Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAN D. Van een koen bedijker. Uit Stad en Provincie. beboerende bfl de ran Try dag 21 Oct. 1921, no. 10689. Spanje—Argentinië per Zeppelin. Door een gemengde commissie bestaan de uit drie Spanjaarden en twee Duit- schers, worden thans pogingen aange wend, luchtschip-verbindingen te organi- seeren met Zeppelins, tusschen Spanje en Argentinië. Het kapitaal dat voor de zen dienst noodig is, bedraagt 100.000.000 peseta's, waarvan een groot bedrag reeds geplaatst is in Duitschland en Spanje. De heeren bevinden zich thans in Buenos Aires en trachten de Argentijnsche re geering te interesseeren, teneinde facili teiten te verkrijgen voor luchthallen en, indien mogelijk, een subsidie of anderen financieelen steun. Het straatverkeer te Londen. Bij het houden eener lijkschouwing ln Westminster heeft de lijkschouwer naar aanleiding van het geval, dat een wiel rijder in Grosvenor-road door een auto was overreden en gedood, de opmerking gemaakt, dat ongevallen van dezen aard in de straten van Londen zeer talrijk werden. Wielrijders zouden, meende hij, verstandig doen niet meer door de stra ten van Londen te rijden. Branden te Boedapest. Boedapest is geteisterd door 3 groote branden^ de eerste op de bovenverdie ping van de drukkerij Franklin, de twee de in de leerlooierij Wolfner en de derde in de meelfabriek Louise. Deze was het ernstigste. Er zijn twee brand- iweerlieden bij omgekomen en 160 wag gons meel en graan verwoest. De heele stoffelijke schade schat men op 200 a 250 millioen kronen. Minister graaf Ra- day was bij het blusschingswerk tegen woordig. Het is reeds gebleken, dat deze brand aan ^kwaadwilligheid te wijten is van zekeren Vapmer, een bekend rad draaier, die op de fabriek werkzaam' was. Toen de brand was uitgebroken bedreig de hij zijn makkers, die den brand wildep blusschen met een mes en riep uit: „Ik heb de kast in brand gestoken. Leve df algemeene revolutie. Jullie gaat er al lemaal aan!" Op het politiebureau ver klaarde Vapmer, dat hij in Rusland ge vangen heeft gezeten en communist is. De politie onderzocht nu de oorzaken van !de beide andere branden, welke no/ niet bekend zijn. Aanslag op den Amer. gezant. De kanselarij van het gezantschap der Ver. Staten te Parijs ontving een doos met odeur, geadresseerd aan den gezant De doos werd gebracht naar de woning van den gezant en in zijn slaapkamer peergezet. Toen een knecht om 6 uur de doos wilde openen, had er een ont ploffing plaats, waardoor hij aan de bee- {nen werd gewond en er matei-leelé schade werd aangericht. De prefect van politif» en de procureur-generaal hebben zich onmiddellijk naar de plaats van het mis drijf begeven. Uit de mijnstreek. Men meldt aan de „Limb. Koer.", dat op de mijn Emma te Hoensbroek onge- Door den aanhoudenden strijd, die on ze voorouders met het woeste, wufte en wilde water moesten voeren, werden zij onovertroffen dijkwerkers en bedijkers, echte waterleeuwen, die hun wapenspreuk „Luctor et Emergo" getrouw in moed en volharding voor geen volk ter wereld op zijde behoefden te gaan. En in het verre verleden, zoowel als in later dagen werden die fiere bestrijders als dijkwer kers meermalen geroepen naar vreemde streken om daar het woeste element te breidelen, waardoor eer werd ingeoogst