Zierikzeesche Nieuwsbode lnformatieünrcaa B. H. (DELER, Stoffen abonnement: Vrijdag 10 Febr. 1922. zierikzeesche courant. advertentiên: EERSTE BLAD. Gekleurde en Zwarte Zwart Cheviot, DEKENS. Russische Fantaisie Kleedjes. HINDERWET. HINDERWET. Algemeen Overzicht. buitenland. binnenland. Uit Stad en Provincie Nieuwstraat D 233, ZIERIKZEE. Prjjs per 3 maanden f 1,50, fraoco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10736. lending op dell dag van ult- Dlr. i J. DE LOOZE Jr. UltK-RadlBt. M. J. KOSTEN, yó6r are- Dit nnmmer bestaat alt 3 bladen. MANUFACTUREN, - ZIERIKZEE. van af 85 ot. per el. Zoo juist ontvangen PRACHT-KLEUREN. Gevonden voorwerpen Een damesrijwiel, een fietslantaarn, twee portemonnaies met geld, een band van een damesmantel, een handschoen. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau ran Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zizrikzeb maken bekend, dat het verzoek van J. A. VAN DE Z ANDE, broodbakker alhier, om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, no. 1030, een bestaanden oven te mogen afbreken en een nieuwen heetelucht-oven te mogen plaatsen, door ben ie ingewilligd. Zierikzee, 8 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken, met wijziging van hun publicatie van 1 Februari 1922, bekend, dat de beslissing op bet verzoek van J. H. BROUWER, broodbakker alhier, om vergunning tot het afbreken van den bestaanden oven en het bouwen van een nieuwen heeteluebtoven in de bakkerij van het perceel, staande aan de Lange Nobelstraat, wijk A 166, kadastraal bekend in sectie A No. 2131, door ben is VERDAAGD tot 28 Februari 1922, op grond, dat bet bericht, bedoeld in artikel 12bis der Hinderwet, nog niet van den Hoofdinspecteur van den Arbeid in het 10e District der Arbeids inspectie is ingekomen. Zierikzee, den 8 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De tijd, welke ligt, tusschen het over lijden van paus Benedictus XV en de verkiezing van Pius XI, is ditmaal al heel kort geweest. Evenals bij wereldsche vorsten geldt ook hier: „de koning is dood, leve de koning"; geen rijk kan zonder hoofd ge laten worden, evenzeer moet de Roomsch Katholieke Kerk een hoofd hebben. Vermeldenswaard is het feit dat de nieuwe kerkvorst een groot alpinist is. welke omstandigheid is te danken aan de omgeving waar hij het levenslicht aanschouwde, n.l. in het dorpje Desio tusschen Milaan en het Como meer. Van jongs af het klimmen gewoon, maakte hij op 50-jarigen leeftijd nog heele klim partijen mede, totdat hij naar Rome ver trok, ver van zijn geliefde Alpen, om daar eenmaal te worden het hoofd der Roomsche kerk. De Washingtonsche conferentie is na een arbeid van bijna 3 maanden opge heven, nadat president Harding in zijn afscheidsrede gewezen had op het groote nut dat deze hooge vergadering had af geworpen. Met nadruk wees hij, en met recht, op de vlootovereenkomst, welke, behalve haar pacifistische idéé, een niet te over schatten geldelijk voordeel voor de mo gendheden meebrengt. De poging tot gedeeltelijke ontwape ning werpt evenwei meer gewicht in de schaal dan de kostenbesparing. Dat het Amerika ernst is met haar pacifistisch streven, moge o.a. ook hieruit blijken, dat de Amerikaansche regeering besloten •heeft, het werk aan 14 slagschepen, die reeds op stapel stonden, te doen stop zetten. Dergelijke daden moeten bijdra gen tot stopzetting van den ongeoorloof- den en onzaligen wedstrijd in 't bouwen van moderne zeekasteelen, welke vroeg of laat moet uitloop en op een mensch- onteerenden volkenkrijg, waarmee wij al len van al te dicht bij hebben kennis gemaakt. De geschiedschrijver zal eenmaal den naam van den tegenwoordigen Ameri- kaanschen president met gulden letters schrijven in het boek der wereldhistorie, Want van dezen magistraat is de eerste stoot uitgegaan, welke leidt tot geleide lijke ontwapening. Even spoedig als de spoorwegstaking in Duitschland is uitgebroken, is ze ook Iweer opgeheven, na echter een groote stagnatie in het rijk te hebben teweeg gebracht. De welkome gelegenheid voor de radi cale