger was of niet, als deze dat niet eens zelf wist. Nog altijd Landru. Ter dood veroordeeld, geen revisie van het proces en Landru blijft opti mist Nu Barthou, minister van justitie, heeft geoordeeld dat er geen termen aan wezig zijn om het geding te herzieD, is het dossier aan den president der repu bliek toegezonden. De volgende week zal mr. Moro-Giafferri, Landru's verde diger, door den president worden ont vangen. Tot op het laatste oogenblik echter schijnt de zaak haar sensationeel karak ter te zullen behouden. Telkens weer duiken geruchten op, dat er sporen zijn gevonden van een van Landru's ver loofden, en geheimzinnige brieven met aanwijzingen bereiken zoo nu en dan het parket. Zoo maakt het Petit Journal melding van een schrijven nit Montreal waarin wordt gezegd: „Een zekere heer Forget, uit Frankrijk afkomstig, heeft uit goede bron vernomen, dat mevrouw Héon, een der vermeende slachtoffers van Landru, eenige maanden geleden op het kerkhof van de Cöte-des-Neiges aldaar begraven is". De brief is natuurlijk aanstonds aan mr. Moro ter hand gesteld; deze ver klaarde met betrekking tot Landru zelf „Van Landru weet ik niets meer af dan gij kunt weten. De man is een ondoor dringbare muur. Zelfs mij, zijn verdedi ger, zegt hij niets. De laatste maal, dat ik hem in zijn cel zag, heb ik hem in zijn belang gesmeekt, mij niets te ver bergen". „Dat is goed", antwoordde hij, „ik zal u alles, absoluut alles biechten. Ga zitten en luister. Ik heb elf vrouwen genomen, en ze met een waslucifer ver brand, hetgeen bewijst dat het staats- regiem voor de luciferB goed werkt!".. Intusschen schrijft Landru ijverig aan zijn memoires. De bioseoopramp. Een officieel onderzoek naar de ineen storting van de Knickerbockerbioscoop op 28 Januariwaarbij 100 personen werden gedood, heeft vastgesteld, dat de ramp te wijten was aan een „ge brekkig ontwerp en gebrekkigen bonw van het gebouw en gebrek aan behoorlijke inspectie en toezicht". De officier van justitie heeft last gegeven tot arrestatie van den architect, die het ontwerp heeft gemaakt en acht andere personen, onder wie de bouwer en drie openbare amb tenaren, die belast waren met het onder zoek van de plannen voor den bouw. Het rapport van het onderzoek bevat verder het advies om alle theaters en andere gebouwen, die dienen voor volks verzamelingen in de stad onmiddellijk te sluiten, totdat vastgesteld is, dat zy geen gevaar opleveren. Om een half milliard. Te Berlijn is Donderdag een proces begonnen, dat gezien de geweldige som men, die er bij betrokken zijn, wel een unicum is. Wegens vervalsching van do cumenten en bedrog hebben zich te ver antwoorden de koopman Rohenstein, de huwelijksmakelaarster Margarete Rose, een tweede juffrouw1, Amanda Braun, als mede verschillende kooplieden en hun handlangers. De vergrijpen zijn gepleegd in 1919. Onder leiding van den als „Dr. Rensch" optredenden Rohenstein hadden beklaag den een „organisatie" tot vervalsching van de in dien tijd zoo zeer begeerde in- en uitvoerconsenten gevormd en het stempel van den rijkscommissaris laten namaken. Het „bedrijf" ging na korten tijd schitterend. De totale waarde van de goederen, waarvoor valsche consen ten werden verstrekt, bedroeg niet min der dan een half millliard. Zoo ver- valschten zij o.a. voor zekeren dr. Schmoel te Charlottenburg een invoercon- sent voor 900.000 sigaren uit Nederland, verder consenten voor den invoer van rijst, spek en koffie tot een bedrag van 300 millioen mark etc. De opbrengst van de vervalschingen