Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL belioorende by de van Vrijdag 20 Aug. 1921, no. 10605- BUITENLAND. De Amerikanen pakken aan. De Parysche editie van de Chicago Tribune verneemt uit Riga, dat levens middelen, genoeg om een millioen kin deren gedurende meer dan een maand te voeden, te Hamburg en te Dantzig worden ingeladen, om per boot en per spoor via Riga naar Potrograd en Mos kou te worden gezonden. De voorhoede van Hoovers „feeders" zal onder leiding van Philip Carroll Rusland binnentrekken en binnen enkele dagen zullen de „Star and Stripes" op de Amerikaansche keukens waaien in de oude en nieu,we hoofdstad van Rusland. Onmiddellijk na de onderteekening is Carroll aan den arbeid getogen. De beroemde „balanced rations", waarmede gedurende en na den oorlog millioenen kinderen in DuitschlandOostenrijk, Hongarije, Polen en België zijn gevoed en'welke bestaan uitmelk, suiker, boo- nen, chocolade, vet, rijst en erwten, werden wederom gereed gemaakt. om de cholera- en builenpest-epidemie uit te roeien. Hoewel men zich over niets, dat in Rusland geschiedt, behoeft te verbazen, klinkt bovenstaand bericht ons toch wel wat fantastisch en wy geven het dus onder voorbehoud weer. Statistiek van Zuid-Afrika. De jongste statistieken der Zuid-Afri- kaansche Unie geven, naar Kipa meldt, de volgende ronde cyfers omtrent de bevolking: Kaap-kolonie: 651.650 inwoners. Trans vaal: 543.500. Natal: 137,450 en de Vrijstaat: 189.200 zielen, ,te zamen dus ruim lVa millioen. Nauwkeurige cijfers omtrent de 5 Zt 6 maal grooter zwarte bevolking kunnen nog niet verschaft worden. Onder de zwarten der Unie bestaan niet minder dan 106 zelfstandige secten. De meest verspreide is wel de Aetyopian- Church met de sterke politieke tendenz Afrika voor de Afrikaners! Het wereldkwaad der echtscheidingen neemt ook in Zuid-Afrika schrikbarend toe. De Zondagsrust wordt in de Unie nauwkeuriger doorgevoerd dan in Europa, 's Zaterdagsmiddags 1 uur wordt alle openbare arbeid stopgezet tot Maandag morgen. Alle winkels moeten gedurende dien tijd gesloten zyn. Het spoorweg verkeer ligt stil van Zaterdagnacht 12 uur tot Zondagmiddernacbt. Een trein-drama. Een sensationeel drama heeft zich in den trein Brighton-Londen afgespeeld. Een zekere James Kidell, die zich met zijn verloofde in dien trein bevond, stond tegen 't coupéraam geleund een appel te eten, toen hij plotseling het evenwicht verloor en door het raam achterover sloeg, echter zoo, dat by met zijn linker voet in den strop bleef hangen, waarmee het coupéraam op en neer geschoven wordt. Zyn verloofde en een heer, die in de coupé zat, hielden zijn voet vast, terwijl de heer aan de noodrem trok, die echter brak. Toen riep men uit het coupéraam aan de passagiers van een volgende coupé, dat zy aan de noodrem zouden trekken, maar de trein stopte niet. Het meisje voelde intusschen, dat haar krachten haar meer en meer begaven. In verschillende andere compartimenten werd er op het hulpgeroep aan de nood rem getrokken, maar zonder succes. Toen de trein te Sydenham haar vaart minderde, sleepte het hoofd van James Kidell over het perron en de heer, die het meisje ter zyde stond, meende niet beter te kunnen doen dan den voet van den ongelukkige los te maken, en den jongen aldus op het perron te werpen, De trein ging intusschen verder en de jongen viel op de lyn tusschen den trein en het perron. Toen men hem uit zijn benarde positie bevrydde, was de on ge lukkige een lijk. Het grootste schip ter wereld. De „Majestic", de vroegere Duitsche liner „Bismarck", welke voor de White Starlijn wordt afgebouwd, nadert haar voltooiing. Het schip meet 56.000 ton en is het grootste ter wereld. Het is 956 voet lang en 100 voet breed. De turbines hebben een capaciteit van 100.000 p.k. en zullen het schip naar schatting een gemiddelde snelheid van 23 knoopen geven. De „Majestic" zal olie als brand stof bezigen en een voldoenden voorraad