Zierikzeesche Nieuwsbode De Landbouw-Ongevallenwet. B IJ VOEGSEL behoorende bg de van Vrgdag 16 Sept. 1921, no. 10674. Reeds geruimen tijd is door het land bouwbedrijf en ook daarbuiten uitgezien naar het thans door Minister Aalberse ingediende ontwerp, hetwelk in een la cune, naar veler oordeel bestaande, heeft te voorzien. De Ongevallenwet-1901 toch, is niet alleen slechts van toepassing voor bedrijven waarin machinale kracht wordt gebruikt, maar zij sluit ook het land bouwbedrijf geheel uit. M. a. w. de ar beider in het landbouwbedrijf, waarin nu eenmaal veelvuldig van machinale werk tuigen wordt gebruik gemaakt, verkeert in denzelfden toestand, dien men reeds in 1901 onjuist oordeelde voor de arbei ders in tal van industriëele en andere vakken. Hieraan ligt zeer zeker een bij zondere reden ten grondslag; wel in de eerste plaats deze, dat het landbouwbe drijf zich buitengewoon moeilijk leent tot eene regeling als in de Ongevallenwet ligt opgesloten. Anderzijds echter dient j erkend, dat, zoodra de billijkheid van ongevallenverzekeringen ten bate van den arbeider in het industriëele bedrijf is er kend, zijn lotgenoot in het landbouwbe drijf van de daardoor gegeven zeker heid niet mag worden uitgesloten op grond van het feit alleen, dat de daar-t voor te treffen regelingen zooveel meer moeilijkheden in zich bergen. Een andere vraag is echter of het tijdstip om in deze regeling te komen, gelukkig gekozen is. De regeling zelve maakt deel uit van wat men het sociaal programma van Mi nister Aalberse zou kunnen noemen, en deze stelt er blijkbaar prijs op om met denzelfden spoed, waarmede hij dit heeft ingezet, het aan het einde van zijn ver moedelijk vierjarige periode te vervolgen. Dat neemt intusschen niet weg, dat ook deze Landbouwongevallenwet nieuwe las ten aan de bedrijven oplegt op een tijd stip, dat daarvoor niet in alle opzichten geschikt kan worden geoordeeld. Nu is er onmiddellijk een kenmerkend onderscheid op te merken tusschen het ontwerp Landbouw-Ongevallenwet en de Ongevallenwet-1901. Deze laatste toch was oorspronkelijk bedoeld als eene regeling brengende verzekering tegen ongevallen door middel van den Staat, en van het staatswezen. Slechts dank zij het bekende groote amendement van wijlen dr. - A. Kuyper is de vrijheid van risico-over dracht aan eenige particuliere onderne mingen in de wet gekomen, hetgeen in tusschen haar principiëel karakter niet wijzigde, zoodat de Ongevallenwet-1901 terecht is en wordt aangezien als een, die in de eerste plaats beoogt om de on gevallenverzekering door den Staat te doen regelen. ,De Landbouw-ongevallen- wet daarentegen heeft voort te bouwen op een praktijk van reeds ettelijke jaren. Immers, door de groote bedrijven in land en tuinbouw is reeds geruimen tijd de billijkheid van ongevallenverzekering in gezien, en bovendien verwacht, dat het te eeniger tijd tot een wettelijke ver plichting zou komen. Vandaar de stich ting van de Land- en Tuinbouw-Onder- linge, die deel uitmaken van het groote complex verzekeringen van de Risico-ver- eeniging te Amsterdam, aan welker hoofd de oud-Minister van Landbouw, dr. F. E. Posthuma, is gesteld. De uitnemende resultaten, die deze on- derl. verzekeringsvereenigingen hebben opgeleverd, resultaten die gerust met die van de Risico-vereeniging in de industri ëele bedrijven kunnen wedijveren, is er het bewijs van, dat de thans aan het woord zijnde wetgever juist doet door aan het particulier initiatief zooveel mo gelijk ruimte te laten. Bleef dan ook de Ongevallenwet-1901, zelfs na de toelating der risico-overdracht, een ontwerp, dat Staatsongevallenverzekering in de eerste plaats op het oog had het nieuw inge-' diende ontwerp stelt zich op ander stand punt en roept eerst dan de hulp van den Staat in, wanneer die van particu lieren achterwege blijft. Het is in dit wetsontwerp dus geheel gelijk of de Staat dan wel e en der bestaande of nog op te richten particuliere organisaties de Onge vallenverzekering ter hand nemen. Terecht is hier elk onderscheid wegge laten. Immers, in het algemeen genomen hebben de organisaties, waarvan de beide Onderlinge en de R.