Zierikzeesche Nieuwsbode PIANO'S. F.' A. S. J. DEKKER, PETROF Woensdag 11 Jan 1922 zierikzeesche courant, gft «jg OOSTERLANP. AANBESTEDING. Aanbesteding. Etn wereldfilms als het huis goes - utrecht. ABONNEMENT: Pr^js per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. In bovengenoemde gemeente wordt voor ons blad een ijverig correspondent ge vraagd, liefst iemand die in de gelegen heid is de vergaderingen van den gemeen teraad bij te wonen. Zich aan te melden bij de Redactie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen, op Maandag den 16 Januari 1922, deB namiddags te ruim 12 ure, ten Raadhuize aanbesteden: Het onderhouden en bedienen van de speel- en uurwerken der ge meente, gedurende de jaren 1922, 1923, 1924, 1925 en 1926. Inlichtingen verstrekt de Gemeente bouwmeester op Vrijdag 13 Jannari 1922, des voorm. te 11 ure; de voorwaarden liggen van heden af ter Secretarie ter inzage. Zierikzee, 4 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen, op Maandag den 16en Januari a.s„ des middags te 12 ure, ten Raadbuize, in het openbaarbij enkele inschrijving in 5 perceelen, AANBESTEDEN: Het uitvoeren van Onderhouds werken, Vernieuwingen en Her stellingen aan de Gebouwen, Kunst- en andere Werken der gemeente, gedurende het jaar 1922. Ie perc.De openbare Gebouwen, Poor ten, Torens, Riolen, Stadsbrand en Vroonpaden, enz De Kaaimuren; De Beschoeiingen en Paal werken De Bruggen; De Schoolgebouwen met Onder- wyzerswoning by School A. ,<Aan™yzing 0pJ/Uda?- ^drê.wiar- 1922, ae>voormiddj- 'bijeentomBn ien toe gegadigden Qemeent9.Botlwmee8ter, hH wier-T'^lichtingen te bekomen zijn JL« werkdag tusschen 91/»11 nre. Bestekken h f 0,90 verkrijgbaar ter Secretarie en ten kantore van den Ge-: meente-Bouwmeester. Zierikzee, 4 Jannari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A J F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. 2e 3e 4e 5e BUITENLAND. Een „golf van misdaad". Op het oogenblik teistert een „golf van misdaad" Amerika. In het bijzonder in New York, in verband waarmede de procureur-generaal der Vereenigde Sta ten in Washington aan den procureur- generaal van den staat New York heeit voorgesteld een conferentie bijeen te roe pen van alle openbare aanklagers tot het instelleen van een actie om de straf wetten krachtdadiger toe te passen. De autoriteiten verschillen van meening om trent de oorzaken van het vermeerderen der misdadigheid: gewelddadige moord, straatroof, gedurfde inbraken, het bin nendringen in winkels en banken door gewapende desperado's, die er niet" voor terugdeinzen iedereen, die hun in den 'weg komt, neer te schieten. Terwijl men het drankverbod en het gebruik van sur rogaat-alcohol aansprakelijk stelt voor de misdaden, die met verzet gepaard gaan, meent men, dat de slechte tijden en de klaarblijkelijke gemakkelijkheid, waarmede misdadigers de wet ontdui ken verantwoordelijk zijn voor de tal- looze rooverijen, die zoo dikwijls eindi gen met den dood van het slachtoffer. Ir. weerwil van alle voorzorgsmaatre gelen duren de misdaden onverzwakt voort. Volgens mr. MacAdoo, de eerste magistraat van New York, is de gemak kelijkheid, waarmee recidivisten tegen borgstorting op vrije voeten worden ge steld gedeeltelijk verantwoordelijk voor de ,',golf van misdaad'". Hij beweert, dat vele borgen-onder één deken liggen ymet de roovers. (De magistraat verklaarde, dat honderden misdadigers in elke stad tegen borgstelling