Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Zierikzes vóór honderd jaren. behoorende fojj de van Vrydag 10 Febr. 1922, no. 10736 TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 8 Februari. Begrooting van arbeid. Het amen dement-Deckers om aan art. 2 der begrooting van arbeid toe te voe gen „ook kan nog worden overgeschre ven tusschen de art. 140 (kinderherstel lingsoorden) en 147 (bestrijding kinder sterfte)" wordt verworpen met 37 tegen 32 stemmen, nadat met 43 tegen 26 st. is verworpen het sub-amendement Van der Waerden om aan het amendement- Deckers toe voegen art. 111 (lupusbe- strijding). Daarna wordt de begrooting van ar beid aangenomen met 66 tegen 3 stem men (tegen de communisten en de heer Braat). De heer Marchant vraagt verlof voor een interpellatie over de bemoeiingen van de Indische regeering met het zitting- nemen van drie regenten in het comité voor de autonomie van Indië. Vervolgens komt aan de orde het wets ontwerp betreffende: Nieuwe geldleening ad 300 mdlioen. De heer Stulemeyer had liever een. semi-gledwongen leening gezien. De heer J. ter Laan prefereert een klei nere, maar gedwongen leening. Hij wenscht toezegging, dat niet boven het algemeen rente-type zal worden geleend. De heer Gerretson zou de leening aan trekkelijk willen maken, b.v. door be lasting-ontheffing eraan te verbinden. De heeren Van Ravesteijn, Braat en v. d. Laar bestrijden het ontwerp. Na uitvoerige verdediging door minis ter De Geer en replieken van de heeren Stulemeijer, J. ter Laan en Gerretson, wordt het wetsontwerp aangenomen met 66 tegen 3 stemmen. Tegen de commu nisten en de heer Braat. Buitenlandsche zaken. De heer van Ravesteijn interpelleert over de houding van de Nedörlandsche delegatie te Washington. De heer Dresselhuijs brengt hulde aan het beleid van minister van Karnebeek, maar acht dit niet in alle opzichten even gelukkig. De heer De Jonge gispt de geheimdoenerij bij buitenlandsche zaken. De heer Abr. Staalman bespreekt den overlast aan Nederlanders in Duitschtand aangedaan. HAAMSTEDE. Woensdagavond j.li hield de af deeling Haamstede en Burgh van den Vrijheidsbond een algemeene le denvergadering in hotel Bom alhier. Slechts een 27-tal leden, waaronder 2 dames, waren opgekomen; deze geringe opkomst is hoofdzakelijk te wijten aan de hier heerschende Spaansche Griep en het minder gunstige weer. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige algemeene vergadering voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van het bestuur der provinciale kies- vereeniging voor Schouwen en Duiveland werd de candidatenlijst voor de a.s. ver kiezing der Tweede Kamer besproken. Naar volgorde van voorkeur werden op deze lijst geplaatst de heeren K. den Boer, jhr. R. de Muralt. W. Kakebeeke, mr. J. Dijckmeestter, A'. v. d. Weijde en mevr. W. Wijnaends Franken Dyserinckl. vr. De eenige sociëteit werd gehouden in het sedert 1728 bestaande koffiehuis op de Appelmarkt, nu nog bekend als „Con cordia". Met toestemming van den Raad bevond zich daar reeds sedert 1751 een biljart en met vergunning van hetzelfde college was er in 1772 „ten verzoeke van de gedistingueerste ingezetenen eene Societeijt off Avond-bijeenkomst" opge richt, waarvan vermoedelijk de „Heeren- sociëteit" de voortzetting was. Deze, van welke men ergens als stichtingsda tum 15 November 1802 genoemd vindt, bleef in dat perceel tot 1855 gevestigd, toen zij overgebracht werd naar het ge bouw op de Oude Haven. Oude heeren, die rijtuig hielden, o.a. de heer van Vrijberghe, lieten zich gewoonlijk op so- cieteits-avonden op een vast uur bren gen en halen, waardoor nog wel van een sleepkoetsje of ander laag voertuig werd gebruik gemaakt. Wijn werd destijds veelvuldiger ge bruikt dan nu en evenals bij de eerste standen, kwam ook bij deftige burgers des avonds de wijnflesch geregeld op tafel. Dientengevolge waren de wijnkoo- pers of, zooals men ze toen noemde „wijnstekers", talrijker dan heden. Aan weerszijden