Zierikzeesche Nieuwsbode BAL&HS OPRUIMING. ABONNEMENT: Vrijdag 6 Jan 1922 ADVERTENTIËN EERSTE BLAD. B. H. IDELER, Groote Koopjes. Fluweelen, Molton, Stoffen, Sportflanellen, Drill's, Sajet, geel Keper, geel Katoen, AANBESTEDING. Aanbesteding. Algemeen Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND Uit Stad en Provincie. Prjjs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 7IER!K7FF^f"HF COURANT 78ste JAARGANG. - No. 10721. Inzending op den dag van uit- GOURAWT. 0|r J DE L00ZE Jr u|,?.Reilc|i j KOSTCM «ave vöOr It nre. Dit nummer bestaat alt 2 bladen. Manufacturen, Zierikzee. Wij vestigen uwe aandacht op onze extra aanbiedingen in Kousdnbandelastiek. Alle koopjes contant. den geest van toegeven en verzoening levendig te houden. Zoo heeft men deze week getracht de splijtzwam te werpen tusschen de grootmachten Amerika en En geland, tegenover Japan en Frankrijk, door publiceering van een (laler gebleken, vervalschte) correspondentie, welke liep over de Fransche en Japansche belangen in Siberië. In deze poging om de confe rentie te doen mislukken of althans twee dracht te zaaien tusschen enkele voor name naties, schijnen de heeren te Mos kou de hand te hebben gehad. Het is hen echter niet gelukt. De documenten bevatten geen schijn van waarheid. In navolging, zij het dan ook op be scheidener schaal van de Washington- sche bijeenkomst, wordt dezer dagen ook te Cannes in Zuid-Frankrijk een confe rentie gehouden, waarvoor reeds tal van voorname politici naar de Rivièra spoor den. De deskundigen hebben reeds een bijeenkomst gehad tot vaststelling van de agenda. Het schijnt zeker te zijn, dat het vraagstuk der schadeloosstelling het allereerst ter sprake zal komen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen, op Maandag den 16 Januari 1922, des namiddags te ruim 12 ure, ten Raadhuize aanbesteden: Het. onderhouden en bedienen van de speel- en uurwerken der ge meente, gedurende de jaren 1922. 192:1, 1924, 1925 en 1926. Inlichtingen verstrekt de Gemeente bouwmeester op Vrydag 13 Januari 1922, des voorm. te 11 ure; de voorwaarden liggen van heden af ter Secretarie .ter inzage. Zierikzee, 4 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretarn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen, op Maandag den 16en Januari a.s„ des middags to 12 ure, ten Raadhuize, in het openbaarbij enkele inschrijving in 5 perceelen, AAN BESTEDEN: Het uitvoeren van Onderhouds werken, Vernieuwingen en Her stellingen aan de Gebouwen, Kunst- en andere Werken der gemeente, gedurende het jaar 1922. Ie perc.De openbare Gebouwen, Poor ten, Torens, Riolen, Stadsbrand en Vroonpaden, enz 2e De Kaaimuren 3e De Beschoeiingen en Paal werken 4e De Bruggen 5e De Schoolgebouwen met Onder wijzerswoning by School A. Aanwijzing op Vrijdag den 13en Jan. 1922, des voormiddags te 10 ure, waar toe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester, bij wien inlichtingen te bekomen zyn eiken werkdag tusschen 9Vs—li1/# ure. Bestekken A f 0,90 verkrijgbaar ter Secretarie en ten kantore van den Ge meente-Bouwmeester. Zierikzee, 4 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Het Engelsch-Iersche vergelijk, dat naar alle bladen schreven, voor goed uit de wereld zou zijn, nu de beide delegaties tot overeenstemming waren gekomen, wordt door den fanatieken Ierschen Sinn Feiner, de Valera, weer in gevaar gebracht. In 't officiëele orgaan der Sinn-Feinpartij heeft deze „ongekozen president" de over eenkomst gepubliceerd, zooals hij die wenscht. Deze publicatie gaat vergezeld van een vurigen oproep aan 't Iersche volk, waarin dit wordt aangespoord pal te blijven staan en de te