op vrije voeten ver- keeren en dat velen hunner voortgaan met het overtreden van de wet, terwijl verscheidenen hunner erkennen, dat zij werden gedwongen te stelen, teneinde te voldoen aan de eischen van hun bor gen. De conferentie te Cannes. De conferentie der geallieerde minis ters van financiën heeft de overeenkomst van Wiesbaden goedgekeurd en aan Frankrijk een bedrag van 1250 millioen goudmark aan leveringen in natura toe gewezen. Tusschen de overige geallieerden zal nog een bedrag van 500 millioen goudmark aan leveringen in natura moe ten worden verdeeld. De ministers van financiën hebben het volgende schema opgesteld: België 125 miilioen, Engeland 100 millioen, Italië 240 millioen en de overige geallieerde landen 35 millioen. Do Russische hongersnood. Van den Engelschman, dr. Farrer, die onlangs te Moskou overreden is, werd nog een brief ontvangen door het fonds ter bestrijding van den hongersnood in Rusland, te Londen. Daarin zegt Farrer o.m.: „Men zou de pen van een Zola moeten hebben om de realiteit en de aangrijpende intensiteit van den honger- nood in deze streken te kunnen beschrij- ven. Het Wordt gelijdeiijk erger en breidt zich naar het Westen uit met den stroom van vluchtelingen, die, nu zij hun laat ste voorraden hebben opgegeten en alies verkocht hebben Waarvoor zij nog een korst brood konden koopen, rondzwer ven z'onder te wefen waarheen. Om een denkbeeld te geven van de verlatenheid van sommige dorpen, noem ik Kasco, in het Markstadt district, dat een normale bevolking heeft van 3000 zielen en waar nu nog maar 1100 men- schen wonen. Vergeet ook niet dat de winter nog maar juist begonnen is. La ter zullen heele dorpen worden verlaten. Een der ergste verschijnselen van den hongersnood is het aantal weezen oi verlaten kinderen, die op straat worden gevonden. Zij zijn allerakeligst verma gerd. Gisteren heb ik in Markstadt een toevlucht gezien met 100 bedden; 42 kin deren Waren in de laatste 24 uur ge storven, doch de plaatsen waren al weer bezet. Bij het zenden van geneesmiddelen is zeer veel haast; er is bijna niets. Ik ben met Nansen in het Samara district geweest, waar de toestanden nog erger z'ijn dan in Saratof. In de dorpen za- gen wij daar velen, die in hun huizen eenvoudig op den dood lagen te wach ten nadat zij al hun levensmiddelen had den opgemaakt. Ik zend u staalt/és van het brood dat hier door de bieren ge geten wordt en dat ik in i-érschillende huizen heb verzameld. De voornaamste bestanddeelen zijn graszaad, eikebla.en en stroo, geir>~ngd met beendermeel of klei. eé* der huizen lag een moejik een welvarend man was geweest, met zijn gezin op den dood te wachten. Hun paard hadden zij opgegeten en al- ml" zS'aliS?6d?rail.lJ6flr'3ta" er" nog een soort maaltijd van te maken. Als dat op was, hadden zij niets meer. Een groote moeilijkheid is het trans port. Ongeveer 75 procent der paarden is al dood. In een dorp waren er van de 1400 paarden nog maar 325 over en die zouden ook wel gauw gaan. Zelfs de kameelen, die taaier zijn, nemen snel in aantal af. Ook in Boezoedosk hebben wij vree- selijke dingen gezien. Van de 35000 be woners sterven er 100 per dag. lederen dag vindt men lijken besluit dr. Far- rar -- en moorden komen veel voor''. Als door een wonder gered. Een hoogst zeldzaam avontuur over kwam, naar uit Londen aan de Msb. wordt gemeld., een matroos, varend op een der stoomtrawlers uit Grimsby, eeni- ge dagen