Zierikzeesche Nieuwsbode B. H. IDELER, LAPPENDAG OPRUIMING abonnement: Vrijdag 27 Jan 1922 zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. Dinsdag 31 januari 1922 Algemeen Overzicht. binnenland. Zierikzee vóór honderd jann. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag •n Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10780. Dir. i 1. DE LOOZE Jr. Ultg.-Redast. M. J. KOSTEN van 1«3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 cta. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Z I E R I K Z E E. MANUFACTUREN. tevens laatste - dag der - Men doet nog zijn voordeel. GROOTE KOOPJES. Gevonden voorwerpen Een bril; een kinderschoentje. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau ▼fin Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Hoewel we mogen verwachten, dat niet tegenstaande het mislukken van een paar prachtig in elkaar gezette conferenties, de belangstelling in de buiteniandsche po litiek nog niet is verflauwd, zoo meenen we, dat een andere zaak niet minder de aandacht eenige oogenblikken verdient. Het betreft n.I. de geruchtmakende zaak Vilgrain, welke thans voor den krijgsraad te Nancy wordt behandeld. Vilgrain, gewezen onderstaatssecretaris voor de levensmiddelenvoorziening in Frankrijk en res. luitenant, staat terecht onder beschuldiging, dat hij zijn- post tegenover den vijand gedurende den oor log in den steek heeft gelaten, als gevolg van een verminking, die hij zichzelf op zettelijk aan de hand heeft toegebracht. Vilgrain beweert, dat hij op 22 Augustus 1914 is aangerand door een individu, dat hem met een revolverschot aan zijn lin kerhand heeft verwond. De beschuldiging beweert echter, dat Vilgrain dit heele ver haal verzonnen heeft om daarmede zijn verwonding te verklaren, die hij zich had toegebracht met de bedoeling, dat hij van het front naar de achterhoede terugge voerd zou worden. Deze gebeurtenissen hebben zich dus ongeveer 71/2 jaar geleden afgespeeld. Deze rechtzaak is een gevolg van de inter pellatie, die het Fransche Kamerlid Barthe in Maart van het afgeloopen jaar gehou den heeft. Barthe deed toen niet alleen een aanval op het beleid van Vilgrain als onder-staatssecretaris voor de levens middelenvoorziening, dien hij beschuldigde van frauduleuze graanspeculaties, maar tevens „onthulde" hij het gedrag van Vil grain als militair in het begin van den oorlog. Op last van den minister van oorlog werd er een onderzoek ingesteld, dat eindigde met de arrestatie van Vil grain. De getuigen herinneren zich nog maar heel flauw wat er is gebeurd, hetgeen niet te verwonderen valt na 71/2 jaar. De door den krijgsraad aangewezen medi sche deskundige kwam na onderzoek tot de conclusie dat men met een twijfel achtig geval te doen had; zekerheid was volgens hem niet te zien. Vilgrain is dan ook door den krijgsraad vrijgesproken. Niettemin valt hierdoor een schel licht op deze voormalige autoriteit en zijn han delwijze in een tijd toen Frankrijk's zonen den vijand moesten keeren. Lord Northeliffe, de Engelsche kranten-' koning, die een reis om de wereld maakt en ook Insulinde en Britsch Indië bezocht, heeft zijn meening te kennen gegeven over den toestand in de Oostersche landen. Hij acht dien toestand verontrustend en zijn indruk is, dat het er in Indië veel slechter uitziet dan men in Europa schijnt in te zien. Die indruk is gevestigd door het feit, dat voor de eerste maal in de geschiedenis van Indië, de Hindoes en Mohammedanen eensgezind optreden. In de steden van Engelsch Indië bevinden zich tal van volgelingen van Gandhi, den leider der anti-Britsche beweging, welke door het dragen van het witte hoofddek sel openlijk hun anti-Britsche