Londen getee- kende overeenkomst te verwerpen. De na tionalistische pers keurt de Valera's arti kel af en geeft als haar meening te ken nen, dat de Valera het den Ieren, die het verdrag lot stand hebben gebracht, blijk baar niet kan vergeven, dat zij te Londen succes hebben gehad en daarom wil hij het land opofferen, d. w. z. Ierland dom pelen in bloed en tranen, want bij wei gering loopt het ongetwijfeld op een bur geroorlog uit. De conferentie te Washingtonde Noordstar voor hen, die gelooven in een komenden wereldvrede, maakt moeilijke tijden door en kost Hughes, den eminen- ten voorzitter, veel hoofdbrekens om on der de „vogels van diverse pluimagie" Een opzienbarende arrestatie. Vilgrain, oud-onderstaatssecretaris van bevoorrading in Frankrijk, is gearres teerd. De kapitein-rapporteur van den krijgsraad te Nancy, die hem hoorde over de beschuldigingen, die tegen hem geuit zijn inzake moedwillige zelfver minking, een der feiten, die aan het licht zijn gekomen tijdens de zeer ge compliceerde zaak die tegen hem aan hangig is gemaakt, heeft bij het verhoor in zijn kabinet aangezegd, dat hij een mandaat van aanhouding tegen hem had doen teekenen. Een proclamatie van De Valera. De Valera dringt er in een procla matie bij het 'Iersche volk op aan, aan hot begrijpelijk verlangen naar vrede iweerstan.' te bieden. Indien gij zwicht, zoo verklaart hij, zullen alle opofferingen tevergeefs geweest zijn. De pers, zoo zegt hij verder, is niet nationaal, maar doet werk voor den Vijand, anders zou zij het volk voor het gevaar waarschuwen inplaats van) een overgave te bevorderen. De Valera dringt er bij het volk op aan zich niet tot een beslissing te laten drijven, waarvoor komende geslachten het zullen vervloeken. Gij wordt, aldus ver volgt hij. aangespoord een verdrag goed te keuren, hetwelk het Britsche gezag in Ierland vestigt, niet formeel door een iwet, welke u wordt opgelegd, maar u wordt verzocht u met eigen handen te binden door uw woord te geven. De Valera besluit met te zeggen, dat zijn alternatief het gezag van den Britschen koning, het Britsche kabinet en het Brit sche parlement volkomen uit Ierland ver wijdert. Krassin over Rusland. In een interview met de „Times" be toogde Krassin, dat de geheele quaestie der Russische schulden gevestigd dient te worden op internationalen grondslag. De behoeften van Rusland waren te groot zeide hij, dan dat een particuliere groep ze kon bevredigen. Rusland hééft in de eerste plaats onmiddellijke hulp noodig voor den landbouw. Indien de boeren geholpen werden, konden binnen drie tot vijf jaar graan voedingsmiddelen en grondstoffen worden verkregen. Indien het buitenlandsch kapitaal medehielp, zou het houtbedrrijf aanzienlijk kunnen wor-' den uitgebreid en zouden baten verkre gen worden. Jhr. v. Berestejjn uit de V.-D party. Het Tweede Kamerlid, de heer v. Bere- steijn, heeft aan het bestuur van de afd. 's Hage van den Vrijz.-Dem. Bond mede gedeeld, dat hij niet langer deel uit wil maker der Kamerfractie en zich ook niet meer beschikbaar wil stellen voor de can- didatenlijst der Vrijz.-Dem. Partij. Eerste Kamerlid overleden. Te Voorburg is, 79 jaar oud, over leden mr. Halbe Binnerts, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Friesland, oud-vice-president van het ge rechtshot te Leeuwarden. De overledene was ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De begrafenis zal Maandag 9 Januari a.s. plaats hebben op de begraafplaats te Voorburg. Het conflict in de metaalindustrie beëindigd. Ten raadhuize te Rotterdam heeft on der voorzitterschap van den burgemees ter, opnieuw een bijeenkomst plaats ge had tusschen het dagelijksch bestuur van den Metaalbond en de combinatie van metaalbewerkersbonden, waaraan zich in middels de federatie heeft onttrokken. In deze bijeenkomst is overeenstem ming verkregen omtrent de beëindiging van het conflict. De Kamerverkiezingen. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, zal vermoedelijk in de Noordelijke kieskrin gen aan den oud-minister Posthuma een eerste plaats op de candidatenlijst van den Vrijheidsbond worden aangeboden. ZIERIKZEE. Voor het Comité van Chr. Winterlezingen trad Donderdagavond in hotel „Juliana", dr. F. J. Krop uit Rotter dam op, dié, na inleiding door den voor zitter van het comité, den heer D. Mulder, voorafgegaan door gebed en psalmgezang, een rede hield over „de groote beteekenis der reformatie!" Het zou te veel ruimte vergen de rede van den eminenten spreker in details nauwkeurig weer 'te geven, hoewel we gaarne eenige ruimte voor deze geschied kundige bizonderheden afstaan. Die bizonderheden betreffen voorname lijk de familie de Coligny, met name Gaspar de Coligny, de Fransche Hugenoot, eén der geloofshelden van het Protestan tisme, die in 1559 openlijk partij koos tegen de Kath. partij in Frankrijk, onder leiding van Guiser. Dit openlijk partij kie zen had tot rechtstreeksche oorzaak, dat een godsdienstoorlog losbarstte (1562), die aanvankelijk met succes door de Hugeno ten werd gevoerd. In 1570 kwam de vrede en de' Coligny, die tijdens dezen burger krijg z'n vrome vrouw, die zoo'n grooten moreelen invloed uitoefende, verloor, werd de raadsman van Karei IX. De kinderjaren van Louise de Coligny, de dochter van den admiraal, waren niet erg zonnig geweest door den strijd voor 't geloof, maar hadden haar karakter ge vormd en haar tot een vrome Calvinist© gemaakt. Op 17-jarigen leeftijd huwde zij in 1571 den Fransehen edelman, Charles de Téligny, die, evenals admiraal de Coligny, in den beruchten Parijschen bloedbruiloft op *22 Augustus 1572 door sluipmoord werd omgebracht. Na de pauze behandelde de spr. meer het leven van Louise de Coligny zelf. Na den dood van haar echtgenoot en haar vader ontsnapte zij uit Parijs en woonde een tijdlang te Bazel en wel tot na 1577, toen zij weer naar Frankrijk terugkeerde. Op 28-jarigen leeftijd huwde zij den 11 April 1588 den grondlegger onzer staat kundige vrijheid, Prins Willem van Oranje. Met veel gevoel schilderde dr. Krop de zielstoestand van deze 4e vrouw van den Prins, die ter wille vooral ook van haar geloof, haar hand schonk aan den leider in den strijd voor het protestantis me. Moeilijke jaren maakte deze hoog staande vrouw door na den dood van den Prins (10 Juli 1584), toen de Staten haar aan haar lot overlieten en zij ervoer, hoe van vijandige zijde, den moordenaar werd verheerlijkt. Doch ook .van protestantsche zijde ontmoette zij tegenkanting, toen zij de zijde der Remonstranten koos. Ook haar Fransche afkomst was een doorn in 't oog van het toenmalig Nederland. Toen zij voor haar vertrek naar Frankrijk, waar zij den 13en Nov. 1620 te Fontaine- bleau stierf, den grafkelder der Oranjes in Delft wilde bezoeken, werd zij zelfs uitgescholden en met straatvuil gegooid. Zoo werd een Louise de Coligny, de moe der van onzen Stedendwinger, behandeld door haar geloofsgenoóten, die haar niet wilden of konden begrijpen. Nadat de heer Mulder den vlotten spre ker had dank gebracht, sloot dr. Krop met dankzegging, nadat de toehoorders „Mijn schilt en mijn betrouwen" had den gezongen. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor de verwoeste protestantsche kerken in Frankrijk. In de voor enkele dagen gehouden vergadering van afgevaardigden der bij den Vrijheidsbond aangesloten Kiesver- eenigingen van Schouwen en Duiveland Werd aangewezen een afgevaardigde voor deze eilanden in het bestuur van den kieskring Zeeland van dien Bond, terwijl verder in deze vergadering, welke van huishoudelijken aard en niet openhaar 'was, de propaganda en de finantiën in .verband met de komende verkiezingen werden besproken. In „De Ingenieur'- van Zaterdag i.l herdenkt Ir W. R. Rombach bij een portret den op 15 Dec. overleden Ir. W. L. de Bruyne. Na zijn studietijd te Delft en enkele jaren electro-techn. praktijk te Amsterdam en te Velp nam hij, begin 1913, een betrekking aan als ingenieur bij de Ateliers de Construc tions Electriques Charleroi. Hij werkte daar hoofdzakelijk aan de verkoop-af- deeling vaji generatoren voor centrales. Door zijn groot aanpassingsvermogen burgerde hij zich in Charleroi spoedig in en maakte er veel Belgische vrienden, dank zij zijn levendigen en vroolijken aard. De oorlog maakte een plotseling einde aan zijn zoo pas begonnen werkkring. De eerste emotievolle dagen, einde Juli en begin Augustus 1914 heeft hij daar meegemaakt. Uitgeput door leen verschrik kelijke reis kwam hij terug. Van dien tijd dateert zijn sympathie voor de Bel gen en 'de Franschen. Zooveel zijn zwak ke gezondheid hem toeliet hij leéd aan asthma heeft hij veel voor de geïnterneerde Belgische ingenieurs en technici gedaan, hen waar mogelijk aan betrekkingen en werk helpend en verder hen opzoekend in de verschillende kam pen. Hij was intusschen weer aan het werk gekomen bij het Electrotechnisch Adviesbureau van Nagtglas Versteeg ed Verdam. De gedachte liet hem echter niet los om weder in België of Frank rijk aan den slag te konten, hetgeen door de hulp van Fransche vrienden ge lukte. en zoo ondernam hij midden in oorlogstijd (September 1916) de lange reis over Londen naar Parijs om daar als ingenieur te komen hij de Société Oerlikon. Behalve zijn technische werk deed hij daar nog veel voor het Ame- rikaansche Roode Kruis. Hij veranderde door de omstandigheden eenige malen van betrekking. Het was heel hard wer ken, vooral in de centrale te St.-Denis, waar hij assistent bedrijfsleider was. Zijn gezondheid kreeg daar een ernstigen knak Door zijn groote energie hield hij zich op de been en zijn brieven, die hij gewoon was in telegramstijl te schrijven, waren steeds optimistisch. Maar toen hij op 11 April 1919 terug kwam1, had hij tuberculose en moest hij in een sanatorium rust nemen. RECHTZAKEN. De bomaanslag in den Haag. Donderdag werd voor de Haagsche rechtbank de geruchtmakende zaak van den bomaanslag op 7 November j.l. op het pand Frankenslag 316 aldaar, be woond door majoor Verspeijk, behan deld. De beklaagden waren P. A. Kooijman. L. v. d Linde, C. E. Eekhof en J. de Haas. Voor deze zaak was buitengewoon veel belangstelling. De beklaagden bekenden alle; Kooijman nam de hoofdschuld op zich. Na het ver hoor der getuigen hield de officier van justitie zijn requisitoir. Hij eischte tegen Kooijman en v. d. Linde ieder een gevangenisstraf van 15 jaar, tegen De Haas 5 jaar en tegen Eechof 2 jaar. In den namiddag kwa men de verdedigers aan het woord. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag 12 Januari. ONDERWIJS. B wordt men gemakkelijk wan- 1 neer men bij een verkoudheid 8 in de ademhalingsorganen 1 enkele Lakerol'Pastilles inden mond laat smelten. Zij zijn verfrisschend en weldadig. Overal verkrijgbaar bij apothekers en de meeste handelaars Fl. 0.50 per doos. 23. NIEUWERKERK. Woensdag 4 Jan. her dacht de heeti M. J. Waale den dag, waar op hij 25 jaar geleden de betrekking van hoofd der openb. school alhier aan vaardde. Deze dag kon en mocht niet on opgemerkt voorbij gaan en is dan ook, door betuigingen van deelneming en waar deering zoowel van het personeel en leer lingen als van plaatselijke autoriteiten en particulieren, tot een waren feestdag voor hem gemaakt. Nadat des morgens on derwijzers en leerlingen, alsmede de Raad der gemeente en een zjch op uit- noodiging van den burgemeester ge vormde commissie in het schoolgebouw vereenigd hadden, werd de heer Waale en echtgenoote binnengeleid en dooT de leerlingen een welkomstlied toegezongen. Alsnu sprak de heer Smallegange, als oudste onderwijzer, namens het overige personeel en de leerlingen den jubilaris toe. Hij schetste hem als een zeer ijverig onderwijzer, als iemand, wien het nooit te veel was, zich te geven voor de ont wikkeling der jeugd, en van hen, die op rijperen leeftijd waren, en wees er op, dat hij met trotsch kon neer zien op zoo- velen, die hun positie te danken hebben aan het onderwijs, hier genoten. Verblij dend was het, te kunnen constateeren, dat, dank zij de salariswet, de toestand op financiëel gebied gunstiger was dan voorheen, en de moeite en zorgen, door hem aan het onderwijs besteed, beter worden beloond, dan een kwarteeuw ge leden. Hij sprak mede namens het overige personeel en de leerlingen den wensch uit, dat het den jubilaris gegeven mocht zijn, nog lange jaren als hoofd der school in deze gemeente tot heil der jeugd werk zaam te zijn; dat er steeds vriendschap pelijke samenwerking mocht zijn tusschen hoofd en onderwijzers, maar bovenal, dat hij nog lang gespaard mocht blijven voor zijn geëerde echtgenoote en kinderen, wien hij ook met dezen voor hen ge- wichtigen dag van harte geluk wenschte. Hierna werd den jubilaris als blijk van hoogachting, namens de leerlingen een schilderstuk in lijst en namens het per soneel, een marmeren rookstel aangebo den. Na het zingen van een toepasselijk lied, nam de burgemeester het woord. Hij herinnerde er onder meer aan, hoe in de Raadsvergadering van Oct. '96 de heer Waale van uit een 20-tal sollicitanten met algemeene stemmen was benoemd, tot hoofd der openb. school in deze gemeente, wijl de naam Waale een goeden klank had. Men had alle verwachtingen van den nieuw benoemde en die verwachtingen zijn gedurende dezen langen tijd niet be schaamd geworden. De heer Waale heeft zich in die 25 jaren steeds doen kennen als iemand, die rusteloos arbeidde aan de ontwikkeling van het opkomende ge slacht en verdiende daardoor aller ach ting. Nu, die achting en waardeering kwam dan ook tot uiting, toen op initia tief van den Raad der gemeente, de bur gerij in de gelegenheid werd gesteld, op stoffelijke wijze blijk te geven van hun sympathie. Bij monde van den burge meester werd thans den jubilaris namens de gansche burgerij een bureau-ministre en een fauteuil aangeboden. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat dhr. Waale nog lang een nuttig gebruik zou kunnen maken van het eerste en na volbrachten arbeid rust zou vinden in de laatste. Ook de heer J. W. van Oeveren compli menteerde den heer Waale. Als voorzitter der afd. S chouwen—Duiveland van de Z. L. M. en lid van verschillende vereenigin- gen, was hij met den heer W. dikwijls in contact geweest en wist van nabij wat men in deze omgeving door zijn land bouwonderwijs aan hem te danken had. Trad dit in dezen gunstigen tijd niet zoo naar voren, in de toekomst zou volgens spreker, dit, waar theorie en practijk hand aan hand gaan, wèl het geval zijn. Hij hoopte, dat de heer W. nog lang zijn krachten aan dit onderwijs zou wijden. Nadat nog de heer H. C. van de Zande, als oud-leerling den jubilaris had toe gesproken, dankte deze, getroffen