Ziirikieesche Nieuwsbode In 1 hoekje van den haard. BIJVOEGSEL |*h*»r*nd<> Ml f- *®T mi- no- l068S fk Nederlanders staan bekend als een s.imtijl' volk Bodem en luehtsgesteld- :jJ }eiden daartoe Het eigenaardige Heee der Zuidelijke volken op straten markten is ons vreemd. De ongunst yaa )mt noordelijk klimaat verbiedt zulks w jfjjft naar binnen, waar vergoeding moet gezocht en gevonden worden voor mat aan afleiding en gezelligheid buitens huis ontbreekt Gelukkig dat een en ander in huis ge boden is geworden, al sedert eeuwen. 'jh| bimijtrti daarvoor vindt men in de schilderkunst, in de letterkunde, in de MOrOgengselen van kunst en handwerk gje berusten op geduldige vlijt, in de re sultaten van beredeneerde verzamelzueht, ïe vinden i® lijvige geschriften of in musea. Die huiselijkheid drukte haar stempel op het volk en deed spreekwoorden ont staan ais „Oost West, thuis best", „Eigen haard is goud waard", „Een ver geten burger, een gerust leven", e.a. Wat huiselijkheid en gezelligheid is we ten we het best in die maanden, welke bet voor- en najaar en den winter vor- Daar We dus in ons klimaat zulk een belangrijk deel van ons leven in huis moe ten doorbrengen, ligt het voor de hand, dat we trachten het ons daar zoo aan genaam en rustig mogelijk te maken. Want krachtens onzen Germaanschen aard zijn we een beschouwend, pein zend, ernstig volk, dat als een der fac toren van lust of behagelijkheid steeds op hoogen prijs stelt een zekere mate vW lichamelijke, geestelijke en zielerust. Welke Wenschen dienaangaande ook bij andere volken mogen gekoesterd wor den, wij meenen die weldadige rust nog steeds maar niet beter te kunnen vinden dan in ons huis en vooral in dezen tijd des jaars in het middenputn van winter- sche huiselijkheid in het hoekje van den haard Er bestaat eene overdrijving van hui selijkheid, 'waaraan, a Is aan alle over drijving, nadeelen verbonden zijn. Voor die schaduwzijden zijn we niet blind. Maar de lichtzijde willen we er toch niet om prijs geven. Hoekje van den haard, heilige der hei ligen van onzen intimiteitstempel, welk eene bekoring hebt ge voor onzen, zich gaarne in gedachten en gepeinzen ver- liezenden geest Maar het moet dan ook werkelijk een hoekje zijn bij een warmtebron, die met recht haard heet. Ze 'zijn gaandeweg verdwenen, de haardplaten onder een ontzaglijken schoorsteen, waar turf en blokken op gehoopt zijn tot een waren brandstapel, waaromheen het huisgezin geschaard zat, met de voeten op de plaat, het gelaat verlicht door de fantastische vlammen en met een achtergrond van spookach tige schaduwen op wand en zolder. Slechts in afgelegen streken, op het plat teland en de heide, vindt men nog deze voorvaderlijke vuren. Gelukkig echter heeft nog menigeen een open haard in zijne woning, en daar naast het klassieke hoekje. Houdt dien haard en dat hoekje in eere De moderne tijd1 bedreigt echter den open haard. Er zijn huisvrouwen bij wie de zucht tot navolging en te ver ge dreven zindelijkheid zoo luide spreken, dat de gezonde open haard het veld wet ruimen voor een vulkachel, die immers een blinkend, sierlijk, geen stof- verwekkend meubel is. Maar die in hare geslotenheid dof en geesteloos daar staat Leve de open haard Zijne warmte is weldadig, zijne spelende vlammen ver- vroolijken de kamer in het schemeruur bij hem kunt ge uren zitten in aange naam gepeins, den loop volgend uwer gedachten, die nu eens grillig zijn als de dansende roole en blauwe vuurton- getjes, dan weer vriendelijk kalm als de koesterende gloed. Hoe dwalen dan uwe gepeinzen tus- kchen de beelden van verleden, heden toekomst en verdwijnen weer met de vlammetjes en den rook in den schoor teen. Zonder orde of regelmaat drijven de gedachten voorbj, soms eens langer, dan Weer korter verwijlende bij een be- ""grijk «ogenblik uit uw levenstijd, bij een keerpunt