geleden, gedurende het on stuimig noodweer in de Noordzee. De matroos, George Cook genaamd, die ge durende het hoogtepunt van den storm' op de voorplecht van den trawler „Scsos- tris" moest zijn, werd daar door een ontzaglijke vloedgolf overvallen. Met een geweldige bons op het dek neergesmakt, werd hij bijna op hetzelfde oogenblik door een andere stortzee opgenomen en over boord geslagen.... Een halve minuut verliep. Men had den jongen man reeds als verloren opgegeven, toen een nieuwe geweldige golf met een smak George Cook weer terugbracht, bijna op dezelf de plek, vanwaar hij zijn duikreis be gonnen was! De jongen was gewond, en schier geradbraakt, doch... hij leefde nog en kon met vereende krachten in de kapiteinskajuit gebracht worden kont geen hooger doe), dan door schitterende prestaties zich het vertrouwen van haar cllëntèle waardig te maken. PETROF Intrumenten zjjn duurzaam en daardoor goedkoop. Fraaie sorteering. Nieuwste modellen. Hoofdvertegenwoordigers: Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg: 1°. door propaganda voor 't beginsel; 2°. door haar leden in de gelegenheid te stellen te arbeiden in één of meei< vanwege de vereeniging uitgeoefende be drijven, in het bizonder het sigaren- en -tabaksbewerkersbedrijf; 3°. door andere wettige middelen, die tot bereiking van het doel kunnen leiden, j bracht DRE1SCHOR. Voor de Nutsvereeniging alhier trad Dinsdagavond .jl. op de heer v. Giessen van Óost-Graftdijk. Voor de pauze gaf dezè aangename spreker „De oude admiraal en' zijn omgeving" van W. Buning. Na de pauze „Het Adver tentieblad", „De dwaze koning en een wijs man" en andere. Het geheel viel zeer in den smaak van de talrijke aan wezigen. BRUIN 1SSE. Mej. C. Elenbaas alhier is benoemd tot wijkverpleegster te Oolt- gensplaat. - Door mej. H. Flohil, vroeger alhier, thans wijkverpleegster te Numansdorp, is met goed gevolg het examen als en- quêtrice afgelegd. ST.-ANNALAND. Een winkelier aan de MjwWtnKel ben Wcni.g begreep niet aanstonds wat daarvan de oorzaak was. Zijn uitgestalde goederen nagaande en heel wat vermissende, ging hem echter een licht op er was bij hem ingebroken, hij vermiste houten pij pen, haarkammen, sinaasappels, scheur kalenders enz., tot een waarde van wel eenige tientallen guldens. Daar ze het ontvreemde te gelde zochten te maken, kwam het al spoedig uit welke 3 jon gens van 13 a 14-jarigen leeftijd er zich aan schuldig hadden gemaakt. De po litie heeft nu de zaak in handen. Als 't waar is wat er verteld wordt, dan was het reeds de tweede of derde maal dat ze daar hun slag sloegen en had den ze al plannen gevormd om ook bij anderen hun fortuin te beproeven. Voor 't geval een raam niet gemakkelijk om hoog te krijgen was, wisten ze ook al een middel. L., die tijdens de raadsvergadering op 12 December in de raadszaal een steen wierp naar de tafel van B. en W., met 't gevolg, dat de burgemeester., mr. S. J. R. de Monchy, bloedend aan het hoofd werd gewond. Er was groote belangstelling op de pu blieke tribune. Aan beklaagde was ten laste gelegd, dat hij den burgemeester bloedend aan het hoofd heeft verwond, althans dat hij daar onder het uiten van de woorden: broodroovers, met een steen heeft gewor pen in de richting van de tafel van B. en W., wanorde heeft verwekt, waardoor de openbare vergadering werd gestoord, dat hij den burgemeester heeft verhinderd vrij en onbelemmerd zijn plaats als voorzitter te vervullen. Beklaagde