verschafte de bende een weelderig bestaan. Zij verdedigden zich met de bewering, dat men hier enkel te doen had met een soort wind handel en dat geen reëele zaken gedaan werden, zoodat in werkelijkheid niet zulk aanzienlijk nadeel berokkend was. Een toespraak van den Paus. De leden van het diplomatieke corps by het Vatikaan hebben tezamen hun geloofsbrieven aan den Paus overhandigd. De Spaansehe gezant, als deken van het gilde, hield een rede, waarin hij uiting gaf aan de vreugde der geheele wereld over de verkiezing van Pius XI. De Paus zeide in zijn dankwoord: „Met by zonder vertrouwen aanvaarden wij uw hulde en uw wenschen voor het groote werk van den universeelen vrede, hetwelk het doel en de schitterende ver dienste van onzen betreurden voorgan ger is geweest. Wij.weten uit gelukkige persoonlijke ervaring, dat een diploma tiek corps als datgene, wat wij het genoegen hebben thans rond ons te zien, kan medewerkeD aan den wereldvrede, waarop het streven aller volken is gericht. Daarna gaf de Paus allen diplomaten de zegen. BINNENLAND. De Maatschappij „Zeeland". Naar De Tel. verneemt, ligt het in de bedoeling om de Maatschappij Zeeland, die den dienst VlissingenFolkestone on derhoudt, over te brengen naar Hoek van Holland, en de verbinding van Vlis singen te wijzigen in een dienst Hoek van Holland—Harwich. De Great Eas tern en de Zeeland zouden dan dezelfde route gaan varen, maar met dien ver stande, dat er tusschen den Hoek en Harwich zoowel een dag- als een nacht dienst zou worden ingesteld. Tweede Kamer. Zittingvan Vrijdag 17 Februari. De interpellatieaanvragen Duijs (faillis sementsaanvrage Wormerveer) en Van Stapele (burgerlijke pensioenwetten) wer den toegestaan. Deze interpellaties zul len op nader te bepalen dag worden gehouden. Justitiebegrooting. De minister van Justitie beantwoordt verschillende opmerkingen. De herziening van het zeerecht hoopt spr. in veilige haven te brengen. Fartieele wijzigingen inzake rechterlijke indeeling zijn te wach ten. De minister zal met den Nederlandschen Journalistenkring zeer spoedig overleggen over samenwerking tusschen pers en po litie. De minister heeft bezwaar tegen de motie-Kleerekooper inzake de benoem baarheid der vrouw tot rechterlijke func ties. Wel acht hij de vrouw in het algemeen niet ongeschikt voor publieke functies maar er zijn vele praktische bezwaren vooral ten aanzien der ge huwde vrouw en niet het minst bij het rechtersambt. Bij de replieken verklaart de heer Snoeck Henkemans te zullen stemmen voor de motie-Kleerekoper, betreffende benoembaarheid van de vrouw tot rech terlijke ambten. Over de motie wordt Dinsdag gestemd. De heer Kleerekoper klaagt over spion- nage op last der justitie, op geheime vergaderingen. De heer Schaper vestigt de aandacht van den minister op het ruwe optreden der marechaussee tegen betoogende werk- loozen in de veenstreken. De heer Wijnkoop sluit zich bij deze klacht aan. De heer Van Schaik meent dat de kosten van toezicht -op verkeer niet door de gemeenten, doch door het Rijk moe ten worden gedragen voorzoover zij rijksbelangen betreffen. RENESSE. Het fanfarecorps „Luctor et Emergo" alhier, gaf Zaterdagavond, on der de uitstekende leiding van den be kwamen en ijverigen dirigent, M. van der Werf, eene uitvoering. Op het pro gramma kwamen o.m. een 8-tal muziek nummers voor, welke zeer verdienstelijk en keurig werden gespeeld. Onder de best uitgevoerde nummers kunnen ge rekend worden nr. 2, 3, 4, 7 en 9, no. 10 liep wel wat hard van stapel. Aan