Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorende bij de van Vrijdag 17 Febr. 1922, no. 10739. Een boetprediker. In de conservatieve Baptistenkerk, in de West-57ste straat te New-York heeft dezer dagen een debat plaats gevonden tusschen den predikant dier kerk J. R. Straton, en W. A. Brady, die een orga nisator is van bokswedstrijden en die voorts schouwburgvoorstellingen exploi teert. Het was een heet debat en het publiek in de kerk, die gevuld was met trouwe volgelingen van den predikant, tooneel- en filmartisten en sportlui nam door applaus of gejouw en gesis mefr hartstocht deel aan de.... vertooning. Straton is een hartstochtelijk spreker en hij houdt al sinds jaren felle straf-- predicaties tegen de moderne vrouw, het brutale dansen, het onzedelijke tooneel, de films, waarin de zinnelijke liefde een rol speelt, het sigaretrooken door vrou wen, de toenemende losheid der zeden, enz. De preeken van Straton trekken altijd zeer de aandacht; zij komen in verkorten vorm in de couranten en worden naar alle hoeken van de Ver. Staten overge seind. J.l. Zondag was de predikant weer fel van leer getrokken tegen de toestan den, die er aan het Amerikaansche too neel bestaan en die volgens hem een ge vaar zijn voor de openbare en particu liere zeden. Onder de toehoorders bevond zich Bra dy, die zich vreeselijk opwond en zich de striemende woorden van den predikant persoonlijk aantrok. Hij snelde naar den preekstoel en kwam met luider stem tegen de aantijgingen in verzet. Eon bruiloftsstoet verdronken. Volgens een bericht uit Boedapest aan de N. Fr. Presse is te Szegedin een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd, waarvan een bruiloftsstoet het slachtoffer werd. Het gezelschap wilde 's morgens vroeg in vier boerenwagens zich naar Csongrad bege ven. Zoowel de koetsiers als de gasten waren aangeschoten. Zij wilden met hun wagens de dichtgevroren Theiss passee- ren, en ofschoon de veerman hen waar schuwde, dat ze langzaam moesten rijden, joegen de koetsiers de paarden naast eflkaar over het ijs. In het midden van de rivier zakten de wagens door 't ijs en zonken in de diepte; 27 personen ver dronken, en slechts een meisje kon wor den gered. Yyf millioen dollar verduisterd. Te Chicago heeft een 25-jarige jonge man kans gezien in een tijdsverloop van enkele maanden meer dan vijf millioen dollar z oek te maken. Hij had dit bedrag weten te verkrijgen uit de spaarduiten van de buitenlandsche arbeiders, werk zaam in de groote veehouderijen, voor namelijk van Russen, Polen en Lithauers. Remond Bisschoff, aldus is de naam van dezen jeugdigen speculant, beloofde zijn klanten een hooge winst voor hun spaar duiten, die aan hem werden afgestaan voor belegging in allerlei ondernemingen. Hij stichtte dan ook tal van petroleum- maatschappijen, kocht een groot aantal huizen, boerderijen, auto's, benevens dure kleeren voor zijn moeder. Toen hij zag, dat de zaak scheef ging, gaf hij zichzelf bij de politie aan. Nadat het verhoor, dat hem was afgenomen, bekend werd, be stormde een menigte van gedupeerde ar beiders zijn weelderig ingerichte kanto ren en vernielde deze totaal. De moord op Taylor. De politie te Los Angelos heeft thans haar toevlucht genomen tot de occulte wetenschappen om het mysterie op te lossen van den moord op Taylor, den bioscoopdirecteur. Twee bekende figuren op het gebied van „psychical research" in Californië, reverend George Francis en reverend Inez Wagner, zijn daartoe te Los Angelos aangekomen. Zij zullen trachten in aanraking te komen met den geest van den vermoorde om op deze wijze uit te vorschen wat in het tragische uur na het vertrek van miss Mabel Normand op den noodlottigen avond gebeurde. Alle corporaties, die zich bezig houden met onderzoek door geesten, zijn in de Ver. Staten uitgenoodigd om haar mede werking te verleenen om het contact met Taylor's geest tot stand te brengen. De Duitsche schepen voor Petten. De Nederl. regeering heeft in hooger beroep voor het House of