voor de heen- en terugreis naar en van Amerika kunnen medevoeren. Het schip zal ruimte bevatten voor vierduizend passagiers. Het verkeer tusschen de acht stalen dekken wordt door electrische liften vergemakkelijkt. Op het promenadedek worden drie enorme stalen gebouwen opgerichtt een salon, een „palmentuin" en een restaurant. Het zyn de grootste con structies van dien aard, die ooit aan boord van een schip zyn aangebracht, Het schip zal voorts een prachtig inge richt zwembad met een maximum diepte van 9 voet bevatten, alsmede een biblio theek mét ruimte voor 4000 boeken, een rooksalon en een kaartsalon. Er zijn uitgebreide maatregelen ge troffen tegen brand. De brandvrije deuren zyn bestand tegen een temperatuur van 2900° Fahrenheit. Over het geheele schip zijn 450 alarmtoestellen verspreid, die den wachthebbenden officier automatisch waarschuwen, wanneer in een der com partimenten een zekere temperatuur wordt overschreden. De veiligheid aan boord van de „Majestie" wordt bovendien verhoogd door drie draadlooze installaties, waar van de grootste in staat zal zijn, ge durende de geheele reis met beide werelddeelen in voortdurend contact te blijven. Groote hotelbrand. Te Macon in Georgie (Vereenigde Staten) zijn by een hotelbrand twintig personen omgekomen. Daar het hotel- boek echter verloren was gegaan, kon den de autoriteiten de indentiteit van de slachtoffers niet vaststellen. Toen de brand uitbrak, bevonden zich ongeveer 150 gasten in het hotel, meerendeels reizigers. Zy verklaarden, dat de brand het gevolg was van een ontploffing eener hoeveelheid chemicaliën in een grenzende drogisterij. De hygiënische toestanden te Astrakan De correspondent te Kopenhagen van de Daily Mail meldt aan zyn blad, dat naar hy uit Helsingfors verneemt, de Sovjet-autoriteiten te Astrakan van plan zijn de inwoners naar Siberië over te brengen en daarna de stad in brand te steken, aangezien deze zoo vuil is, dat gewone desinfecteering onvoldoende is Een gevaarlijke proefneming. Een geestelijke te Nauvoo (Alabama) had aan zijn gemeente gezegd, dat de ware geloovige immuun was voor den beet van alle soorten reptielen. Hij noo- digde daarom eenige niet-geloovigen uit een volgenden keer vergiftige slangen mee te nemen naar de plaats der gods dienstoefening. Hij zou zich dan door de dieren laten bijten ten einde de Waar heid zijner woorden metterdaad aan te toonen. Aldus geschiedde. Een der be zoekers bracht een slang mee en de gees telijke benevens zijn broer, lieten zich door het dier bijten. Het gevolg was, dat beiden onmiddellijk ernstig ziek werden. De geneesheeren vreezen voor hun leven. Vijftig jaar verloofd. Zaterdag j-1- trouwde te Berlijn een paar, dat precies een halve eeuw lang verloofd is geweest. De bruid, aldus ver telt de Berlijnsche correspondent van de Daily Mail, heet Pauline Therese Gorlich en is 65 jaar; de bruidegom, Hermann Krahnest, die nog 10 jaar ouder is, noemt haar altijd „Rosie en alle kinderen en volwassenen in de straat, waar zij woont, noemen haar „tante Rosie Zij maakte kennis met haar man, toen zij drie en hij dertien jaar oud wias. Reeds toen' speelde de jongen graag met het aardige kindje, en toen Rosie vijftien jaar was, verloofden zij zich met elkaar. Zij werd dienstbode in het paleis van den Koning van Pruisen. Hij wilde mu zikant worden. Iedere week spraken zij met elkaar af; dan wandelden zij Unter den Linden en spraken zij over den tijd, dat zij geld genoeg zouden hebben om te kunnen trouwen. Die tijd kwam ech ter niet zoo spoedig, doch Rosie bleef haar Hermann trouw. Thans is hij al zijn opgespaard geld Kwijt; ook zijn gezondheid is niet meer Wat Zij vroeger was, en hij woont thans in een armhuis. Toch hebben de verloof den thans genoeg van hun engagement ;en zij besloten te trouwen, geld of geen 'geld. Rosie mag helaas niet in 't arm huis WQnen, zij moeten dus gescheiden blijven. Een gemeenteraad uiteengejaagd. Maandag