Zierikzeesche Nieuwsbode PIANO'S. F.' A. S.J. PETROF abonnement: Woensdag 15 Febr. 1922. zierikzeesche courant. fla0sfk.r,'d advertentiën: HINDERWET. Een wmlirma als let leis goes - utrecht. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag, Woensdag •n Vrijdag. No. 10738. Ultg.-Redact. M. J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. B\j contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran ZllRlKZEi maken bekend, dat het verzoek ran J. H. BROUWER broodbakker alhier, om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, no. 2131, een bestaanden oven te mogen afbreken en een nieuwen heetelucht-oven te mogen bouwen, door hen is ingewilligd. ZïiaiKz», 11 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN TAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. 1\ WITTERMANS, Secretarie. BUITENLAND. De kroning van den nieuwen Paus. Zondagmorgen heeft in de St.-Pieters- kerk te Rome de kroningsplechtigheid van den nieuwen paus plaats gevonden. Aan wezig waren de leden der familie Ratti, het corps-diplomatique bij den Heiligen Stoel, vertegenwoordigers der Malthezer Orde, benevens ongeveer 50,000 genoodig- den. Tegen negen uur kwam de paus, ge dragen op de sedia en voorafgegaan door prelaten en kardinalen, de kerk binnen. Na de mis zette kardinaal Diacra den !paus den tiara op het hoofd. Vervolgens ze gende de paus de aanwezigen, waarna hij zich terugtrok. Na de kroningsplech tigheid gaf de paus van de buitenste loge der Basilica af zijn zegen aan de menigte, Welke zich in grooten getale op de Piazza tii S. Pedro had verzameld. De menigte juichte den paus geestdriftig toe, terwijl de troepen de militaire eerbewijzen brachten. De hongersaood in Rusland. Sir Benjamin Robertson, die gedurende 35 jaar administrateur in Engeisch-Indië geweest is, en die nu Rusland bezocht heeft, heeft aan journalisten verklaard, klat hij in al zijn lange ondervinding in Indlë, nooit een hongerramp gezien heeft van zulk een schrikkelijken omvang als die in Rusland. In het Wolga-gebied is feitelijk de geheele bevolking noodlijdend. In een gebied van Kazan aan de boven- Wolga tot Orenburg op de grenzen van Azië en tot Astrakan aan de Kaspische Zee lijden ongeveer 15 of 16 miltioen menschen het grootste gebrek aan voed sel en nog ongeveer half zooveel men schen lijden in iets minder mate. De dood heerscht overal en onder tal Van vormen. De berichten over kannibalis me schijnen niet zonder grond. Het zal volgens Robertson, onmogelijk zijn alle slachtoffers te redden en de reddings- arbeid zal geconcentreerd moeten wor den op het helpen van zooveel menschen als de hulporganisaties tot aan den nieu wen oogst zullen kunnen ondersteunen. Hij Verklaarde nog, dat de sowjet-re geering binnen de grenzen van haar zeer beperkte administratieve middelen lal het mogelijke doet. De plaatselijke sov jets doen goed werk en helpen op alile mogelijke wijzen. De ter leniging van den nood gezonden goederen komen wer kelijk den noodlijdenden in handen. Het geen afvalt, is onbeteekenend. Ernstig tramongoluk. De „Daily Chronicle" meldt uit Roch dale (E.) dat in de Johnstreet aldaar een ernstig tramongeluk heeft plaats gevon den. Deze straat is buitengewoon hellend en leidt naar het centrum der stad. Nabij het laatste einde van de straat is een gevaarlijke bocht. Toen nu een tram wagen de helling kwam afrijden, ver loor de bestuurder op zeker oogenblik de controle over zijn wagen, waardoor deze uit de rails liep, een winkel in reed en tenslotte omkantelde. Een ge deelte vain (den wagen werd ineenge- drukt. Vijfentwintig personen werden bij dit ongeluk gedood en het mag een wonder heeten, dat niet een aanbal in zittenden het leven heeft verloren bij het ongeval. De