-K. Boerenbond de meest op den voorgrond tredende zijn, het bewijs geleverd, gelijk de Memorie van Toelichting tot dit wetsontwerp toe geeft, met ernst te streven naar een zoo goed mogelijke vervulling van de vrij willig op zich genomen taak. De Minis ter heeft bovendien kunnen bevinden, dat in het bizonder over de uitvoering der verzekering door de drie vorengenoemde organisaties ook in werknemerskring waardeering bestaat. Aangezien de Min. zich op het standpunt stelt dat, waar de Overheid haar bemoeiingen uitstrekt op een nieuw gebied, bij de organisatie dezer bemoeiingen zooveel mogelijk rekening •moet worden gehouden met hetgeen op dat gebied in het vrije maatschappelijk verkeer zich heeft ontwikkeld en bewij zen van levensvatbaarheid heeft gegeven, heeft hij gemeend aan den wensch, dat aansluiting bij de eigen organisaties ge oorloofd zou blijven, gevolg te moeten geven. Naast deze meer principiëele overweging heeft hem echter daartoe ook geleid de gedachte om ook aan bizondero organisaties naast openbare organen, aan deel te geven in de uitvoering der ver zekering. Erkend wordt, dat bij de uit voering der Invaliditeitswet is gebleken, dat deze op het platteland belangrijk grooter administratieve lasten mede brengt dan de uitvoering der wet in de stedelijke districten. De landelijke bevol king vertoont, gelijk de Minister toegeeft tegenzin tegen ambtelijke bemoeiingen} voor een deel nu hoopt de Minister dezen tegenzin, die hij aan zekere behoudzucht toeschrijft, maar ook voor een deel aan den wensch tot zelfdoen, te overwinnen door bij de uitvoering van deze nieuw opgelegde verzekering gebruik' te maken van organen, die zich in het leven der landelijke bevolking reeds hebben inge werkt. Wordt vervolgd). BUITENLAND. Uit het Russische hongergebied. De Times bevat een eerste artikel van iemand, die tien dagen geleden nog in een der Russische hongergebieden was. De schrijver was in de steden Samara en Suizran, en reisde langs de Wolga. Van de sowjet-autoriteiten en de particu liere personen ondervond hij vriendelijke medewerking bij zijn onderzoek naar den toestand. Hij deelt mede, dat de sensationeele beschrijvingen, door sommige ooggetui gen gezonden, enkel een vermelding zijn van eenige der ergste dingen, maar niet juist zijn als algemeen beeld van den toestand. Desniettemin is die algemeene toestand zeer ernstig. Want op tal van plaatsen, waar nog voor eenigen tijd schraal voedsel is, ziet het er toch voor de daarna komende weken, vooral met het oog op den winter, zeer somber uit. De stad Samara ziet er zeer vervallen uit, evenals trouwens de meeste Russi sche steden. De huizen worden er geheel uitgewoond. De menschen trekken een huis binnen. Is het niet meer te bewonen, dan trekken ze in een ander huis en zoo voort. De menschen zien er vaal van ondervoeding en ook de kinderen zien er zeer slecht uit, hetgeen in Moskou niet het geval is. De gewone bevolking van Samara is er echter niet het slechtst aan toe. Erger is namelijk de toestand van degenen, die uit de dorpen naar de stad zijn komen' vluchten. Zij zijn opgehoopt bij 't station en bij de afvaartplaats