Zierikzeesche ffe Nieuwsbode &ker$l abonnement: 30 Jan. 1922. zierikzeesche courant. Bakkersnachtarbeid. binnenland. Prijs per B maanden f 1,50, franco, per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag •n Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10731. Dir. A. J. Dl LOOZt Ji Uitg.-fledict. M J. KOSTEN ADVERTENTltN: van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Be BURGEMEESTER van Zieriizke maakt bekend, dat hij de aanvraag van J. HOUMES, broodbakker alhier, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, in het perceel Schuitharen A 296, op 27 Januari 1922 tot 28. Januari 1925, heeft toe gestaan. Zie kiezer 27 Januari 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. B U I TIEN LAND. liet mysterie ran Tulle. Wij hebben reeds verteld, dat na het onderzoek van dr. Locard, een schrift kundige, juffrouw Laval gehouden wordt voor de schrijfster van de anonieme brie ven, althans van een deei ervan. De drijfveer van juffrouw Laval zou dan ialoerschheid en wraakzucht zijn geweest aan het adres van een vroegere vriendin, met wie zij gelijk op een kantoor ge weest is. De vriendin trouwde met den patroon, vandaar de boosheid van juf frouw Laval, die in haar anoniem ge schrijf haar best gedaan zou hebben het te doen voorkomen, alsof haar vriendin de briefschrijfster was. Intusschen heeft de stroom der ano nieme brieven de laatste tien dagen ge heel opgehouden te vloeien. Alleen heeft een ambtenaar te Tulle uit Parijs een niet-onderteekenden brief ontvangen, die het ultimatum inhield, dat er geen ano- niemen brief te Tulle meer verzonden zal worden wanneer de justitie haar onder zoek in deze zaak niet verder voortzet en haar opgeeft. Dr. Locard zet echter, op verzoek van de justitie, zijn onderzoek voort en men verwacht, dat er meer briefschrijvers- of -schrijfsters ontdekt zulten worden. Vreemd treinongeluk. Twee exprestreinen, die elkaar Zater dagavond bij Blisworth (E.) voorbijvlo gen, de eene van Londen en de ander van Glasgow komende, zijn door een stuk metaal getroffen. Dit drong door het eerste rijtuig van beide treinen heen en richtte niet alleen heel wat verwoes ting aan, maar doodde een reiziger en wondde er twaalf, die door scherven en brokken getroffen werden. Daar het on geluk in den donker gebeurde, kon men niet nagaan, waar het stuk metaal van daan kwam of wat het was. Het kan, naar men meent, wel een onderdeel van een van de locomotieven geweest zijn. De moderne vervoermiddelen. In den staat New York zijn, geduren de het afgeloopen jaar 2000 personen gedood en 40,000 gekwetst bij motor ongevallen. Deze verbluffende getallen hebben de autoriteiten tot het besef ge bracht van de noodzakelijkheid om mid delen te beramen teneinde zulke ongeval len zooveel mogslijk te voorkomen. De New-Yorksche staatsregereing heeft dus een commissie benoemd om voorschriften en strafbepalingen te ontwerpen. De commissie bevond dat de meeste ongevallen voorkwamen buiten de groote steden. De reden is, dat de autoriteiten ten plattelande aan zoo wat iedereen toe staan een auto of motorfiets te besturen ook al zijn de betrokken personen door hun jeugd of hun lichaamsgebreken daar toe volkomen ongeschikt. Het middel te gen deze misstanden is een voor den geheeten staat geldige wet aan te ne men, waarbij iedere eigenaar van een auto aansprakelijk wordt gesteld voor de schade en het letsel, met den wagen toegebracht aan anderen. Verder moe ten de rijbewijzen der chauffeurs wor den ingetrokken zoodra dezen de maxi mum-snelheid overschrijden. De meeste menschentevens gaan verlo ren door brutaal rijden. De commissie beveelt a an. dat de schuldigen zwaar zul len worden gestraft. Ook wil zij, dat geen rijbewijzen worden verstrekt aan te jonge lieden, terwijl het rijbewijs pas na een serieus examen dient te worden beschikbaar gesteld. Tegen de lynchwet. De „Times" verneemt uit New-York: Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen tot beteugeling van het lynchen in de Vereenigde Staten In het wetsontwerp worden daarvoor de volgende straffen genoemd 1. Een boete van 1200 pond sterling subs, vijf jaar gevangenisstraf voor iede- ren ambtenaar, die nalaat alle redelijke maatregelen te nemen om te voorko men, dat een gevangene wordt gelyncht. 