Britsche posterijen. De Eng. postmaster-general" heeft te Reading verklaard, dat de Britsche post dienst de eenige groote postadministratie was, welke hare kosten dekt. De Ameri- kaansche, Fransche, Duitsche en andere posterijen werken met groote verliezen. Hij voorzag voor 1922—1923 een surplus van acht millioen. Waarschijnlijk zou het briefport kunnen worden verminderd. Een tooneelstuk in een gevangenis. In de gevangenis van Gloucester is door een gezelschap een opvoering ge geven van Jerome's „The Passing of the Third Floor Back". De directeur sprak de gevangenen toe en uitte de hoop, dat de opvoering den blik der gevan genen zou verruimen en hun idealen zou ingeven van goede burgerschap. Het stuk 'werd zeer gewaardeerd en aan het slot dankte «en der ^gevangenen de spelers voor dit blijk van belangstelling in hun minder gelukkige broeders. De geeste lijke der gevangenis noemde het stuk een mooie preek. Voor de gevangenen den geïmproviseerden schouwburg ver lieten zongen zij lustig het volkslied. Hevige koude in Hongarjjje. Een ongewone koude heeft de vorige week in HoDgarye geheerscht. De corres pondent van de Daily Chron. meldt Een geweldige koude, welke van sneeuw stormen vergezeld giDg, heerscht in vele streken van Hongarije en de weers gesteldheid gelijkt er veel op die van Siberië. Verschillende belangrijke steden 2yn in de afgeloopen week geheel ge ïsoleerd geweest, i'e Debreczin waren sommige straten zoozeer met sneeuw bedekt, dat de bewoners de huizen niet konden verlaten. Een dertigtal dooden konden niet begraven worden, daar men niet tot het kerkhof kon doordringen. Daarbij komt, dat de wolven, door den hoDger gedreven, uit de bergen naar de steden doordringen en daar een ieder aanvallen, die zy tegenkomen. Minder onaangenaam is, dat de hazen en patrijzen in de dorpen met de hand gevangen kunnon worden, wat by het ontbreken van vele levensmiddelen, welke niet aangevoerd kunnen worden, een uitkomst is. Een sneltrein uit Boedapest naar Debreczin bleef in een sneeuwstorm steken en de reizigers brachten bij na twee dagen zonder voedsel of drank in den trein door. Naar gemeld wordt, zijn nog zeven treinen ergens bly ven staan, zonder dat men weet waar. Waarschijnlijk zyn zy geheel ondergesneeuwd. Naby Mohacz is de Donau dichtgevroren, iets, wat sinds meer dan zestig jaar niet meer gebeurd was. In talrijke plaatsen zyn de waterleidingen gesprongen, terwijl de electrische centrales niet meer werken, daar geen kolen kunnen aangevoerd wordeD. BINNENLAN D. EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Limburg hebben gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature-Michiels van Kessenich) met 25 van de 39 stemmen, mr. F. I. J. Janssen (r.k.), oud-lid van de Tweede Kamer. Vergadering uan Dinsdag 14 Februari De voorzitter deelt mede dat de Cen trale Sectie besloten heeft, dat na de openbare vergadering in de afdeelingen zal worden onderzocht het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van het rijk. Voorts deelt spr. mede, dat mergen om 11 uur openbare vergadering zal zijn, doch dat het in spr. voornemen ligt met het oog op de opening van het permanent Hof van Internationale Jus titie, de vergaderinng om 3 uur te doen eindigen. Sluiten van bioscoop-theaters te Amsterdam Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de afd. Amsterdam van den Ned. Bioscoop-Bond vergaderd in verband met de moeilijkheid, die het bioscoop-be drijf te Amsterdam ondervindt door de keuring van de films. Het bestuur besloot tegen Donderdag een buitengewone alge- meene vergadering van alle bioscoop-di recties en lilmkantoren bijeen te roepen, waarin het zou voorstellen, alle bioscoop theaters te sluiten en het personeel met 4 weken