Lords de pro cedure gewonnen betreffende de neutra- liteitsschennis door Engeland gepleegd in den ochtend van 16 Juli 1917, ter hoogte van Petten, ten aanzien van vier Duitsche koopvaardijschepen. Deze vier Duitsche schepen, die uit den Nieuwen Waterweg Noordwaarts waren gestoomd, werden ter hoogte van Petten door een flotille van Britsche torpedo jagers gestopt, buit gemaakt en naar Har wich gebracht. Spoedig daarna protesteer de de Nederlandsche regeering tegen deze daad, omdat naar haar verklaring ge noemde schepen zich bevonden hadden in Nederlandsche territoriale wateren, en dys door de Britten een onrechtmatige daad was gepleegd. In Mei 1919 is deze zaak behandeld voor het Prijzenhof te Londen. De behandeling duurde vijf volle dagen. De uitspraak van den president van het Admiraliteitshof was gunstig voor de Ne derlandsche regeering, hij besliste, dat de schepen moeten worden teruggegeven en thans heeft ook in hooger beroep voor het House of Lords onze regeering de procedure gewonnen. De pensioenwet opnieuw ingediend. Naar het Corr. Bur. verneemt, is de Minister van Financiën voornemens het door de Eerste Kamer verworpen wets ontwerp in zake de burgerlijke pensioenen onmiddellijk weder in te dienen, geheel ongewijzigd op art. 36 na. In dit artikel zal worden opgenomen, dat een deel der premiën tot een bepaald maximum op de ambtenaren kan worden verhaald voor de ambtenaren der provin- ciën, gemeenten en waterschappen zal dit geen verandering brengen, dan in zoover voor hen de wettelijke waarborg zal wor den geschapen, dat niet een hooger toe lage dan het te stellen maximum zal wor den verhaald. Gelijk het ontwerp thans luidde, zou in strijd met de bestaande wet de geheele premie door die lichamen bepaald mogen worden. Voor het Rijk zal door de te brengen wijziging de toestand zoo worden, dat evenals thans in het bezoldigingsbesluit over den premievrij dom zal worden beslist. De bedoeling is het ontwerp vlug in te dienen en in de Tweede Kamer urgent- verklaring te verzoeken. Van het slagen van dit ontwerp zal afhangen of het ge- I vallen votum politieke gevolgen zal heb- j ben. Het internationaal gerechtshof to 's-GrAveuhago. In de groote rechtzaal van 't Vredes paleis te 's-Gravenhage heeft Woensdag middag half vier de openingszitting plaats gehad van het Permanente Hof van Intern. Justitie. Tegenover het podium hadden H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder plaats geno men. Talrijke hoogwaardigheidsbeklee- ders waren tegenwoordig. Na de eedsaflegging sprak de vertegen woordiger van den Raad van den Volken bond, de ambassadeur van Brazilië da Cunha, het college toe. Daarna spraken achtereenvolgens Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond, jhr. van Karnebeek, de minister van bin- nenl. zaken, mr. J. A. N. Patijn, burge meester van Den Haag en mr. Loder, de president van het geconstitueerde Hof. Arbeidstijd winkelbedienden. Naar de Tijd verneemt is binnenkort (op 1 of 15 Maart) een Kon. besluit te verwachten, waarbij de arbeidstijd van de winkelbedienden, ingevolge de Ar beidswet, nader zal worden geregeld, s Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 15 Febr. Aan de orde is de Justitie-begrooting met een drietal interpellaties en twee mo ties. De heer Van Rappard interpelleert over de grensbewaking door militaire politie- troepen in de z.g.n. verboden streek. Hij vraagt, of de minister die bewaking ge heel wil intrekken, zoo neen, waarom niet? Of de minister het advies van de procureurs-generaal over de bewaking heeft ingewonnen; of de minister een on derzoek wil instellen naar het ergerlijk optreden van de politietroepen, of de mi nister voor grensbewoners grenskaar- ten wil beschikbaar stellen. Spr. dringt nog aan op de mogelijkheid van voor waardelijke veroordeeling van 14—16 jari gen. De heer Van Ravesteijn interpelleert over de behandeling van dienstweigeraars. Hij vraagt, of spoedig een wetsontwerp inzake dienstweigeraars is te wachten en welke de