der booten, soms onder gespannen doeken, soms eenvou dig onder den blooten hemel. Mannen, vrouwen en kinderen bevinden zich daar in dichte massa, uitgeput van de weken lange ontberingen en de reis. Wanhoop én onmacht tegen den naderenden dood ligt op de gezichten der meesten en spreekt uit hun woorden. Aan de boorden van de Wolga kampee ren duizenden in dezelfde ellendige om standigheden en in chaotische wanorde. Men ziet ook dagelijks lijken van mannen of vrouwen, van uitputting omgekomen. De schrijver sprak ook met een schip per op een Wolga-boot. Deze zag er nog vrij goed uit. Maar hij voorzag ook met gelatenheid voor den komenden winter de onmogelijkheid o m met zijn man schappen aan voedsel te komen. „Wij zullen omkomen", zeide hij, „net als de anderen De watersnood in Texas. Omtrent de ramp te San Antonio in Texas (N.-A.) wordt nader gemeld, dat het water zich uit de lagere deelen van de stad nog niet geheel heeft teruggetrok ken, hetgeen het reddingswerk bemoei lijkt. De laatste tien lijken die men vond, droegen het stomme getuigenis van het onverwachte van de catastrophe. Men vond de lichamen verward in de takken van een omgevallen boom. Intusschen blijft de regen nog steeds vallen, zoodat men nog meer overstroomingen vreest. Het is te verwachten, dat vele lijken van slachtoffers nooit meer zullen worden te ruggevonden. Het garnizoen van 't fort te Houston en van het kamp te Travis snelde op het eerste alarmsein te hulp en droeg veel tot het reddingswerk bij. Zij, die in het handelskwartier door het water werden omringd, moesten hun leven redden door naar de bovenste verdiepin gen van de hooge gebouwen te klimmen. In het zuiden van de stad, de Mexicaan- sche wijk, moesten de inwoners zich met hooge boomen of drijvende wrakstukken behelpen. De hulpverleening door 't Roode Kruis werd vertraagd, doordat de spoor wegen gedeeltelijk zijn vernield. Op de heuvels in de nabijheid der stad zijn ten ten en barakken voor de dakloozen op gericht. De schade is grooter dan aanvan kelijk werd geschat, en bedraagt te San- Antonio alleen reeds 12 millioen dollar, terwijl het nog niet mogelijk is de waarde van de verloren gegane oogst rondom deze stad te schatten. Storm in Zuid Afrika. Ook Zuid-Afrika is door een hevigen storm geteisterd; het grootste deel van Natal en Oranje-Vrijstaat en gedeelten van de Kaap en Transvaal hebben ervan te lijden gehad. Pietermaritzburg was ge heel van het noorden afgesneden, doordat de spoorwegen, de telegraaf en telefoon vernield Waren. Door den hevigen sneeuw val, waarbij de sneeuw tot drie a vier voet hoogte viel, hadden de treinen groote vertraging. Mot muziek verwelkomd. Het gebeurt zeker niet dikwijls, dus schrijft de correspondent der Daily Cron. te New-York, dat de directeur van een bank, die met een tekort van 160.000 dollar gesprongep is, eerst vlucht en dan teruggekomen, door het publiek ingehaald wordt met gejuich en muziek. Toch is dat dezer dagen gebeurd met den directeur eener bank te Blair in den staat Nebraska. Toen hij daar terugkeerde stonden er honderden menschen gereed borg voor hem te blijven, opdat hij ongehinderd naar zijn gezin zou kunnen terugkeeren. De oorzaak van die ontvangst was, dat deze bankdirecteur in vele slechte jaren, toen de oogst door sprinkhanen was ver nield, honderden boeren voor ondergang had bewaard door hen uit de fondsen van de bank geld voor te schieten en de bank 'ging ten slotte na een eervol bestaan van 59 jaren te gronde, omdat de groote daling in de landprijzen velen belet had de voorgeschoten geldqp. terug te betalen. Alleen de aandeelhouders hadden hun geld