alle nummers was blijkbaar bizon- dere zorg besteed; zoodat de ijverige studie en de taaie volharding alle moei lijkheden te boven kwamen en bekroond werden met de beste resultaten. Het publiek was zeer dankbaar en niet karig met applaus. De muzieknummers werden afgewisseld, door de mooie voordracht „Klavervier" en de twee blijspelen „Mijn Eva" en „Het verlote landhuis aan den grooten weg", welke alle drie de goed keuring van het talrijk publiek mochten wegdragen. Na afloop bleef men nog geruimen tijd, onder het ten beste ge ven van eenige cabaretliedjes, gezellig bijeen. NOORDGOUWE. Dinsdag j.l. hield de Raad dezer gemeente eene openbare vergadering. Afwezig de Burgemeester en de leden Prince en van der Werve. Voorzitter de heer J. Schikker. De voorzitterDaar de burgemeester bericht heeft gezonden door ongesteld heid verhinderd te zijn deze vergade ring bjj te wonen en wethouder Prince by voortduring ziek is, open ik de ver gadering. De aanteekeningen der laatst gehouden vergadering worden na resump- tie vastgesteld. MededeeliDg geschiedt van eenige missiven. Proces-verbaal van kasopname by den gemeente-ontvanger. Prov. Blad no. 9 van dit jaar, betreffende samenstelling der commissie tot wering van schoolverzuim. De leden dier com missie zyn reeds opnieuw benoemd met 1 Jan. j.l. De verordening betreffende het openb. vervolgonderwijs, worden op verzoek van Gedep. Staten met algem. stemmen opnieuw vastgesteld. By gemis aan leerlingen wordt de cursus dezen winter niet gehouden. Vervolgens geeft de voorzitter een uiteenzetting van de vleesehkeuringswet. De gemeenten Zie- rikzee, Kerkwerve en Noordgouwe vor men één keuringsdienst van vee en vleesch. Voor den keuringsdienst dient een gemeenschappelijke verordening te worden gemaakt. Aan een desbetreffende verordening, reeds vastgesteld door de raden van Zierikzee en Kerkwerve, hecht de raad na artikelsgewijze behandeling zyn zegel. Van ds. van Meer is bericht ingekomen, dat hij ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens vertrek naar elders. In zyn plaats wordt met algem. stemmen benoemd de heer Z. Cornells. Wegens de ingekomen jaarrekeningen, toekenning van bouwpremies, enz., dient de gemeentebegrooting 1921 te worden gewijzigd. De wyziging wordt vastge steld op 'n vermeerdering van f 10100,50. Een circulaire van de Bank voor Ned. Gemeenten betreffende plaatsing van aandeelen dier bank, wordt voor kennis geving aangenomen, De reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag worden daarna in comité-generaal be handeld. Als grondslag voor de behan deling van het kohier van den hoofdei. Omslag voor de eerste vier maanden van 1922 wordt genomen den aanslag over het afgeloopen jaar. Het kohier wordt vervolgens vastgesteld tot 1 Mei a.s., daar daarna 80 opcenten op de ryksinkomstenbelasting zullen worden geheven. De voorzitter doet mededeeling, dat het schuurtje by de woning voor het hoofd der school gebouwd, in totaal heeft gekost f 580. De raad heeft in den bouw toegestemd, daar het hoofd der school aanbood de renten der kosten te vergoeden. Na eenige discussie wordt besloten de rente te bepalen op 5 pCt. 