en natuurlijk goede verdiensten het loon waren. Achter de redevoering, uitgesproken ter negende algemeene vergadering der Maat schappij tot bevordering van den land bouw en veeteelt in Zeeland, gehouden te Zierikzee, den 11 Juni 1852, vindt men een zeer belangrijke mededeeling van den landbouwer C. F art Jz., te Wil- helminadorp, over zijn reis naar de Lon- densche tentoonstelling en zijn bezoek aan eenige aanzienlijke pachthoeven in En geland. De 'heer Koert, zoo deelt het jaarboekje Zeeland, van 1853, mede, bezocht onder anderen een pachthoeve te Lang Sutton; zij lag in een streek die vroeger een moerassige vlakte was, door rivieren om geven, die bij hoog water ondervloeide en waar alzoo geen koren op kon wor den verbouwd. Het meer landwaarts in gelegen gedeelte was reeds voor eeuwen bedijkt; maar'het overige, meer zeewaarts gelegene, was voor 1650 nog steeds moe- veer 120 administratieve beambten ont slagen zijn, met een opzegtermijn van 3 maanden. Bezuiniging. Naar aan de „Zw. Crt." wordt mede gedeeld, gaat de bouw van de mare chaussee-kazerne te Coevorden gaat voorloopig niet door. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 19 October. Aan de orde is de interpellatie-A. P. Staalman betreffende de ondersteuning van gedurende de mobilisatie afgekeurde militairen. Interpellant betoogt dat zijn motie van 29 Juni 1920 inzake dc ondersteuning niet werd uitgevoerd, vooral daar alleen uit- keeringen in eens en geen jaarlijksche uitkeeringen werden gegeven. Minister Van Dijk antwoordt dat de re geering koos voor jaarlijksche uitkeerin gen inees om financieele en administra tieve overwegingen. Spr. is niet bereid, een ander standpunt in te nemen. De heer Kleerekoper vraagt verlof tot een interpellatie over het ontslag van een politie-agent te Breda. Op dit ver zoek zal morgen worden beslist. Voortgegaan wordt met de behande ling van de wijziging der Zegelwet. Een amendement om f 50 voor zegelkosten op aanvrage om koninklijke goedkeuring op de statuten te restitueeren bij niet goedkeuring overgenomen f 50 zegelrecht op aanvragen om Kon. goedkeuring aan genomen met 57 tegen 16 stemmen. Het bntwerp wordt aangenomen met 47 tegen 28 stemmen. Ondersteuning aan militairen. Het on derwerp wordt verder behandeld. De heer A. P. Staalman dient een motie in, waarin gevraagd wordt om voortdu rend een voldoende ondersteuning aan gedurende de mobilisatie afgekeurde mili tairen of hunne weduwen en weezen en om het instellen van een commissie van ■beroep. De heer K. ter Laan ondersteunt deze motie met kracht. Evenzoo de heer Kol- thek. De heeren Smeenk, Kuiper en Dec kers bepleiten milde toepassing van de motie van 1920, maar zij zijn tegen de thans ingediende motie. De heer Schokking dient een motie jn, ten behoeve van een commissie van beroep. De heer Deckers wenscht wetsontwerp inzake steunverleening. De heeren Marchant en Dresselhuijs achten he|t een moreelen plicht van de Regeering om milden steun te verleenen aan de slachtoffers van de mobilisatie. Minister Van Dijk is bereid de rege ling in zooverre te herzien, dat in bij zondere gevallen een speciale uitkeering wordt gegeven. Hij wil voorts overwegen het geven in zeer bijzondere gevallen van eenige achtereenvolgende uitkeerin gen. Hij zal ruime gelegenheid geven tot