verloren; allen die hun geld gedepo neerd hadden, waren volledig uitbetaald geworden. De bankier had na zijn vlucht zeven maanden in winkels zijn brood verdiend met adressen te schrijven e.d. Hij werd nu tegen een borg van 400 dollar vrijge laten, en zeide dat hij met 350 dollar opgespaard geld, weder een nieuw leven zou beginnen. Een reuzoiibom. Te Havay, een dorpje bjj Bergen, hadden de Duitschers naar De Stand. verhaalt, tydens den oorlog uit een vliegtuig van een hoogte van 2000 M. een bom geworpen; midden op het dorp dat zy als oefeningterrein gebruikten. De bom ontplofte evenwel niet en zij bleef diep in den grond zitten tot grooten schrik van de bevolking. Maandenlang hebben genie-soldaten gewerkt om het gevaarlijke ding te ver wijderen. Aanvankelijk had men 't plan ora de bom onder een dikke laag beton te begraven doch het was moeilijk de juiste plaats te vinden. Thans is men er eindelijk in geslaagd deze te ont dokken. De bom die ruim 2000 K.G. weegt is 5 M. 80 hoog en heeft een diameter van 45 centimeter. In haar val is zij door een laag kiezel gedrongen van 2 Meter dikte en pas 13 M. onder de oppervlakte van den bodem blijven vastzitten. De genie zal trachten het gevaarlijke speelgoed aan de oppervlakte te halen. De moordenaars van Erzberger. Het aantal personen, dat te München is gevangen genomen en van wie vrij wel zeker vaststaat, dat zy min of meer medeplichtig aan den moord op Erzberger zijn, bedraagt 7. Alle zeven zijn actieve of reserve-officieren, vooral zee-officiereD. Sinds weken vertoefden zy te München, waar zy zoogenaamd studeerden. Een hunner, Manfred von Killinger, wordt beschuldigd voor den moord met Schulz en Tillissen het plan van den aanslag op Erzberger te hebben besproken. Nadat het tweetal uit München was vertrokken, heeft Von Killinger hun bagage naar zyn eigen woning gebracht en daar verborgen gehouden. Later heeft hy 't tweetal ook helpen vluchten. Alle andere gearresteerden zyn van de plan nen op de hoogte geweest en hebben door hun stilzwijgen de daad mogelijk gemaakt. BINNENLAND. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 13 Sept. De interpellatie-Wijnkoop over steun- verleening aan Sovjet-Rusland wordt toegestaan en zal op een nader te be palen dag worden gehouden. Aan de orde is de interpellatie-Mar- chant aangaande de laatste reconstructie van het Kabinet. Interpellant - ontdekte in de rechtsche pers wantrouwen in de voorwaarden waarop in de coalitie weer vrede werjl gesloten en de naleving daarvan. Hij be toogt, dat de crisis geheel het karakter van een onderonsje heeft gedragen; het verwondert hem, dat minister Ruys bleef en minister Pop werd losgelaten, terwijl de voorsteden van den minister van oor log, die van het geheele Kabinet waren. Nog minder verklaarbaar is, waarom mi nister De Vries heenging, die met de legerwet niets had te maken en door de rechterzijde werd gesteund. Spr. vraagt, waarom ook niet de on duidelijke figuren van Minister De Graaf, werktuig der exploitatie, en den Minister van Landbouw mede zijn heengegaan. Interpellant vraagt, welke redenen het Kabinet genoodzaakt hebben tot een col lectief verzoek om ontslag; waarom hand having van 't Kabinet in dezelfde samen stelling onmogelijk bleek; waarom de wijziging beperkt bleef tot de vervanging van de ministers van financiën en van oorlog; op welke gronden de vervanging noodzakelijk bleek van de ministers van financiën en van oorlog; welke wijziging door reconstructie zijn gekomen in het program en beleid van het kabinet: met name wat betreft de departementen van financiën en oorlog. Min. Ruys de Beerenbrouck antwoordt, dat het