op uw levensweg. Ge- achten van vrienden en vriendinnen, van °tiders en huisgenooten, misschien lang 'eeds van ons heengegaan, doemen voor °m op uit den dichten nevel van het verleden efh spreken ons van hunne liefde hartelijkheid, van hunne belangstel- it ons levenslot, van hunna onge veinsde vreugde als het ons goed ging m d« wereld, of van hunne vertroosting, *®">eer zij wilden helpen mede dragen beproevingen ons opgelegd. O dat »«>g eens konden zien, hoe het ons gegaan is, hoe ons levenspad is geweest - Die goede getrouwen vTn wei- En de gedachten staan niet stil Ze eCne verschei- denheid. Van het voorheen tot het nu is minder dan één schakel. Hoe rustig trekken de gebeurtenissen van den hui- digen dag u voorbij, terwijl gij staart in het spel der vlammen, waartusschen uwe gedachten mee wegtrekken naar de onbekende verte, naar het land der toe komst met zijne fantastische vormen, van wat misschien eens zijn kan Dat land der toekomst, zult gij het zien Hoe zult ge het zien Zullen daar ook u opwachten, die u derwaarts voor gingen Zal uwe persoonlijkheid dan dezelfde wezen, ongerept Of misschien ook verrijkt met de ervaringen van uw aardschen tocht en tot hooger bewust zijn, voller leven, reiner genieten ge schikt De gedachten komen en gaan. Maar gelijk de vuurtongetjes en de kronke lende vlammen van den haard, in welks hoekje gij gezeten zijt, in eindelooze af wisseling uw geest bezig houden en naar willekeur het verleden, het heden of de toekomst doen spreken, zoo ook kan, begunstigd door de stilte van het sche meruur, uwe ziel opflikkeren in u met dien wonderbaren gloed, waardoor een geheimzinnig licht wordt geworpen op den donkeren weg der ontwikkeling ach ter u en op den langen weg ter vol making vóór u, op het grenspunt van welke beiden gij u thans bevindt. BUITENLAND. Amerikannsche treinbandieten. De Times verneemt uit New-York: Zes bandieten hielden nabij New-Orleans den sneltrein van de Illinois Central Spoor weg-maatschappij staande. Zij wondden eenige leden van het treinpersoneel en talrijke passagiers, beroofden de post wagen en namen de vlucht met aangetee- kende brieven ter waarde van een millio m pd. st. Twee hunner zaten in den trein. Terwijl deze met een snelheid van honderd K.M. per pur reed, klommen zij over den tender op de locomotief, waar zij met revolvers den machinist en den stoker dwongen, den trein te doen stoppen. Een derde ban diet haakte het voorste gedeelte van den trein los en de bandieten dwongen den, machinist, met de locomotief, goederenwa gen en postwagen door te rijden naar de spoorbrug, waar de drie andere bandieten wachtten. -De beambten van den postwagen weigerden deze te openen, waaróp de bandieten dynamiet gebruikten. Zij scho ten op de beambten met revolvers en sta ken den wagen met petroleum in brand. Toen zij met de postzakken wilden vluch ten, was het andere treinpersoneel met een aantal passagiers naar de brug ge- 5!!sneld. Zij vielen de bandieten aan. Deze verdedigden zich met hun revolvers, wond den een groot aantal passagiers en vlucht ten met de postzakken naar een gereed staande auto, waarmede zij wegreden. De sheriff is met 500 gewapende mannen de achtervolging begonnen. Duitschlnnd's toestand. De Rijksdag-afgevaardigde, dr. Hugo, heeft te Bremen een rede gehouden over den politieken toestand. Hij zeide o. m.: Indien wij op 15 Januari niet betalen zul len wij groote fabrieken, die behooren tot de Westfaalsche industrie verliezen. Wij moeten tijd hebben om op adem te 1 komen; misschien kunnen wij die krijgen door een leening in goud. Al zijn wij' ook nog zoo arm geworden, bij de entente hebben wij nog een tegoed, ni. door de liquidatie van de Duitsche vermogens in I het buitenland. De totale waarde van die vermogens is 20 maal zoo groot als de ge- heele massa Duitsch papierengeld, dat thans