reclames. De heer Staalman handhaaft zijn motie. De heer K. ter Laan dient een motie in om steun ook voor niet-afgekeurde failitairen en voor andere naibestaanden dan weduwen en weezen. De heer Schokking trekt zijn motie in. ZIERIKZEE. Bij besluit van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen van 17 Oct. jl. zijn benoemd tot berichtgevers van de afdeeling B der Rijkscommissie voor de Monumentenzorg ras. „Nu moet", gaat de berichtgever voort, „men weten, dat de Engelschen destijds niet wisten te béginnen, hoe deze plaats van het water le bevrijden, zoo dat zij< eindelijk in 1650 om eenige man nen uit Holland en Zeeland zonden, op dat die dat werk zouden ondernemen, waarop toen eenlige afgevaardigden uit (Holland en Zeeland derwaarts zijn gezon den. Aan het hoofd dezer afgevaardigde Nederlanders stond zekere Cornelis Ver- muye, onder wiens leiding dit werk dan ook, door middel van bedijking, is be gonnen en gelukkig voortgezet. Het was voor de meesten onzer ver rassend, toen de zoon van John. Clarke de eigenaar der landhoeve ons den naam van Cornelis Vermuye noemde, om daarmede de Nederlanders aan te duiden, onder wier leiding, in het jaar 1650, deze gronden door bedijking van het water waren bevrijd, en daar de naam van Vermuye hier in Zuid-Beve land zeer goed bekend is, zoo is het hoogst waarschijnlijk, dat deze Vermuye een Zeeuw is geweest. Ik heb, 2oo ein digt dit hoogst opmerkenswaardig be richt, dus ook in Engeland alzoo nog een groot doeltreffend werk onzer voorouders gevonden. Ik kan me goed voorstellen, dat de heer Koert met de laatste vermelding, nl. dat Vermuye een Zeeuw is geweest, niet oontent was en dat hij daaromtrent wel zekerheid zou willen gehad hebben. Toen wij, dat bovenstaande vermeld vonden, was onze nieuwsgierigheid opgewekt en menig lezer van dit artikel zal dat mede beamen. Wij aan het snuffelen en dan natuurlijk in een werk, dat toevallig in voor de provincie Zeeland: B. F. S. von Brucken Fock te Goes, H. G. van Grol te Vlissingen, C. Hollestelle te Tholen, Joh. Hoogenboom te Renesse, A. Mijs te Oostburg, F. G. C. Rothuizen te Goes, Dr. W. 'S. Unger te Middelburg, P. D. de Vos te Zierikzee en J. J. F. van Zeijl te Hulst. ST.-FILIPSLAND, Vergadering van den gemeenteraad, op Dinsdag 18 October jl. (Niet rechtstreeks van den correspon' tient). Voorz.: deburgemeester. Afwezig wethouder Van Dijke. Na opening en het lezen der notulen komen de ingezonden stukken aan de orde. Van Ged. Staten, houdende mede deeling, dat de pensioensgrondslag van het salaris van den burgemeester f 2850 bedraagt; bericht van aanneming van het personeel van het vervolgonderwijs, waar in tevens uiting is gegeven aan gekwetst rechtvaardigheidsgevoel over het niet-be- noemen van collega Roozemond; afwij zende beschikking op het verzoek van den raad om plaatselijke inkomstenbelasting zelf te mogen heffen. In verband hier mee worden vastgesteld verordeningen tot heffing en invordering van opcenten tot een bedrag van 103 op Rijksinkomstenbe lasting en vermogensbelasting. Dhr. Neele vraagt, wie buiten de R.I. vallen. Antw.: Die een inkomen van f 750 en lager heb ben; regeling salaris van den ambtenaar van den burgerlijken stand. Hiertegen wordt geen bezwaar geopperd; verzoek van Ged. St. tot een kleine wijziging in de