der Oude Haven telde men er in 1822 ten minste zes: de weduwe van Zandijk, F. J. Olivier, C. J. Arm strong, H. Gudde, M. de Lange Cats en A. F. Broeksmit. Dat bij vergade ringen of avondmaaltijden van collegies en gestichten een stevig glas gedron ken werd, was bekend en men verhaalde dat enkele heeren bij zulke gelegenhe den wel acht of negen flesschen wijn konden ledigen en toch „stoelvast" ble- ven. Er werd in die dagen ook smake lijk gegeten en de kunst van smullen Tot afgevaardigde naar de op Maandag a.s. te Zierikzee te houden vergadering der provinciale kiesvereenigitng werden benoemd de heeren C. Blom, J. Fokker en C. Schikker. Van eenige dames was bericht ingekomen, dat zij als lid der afdeeling wenschten toe te treden. NOORDGOUWE. Dinsdagavond had de ledenvergadering van de Groene Kruis- Vereen. plaats in café Coomans. De op komst was, als steeds, zeer matig. Het jaarverslag vermeldde o.a. dat 33 arti kelen in 1921 werden uitgeleend, dat de koninkl. goedkeuring werd verkregen op de gewijzigde statuten, zoodat de t.b.c.- bestrijding met name als doel der vereen, is aangewezen, en dat de financiën met f 100 zijn versterkt door contributie-ver hoogingen. Rekening en verantwoording Werd gedaan over 1920 en 1921. De ont vangsten bedroegen in 1920 f 738,165, de uitgaven f 421,87, alzoo een batig slot van f 316,29°. Voor 1921 waren deze getallen respectievelijk] f 961,94®, f 577,11® en f 384,83. Aan den magazijnmeester Werd, op zijn verzoek, een hoogere ver goeding toegewezen. In 1922 hoopt de vereen, speciaal ook de t.b.c.-bestrijding ter hand te kunnen nemen. Aan 't slot dankte dr. Huese den scheidenden secretaris en waarne- menden penningmeester, ds. Van Meer, voor zijn werk in 't belang der vereen, verricht. BRUINISSE. De heer J. Verhage, werk zaam ten postkantore te Zaandam, voor dien alhier, heeft met goed gevolg het examen voor het postradicaal afgelegd. ST.-ANNALAND. Verleden Maandag zijn hier een paar troepjes wilde zwa nen opgemerkt, die hier bekend staan onder den naam van „Denen". verkoopingkn, enz. BROUWERSHAVEN, 8 Febr. Ten over staan van notaris Korteweg werd heden publiek verkocht het huis en erf in de Zuiddijkstraat, bewoond geweest door Wijlen den heer J. van Burg. De op brengst was f 1560,—. rechtzaken. Broekhuis voor het Haagsche Hof. De affaire der Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank met de opzienbarende loterijmanipulaties waaraan de naam Broekhuijs onafscheidelijk verbonden is werd Woensdag voor het Haagsche hof voor de tweede maal in al haar finesses uitgeplozen. Van 22 tot 29 September van het vorig jaar diende de zaak tegen den 39-jarigen Rotterdamschen zaakwaarnemer Willem Hendrik Broekhuijs voor de Arrondisse- ments-Rechtbank te Rotterdam, welke ein digde met de veroordeeling van beklaagde tot een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar. De rechtbank kwalificeerde het feit als het voortgezette misdrijf van oplichting onder de verzwarende omstan digheid van recidive. Voor het in de tweede plaats ten laste gelegde, de schijnkoopen van Staal en de villa „Bosch en Veld" werd Broek huijs vrijgesproken, evenals van de be schuldiging van verduistering van f 4000 ten nadeele van de weduwe Van Vliet. De rechtbank achtte het wettig en over tuigend bewijs in deze zaak niet gele verd. Het O.Mi had voor deze laatste zaak terugwijzing naar den rechter-com- massaris gevraagd en voor de zaak van de Rotterdamsche Handels- en Landbouw bank 3 jaar gevangenisstraf geëischt. Broekhuijs kwam van dit vonnis in hoo- ger beroep en zoo genoot het Haagsche Gerechtshof de eer den vindingrijken zaakwaarnemer voor zich te zien ver schijnen. is, naar wel eens beweerd wordt, danig in verval. Dat er toen meer ziekten van de spijsverteringsorganen zijn voorgeko men, durven we niet zeggen. Wel we- *ten wij dat er destijds, ook met het oog op het bevolkingscijfer van 6150 zie len, meer geneeskundigen en apothekers waren dan nu. Er practiseerden