in de wereld rond zwalkt. Onze vijanden hebben voor een waarde van 20 milliard mark (goud), meerendeels in baar geld, in handen. Reeds het twintigste van die som zou voldoende zijn om al het Duitsche papier terug te koopen, dat thans nog in de wereld in omloop is. De ontwapening in Amerika, i Uit Washington wordt gemeld, dat men daar groote verwachtingen koestert van een nieuw type duikboot, met wel ken bouw onlangs een begin is gemaakt te Portmouth, in New Olampshire, op de marinewerf. Er zijn duikbooten van dit type op stapel gezet, elk van 2025 ton, 90 m. lang en voorzien van electrische machines van 6500 P.K. Aan 'de opper vlakte zullen zij een snelheid hebben van 21 knoop, en onder water van 10 knoop. De booten zullen een vijfduims kanon voeren, dat bestemd is om tegen luchtvaartuigen te worden gebruikt. Zij hebben zes torpedo-lanoeerbuizen en zul len een vaartradius bezitten van 10.000 zeemijlen. een amendement in ter vervanging van zijn amendement en dat van den heer Snoeck Henkemans ln zake de troonsopvol ging in de vrouwelijke zijlinie van den regeerenden koning. Het nieuwe lid Albeda wordt beëedigd. De heer Van Schaik licht een amende ment toe onl de mogelijkheid open te laten, dat de .Steten-Generaal niet slagen in de koningskeuze, wanneer bij overlij den des konings geen grondwettelijke op volger bestaat. Minister Ruys de Beerenbrouck laat over het amendement-Rink (facultatieve wette lijke voorziening in de troonopvolging als bij het leven des Konings een grondwette lijke opvolger ontbreekt) en 't amende- ment-Rutgers beslissing aan de Kamer over. De heer Troelstra dient een amendement in, waardoor de opvolging in de vrouwe lijke lijn wordt beperkt tot Prinses Juli ana. Dit amendement wordt verworpen met 63 tegen 21 stemmen. Het amendement-Rutgers wordt aange nomen met 58 tegen 39 stemmen. De artikelen waarbij andere dan afstam melingen van Koningin Wilhelmina van de opvolging worden uitgesloten, wordt aangenomen met 88 tegen 4 stemmen. Het amendement-v- d. Laar (redactie verandering in art. 10) wordt verworpen met 87 tegen 6, het amendement-van Ra- vesteyn (referendum bij het ontbreken van een grondwettelijken troonopvolger) idem met 70 tegen 23 stemmen. Het amendement-Marchant van dezelfde strekking wordt., verworpen met 63 tegen 30 stemmen. Het amendement-Troelstra van dezelfde strekking wordt? verworpen met 64 tegen 29 stemmen. Het amendement-van Schaik (reeds bij het leven des Konings wettelijke voorzie ning in de troonopvolging als de grond wettelijke opvolger ontbreekt) wordt ver worpen met 52 tegen 41 stemmen. Het amendement-Rink (aanwijzing van den troonopvolger bij het leven des Ko nings facultatief) wprdt aangenomen met 79 tegen 14 stemmen. Het amendement-Van Schaik (mogelijk heid dat de Staten-Generaal niet slagen in het opvolgen van den Koning) aangeno men met 73 tegen 21 stemmen. Minister Ruys deelt mede, dat de Konin gin van het tot f 1.200.000 verhoogd inko men uiterst zuinig gebTuik zal maken. De heer Van Ravesteyn licht een amen dement toe om' het inkomen der Kroon bij wet te bepalen en de inkomsten uit het Kroondomein aan den Staat te bren gen. De nieuwe Militiewet. Naar het Dgbl. van N.-Brab. meldt, wordt druk gewerkt aan de ontwerpen en samenstelling der legerkampen, in gevolge de gewijzigde Militiewet-Van Dijk. J Het ligt in de bedoeling vier leger- j kampen op te richten, waarvan één komt in de nabijheid van Breda. I Elk legerkamp zal o.a. bevatten ge- bouwen vcor godsdienstoefeningen, kamp- gebouwen voor 4000 man, militaire tehuizen enz. Deze gebouwen zijn bere- j kend voor den tijd van dertig jaar en I kosten vcor de vier kampen te zamen nauwelijks meer dan de nieuwbouw van een flinke moderne kazerne zou bedra- gen. Het betreffende ontwerp kan binnen- kort worden tegemoet gezien. Herziening pachtcontrnct. Naar het Ned. Corr.