hoofdinhoud van een eventueel te wachten ontwerp zal zijn. Na de pauze richt de Voorzitter een woord van Welkom tot het Permanente Hof van Internationale Justitie. Minister Heemskerk sluit zich namens de regeering bij de woorden van den voorzitter aan. Het amendemént-Van de Laar op Bui tenlandsche Zaken tot opheffing van het gezantschap bij den Paus wordt verwor pen met 43 tegen 27 stemmen. De begroo ting van Buitenlandsche Zaken wordt aan genomen met 71 tegen 4 stemmen, j Justitie-begrooting. De heer Van Zadelhoff interpelleert over de behandeling van dienstweigeraars en over de maatregelen, die de regeering wil treffen voor dienstweigeraars. Spr. vraagt of een wetsontwerp spoe dig is te wachten en dringt aan op een andere berechting en zachter behandeling van dienstweigeraars. EERSTE KAMER. Zitting, van Woensdag 15 Febr. Aan de orde is de Pensioenregeling der ambtenaren en van hun weduwen en we zen. De heer De Gijzelaar acht het ont werp onaannemelijk wegens den financi- eelen toestand van het land en de onbil lijkheid voor niet-ambtenaren, die een vrijwillige verzekering sluiten. De heer Van Basten Batenburg en Bergs- ma zullen voor stemmen, al hebben zij eenige bezwaren. De heeren De Waal Malefijt en v. d. Feltz vinden de kosten van het ontwerp onverantwoordelijk hoog met betrekking tot den slechten toestand van de schat kist. De heer Vliegen noemt dit ontwerp een noodzakelijkheid evenals indertijd de ver hooging der salarissen door de Kamer werd goedgekeurd. De Minister acht het niet onsoliede de aflossingen der crisisleeningen voorloopig te beperken tot de verplichte. Spreker is pessimistisch wat betreft den financiëelen toestand van het land, doch deze wet 'moet, gehandhaafd worden, omdat er toch eenheid moest komen in de verouderde pensioen-wetgeving. De burgerlijke pensioenwetten worden verworpen met 23 tegen 22 stemmen., (Reeds onder Telegrammen in het Woensdagnummer vermeld). Morgen wordt besloten of de militaire pensioen-ontwerpen van de agenda zullen worden afgevoerd. STAVENISSE. Woensdagavond verga derde alhier de vereeniging van gediplo meerde oud-leerlingen van den L. W. C. alhier. Door het ongunstige weer was de vergadering niet druk bezocht. Na ver schillende huishoudelijke zaken werden als bestuursleden benoemd de heeren L. L. Moelker (aftr.) en E. C. Steendijk. Daar- j na trad als spreker op de heer J. Oude- sluijs alhier. Hij sprak in een degelijke causerie over „Landbouw-Aardrijkskun- de". Duidelijk toonde spreker aan het groote belang, dat ook de landbouwer heeft bij kennis van aardrijkskunde, m verband met den velen invoer van hulp- meststoffen, van zaaigranen en van den handel. Bij monde van den voorzitter werd spreker een woord van dank toe gebracht. RECHTZAKEN. Lykroof In den nacht van 23 op 24 October j.l., is op een zandplaat ter hoogte van Oude- ToDge de tjalk „Bonwina" gestrand, waarbij de opvarenden, de schipper Van Bensekom, diens vijouw en twee kinde ren, benevens de knecht verdronken. In den loop van de volgende week spoel den de lyken te Oude-Tonge aan, be halve dat van de vronw, dat eerst eenigen tyd later te St.-Philipsland gevonden werd. Volgens de schippers, die daar in de bxrart thuis hooren, is het onmogelijk dat het lijk daar aangespoeld is. Ver moedelijk is het daarheen gebracht. Toen het ongeluk gebeurde had de vrouw een tasch by zich, inhoudende de kost baarbeden van de familie Van Beusekom. De tasch is opengesneden en leeg terug gevonden. Verdacht van diefstal werd de 47-jarige arbeider E. J. van Dongen te Oude Ton ge. Aanvankelijk ontkende hy alles hardnekkig, waarop de officier van justitie bij de Rotterdamsche recht bank drie jaar gevangenisstraf tegen hem eischte. Hierna kwam beklaagde eerst met een opzienbarende verklaring voor den dag. Hy bekende de tasch gevonden te hebben, toen hy in gezelschap was van een arbeider van St. Annaland en Arie Los. Bekl. heeft de tasch opengesneden en Los baalde er den inhoud uit, welke bekl. te gelde maakte. De