j.l. zijn werkloozen het ge meentehuis te Winterthur (Zwitserland) met geweld binnengedrongen, meldt de Bernsche correspondent van de Times. Een deur werd opengebroken, stoelen Werden vernield, terwijl de leden van Öen raad, die juist bijeen waren, uiteen werden gejaagd. De aanval was een ge volg van de weigering van den raad om den door de werkloozen geëischte on dersteuning toe te sftaan. De orde werd spoedig hersteld. Eon smokkelaarsparadys. Sedert de drooglegging der Vereenigde Staten is het smokkelen van whisky de voornaamste industrie van de Britsche provincie Nassau op de Bahama eilanden geworden, schrijft een speciale corres pondent van de Neut York Ilerald. Nas sau geniet ongekenden bloei en de in boorlingen maken er fortuinen. Er wor den naar schatting Wekelijks 10.000 kis ten alcohol verscheept. De Britsche auto riteiten bekommeren zich niet om de be stemming. Voor pakhuisruimte worden fabelach tige prijzen betaald. De bewoners hou den een of twee kamers voor zioh en verhuren de rest als opslagplaats voor alcohol. De Bahama eilanden zijn een centrum geworden van avonturiers uit pile deelen der wereld; het wemelt er van kermismenschen, misdadigers, ge vluchte echtgenooten en dieven. De ha ven van Nassau wordt dagelijks belegerd doör vuile visscherssehepen, keurige mo torbootjes en smerige vrachtzoekers, die lading innemen en naar afgesproken punten aan de Atlantische kust vertrek ken. Welke winsten er gemaakt worden, kan men afleiden uit het feit, dat een kist Whisky, uit Engeland ingevoerd voor 3 pond, na vermenging met 50 procent water en goedkoopen alcohol, op de werf voor tien pond verkocht wordt. Naar verklaard Wordt, bereikt 90 pro cent van den gesmokkelden alcohol vei lig de Vereenigde Staten, waar men er 30 a 40 pond per kist voor maakt. Scheepsramp in Achter-Indië. Een schipi van de Eastern Shipping Cy, de „Perlis is verleden week Woens dag in een storm nabij Poelo Pénang (Achter-Indië) verongelukt. Van de op varenden, 37 man scheepsvolk en 11 pas sagiers, allen inboorlingen, hebben slechts 15 hun leven kunnen redden. De kapitein en zeven man werden in uitgeputten toestand uit een reddingsboot opgenomen. De andere overlevenden wis ten, gesteund door reddingsboeien of planken, naar een eiland op twee mijl afstand (te ZWemmen, waar zij, na acht fiur met de golven te hebben geworsteld aankwamen. Op het eiland leefden zij van schaaldieren en wilde tamarinde. Vrijdag 1.1. werden zij gered door een passee- rend stoomschip, Waarop men hen op merkte, toen zij met kleedingstukken Wuifden. BINNENLAND. De reis van de Koningin. Om half acht Woensdagmorgen meerde de Merope, waarmede de Koningin en de Prinses de reis naar Noorwegen heb ben gedaan, aan de Levantkade te Amsterdam. Alvorens het schip te verlaten, waarop Zy drie vacantie-weken heeft doorge bracht, deed Hare Majesteit de beman ning op het voordek aantreden, en dankte Zij allen persooDlyk voor hun aandeel in het welslagen van de reis. Medege deeld werd, dat aan verschillende hoof den van dienst Koninklyke onderschei dingen zijn toegekend. Tegen negen uur verlieten de Koningin en de Prinses met hun reisgenooten de Merope, om per auto naar Het Loo te vertrekken. De Koningin en de Prinses hebben van de reis veel genoten. Herhaaldelijk heeft de Koningin verklaard, dat Zij bijzonder voldaan was. Zoowel Hare Majesteit als de prinses zagen er by aankomst hier gebruind en opgewekt uit De Koningin heeft zich gedurende de reis veel bezig gehouden met teekenen en schilderen. De mooiste punten van de Noorsche fjördenkust heeft Zij in beeld gebracht. De ex-keizer en de belasting. De gemeenteraad te Amerongen heeft het belastbaar inkochen van den gewe zen Duitschen Keizer teruggebracht op f 135.000. De begrooting voor 1922 wordt aange boden. