Zierëkzeesche Nieuwsbode Kamphofs K, VOORTZETTING IR io prima boeoeren. ZIEK VINDT abonnement: Vrijdag 13 Jan. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. OOSTERLANP. B. H. IDELER, f Groote Koopjes MOLTON en SPQRTFLANEL. HINDERWET. HINDERWET. Algemeen Overzicht. ROOKT: Pe zuiverste Maryland. Op Hoop van Zegen Pr^js per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nnmmers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78ste JAARGANG. - Dir. i. J. 8F LOOZr Jr. Ultg. No. 10724. M J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In bovengenoemde gemeente wordt voor ons blad een ijverig correspondent ge vraagd, liefst iemand die in de gelegen heid is de vergaderingen van den gemeen teraad bij te wonen. Zich aan te melden bij de Redactie. ZIERIKZEE. MANUFACTUREN. Spaclalo aanbiedingen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. C. SCHüRMANN, Banketbakker alhier, om VERGUNNING tot het afbreken van den bestaanden en het plaatsen van een nieuwen bakoven in de bakkerij van het perceel, staande aan de Mol, Wijk A 311, kadastraal bekend in Sectie A, no. 529. Op Woensdag 25 Jan. a.s.. des namid dags 2 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Dc aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zy, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten Zil&iKzsx, 11 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., Weth., l.°-Burgem. P. F. WITTERMANS, Seeretarie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. A. v. n. ZANDE, broodbakker alhier, om vergunning tot het afbreken van den bestaanden oven en het plaatsen van een nieuwen heetelucht-oven, in de bakkerij van het perceel, staande aan de Ravestraat, wjjk C 413, kadastraal bekend in Sectie B, no. 1030. Op Donderdag 26 Januari a.s des na middags 2 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dar Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuurzi]n verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zibrikzbb, 12 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., Weth., loco-Burg. P. F. WITTERMANS, Secretaris. We leven tegenwoordig in een tijd, die rijk is aan conferenties. De eene confe rentie is nauwelijks aan den gang of een andere wordt reeds voorbereid op een andere plaats. Met veel enthousiasme worden ze in elkaar gezet en geopend, maar al heel spoedig luwt de belangstel ling als de een of andere partij zijn wen- schen niet ziet bevredigt. Zoo gaat het te Washington, waar nog steeds wordt ver gaderd, maar waar bijna niemand meer nota van neemt; zoo zal het misschien op den langen duur ook te Cannes gaan en mogelijk ook te Genua, waar de nieuiri op touw gezette conferentie binnen afzien- baren tijd zal worden gehouden en waar voor reeds de uitnoodigingen aan de ver schillende landen, thans ook Ierland, zijn gezonden. Op de conferentie te Cannes, een plaats aan de Middellandsche Zee, in 't Fransche departement Alpes-Maritimes, wordt be raadslaagd over het door Duitschland dit jaar te betalen bedrag aan schadevergoe ding, over welk onderwerp reeds enkele berichten en telegrammen in ons blad verschenen zijn. Op dit oogenblik heerscht er in Frank rijk eenig wantrouwen tegen den leidenden politicus dier natie, n.l. Briand en 't zou ons niet verwonderen, dat nog heden zijn ontslag-aanvrage werd ingediend. Men ziet in Frankrijk met leede oogen, dat Enge- land's premier niet alleen de teugels in handen heeft en houdt, maar ook dat Bri and wordt meegesleept in den stroom der Britsche politiek, die naar men te Parijs meent, lijnrecht tegen de belangen van Frankrijk ingaat. De politieke vrienden van Poincaré, die geen gelegenheid laten voorbij gaan om hun leider weer in de actieve politiek terug te voeren, zien met vreugde, dat de openbare meening in Frankrijk meer en meer overhelt naar de zoo zeer door hun gewenschte zijde. Terwijl het dus te Parijs op het oogen blik gaat om het (politieke) leven van Briand, wiehs val de conferentie te Cannes óf zou moeten doen eindigen óf er een geheel nieuwen grondslag aan zou geven, komt de publicatie van het memorandum van Lloyd George aan