kabinet om collectief ontslag ver zocht wegens de verwerping van 't leger- ontwerp, een gewichtig onderdeel van de taak van het kabinet, en het parle mentair gebruik meebrengt, dat na zulk een votum anderen in de gelegenheid worden gesteld, de taak van het kabinet ,over te nemen. De heer Pop kon uit den aard der zaak geen deel blijven uitma ken van het kabinet, toen dit zich schikte in de noodzakelijkheid om het bewind te blijven voeren en minister De Vries kon niet steeds op voldoenden steun der Kamer rekenen. Tot verdere wijziging in de samenstelling van het kabinet gaven de omstandigheden geen aanleiding. De plannen van den Minister van Oor log blijken uit de nota van wijziging op het ontwerp dienstplichtwet, die van den Minister van Financiën zullen blijken uit de millioenennota. Minister De Geer merkt op, dat hij het ministerschap aanvaardde, ook omdat hij een definitieve regeling van de kwestie der gemeente-financiën wil. Op de defensie zal hij sterk bezuinigen. Minister Van Dijk heeft hem daarbij me dewerking beloofd. De heer Marchant repliceert. Het ant woord der regeering heeft hem niet be vredigd. De oorzaak der crisis is de ver deeldheid in de coalitie, welker grond slag niet deugt. De heer Troelstra vraagt naar de advie zen, gegeven door de leiders der partijen rechts en links en naar de afspraak tus schen de rechtsche partijen. De heer Dresselhuis betoogt, dat recon structie de eenige mogelijke oplossing van de crisis was, ook al acht hij een uiterlijke reconstructie wel wat zeer een voudig. Hij wacht de troonrede af om te zien of de inwendige reconstructie be vredigend is, vooral in dien zin, dat be zuinigd zal worden. De legervoorstellen noemt hij evenwel nu weder duur en slecht. De heer Van de Laar betreurt, dat de coalitiepolitiek moest voeren tot een po litieke oplossing der crisis en hij be strijdt coalitie, die het clericalisme dient. De heer Van der Tempel betoogt, dat minister De Geer het goede standpunt in zake de gemeente-financiën prijs gaf. De heer Rutgers betoogt, dat de coalitie behalve om de eenheid van beginsel bij een moet blijven omdat ons land een constitutioneele regeering moet hebben en geen andere partijgroepeering kan regee- ren, en dat aanblijven van 't kabinet geraden was, omdat een ander kabinet niet kan optreden. Minister Ruys de Beerenbrouck ver klaart zich bereid, nu blijkt, dat op uit voerige mededeelingen wordt prijsgesteld, deze te verstrekken. Zitting van Woensdag 14 Sept. Voortgegaan wordt met de interpellatie- Marchant over de reconstructie van het Kabinet. Minister Ruys de Beerenbrouck zet zijn rede voort. Hij zet uiteen dat het legèr- plan-Van Dijk goedkooper is dan 't plan Pop en toch een grooter aantal geoefen- den geeft. Het Kabinet zou niet achter de regeeringstafel zitten als het niet verzekerd was van de instemming der rechtsche groepen met 't legerplan. Reeds vóór de crisis uitbrak, stond bij de regeering vast, dat 't grondwet-hoofd stuk betreffende den godsdienst óf geheel moet worden herzien óf niet; en nu is geheele herziening onmogelijk, omdat de kapitalisatie van de uitkeering der kerk genootschappen niet mogelijk is. De rech terzijde, de regeering eenmaal aanvaard hebbende, moet haar taak blijven vervul len totdat de Koningin een andere groe peering bereid- vindt haar taak over te nemen. Het Kabinet is gezwicht voor de noodzakelijkheid, geboren uit het feit, dat geen andere dan een rechtsche groepee ring tot regeeren in staat is. Minister De Geer beantwoordt de rede van den heer v. d. Tempel. Inzake de gemeente-financiën handhaaft hij 't stand punt, dat zijn yoornemen aan de gemeente