-bureau meldt, is bij den Raad van State de overweging aanhangig gemaakt van een ontwerp van wet tot vaststelling op nieuw, der ar tikelen 1628 tot en met 1632 van het Burgerlijk Wetboek (herzienig pacht- oontract). I Beperking ran den vaccinedwang. Naar aanleiding van het, dezer dagen aan Het Volk ontleende, bericht omtrent beperking van den vaccinedwang, is aan het departement van arbeid aan de Tel. meegedeeld, dat een herziening van de wet op de besmettelijke ziekten in voor ontwerp gereed is. Daarbij zal vanzelf bok het vaccine-vraagstuk onder de oogen i gezien moeten worden. Er is echter nog geen enkele beslissing van welken aard dan ook genomen. De herziening verkeert nog in het stadium van voorbereiding. dat het schieten, hetzij met losse pa tronen, hetzij met scherp, buiten de oefe ningen, geen pas geeft. Het is misschien voldoende hun er even op te wijzen voor zoover zij er zich aan schuldig ma ken. ProT. Staten van Zeeland. Mededeeling wordt gedaan van het besluit van den gemeenteraad van Zie- rikzee van 7 September om niet in te gaan op het besluit der Staten van 20 Juli tot het aan de provincie in beheer en onderhoud overdragen van haven-, kanaal- en zwaaiplaats, met een jaar- lijksche bijdrage der gemeente van f 1400, in het schrijven van B. en W. wordt opgemerkt dat als in het onderhoud ook begrepen was het beheer en onderhoud van de beide dijken de puinglooiïng in begrepen, dq bezwaren tegen het besluit geacht kunnen worden te zijn vervallen. Ged. Staten herinneren aan het vrij al- gemeene oordeel der Staten, dat van de provincie geen grooter opofferingen kun nen worden gevorderd en stellen voor om voor kennisgeving aan te nemen het- schrijven van B. en W. van Zierikzee, waarin wederom getracht wordt, zij het dan langs een anderen weg, een grooter deel der kosten ten laste der provincie te brengen. De kring Schouwen en Duiveland van de Z.L.M. heeft bij adres verzocht het s.s. Walsoorden niet naar den provinci alen stoombootdienst op de Ooster-Schel- de over te brengen, omdat deze boot bij harde N.W. storm gevaarlijk en onvol doend zeewaardig wordt geacht in het zoo moeilijke water van de Ooster-Sehel- de en onvoldoende ruimte aanbiedt voor het vervoer van omvangrijke goederen verzendingen. Ged. Staten zetten uiteen dat het ge noemd stoomschip alvorens het naar den dienst van de Ooster-Schelde werd over gebracht, de daarvoor noodige verbete ringen heeft ondergaan, en dat het h.i. voor den Ooster-Schelde-dienst zeer goed bruikbaar is. Er hebben zich nim mer ongevallen voorgedaan in de 15 jaar dat het de verbinding tusschen Hans- weert en Walsoorden onderhielld, meer malen onder gunstige omstandigheden, als storm1, ijsgang en mist. Het bleek daarbij volkomen zeewaardig te zijn. Zoo lang het schip thans op de Ooster-Schel de dienst doet, is uit niets gebleken, dat het voor het daar voorkomend gewoon vervoer van passagiers, goederen en vee geen voldoende ruimte zou bieden. Zij stellen daarom voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. RECHTZAKEN. BINNENLAND. Tweed* Kamer. 1 Zitting van Woensdag 9 Nov. De heer Schokking repliceert. Hij komt op tegen de aanvallen door de heeren I Troelstra en Van Ravesteyn, gericht op het Oranjehuis, dat onvergetelijke ver diensten vergaderde jegens de godsdienst vrijheid, de cultuur, de kleine luyden, de K<De heer Rutgers repliceert: hij dient Uit Stad en Provincie, STAVENISSE. De prijs van het rund- vleesch bleef alhier den laatsten tijd altijd maar f 1,10 tot f 1,20 per pond. Een paar weken geleden is een slager uit St-Maartensdijk alhier begonnen met runderen te slachten en verkocht het vleesch voor 85 ct. per pond (zonder been). Een der hier gevestigde sla-er, heeft-den prijs toen op 80 ct. gezet, waarop de eerstgenoemde het terug- gebracht heeft tot 75 ?t. Natuurlijk