opzegging te ontslaan. Indien daartoe wordt besloten, zullen de theaters op 24 Februari gesloten worden. tent geen hooger doel, dan door schitterende prestaties zich het rertronwen ran haar cliëntèle waardig te maken. P TROF Instrumenten z(jn dnnrzaam en daardoor goedkoop. Fraaie sorteering. Nieuwste modellen. Hoof dYertegea woord! gors: j Uit Stad en Provincie. BROUWERSHAVEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 10 dezer. Aanwezig 4 leden, afwezig we gens ongesteldheid de burgemeester, de heer C, Gast, terwijl tevens de heer J. L. Smits afwezig was. Een vacature. Als voorzitter fungeert de heer N. van Sluis, Wethouder. De navolgende mede- deelingen worden gedaan: dat de heer K. J. v. Schelven zijn herbenoeming als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt; dat uit het rapport van den Havenmeester blijkt, dat in 1921 over de haven zijn verscheept ruim 32.000.000 k.g. bieten, en in totaal aan haven- en 'kaaigeld is ontvangen f 9621,33. Van heeren Ged. Staten zijn goedgekeurd terugontvangen, een wijzi ging der gemeente-begrooting over 1921 en raadsbesluit tot afkoop van erfpacht. Verder wordt medegedeeld dat B. en W. bezwaren hebben ingediend tegen de begrooting voor den Keuringsdienst van Waren te Goes over het jaar 1922. Besloten wordt niet over te gaan tot het nemen van een aandeel in de Bank van Nederlandsche gemeenten. Aan de afd. Brouwershaven van het Groene Kruis wordt voor het jaar 1922 een subsidie toegekend van f 100 voor t.b.d.-bestrijding. De gemeente-begrooting 1922 was van Gedeputeerde Staten teruggekomen, met het verzoek deze te wijzigen. Hierbij komt ook aan de orde de jaar- Wedde gemeente-secretaris. De heer C. W. den Boer stelt voor de jaarwedden te bepalen op f 1800, zooals de vorige maal bij de begrooting is toegestaan. Dit voorstel wordt echter verworpen met 3 stemmen tegen, hetgeen dhr. C. W. den Boer betreurt en de tegenstemmers her innert aan het „veel beloven, weinig geven, doetDe voorzitter prijst de werkkracht van den secretaris, maar f 2400 nu, is hetzelfde als f ,3000 in 1921. De heer Van Donge vraagt waar om de jaarwedde van den burgemeester f 100 meer is geraamd, waarop de voor zitter antwoordt, dat zulks verband houdt met de dienstjaren (wat jammer, an ders weer f 100 bezuinigd, wnnt f 1500 in 1921 is nu f Met algemeene stemmen worden hier na vastgesteld een instructie voor den havencontroleur en een instructie voor den ambtenaar bedoeld in art. 9 der Woningwet. De heer C. den Boer Kz. vraagt of in de instructie voor den ha vencontroleur het aannemen van fooien verboden is voor den controleur of voor den havenmeester, waarop de voorzitter antwoordt dat hiermee de controleur be doeld is (het is den havenmeester toch ook verboden!) Besloten wordt dat de Commissie tot Wering van schoolverzuim in zijn geheel op 1 April a.s. zal aftreden, zulks in verband met een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten. Bij de rondvraag informeert de heer C. W. den Boer naar de begraafplaats, hij meent gehoord te hebben dat ver gissingen plaats gehad hebben bij het begraven. De voorzitter zegt spoedig on derzoek toe. Een vraag van den heer van Donge wordt verwezen naar de ge heime vergadering. Hierna sluiting. THOLEN. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. W. Vercouteren, is met in gang van 13 Maart benoemd als gaB- controleur te Vlaardingen. Thans is hy nog in betrekkiog aan de gasfabriek te Steenbergen als gasfitter. «dam, bij verst., f 5 b. s. 3 d. hl; W. Th., 42 j., en L. van der TL, 18 j., arbeiders te Haamstede, ieder f 3 b. s. 3 d. h. ;J'. O., 21 j. en A. J,, 24 j., arbeiders te Burgh, ieder tot eene geldb. van f 1 s. 2 d. h>. Vrijgesproken: J. C. H., 19 j., land bouwer te Haamstede, beklaagd geweest van jachtovertreding. 