de me- dicinae doctores R. C. Ermerins, N. de Kater, M. Bruijnvisch Maatjes en F. Kei ler, benevens de heel- en vroedmeesters J. van der Baan 'èn J. van Oostenrijk. Als verloskundige had van der Baan (hij (was de vader van den bekenden Zeeuw- schen kerk-historicus Joost van der Baan) een grooten naam. Voorts waren hier twee vroedvrouwen gevestigd. Apothekers telde men er vijf: I. van der Moer, F. R. Bennet van der Grijp, Ph. L. Maatjes, A. Hertsteijn en G. de Jonge den Boer. Eene „Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt" oefende controle uit en gaf nuttige wenken en voorschriften. Voor het vaccineeren werd hier al se dert 1797 gezorgd en in 1805 en 1808 Werd den predikanten der onderscheide ne gezindten opgedragen, van den kan sel „de inenting der zoogenaamde koe pokken" met ijver en alle gepaste drang redenen aan tel bevelen. In een der ka mers van het Burgerweeshuis werd gratis ingeënt en alle bejaarden die zichzelven en ouders, die hunne kinderen boven de 14 jaar daaraan onderwierpen, bekwa men eene premie van een gulden. Reeds sedert 1805 was het hier verplichtend gesteld om aan een huis waar pokken heerschte een bordje uit te hangen of een papier aan te plakken met het op schrift „Kinderziekte" en sedert 1826 wer den de daaraan overleden personen op een afzonderlijke plaats ten Noorden der Groote Kerk begraven op zoodanige diepte, dat ten minste een el aarde boven de kist zich bevond, terwijl op het deksel der kist met koperen kopspijkers het Uit de getuigenverklaringen is volgens het O.M. duidelijk gebleken, dat hier verduistering is gepleegd. Wegens het plegen van dit misdrijf eischte het O.M. 1 jaar gevangenisstraf met beklaagde's onmiddellij ke inhechtenisneming. Bij de voortzetting van deze zaak vroeg de verdediger vrijspraak en verzette zich tegen den eisch tot gevangenneming. Uit spraak over 14 dagen. Daarna werd gepauzeerd. Na de pauze diende de tweede zaak tegen Broekhuijs en wel de voornaamste, n.l. zijn aandeel in de affaire der Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. onderwijs. Op gemeantekosten per rijtuig naar school. Een landbouwer te Bakkeveen (Fr.) ver zocht den Raad van de gemeente Opster- land om voor elk winter-half jaar hem uit de gemeentekas te vergoeden de on kosten verbonden aan het vervoer met gesloten rijtuig van zijn drie leerplichtige kinderen naar de school voor gerefor meerd onderwijs te Wijnjeterp, omdat de school 7 K.M. is verwijderd van zijn wo ning en binnen dien afstand geen school is, waar onderwijs in de door den aan vrager gewenschte richting wordt gege ven. De raad wees het verzoek af op( grond, dat naar zijne meening niet aan te nemen is, dat de lager-onderwijswet zoo ruim moet worden opgevat, dat onver mogende ouders hunne kinderen op kos ten van de gemeente per rijtuig (geen openbaar vervoermiddel) kunnen laten brengen naar de door hen gewenschte school, welke kosten, als in dit geval, voor kinderen uit één gezin f 1000 per jaar kunnen beloopen; uit de consequenties van een gunstige beschikking op hun verzoek zouden financiëele gevolgen voor de ge meente voortvloeien, welke niet te over zien zijn. Het tegen deze afwijking ingestelde be roep werd door de Gedep. Staten van Friesland toegewezen uit overweging, dat ingevolge de lager-onderwijswet 1920 in gevallen als hierbedoeld desverlangd steun uit de gemeentekas wordt verleend ter tegemoetkoming in de kosten ver bonden door het bezoeken der op groo teren afstand dan 4 K.M. gelegen school en deze kosten zoo noodig geheel uit de gemeentekas worden vergoed, terwijl de wet geen beperking bevat dat alleen de kosten van een openbaar middel van vervoer voor vergoeding in aanmerking komen. Gedep. Staten erkennen ten volle het bezwaar van den Gemeenteraad, dat een gunstige beschikking op dit en dergelijke adressen tot aanzienlijke financieele of fers van de gemeente zal kunnen 'lei den, doch dat de wet hiermede geen rekening houdt en eenvoudig bepaalt, dat de steun desverlangd wordt verleend en zoo noodig geheel1 uit de gemeentekas moet worden vergoed. Ged. St. bepaalden dat de gemeente Opsterland de gevraagde vergoeding zal Verleenen en dat de aanvrager daarin f 20 per halfjaar zal bijdragen. OUD-VOSSEMEER. Door mej. F. Leef- lang, onderwijzeres aan de O.L. school alhier, is tegen 1 Mei a.s. eervol ont slag gevraagd. predikbeurten. Zondag 12 Februari. Zierikzee. Geref. Kerk. 10, Leesdienst en 6.30 ure, de heer Den Boer, Theol. cand. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, de. v. d. Molen. Evange lisatie JeruSl. 10 en 7 ure, de heer Storm. Kerkwerve. 2 ure, ds. Yan Meer (Doops- bediening). Serooskerke. 2 ure, ds. Poort. volle woord „kinderziekte" moest gesla gen worden. De ziekte kwam nog al eens voor en ni( weinigen droegen op het gelaat daarvan de sporen. Trouwens was dc gezondheidstoestand in het al gemeen destijds zeer ongunstig en de kindersterfte groot, want op een bevol king van 6150 inwoners was in 1822 een sterftecijfer van 189 niet gering, n.l. 85 volwassenen en 104 kinderen. Voor de veiligheid van de burgerij werd gewaakt door een schout of chef der veldwachters en twee dienaars van politie, benevens door vier nachtwachts. Eerstgenoemde had eene jaarwedde van f 300, wat door de Stad aan het Rijk werd vergoed; de politie-dienaars trok ken f 200 en de nachtwachts samen f 350 per jaar. Een commissaris van politie werd hier eerst in 1830 op f 500 bezol diging benoemd. Het bureau van politie, destijds en nog zeer lang daarna als „nachtwakershuisje" bekend, stond in de Korte St.-Janstraat" (toen D 358, het achterhuis van wat nu D 359 is). Later is het overgebracht naar het accijnshuisje op de Appelmarkt. De nachtwachts, toen nog van klappers voorzien, lieten zich om het uur hooren met hun „vier uur heit de klok" of welk uur ze dan ook mochten aankondigen, door welk geluid straatschenders en inbrekers tijdig ge waarschuwd werden om zich uit de voe ten te imaken of te verschuilen. Die klappermans werden ook voor wekkers gebezigd, die op bepaalde uren van den nacht aanbelden of met lange stokken tegen de ruiten der bovenverdiepingen tikten, gewoonlijk met dezen of soort gelijken uitroep „vijf uur en mooi weer", of „drie uur en regen", enz. Evenals nu had de brandweer toen vier spuiten tot hare beschikking en de uitvoerige „Ordonnantie op den Brand" (van 1798 bleef tot 1825 van kracht. Vele bepalingen daaruit zijn in opvolgende reglementen overgenomen. Eigenaardig Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesse. 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle 9.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 2 ure, ds. Boogaard. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goedhuis. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Ende van Kamperland. Zonnematre. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. Van Meer (Avondmaal). Drelschor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. v. d. Linden. Nleuwerkerk. 9.30, geen dienst en 2 «re, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Wielenga; 5 30 ure, Leesdienst Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, Leeskerk, 2 idem (Voorber. H. A.) en 5.30 ure, idem. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Slr]ansland. 2 ure, dr. Weeda. Bruinlsse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. St.-FIIlpsIand. Geen opgaaf ontvangen. Tholen. 9.30, ds. Keiler en 2 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 9.30 en 6 ure, ds. Bolwpn. Geref. Gem. 9.30, ds. Neerbos van Terneuzen, 2 idem (Doopsbed.) en 6 ure, idem. St.-Maartenadljk. 9.30, Leeskerk en 2 ure» ds. Keller. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure» Leeskerk. Oud-Vossemeer. 9.30, ds. Van Griethuijzen en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. P«ortvilet. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scberpenisse. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, geen dienst. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenlsse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Van Griethuijzen. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. van heinde en ver. De campagne der Spanjaarden te gen Marokko is stopgezet. Op het station te Keulen is een trein door 't weigeren der remmen tegen een stootblok gereden. 2 wagons wer den in elkaar gedrukt, waardoor 4 rei zigers werden gedood en 36 gewond. De koning van Denemarken zal den 14en dezer zijn aangekondigd bezoek aan Stockholm brengen. Het is te Weenen thans ook weer bitter koud en er dreigt kolennood. De universiteiten en vel;e andere openbare instellingen zijn gestoten. De kroning van Paus Pius XI zal Zondag a.s. in de Vaticaansche basiliek plaats hebben. Tengevolge van de groote overbe volking der gevangenissen in Noord-Indië heeft de regeering te Madras het stelsel van verbanning van gevangenen naar de Andamaneilanden wederom ingevoerd. De Fransche regeering dringt er in een nota aan Londen op aan de con ferentie te Genua drie maanden uit te stellen. Ook de Berlijnsche gemeente-werk lieden hebben besloten de staking op te heffen. De vlootovereenkomst te Washing ton brengt voor de Ver. Staten een be sparing mede van 200 millioen dollar en voor Japan en Engeland een ongeveer glelijk bedrag. Was het, dat de kosten voor het onder houd der brandspuiten, lantarens en nachtwacht gevonden werden uit een om slag, geheven van de huurwaarde der gebouwde eigendommen. Brand kwam, evenals nu, afwisselend met grootere en kleinere tusschenruimten voor. Dé eenige brand in 1822 viel voor op 10 September in een huisje in het St.-Jacobsstraatje en deelde zich mee aan een aangrenzend schuurtje. Daar het mid den in de kermis was, maar al laat in den nacht, waren alle kramen reeds gesloten; maar als door een tooverstag Werden ze onmiddellijk geopend en even als alle huizen in de buurt van licht voorzien, wat een gevolg was van over oude bepalingen in de brandreglementen. De rechtspraak werd hier sedert 1811 uitgeoefend door een „Rechtbank van Eersten Aanleg", die het oude college van Schepenen verving en door een Vredegerecht. Beide waren op het stad huis gevestigd. Eerstgenoemd lichaam be stond uit de heeren mrs. H. van Adri- chem, president, J. M. Moens, J. Tromp en M. B. de Jonge, rechters; griffier Was mr. A. J. F. Egter en officier van justitie mr. J. O, Kroef. De laatste werd evenwel algemeen nog baljuw genoemd. Vrederechter was mr. A. J. H. W. baron van Dopff en griffier mr. N. G. van IJsselsteijn. Lijfstraffen werden nog altijd uitge voerd op een schavot voor 's Graven steen en als die aan de stad behoorende stellage moest opgeslagen worden, kwam daartoe tijdig een verzoek in van den Officier van Justitie. Sedert ongeveer een tiental jaren lag het rustig in de stadsschuur opgeborgen, toen het voor het eerst in 1822 weer. eens dienst moest doen, daar op Don derdag 11 April, 's middags 12 uur, vier personen gegeeseld en een ervan, eene vrouw, bovendien nog gebrand merkt moest worden wegens dieverij, De vroegere Italiaansche premier Orlando is met de vorming van een nieuw kabinet belast. Op last van president Harding is al het werk aan de 14 kapitale Ameri- kaansche oorlogsschepen opgehouden, overeenkomstig de bepalingen van het vlootverdrag. In Frankfort a/d. Main was het Woensdag de koudste dag die daar se dert jaren is opgeteekend. Op sommige oogienblikken vroor "het 23 graden. De Noorsche kust wordt nog steeds door ijs geblokkeerd. Aan geïsoleerde kuststeden wordt per vrachtauto voedsel gezonden. Telegrammen uit West- en Zuid- Noorwegen zeggen dat er zachter weer op til is. Ter uilvoering van de bepalingen der Washingtonsche overeenkomst heeft de Amerikaansche regeeeriing de bestel lingen van nieuwe kanonnen voor de Philippijnen geannuleerd. De bladen te Odessa maken mel ding van een spoorwegongeluk in de Oekraïne, waarbij 73 wagons werden ver nield, ruim 20 personen werden gedood en 8 zwaar