Zierikzeesche Nieuwsbode Kamphofs K, abonnement: Vrijdag 17 Febr. 1922 zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. B. H. IDELER, Dames-Ondergoederen j Sitsen- en Satinet-Dekens. HINDERWET. Algemeen Overzicht. buitenland. b i n n e n l a n d. ROOKT: De zuiverste Maryland. OPLEIDING Prijs per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets., van 4 regelB en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. B\j "contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10739. Ending °P den dag van uit- Dlr. J. OE LOOZE Jr. Ultg.-Redact. II. J, HOSTEN. gave v6ór 11nre- Dit nnmmer bestaat alt 2 bladen. ZIERIKZEE. MANUFACTUREN. DAMES STOFFEN. Gekleurde en zwarte VITRAGE'S. LINNEN GORDIJNEN. Zoo luist ont'ongon groote zending WIT EN GEEL FLANEL. Door t® lata lavering zullen wij I bovenstaande Artikelen zeer) voordeelig aanbieden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. DEN HAAN, rijwiel- en motorhandelaar alhier, om ver gunning tot het plaatsen van een benzine motor van l3/i paardekracht voor het drijven van een draaibank en slijpsteen in zijne garage, staande aan de Verrenieuwstraat, wijk B 202, kadastraal bekend in Sectie A, nó. 2470. Op Woensdag 1 Maart a.s.des na middags 2 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet- tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zieeikzbe, 15 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. KOOPMAN Czn., wnd. Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Wanneer uit Britsch-Indië, weleer de schoonste diamant aan de Engelsche kroon, berichten komen zooals we heden onder „van heinde en ver" opnamen, n.l. dat men b.v. te Madras de Europe anen van wapens en ammunitie voorziet, dan valt daaruit met vrij groote zeker heid te concludeeren dat men zich daar te midden der inlandsche bevolking niet veilig gevoelt en dat het Engelsche ge zag een duw heeft gekregen, waarvan het zich alleen door de allergrootste krachtsinspanning kan herstellen. In het Engelsche Lagerhuis heeft ge neraal Townshend, de bekende verdedi ger van Koet-el-Amara, die als deskun dige op 't gebied van koloniale politiek mag Worden beschouwd, gezegd, dat de oproerige beweging en de betreurens waardige onlusten in genoemde kolonie het gevolg zijn van de houding der En gelsche gezaghebbers gedurende de laat ste drie jaar. Hij diende, gesteun a door anderen, een motie in, waarin de ver wachting werd uitgesproken dat onmid dellijk de noodige maatregelen zullen worden genomen om de orde en den eerbied voor de wet daar te herstellen. Deze motie was feitelijk een votum van wantrouwen, gericht tegen het huidige ministerie, dat echter, bij monde van den minister van koloniën, de verantwoorde lijkheid van de ongeregeldheden van zich af wees. Hij meende de oproerige bewe ging onder de inlandsche bevolking te moeten wijten aan de denkbeelden, die in den laatsten tijd door veie vooraan staande politici zijn verkondigd en welke denkbeelden weerklank hebben gevonden in de harten van vele inlanders. Doch de allervoornaamste reden tot verzet tegen het Britsche gezag is wel het feit geweest zooals Lioyd George verklaarde, dat En geland genoodzaakt is geweest de groot ste Mohammedaansche mogendheid der wereld te bestrijden. De Puitsche diplomaten, die dit bewerkt hebben, zullen genieten bij deze bekente nis van den Britschen premier. De binnenlandsche politieke sfeer is deze week in Duitschland weer wat hei- derder geworden, dank zij de aanneming der vertrouwensmotie in het kabinet- Wirth, dat door de reeds al weer afgeloo- pen spoorwegstaking, een knauw had ge kregen. De Rijkskanselier Wirth is