14 Febr. Door de arrondissements rechtbank zijn heden veroordeeld: P. J. B., 65 j., opzichter van den Provincialen waterstaat, J. V., 39 j., controleur bij de R.T.M. en A. G., 37 j., (opzichter Ivan weg en werken bij voornoemde maat schappij, allen wonende te Zzee, no. 1 f 30 b. s. 50 d. h., no. 2 en 3, bij verst., ieder f 5 b. s. 5 d. h., allen wegens opzettelijk niet voldoen aan een bevel, krachtens wettelijk voorschrift ge daan door een ambtenaar met de uitoefe ning van eenig toezicht belast. Eisch voor (no. 1 14 d. gev.str., voor no. 2 en 3 ieder f 20 b.; J. H., 43 j., veldarbeider, wonende te St.-M'dijk, f 10 b. s. 10 d. 'h., wegens eenvoudige beleediging. Eisch f 30. C. G., 19 j., los arbeider, wonende te Zzee, bij verst., f 30 b. \s. 15 d. h., wegens mishandeling. Eisch f 40. M. A. K., 49 j., veehouder, wonende te Dui- Vendijke, f 25 b. s. 25 d. h., wegens diefstal. Eisch 2 m. gev.str. L. B., 18 j., schippersknecht, wonende te Brui- ïiisse, f 50 b. s. 25 d. h., wegens dief stal. Eisch 3 m. gevstr. C. M., 42 j., commissionair, wonende te Scherpenisse, 1 m. gev.str., wegens mishandeling ge pleegd tegen een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Eisch 5 m. gev.str. A. J. I., 30 j., wa terbouwkundig ingenieur, wonende te Zzee, in hooger beroep, f 5 b. s. 5 d. h., wegens het hoofd eener inrichting zijnde, waarin in dienst van een publiek rechtelijk lichaam voor dat lichaam ar beid wordt verricht, niet zorgen, dat in die werkplaats op eene plaats, die vrij toegankelijk is voor alle arbeiders daarin werkzaam, een gedagteekende en door hem onderteekende arbeidslijst, voldoende aan de wettelijke voorschriften, opgehan gen wordt en blijft, zoodanig, dat daar van gemakkelijk kan worden kennis ge nomen. Eisch bevestiging vonnis van den kantonrechter, f 10 b. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 14 Febr. Door den Kan tonrechter zijn op 8 Febr. veroordeeld wegens, overtreding van de Motor- en Rijwielwet: C. A. U, 31 j.. arbeider te Zzee, tot f 2 b. s. 2 d. h.; M. E. B., 20 j., dienstbode te Noordgouwe, bij verst., f 1 b. s. 2 d. 'h'.; C. J. K„ 18 j., landbouwer te Dreischor, bij verst., f 1 b'., s. 2 dj. h.; >'Z. C. J. van den Bi-, 19 j., zonder beroep te Dreischor, bij verst., f 1 b., s. 2 d. fo.; M. .G, 18 j., arbeider te Zonnemaire, f 1 b., s. 2 d. h.; Mj. R., 20 j., arbeider te Kerk- Werve, bij verst., f 1 b., si. 2 d. h».; M. B., 20 j., landbouwersknecht te Kerk- Werve, bij verst., f 1 b., s. 2 d. hl; M. A. B., 33 j'., schilder te Zzee, bij verst., f 3 b. s. 3 d. h.; T. G., 18 j., kapper te Zzee, bij verst., f 3 b. s. 3 d. h(.; W. G., 16 j!., arbeider te Oosterland, f 0,50 b. s. 1 W. t.s.; A. S., 16 j., arbeider te Oosterland, f 1 b., s. 1 W. t.s.; Het zich in kenlijken staal van dron kenschap bevinden op den openbaren Weg: P. A. J-., 39 j., landbouwer te Tholen, bij verst., f 15 b. s. 10 d. h'.; L. W. IL, 41 j., soldeerder, zonder be kende woon- of verblijfplaats, bij verst., f 15 b. s. 10 d£ h.; «Overtreding van de VuurwapenwetJ. van D., 40 j., land bouwer te Noordwelle, f 5 b. s. 3 d. h.; L. van tifer Hl, 19 j., arbeider te Haamstede, f 3 b. s. 1 d. h., met ver beurdverklaring van de inbeslaggenomen buks Straatschenderij Z. H., 19 j. veldarbeider te Zonnemaire, f 5 b., s, 5 d h.; Et van A., 19 j'., veldarbeider te Zonnemaire, f 5 b. s. 5 d'. h.; IJk- wetovertreding: A. J., 55 j., oesterhan delaar te Bruinisse, 5 geldboeten van f 1 s. 2 d. h. voor -elke b., met ver beurdverklaring van de 5 inbeslaggeno men gewichten Overtreding van het reglement van politie voor de polders in Zeeland: J. van den B., 18 j., arbeider te B'haven, f 2 b. s. 2 h.; N. den B., 19 j., arbeider te B'haven, f 1 b. s. 2 d. h.; C. van den B., 53 j., arbeider te B'haven, f 1 b. s. 2 d. h.; Overtre ding Arbeidswet: P. S., 31 j., smid te Haamstede, bij verst., 2 b. van f 1 {5. 