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1922 wordt goedgekeurd. De begrooting voor 1921 wordt gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Tot leden der commissie, belast met het onderzoek der ingekomen reclames tegen aanslagen in den H. O. worden benoemd de heeren Hoogerhuis en Bolijn. Tot ge meente-bouwmeester wordt benoemd den heer Ph. van der Linde, met ingang van 1 October a.s., op een jaarwedde van f50. De rekening over 1'920 wordt vastgesteld in ontvang op f 31141,881/2, in uitgaaf op f 2770)3,94 en alzoo met een góed slot van f 3437,941/2. Aan de schoonmaakster der o. 1. school wordt een extra vergoe ding van f 15 toegekend voor 't schoon maken der school. De heer Hoogerhuis zou borden willen plaatsen, waarop een maximum-snelheid wordt aangegeven. De voorzitter zal informeeren naar de kos ten. De heer Bolijn zegt, dat achter de (woning van P. Vijverberg 4 rioolputten liggen, waarvan de deksels stuk zijn. Er schijnt reeds een kind in een rioolput te zijn gevallen. De voorzitter zal een on derzoek instellen. Aan den veldwachter Wordt ontslag verleend als administra teur van het levensmiddelenbedrijf on der dankbetuiging voor zijn uitstekend beheer. Over 1921 wordt hem nog een belooning van f 50 toegekend als zooda nig. Hierna sluiting. ST.-MAARTENSDIjK. De ministers van binnenlandsche zaken en vlan financiën hebben, daartoe gemachtigd door de Ko ningin, afwijzend beschikt op het ver zoek van den gemeenteraad, de inkom stenbelasting nog gedurende 5 jaar door haar eigen administratie te mogen doen heffen. KERKNIEUWS. Opheffing pasvisa. Van 15 September af zullen de consu laire visa voor Belgische en Nederland- sche onderdanen worden opgeheven. Uit Stad en Provincie. RENESSE. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Woensdag 24 Augustus. Aanwezig wethouder Steur en de leden Hoogenboom, Fasol en van Klooster. Voorzitter de heer M. Steur. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris voorlezing dér notulen, die onveranderd worden goed gekeurd. Ingekomen is een schrijven van den inspecteur der dir. belastingen, waar in gevraagd wordt naar een teek'ening en schets van; een eventueel te bouwen Rijks - ontvangerswloning. Besloten wordt aan dit •yerzoek te voldoen, indien het Rijk de kosten daarvoor vergoed. De commissie van onderzoek adviseert de gemeente rekening over 1920 goed te keuren en vast te stellen met een ontvangst van f 23842,62 en een uitgaaf van f 21789,215. Alzoo een goed slot van f 2053,405. B. en W. bieden den Raad aan de begroo ting 1922 met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 22404,95. Wordt goedge- j keurd. Voorstel' van B. en W. om een ge- j deelte dorpsstraat te vernieuwen, wordt aangehouden wegens het staken der stem men, 2 voor en 2 tegen. Eenzelfde lot ondergaat een voorstel van B. en W. I om een 17-tal boo men in het dorp te verkoopen. Een verzoek van Ged. Sta- j ten om de maximum-snelheid voor het j rijden met motorrijtuigen te brengen op j 20 K.M. per uur, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt nog een chronometer aan te schaffen en ook op den hoek bij het hotel Kappers een bord te plaatsen met het opschrift „Gevaarlijk'Aan de orde is nu of men al of niet zal overgaan tot het stichten van een school voor u. 1. onderwijs. In beginsel wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. Men zal overgaan des betreffende inlichtingen in te winnen en de globale kosten te berekenen. Na om vraag sluit de voorzitter de vergadering. OUWERKERK. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 24 Augustus. Afwezig de heer A. C. van der Have, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt gelezen en voor kennisgeving aangenomen: Goedkeuring Wijziging heffing hoofdelijken omslag; goedkeuring kohier schoolgeld; kennisge ving van het onderwijzend personeel, dat zij hunne benoeming bij het vervolg onderwijs aannemen. Reclames tegen aan slagen in den hoofdelijken omslag van N. Bolijn Lz., Wed. V/. Vijverberg en C. J. de Koster, Worden gesteld in handen der Raadscommissie. