Zierikzeesche nieuwsbode Zierikzee vóór honderd jaren. Een brief van (len ex-kroonprins. In een brief van den gewezen Duit- schen kroonprins aan professor Zorne, vroeger gedelegeerde van 't Duitsche Kei zerrijk ter Haagsche conferentie, en hoog leeraar in het staatsrecht, die dezen brief aan 't Berlijnsche blad Der Tag ter inzage gaf, zegt de ex-kroonprins o. a.: „In deze tijden van zware beproeving voor het vaderland mag de vraag republiek of mo narchie in het geheel geen rol spelen. Na de ineenstorting van 1918 heeft de door het Duitsche volk gekozen Nationale Ver gadering zich voor den republikeinschen staatsvorm verklaard en daardoor het feit bezegeld. Iedere staatsvorm kan tegen woordig slechts ten zegen zijn van een volk, wanneer hij steunt op een door de meerderheid goedgekeurde grondwet. Daarom is het misdadig, thans in Duitsch- land de verschillen tusschen de klassen te verscherpen. De Duitsche arbeidersstand vormt een deel van het geheele volk en daarom kan geen staatsvorm zich op den duur handhaven, die niet gesteund wordt door het vertrouwen van de meerderheid der arbeiders. „Dat na den slag aan de Marne de kans om tot vrede te komen niet behoorlijk werd benut, was een fout geweest van de Duitsche politieke leiding. Drank>mokkoiurjj. Sinds Amerika droog is, verzinnen de smokkelaars allerlei listen om ondanks het strenge verbod, toch sterken drank in de Vereenigde Staten in te voeren, die daar meer aftrek vindt dan ooit. Het nieuwste op smokkelgebied ontdekten de Ameri- lcaansche douane-ambtenaren toen van een lading kokosnoten er een op den grond viel, waarvan er een zorgvuldig ingezet stukje uit den bast viel en 't bleek, dat deze kokosnoot, evenals de andere van de heele partij in plaats van met de na tuurlijke en onschuldige cocosnoten-melk, gevuld was met heel sterke Jamaïca-rum. De in beslag genomen smokkelwaar ver tegenwoordigde een heele waarde. Mond- en klauwzeer in Engeland. Naar de „Daily Chronicle" meldt, ziijn door het Englelsche ministerie van land bouw twaalf graafschappen besmet ver klaard wegens mond- en klauwzeer. De epidemie is de hevigste die sedert vele jaren in Engeland is voorgekomen. Waar schijnlijk zulien honderden stuks vee moeten worden afgemaakt. Er zijn reeds honderd verdachte gevallen aangegeven. De verschillende veemarkten worden er door getroffen. De epidemie is de omvangrijkste, wel ke sedert dertig jaar is voorgekomen. De prijzen van versch vleesch zijn reeds met drie en vier pence per pond ge stegen; ook het bevroren vleesch wordt duurder. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Voor een goed bezette Concertzaal trad Woensdagavond alhier het Ned. Vaudeville Gezelschap van het Grand-Theater te Amsterdam op met „De Kribbebijter", welk „kluchtig familiespel" door de groote pers algemeen werd ge prezen. Na eenige oogenblikken op het gezel schap, dat kennis gemaakt had met de verkeerstoestanden in Zeeland in den win ter, te hebben gewacht, ging 't scherm in de hoogte voor 't eerste bedrijf, waar in we kennis maken met Willy von Her- gershausen, die te Berlijn in een huur kazerne (4-hoog) met z'n jong vrouwtje (Clara) verblijf houdt en moet houden, omdat hij* tegen den zin van zijn vader, den landeigenaar Konrad v. Hergershau- sen, is gehuwd met de vrouw zijner keuze. Oom „Nepomuk van Blasewitz" (Jan Grootveld) komt het jonge paar verrassen door zijn onverwacht bezoek; hij is verge zeld van Trude, de dochter van den land eigenaar, welke in Berlijn mr. Mahrenholz hoopt te ontmoeten, wat natuurlijk ge beurt, en wel alles 4-hoog in de huur kazerne. De heer Grootvéld is de joviale medelijdende oom; de