door de warme hulde hem gebracht, de ver schillende sprekers achtereenvolgens en betuigde allen, die dezen dag, ook door hun stoffelijke bewijzen van waardeering, voor hem onvergetelijk hadden gemaakt, zijn innigen dank. Hierbij mogen we niet onvermeld laten, dat juist tegelijk met dit jubileum nog een jubilaresse in het schoollokaal aan wezig was, nJ. mej. Fernaaijs, die gedu rende 25 jaren de school had onderhou den en 's winters verwarmd. Ook deze werd door den burgemeester hartelijk toe gesproken en namens den Raad iets onder couvert overhandigd, terwijl haar namens het personeel der school een fraai tafel kleed werd aangeboden. Na afloop hier van werden de schoolkinderen ruim schoots op versnaperingen onthaald, ter wijl de overigen op uitnoodiging van den jubilaris nog eenigen tijd gezellig bijeen waren in de gemeentekamer, waar nog menige toast werd uitgebracht. Ook des avonds vereenigden zich enkele genoodig- den in de woning van den heer Waale, die, als bij een tooverslag was veranderd in een waren bloementuin, wat in dit gure jaargetijde een verrassend effect maakte. i KERKNIEtnVS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Naar Dantumawoude, J. A. Steenbeek te Opende (Gr.) Naar Leeuwarden, G. W. Oberman te Boven- smilde. Bedankt: Voor Garderen, J. A. van Boven te Ede (G.) Voor Leeuwarden G. Bolkestein te Katwijk aan Zee. NOORDGOUWE. De kerkvoogdij heeft aan den Raad van beheer bericht, dat zij niet onwillig is om de f 1855 over 1922 in de centrale kas te storten, maar dat zij daartoe onmachtig is. OUD-VOSSEMEER. Bij de herstemming voor notabele tusschen de heeren A. F. Pollie en W. M. v. d. Vate, verkreeg de eerste 30, de laatste 38 stemmen, zoo- dat de heer Van de Vate verkozen is. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Driebergen, A. M. Berk- hoff te Utrecht. Bedankt; Voor Leerdam, J. D. Barth te Werkendam. Oua-Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Maandagavond half zeven ds. Boo-ne van St.-Filipsland. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De moord te Doorn. Men zal zich her inneren, dat Zondag 30 Oct. te Doorn in het bosch een zoogenaamde marskramer gevonden werd met afgesneden hals. Een kameraad van hem, met wien hij te voren den dag had doorgebracht, werd nog den zelfden dag bij Amerongen aangehouden en in het vermoeden van schuld aan de zen moord in arrest gesteld. Deze ver dachte, tegen wien aanvankelijk eenige bezwarende vermoedens gerezen waren, hield echter zijn onschuld staande en be toogde, dat de vermoorde, die reeds lang door een zekere angst achtervolgd werd, de hand aan zich zelf moest hebben ge slagen met een mes, dat de man in zijn mars altijd mededroeg. Het geval is, naar het U. D. meldt, door medische deskundigen te Utrecht nauw keurig onderzocht bij lijkschouwing en studie, die op deze schouwing gevolgd is. Het resultaat van dat onderzoek is ge weest, dat de deskundigen tot de con clusie zijn gekomen, dat inderdaad zelf moord mogelijk kon zijn geweest en aan moord door een ander niet beslist be hoefde te worden gedacht. De marskramer, die sedert 31 Oct. 1920 in voor-arrest was gebleven, is op vrije voeten gesteld. Knoeierij? Uit Groningen verneemt Het Volkdat er in de kas van de Algemeene Werkliedenvereeniging f 1100 te kort is, hetwelk zou gepoogd zijn weg te mof felen onder „onvoorziene uitgaven". De administrateur is geschorst en de voor zitter, het Kamerlid, de heer Alberda pre sideert niet meer, meldt genoemd blad. De directeur van een der fondsen is door de justitie gehoord en een accountant onderzoekt de boeken.#

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1