2. Een gevangenisstraf van vijf jaar voor iederen ambtenaar, die met de me nigte samenspant voor het lynchen van een gevangene. 3. Een boete van 2500 pond sterling voor de provincie, waar een geval van lynchen is voorgekomen, benevens de ver plichting tot betaling van schadevergoe ding aan de nagelaten betrekkingen van het slachtoffer. Het wetsontwerp moet thans nog door den Senaat worden behandeld. Storm in het Kanaal. Het is Woensdag in het Kanaal bij zonder zwaar weer geweest en ook op den Atlantischen Oceaan heeft 't geducht gespookt. Zelfs groote schepen als de Paris" en de „George Washington", Oceaanreuzen, die dienst doen tusschen New-York en de Fransche havens, heb ben het van den storm zwaar te verant woorden gehad. Versoheidene passagiers van de „George Washington" zijn met zooveel kracht tegen 't dek geslagen, dat zij 'n arm of been hebben gebroken. De eetzaal eerste klasse stond blank en de golven sloegen somtijds boven de schoor steen en uit. Ook de betimmering van de „Paris" heeft veel geleden, kooien en waschtafels in de hutten en meubelen in de salons sloegen los en richtten groote schade aan. Ook aan de Middellandsche Zeekust van Frankrijk heeft een storm, gepaard met slagregens, veel schade aangericht. De golven hebben te Tamaris-sur-Mer (dep. Vareen strekdam weggeslagen. Do zeevaartschool te Ylissingeii. De zeevaartschool te Vlissingen, de De Ruyterschool, zal een belangrijke uitbrei ding ondergaan, ten behoeve van de j aar lij ksche opleiding van ongeveer 90 machi nisten voor de Java-China-Japan Lijn en de Kon. Ned. Paketvaart. Reisplannen en du Koningin. Naar aanleiding van berichten betreffen de reisplannen van Hare Majesteit de Ko ningin verneemt het Haagsche Correspon dentiebureau uit de beste bron, dat de plannen van H. M. voor den zomer nog volstrekt niet vast staan en dat elk bericht omtrent reisplannen van de Koningin dus voorbarig is. Openbare verkoopingen. Een wetsontwerp is ingediend, inhou dende het voorschrift, dat uitsluitend nota rissen bevoegd zijn tot het houden van openbare verkoopingen van onroerende zaken. De Minister van Justitie erkent het ge wicht van de argumenten zoowel door vóór- als tegenstanders der notariëele tusschenkomst bij verkoopingen aange voerd. Voor de tusschenkomst van een notaris bij elke verkooping zou zegt hij in de toelichting tot het wetsontwerp zeker alles te zeggen zijn, indien daar niet was de kostenkwestie. Men behoeft niet te meenen, dat de kosten, door een notaris in rekening gebracht, overmatig zijn om niettemin te concludeeren, dat die kosten geheel of gedeeltelijk uitge spaard kunnen worden, door hetzij te verkoopen en te koopen op eigen gelegen heid, hetzij zich te wenden tot een ver trouwensman-niet notaris. Daarom wordt niet voorgesteld de tusschenkomst van den notaris voor te schrijven voor eiken ver koop van onroerende zaken. De wetgever is verplicht de zaakwaar neming tegen te gaan op een gebied, waar zij steeds grooter omvang aanneemt, en tot zeer ongewenschte gevolgen leidt, te weten bij de verkoopingen van onroerend goed in het openbaar. Hot buitoiilundsch beleid. De memorie van antwoord is versche nen op het voorl. verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting voor Buitenl. Zaken. De in het voorl. verslag ontwikkelde bedenkingen tegen het beleid van den Minister worden allereerst onder de oogen gezien. In de tweede plaats kwam de aandrang tot meerdere mededeelzaamheid in zake de buitenlandsche politiek wederom ter sprake. Aan 't buitenl. beleid is evenwel nood zakelijk eene zekere terughoudendheid verbonden zonder welke moeilijkheden en stoornissen in het leven geroepen worden, waarvan men de gevolgen zou hebben te betreuren. De dprde reden, die sommige leden aanleiding gaf tot critiek, was gelegen in het feit, dat de minister zich ten tweede male zelf als gedelegeerde naar de Vol- kensbondsvergadering had doen aanwij zen. De minister erkent volkomen, dat de afwezigheid van een bewindsman gedu rende langen tijd bezwaren heeft. Tege lijkertijd mag evenwel niet vergeten wor den, dat aan het deelnemen aan interna tionaal overleg ook voordeelen verbonden zijn, die dan ook ter verklaring strekken van de omstandigheid, dat in den bewogen toestand, waarin thans de wereld nog verkeert, meer dan vroeger heil gezocht wordt in persoonlijk overleg tusschen de bewindslieden zelf. Aan deze nieuwe prac- tijk kan ons land zich moeilijk onttrekken. De minister deelt de meening der leden, die in den Volkenbond datgene blijken te zien, wat met de oprichting werd beoogd. Voor degenen, die van den aanvang af zich de realiteit hebben voor oogen ge steld en zich niet aan overdreven illusies hebben overgegeven, biedt het optreden van den Bond tot dusver geen reden tot teleurstelling. In vele opzichten heeft hij reeds nuttig werk gedaan, en aan 't gevaar, een werk tuig v an imperialistische naties te worden, is hij ontkomen. Intusschen zal de Bond, als middelpunt voor de behandeling van internationale aangelegenheden, nog die per in het bewustzijn der staten, samen werking moeten doordringen. Ook drukt op zijn ontwikkeling de niet-deelneming van Amerika en Duitschland. Het is te wenschen, dat in de toekomst een weg kan worden gevonden, waarlangs de bond zich van de medewerking van de (Vereenig de Staten tot bereiking zijner doeleinden zal kunnen verzekeren. De uitnoodiging, door de Ned. Regeering ontvangen tot deelneming aan de confe rentie te Washington, was inderdaad be perkt tot de deelneming aan de bespreking over de z.g. Stille Zuidzee vraagstukken. Deze beperking kon naar de meening der Regeering geen aanleiding zijn tot afwij zing der uitnoodiging en was niet het ge volg van eenig overleg met de Amerikaan- sche regeering. Van een actie van kleinere naties zou alleen verwachting te koesteren zijn op een conferentie waaraan door alle staten werd deelgenomen. De Volkenbond is daartoe de aangewezen plaats. In den stand van de tusschen Nederland en België hangende vraagstukken is sedert de mededeelingen mondeling en schrifte lijk aan de Staten-Generaal verstrekt, za kelijk geen verandering gekomen. Naar aanleiding van hét verzoek om volledige inlichtingen omtrent den stand van het vraagstuk nopens onze verhouding tot Rusland, verwijst de minister naar de mededeelingen door hem te dezer zake gedaan in de Kamerzitting van 30 Oct. j.l. Sindsdien zijn geen wijzigingen in de omstandigheden ingetreden, die de regee ring tot verandering van het ingenomen standpunt hebben gebracht. Zijn volle aandacht is echter gevestigd op de vraagstukken, betrekking hebbende op onze verhouding tot Rusland. De oudenloinswK. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der Ouderdomswet 1919. In de toelichting tot het ontwerp deelt de regeering mede, dat de met de vrijwil lige verzekering opgedane ervaring vol doende haar levensvatbaarheid heeft aan getoond. Bij het onderhavige wetsontwerp wordt voorgesteld de in art. 10 der Ouderdoms wet 1919 gestelde beperkingen voor het sluiten eener verzekering te doen weg vallen en door aanvulling van dat artikel verzekering van een rente, ingaande op een vroegeren leeftijd dan dien van 65 jaar, mogelijk te maken. Voorgesteld! wordt voorts, art. 11 dier wet in dier voege te wijzigen, dat het maximum be drag der te verzekeren rente op f 20 per week wordt gesteld. Er bestaat echter naar de meening van de regeering geeni aanleiding, om de admi nistratiekosten van de verzekering voor rekening van den Staat te brengen. Zij, die zich een hoogere rente dan f 6 per week willen verzekeren, of een rente, die zal ingaan vóór het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, en degenen, die in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen voor een inkomen van f2000 of meer, be- hooren, evenals zij tot dusver bij particu liere maatschappijen doen, de volle kos ten hunner verzekering zelf te betalen. Komt het onderhavige wetsontwerp tot stand, dan zullen derhalve alle personen, die zelf of wier echtgenoote niet in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen naar een inkomen van 2000 gulden of meer, eene verzekering vrij van adminis tratiekosten kunnen sluiten tot een rente van ten hoogste f 6 per week. Voor zoo ver deze personen op 3 December 1919 reeds 35 jaar waren of ouder, en zij noch hunne echtgenooten in de vermogensbe lasting zijn aangeslagen, zullen zij zich een rentebedrag van drie gulden per week kunnen verzekeren tegen betaling van de voor 34-jarigen vastgestelde weekpremie, terwijl zij dan bovendien tegen betaling van de aan hun leeftijd beantwoordende vrij van administratieve kosten zijnde pre mie zich nog een rente van ten hoogste drie gulden per week kunnen verzekeren. Alle overige verzekeringen kunnen uitslui tend worden gesloten tegen betaling van de aan den leeftijd van den te verzekeren persoon beantwoordende premie, welke ook de kosten van de administratie dekt. De voorgestelde uitbreiding der verzeke ringen brengt derhalve voor den Staat geen geldelijke offers mede. Jaarbeursbezoekers. Voor de a.s. Zesde Nederlandsche Jaar beurs, welke van 21 Februari—3 Maart 1922 te Utrecht wordt gehouden, Zullen de Nederlandsche Spoorwegen aan be zoekers, voor zoover deze houders zijn van driedaagsche toegangsbewijzen, voor de terugreis een reductie van 50 pCt. verteenen. Beu nieuwe Staatsleening. De Minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot het aangaan van een vrijwillige leening tot een bedrag van ten hoogste f 300 millioen. In de memorie van toelichting wijst de minister erop, dat, waar op 23 Januari de vlottende schuld ten laste van 't rijk was gestegen tot f855.422.451, consolidatie van een belangrijk deel van deze schuld noodzakelijk en urgent is. Aanstaande v er beteringen Volgens het Huisgez. is de directie der Nederl. Spoorwegen voornemens geduren de de zomermaanden tegen verlaagde prij zen zomerbiljetten te doen afgeven. Ook zal met de invoering van de zomer dienstregeling de rijtijd van de treinen op sommige baanvakken worden bekort. De hooge spoorwegtarieven. De heer Van Raambeek, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd: Welke zijn de overwegingen, die den Minister er toe bewegen mede te wer ken tot het in stand houden en verhoogem van de spoorwegtarieven, zoo voor goe deren als reizigers? Is de Minister niet van oordeel, dat een verlaging der vrachten, zooals Engeland, Frankrijk en Zwitserland te zien geven, het vervoer ten goede zal komen en daar door ook in de toekomst de ontvangsten zal doen stijgen? Is de Minister in het bevestigend geval bereid tot deze tarievenverlaging, waarbij ook de reizigerstarieven worden gerekend, mede te werken, o. a. door de weder invoering der kilometerkaarten? Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Zoo de lezers van dit blad weten, werd onlangs door eenige heeren hier ter stede getracht een protestvergade ring te beleggen in verband met de hooge spoorwegtarieven en afschaffing der K.M.- kaarten. Een en ander zoude afhangen van de belangstelling die men daarvoor gevoelde. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat talrijke blijken van sym pathiebetuiging zijn ingekomen en de voorgestelde vergadering zoude dan ook ongetwijfeld hebben plaats gehad, ware het niet, dat aan de protest-vereeniging alhier (die feitelijk nog met geconstitueerd was) een schrijven werd gericht door de vereeniging „Handelsbelang" te Middel burg en waarin mededeeling werd gedaan dat de secretaris van die vereeniging was afgevaardigd naar de vergadering, die in verband met bovenstaand onderwerp te Amsterdam op Vrijdag 20 dezer werd gehouden en alwaar onze Zeeuwsche be langen (en die van Zierikzee daaronder natuurlijk begrepen) breedvoerig en krach tig werden voorgestaan. De gefourneerde handteekeningen werden met instemming overgenomen! Ten einde nu evenwei in de noodzake lijke administratie en onkostenrekening der Middelburgsche vereeniging bij te dra gen, worden allen, die voorstanders der actie zijn, dus zij van wien het plan hier ter stede is uitgegaan of die later van hun sympathie hebben blijk gegeven, vriende lijk verzocht zoo spoedigv mogelijk aan den heer J. H. Heimbach, Appelmarkt, alhier, ter hand te willen stellen de som van 35 cent. Wanneer allen dit klein be drag willen suppleeren is ons aandeel in die kosten juist verrekend. ST.-PHiLIPöLAN D. Donderdagavond gaf ons muziekkorps „Concordia" een uitvoering voor zyn donateurs. Het program voor dien avond zag er goed uit. Behalve een zestal aardige muziek nummers, bevatte het nog vier voor drachten en een blijspel in twee be dreven. Een en ander werd vlug en goed afgewerkt. Zonder onderscheid mag zoowel aan muzikanten als aan dilet tanten een wel verdiende lof worden toegebracht. De goed bezette zaal, niet tegenstaande het weer ieder mensch in huis joeg, gaf telkens na afloop een daverend applaus, als teeken van goed keuring. Er is hartelijk gelachen en menig bezoeker, ja allen hebben genoten. Voorwaar, „Concordia" heeft een ge- zelligen en genoegelyken avond gegeven, waaraan gebrek was. Ongetwijfeld zullen velen der hoorders het hunne toedragen om nog meer sympathie te helpen kwee ken voor ons kranig korps. Noode zoudén we het willen missen. SCHERPENISSE. De Schietvereeniging „Prinses Juliana" hield Donderdag een algemeene vergadering in het hotel, .Con cordia". Nadat de vergadering door den voorzitter G. C. Hartog, was geopend en de notulen der vorige vergadering wa ren voorgelezen en onveranderd vastge steld, bracht de penningmeester zijn ver slag uit, waaruit bleek, dat was ont vangen f 112,05 en uitgegeven f 81,61, alzoo een batig slot van f 30,44. Als bestuursleden werden voorts her benoemd de heeren C. Tholenaar en C. Bevelander en benoemd de heeren M. C. Oudesluijs en C. Guiljam, in plaats van de heeren J. Bevelander en C. Hartog. Tevens werd nog besloten om het eere voorzitterschap der vereeniging aan te bieden aan den Ed.Achtb. heer P. van Rees, burgemeester dezer gemeente. Na dat de voorzitter nog eenige uiteenzettin gen en aanwijzingen betreffende de voor oefeningen en wat daarmee in verband staat, had gegeven, werd de vergadering gesloten. In de daarna gehouden be stuursvergadering werden resp. tot se cretaris en penningmeester benoemd, de heeren M. C. Oudesluijs en C. Tholenaar. RECHTZAKEN. De Rechtbank te Roermond heeft P. J. E., wethouder der gemeente Herken- basch (L.), wegens