menschenkenner, die het baantje van „postiljon d'amour" nog met graagte vervult, maar zelf daar door ongenoegen krijgt met z'n zwager, den landgoedeigenaar, „de Kribbebijter". Het ongenoegen wordt door „oom Muki" echter weggelachen, en wel zóó hartelijk, dat het publiek er door aangestoken wordt Willy, die geen verstand van den handel heeft, (waarin hij noodgedwongen moest gaan), krijgt ontslag. Zijmvrouw verneemt zulks nog vóór zijn thuiskomst en vast beraden tijgt ze naar Hergershausen, waar ze voor de nieuwe huishoudster wordt aangezien, welke eveneens uit Berlijn werd verwacht. Dat zulks tot koddige complicaties aanleiding gaf, behoeft nau welijks vermeld. De alles begrijpende en alles sussende oom, zorgt, dat alle paar tjes bij elkaar komen en elkaar krijgen, vóór de groote ontknooping komt, die ,.de Kribbebijter" geneest van z'n waan wijsheid, n.l. dat hij voor z'n kinderen de geschikste partij weet uit te kiezen. De nieuwe huishoudster Clara wordt tot Willy gebracht door den alles regelen den vader, die meteen oen advocaat laat komen om zijn zoon vap z'n z.g.n. weg- geloopen vrouw officiëël te laten schei den. De advocaat is evenwel meer voor „verbintenissen" en weet Trude voor zich te winnen. Trude was bestemd voor den landjonker Schimraelman, die te on- noozel is om ook maar iets te snap pen van de regeling, die de baron met hem wil aangaan. Schimmelman is van meening dat het de keukenmeid betreft en deze belooft hij in dienst te zullen nemen. In het derde bedrijf komt de ontknooping van het in elkaar gehas pelde kluwenle. de bekentenis van Ciara dat zij de weggeloopen vrouw is; 2e. Trude stelt haar aanstaande voor, doch niet Schimmelman, maar de advocaat Mah renholz. De oom lacht dat hij bijna om valt em de „Kribbebijter" staat perplex over het heele verloop, dat juist anders om eindigde dan hij zich had voorge steld. Tot slot: algemeene ver„zoen"ing.. Het gezelschap heeft 't publiek een heel genoeglijken avond bereid; vooral de hee- ren de Blaauw en Grootveld hebben de zaal hartelijk doen lachen bij 't debu- teeren hunner uitnemend gespeelde rol len. De overige leden van het gezelschap in hun bescheidener rollen, kweten zich niet minder van de hun toebedeelde taak. Het was „patent". Het programma bevatte o.a. nog „een telegrambesteller". Wij hébben dezen man gemist, wellicht is hij door den mist achtergebleven. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 30 Januari j.l. Tegenwoordig alle leden, ue notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter dankt de leden voor de door hen gedane opneming der schoorsteenen en stookplaatsen. Spreker vindt die opname door de raadsleden een goede zaak. Van oudsher heeft de Raad dit gedaan en hij hoopt, dat dit altijd zoo zal geschieden, zoolang hij nog aan het bewind is. De heer de Bruijn zegt, dat het hem tegen staat om als raadslid te kijken, of de schoorsteenen in orde zijn. Hij stelt voor om de inspectie voort aan over te laten aan de brandweer, die de raadsleden het werk uit handen nemen. De voorz. gelooft, dat de brandmeesters dit wel zullen doen, doch ze zullen be taald moeten worden. De heer de Bruijn merkt op, dat de raadsleden niet zijn ge kozen om schoorsteenen op te nemen. De voorz. vindt de bestaande regeling goed; de leden krijgen daardoor contact met de ingezetenen. De heer Geleijnse vindt BIJVOEGSEL behoorende bjj de van Vrijdag 3 Febr. 1922, it«. 