niet alleen een flink, maar ook handig bewindsman. Uit zijn afgelegde verklaring bleek, dat de regeering niet alleen is uitgegaan van een binnenl. politieken strijd, maar van „den volledigen toestand van 't Duitsche vader land", waardoor aan sommige rijksdag leden nog eens onder het oog werd ge bracht, dat men zich niet moest blind 4 staren op de spoorwegstaking, doch dat er voor Duitschland nog de Genueesche conferentie in de allernaaste toekomst be stond, die misschien voor een eensgezind rijk faciliteiten kon afwerpen, die niet zouden kunnen worden toegestaan aan een verdeelde natie. Het schijnt, dat men in Ierland nu een maal niet meer zonder botsingen kan tus- schen protestanten en katholieken en als gevolg daarvan, met de politie. Het is den heethoofdigen Ieren schijn baar een tweede natuur geworden. Nauwelijks is de inkt der tot aller genoegen geteekende overeenkomst met Engeland, dat Ierland als een zich zelf- besturende kolonie verhief, droog, of de aanslagen en schietpartijen gaaii weer hun gewonen gang. Men heeft nu on derling ruzie over de vaststelling van de grenzen tusschen Noord- en Zuid, en hoewel Collins, een der leidende po litieke personen, er in geslaagd is de bevrijding van een aantal gevangen ge nomen Ulstermannen (protestanten) te verkrijgen, blijft het gevaar voor nieuwe bloedige botsingen groot. De begrafenis van Shackleton. Een telegram van R. B. D. meldt, dat de Engelsche bark „Woodville" met het stoffelijk overschot van Shackleton is ver- trokken naar Zuid-Georgië. Nadat een 1 kerkdienst was gehouden, werd de lijk kist, bedolven onder talrijke kransen, w.o. een van koning George, op een affuit naar het schip vervoerd, geëscorteerd door militaire troepen, terwijl treurmuziek werd gespeeld. Bij het vertrek van het schip brachten de kanonnen van de kust- batterijen een laatste saluut. De moordenaars van Erzberger. Ten aanzien van de berichten omtrent het verblijf der beide moordenaars van Erzberger in Hongarije verneemt het Hongaarsch Correspondentiebureau, dat de organisaties der Ontwakende Honga ren sedert lang reeds een onderkomen biedt aan buitenlanders, die in hun va derland wegens revolutionaire daden wor den vervolgd. Zoo bevinden zich thans ook vele gewezen Duitsche officieren, die tot vrijcorpsen hebben behoord, in hun gelederen. De pogingen der Hongaarsche regeering om tegen de leden, eventueei de beschermelingen van de Ontwakende Hongaren op te treden, zijn tot nu toe steeds zonder succes gebleven, daar de Ontwakende Hongaren een staat in den staat vormen, met eigen gewapende troe pen, scheidsgerechten en een leger van spionnen, en ongetwijfeld zullen ook de beide moordenaars van Erzberger bij de Ontwakende Hongaren een bijna onaan tastbare schuilplaats hebben gevonden. De waarde van het getuigenis. Te Chicago heeft een merkwaardig voorval plaats gehad, dat een magistraat kenschetst als „het meest ontstellend be wijs van taenschelijke dwaling, dat ik ooit heb beleefd". Het betreft hier een zekeren John Harvey, die gearresteerd werd, verdacht van oplichting. Niet min der dan 38 personen identificeerden hem absoluut als de man, dien men zocht en die denzelfden naam draagt. De identificatie had plaats op het bureau van den officier van justitie en de ge vangene, die wanhopig en volslagen ver bijsterd was, wercT oogesloten in rs iands gevangenis. Vingerafdrukken, die werden genomen en vergeleken met die van den man, dien de politie in werkelijkheid op het spoor was, stelden echter de on schuld van den gevangengenomene vast, waarop hij weer op vrije voeten werd gesteld. Dr. Nansen in Engeland. Dr. Nansen