'sjaars. By de omvraag wijst de heer Ganzeman er op, dat de waterloozing der nieuwe rioleering slecht gaat, daar de betreffende putten niet geregeld ge ledigd worden. Spreker zou gaarne eenig toezicht daarop zien. De voorzitter geeft de toezegging, dat onderzocht zal wor den, in hoeverre zulks mogelijk is, daar het hier een particuliere aangelegenheid betreft. Op verzoek van den vorigen spreker wordt medegedeeld, dat prijs opgaaf zal worden gevraagd omtrent de bestrating op het dorp, zoodat met het werk spoedig kan worden begonnen. De voorzitter zegt, dat het aanbeveling verdient, dat eventueele beperking in zake berijden der wegen ook te Schudde- beurs wordt aangekondigd, terwijl op zijn voorstel de Raad beaamt, dat het bestellen van de telegrammen alleen dan voor rekening der gemeente dient te komen, als de bestelling binnen de gemeente geschiedt. Hierna wordt de vergadering gesloten. DREISCHOR. Onder leiding van haren directeur, den heer Joh. F. A. Theewis gaf Harmonie „Crescendo" hare jaarlijk- sche uitvoering voor de kunstminnende leden en hunne dames. Een welvoorzien programma zorgde voor een avond vol afwisseling. De blaasnummers werden af gewisseld door voordrachten en cabaret liedjes, waarvan vooral de laatste door een paar dames en heeren gezongen, zeer in den smaak vielen. Een woord van lof mag zeker vooral aan deze da mes niet onthouden worden. Wat het instrumentale gedeelte betreft, dit kon niet geheel tot zijn recht komen, daar eenige leden door de ook hier heer- schende influenza, niet konden medewer ken. Hierdoor vervielen ook een paar zangnummers. Aan het eind van het pro gramma bood een der aanwezigen in goedgekozen woorden een medalje aan, ter herinnering aan de medewerking van „Crescendo", bij het zilveren bruilofts feest van zijn broeder. De voorzitter bracht allen een woord van dank. Tm. Bedelarij kwam veelvuldig voor. Men kon destijds spreken van beroepsbede laars, een ras dat nu hier wel uitge storven is, maar toen vertegenwoordigd werd door onderscheidene mannelijke en vrouwelijke straattypen, die nu eenmaal tot de stoffeering van den publieken weg vóór honderd jaar behoorden. Werden ze tje lastig, dan bofod de in 1818 op gerichte Maatschappij van Weldadigheid in hare koloniën een geschikte plaats aan om er zich tijdelijk van te ont doen. Ook zeer verarmde gezinnen, die echter werklust bezaten, konden er ver blijf vinden, met de kans zich maat schappelijk wat op te werken. De hier gevestigde Commissie der Maatschappij verzuimde niet, bij eenigszins gunstigen uitslag, de brieven of mededeelingen der vrijwillig te werk gestelden bekend te maken, om anderen aan te moedigen hun armoedig bestaan alhier te verwisselen met de wat ruimer levensomstandigheden ginds. Een instelling om in den wintertijd aan behoeftigen warm voedsel te ver schaffen. de nog bestaande soepkokerij, die op 29 December 1800 hare eerste bedeeling gehouden had, was in 1822 gevestigd in het in 1819 opgeheven Oude Mannenhuis in de Manhuisstraat Komt tegenwoordig het uitoefenen van armenzorg en liefdadigheid ook voor in kringen, die geheel los van -, zelfs tegen over, den godsdienst staan, vóór eene eeuw was zulks haast niet denkbaar. Het „tot geene godsdienstige gezindte behooren", zooals kerkelijke statistieken later moesten vermelden, kwam destijds niet voor en zelfs wie daartoe kon ge rekend worden naar zijne innerlijke op vatting, ging toch geregeld en trouw ter kerk. Het kerkelijk leven speelde dan ook in het bestaan onzer grootouders of over grootouders een groote rol en een ker kelijk ambt achtte men van hooge waarde. De band tusschen voorgangers en gemeenteleden was bij alle kerkge nootschappen zeer nauw. In 1822 telde men hier zes kerkge bouwen de Groote of St.