het meest ten goede komt. De heer Marchant repliceert, alsmede de heer Dresselhuys, die ook door het tweede antwoord der regeering niet te vreden zijn. De heer Van Ravesteyn critiseerde het buitenlandsch beleid der regeering, waar door ons land tot een dependance wordt gemaakt van Engeland. De heer Troelstra was allerminst tevre den over de nieuwe verklaringen der re geering en meent dat de huidige oplos sing der crisis duidelijk had aangetoond, dat de coalitie onhoudbaar was. De heer Schokking zegt, dat de voor stelling van den heer Dresselhuys inzake de militaire oplossing onjuist is. De op lossing der crisis kon niet anders geschie den dan is gebeurd. Dit weet de linker zijde heel goed en daarom is haar critiek zeer onoprecht. Tegenover den heer Mar chant merkt hij op, dat op den datum dat de leiders der linkerzijde door H. M. de Koningin geraadpleegd waren, zijn eigen partij nog geen overleg met den kabinetsformateur had gepleegd over de reconstructie van het Kabinet. De heer Van den Tempel blijft volhou den, dat de min. van financiën zijn hou ding ten opzichte van de gemeentefinan- ciën heeft gewijzigd. De heer Schaper zegt, dat de heer Schokking een mededeeling deed, welke men van de ministerstafel had moeten hooren, n.l. de mededeeling dat geen over leg met het kabinet was gepleegd toen de leiders der linkerzijde om advies werden gevraagd. Spreker vraagt aan den pre mier overlegging van de adviezen en van de stukken. Door de gevoerde comedie is er groote achterstand gekomen in de werkzaamheden. Zoo moeten duizenden ambtenaren in spanning wachten op de afdoening der pensioenwetten. Minister Ruys de Beerenbrouck herhaalt, dat over de financiëele aangelegenheden beter kan worden gesproken na de in diening van de staatsbegrooting. De min. zegt, voortgaande nog, de opdracht tot de reconstructie eerst te hebben aanvaard nadat alle fracties waren gehoord. Er bestaat geen aanleiding voor de regeering om de verstrekte adviezen te publiceeren zoolang niet alle hierbij betrokken per sonen daarmee instemmen. Hiermede was de interpellatie geëindigd. Voorzitter Eerste Kamer. Tot voorzitter van de Eerste Kamer voor het zittingsjaar 1921/22 is wederom benoemd J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. DINTELOORD. Mej. D. Korporaal, verloskundige alhier is als zoodanig be noemd te Beek (gem. PrincenhawO, Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE, 16 Sept. Bij bevelschriften van de arrond.-rechtbank is rechtsingang verleend met last tot instructie en bevel tot gevangenhouding tegen: 1°. P. H., 25 jaar, arbeider, wonende te Nieuwerkerk, beklaagd van diefstal, en 2°. C. I. L. L., 24 jaar, arbeider, wonende te Nieuwer kerk, beklaagd van heling, beiden thans gedetineerd in het Huis van Bewaring al hier. NOORDGOUWE. De levering van 6300 K.G. superfosfaat 14 pCt. en 22700 K.G. kalizout 20 fret. aan de Landbouwver- eeniging alhier is gegund aan de Zeeuw- sche Voeder--en Kunstmesthandel te Zie- rikzee, voor f 4,15 en f 2,95 per 100 K.G., vrij op den wagen. STAVENISSE. Door den hevigen storm van 11. Maandag werd de yzeren aak „Louise Palmier" uit Antwerpen, geladen met slakkenmeel en bestemd voor Breda, alhier op een zandbank ge worpen. De luiken sloegen over boord en het schip liep vol water. De schipper v. Wyne en zyn zoon konden zich nog bergen door op de giek te gaan staan en zich aan den mast vast te houden. Ongeveer 3 uren hebben zij in dezen toestand doorgebracht. Zes wakkere schippers uit deze gemeente n.l. J. Moer land, M. en D. van Zanten, M. Boom sluiter, A. en C. de Jong hebben de opvarenden uit hun gevaarlyke positie gered en