heeft in de groote Engel sche steden lezingen gehouden, ten voor- deele van de actie voor hulp aan de hongerenden in Rusland. Overal waren er stampvolle zalen en duizenden toe hoorders, bewogen door de beschrijving hun door dr. Nansen gegeven van den verschrikkelijken toestand in het Wolga- gebied en van de dringende noodzake lijkheid hulp te bieden, beantwoordden zelf edelmoedig aan het beroep op hen gedaan en zonden een adres aan de Britsche regeering, met verzoek meer steun te verleenen in den strijd tegen den hongersnood. In Manchester wachtten 15.000 men- schen meer dan twee uur om deel te nemen aan de bijeenkomst. Eenstemmig werd een besluit genomen, de twee pre sidenten der bijeenkomst op te dragen persoonlijk aan Lloyd George een ver zoek van de inwoners van Manchester aan de regeering te overhandigen, ten behoeve der hongerenden in Rusland. Een duur gebaar. Teneinde Duitschland te dwingen zijn eerste milliard te betalen, riep Frank rijk het vorige jaar de lichting 1919 op, teneinde zoo noodig het Ruhrgebied te kunnen bezetten. Frankrijk, dat dit initiatief achtte te zijn genomen in het belang van alle geallieerden, vond die geallieerden intusschen niet geneigd om de kosten te laten boeken op Duitsch- land's rekening. Met het gevolg, dat de regeering een suppletoire begrooting heeft ingediend tot dekking van die on kosten, zijnde het luttele bedrag van 190 millioen francs De financiee'e com missie uit de Kamer heeft dezer dagen deze suppletoire begrooting besproken, zonder echter tot een besluit te komen. Eerst wil zij den premier hooren. Maar volgens de Echo National zou zij er toe overhellen, het oorspronkelijk standpunt van de regeering in te nemen, n.l. dat het bedrag verhaalbaar is op Duitsch land. Een nieuw punt van wrijving dus tusschen Frankrijk en de bondgenooten. Dat nura ze aan Miss Elisabeth Hill, een kellnerin in het stationsbuffet te Council in de Ver. Staten, stond al jaren lang bekend omi de hardnekkigheid, waarmee zij fooien weigerde. Tegen ieder die haar wat wou geven zei ze: „Een klant moet tevreden zijn. Hij moet vlug en met opgewektheid bediend worden en daar niet extra voor behoeven te betalen. U is mij niets schul dig". Deze tirade 7|i zij echter waar schijnlijk niet lang meer herhalen, want dezer dagen ontving zij van een onbeken den, althans anoniemen, gever een chèque van 12.500 dollars en eigendomsrecht op een groot stuk land in Nebraska. „Gij alleen in de wereld der gediensti gen weigert fooien", schreef de naam- looze edelmoedige. „Uw plaats is niet achter een toonbank. Wees rijk!" En dit fooitje heeft miss Hill aangeno men. Een eigenaardige eisch. MademoiseJJe Cecile Sorel, de be kende Fransche actrice, die al meer ge toond heeft flink van zich te kunnen afbijten, heeft een actie tot schadevergoe ding ingesteld tegen den directeur van een schouwburg te Lyon. Zij had daar in 't begih van den winter gespeeld in een onvoldoend verwarmde zaal en had daar kou gevat, waarvan zij het heele seizoen de nadeelige gevolgen had onder vonden. Zij stelt daar nu den directeur van den schouwburg aansprakelijk voor en deze, op zijn beurt, geeft de schuld aan de gemeente Lyon, die eveneens de verant woordelijkheid van zich afschuift en zegt dat mademoiselle Sorel zich maar moet wenden tot degenen aan wien volgens contract de verwarming van den schouw burg was opgedragen. Achter wien deze zich weer verschuilen zal is nog niet be kend. Ais bij de patriarchen. Een werkloos Engelsch stratenmaker, die dezer dagen voor; den werkloosheids- raad van King's Lymi verscheen, deelde mee, dat hij 36 kinderen had, zoo vertélt de