2 d. h'. voor elke b.; 'P. V., 31 bakker te Zzee, bij verst., 2 b. van f i s. 2 d. h. voor elke b.; Overtreding van de VisscherijwetS. H., 19 j., veld arbeider te Serooskerke, bij verst., f 1 b. s. 2 d. h.; Overtreding van het Zeeuw- sche Stroomenvisscherij reglement: J. de S., 32 j., landbouwersknecht te Sirjans- land, bij verst., f 2 b. s. 2 d. h1.; R van ider H., 18 j., kreukelraper te Nieuw Namen, bij verst., f 2 b. s. 2 d. h.; Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over een anders grond, waarvan de toe gang op voor hem blijkbare wijze is verboden door den rechthebbende: K. F., 45 j., arbeider te Haamstede, f 3 b. S. 3 ld. h.; S. B., 30 j., arbeider te Rotter- Geref. Kerken. Beroepen: Te Leimuiden D. K. Wie- lenga, voorheen miss. pred., tydelyk te Kampen. Te Oostbnrg en te Gorredyk J. Gillebaard, cand. te Den Haag. Te Zuidwolde (Dr.) en Dragtster-CompagDie W. H. van der Vegt, cand. te Zwolle. Te IJsselmonde J. W. Esselink te Schoonhoven. BedanktVoor Delft (3e pred.pl.) H. Bronwer H.Mz. te Heemstede. Voor Krabbendyke Joh. Kwak te Cnlemborg. HAAMSTEDE. Ds. W. Goedhuijs hoopt 21 Maart a.s. zyn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Na aan de Vrye Universiteit het candidaatsexamen in de Theologie afgelegd te hebben, aanvaardde hy den dienst des Woords in 1897 te Oost burg, deed voorts intrede te Weesp in 1900, waar hy 16 jaar arbeidde, vervol gens te Jutryp-Hommerts en nu sinds 1919 staat hij alhier. ANNA-JACOBAPOLDER. Ds. H. Veld kamp te OnderdeDdam, zal Zondag 5 Maart a.s. alhier zijn intrede doen, na des voormiddags bevestigd te zyn door zyn voorganger ds. J. D. Wielenga, thans te Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk. BedanktVoor Noordeloos P. de Groot te Rotterdam (voorheen te Noordeloos). Voor Boskoop K. Groen te Zwyn- drecht. ONDERWIJS. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Hendrik-Ido-Ambacht is benoemd mej. N. de Haas te Zierikzee. Aan de Chr. school te Haamstede is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd tmej. J. C. Ribbens te Zierikzee. Van 24 tot en met 28 Januari werden in gebouw „Musis Sacrum" te Arnhem wederom de examens ter ver krijging van een P. B. N. A -diploma af genomen. Voor het machinisten-examen slaagde o. a. de heer W. A. den Engels man te Oud-Vossemeer. ANNA-JACOBAPOLDER. De heer T. H. Visser, onderwijzer aan de bizondere school alhier, is als zoodanig benoemd te Amerongen. LANDBOUW EN VEETEELT. NIEUWERKERK. Maan dagavond hield de Geitenfokvereeniging „Ons Belang" alhier, in café „De Wereld" hare gewone jaarvergadering. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden werden herkozen. Door den bokhouder was medegedeeld, dat hy met ingang van 1 Mei van zyn functie wenscht te wor den ontheven. Geen der aanwezigen werd bereid bevonden als plaatsvervan ger op te treden, zoodat aan 't bestuur werd opgedragen de noodige stappen te doen, ten einde deze zaak in orde te krijgen. Verder werd besloten, ten einde in den zomer over meer kasgeld te kunnen beschikken, een contributie te heffen van f 0,40 per lid en dit jaar lijks voor 1 Mei te betalen aan den penningmeester. Ter aanmoediging van het vergaderingbezoek zal in 't vervolg, zoo mogelyk, presentiegeld worden ver strekt. Ten slotte werd door den secre taris een nauwkeurig en zakelijk verslag uitgebracht van de door hem bijgewoonde vergadering te Goes van de Provinciale Vereeniging, waarna de voorzitter met een woord van dank deze vergadering sloot. KERKNIEUWS. Nad. Herv. Kerk Beroepen Te Abcoude N. van Schou wenburg te Amsterdam. Te Oude- Tonge A. Meyers te Woubrugge. Te Ermelo (toez.) W. J. van Lokhorst te Bennekom. BedanktVoor Spannum A. D. Meeter te Vriezeveen. ST.