Briand, waarin de Britsche premier uiteenzet, dat voor het welslagen dezer conferentie een nauwe aaneensluiting tusschen Frankrijk en En geland eisch is. Lloyd George erkent in dit schrijven de rechten van Frankrijk ten aanzien van veiligheid en vergoeding voor 't geleden onrecht, maar wijst er op, dat samenwer king tot het herstel van Europa noodzake lijk is. In de erkenning, dat de veiligheid van Frankrijk, ook een Britsch belang is, verklaart Engeland, aldus Lloyd George, zich bereid Frankrijk militair te steunen in geval van een niet uitgelokten Duit- schen aanval, een toezegging die zulk een aanval al buitengewoon onwaarschijnlijk zou maken. BUITENLAND. Na anderhalf jaar gevonden. Een spoorwegconducteur te Southall in Middlesex (Engeland) nai op 1 Juni 1920 een portefeuille verloren, inhoudende een bedrag van 29 pond en 10 shilling. Dezer dagen heeft hij zijn eigendom, met den inhoud onaangeroerd gevonden aan den rand van een voetpad, alleen voor spoor wegpersoneel toegankelijk, waar het 18 maanden gelegen had. Het merkwaardige van het geval is, dat de betrokkene zelf dit pad herhaaldelijk gevolgd heeft en dat er iederen dag hon derden menschen langs komen. If«*t k»in verkeren In Italië leeft een arme boerenfamilie, Nulli genaamd. De zoon Giuseppe ging jaren geleden naar Amerika. Onlangs stierf hij te New-York. Thans heeft de familie bericht ontvangen, dat hij zijn ver wanten een vermogen van 400 millioen lire heeft nagelaten. De zauk-Bessftrabo. De rechter van instructie Bonin, heeft aan de Fransche Kamer van strafzaken overgelegd het dossier-Bessarabo. Mevrouw Bessarabo wordt beschuldigd van moord op haar echtgenoot Weiss- mann, genaamd Bessarabo. Haar dochter als medeplichtige hieraan. Volgens de be schuldiging is het motief tot dezen moord het verkrijgen van* 600.000 frs., die zij meenden, dat de heer Weissmann geïnd had. De beschuldigden zullen verdedigd worden door meesters De Moro Giafferi, Cuvülier, Lhéditier ei Marce Hubeit. Wnt kinderen verdienen kunnen. Berlijn smult thans van een proces tegen de danseres Celly de Rheydt. Sedert twee jaar vermaakt Celly de Rheydt de Ber- lijners, die het betalen kunnen, met bal letten, waarin zij en haar élèves optreden zonder costuum of zoo goed als ongekleed. Dit ballet is natuurlijk ook in film ver toond. En nu, na twee jaar, is de justitie bang, dat de openbare eerbaarheid door deze vertooningen gekwetst wordt. Van daar het proces, waarbij alleen toe gankelijk voor de pers de balletten nog eens vertoond ^worden op verzoek van de verdedigin, zelfs met de begelei dende muziek o'; films nog eens afge draaid. Tot de beklaagden behooren ook de élèves, die nu den aanval'igen leeftijd hebben bereikt van vijftien tot zeventien jaar, die, toen zij begonnen met de ver tooningen, dus dertien tot vijftien jaar waren. Kinderen dus. En nu is gebleken, dat deze kinderen verdienen van 4000 tot 6000 mark per maand... Hoeveel zijde zou Celly zelf bij deze opvoeringen spinnen? Briand aan Lloyd Georgn. Briand heeft het volgend telegram aan Lloyd Tïeorge gezonden: Tegenover de politieke omstandigheden, welke ik bij mijn komsl te Parijs heb aangetroffen, heb ik gemeend dat het mij niet mo gelijk was het Vborzitterschap van den ministerraad te behouden, en het ontslag van het kabinet bij president Millerand ingediend Ik kan dus niet naar Cannes terug- keeren om aan de werkzaamheden van den Oppersten Raad deel te nemen. Ik verzoek u dit tei kennis te willen bren gen aan de overige gedelegeerden en hun tevens mijn verontschuldigingen en leedwezen te betuigen, dat ik mijn sa menwerking mei hen moet staken. Wat u betreft, waarde heer Lloyd Ge orge, het doet me in het bijzonder leed dï gesprekken met u, welke wij waren begonnen in het belang der beide landen en in dat van den vrede van Europa, en die ik 200 gaarne tot een goed eind resultaat had geleid, niet te kunnen voort zetten. Ik hoop dat mijn opvolger ze met u zal hervatten en dat hij de doel einden zal kunnen verwezenlijken, welke wij op het oog radden. Een prettig echtgenoot. Maandag j.l. is te New-York een zekere