gezindheid demonstreeren. Als een der reden van de verbitterde stemming tegen 't Engelsche gezag wordt genoemd het feit, dat de Mohammedanen in Mesopotamië tegen hun eigen geloofs- genooten hebben moeten vechten, terwijl een tweede grief is het niet vrijwillig kunnen bezoeken van de heilige plaatsen Mekka, Medina en Bagdad. De gematigden der inlandsche bevolking eischen dat Engeland den sultan van Tur kije weer zal erkennen als hoofd van den Islam. Het gist en bruist in de Britsch-Indi- sche koloniën onder de inlandsche bevol king en de opstand der Moplah's, die in middels is bezworen, mag als een der tee kenen van algemeen verzet tegen 't Brit- sche bestuur worden beschouwd. B UJJ E n L A n D. De aanslag op Alexander I. De rechtbank te Belgrado is begonnen met 't proces tegen den communist Stejis, en 32 van diens partijgangers, op grond van den bom-aanslag tegen den vori- gen troonopvolger, den tegenwoordigen Koning Alexander, welke aanslag op 29 Juni 1921 heeft plaats gehad, en waarbij 9 personen deels ernstig, deels licht zijn gewond. Stejis bekende, dat hij den aan slag had gepleegd om te^en het be staande regeeringssysteem te protestee ren. Hij had echter niet de bedoeling gehad, den kroonprins te dooden. De beklaagde herriep zijn bij het voor onderzoek afgelegde bekentenis en ver klaarde, dat hij den aanslag zonder mede daders had gepleegd. Leening Amsterdam. De Amsterdamsche Raad besloot Don derdag tot het aangaan van een geldlee- ning van f 10 millioen. Uit Stad en Provincie. Z1ERJKZEE. De §lad leek gisteren heden is het niet heel veel beter een aaneenschakeling van hobbelige en gladde ijsbanen, een gevolg van den regen, die Woensdagnacht was gevallen tijdens een temperatuur om en nabij het vriespunt. Hoewel 't loopen erg voorzichtig moest gebeuren, was het toch wel de moeite waard eens rond te kijken wat de natuur had gewrocht aan boomen, huizen en niet te vergeten telefoondraden. Vele boomen konden den last van het ijs, dat hun takken bedekte, niet dragen en werden gehavend, vooral wanneer de wind er door heen blies. Het telefoonnet heeft het danig moeten ontgelden. De groote 18 M.-paal in de Verrenieuwstraat is, door de ontzettende spanning gebroken; die op de Schuithaven maakt een buiging naar links de 14 M.-paal in den Hem helt tegen een schuur; aan het begin der Wandeling bij de Noord-Havenpoort hangt de groote telefoonpaal tegen het huis der familie de Clercq; aan de gasfabriek en de Con certzaal hebben de pijpstandaards den dienst gestaakt. Behalve deze groote stoornissen zijn nog een aantal draden stuk, zoodat de telefoondienst niet als gewoonlijk functionneert. Met de prov. boot kwam hedenmor gen uit Vlissingen een ingenieur der te legrafie met technisch personeel aan, om hiér en in 't eiland het telegraaf- en telefoonnet weer te herstellen. Het mag voor een oogenblik wel eens aardig zijn te kijken naar het natuur schoon, doch voor het modern verkeer is 't te hopen, dat de thermometer spoe dig eenige graden stijgt, opdat de ver bindingen weer spoedig normaal zullen zijn. Zooals men in dit nummer kan zien in de betreffende advertentie van de Concertzaal, zal Woensdag a.s. door het Ned. Vaudeville Gezelschap van het Grand Theatre te Amsterdam hier wor den opgevoerd „De Kribbebijter", een stuk dat door de pers heel gunstig wordt beoordeeld. Aan de hand der groote persorganen durven wij dan ook dit suc cesstuk warm aanbevelen, terwijl wij te vens mededeelen dat voor goede ver warming in de zaal zal worden zorg gedragen. De nieuwe décors zullen na tuurlijk er niet weinig toe bijdragen het kunstgenot te verhoogen. De Minister vaa Arbeid heeft goed gekeurd, dat de vroeger