en communistische elementen om eens heerlijk in troebel water te kunnen visschen is gelukkig verdwenen en "de Berlijnsche gemeente-werklieden, die de stad de zegeningen van de stakingsdagen hebben doen genieten, zijn, niettegen staande 2/3 hunner zich vóór staking uit sprak, weer aan den arbeid gegaan. De Duitsche spoorwegstaking is door de stakers verloren. Juist op 't oogen- blik dat Donderdagavond de Rijksdag zitting leen (aanvang nam reden de eerste trams weer. Weinig leden ontbraken, zoo dat mag gezegd worden, dat de tech nische noodhulp goede diensten heeft bewezen toen het verkeer stop stond of groote stagnatie ondervond. De dood van generaal De Wet in het begin dezer week noopt ons eenige woor den te wijden aan de nagedachtenis van een man, die zich, behalve bij zijn land- genooten, een plaats had veroverd in het hart van bijna iederen Nederlander. Met Christiaan de Wet is heengegaan een der groote figuren van den Boeren oorlog van 1899—1902, toen een klein, maar dapper volk van Hollandschen stam, met ontembaren moed vocht voor zijn onafhankelijkheid tegen het machtige Al bion, dat den ondergang van dat dappere volk had gezworen. De Wet hield Europa in spanning toen men zijn heldenstukken vernam, welke hij verrichtte in Natal en den Vrijstaat voor de onafhankelijkheid van zijn ge liefd Zuid-Afrika. Doch toen Kitchener's leger de voor naamste plaatsen had bezet, de hoeven verbrand, de vrouwen in concentratie kampen had opgeslotene...toen was de kracht der Boeren gebroken, al drong de Wet nog tot volhouden van den guerilla-oorlog aan. Tot het laatst bleef hij tot de onver zoenlijken behooren, maar tenslotte moest ook hij ervaren dat tegen de overmacht niet te vechten valt. Nooit heeft hij zijn ideaal voor een onafhankelijk Zuid-Afrika prijs gegeven en in het begin van den wereldoorlog nog getracht met een aantal onverzoen lijken het gehate Britsche juk af te schudden. Wij Nederlanders, die onze onafhanke lijkheid hebben bevochten in een jaren langen krijg, kunnen zoo goed indenken wat een de Wet moet bezield hebben toen hij nog onverzwakt in de kracht zijns levens aan 't hoofd zijner landge- nooten door Afrika's vlakten den vijand ontsnapte of najoeg. Wij waardeeren in hem den onver- moeiden strijder voor de nationale zelf standigheid van het stamverwante Zuid- Afrikaansehe volk. woordige Moskou, al die schoorsteenpij pen, die uit de ramen steken en de muren van statige huizen zwart rooken, besluit het verhaal in de „Chicago Tri bune". De begrafenis van De Wet. Een ontzaglijke menigte was aanwezig hg de indrukwekkende begrafenis van De Wet, die begraven is aan den voet vaa het monument voor de vrouwen en kinderen, die tijdens den Boerenoorlog in de concentratiekampen zgn gestorven. Onder de slippendragers waren Smuts, Hertzog, andere leiders in den Boeren oorlog, en Reitz, de ex-preBident van den Oranje-Vrijstaat. De gouverneur-generaal was vertegenwoordigd in den stoet, waaraan ook deelnamen leden van de regeering, de administratie en de rech terlijke macht, zoowel van de Unie als de provinciën. Het mond- en klauwzeer in Engeland. In het Lagerhuis deelde de minister van landbouw Bosoaweu mede, dat het mond- en klauwzeer op 25 Januari uit brak en dat er tot 7 Februari op 477 boerderijen gevallen der ziekte waren aangetroffen. 8500 stuks rundvee, 1000 schapen en 2500 varken» waren afge maakt. Het aantal stuks rundvee, dat afgemaakt wa», bedroeg slechts 11 °/0 van den totalen rundveestapel. De methode van het slachten van besmette dieren of dieren, die waarschijnlijk besmet zul len worden, was volgens den minister de beste methode, die kon worden aan vaard om de ziekte uit te roeien. Nederland met betrekking tot zijn insulair bezit in het gebied van den Stillen Oce aan zullen eerbiedigen. Uit Moskou. Een telegram uit Moskou aan de „Chi cago Tribune" meldt, dat de vorige week de gevel van een huis tegenover .het Kremlin plotseling naar voren boog en instortte. Negen voorbijgangers werden gedood en nog drie menschen in het gebouw, toen even later het dak en de eerste en tweede verdieping instortten. Het ongeluk was te wijten aan het weg hakken van al het houtwerk in het ge bouw, dat gebruikt was als brandstof. Overal in Moskou ziet men heel of half uitgebrande huizen. Sommige staan leeg, omdat de waterbuizen en ramen kapot zijn. 