10733 BUITENLAND. De ramp in de bioscoop. Te Washington is men thans begon nen met het begraven van de menschen die bij de ramp in de Knickerbocker- bioscoop waren omgekomen. Het aantal dooden is tenslotte iets lager gebleken, n.l. 98. Het verschil was veroorzaakt door het teit, dat enkele namen dubbel waren geteld. Er waren elf gevallen van man en vrouw die, naast elkaar gezeten, ver pletterd werden. Enkele gezinnen zijn man, vrouw en kinderen in hun geheel omgekomen. Een zeer treffende redding was die van twee kinderen, wel ke na ettelijke uren onder den wrak- hoop werden aangetroffen, waar zij ongedeerd rustig lagen te slapen. De eenige man die tijdig het gevaar beseft heeft en die zich dan ook zelf heeft weten te redden is een oude mijnwer ker. Deze, een man van 63 jaar, zat in de achterste rij toen hij plotseling een zacht gekraak hoorde, dat hem herinnerde aan het geluid 't welk pleegt vooraf te gaan aan het instorten van een mijn gang. De mijnwerker sprong op en ijlde, door een instinctmatige vrees gedreven, naar een uitgang; maar niemand volgde zijn voorbeeld. Aan de deur gekomen, keek de mijnwerker om. De dirigent van het orkest stond nog te zwaaien, maar er dwarrelde al sneeuw op hem neer. Een fractie van een seconde later was alles duisternis en dood. liet gevaar der moderne dansen. Het moderne dansen en voornamelijk de Jazz hebben thans in Amerika den strijd om het bestaan te voeren, want zij worden door tal van personen als onzedelijk en de bron van veel ellende beschouwd. De geestelijkheid acht zich geroepen van den kansel te verkondigen dat de Jazz en zijn soortgenooten reeds tot moreele uitspattingen, drankzucht, zelfs zelfmoord hebben geleid. Ds. Stick- ney Grant te New-York ging zoo ver te verklaren, dat de oorlog, de industriëele onrust en het ingrijpen der regeering in de persoonlijke vrijheid aanduidingen zijn van den „jazz-geest", waarin wij thans leven. Hij stelde de jazz dan ook verant woordelijk voor den ondergang van tal van jonge meisjes, van wie er gedurende 1920 bijkans 65000 uit het land verdwenen zijn. De conferentie te "Washington. De vijf mogendheden (Amerika, Enge land, Frankrijk, Italië en Japan) heb ben ter conferentie te Washington haar formeele goedkeuring geschonken' aan het z.g.n. „vlootverdrag". Toen Hughes het vlootverdrag voorleg de, zeide hij, dat waarschijnlijk geen verdrag van grooter beteekenis ooit be sproken was. Het beteekent een ontzag lijke besparing aan geld en maakt een einde aan de mededinging ter zee van de volken, tervwijl het de veiligheid der mogendheden niet in 't minst aantast. Het vlootverdrag bevat o.a. de lijsten van de groote schepen, welke elke der vijf mogendheden mag bezitten. Voor de Vereenigde Staten is de tonnenmaat hier voor 500.650 ton, voor Groot-Brittannië 580.450, voor Frankrijk 221.170, voor Ita lië 182,800 en voor Japan 301.820 ton. Het verdrag blijft van kracht tot 31 December 1936 en moet twee jaren te voren worden opgezegd; zoo geen mo gendheid het heeft opgezegd blijft het telkens weer voor twee jaren van kracht. V. Vóór honderd jaren had het reizen heel wat bezwaren in, maar dientengevol ge ging het onderweg ook gemoedelijker toe. Wie uit het Noorden of midden des lands heel naar Zeeland ging wist, dat een langdurige tocht zijn deel was en het lang samenzijn met medereizi gers bevorderde de wéderzijdsche ver trouwelijkheid. In 1822 was de eenige verbinding van Zierikzee met de buiten wereld die per beurtschip, want eerst in 1825 kwam de stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam tot stand met het vaartuig „Prinses Marianne". Daar mee kon men voor tien gulden in elf uren tijcis de reis volbrengen. Zulk een klepperend, dampend en zich snel be wegend schip was in de oogen onzer overgrootouders een vreeswekkend mona ster, waaraan men zich liefst nog niet toevertrouwde en toen de