gewond. verschillende berichten. De moord te Rotterdam. De aangehou den 18-jarige kantoorbediende C. B. heeft bekend den moord op den koopman H. B. uit de Leeuwenlaan te hebben ge pleegd. De afgelegde bekentenis van het jongemensch komt ongeveer op het vol gende neder. Een jaar geleden onge veer, toen hij werkzaam was op een assura tiekanloor in de Wijnbrugsiraat Alhier, stal hij daar op het kantoor f 11550. Van het gestolen geld leende hij f 1300 aan den vermoorden koopman H. B., waarbij hij dezen tevens vertelde, op welke wijze hij aan het geld gekomen Was. Telkens, wanneer hij later zijn geld terugvroeg, Werd hij, zooals hij zegt, door den vermoorde bedreigt met ken nisgeving van den diefstal aan de po litie. Van het geleende geld ontving hij geen cent terug. De vermoorde zou hem, altijd onder pressie van aangifte van den diefstal, ook verzocht hebben om brand te stichten, hetgeen hij weigerde. Ten einde raad, pleegde hij overleg met zijn broeder, die student is in de Oostersche talen te Leiden en zij besloten den koop man H. B. uit den weg te ruimen. De gebroeders hadden afgesproken, dat zij met den koopman naar den Walenbur- gerweg zouden wandelen, waar het stil en afgelegen is en dat, zoodra de stu dent bukte, dit voor den jongste, den kantoorbediende, het sein zou zijn om te schieten. Gekomen op den Walen- burgerweg achtten beiden den toestand daar niet veilig. Daarom werd doorge wandeld naar den Essenburgsingel. De kantoorbediende liep naast den koopman, onder zijn jas ter hoogte van de heup een geladen revolver houdende en in afwachting van het te geven sein op zijn broeder lettende. Toen zij niemand in de omgeving zagen, werd dit sein nabij de fabriek van gebr. Bervoets ge geven en loste de jongste broeder het schot, dat den koopman van beneden af in het hoofd trof en hem dadelijk op den grond deed vallen. Na het plegen van den moord zijn beiden naar het ouderlijk huis gegaan en is de student daarna naar Leiden vertrokken, de revol vers medenemende. De Leidsche student is waarschijnlijk naar Berlijn gevlucht. Zijn pas voor Duitschland en wat hij voor de reis behoefde, was voor het -plegen van den moord in gereedheid gebracht. De te Leiden gearresteerden student waarna ze allen te' Middelburg in het spinhuis werden gezet. Een der gestraf ten had in den volksmond den gemoe delijken bijnaam van „Keesje hoe gaat 't". Op Maandag 17 Juni van hetzelfde jaar werden nog een man en een vrouw, ook wegens diefstal, terzelfder plaatse gegeeseld en eveneens te Middelburg ge vangen gezet. Omdat het schavot lang ongebruikt was geweest, moesten er nog ial herstellingen aan plaats hebben en daar de executie onder een galg moest ge schieden, werd zoo'n voorwerp en bij- behoorende ladder nieuw gemaakt, wat aan de stad nog een honderd gulden kostte. In 1823 deed het schavot nog eens dienst, maar toen opgeslagen voor het stadhuis. Het betrof toen het aan plakken van een vonnis tegen een voort vluchtige, wat geschiedde aan een bord, dat aan een op het schavot geplaatsten paal was bevestigd. Gelijk bekend is, trekken executies altijd ontelbare toe schouwers, voornamelijk vrouwen, en wanneer voor 's Gravensteen een derge lijke akeligheid moest plaats hebben, wa ren de ramen der nabijgelegen woningen dicht bezet met nieuwsgierigen en de straat, ook aan de overzijde der haven, zwart van [menschen. Bij de wet van Juni 1854 verdwenen in ons land de schavotstraffen van tepronkstelling, gee- selen, brandmerken enz. en eerst in 1870 werd de doodstraf afgeschaft. De laat ste doodstraf in Zeeland is, naar wij meenen, op 11 Februari 1850 te Middel burg voltrokken, toen de geneeskundige van Koewacht, die zijne vrouw lang zaam had doodgemarteld, zijn leven aan de galg liet. Daar niet altijd voor de lijfstraffen een scherprechter voorhanden was, ontbood men bij voorkomende ge legenheden zoodanig persoon van Mid delburg of Bergen-op-Zoom. (Wordt vervolg).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5