opbrengst zouden zy met zyn drieën deelen. Meer wilde hy echter niet loslaten. Vermoed wordt, dat de verongelukte vrouw de tasch nog in de hand had en dat men het lyk na den diefstal weggebracht heeft. Ter fine van een nader onderzoek is de behandeling dezer zaak voor onbe- paalden tyd uitgesteld. Voor den Hoogen Raad werd Maandag inzake overtredingen van de Binnen- scheepvaartregeling 1919 en de Binnen- scheepvaartwet 1918 door het openbaar Ministerie geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Zie rikzee, waarbij P. S., van alle rechtsver volging wegens eerstgenoemde overtre ding was ontslagen en tot bevestiging van het in deze zaak gewezen veroordeelend vonnis door den kantonrechter te Tholen. Kwakzalver. Voor 't kantongerecht te Zutfen stond terecht J. H. Eilers, fabrikant van chemi sche preparaten te Leiden, die in de maanden Maart, April, Mei, Juni en Juli 1921 en Januari 1922 de geneeskunde on bevoegd te Zutfen heeft uitgeoefend. Te gen beklaagde werd geëischt 3 maal f 300 'pf 3 maal 180 dagen hechtenis en 3 maal 2 maanden hechtenis. Beklaagde bekende alle feiten en had niets te zijner verdedi ging in te brengen. ONDERWIJS. de vele voordeelen in het licht stelde, j daarbij de te Noordwelle gevestigde onderlinge brandverzekering „Eendracht maakt Macht" tot voorbeeld nemend. Deze vereeniging, welke Jan. 1920 in werking trad, zocht haar leden aanvankelijk alleen in Schouwen, doch 't vorig jaar werd besloten de deelname tot het geheele eiland uit te breiden. Op het oogenblik bedraagt het ledental 71, terwijl het be stuur uit 7 leden bestaat. Het totaal ver zekerd bedrag bedroeg over 1921 f 1,958,000 en dat der reserves ruim f 11000. Tot voordeelen yan onder linge brandverzekering rekende spr. o.a. de minimumpremie, de groote reserves, het baas-zijn in eigen huis, terwijl het gevoel van saamhoorigheid wordt ver hoogd. Binnengeleid werden hierna de heeren Bloemsma en Kraaijeveld, welke een le zing zouden houden. Het binnentreden dezer heeren noopt den voorzitter eenige woorden te Wijden aan de haven van Zierikzee, in verband met de Prov. Stoom bootdiensten. Tot verbetering dier haven moeten ook de buitengemeenten medewer ken door iets bij te dragen, hetgeen ten goede zal komen aan een beteren dienst met overig Zeeland. Hierop verkreeg de heer Kraaijeveld het iwoord, welke een lezing hield over: „de boekhouding in het landbouwbe drijf'. Spr. toonde overtuigend aan hoe nuttig en hoe hoog noodig het is over cijfers te kunnen beschikken, die een gedetailleerd overzicht geven van de ont vangsten en uitgaven van het landbouw- drijf, vooral ook met het oog op het belastingvraagstuk. Over dit laatste vraagstuk werd door den voorzitter en enkele leden nog het woord gevoerd en bevestigd dat boek houden hoog noodig is. De heer Bloemsma verkreeg hierna het woord om eenige oogenblikken te spre ken over „Fruitteelt", en in het bijzon der aanpassing ervan aan den aard van het bedrijf. In Zuid-Beveland ziet men te dien opzichte twee stroomingen, n.l. hcogstamcultuur met bessen als onder teelt. In het kleinbedrijf: struikvorm met bessen er tusschen of uitsluitend bessen- of frambozenteelt. „Achtereenvolgens behtfndelde de heer Bloemsma: de risico van de kleine fruit- cultuur, het bewaren van het fruit in den winter, terwijl hij de vraag, is hier de fruitteelt loonend, bevestigend meen de te moeten beantwoorden. Wanneer bij bepaalde soorten grond ook bepaalde vruchten worden gebruikt, daarbij aan nemende dat de waterstand niet te hoog is, lachtte spr. de fruitteelt hier wel rendabel. De bemesting van den bodemis mede een voorname factor bij deze teelt. Ook hieraan wijdde spr. eenige oogenblikken, terwijl hij Wenken gaf over den aardl der bemesting. De heer C. Koopman Jr. stelde aan 't eind diezer lezing de vraag: Is de fruitteelt hier aan te passen aan het groot-landbouwersbedrijf Hij meende deze vraag ontkennend te moeten be antwoorden. Hoewel soms in 't groot bedrijf goedje resultaten worden verkre