eerste stoom boot langs Zijpe zou varen, waren eeni- gen uit onze stad derwaarts geloopen om dat schouwspel te zien. Sommigen schreiden, anderen stonden met de ar men omhoog wegens het hemeltergende, dat een schip zich zonder behulp van wind dorst voort te bewegen; het was, zeiden eenigen, God verzoeken. Het heeft nog tot Mei 1847 geduurd eer men rechtstreeks per stoomboot zich van hier naar Rotterdam kon begeven, hoewel de verbinding met Zijpe, om daar de Mid- delburgsche of de Gorkumsche boot of „de Telegraaf" op Antwerpen te be reiken, reeds vroeger door diligences tot stand gebracht was, groote gele wagens met drie paarden naast elkaar en be stuurd door de gebroeders Kanaar. Beurtschepen waren, zooals we zeiden, in 1822 nog ons eenig verbindingsmiddel met de overige deelen van Zeeland of Holland. Soms, als er mist of wind stilte was, kon men in de beperkte ruim te van zoodanig schip lang vertoeven en velerlei ontberingen uitstaan. Het beurtveer op Amsterdam, Leiden, Den Haag, Haarlem, Delft en Schiedam werd met hetzelfde schip bediend. Ging men van hier naar Amsterdam, dan be taalde men in het paviljoen f 4,80, in het vooronder f 3,25 en in de roef f 1,70, terwijl de fooi voor den knecht res pectievelijk 30, 20 en 10 cent was. Kin deren beneden 12 jaar betaalden halve vracht. De reis in deze beurt ging meest nog door het Dijkwater en het Verste Sas (eerst in 1843 gesloten) en over het Haarlemmermeer naar Haarlem en Am sterdam. Naar Rotterdam, (waarop men vier beurtlieden had) betaalde men in de 3 genoemde afdeelingen f 3, f 2 en f 1; naar Middelburg met één beurtschip f 2, f 1,50 ieiï f 1; naar Vlissingen hetzelfde bedrag en naar Goes een vaste som van f 1. Wenschte men overgezet te worden naar Colijnsplaat, (het reglement op dat veer van 1809, vernieuwd in 1838, is nog altijd van kracht, daar het nimmer in getrokken is), dan betaalde men voor een, twee of drie personen samen f 3; voor een koffer 30 cent, voor een sluit- mand of bagge 20 cent en voor een valies 10 cent. Het trekgeld, zoo noodig bleef voor rekening der passagiers. Bij ijsgang, als de beurtschippers op Hol land niet meer voeren, werd de vracht met de helft verhoogd, en als de Zeeuw- sche beurtlui niet meer de reis kon den doen, betaalde men dubbele vracht. De meeste beurtlieden lagen met hunne schepen aan het Luitje en over die op Holland en op Zeeland had men afzon derlijke commissarissen. De familiën van der Hucht, du Claux, Ribbens, Nolet, de Koning en Gerritsen hebben destijds de meeste beurten bediend. Te land werd vooral op marktdagen en ook op andere dagen der week de verbinding met de dorpen gevormd door vrachtenaars, die soms als loopende boden begonnen wa ren, zooals de familie Beekman van Brui- nisse op Zierikzee in 1810. Verder had men van onderscheidene Schouwsche dor pen vrachtschuiten, die lustig over on- dergeloopen gronden konden zeilen en die soms een leeg meevat aan boord hadden, waarin bij ongunstig weer de reiziger zich op stroo kon uitstrekken. Vele heulen en bruggen in de Schouw sche vaarten hadden in het midden een hooger gelegen deel om de schuiten te kunnen doorlaten. Zelfs begrafenissen hadden in het lage v/aterrijke Schouwen niet zelden per schuit plaats. Al die vrachtschuiten kwamen door de Zoute gracht in de Karnemelksvaart, waarvan de toegang door dé heul nog tot 1 Mei 1866 's avonds met een hek afgesloten werd. Wilde men huurrijtuigen nemen, dan kon men terecht bij een viertal koetsiers, die iemand in een voertuig met twee paarden voor f 2,50 naar Brui- nisse, voor f 2 naar Brouwershaven en voor f 1,50 naar Viane brachten. Wilde men gebruik maken van den postrit naar Viane, dan was daartoe voor 13 stuivers eiken dag gelegenheid, n.l. 