verordening volgens art. 178 der ge meentewet. Wordt goedgevonden; id. tot wijziging van de begrooting 1922. Ook hiertegen geen bezwaar; id. tot onder- handsche verhuring van de onderwijzers- woningen voor f 250, waartoe wordt be sloten; bericht uit Goes, dat voor de uitvoering van de Warenwet zal moeten betaald worden 20 cent per inwoner, 'd.i. f 450 per jaar. Dhr. v. Nieuwenhuij- zen vraagt of dit verplichtend is, waar op de voorzitter antwoordt, dat het Rijk de gemeenten eenvoudig indeelt. Dhr. v. Nieuwenhuijzen betreurt dit; verzoek van 't bestuur van de bijzondere school in A.J.-Polder om het schoolgebouw uit te breiden en beter in te richten. Dhr. v. Nieuwenhuijzen vraagt naar bestek en teekening. De voorzitter zegt, dat die er zijn. Dhr. v. Nieuwenhuijzen, vraagt, of de gemeente verplicht is ook voor berg plaats en kachels te zorgen, De voorzit ter zegt van ja. Dhr. v. Nieuwenhuijzen wil aanhouding in verband met subsidie ajanvraag. De voorzitter zegt, dat het niét zal lukken om subsidie te krijgen, wel, als de gemeente noodlijdend was. De heeren Van Strien en Boudeling be pleiten de noodzakelijkheid der verbou wing, hetgeen ook door een inspecteur is geconstateerd. De voorzitter is van ge lijke gevoelens. Er wordt nu besloten een fcom van f 8900 voor de verbouwing toe te staan. De aanbesteding zal publiek plaats hebben. Dhr. Van Strien wil, dat de gemeente behoudens goedkeuring van Jhet schoolbestuur, de schoolgelden van de bijzondere school zal heffen, wat goed gevonden wordt. Vervolgens wordt vast gesteld een verordening op de heffing van schoolgelden van het gewoon en het vervolgonderwijs. De voorzitter vraagt goedkeuring voor het vaststellen van f 400, als salaris voor dhr. J. C. de Rooy, die door B. en W. benoemd was als ambtenaar ter secretarie. Wordt goedgevonden. Verder wordt besloten 5 jaaj- ontheffing aan te vragen van de keuring van huisslachting. De voorzitter onze handen kwam, hetwelk bevat Le vensberichten van Zeeuwen, een voortzet ting van geletterd Zeeland van de La Rue, vonden wij alles wat de heer Koert ons over Vermuye niet kon zeggen. Trou wens, wie iets van oude Zeeuwen wil weten, zal in genoemde werken meestal bevrediging vinden. Niet juist bleek de naam Vermuye te luiden, maar Vermuy-' den, en het artikel daaromtrent geeft betreffende die bedijking nog veel meer licht, zoodat een uittreksel daaruit aan vele belangstellende lezers niet onwel kom zal zijn. De mededeelingen zijn ont leend aan een belangrijke beschouwing over het museum Catsianum in Oud-Hol land (dl. VII) waarin de heer J. G. Frederiks menige merkwaardige bijzon derheid opteekende over de groote droogmakerijen in Engeland in 1626 en volgende jaren. De datum door den heer Koert vermeld gaf dus maar vaag den juisten tijd van het werk aan. Wat wij in den aanvang beschreven omtrent het breidelen van den woesten waterwolf, wordt hier bevestigd en er wordt nog aan toegevoegd, dat vele Nederlandsche polderwerkers in de streken waar zij bedijkten, bleven gevestigd en waarschijn lijk zijn de beroemde Engelsche arbeiders, de zg. navvies, meest van Hollandsche en Zeeuwsche afkomst Uit onze omgeving zijn eenige jaren geleden een beduidend getal Zeeuwsche veldarbeiders naar Engeland geweest ge durende de bietencampagne, zoowel voor den zaai, het schoonhouden, als het ste ken, en na den terugkeer hoorden wij, dat ze natuurlijk met de bewoners dier streken niet konden praten, maar dat heeft goede hoop, dat dit wel lukken zal. Dhr. v. Nieuwenhuijzen juicht het toe. Van de rondvraag wordt gebruik ge maakt door de heeren v. Nieuwenhuijzen en v. Strien. 