bekende de feiten. Hij be weerde, dat de omstandigheid, dat hij zijn standplaats als fotograaf bij den waterval in het park Sonsbeek moest missen voor zijn gezin kommer betee^ende. Toch geeft hij toe, dat hij den weg, dien hij volgde, verkeerd was en hij betreurt dit te heb ben gedaan. Hij had geenszins de bedoe ling om den burgemeester te raken. Hij was naar de raadszaal gegaan met de be doeling een schilderij of een spiegel stuk te gooien. Toen hij zag, dat deze er niet waren, heeft hij' den steen op de tafel van B. en W. geworpen met de bedoeling opschudding te wekken. I Als getuige werd gehoord burgemeester j Mr. De Monchy, die o. a. mededeelde, dat spoedig na het gebeurde de vrouw van L. aan zijn woning is geweest en ver klaard heeft, dat L. niet de bedoeling i had den burgemeester te treffen en voorts j de betuiging van spijt van haar man over- Later zijn daarop gevolgd brieven van L., waarin hij zijn leedwezen over het gebeurde uit. Die brieven worden door den burgemeester overgelegd. Uit de verklaring van den agent van politie, die beklaagde arresteerde, blijkt, dat deze na het gebeurde gezegd heeft: Goddank, dan heeft hij toch doel ge troffen. Daarbij doelde hij op den gewor pen steen. De substituut-officier van justitie wees er op, dat de daad van beklaagde niet alleen te Arnhem, maar in het geheele land opschudding wekte. Spr. acht het gepleegde misdrijf zeer ernstig en eischt veroordeeling tot zes maanden gevange nisstraf. De verdediger voerde verzachtende om standigheden aan. Uitspraak 20 dezer. Op een skitocht in Tirol zijn 9 Duit- schers door een lawine bedolven. Twee werden gedood, de anderen konden zich redden. Den volgenden dag werd een ex peditie, uitgetogen om de twee lijken te bergen, weer door een lawine verrast. Ditmaal werden vier menschen onder de sneeuw begraven. Ook zij zijn vermoede lijk dood. Het drama te Berlijn-Buchholz is op gehelderd. De dochter van den vermoor den schilder heeft bekend haar vader te hebben gedood, omdat hij zijn vrouw bijna dood had geranseld. Ook zij zelf werd door den dronkaard voortdurend mishandeld. In het Oosten van Berlijn heeft een schoenmaker, die met zijn dochter in een ongeoorloofde betrekking leefde, 't jonge meisje doodgeschoten en daarna zelf moord gepleegd. Het meisje wilde zich verloven en uit jaloerschheid heeft de va der toen een einde aan haar en aan zijn leven gemaakt. De verloving van Koning Alexander van Servië met de Roemeensche prinses Marie is thans officieel. Te Sanfratella hebben tengevolge van hevige regens groote grondverzakkingen plaats gehad. De hoofdkerk en tal van huizen zijn vernield. Er zijn geen men* schenlevens te betreuren. Ook in Zweden is een influenza-epi- demie uitgebroken. Zij is thans goedaardi ger dan die in 1918 en 1919. Volgens een bericht uit Kopenhagen heeft de sowjet-regeering een besluit openbaar gemaakt in zake de invoering van een 2-jarigen dienstplicht. De dienst plichtige leeftijd is 18 jaar. In Engeland komen nu vele gevallen van griep voor met een geel-rose uitslag. Voor het overige schijnt de tegenwoor dige golf daar haar hoogtepunt reeds ge passeerd te zijn. Arthur Griffith is gekozen tot president van de Dail Eireann. Collins werd minister van financiën. De verga dering is uiteeD gegaan tot 14 Februari. De Opperste Raad heeft het be drag der schadeloosstelling, dat over 1922 van Duitschland zal worden ge- ëicht, op 720 millioen goudmark bepaald. Tengevolge van den zwaren sneeuw val, gevolgd door hevige regens in Zwitserland en Duitschland vreest men voor een ongewoon hoogen waterstand op den Ryn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Terkaple (toez.), M. C. Slotemaker de Bruine, cand. te Utrecht. Te Nuenen (N.