Daily Chronicle". De man voerde aan, dat hij op 17-jari- gen leeftijd was getrouwd. Zijn vrouw was toen 16. Uit dit huwelijk werden 25 kinderen geboren. Toen zijn vrouw was overleden, hertrouwde hij en kreeg er nog 11 kinderen bij. Hij kon niet zeggen, waar thans al die kinderen zijn, maar wel wist hij mee te deelen, dat er nog 7 onder de dertien jaar zijn en bij hem thuis wonen. De man ontving 27 shilling uitkeering per week door bemiddeling van het arbeidsbureau; de werkloosheidsraad kende hem nog 10 shilling extra, alsmede 32 Eng. ponden brood per week toe. Kinderhandel te Hongkong. Sinds onheugelijke tijden, zoo schrijft de Manchester Guardian, bestaat te Hong kong het gebruik van „Mui-Tsai", een vorm van adoptie van kleine meisjes. Lan gen tijd is er over gestreden, of dit ge bruik eigenlijk niet een vorm van slaver nij was, om geen erger'woord er voor te bezigen. Met de Engelsche wet was het onvereenigbaar; niettemin bleef het in de onder Engelsch gezag staande Chineesche havenstad weligi tieren. Wat is „Mui- Tsai?" In werkelijkheid het volgende: jonge meisjes tusschen vier en dertien jaar oud, worden eerst voor den schijn geadop teerd, en daarna door bemiddeling van makelaars verhandeld. Thans zijn zulke wantoestanden aan het;|icht gekomen, dat een onderzoek we^d gelast. Er bleek o. m., dat voor de meisjes tusschen 10 en 15 pond sterling werd betaald voor ieder jaar, dat ze telden. Natuurlijk waren er koopers te goeder trouw, maar de meesten sloten zulk een koop af om de kinderen aan de prostitutie over te leveren of om er anderszins hun eigendomsrecht over uit te oefenen. Men schat het aantal der te Hongkong aldus in slavernij verkeeren- de kinderen op niet minder dan 50.000. Thans zal omtrent dit hoogeiijk onzede lijke stelsel te Londen een conferentie worden gehouden. De leening van 300 millioen. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot het aangaan van een geldlee- ning van 300 millioen aangenomen. De Tabaksbelasting. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der Tabaksbelasting aange nomen. De verwerping der burg. pensioenwet. Nadat de Minister van Financiën in de Eerste Kamer had verklaard, dat hij voor nemens is, de verworpen burgerlijke pen sioenwet-ontwerpen weder in te dienen, behoudens, dat in art. 36 de mogelijkheid zal worden geopend om een gedeelte van de premie tot een nader te bepalen maxi mum op den ambtenaar te verhalen, zijn de pensioenwetten van de land- en zee macht z. h. s. aangenomen. Eerste Kamer. Zitting, van Donderdag 16 Februari. Plaatselijke keuze. Bij het initiatief-ontwerp-Rutgers tot het 'mogelijk maken van plaatselijke keuze ontwikkelt de heer Van der Feltz be zwaren. Hij zegt dat het ontwerp het gezag van staat en gemeente ondermijnt. Een bevoegdheid van de bevolking naast die va»n Iden gemeenteraad acht hij on- noodig en verkeerd in dezen. De heeren Van Wassenaer van Katwijk en Bergsma verdedigen het ontwerp. Zij noemen het een misvatting dat hier sprake is van een referendum veeleer is het een petitie. Hierbij blijft de beslis sing aan de regeering. Mevr. Pothuis—Smit is voor het ont werp omdat het 't drankmisbruik zal beperken en omdat de weinige inkrim ping der persoonlijke vrijheid ruim schoots opweegt tegen den moreelen steun aan zooveel zwakken gegeven. De heer Diepenhorst is voor het ont werp en beveelt het positief aan. De heer Mendels zegt dat dit ontwerp uiterst bescheiden is en slechts een stap verder gaat dan de tegenwoordige Drank- twet. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 16 Februari. De heer Duijs vraagt verlof tot een interpellatie over de faillissements-aan- vrage van de gemeente Wormerveer. De heer Van Stapele vraagt een inter pellatie aan over het voornemen van j de regeering ten aanzien van de herzie- ning der burgerlijke pensioenwetten. Justitiebegrooting De heer Kolthek meent, dat noch de heer Van Ravesteijn noch de heer Van Zadelhoff het juiste beginsel der dienst weigeraars naar voren brachten. Dat be ginsel is naar zijn opvatting dat dienst weigering moet zijn een daadwerkelijke anti-militaristische actie. De heer Kleerekoper betoogt dat zijn motie inzake de benoembaarheid der vrouw tot rechterlijke ambten alleen principieele beteekenis heeft. Inzake pu bliciteit omtrent ^isdrijven beveelt spr. een regeling aanwaarbij de politie zjch zou verbinden tot volledige openhartig heid en de pers tot het alleen publi- ceeren van wat de politie niet onge- Wenscht acht. De heer Snoeck Henckemans vraagt benoembaarheid der vrouw tot kinder rechter. De heer Smeenk dringt aan op krach tiger bestrijding der prostitutie, b.v. door de mogelijkheid te openen van opzen ding van publieke vrouwen naar een rijkswerkinrichting. De heer Van Veen dringt aan op ge makkelijker veroordeeling van verzuim van stemplicht. De heer Beumer bestrijdt de motie- Kleerekoper inzake de benoembaarheid van de vrouw tot het rechterlijk ambt. De heer Van Schaik bepleit spoed met de wijziging van de rechterlijke indee ling en herziening van het procesrecht. Hij zal stemmen voor 4e motie^Kleere- koper. De heer Oud trekt zijn motie inzake beperking van het aantal raa,dsheeren in den Hoogen Raad in. Spr. dringt aan op verschillende verbeteringen bij de be handeling van militaire gevangenen. De heer Van Sasse van Usselt dringt aan op invoering van het Wetboek van Strafvordering, op herziening van het zeerecht en van de bepalingen betref fende de naamlooze vennootschappen. De heer J. ter Laan vraagt spoed met de herziening der regeling van het ge organiseerd overleg. De heer Schokking bestrijdt de motie- Kleerekoper. De heer Teenstra vraagt herziening van het beklemrecht. Minister Heemskerk zal de politie-troe- pen verminderen; ze kunnen echter niet geheel worden gemist. De grensbewa king moet nog blijven gehandhaafd, voor al in het Zuid-Oosten. De minister over weegt opheffing van de verboden strook in Gelderland en verder Noordwaarts. Binnen enkele dagen verschijnt het wets ontwerp betreffende dienstweigeraars, dat in hoofdzaak overeenstemt met dat van den vorigen Minister van Oorlog. De vervangende dienst zal zijn een burger lijke 'dienst buiteti het militaire. De dienst weigeraars in de gevangenis hebben reeds privilegies boven andere gevangenen. En kele verbeteringen in de behandeling wit de Minister nog overwegen. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Maandag a.s. hoopt de heer H. Tuinder, meesterknecht der f.a Jongmans Zoon alhier, den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als sigarenmakersleerling in dienst trad. 28 jaar was hij als meesterknecht werk zaam. Moge het den jubilaris dien dag aan belangstelling niet ontbreken en hij nog vele jaren als zoodanig werkzaam zijn. RENESSE. Dinsdagavond werd door het Dep. tot Nut van 't Algemeen alhier een Nutsavond gehouden. Een Nutsavond zon der beroepsspreker, maar een avond ge organiseerd door verschillende leden, die zouden trachten het nuttige aan 't aan- Rijks- en Gemeente-betrekkingen. Vraagt terstond gratis inlichtingen by P. BOER, Nieuw-Amsterdam. gename te paren. Of zij daarin zijn ge slaagd? In alle opzichten uitstekend! Het programma, dat een 10-tal nummers be vatte, werd op zeer verdienstelijke wijze afgewerkt, en wat het