's morgens 6 en 's avonds 5 uur, wanneer men bij het postkantoor (dat van 1814 tot 1837 gevestigd was in het perceel D 248, nu het Logegebouw, toen bewoond door den postmeester Johannes Salomon Stein- buch), opstapte. Vóór honderd jaren was het schrijven van een brief een vrij ingewikkeld werk. Soort en vorm van papier, de veeren pen, het schrijven zelf, het dichtvouwen, het sluiten met ouwel of lak, eischte heel wat zorg. Voor het toelakken had men een kaars noodig, welke ontstoken moest worden door een zwavelstok (lucifers de opneming ook zeer nuttig, doch steunt het voorstel van den heer de Bruijn. Spr. zou ook gaarne zien, dat deze werkzaam heden naar de brandweer werden overge bracht. De heer van Klinken deelt de be zwaren der heeren de Bruijn en Geleijnse niet. Als de brandweer de opneming moet verrichten, kost het de gemeente allicht f25. Bovendien vindt hij het wel aardig om overal te komen. Echter komt de opneming in dezen tijd de ingezetenen wel wat ongelegen. Beter was het dit te doen na de schoonmaak. De heeren van der Have en Flikweert sluiten zich aan bij 't gesprokene door den heer v. Klinken. De voorzitter zegt, dat de opneming juist in de maand Januari geschiedt, omdat de kachels dan reeds 3 maanden hebben ge brand. Langer wachten geeft bij sommige menschen gevaar voor brand. De heer de Bruijn vindt de opneming door de raads leden een unicum en gelooft niet dat het ergens anders geschiedt. De voorzitter neemt met liefde de taak van den heer de Bruijn over en geeft toe, dat deze voor den heer de Bruijn niet zoo gemak kelijk is als voor de overige leden. De door B. en W. voorgestelde wijziging der begrooting voor 1921 wordt onveranderd vastgesteld. Bij de rondvraag informeert de heer Geleijnse naar de borden, welke in de kom de richting zullen aanwijzen. De voorzitter deelt mede, dat de A. N. W. B. die niet verstrekt. De kosten van het aanschaffen dier borden zullen niet gering zijn. De heer van Klinken beveelt aan om de richting op een muurvlak te doen schilderen. De voorzitter zal de mogelijkheid onderzoeken. De heer de Bruijn deelt mede, dat de bewoners van Klootendijke om een lantaarn hebben ge vraagd. De voorzitter antwoordt, dat om niet te noemen reden thans geen lantaarns worden geplaatst. De heer van der Have informeert of het niet op den weg der gemeente ligt een inzameling te houden voor de veenarbeiders in Drenthe. De voorzitter deelt mede, reeds lang een lijst in zijn bezit te hebben voor Rusland, doch hij kan er niet toe komen om daar voor wat te doen. Spr. acht het ge- wenscht te wachten tot er officiëele hulp wordt gevraagd, waartoe wordt besloten. Hierna gaat de Raad over in besloten; zitting tot behandeling van 't kohier van den hoofdelijken omslag voor 't tijdvak 1 Januari tot 1 Mei 1922. OUD-VOSSEMEER. Maandag kwamen alhier eenige wagenvrachten sluitstuk ken, buizen enz., voor de waterleiding, de duidelijke bewijzen, dat eindelijk een van de vele besproken plannen voor ons eiland werkelijkheid gaat worden. Voor de werkloozen is het te hopen, dat een aantal werkkrachten van hier zullen wor den aangenomen bij de uitvoering van het werk. Dinsdagnamiddag werd alhier een openbare vergadering gehouden van be langhebbenden bij de oprichting van een Boerenleenbank, waarvoor het initiatief was genomen door het bestuur van de alhier bestaande landbouwvereeniging. Doel en werking van zoo'n Bank wer den op duidelijke wijze uiteengezet door den heer Visser, inspecteur bij de Raif- feissenbank te Utrecht. Na afloop gaven zich twintig personen op, die zich bereid verklaarden als lid toe te treden. Tot alles definitief is geregeld, blijft het bo vengenoemde Bestuur in functie, waar na door de leden zelf een bestuur zal worden aangewezen. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 2 Febr. Door den kanton rechter zijn op 1 Febr. de navolgende personen veroordeeld wegens: Het zich in kenlijken staat van dronkenschap be vinden op den openbaren weg: W. J. K., 21 j., visscher te Z.zee, bij verst., f 10 b., s. 10 d. h. Overtreding van de Motor- kende men nog niet), aan een kooltje vuur ontbrand. Dan schreef men het adres, waarbij tevens vermeld diende te worden of de verzending franco plaats had of per vriendelijke gelegenheid ge schiedde. Was dit alles in orde, dan bracht men den brief naar het kantoor, meestal een rustig vertrek in de wo ning van den postmeester. „Daar gaat mijn brief", hoorde men dikwijls zeg gen, wanneer in den laten avond of in den vroegen morgen het postkarretje voorbij rinkelde; dan volgde gewoonlijk een lof op de gemakkelijker -en sneller gelegenheid tot verzending en verhaalde men van den tijd dat men hier maar twee malen per week brieven per post kon verzenden. Goede logementen had men hier vier, herbergen in afwisselend getal zeer vele, sociëteiten eigenlijk maar een, koffiehui zen een stuk of vier. De vier logementen waren: Het Heeren Logement aan de Zuidzijde van het Kerk hof, Het Hof van Holland in de Verre- nieuwstraat, Het Nieuwe Logement van Zeeland op de Oude Haven en de Hol- landsche Tuin in de Lange Nobelstraat. Het eerste, C 35, met 17 meter gevel breedte, had voor een deel een hoogen muur met breede ronde poort aan de straat, waardoor men op eene binnen plaats kwam, waarachter zich het hoofd gebouw verhief, terwijl aan de rechter zijde van dien muur een vleugel van het gebouw tot de straat doorliep. Het eeuwenoude gebouw, dat een somberen indruk maakte, had een ruimen tuin met een geheel van hardsteen gemaakte kolf baan, een groote achterzaal en eene z.g.n. „zomerkamer", waar vooral des zomers vele gezelschapsvereenigingen vergader den. De binnenplaats werd wel gebruikt door spelerijdende gezelschappen om daar in te stappen en proviand in te nemen en tijdgenooten hebben verhaald, dat en Rijwielwet: W. C. van B., 59 j., slager te Burgh, bij verst., f 3 b., s. 3 d. h.; J. S., 18 j., pakhuisknecht te Z.zee, f 1 b., s. 2 d. h.; M. van der S., 19 j., landbou wer te Bruinisse, bij verst., f 3 b., s. 3 d. h.; M. de J., 57 j., koopman te Z.zee, bij verst., f 3 b., s. 3 d. h.; P. van B., 27 j., boomkweeker te Z.zee, f 1 b., s. 1 d. h.; J.a D.a S., 19 j., zonder beroep te Oosterland, bij verst., f 3 b., s. 3 d. h.; B. van der W., 45 j., handelaar te Brou wershaven, bij verst., 2 b. van f 1, s. 1 d. h. voor elke b.; A. van S., 39 j., slager te Br.'haven, bij verst., 2 b. resp. van f 10 en f 3, s. 10 en. 3 d. h. Het als schip per niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving: L. O., 35 j., schipper te Z.zee, l 10 b., s. 10 d. n. Over treding van het Baggerreglement: L. O., 35 j., schipper te Z.zee, f 2 b., s..2 d. h.; A. J. Stz., 22 j., visscher te Bruinisse, f 1 b., s. 1 d. h. Overtreding Tramwegwet: J. van D., 28 j., winkelier te Br.'haven, bij verst., f 2 b., s. 2 d. h.; W. D., 67 j., molenaar te Eikerzee, bij verst., f 2 b., s. 2 d. h. Straatschenderij: P. S., 19 j., klein-landbouwer te Oosterland, f 3 b., s. 1 d. h.; M. K., 17 j., schippersknecht ('t feit 2 maal gepleegd) tot 2 geldb. van f 10, s. 2 w. t.s. voor iedere b. Overtre ding van het Zeeuwsche Stroomen vissche- rijreglement: A. J. Hz., 22 j., visscher te Bruinisse, bij verst., f 1 