't Gaat over grondopruiraen op het Havenplein en over het „karren- klikken". Beide heeren worden ingelicht door den voorzitter, die daarna de zit ting sluit. MARINE EN LEGER. Het voorlQopige reisplan naar Neder- landsch-Indië van Hr. Ms. onderzeeboot K VI, onder bevel van luitenant ter zee le kl. J. J. v. d. Have, is als volgt op gemaakt: Vertrek van den Helder 27 Oc tober e.k., van 2—9 Nov. te Lissabon; 15—20 Nov. te Tunis; 27 Nov.—2 Dec. te Alexandrië; 3—7 Dec. te Port-Said; 7—9 Dec. te Suez; 1621 Dec. te Aden; 1—9 Januari te Colombo; 1419 Januari te Sabang; 25 Januari aankomst te Ba tavia RECHTZAKEN. THOLEN, 11 Oct. Door het Kantonge recht alhier zijn heden veroordeeld we gens: Zijn trekdier onbeheerd laten staan op den openbaren weg: H. I. S., Tholen, f 2 b. of 2 d. h.; burengerucht: C. F. en C. B., beiden te St.-M'dijk, C. d. J., M. J. J., J. K., A. S. Sz., allen te Tho len, iedei] f 5 b. of 5 d. h., voor ieder hunner; kippen laten loopen op eens an ders grond: M. M., Tholen, f 3 b. of 3 d. h.; loopen op verboden grond: P. v. d. H., A. S. de B., C. M. M., J. M. R. en C. M. N., allen te St.-Filipsland, ieder) f 2 b. of 2 d. h., de eerste twee, de volgende twee tot 1 w. t.s. en de laatste teruggave aan de ouders zonder toepassing van eenige straf; openbare dronkenschap: F. v. B., zonder bakende woonplaats in Nederland; J. K., Tholen en J. K., Tholen, ieder f 10 b. of 10 d. h. Voor ieder hunner; overtreding der politieverordening: C. W. en L. J. R., beiden te St.-Filipsland en P. S. D., St.- Annaland, ieder f 1 b. of 1 d. h. vooi) ieder hunner; overtreding der boterwet: D. v. d. V., Tholen, f 5 b. of 5 d. h.; overtreding der rarbeidswet: M. v. D. en J. E. te Oud-Vossemeer, ieder f 15 b. of 15 d. h. voor ieder hunner; over treding der ongevallenwet: G. P. te St.- M'dijk, tot 2 b. elk van f 10 of 10 d. h. voor iedere b.; overtreding der visscherij- wet: B. V., Oud-Vossemeer, f 5 b. of 5 d. h.; overtreding reglement op de Zeeuw sche stroomen: H. A. v. S., Ierseke, f 5 b. of 5 d. h.; overtreding der wapen wet: G. G. D. F. A., Oud-Vossemeer, f 6 b. of 5 d. h., met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen geweer; overtreding der leerplichtwet: J. H. te St-Annaland, f 20 b. of 20 d. h.; J. v. 't H., C. G. en B. d. W., allen te St.-Annaland, ieder f 10 b. of 10 d. h. voor ieder hunnerf; J. J. R., St.-Annaland, f 15 b. of 15 d. h.; J. G., St.-Annaland, f 10 b. of 10 d. h.; L. d. B., D. V., D. V., L. J. R., A. K., allen te St.-Filipsland, ieder f 15 b. of 15 d. h.; A. H., ist.-FilipslancJ, f 10 b. of 10 d. h.; A. H., St.-Filipsland, 2 b. elk van f 10 of 10 d. h., voor iedere b.; M. H. en N. W., vrouw van M. H., ieder to^t f 10 b. of 10 d. h. voor ieder hunner; overtreding der motor- en rij- wielwet: H. B., Poortvliet, f 3 b. of 2 d. h.; M. K. v. N., St.-Filipsland, f 1 b. of 1 d. h.; W. P. J. V., St.-Filips land, f 3 b. of 2 d. h.; A. d. W., St.- M'dijk, f 2 b. of 2 d. h.; L. J. v. M., J. H. v. H., J. Q., G. D., A. V., allen te A.J.