toegekende bij drage voor woningbouw zal worden uit gekeerd aan de gemeente Oud-Vossemeer ten behoevve van A. Keijzers f 1100. POORTVLIET. In de op Woensdag avond j.l. gehouden algemeene vergade ring van de afd. „Het Groene Kruis", waar 49 leden tegenwoordig waren, werd na voorlezing engoedkeuring der notulen van de vorige vergadering door den penningmeester, den heer W. Dron- kers, rekening en verantwoording gedaan van het financieele beheer over het af geloopen dienstjaar. Het bleek, dat de ontvangsten be droegen f358,60 en de uitgaven f297,81, zoodat er een goed slot was van f 60,79. Rekent men daarbij een bedrag van f 260,35 zijnde de totale reeds ontvan gen contributie over 1922, dan was er op voormelden datum in kas f 321,14. Vervolgens wordt door dep secretaris den heer W. Carels, het jaarverslag uitgebracht, waarbij hij het 10-jarig be staan der vereeniging herdacht en tevens de leden aanspoorde het ledental, thans bedragende 218, te doen vermeerderen. Daarna wordt de door het bestuur op gemaakte begrooting van het dienstjaar 1922 door de vergadering onveranderd vastgesteld. Bij de daarop plaats heb bende verkiezingen van 3 bestuursledeln wegens periodieke aftreding van de hee- ren W. Dronkers, E. van der Slikke en C. P. van der Slikke, worden dezJe res pectievelijk met 43, 42 en 43 stemmen herkozen. In de vacature van bestuurslid, ont staan door het vertrek van dhr. J. Die penhorst wordt met 26 tegen 13 stem men op dhr. G. Mosselman, gekozen dhr. W. J. Boogaart. Ingekomen is een schrijven van den heer N. Luijk en andere leden, inhou dende een verzoek aan het bestuur om de minimum-contributie, thans bedragende f 0,50, te bepalen op f 1,25. Daar :geen der leden hierover het woord verlangt, wordt dit verzoek in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen, zoodat besloten is de con tributie vast te stellen op ten minste f 1,25 per jaar en dit in het huishoude lijk reglement vast te leggen. Ten slotte wordt nog besloten bedoeld reglement zoodanig te wijzigen dat de jaarverga deringen in de maand Februari plaats hebben. ken en heeft de uitspraak bepaald op over 3 weken. De bomaanslag te Den Haag. Van de 4 veroordeelden van den bom aanslag te Den Haag zijn drie in hooger beroep gegaan. Kooijman heeft echter geen appèl aangeteekend. Gelijk men weet, waren Kooijman, v. d. Linde, De Haas en Eekhof resp. tot 8, 8, 5 en 3 jaar gevang veroordeeld. De eisch was in eerste instantie resp. 15, 13, 5 en 2 jaar. KERKNIEUWS. VERK00PINGEN, ENZ. NIEUWERKERK, 25 Jan. Heden werden alhier, ten verzoeke van den heer J. Klee- mans Cz., ten overstaan van notaris Bier- masz, publiek verkocht, de volgende on roerende goederen: Een woonhuis met schuur enz. en erf, aan den Stoofweg, voor f2300. Toebeding f 50; 45 Aren 80 c.A. bouwland, aan Loensweg, a f 1600 per Gemet. Toebeding f70. RECHTZAKEN. De malversaties te Gendringen. Voor het gerechtshof te Arnhem zijn de ple/'dooien gevoerd inzake het con servatoir beslag, op de goederen van wethouder J. B. Geuring, te Breeden- broek, in verband met een vordering van de Hanzebank op dezen wethouder van Gendringen, die borg was gebleven voor burgemeester Stoot. De president van de rechtbank te Utrecht had het 'beslag opgeheven, wat het onroe.e..d goed betreft. De Hanzebank is daartegen in appèl gekomen bij het gerechtshof en heeft een eisch ingesteld tot van waardever- klaring van het geheele conservatoire be slag op het roerend en onroerend goed van den wethouder, alsmede een vorde ring van f 200.000 op hem. De pleiter van den heer G. betoogde, dat deze nooit een poging heeft aan gewend en dit ook niet doen zal, om goederen, waarop beslag is gelegd, te verduisteren. Daarom vroeg pleiter op heffing van het beslag op het roerend goed, dat geen grooter waarde heeft dan f 4000. Geuring, eens een rijk man, heeft thans alles verloren; hij is thans 75 jaar. Pleiter concludeerde tot bevestiging van de beschikking van den president der rechtbank te Utrecht. Het Hof gelastte overlegging der stuk- Ned. Herv. Kerk BeroepenTe Zetten-Andelst, S. Ronner te Oene. Te Spannum, A. D. Meeter te VriezenYeen. Bedankt: Voor Ooaterhaule, O. S. Jellema te St.