behouden aan wal gebracht. Heden is het schip vlot gekregen, door de lading over boord te werpen en het ledig te pompen. Daarna is het naar een werf -te Moerdyk gesleept. Alles was verzekerd. De heer M. P. Tazelaar alhier is aangesteld voor den verkoop van rente zegels. ONDERWIJS. THOLEN. Bij het te Amsterdam ge houden examen tot het verkrijgen van het politiediploma slaagde o. a. de heer P. Geluk, alhier. AANBESTEDINGEN. BRUINISSE. Bij de Maandag gehouden aanbesteding ten behoeve der vereeniging „Landbouwbelang" waren de laagste in schrijvers voor superphosphaat 14 pCt. Joh. van den Berge, Bruinisse, f 4,15 per 100 K.G.; voor lijnmeel 40 pCt. eiwit en vet, idem, idem, voor f 20,49 per 100 K.G.; voor Midia-maïs dezelfde, f 11,34 per 100 K.G.; voor kalizout 40 pCt. L. Schilperoort te Bruinisse, f 5,99 per 100 K.G.; voor Rozendaalsch hard klaverzaad A. van den Berge Mz., Bruinisse, f 2,13 per K.G. Aan genoemde inschrijvers werd de levering opgedragen, terwijl de leve rantie van Chilisalpeter niet gegund is. PREDIKBEURTEN. Zondag IS September. Zlerikzee. Geref. Kerk. 10.30, ds. Wielenga en 6 30 ure, Leesdienst. Clir. Gerof. Kerk. Vrnnm. en av., Leeskerk. (Op den ge wonen tyd). Evangelisatie Jeruël. 10.30 en 7.30 ure, Gewone dienst. Kerkwerve. 10.30 ure, ds. Blank ert (Bed. II. Avondmaal). Serooskerke. 1Ü.30 ure, ds. Diederiks (Oogstpreek). Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Ronesse. 3 ure, ds. Leendertz. Nuordwelle. 10.30 ure, ds., Leendertz. haamstede. 10.30, ds. Japchen en 3 ure, idem (Doópsbediening). Gerei. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhuis. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 10.30 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost (Oogst preek). Geref. Kerk. 10 en 3 ure, ds. Laarman. Zonnemalre 10.30 ure, de heer Korten- hoeve, diacoon te Heemstede. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 10.30 ure, ds. Yan Meer. Drc's^hor. 10.30, ds. v. d. Griend en 6.30 ure, de heer Kortenhoeve (Collecte voor de Inrichting voor lijders aan vallende ziekte te Heemstede). Ouwerkerk. 3 ure, ds. Van Meer. Nieuwerkerk. 10.30, geen dienst en 3 ure, ds. v. d. Griend. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Baaij van Veere. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Oosterland. 10.30, geen dienst en 3 ure, ds. Steenbeek. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Slrjausland. 10.30 ure, ds. de Roode. Bruinisse. 9.30, Leeskerk en 5 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, de heer Punt van Middelburg. Geref. Gera. 9.30, 2 en 5.30 ure, de 'heer Romejjn. Oud-Geref. Kerk. 10, 8 en 6 ure, Leeskerk. St.-Flllpslaud. 10.30 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, ds. Boone. Tholen. 10, ds. Datema en 2.30 ure, ds. Los. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Bolwpn. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk.' St.-Maartensdijk. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gern. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer. 10.30, ds. Van Griet huizen en 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Staal; 7 ure, Leeskerk. Poortvliet. 10.30, ds. de Gidts van Goede reede en 3 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Scberpenisse. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. de Gidts. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Stavenlsse. 10.80, Leeskerk en 3 ure, ds. Datema. Óud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Auaaland. 10.30, ds. Keiler (Doopsbed.) en 3 ure, Leeskerk Geref. Kerk. 10.3U, 3 en 6 ure. Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 4