heeft de man veel afname. Een andere slager houdt het nog op f 1,05 per pond. OUD-VOSSEMEER. Het gerucht dat de Becius-polder aan de Eendracht onder Nieuw-Vossemeer was ingeloopen, bleek ongegrond; wel werd de landboir.vhoeve, die in dien polder staat, deerlijk toe getakeld. Er wordt geklaagd, dat 's avonds na afloop der lessen van den Vrijwilli- gen Landstorm nog al eens geschoten wordt. De jongelui moesten begrijpen dat de taak die zij op zich genomen hebben, vpn zeer ernstigen aard is, en De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur heeft o.a. het 'beroep behandeld van A. Viergever te Zierikzee tegen het besluit van B. en W. dier gemeente, waarbij aan A. Potappel, broodbakker aldaar, vergun ning is verleend tot het stichten van een brood-, beschuit- en kleingoedbakkerij aan het Korte Groendal. Door de over dit beroep gehoorde autoriteiten wordt geadviseerd1 tot ongegrondverklaring van het beroep. De Koninklijke beslissing volgt later. Melkvervalschers. De melk is al duur genoeg, moet er nu ook nog water bij? zeide de president,, mr. De Jongh, tegen een der beide melk- knoeiers, die zich voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden hadden. Eerst verscheen een bejaard boertje uit de Haarlemmermeer, 65 jaar oud. Hij be gon een geheel verhaal te doen over een wel, een put, waarin hij de melkbussen plaatste, opdat de melk zou afkoelen. Des nachts zou hét water in deze wel, tenge volge van een onweder zoo hoog gewor den zijn, dat het in de volle melkbussen was gestroomd. Het water in de put was dan ook witachtig. De avondmelk stond gewoonlijk in de wel, vóórdat zij 's mor gens naar de klanten ging. Uit het verhoor bleek echter, dat het monster, dat de keurmeesters in de stad genomen hadden, en waarin later 9 pCt. water geconstateerd werd, afkomstig was van nog warme melk, dus van morgen- i melk. De president tot beklaagde: U had dus dat heele verhaal van de wel en het on weder voor u kunnen houden, want het gaat om de morgenmelk, waar water in was. In de avondmelk zal dan nog wel meer water geweest zijn. De officier van justitie, mr. Reylink, wees er in zijn requisitoir op, dat het een ernstig feit is, dat een belangrijk volks- voedsel, dat thans zoo duur is, nog ver- valscht wordt. Eisch: zes weken gevange nisstraf. De president: Hebt u nog iets te zeggen? Beklaagde: U kunt mij straffen zooveel u wil, ik weet er niets van. Daarop kwam de tweede zaak. Deze melkboer was afkomstig uit Muiden. Bij hem was in de melkbussen 6 pCt. water geconstateerd. Hij had de gewoonte om de melkbussen met water om te spoelen en liet dan wat van dat omspoelsel (sma kelijk) in de bussen. Op 30 liter melk kwam dan volgens beklaagde's bekentenis 1 Liter water of omspoelsel. De president: Als er 6 pCt. water ge constateerd is, dan moet u"2i/2 liter water bij 40 liter melk gedaan hebben. Is de melk nu nog niet duur genoeg? Moet er nog water bij? Je bent te hebzuchtig. Je moet tevreden zijn met het geld, dat je al krijgt. De officier van justitie achtte ook in deze zaak het bewijs geleverd. De hou ding van beklaagde is beter, dan die van den vorigen. Ook is het percentage niet zoo hoog. Toch blijft het misdrijf ern stig. Eisch: 3 weken gevangenisstraf. YISSCHEKIJBERICHTEN. BRUINISSE. Wat Zondag velen vreesden werd bij onderzoek bevestigd. Vele schip pers die dezer dagen hun mosselpereee- len gingen nazien, vonden veel mosselen weggeslagen of diep onder het zand ge woeld, waarin zij stikken. Ook 't mossel zaad, dat hier onder den wal van Brui- nisse is uitgezaaid en de mossels die reeds voor de verzending gereed waren, zijn bijna geheel verdwenen, zoodat de na weeën van den storm hier weder lang merkbaar zullen zijn. ONDERWIJS. Het bericht in ons Woensdagnummer betreffende het slagen van de heeren C. M. bij de Vate en A. S. P. Verjaal voor de akte 1. o., Was njet juist. Déze zijn geslaagd voor de akte vrije en orde-oefe- ningen. Aan de Universiteit te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer J. B. v. d. Berg, geb. te Bruinisse, die bestemd is voor res. officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. DREISCHOR. Voor het vervolgonderwijs in onze gemeente, heeft zich slechts één leerling opgegeven. OUD-VOSSEMEER. Medegedeeld wordt, dat alhier Zaterdag j.l. een vergadering werd gehouden van de afdeeling Tfeolen en St.