-B.), L. P. Louwe Kooy- I mans te Baardwijk. Bedankt: Voor Amersfoort, G. B. Wes tenburg te Beverwijk. Voor Hoender- loo en Hindeloopen, M. C. Slotemaker de Bruine, cand. te Utrecht. Voor Pols broek, D. E. J. Hupkes te Wanswerd. Geref. Kerken. Aangenomen: Naar Paesens, D. G. A. Brouwer te Oostwold (Oldambt). Bedankt: Voor Emlicheim (Graafschap Bentheim, Duitschland), dr. W. A. .van Es te Leeuwarden. Geref. Gem. Bedankt: Voor Bruinisse, M. Hofman te Rijssen» LANDBOUW EN VEETEELT. BINNENLAND. Nederland niiar Genua. Blijkens ingekomen berichten zal ook ons land op de a.s. conferentie te Can nes worden uitgenoodigd. Leening Rotterdam. B. en W. van Rotterdam hebben zich tot den gemeenteraad gewend met een voorstel tot het aangaan van een nieuwe leening van f 10 millioen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Met de Staatscourant van 6 en 7 Januari zijn verzonden de statuten der vereeniging „De Volharding alhier. De vereeniging stelt zich ten doel, grond en andere voortbrengingsmiddelen te brengen in gemeenschappelijk bezit, waar bij door rechtvaardige organisatie van de gemeenschap, die den arbeid uito.efent, de maatschappelijke bevoorrechting ver meden en de individueele vrijheid gewaar borgd wordt. VAN HEINDE EN VER. Het dankbare wild en schadelyk gedierte. In het jongste no. van het nieuwe land bouwblad De Zaaier komt onder „Ingezon den" het volgende voor: Wij ontvingen ter plaatsing de navol gende „Dankbetuiging", waarvoor wij de verantwoordelijkheid geheel voor reke ning der onderteekenaars laten: Dankbetuiging aan de Excellentie den Minister van L., H. en N.; den Minister van Justitie en aan allen, dief het even goed met ons mee- nen, voor het uitvinden van steeds nieu we en andere moeilijkheden in verband met de jachtwet zooals nu weer de instelling van een commissie tot onder zoek der wildschade, waardoor ons voor- loopig alweer geruimen tijd een goed be staan ten koste van boeren, tuinders enz. verzekerd is. Namens den Vrije Hazen- en Konijnenhond (w. g.) Mr. HAAS, Voorzitter. Jhr. KONIJN, Secretaris. OOLTGENSPLAAT. Wegens de buiten gewoon hooge prijzen, welke besteed worden voor de uien, begint de voor raad hiervan sterk op te ruimen. Er is echter een groote hoeveelheid hier ge weest, daar bijna iedereen welke het vorig jaar dit artikel verbouwde een reuzenopbrengst gehad heeft. De commissionair L. Bom kocht ver leden week nog een partijtje van de firma A. D. Hobbel alhier, welke deze van z'ijn pootgoed opruimde. Dit moeten de mooiste uien geweest zijn, welke genoemde commissionair nog ooit verhandelde. RECHTZAKEN. Voor de Arnhemsche rechtbank is be handeld de zaak tegen den fotograaf A. Lenin is uitgenoodigd om de a.s economische conferentie te Genua bij te komen wonen. Hij heeft geantwoord dat hij zal ko men, indien de hongersnood hem niet dwingt te blrjven. Na de gevallen beslissing in Dail Eireann heeft De Valera formeel zijn ontslag ingediend. In Zwitserland heeft het zwaar gesneeuwd, wat in het verkeer belang rijke stoornissen teweeg bracht Te Meurs (Rijnprovincie) werd tij dens een feestviering van een roeiver- eeniging een bom: in de