-Anna-Parochie. Ds. Poort hoopt Zondagmiddag 2 uur te Serooskerke en 's avonds 6 ure ure te Noordwelle op te treden. De op gaaf onder de predikbeurten vervalt hier mede. „VREDERUST". Aan at. Woensdagavond 7 uur hoopt in de Kleine Kerk op te treden da. J. P. Th. v. d. Linde, Herv. pred. te Wissekerke, om een rede te houden ten behoeve van de Chr. verzorging van krankzinnigen op „Vrederust" te Bergen-op-Zoom. Luth. Kerk. ZIERIKZEE. Zondagmorgen 10 ure da. Makkink van Leiden. Geref. Kerken. Beroepen: Te Zuid-Beijerland, te Zalk (O.) en lJlst (Fr.), D. K. Wielenga, oud- misa pred., tijdelijk te KampeD. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Het geïsoleerde Ameland. Uit Nes (Ameland) zijn Donderdagmorgen twee mannen met de brievenpost van vijf da gen, loopende over de wadden, naar Holwerd vertrokken. Twee passagiers, die noodzakelijk weg moesten, zijn mede ver trokken. Vier jaar geleden werd een der gelijke tocht voor het laatst gemaakt. Door de koude gestorven. In een on bewoond huisje onder Voorschoten is naar het Leidsch Dglyl. meldt, een bede laar dood gevonden. Hij had er zich, met een kameraad en een vrouw te sla pen gelegd cn is door de koude ge storven. Verlaging van den rijstprijs. Naar het Hdbl. verneemt, hebben de pellers den prijs van Javarijst plotseling met f 10 per baal verlaagd. TELEGRAMMEN. HAMBURG (V.D.) De eenige munitie fabriek van Finland is door een hevigen brand vernield. Men denkt aan brand stichting. BERLIJN (V.D.) De nota aan de com missie van Herstel zal niet voor den la ten avond worden verzonden. De regee ring is besloten eerst de stemming in den Rijksdag: af te wachten voor de verzending der nota. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Jan. I V. Naast de genoemde bronnen van bestaan onzer stad dient eindelijk nog de land bouw vermeld te worden. Het jaar 1822 was voor de landbouwers zeer voordeelig. De winter van 1821 op '22 had zich door eene bijzondere zachtheid gekenmerkt, zelfs dermate, dat men dien rangschikken kon onder de veertien zachte winters, welke sedert 1172 in Nederland in herinne ring zijn gebleven. Hij werd intusschen evenals deze, gevolgd door een geweldi gen storm, maar tevens ook door eene buitengewone vruchtbaarheid en een aller- gunstigsten oogst, terwijl de gemiddelde warmtegraad van den zomer veilig met dien van 1811 en 1911 kan vergeleken worden. Dat het een droge zomer was, is reeds door ons opgemerkt. De gemiddelde prijzen van eenige landbouwproducten, hier in 1822 ter markt gebracht, waren voor tarwe f 5,50 a f 7,90, voor rogge f 3 f5,70, voor gerst 1,30 a f3,30, voor haver f 0,90 f 2, voor witte boonen f 3 a f4,50 en voor groene erwten fl,80 a f 2,30 per zak. Meekrap werd per 50 K.G. betaald met f 22 a f 30 voor de beste soort en met f 22 a f 28 voor onberoofde. In verband met de prijzen van tarwe en rogge werd door de toen bestaande z.g.n. broodzetting het fijn wit brood betaald met 20 cent per 6 ons, het grof wit of zoogenaamd Fransch brood met ongeveer denzelfden prijs, het grof tarwebrood met ongeveer 20 cent per 11 ons, het rogge brood met 30 cent per 26 ons en het mas- teluinbrood met 30 ct. per 22 ons. Het spreekt van