-polder, ieder tot f 3 b. of 2 d. h. voor ieder hunner; K. M. S., Poortvliet, f 3 b. of 3 d. h. eiy f 5 b. of 5 d. h.; A. S., Poortvliet, f 3 b. of 3 d. h. en f 5 b. of 5 d. h.; A. P., Tholen, A. H. Scherpenisse, J. J. S., Tholen, J. B., Scher- het hun opviel, dat er toch waren die enkele Hollandsche woorden kenden; is het niet mogelijk, dat ook hier nog de nakomelingen der oude Zeeuwen wonen? Uit den aard der zaak zijn de oude be dijkte gronden niet ongelijk aan de Zeeuwsche en dus ook voor de bieten teelt geschikt. Maar ter zake Medegedeeld wordt dan ter aangehaal de plaatse, dat de groote droogmakerijen in Engeland in 1626 en volgende jaren, ondernomen door een Nederlandsche Maatschappij, waaraan Jacob Cats, zijn neef Leonard Cats, zijn zwagers Van Val kenburg, de Van Perre's en andere kapi talisten te Middelburg, Vlissingen, Am sterdam en Dordt het geld verschaften, in uitvoering en toezicht voornamellij^ waren opgedragen aan Cornelis Vermuy- den, die in dergelijke zaken veel ervaring had. Deze was geboren te Tholen uit een familie, die lang in de omstreken van St.- Maartensdijk gevestigd was geweest, waar reeds in 1315 Colard van der Muden vermeld werd. In 1566 leefde Bartholo mew van der Muyden, vermoedelijk de vader van Gilles van der Muyden of Ver- muyden, die schepen en raad te Tholen was en gehuwd met Sara Werckendet, een dochter van den bekenden burgemees ter te Zierikzee, Lieven Werckendet, die als bijna iedere Schouwsche magistraat, veel kennis van dijkwerken had. Een en ander wijst er op dat onze droogmaker Cornelis Vermuyden, het dijkweren in den bloede had. In 1621 was Cornelis ontvanger van den lOOen penning te Tholen, maar nam de uitnoodi- ging tot opzichter der bedoelde werken aan. penisse, M. H., St.-Maartensdijk, P. M. P., Poortvliet en J. v. D., Poortvliet, ieder f 3 b. of 3 d. h. voor ieder hunner; M. B. A. d. K., Tholen, f 1 b. of 1 d. h. ZIERIKZEE, 21 Oct. Door den waar nemend Kantonrechter, den heer Beelaerts van Emmichoven, zijn op 19 Oct. jl. 'de navolgende personen veroordeeld we gens: Overtreding van de jachtwet en de visscherijwet: J. K., 28 j., werkman wonende te 'Elkerzaej, tot: f 3 b. s. 3 d. Hf, J. A. v. d. B., 51 j., landbouwer te Zon- nemaire, tot f 20 b. s. 14 d. h., met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomeh 2-loops jachtgeweer met bevel tot inlevering of te betalen f 40, bij niet- bétaling te vervangen door 10 d. h.; C. van der S„ 21 j„ landbouwersknecht te Bruinisse, bij -verst., tot f 5 b, s, 5 d. h., met verbeurdverklaring van het niet- in beslaggenomen geweer of te betalen f 7,50, bij niet-betaling te vervangen door 5 d. h.; Te Zzee op den openbaren weg schreeuwen en tieren: L. A. S., 18 j., arbeider en C. van der M., 18 j., arbei der, beiden wonende te Dreischor, ieder $ot f 5 bi, s. 5 d. h.; M. C. K., 17 j., arbeider te Dreischor, tot f 5 b., s. 1 w. plaatsing in een t.s.; Te Zzee op den openbaren weg kleedjes uitkloppen uit den tijd van 11 uur voorm. tot 10 uur nam.H. M. F. van W., huisvrouw van C. J. J. V., 32 j., zonder beroep, wonende te Zzee, bij verst tot f 1 b., s. 2 d. h.; Overtreding van het Lokaal- spoor- en Tramwegreglement: J. P. van den B., huisvrouw van M. U., 36 j., zon der beroep te Looperskapelle, bij verst fot f 1 