-Lievens-Mon- sterkerk, de Kleine of Gasthuiskerk, de Waalsche kerk, de Roomsch Katholieke kerk, de Luthersche kerk en de pas van bestemming veranderde Doopsgezin de kerk. Eene synagoge was er nog niet, daar de Israëlieten hunne godsdien stige samenkomsten hielden ten huize van Zadok Levi van Oss op de Oude Haven, D 390. De Sint Lievens-Monsterkerk, de groot ste Van Zeeland, was 102 M. lang en had een grondvlak dat drie en een half maal zoo groot %as als de ruimte die nu de Nieuwe kerk beslaat. De groote toren Iwas destijds in vervallen staat en bezat maar één luiklok meer, die in 1871 is te gelde gemaakt. Sedert de oudste tijden en nog tot het einde van 1828 de begraafplaats der stad, telde men in de kerk 1448 en er buiten 976 graven. In grijzen steen opgetrokken, be stond dit bedehuis uit drie schepen, een dwarsschip, 9 kapellen rond het koor en 18 kapellen langs de zijschepen; tus schen het koor en de preekkerk verhie ven zich twee torens. Het koor had een steenen, de drie schepen een houten ge welf. Eenige zeer fraaie grafmonumenten in kapellen, een prachtig orgel, een kun stig gesneden predikstoel, regentenban- ken, honderden grafzerken, waarvan som mige kunstig bewerkt waren, gaven aan het geheel dat indrukwekkende, dat den bezoeker met eerbied vervulde. Zulk een gebouw was een stuk leven der geheele gemeente. Terecht zegt onze geletterde Zeeuwsche historicus Nagtglas ervan „Tusschen die muren, zóó hecht, dat men ze na den brand (van 1832) slechts door buskruit kon vaneen scheuren, hadden tallooze geslachten hunnen Schepper ver heerlijkt. De Sint Lievenskerk was voor duizenden menschen de stille getuige ge weest van de belangrijkste oogenblikken huns bestaans. In dat gebouw waren ze gedoopt, opgenomen in de Christelijke kerk, in den echt verbonden en na den •meestal woeligen levensstrijd ter ruste gelegd". De Kleine- of Gasthuiskerk is in de laatste eeuw in- of uitwendig vrijwel onveranderd gebleven; slechts een paar bochten zijn er bij gemaakt, de licht- nissen der ramen verbeterd en de kope ren kronen in 1857 verdwenen. De Waalsche kerk, aan het eind der Post- straat, tusschen de gebouwen nu die nende Voor Burgerweeshuis en voor wo ning van den directeur der hoogere bur gerschool, was een net bedehuis, dat boven den ingang een torentje met lui klok had en van een orgel voorzien was. De Roomsch-Katholieke kerk, inge wijd 8 Mei 1768, bleef lang in denzelf den toestand, tot in 1842 het front ver beterd werd en de portalen verandering ondergingen. De Luthersche kerk is de zelfde gebleven, terwijl de Doopsgezinde kerk in den Wevershoek, die sedert eenige jaren al buiten gebruik was, in 1821 was ingericht voor Armenschool. De Hervormde gemeente werd in 1822 bediend door de vier predikanten Johan nes de Wit sedert 1790, Nicolaas Stelt sedert 1791, Floris Pleijte sedert 1805 en Jacob Abraham Dompeling sedert 1815. Eerstgenoemde is in 1829 emeritus ge worden en in 1835 op 78-jarigen leeftijd overleden. Des winters, wanneer het door de koude en den tocht in de Groote kerk haast niet uit te houden was, droeg ds. de Wit over zijn ambtgewaad een langen zwarten mantel. Bij felle koude gebeurde het wel, dat sommige trouwe kerkgangers, die haast liever eene ziekte opdeden dan thuis te blijven, het in die kerk niet stilzittende konden uit houden, maar onder de preek in hun bocht op en neer liepen. Voor- en namiddags werd in de Groote kerk gepreekt en eens in het jaar, bij de vroeger ijeeds genoemde visschers- preek, ook des avonds, wanneer de groote koperen kronen voor de verlich ting zorgden. Het prachtig orgel werd des zomers op Woensdagnamiddagen een uur bespeeld en velen maakten