gen, meende spr. dat de fruitteelt zich veel beter aanpast aan het klein-bedrijf, indien de kleln-landbouwers zich dan ge heel aan die teelt wijden. De voorzitter dankte alle .spr.'s har telijk voor hunne bijdragen tot meer dere kennis op 't terrein van den land bouw. Bij de rondvraag informeerde een der leden naar die werkzaamheden van de commissie van onderzoek naar die am bachtsrekeningen. De heer S. J. Gast beantwoordde deze informatie uitvoerig, maar meende op dit oogenblik geen nadere mededeelingen te kunnen doen, daar binnenkort nog een conferentie moet plaats;-hebben. Wèl kon spr. mededeelen, dat de rekeningen over 1922 betreffende de .verschillende ambachten bij den landbouw betrokken, veel minder zouden zijn. De voorzitter sloot daarop, met dank aan het bestuur, sprekers en leden voor hun opkomst (75 leden waren tegenwoordig) deze ver gadering. Tarwe in Indië. Luth. Kerk. 9.45 ure, d«. Hoevers uit Den Haag. Kerkwerve. Geen dienst. Serooskerke. 9.30 ure, ds. Leendertz. Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Ren esse, Geen dienst. Noordwelle. 2 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 9.30 ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Poort, Geref. Kerk. 30 en 2 ure ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Zonnemaire. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 2 ure, ds. Van Meer (Afscheid) Dreis-rhor. 9.30 ure, ds. Van Meer. Ouwerkerk. 2 ure, ds.. Steenbeek. Nleuwerkerk. 9.80, ds. v. d. Linden (Goll. kerkbouw te Kerkrade) en 2-ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Baajj, emer.- pred. van Veere. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 .ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, ds. Goed huis (H. Avondmaal), 2 idem (Nabetrachting) en 6 ure, idem. Geref'. Gem. 9.80, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Slrjansland. 9.30 ure, ds. de Roode. Brulnlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. St.-FUlpsiand. 9.30 en 2 ure, ds. Los. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Tholen.^ 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Van Griethuijzen. Geref. Kerk. 9.30 en 6 ure, ds. Bolwgn. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartansdl|k. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Keller. Oud-Geref. Gem. 9.H0, 2 en 5.30 ure, ds. Van der Garden van Opheusden. Ond-Vossemeor. 9.30, ds. Van Griethuijzen en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal6 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30, Leeskerk en 2ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpenlsse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Datema. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenisse. 9.30, ds. Keiler en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5*30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. - Onder veel belangstelling herdacht de heer J. W. Sevenhuysen te Haarlemi (geb. te Brouwershaven) Woensdag, dat hij vóór 25 jaar tot hoofd der Rijksleer school werd benoemd. In den ochtend werd hij hartelijk gehuldigd in de gym nastiekzaal. 's Middags van 2—4 uur werd receptie in de Rijksleerschool gehouden. LANDBOUW EN VEETEELT. Woensdagvoormiddag vergaderde in het „Huis van Nassau" te Zierikzee, de kring Schouwen-D uiveland van de Z.L.M. Na opening door den voorzitter, dhr. J. W. v. Oeveren, bracht de secretaris uitvoerig verslag uit over 1921. Namens de co:mmissie belast met het nazien der rekening bracht de heer M. K. Krepel verslag uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten over 1921 hebben bedra gen f 1431,34, de uitgaven f 2262,691/2, zoodat er een nadeelig saldo is vam f 831,35, voornamelijk tengevolge van de toegestane subsidiën aan de fokpaarden- dag te Zierikzee en de groote landbouw tentoonstelling in September 1.1. te Mid delburg gehouden. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren S. J. Gast en A. C. de Oude werden met algemeene stemmen herko zen. De contributie werd vastgesteld op 10 cent per H.A. voor de kringinkomsten. Na afdoening der huishoudelijke zaken hield de heer Blom een rede over „On derlinge Brandverzekering", waarvan hij De twee jaar geleden ondernomen proe ven met den verbouw van tarwe op de hoogvlakte van Pengalengan mogen als geslaagd worden beschouwd. De begin- aanplant van ruim tweehonderd bouw op de onderneming Poerbasari staat er zeer goed voor. Zonder veel moeite en zorgen werd dit resultaat echter niet bereikt. Van de 160 proevan, die men met verschillende soorten tarwe onder 1 telkens veranderde omstandigheden nam, bleken slechts vier voor den Indischen bodem geschikt. Maar deze soorten ge dijen uitstekend. Gezien dit goede resultaat, is Poer- basari zich (gaan uitbreiden door een kleine driehonderd bouw naastliggende gronden voor dezelfde cultuur open te leggen. Gaat alles goed, dan zullen binnen niet al te langen tijd uitbreidingen op groote schaal volgen. Naar het Soer. Hdbl. ver nam, interesseert het gouvernement zich 1 zeer voor deze cultuur en hield de ad- j ministrateur van Poerbasari dan ook ge regeld voeling met de gouvernements landbouwkundigen in den omtrek. Als einddoel stelt men zich voor, de oprichting van een groote moderne meel fabriek. PREDIKBEURTEN. VAN HEINDE EN VER. Zondag 19 Febimari. Zierikzee. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielen ga. Chr. Geref. Kerk. 9.80, 2 en 6 ure, Leeskerk. Evangelisatie Jeruël. 10, Ge wone, dienst en 7 ure, de heer Storm. In Rumenië is de uitvoer van graan verboden. De „frische, fröhlische" oorlog heeft volgens het internationaal Arbeidsbureau 5.911.000 jonge mannen invalide gemaakt. De griepepidemie is te Parijs sterk aan het afnemen. In de omstreken van Madrid is een vliegtuig, waarin 3 Engelsche vlie gers zaten, omgeslagen. De drie mannen zijn omgekomen. Er rijdt op het oogenblik weer een luxetrein Scandinavië—Zwitserland— Italië, die den afstand Stockholm—Bazel in 40 uur aflegt en Stockholm—Milaan in 51 uur. Een twintigtal stoomschepen zijn aan de Westkust van Zweden ingevro ren en worden met het drijfijs meege voerd. De positie van enkelen is ge vaarlijk. Sedert Zondag zijn bij straatgevech ten in Belfast 21 menschen gedood en 62 gewond. Naar schatting is thans een vijfde deel der bevolking van Weenen .door influenza aangetast. In de nabijheid van Oloron (Z.-Fr.) is een in aanbouw zijnde tunnel inge stort. 3 arbeiders werden gedood en 6 ernstig gewond. Naar de Chicagp Tribune meldt, zijn in de laatste Vijf jaar in Amerika gemiddeld 2173 personen per dag tot een of ander kerkgenootschap toegetre den. De Fransche minister van justitie meent dat er geen reden is voor de herziening van het proces tegen Landru. Het vertrek der Britsche troepen uit Ierland is hervat, hetgeen op ver betering van den toestand wijst. Het kabinet-Wirth is gehandhaafd, doordat een motie van vertrouwenwerd aangenomen met 35 stemmen meerder heid. In Fiume hebben onlusten plaats glehad door de fascisten, welke het po litiebureau aanvielen. Bij een daarop ge volgd gevecht werden verschillende per sonen gedood en gewond. De vermoedelijke moordenaars van den Spaanschen minister Dato zijn in Duitschland aangehouden, later aan de Fransche politie overgegeven, ter uitle vering aan de Spaansche autoriteiten. Door de stremming van de vaart neemt de kolennood in Zuid-Duitschland steeds toe. Tal van gasfabrieken en elec. centrales hebben het werk moeten staken. Het heeft te Napels zoo hevig ge sneeuwd, dat de Vesuvius geheel en al in 't sneeuwkleed was gehuld. In de Adriatische zee hebben hevige sneeuw stormen gewoed; in den omtrek van Brin- disi zijn drie zeilschepen vergaan. VERSCHILLENDE BERICHTEN» Belastinguuria. Een predikant in Zee land, die tegen zijn aanslag in de rijks inkomstenbelasting had gereclameerd en door den inspecteur der rijksbelastingen van de ongegrondheid zijner reclame overtuigd werd, zondgenoemden inspec teur het volgende niet onaardige versje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5