's Nachts ziet men schaduwen van menschen die hout zoeken of bak- steenen, welk laatste artikel gebruikt wordt om kleine vierkante kacheltjes te bouwen, die de groote tegelkacheltjes uit het oude Rusland vervangen. Dat hout stelen is natuurlijk streng verboden en er zijn gevallen, dat de dieven die op heeterdaad betrapt werden tegen den eersten den besten muur werden gezet en doodgeschoten. Vroeger zei men al dat een menschenleven in Rusland slechts één kopeke waard was, maar nu het geld zoo in waarde gedaald is, is dat nog goedkooper geworden. Het huis waar het bovenbedoelde on geluk gebeurde en de beide belendende huizen werden bewaakt om indringers te gen te houden, maar men denkt, dat de houtdieven via een binnenplaats hun doel hebben weten te bereiken. Men vroeg eens aan het hoofd van de brandweer, waarom er in Moskou, met ai die houten huizen en de vaat bevroren waterleiding, zoo weinig bran den voorkwamen. Hij antwoordde, dat het gebrek aan brandstof daar de oor zaak van itfas, zoodat men daar eigen lijk nog dankbaar voor moest zijn. Op het oogenblik gebruiken 95 percent der bewoners het kleine kacheltje van baksteen, idaf ^midden in het vertrek wordt geplaatst, om te koken en voor verwarming, met een schoorsteentje naar het raam. Dat is typisch voor het tegen Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 9 Februari. De interpellatie-Marchant wordt toege staan, zij zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Buitenlandsche Zaken. De heer Fleskens komt op voor de belangen der Nederlanders wier eigen dommen in Nederland, België en Frank rijk schade leden tijdens den oorlog. De heer Gerretson dringt aan op bree der voorlichting der pers over buiten landsche aangelegenheden. De heer Schokking hoopt dat de Staten inderdaad gebruik zullen maken Van het permanente hof van internationale jus titie. Spr. zal niet terugkomen op de kwestie van den internuntius bij de aan bieding zijner geloofsbrieven. Alleen vraagt hij of het departement niet reeds dadelijk toen het van den inhoud der rede kennis kreeg, dus vóór de aanbie ding der geloofsbrieven onzen gezant bij den H. Stoel opdracht had kunnen geven om op den minder gelukkigen vorm te Wijzen. De heer Van de Laar wenscht opne ming van Duitschland in den Volken bond, die moet worden omgezet in een west- en midden-Europeeschen Staten bond. De heer Wijnkoop verwijt aan de re- geeriag dat jïj geen interventie aanpood in den Turksch-Griekschen oorlog. Hij bepleit opneming van Rusland in den Volkenbond en vraagt hoe het staat met de hulpverleening aan Rusland De heer Brautigam wijst op het be lang van herstel van Rusland voor West- Europa. De heer Van de Bilt vraagt afschaffing van de passen naar België. Minister van Karnebeek zal aan de passenquaestie aandacht wijden. Naar on hebbelijke bejegening van Nederlanders in Duitschland zal een onderzoek worden ingesteld. De oorlogsschadevergoeding aan Neder landers is nog weinig gevorderd. De mi nister blijft evenwel zijn pogingen voort zetten. De minister erkent het belang van her stel van Rusland. Dit moet echter worden bekeken op breeden grondslag en zulks kan geschieden op de conferentie te Ge nua. Steunverleening aan Rusland ressor teert onder Binnenlandsche Zaken. Ook de minister verwelkomt het Per manente Hof van Internationale Justitie. De TOlkenboqd kan nog altijd de po litiek niet missen; deze zal evenwel meer en meer moeten plaats maken voor de rechtsgedachte. De Opperste Raad zal steeds verder moeten wijken voor den Volkenbondsraad. Dè minister heeft met voldoening ken nis genomen van de laatste verklaringen der Belgische Regeering aangaande de Nederlandsch-Belgische geschillen. Hij herhaalt, dat die geschillen met goeden wil aan beide zijden kunnen worden op gelost. Nederland heeft de uitnoodiging tot de conferentie te Washington!