er ge bruik van om dan te komen luisteren. Ook bepaalde de instructie van den or- glanist, dat hij op den Eersten Kerstdag na afloop der namiddag-predicatie een uur moest spelen. Alsdan brandden ook de kaarsen en het publiek was bij die gelegenheid overtalrijk. Een geregeld jaarlijks gegeven stuk was bij de hoor ders bekend als „De herdertjes in den nacht". Toen op 25 December 1831 de talrijke menigte zich te luidruchtig en ook ongepast gedragen had. namens kerk voogden het besluit dit aloud gebruik af te schaffen. Al had het college zulks niet gedaan, dan zou dit orgelmuziek zich op den Kerstdag nimmer meer doen hooren; want toen het weer 25 Decem ber werd, lag het statige gebouw, door brand vernield, reeds ruim twee maan den in puin. De tweede genoemde pre dikant, ds. Stelt, door het publiek bij genaamd „Spelle-oodje" (zijn hoofd ge leek op een speldeknop), werd in 1828 emeritus, vertrok naar Zaltbomrael en overleed daar in het volgend jaar. Hij was voor zijn dagen reeds een ouder- Wetsch predikant, die de minste hoor ders trok en zijn eigen kudde tje getrou wen had. Ds. Pleijte overleed hier, nog in functie zijnde, in 1836 en ds. Dom peling preekte 18 Augustus 1822 afscheid, daar hij benoemd was tot hoogleeraar aan de illustre school te Deventer. Hij overleed te Utrecht eerst in 1873, na een verbazend bewogen levensloop. De Waalsche gemeente werd sedert 1774 bediend door ds. Nicolas Henri Hartman, die in 1826 alhier op ruim 83-jarigen leeftijd overleed. Ofschoon niet uitgebreid, telde de Waalsche ge meente toch tal van voorname en deftige familiën. Maar het zielental verminderde geleidelijk en niettegenstaande Koning Willem I bij zijn bezoek aan onze stad in 1823 den grijzen predikant plechtig beloofd had, na diens heengaan de ge meente niet te zullen opheffen, heeft onze Vorst zijn woord niet gehouden, maar volgde bij Koninklijk besluit van 16 Juli 1828 kle opheffing. Predikant bij de Luthersche gemeente was sedert 1819 Casparus op den Oort, die in 1824 naar Beverwijk vertrok. Het getal zielen beliep destijds ongeveer 150. Lutherschen, die i\n de buurt van de Varremarkt en den Biijenhoek woonden, gingen gewoonlijk door de Groote kerk heen naar den Wevershoek, om hun kerkgebouw te bereiken. Pastoor bij de Roomsch Katholieke ge meente was van 1809 tot 1823 Johannes Theodorus Hassing. Het aantal zielen werd destijds op 1800 geschat. Behalve de bid- en dankdagen en de Woensdagavondbeurten bij de Hervormde gtemeente, iwerd er kerk gehouden voor de overwinning bij Waterloo en voor den verjaardag des Konings. Op 24 Augus tus 1822 werd Willem I 50 jaar en op dien Zaterdag werd 's morgens te half tien ure een plechtige godsdienstoefe ning gehouden in de Groote kerk, waar ds. Stelt optrad. De beide burgemeesters, de districts-eommissaris, de president en leden der rechtbank, de officier van justitie en de luitenant-kolonel der schut terij kwamen te kwart over negen ten stadhuize bijeen en gingen en corps naar de kerk. Het oud'e (bijna twee en een halve eeuw bestaan hebbende College van Kejkmeesteren der hervormde gemeente, werd in 1822 vervangen door een College van Kerkvoogden en Notabelen. Door No tabelen waren tot Kerkvoogden benoemd mr. J. M. Moens, B. Boom, jhr. K> W. de Jonge, jhr. W. D. de Jonge, J. Mos selmans, A. Ribbe senior en S. Van der Weijde. Zij kwamen 4 April voor het eerst ten stadhuize samen en namen 30 Mei de administratie hunner voorgan gers over. (Wordt üeruolfffd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1