zelf, dat de pachtprijzen der gronden en de andere uitgaven van den landbouwer nauw verband hielden met de waarde der voortbrengselen. Wegens den slechten toestand der vie- gen in Schouwen in najaars- en winter tijd, wanneer vele geheel of gedeeltelijk onder water stonden, werd voor den aan voer van landbouwproducten en zelfs van vaten meekrap, gebruik gemaakt van groo- tere en kleinere platboomde vaartuigen, die in de Karnemelksvaart hun aanleg plaats hadden en waar de meevaten door een wip op den kant geheven werden. Daar bevonden zich ook de bestelhuizen voor de schuiten en op marktdagen was het er in de omgeving zeer druk en leven dig, mede doordat de landlieden daar de botermarkt bezochten en hunne uitgespan nen wagens en karren tegen den kerk hofmuur tegenover de herberg „Het wa pen van Schouwen" plaatsten. Dat alles is voorbij; de Karnemelksvaart is gedempt, genoemde herberg bestaat niet meer en de Varremarkt is op marktdagen vrij stil geworden. Ook van meekrap en meevaten hoort men niet meer en aan het keuren der mee, dat alhier geschiedde in het vertrekje achter het tegenwoordige poli tiebureau, kwam in 1845 een einde, toen alle bepalingen op dit gebied bij Konink lijk besluit van 21 Januari van dat jaar werden ingetrokken. Voor den concierge van het Stadhuis was dit nadeelig, want volgens oud gebruik kreeg deze alle uit gestoken of geboorde meekrap, die, ver zameld zijn, hem nog een aardig emo lument opleverde. De weekmarkt, waar voornamelijk boter, eieren, gevogelte, biggen en Schouwsche paling verhandeld werd, werd des Don derdags op de Varremarkt gehouden. Men noemde dit ook wel de Schouwsche boter markt, in tegenstelling met de Duiveland- sche botermarkt, die bij de Kraan werd gehouden. Ook hield men in de maand November op de Varremarkt eene vee markt en toen in 1822 aldaar de boomen gerooid waren, werden, er palen gezet met touwen om de koeien aan vast te zetten. Voor dit plaatsen van vee werd z.g.n. „stallegeld" betaald aan de Sint Lievens Munsterkerk. De destijds met kastanjeboo- men beplante Balie werd toen voor dat doel niet gebruikt. Op den marktdag werd ook in de Beurs onder de Kleine Kerk graan en meekrap verhandeld en in ge traliede kastjes kon men aldaar de markt prijzen genoteerd vinden. De vischmarkt was reeds ter plaatse ge vestigd waar ze nu gevonden wordt, maar toen kwam ook zalm, versehe haring, oes ters, kreeften, pekelharing en bokking op den afslag. Men had destijds ook nog het gebruik om van elke lading kabeljauw beneden de honderd twee stuks, en boven de honderd acht stuks aan de Stad af te staan, de z.g.n. „stadsvisschen", welke op de markt ten bate der stad werden ver kocht. Eveneens werd van elke honderd ton oesters twee-en-half vat en van iedere lading kreeften uit Noorwegen honderd stuks tot gelijk einde te gelde gemaakt. De afslag of z.g.n. „weete" op 't Luitje bestond in 1822 daar reeds langer dan een eeuw. De naam „weete" is afkomstig van de aanzegging, die vanwege het Groensel - gilde gedaan werd aan alle belanghebben den, wanneer en fruit en groenten ten ver koop aangevoerd waren. Ook de vleeschhal kan als eene soort markt aangemerkt worden. Alle versch vleesch moest daar verkocht worden; slechts worst, spek, hammen en gerookt vleesch mocht door de slagers in hun winkel worden verkocht. In de hal ston den kraampjes of stallen, die niet langer dan 14 dagen door eenzelfden vleeschhou- wer mochten gebruikt worden, waarna deze moesten opschuiven, beginnende aan de zijde van de Verrenieuwstraat en gaan de, aan de Westzijde, der hal, naar de Meelstraat. Zoowel op de vischmarkt, op de weete en in de vleeschhal was voor degelijke keuring gezorgd. Veel