* aangeno men om als koloniale mogendheid acte de présence te geven en om het moreel effect te helpen verzekeren. Bij het mili tair overleg was ons land niet betrok ken. Het heeft er ook geen deel aan g]enomen. Nederland is niet uitgenoodigd tot deel neming aan het Viermogendheden-Con- tract en heeft om die deelneming niet verzocht. Daardoor kwam het afgezon derd te staan van de andere mogend heden dié bezittingen hebben in de Stille Zuidzee. Evenwel hebben Amerika, Enge land, Japan en Frankrijk ieder afzonder lijk verklaard, dat zij de rechten van ZIERIKZEE. Door 't bestuur der Concertzaal daartoe uitgenoodigd, woon den we Donderdagavond een demonstra tie b\j van de door den heer Th. v. d. Lugl geschilderde tooneel decoraties. Genoemde heer, die zgn sporen op dit gebied reeds lang heeft verdiend en gewerkt heeft in de groote steden van ons land, heeft hier ongeveer 12 weken vertoefd, om het tooneeldécor der Con certzaal, dat zoo dringend verbetering behoefde, te herscheppen met andere kleuren en lgnen. Het gordyn achter het vaste scherm heeft een licht ondergordgn gekregen, in de plaats van het eenigszins drukke motief, dat daarop geschilderd was. Behalve de verschillende kamer-, salon- en kantoordécors, zgn het bosch- en straatdécor het fraaist. Het straatdécor is heel goed geslaagd en geeft, nit het midden der zaal gezien, een heel mooi effect. Het boschtooneel is fraai uitgevoerd; het geeft een heel aardig laantje te zien, met aan den zgkant een kerk- of kloos terdécor. Met genoegen mochten wy consta- teeren dat het geheel een groote ver betering heeft ondergaan. Een der bestuursleden dankte dan ook den heer Van der Lugt voor hetgeen hy heeft gewrocht. Hg hoopte dat het werk zgn nut zal afwerpen voor de vennootschap, en ten gerieve en ten nntte zal zgn voor 't publiek, dat deze zaal bezoekt. Even als vorige jaren, zal Zaterdag half drie een gsfeest worden georgani seerd, voor éèn persoon uit elk behoeftig gezin, tot het uitreiken van levens middelen (waarschgnlgk brood en spek). Aanmelding moet geschieden aan het Volkskoffiehuis heden avond, tusschen 7 en 8 uur. Zg, die met dit idéé sympathiseeren, gelieven hun bgdrage ter hand te stellen aan den voorzitter van het comité, den heer Matthgsse, of op de lgst, die daar voor zal circuleeren, te teekenen. De minister van Arbeid heeft goed gevonden dat de vroeger toegekende bydrage voor woningbouw, zal worden uitgekeerd aan de gemeente St. Anna- land, ten behoeve van J. M. Soeters (restant) f 1000. THOLEN. By de Dinsdag gehouden candidaatstelling voor de Kamer van Koophandel in het district Breda, waar onder behoort geheel Westelgk Noord- Braband met het eiland Tholen is o. m. als een der elf leden in het klein bedrgf gekozen verklaard de heer G. Amsing Jr. alhier. De auto-onderneming van den heer C. Krgger mag zich steeds in een be langstellend publiek verheugen. Mede ook mag geconstateerd worden, dat de wagens op tgd vertrekken en aankomen dat er met deze koude dagen een tamelgk druk gebruik van gemaakt wordt. De behoefte aan een brug doet zich al meer en meer gevoelen. Wat zou het voor velen een genot zgn als deze er lag en deze autodienst van afStave- nis8e tot Bergen-op-Zoom kon geëxploi teerd worden. Doch zoolang het Thool- sche Veer bestaat is dit voor dit doel een geducht struikelblok. Immers met het op- en afrgden der veerdammen lgdt het materiaal zoodanig dat dit den aan nemer groote Bchade berokkent. We hopen, dat er spoedig een definitief be sluit moge vallen en de antodienBt door loopend tot Bergen-op-Zoom mag worden uitgebreid. Voor opleiding tot Rijks- klerk, Kommies, Politle- Agent, Bewaarder of Hulpkeur- meester, schrgve men aan P. BOER, Nieuw-Amsterdam. de eilanden Vlieland, Terschelling, Ame land en Schiermonnikoog, welke reeds sedert dagen van de buitenwereld zgn afgesloten. Het overbrengen van de post is in de huidige omstandigheden een verre van gemakkelgke taak. Indien de vorst aanhoudt en de eilanden van het verkeer blgven afgesloten, zal de