b., s. 2 d. h. Overtreding van de Drankwet: J.a H., 47 j., caféhoudster te Br.'haven, bij verst., f 10 b., s. 3 d. h., met verbeurdverklaring van de in beslag genomen jenever en brandewijn. Overtreding van de wet op het dragen van wapenen: C. van der S., 21 j., landbouwersknecht te Bruinisse, bij verst., f 3 b., s. 3 d. h.; D. W. K., 28 j., landbouwer te Renesse, f 2 b., s. 2 d. h.; W. C. F., 25 j., werkman te Burgh, bij verst., f 3 b., s. 3 d. h.; J. L., 47 j., werkman te Haamstede, f 2 b., s. 2 d. h. Overtreding van de Jachtwet: W. F. P. van Z., 24 j., werkman te Haamstede, f 3u b.( s 6 d. h.' F. van den B. CFz., 51 j., landbouwersknecht te Zonnemaire, f 5 b., s. 5 d. h., met verbeurdverklaring van de in beslag genomen wildstrikken; C. L., 52 j., werkman te Haamstede, bij verst., f 20 b., s. 3 d. h., met verbeurd verklaring var het in beslag genomen geweer; J. B., 54 j., werkman te Haam stede, f 20 b., s. 3 d. h., met verbeurd verklaring van de in beslag genomen lan taarn; J. O., 36 j., landbouwer te Ooster land, f 20 b., s. 3 d. h.; J. O., 36 j., landb. te Oosterland, f 30 b., s. 10 d. h., met verbeurdverklaring van het niet in be slag genomen haas en geweer, met bevel tot uitlevering of te betalen resp. f 3 en f 60. Vrijgesproken: P. L. bij de V., 17 j., koevoeder te Kerkwerve, beklaagd ge weest van jachtovertreding. PREDIKBEURTEN, Zondag 5 Februari. Zierikzee. Geref. Kerk. 10, ds. Wielenga (Avondmaal) en 6 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël. 10 en 7 ure, de heer Storm. Kerkwerve. 2 ure, ds. de Leur. Serooskerke. 2 ure, ds. Japekeu (Coll. voor de Marthastichting). Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesse.. 9.30 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 2 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 2 ure, ds. Boogaard, Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goedhuis. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Zonnemaire. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 9.30; ure, ds. Van Meer (Doop). goede burgers, die wisten hoe het be hoorde, voor de consumptie per hoofd voor een geheelen dag op acht flesschen wijn rekenden. Van 1794 tot 1826 was hier logementhouder Johannis Peute en van dezen, die tevens afslager van aard en boomvruchten was, is nog de uit drukking bewaard „betalen, zei Peute". In 1832 is het gebouw gesloopt. Het Hof van Holland, nu het Hotel van Oppen, was van 1793 tot 1828 in het bezit van den logementhouder Ja cobus Johannes van Oppen. Ook hier bestond honderd jaren geleden reeds eene kolfbaan en groot is het getal geweest der deftige partijen, bals, concerten, feest maaltijden en vergaderingen, daar gehou den. Het Nieuwe Logement van Zeeland, nu het Roomsch-Katholiek Liefdehuis, van 1820 tot 1828 bewoond door Adriaan Knuist, werd destijds ook druk gebruikt voor vergaderingen, Nutslezingen, diners, enz. De Hollandsche Tuin, nu hotel Ju liana, tevoren heerenhuis, was op het eind van 1822 in handen gekomen van Jan Smits, die het tot 1828 bewoonde, een biljart op de bovenzaal had en alles aanwendde om zijne inrichting geschikt te maken voor „heeren, burgers en land lieden". De meeste herbergen waren bij eigen namen bekend. Op het eind van den Vis- schersdijk stond „de Nieuwe Visscherij", in het Paardenstraatje „de Kievit", bij den Hem „Het Lam", op den Gracht- weg „het Groenewoud", op den hoek van Sint-Anthoniesdam en Korte Nobel straat „de Drie Gekoppelde Paarden", waarbij een plein met stalling voor 50 paarden behoorde, voorts ,,de Laatste Stuiver", „het Truweeltje", enz. (Wordt ueruolQfl).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5