b, s^ 2 dl h.; M. Ht, 38 fc.,i landbouwer te Looperskapelle, tot) f 1 b., s. 2 d'. h.; Strooperij: M. J. K., 16 j,., los werkman te Zzee, tot f 3 b., s. 1 w. t.s.; Het zich in kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg be ivinden bij eerste herhaling binnen een jaar, nadat de laatste veroordeeling on herroepelijk is geworden: .D. T., 58 j., vroeger loodgieter, thans zonder beroep te Zzee, bij verst., tot een princfipieele hechtenis van 2 d.; M. K., 48 j., koop man te Sommelsdijk, bij verst tot f 15 !b. s. 3 d. h.; Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den open den weg: W. S., 44 j., koopman te Oud-Beijerland, bij verst., tot f 10 b., s. 3 d. h.; Overtreding van het reglement van politie voor de rijkshavens: D. A., 54 ji, schipper te Groningen, bij verst., tot f |20 bt, s. 10 d. h.; Overtreding van de motor- en rijwielwet: L. C. A. van M., 17 j., zonder beroep te Zzee, tot f 0,50 b., s. plaatsing, in een tuchtschool gedurende 1 )w.; C. P., 21 j., kantoor bediende te Zzee, bij versttot f 1 b., s. 1 id!, h.; J. K., 28 j., zonder bdroep te Eikerzee, tot f 3 b., s. 2 d. h.\; L. J., 40 j., rijwielhersteller te Schudde- beurs, bij verst., tot f 10 b., s. 3 d, h.; G. B., 19 j., lahdbouwersknecht te Nieuwerkerk, bij iverst., tot f 3 b., s. 2 id. h.; W. L.;, 22 j., koopman te Zzee, bij verst., tot f 0,50 b., s. 1 d. h.L. M. L. van V., 19 j., wagenmaker te Zzee, tot f 0,50 b„ s. 1 d. h.; H. W. D., 24 j., monteur te Amsterdam, bij yerst., tot f 3 b., s. 2 d. h.; C. de Rv 51 j., tuinman, en J. M., huisvrouw van C. de R., 50 j., beiden te Schuddebeurs, no. 2 fbij' verst., no). 1 toft f 1 b., no. 2 tot f 0,50 b., s. 1 d. h. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 October. Zierikzee. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dc. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, doe. de Na de nootfige vergunning van Ko ning Jacobus I, ging Vermuyden met een groot getal Zeeuwsche dijkwerkers naar Engeland, en de schepen waarmede hij de Trent opvoer, werden in een ge schrift dier dagen niet oneigenaardig bij de vloot van Tarsis vergeleken. De on derneming ving aan met het bedijken van de drassige landen van Dogenham aan de Essexzijde van de Theems en het droogleggen van het uitgestrekte moe ras Hatfieldehase ten Zuid-Oosten van Doncaster in Yorkshire, terwijl daarna de lage streek aan de Theems bij den mond van de Medway ingepolderd werd. Vermuyden vestigde zich te Londen, waaf hij als kundig ingenieur zeer in aanzien was. Beknopt verteld1 moet gezegd, dat hij de gunst des Konings genoot en tot Ridder-Baronet werd verheven. In 1635 stonden 4054 acres van het ingedijkte land ten name van Sir Cornelius. Tijdens zijn verblijf aldaar werden in de Hollandsche kerk aldaar gedoopt een dochter in 1626 en een zoon in 1634. Op eigen landerijen had die plechtigheid ook kunnen geschie den, omdat op de drooggemaakte lande rijen kerken mochten gebouwd worden, waar voor de dijkwerkers ook in het Hol- landsch mocht worden gepreekt. Hoe het verder met Vermuyden is gegaan, is niet bekend, wel van zijn verdere fa milie, wat hier minder op 't. oogenblik ter zake doet. Er raag dus wel gespro ken worden van Vermuyden als een koe nen bedijker. Zélandtcus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5