K. L. M. regelmatig post- en postpakketten erheen vervoeren in opdracht van onze Postergen. Doodelyke vergissing. In het grens- plaatsje Millingen heeft de metselaar J. L. bg vergissing uit een flesch zoutzuur gedronken, in de meening. dat het water was. Na een imartelgk Igden is hy be zweken. VAN HEINDE EN VER. In Noord- en Midden-Italië is ge weldig veel sneeuw gevallen. In Noord- Italië zgn verschillende sneltreinen in de sneeuw blgven steken. Tengevolge van sneeuwstormen in Zuid-Slavië zgn alle verbindingen met Belgrado verbroken. De oudste bewoner van Amerika, John. Smith genaamd, is op 137-jarigen leeftgd overleden. Alle Britsche politietroepen, de z g. black-and-tans", die in Ierland dienst hebben gedaan, hebben nu het Iersche grondgebied verlaten. Op 31 Maart zullen allen worden ontslagen. President Harding wijst deelneming aan de Genueesche conferentie af, op grond, dat Amerika zich buiten de Euro- peesche zaken wil houden. Een telegram uit Brisbane meldt, dat de groote overstroomingen in Queens land aan honderdduizenden schapen het leven hebben gekost. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. De zaak-Broekhuis. (Zie bijvoegsel Het Haagsche gerechtshof heeft Don derdagmorgen de zaak tegen W. H. Broekhugs voortgezet. Na verhoor der getuigen eischte het O. M. tegen beklaagde wegens oplich ting en wegens het door valsche voor spiegelingen het publiek bewegen tot deelneming aan schuldbrieven en aan- deelen in een onderneming: (de Rotterd. Handels- en Landbouwbank), veroordee ling tot 2 jaar gevangenisstraf met last tot openbaarmaking van deze veroor deeling. Do verdediger, mr. Bourlier, conclu deerde, dat hetgeen gebeurd is, eigen lgk niets anders is dan een verboden loterg; een overtreding der Loterywet. Hg ein digde met vrgspraak te verzoeken. Het verzoek om invrgheidsstelling werd geweigerd en de uitspraak bepaald op 22 dezer. AMSTERDAM (V. D.) Donderdagavond omstreeks 7 uur brak brand uit ia de aannemersloods bg de nieuwe water werken der Amsterdamsche waterleiding. Ongeveer 11 uur was men den brand meester. De opgeslagen magazgngoe- deren, w. o. rubberplaten, werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt f 20,000. SCHIERMONNIKOOG (V. D.) Zeven personen van de gsvlet zitten op En- gelschmanplaat; men ziet ze loopen. Er kan wegens het vele zachte drgfijs geen hnlp worden geboden. Men zal trachten ze met een stoomschip van de plaat af te halen. ROME (V. D). Tengevolge van de tegenwerking der volkspartg heeft Or lando zgn mandaat als kabinetsformateur neergelegd. Volgens de Tribuna zou Bonomii van den Koning opdracht heb ben ontvangen een nieuw kabinet te vormen. FRIEDLAND (V. D.) Kinderen speel den met een granaat, welke zg hadden gevonden op een bouwterrein. Een ont ploffing volgde; 9 kinderen werden ge dood. BERLIJN (V. D.) Het hervatten van den arbeid der stakende beambten heeft een geregeld verloop. De technische noodhulp is voor het grootste gedeelte weer door spoorwegpersoneel vervangen. De staking in Brunswgk is eveneens geëindigd. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor St.-Annaland, P. Moerman te Moercapelle. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De geïsoleerde eilanden. Een vliegtuig der Koninklgke Luchtvaart Maatschappg, heeft heden de post overgebracht naar MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 9 Februari. Tarwe f 12,75 a f 13, weinig aanvoer; Chevaliergerst f 14; Haver f 12,50; Bruine Boonen f 39 f 40; aardappelen, wegens vorst geen noteering; uien, opgeruimd. Coöperatieve Velling Zierikzee. Veiling van 9 Februari. GROOTE VEILING. KIPEIEREN f 13,—. KLEINE VEILING. KIPEIEREN f 12,70 k f 13,—. Kleine dito f 11, alles per 100 stuks. Aanvoer 1325 stuks. BOTER f 0,62 k f0,80. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen verricht ln den morgen van 10 Febr. Verwacht tot d®n avor.d vau 11 Febr. zwakke tot matige oostelgke tot zuid- oostelgke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, matige tot lichte vorst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1