-ANNALAND. Het staat nog niet vast dat ds Moerman van Moercwpelle voor het beroep naar deze gemeente bedanken. Naar we vernemen moet hy in verband met door hem ontvangen brieven van leden van den Kerkeraad, nog 8 dagen tyd van beraad gevraagd en bekomen hebben. Intusschen heeft er een lyst gecirculeerd, waarop door velen geteekend is, ten einde ds. Moerman te bewegen niet voor het beroep te be danken. V VAN HEINDE EN VER, ,De ijsblokkade aan de Noorsche kust is gebroken; de handel gaat weer zijn gewonen gang. In Ierland blijft het onrustig; ver scheidene personen zijn in hinderlaag ge vallen en gedood of bij schietpartijen gesneuveld. Het vertrek der Engelsche troepen is afgelast. - Het stoffelijk overschot van Shack- leton zal met de Britsche bark Wood- ville uit Monte Video worden overge bracht naar Zuid Georgië, waar het zal worden hegraven. Brutale inbrekers hebben hun slag geslagen in het postkantoor in de Vau- venarques-straat te Parijs. Zij hebben de brandkast geopend en voor 800,000 frank biljetten voor de nationale verdediging en 5000 frank aan geld gestolen. Otto Kahn, een der voornaamste fi nanciers in de Vereenigde Staten heeft in een rede de a'geheele schrapping der oorlogsschulden aan Amerika bepleit. In het nolsteinsche dorp Oldens- voort is dezer dagen een boerderij afge brand, waarbij niet minder dan 200, voor een deel reeds gemeste, varkens in de vlammen omkwamen. De koeien en paar den konden intijds worden gered. Naar medegedeeld wordt, heeft de Brunswijksche Landdag-fractie van de On afhankelijke Partij met algemeene stem men besloten, om den afgevaardigde (en vroegeren Brunswijksche premier) Sepp Oerter uit de fractie te sluiten. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in Engeland neemt snel af. De staking in de Randmijnen (Zuid- Afrika) begint te verloopen. In Zuid-Afrika is een krachtige be weging aan 't opkomen voor de gelijk stelling van 't zwarte ras met het blanke ras. In Weenen blijft de griep toenemen. De Vossische Zeitung verneemt van betrouwbare zijde dat Schulz en Tilles- sen, de moordenaars van Erzberger, zich in Boedapest ophouden. In de Hongaar- sche hoofdstad zou hun tegenwoordigheid een publiek geheim zijn. Rusland heeft de uituoodiging tot het bijwonen der conferentie te Genua onvoorwaardelijk aanvaard. 40,000 arbeiders in de katoen spinnerijen van New-Engeland (V.S.) hebben het werk neergelegd, wegens een loonsverlaging van 20 pCt. en een vermeerdering van werktijd van 48 tot 54 uren in de week. De jonge aartshertog Robert van Habsburg, wiens ziekte aanleiding gaf tot het bezoek van ex-keizerin Zit* aan Zwitserland, is heden (Woensdag) van Zurich vertrokken om naar zijn ouders te gaan. De Belg. Soc. afgevaardigde heeft namens de boc. fractie by 't bureau van de Belg. Kamer een wetsontwerp inge diend, waarbij de militaire diensttijd wordt verkort tot 6 maanden. De raad van Russische volkscom missarissen heeft besloten voor het jaar 1922/1923 een algemeene belasting in natura te heffen van de opbrengst van landbouw en veeteelt, n 1. van brood- koren, veevoeder, aardappelen, oliezaden en vleesch. Reuter verneemt, dat, volgens be richten in de Japansche pers, ongeveer 60.000 man zullen worden ontslagen by de arsenalen voor het leger en de vloot, wegens de beperking van de bewapening. Tengevolge van een brand in een verlaten schacht van een myn t« Qlei- witz zijn 75 mijnwerkers, die elders in de myn werkzaam waren door kool- oxyde bedwelmd. De meesten konden bytyds boven worden gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1