feestzaal ge worpen, waardoor 7 personen werden gewond. De Amefikaansche gedelegeerde op de conferentie te Cannes, is door een auto-ongeluk gewond, zoodat hij éenige dagen rust zal moeten houden. Op 't Fransche eiland Martinique heeft een hevige aardbeving plaats ge vonden, die echter geen schade veroor zaakte. De griep-epidemie neemt ook midden-Duitschland, in en om Maagden burg, in omvang toe, evenals in Oost Duitschland, in het Pommersche gebied, waar de scholen in vele steden, b. v. Stettin, gesloten zijn. De Britsche regeering zal zoo spoe dig mogelijk haar troepen en politie macht uit Ierland terugtrekken Een bericht uit Orenburg zegt, dat de raad van Volkscommissarissen der Kir giessche-republiek een besluit heeft uit gevaardigd, waarbij de veelwijverij straf baar wordt gesteld. De opmarsch der anti-bolsjewistische troepen in Oost-Siberië gaat met succes voort. Een soldaat gestikt. Volgens de Cour. de infant er iekazerne te Amersfoort de soldaat van E., uit Epe, door ver stikking om het leven gekomen. In die kazerne is tegenwoordig een stal, waar de officierspaarden zijn ondergebracht. Tengevolge daarvan moet er ook 's nachts steeds een stal wacht bij de hand zijn. Deze nu slaapt in een vertrekje, vlak bij den stal. Iri dat vertrekje is electrisch licht aangebracht, doch er bevond zich nog een lasbuis, waarvan de brander bij on geluk is afgebroken, en welke nu van een stop in de 'eindopening voorzien w.as. Terwijl nu van Donderdag op Vrijdag, om ongeveer half drie het electrisch licht defect raakte, heeft de wachtcommandant de hoofdkraan van de gasleiding openge zet. De majoor S. had voor twee a drie weken er op gewezen, dat die buis moest worden dichtgestopt. Dat was tot op het oogenblik niet gebeurd. Het gevolg is geweest, dat het gas zich het kamertje van den stalwacht ver spreidde en toen 's morgens de soldaat gevonden werd, kon men, ondanks kunst matige ademhaling en het gebruik van een zuurstofapparaat, slechts den dood con- stateeren. Er is een commissie van onderzoek in gesteld, welke tot taak heeft na te gaan, wie hier -schuld treft. Een jeugdige organiste Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Lutjegast hebben lot organiste bij de godsdienstoefe ningen een 11-jarig meisje benoemd. Kindermoord De ploegbaas der H. IJ. S. M., Nelisse, heeft langs de spoor baan tusschen Lisse en Hillegom, een lijkje van een kind van ongeveer 8 maan den gevonden. Het lijkje was naakt in couranten gewikkeld. Het vermoeden be staat, dat het even tevoren uit een trein geworpen is. Een dokter heeft na on derzoek verklaard, dat het kind reeds eenigen tijd geleden overleden was. Vermorzeld. In de stijfselfabriek „Chi os" te Koog a. d. Zaan van de f.a J. J. Duijvis, werd de ruim 60-jarige werk man, C. Kuijk, bij het opleggen van een drijfriem door een tandrad gegrepen en vermorzeld. De ongelukkige was op slag dood. De treinmoord. De 31-jarige handelsrei ziger S. is door de Amsterdamsche poli tie gearresteerd, verdacht van moord öp mr. Wijsman, in den sneltrein Amsterdam —Rotterdam, op Oudejaarsavond. De re cherche te Amsterdam heeft het portret van S., dat overal heen gezonden was, ook getoond aan de verpleegster, die in dezelfde coupé had gereisd. Vervolgens is haar op het hoofdbureau van politie te Amsterdam' de aangehou dene getoond, doch op een zoodanige wijze, dat deze het niet bemerkt heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1