Melemod aangekomen, die de overtocht van Europa als eerste-klasse passagier had gemaakt. Hij was in het bezit van een pas, waarop vermeld stond, dat hij „ver gezeld werd door zijn vrouw". De Amerikaansche immigratiebeambten vroegen zijn vrouw te mogen zien, doch kregen ten antwoord: „O, die reist als tusschendekspassagier". Melomd verklaar de, dat hij een intellectueel en verfijnd mensch was en dus een andere omgeving noodig had dan zijn minder begaafde vrouw. Tengevolge van deze verklaring kwa men de beambten tot de conclusie, dat de idealen van Melomod niet in overeen stemming zijn met Amerikaansche denk beelden. Het paar werd naar Ellis Island gebracht, en er zal onderzocht worden of er termen bestaan om hen als onge- wenschte vreemdelingen te deporteeren. Het mysterie van Bournemouth. Scotland Yard houdt nog altijd voeling met de politie te Bournemouth omtrent den soldaat, die te Hounslow in arrest zit onder verdenking betrokken te zijn geweest bij den moord op miss Wilkins te Bournemouth. De gearresteerde, vertelt de Daily Chro nicle, is een chauffeur, Clarke genaamd, die in den oorlog bij het Army Service Corps diende. Hij komt uit Dorset. Toen hij zich in de kazerne te Houns low aanbood om bij de genie te gaan, er kende hij, dat hij reeds vroeger had ge diend; toen men er de [registers op nasloeg zag men, dat hij geboekt stond als deser teur uit een te Portsmouth liggend batal jon. De man werd hierop aan een scherp verhoor onderworpen. De politie doet thans nog onderzoek; inmiddels blijft de verdachte in hechtenis. Liefde gaat boven alles. Miss Vera Johnson, de aangenomen dochter van den rijken Italiaanschen edel man Carovigno, die te Viareggio een paleis bezit, heeft er de voorkeur aan gegeven, haar wereld van weelde te verlaten om met een sergeant uit het Italiaansche leger in het huwelijk te treden en met dezen een meer bescheiden woning te betrekken. Zij werd te Londen geboren. Haar ouders waren zeer arme lieden en zij werd naar de Chicago Tribune verhaalt te Londen in een gesticht geplaatst. Toen vorst Ca rovigno eens aan dit gesticht een bezoek bracht, beviel het kind den vorst zoozeer, dat hij haa^ als zijn dochter aannam. Alles ging goed tot voor eenige maanden. Zij verliefde zich toen namelijk op den sergeant en ofschoon de vorst zich tegen een huwelijk verzette, wist zij toch haar zin door te drijven. Ten slotte liep de twist tusschen haar en haar pleegvader zoo hoog, dat zij het paleis verliet en afstand deed van het ontzaggelijk fortuin, dat haar bij den dood van&aar pleegvader te beurt zou vallen. BINNENLAND, EERSTE KAMER. Zift'ng van Donderdag 12 Januari. Kieswet-ontwerpen. De heer Van der Feltz acht het wets ontwerp inzake voorziening voor het tijd stip van de inwerkingtreding der gewij zigde bepalingen van de Kieswet, pro vinciale wet en Gemeentewet on-grond- wettig, omdat het door de Tweede Ka mer werd aangenomen toen het ontwerp, waarop het feitelijk een amendement is, nog niet door de Eerste Kamer was aangenomen. Minister Ruys kan deze kwestie niet onvoorbereid behandelen. De heer Van der Feltz stelt voor het ontwerp van de agenda af te voeren, welk voorstel verworpen wordt met 33 tegen 4 stemmen. De ontwerpen worden aïsnu aangenomen met 33 tegen 2 stem men. Verschillende andere ontwerpen worden 2. h. s. aangenomen, w.o. dat betreffende het opleggen van voorloopige aanslagen in de directe belastingen De Kamer is uiteen gégaan tot Dins dagavond 31 Januari. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. De Minister van L., N. en H. heeft met ingang van 1 Febr. a.s. als vervallen verklaard de beurskring St.- Maartensdijk en daarmede in verband de daar gevestigde rijksschippersbeurs opge heven. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zullen op Vrijdag 20 Jan. a.s. in het hotel „Juliana" de heeren Van Riet en Breur, resp. dir. der District-arbeidsbeurs en ambtenaar bij de werkeloosheidsverzekering, beiden te Rotterdam, een rede houden over „Ar beidsbemiddeling en Werkeloosheidsver zekering". DREISCHOR. Door een inwonend echt paar, dat eertijds hun lidmaatschap alhier heeft opgezegd, is aan den ontvanger der Kerk voor hun fonds vijftien gulden ge schonken, onder gevoelsuiiing, dat de Kerk moet behouden blijven. Mochten meerde ren door dergelijke gevoelens worden be zield. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 11 Januari j.l. Afwezig de leden J. J. van Klinken en N. J. Geleijnse. De notulen der vorige vergadering' worden gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving wor den aangenomen de volgende ingekomen stukken. Goedkeuring suppletoir kohier H. O., dienst 1921; goedkeuring gemeente- begrooting voor 1922; definitieve vaststel ling gemeenterekening over 1920; kennis geving van Ged. Staten, dat geen beden king bestaat tegen de ingezonden ver ordening betreffende het openbaar ver volgonderwijs; kennisgevingen van J. den Boer, J. Smallegange en M. J. W. Boogerd, dat zij hunne benoeming tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim aan nemen; kennisgeving van J. den Boer, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van plaatsel. toezicht op 't lager onder wijs aanneemt; verslag der commissie tot Tabakken. men zich over het algemeen niet, wanneer men een lichte verkoudheid heeft gevat, en dikwijls is deze dan ook van •oorbijgaanden aard, voor zoover zij niet /eronachtzaamd wordt. Het eenvoudigst en aangenaamst verzacht en voorkomt nen verkoudheid in de luchtpijp door het gebruik van Lakerol-Borat-Pastillea. óveral verkrijgbaar FL 0.50 per doos. 24. wering van schoolverzuim over 1921 dankbetuiging van J. Poulusse voor de aan hem toegekende gratificatie; kennis geving van H. J. van Doeselaar, dat hij zijne benoeming tot schatter voor het vergunningsrecht aanneemt; goedkeuring raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1921. Vastgesteld wordt een over eenkomst met de gemeenten Bruinisse, Oosterland, Ouwerkerk en Dreischor, be treffende de vleeschkeuring. De door Ge- dep. Staten teruggezonden verordening op de heffing eener plaatselijke inkomstenbe lasting wordt gewijzigd en opnieuw vast gesteld. Besloten wordt aan vrouw Fer- naaijs eene gratificatie toe te kennen van f 50, als blijk van waardeering voor het gedurende 25 jaren schoonhouden der o. 1. school. Bij de rondvraag zegt de heer De Bruijn het jammer te vinden, dat met de lijkwagen niet op de begraafplaats kan worden gereden, terwijl de heer van der Have wijst op den slechten toestand van den toegangsweg naar de begraafplaats. De voorzitter zegt, dat daaraan niets is te doen, dan dat de gemeente daar een flinke beschoeiing laat plaatsen. De heer van der Have acht het gewenscht, dat de leden vóór de vergadering inzage kun nen nemen van de te behandelen stukken. De voorzitter vindt, dat in een plattelands gemeente in den regel geen zoodanige ingrijpende zaken voorkomen, dat deze niet direct door de leden worden begre pen. De heer de Bruijn deelt mede, dat, toen hij in den beginne voor vele zaken ook vreemd stond, steeds bij wethouder Flikweert inlichtingen vroeg; zoo noodig zou hij die ook aan den voorzitter hebben gevraagd. De voorzitter verklaart zich steeds bereid de leden in te lichten. Hierna sluiting der vergadering. STAVENISSE. Het telefoonkantoor, dat nog steeds in den Achterweg alhier ge vestigd was, is Donderdagmiddag over gebracht naar het nieuwe postgebouw, zoodat post- en telefoon nu weder onder een dak gekomen 2ijn, iets, wat in geen dertig jaar het geval is geweest. ST.-ANNALAND. De algemeene verga dering van de vereeniging „Landbouw belang" op Woensdag 11 Januari gehou den in de „Gouden Leeuw" werd bijge woond door 68 van de 180 leden. De notu len en het jaarverslag werden goedge keurd. Bij de rekening bleken de ont vangsten te bedragen f 1275,29 en de uit gaven f 891,25. Het goed slot van '21 was dus f 384,04, dat van 't vorige jaar was f996,42 of samen f 1380,46. Ofschoon de voorzitter, de heer B. Kodde, te kennen had gegeven niet voor een herkiezing in door H. HEIJERMANS. Weinig tooneelstukken genieten de eer, dat ze meer dan achthonderd maal wor den opgevoerd en nog altijd, wanneer of 't tooneelstuk of de film gegeven wordt, staan de belangstellenden in de groote steden in de rij geduldig te wach ten, dat ze aan de beurt zijn een plaats bewijs te koopen. Wel heeft Herman Heijermans succes gehad met zijn spel der zee. Het drama speelt in een visschersdorpje aar. de Noordzee. De reeder Bos is lang zamerhand een rijk man geworden. Zijn geweten is niet al te nauwgezet, want meermalen heeft hij schepen uitgezonden, waarvan hij wist, dat ze niet meer zee waardig waren. Zoo zal hij nu de „Op Hoop van Zegen" uitzenden, die, volgens den scheepstimmerman, een „drijvende doodkist" is. Kniertje, een oude visschersweduwe, is al jaren lang bij den reeder werkzaam. Ze woont met haar twee zoons, Geert en Barend en haar nichtje Jo, die met Geert verloofd is, in een klein armoedig hutje. Geert is bij de marine en Barend los werkman. Bij een bal in „het Zwaantje" krijgt Geert ruzie met zijn korporaal, die minder mooie dingen van Jo vertelt Er ontstaat een gevecht en Geert moet 6 maanden zitten. In de ge vangenis moet hij „zakkies" plakken en „erreten' uitzoeken. Bovendien kreeg hij slecht eiten. De reeder Bos heeft nog een oude schuit „De op Hoop van Ze gen" welke, hoewel in zeer slechten toe stand, toch nog opgekalefaterd zal wor den. Simon, de scheepstimmerman, die gewoonlijk dronken is, zegt in een hel der oogenlik, dat 't schip niet meer zeewaardig is. Clementine^, de dochter van den reeder, hoort dit en tracht haar vader er toe te bewegen, 't schip niet meer uit te zenden. Bos wil er echter niets van hooren en zal de matrozen aanmonsteren. Geert, intusschen uit de gevangenis ontslagen, meldt zich aan en moeder Knier wil ook graag, dat Ba rend gaat. Maar Barend haat de zee, want zijn vader en zijn broers vonden een graf in de golven. Na lang bidden en smeeken laat Barend zich echter over halen; hij teekent de aanmonsteringslijst. Op deri verjaardag van Knier zitten al len vroolijk bij elkaar. Langzamerhand wordt 't tijd, om naar boord te gaan. Berend, die overtuigd is, dat 't schip „rot" is, wil niet naar zee. Hij verschuilt zich en wordt tenslotte tot schande van 't geheel e dorp door de veldwachters aan boord gesleept. De „Op Hoop van Ze gen" vertrekt. De vrouwen wuiven den visschers een laatst vaarwel toe. Zes weken zijn sindsdien voorbij. Nie mand heeft nog iets van de (JOp Hoop van Zegen'' gehoord. Het is een vreese- lijke stormavond. Onweersvlagen wisselen af met hevige regenbuien. De wind giert om het hutje. De vrouwen zitten aijgstig bijeen en onwillekeurig denkt ieder aan hen, die ze reeds op zee verloren heb ben. Truus vertelt van haar eersten man, die met de „Magneet" verging. Marietje van haar broertje, die over boord sloeg en ook Kniertje doet 't verhaal van haar braven man. Jo, bang geworden door al die verhalen, vlucht naar 't strand. Geweldig rolt de zee. En dan, als ze in 't hutje teruggekeerd is, ziet zij, ter wijl Kniertje bidt, een heerlijk visioen Zij staat in haar eigen huisje bij het wiegje van haar kindje en Geert, haar man, komt binnen. Een hevige rukwind roept haar tot de werkelijkheid terug. Sinds dien avond gaan de vrouwen iederen dag naar 't kantoor van den reeder om te hooren, of er bericht is. Eindelijk is er tijding van de „Op Hoop va 1 Zegen". Barend is aangespoeld en eenige luiken met 't nummer van het schip. De reeder Bos hoort met ontzet ting de vreeselijke tijding. De visschers en visschersvrouwen hebben 't nieuws reeds vernomen en komen Bos ter ver antwoording roepen. Knier, het arme oudje, kan het nieuws niet gelooven; ook zij gaat naar 't kantoor van den reeder en verneemt de droeve waarheid. Nu is zij alles kwijt en zij zelf heeft Barend gedwongen mee te gaan. Ze is lam geslagen en zit verwezen te staren. Ze merkt zelfs niet, dat Kaps, de boek houder, haar een pannetje eten in de hand duwt. Werktuigelijk staat ze op en sloft met loome, loodzware schreden naar haar eenzaam hutje. Ziehier heel in 't kort het beroemde tooneelstuk van Heijermans, dat Woens dagavond 18 Jan. a.s. door de bioscoop van „Algemeene Ontwikkeling" op het doek zal worden gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1