beteediging van het PERSONEN, die veel moeten spreken, hebben veel nnt van het gebruik van PASTILLES hoofd eener school aldaar, veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf met ontzet ting uit het ambt van wethouder en ver vallenverklaring zijner verkiesbaarheid. KERKNIEUWS. Ntd. Horv. Kerk. Beroepen: Te Hoenderloo, J. Th. Meijer, cand. te Utrecht. Aangenomen: Naar Hoogeloon I. H. C. Israël te Asten j Bedankt: Voor Leerdam, H. Japchen te Den Bommel. Voor Ierseke, H. H. van Ameide te Ridderkerk. Voor IJsselatein, J. J. Timmer te Montfoort. Voor Scherpenisse, S Ronner te Oene. ZIERIKZEE. Kleine Kerk. Woensdag avond 7 uur: ds. J. F. Th. v. d. Linde te Wissekerke, ten behoeve.van „Vrede rust". DREISCHOR. Woensdagavond half 7 ure zal hier in de consistorie een Zen dingssamenkomst worden gehouden, waarin te zien zullen zijn en besproken zullen worden allerlei voorwerpen, be trekking hebbende op het leven der Inlandsche bevolking op Midden-Java. Voor het werk der zending wordt dan tevens eene collecte gehouden. Deze samenkomst is voor iedereen toegan kelijk. Gtref. Kerken. Beroepen: Te Oude- en Nijemirdum, B. Heeres te De Lier. Te Delft (3e pred.pl.) H. Brouwar H.Mz. te Heem stede. BedanktVoor Woudsend, M. A. van Pernis te Schoonrewosrd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Paterson (New-Jersey, N.-A.) J. van der Vegt te Kampen. Geref. Gem. ZIERIKZEE Donderdagavond half zevende heer Beekman van Bruinisse. ST.-ANNALAND. Woensdagavond half zesds. Vrengdenhil van Borsele. LANDBOUW EN VEETEELT. ZIERIKZEE. Zaterdagvoormiddag hield ten huize van den heer Verwer, de Landbouwvereeniging V. Z. O. S. alhier hare jaarvergadering, welke by ontsten tenis van haar voorzitter, den heer W. den Boer, door den heer J. Enzlin werd gepresideerd. De gewoonte getrouw, gaf deze een algemeen overzicht van de verrichtingen der vereeniging en de omstandigheden, die zich gedurende het afgeloopen jaar hadden voorgedaan. Het jaar 1921 heeft zich gekenmerkt door de buitengewoDe droogte, welke oorzaak is geweest, dat het vorig jaar minder gunstig voor den veehouder was. Voor den landbouw kan men het afgeloopen jaar middelmatig noemen. De plotselinge prijsdaling der granen is voor vele land bouwers zeer onvoordcelig geweest. Spr. vreest dat wij thans, nu de oorlogscon junctuur is verdwenen en wij teruggaan naar de vooroorlogsche toestanden, wy eveneens terug zullen keeren naar zeer onevenwichtige verhoudingen. In den crisistijd zocht men in onderlinge samen werking zijn kracht; spr. hoopt dat dit eensgezind optreden ook thans zal blij ven voortduren, daar het in de toekomst meer dan ooit geboden zal zijn, schouder aan schouder te staan. De heer A. J. v. Schelven las daarna de notulen van de twee voorgaande ver gaderingen, welke onveranderd werden vastgesteld. De rekening over het afgeloopen jaar werd namens een commissie, bij monde van den heer Uijl als rapporteur, goed gekeurd met een ontvang van f 705,44, een uitgaaf van f715,17®, sluitende alzoo met een tekort van f 10,27®. Dit na- deelig saldo is voornamelijk te wyten aan de hooge kosten, berekend door het Rijkslandbouwproefstation voor het on- dorzoek der monsters. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren W. den Boer en C. Koopman, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Hierna werden de leden in de gele genheid gesteld aan het bestuur op te geven hoeveel kunstmest en kracht voeder zij wensehten te betrekken. De agenda was hiermede afgeloopen, waarna de gelegenheid werd gegeven algemeene besprekingen te houden. Geopperd werd o. a. het denkbeeld om aan hendie monsters moeten op zenden aan het Ryksproef station, eene A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1