-Filipsland van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin op eenigszins fees telijke wijze het dertigjarig bestaan der afdeeling werd herdacht. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 November. Zierikzee. Geref. Kerk. 10 en 6 are, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Kerkwerve. 2 ure, dr. Proost. Serooskerke. 2 ure, ds. Boogaard. Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesse. 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle 9 30 ure, ds. Leendertz (Coll. noodlijdenden in Rusland). Haamstede 9.30, ds. Japchen (Orgelcoll.) en 6.30 are, idem Bijbellezing in de consistorie. Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, ds Goedhaii. Oud- Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, Leeskerk. Rlkerzee. 9.30, ds. Poort en 2 are, idem (Doop). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. J Meijer van Kampen. Zonnemalr.e 9.30 ure, ds. ds Leur (Bed. H. A en 2 ure, idem (DoopsbedGeref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds Hoek. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. Van Meer. Drels-hor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Coll. v. d. generale kas). Ouwerkerk. 2 ure, ds. ds Roode. Nleuwerkerk. 9.30 en 2 «re, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oosterland. 9.30 en 2 are, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 30 nrè, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 sn 5.30 ure, Leeskerk. Slr|ansiand. 2 ure, ds. v. d. Griend (Doops- bediening). Bruinisse. 9.30, ds. Waardenburg (H. Avondmaal) en 2 ure, idem (Dankzegging). Geref. Kerk. 9,30 en 2 ure, ds. Scheele van Kapelle-Biezelinge. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Gsref. Kerk. 9, 2 tn S ure, Lsesksrk. St.-Filipsland. 9.30 ure, ds. Los. Oud- Gsref. Kerk. 9, 2 sn 5.30 urs, ds. Boone. Tholen. 9.80, ds. Datema ea 2 ure, di- Verschoor. Geref. Kerk. 9.80 en 6 ure, ds- Bolwjjn. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure. Leetksrk. St.-Maartensdllk. 9.80 en 2 ure, ds. Keiler- Oud-Gsref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 nre, Leeskerk- Ond-Vossemeer. 9.30, ds. Van Grietbujjzen sn 2 are, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal; 6 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Scherpenisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Los (Doopsbed.) Woensdag 16 Nov. (Dankdag). 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenlsse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, d». Van Griethuijzen. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland- 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Datema. Gersf. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN YER. Het oprukken der Serviërs in Albanië duurt voort. In het Midden en Zuiden van Enge land hebben hevige sneeuwstormen ge woed. Bij verkiezingsopstootjes te Jackson (Kentucky, V.S.) zijn 6 menschen gedood en 5 gewond. Uit Australië worden reusachtige branden gemeld in het W. gedeelte van Nieuw-Zuid-Wales. Verscheidene houthak kers worden vermist. De Hamburgsche lichter „Store- grund", vertrokken uit Embden, is ver gaan; van de bemanning van 13 koppen, werd slechts 1 matroos gered. De leider der Amerikaansche Rellef- afdeeling te Moskou heeft verklaardt dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5