meer dan tegenwoordig werd vóór honderd jaren de stad bezocht door vreemde kooplui, die met hunne waren: manufacturen, meubels, dames-artikelen, enz. In de twee of drie der voornaamste logementen uitgepakt waren. Bijna elke maand kwam dit voor. Evenals nog heden had men op den Donderdag, die het naast inviel aan de helft der Vasten de halfvastenmarkt. Maar vóór honderd jaren was dat een dag van gerucht en levendigheid, daar dan 's mor gens tusschen 10 en 11 uur alle daartoe geschikte paarden uit de stad en Poort ambacht op de Balie samen moesten ko men en, bereden door ruiters, bij tien tallen de stad doortrokken, opgewacht en nagestaard door ouden en jongen. Dan was de nu stille Poststraat levendig door een caroussel en kramen. Voorts de jaarmarkt of kermis, die toen, evenals nu, den eersten Maandag in Sep tember begon, ingeluid van den Stadhuis toren, en elf dagen duurde. Tooneelvoor- stellingen werden toen meest gegeven in een gebouw aan de Noordzijde der Groote kerk, waar dan tot 's Zaterdags gespeeld werd. In de logementen van van Oppen en van Knuist (nu het R.-K. Liefdehuis) werd open bal gehouden, waar een heer f 1,50 entree betaalde en daarvoor een goede flesch wijn kreeg, terwijl dames vrijen toegang hadden. Muziek bij van Oppen werd gegeven onder directie van den stadsmuziekmeester Charles Hofman en uit Middelburg kwam een dansmeester over. In het logement „de Korenbeurs" van J. H. H. Korte, naast de Kleine Kerk was de entrée f 0,30. Behalve kramen aan weerszijden van de Oude Haven tot een eind voorbij de Kraan, kwamen dan ook spellen met wonderdieren of wondermen- schen. Eigenaardig was het, dat op den dag van het inluiden der kermis haast alle ambachtsliedenbazen evengoed als knechts, een stevigen dronk namen en meest te veel hadden. Ook de groente vrouwen lieten zich dien dag lang niet onbetuigd env gebruikten in de herberg aan de Fonteine (later bewoond door Ste vens, Leunis e. a.) zooveel, dat de meesten dronken waren. Die herberg, destijds als „speelhuis" bekend, waar gewoonlijk „drie meisjes van pleizier" inwoonden, was, waarom weten wij niet, voor de gildezusters van het Sint Vitus of Groen- selgilde een aantrekkelijke plaats van samenkomst. Nu en dan kwam er gedurende de ker mis ook een paardenspel. Zoo had o. a. in 1821 de troep van M. Blanus voorstel lingen gegeven in paardrijden en koord dansen op het plein achter de Kleine Kerk, waar tot 1814 het oude gasthuis ge staan had. De toegang was toen door de gang naast de Beurs. Was de kermis voor iedereen een alge meene uitgaanstijd, ook, evenals nu, was daartoe altijd gelegenheid in herbergen, koffiehuizen en sociëteiten. Omstreeks den tijd dien we beschrijven waren slechts 8 inrichtingen van biljarten voorzien. Slechts met toestemming van het Stedelijk Be stuur mochten die geplaatst en later dan 10 uur 's avonds mocht er niet op gespeeld worden. De deftigste of z.g.n. „Heeren- societeit" werd toen gehouden bij de wed. Frederik Smit op de Appelmarkt (nu „Concordia"). Koffiehuizen, herbergen en t'appersneringen mochten 's avonds niet later open zijn dan 10 uur en op Zon- en feestdagen moesten ze, evenals de win kels, gesloten zijn, uitgezonderd voor de buitenlieden. Na afloop der namiddag- of avondgodsdienstoefeningen mochten ze, zoo noodig, met toestemming van den bur gemeester, geopend worden. Zondagen, bid- en dankdagen werden trouwens toen door bijna iedereen streng gevierd en bij sommige deftige burgers op de Oude Haven, wier huizen nog luiken aan de ramen der benedenverdieping had den, werden deze des Zondags eerst ge opend na het uitgaan der namiddagkerk. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1