aardigste was, on gevraagd werden nog een paar mooie cabaretliedjes extra gegeven. „Lied ohne Wörte" en „Fantasie", „Kriegsmarsch der Priester", uit Thalia, voor viool en piano, verwierven een krachtig applaus door het mooie samenspel. „Ein liebestraum" en „Traumerei", naar het ons voorkwam niet voldoende krachtig óm allen te bereiken, werden met veel gevoel en bezieling ten gehoore gebracht. De cabaretliedjes „Overal In den weg", „Harten met opschriften", „Vader in de Bijenkorf", waarvan de v/oorden werden aangevuld door de handeling, 't gebaar, de muziek en den zang, werdén door de dilettanten als door ervaren beroepsspe lers ten beste gegeven. Een dramatische voordracht ,,'n Sjappie" kon door de keu rige wijze van handeling de menigte duur zaam boeien. De noodige wisselwerking tusschen spelers en toeschouwers werd daardoor mogelijk, evenals deze bestond in de zeer mooie voordracht „Het gele gevaar",-door 4 dames op loffelijke wijze uitgevoerd en „Het eerste optreden van een vrouwelijk advocaat", die beide een langdurig applaus en aller waardeering verwierven. Tot slot werd gegeven: „Ar- tistenrevue" door verschillende dames en heeren. Ook dit nummer oogstte in niet geringe mate den bijval van de aanwezi gen. Deze Nutsavond is een avond van kunstgenot geweest. Een woord van hulde en dank kon niet achterwege blijven. OUWERKERK. Woensdag gaf de afd. van den Bond voor Staatspensionneermg hare gewone jaarlijksche propaganda- avond in het café Vijverberg. Een toepas selijk stuk, een biijspelletje en eenige prachtige voordrachten, ziedaar het pro gramma, waarmee de avond gevuld werd. Alles liep vlug van stapel en werd keurig gespeeld, zoodat het laat was, voor wij het wisten. De dank van een 80-jari- gen rentetrekker, die het er niettegen staande zijn leeftijd kranig afbracht, was wel op zijn plaats. De voorzitter sloot dezen avond en bracht de vele aanwezige kiezers, vrouwen zoowel als mannen, in herinnering, dat bij de a.s. verkiezing slechts, gevraagd zal behoeven te worden, welke Kamerleden zich vóór onvervalscht premievrij Staatspensioen hebben ver klaard, om alléén op hen hun stem uit te brengen. Maandagavond werd in café Vijver berg een ijsclub opgericht met aanvan kelijk 30 leden. Men besloot den vol genden dag een ringrijderij te houden, waarvoor een ondergeloopen weide door dhr. v. Langeraad werd afgestaan. Door bijdragen van de leden en eenige par ticulieren werd het bestuur in de ge legenheid gesteld prijzen vooi art doel aan te schaffen. Het dooiende weer in aanmerking nemende mag dit ijsfeest prachtig geslaagd heeten en de vele be langstelling is zeker het bewijs dat deze nieuwe vereeniging zich in de sympathie der gemeentenaren mag verheugen. OUD-VOSSEMEER. De broodprijs werd in het begin dezer week van 36 cent verhoogd tot 40 ct. per 14 ons. De inlijving der miliciens. Door den Commissaris der Koningin is aan de gemeentebesturen de volgende cir culaire gericht: De inlijving van de Maartploeg der lich ting 1922 zal als volgt plaats hebben: Te Vlissingen in de Oranjekazerne: op 2 Maart, des namiddags te 2 uur, ploeg I der vesting-artillerie. Te Bergen-op-Zoom in de Kazerne Prin senhof: op 3 Maart, te lU/d uur, ploeg I der hospitaal-compagniën (ziekenverple gers en ziekendragers), de luchtvaart- afdeeling, de beredenen der veld-artillerie, schoolcompagnie voor den motordienst en de huzaren; op 16 Maart, des voormidd. Hl/4 uur: ploeg I van de zeemilitie, de telegraaf- en verlichtingstroepen van de genietroepen, de pontonniers, de onbe- redenen der veldartillerie, het oefenings-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1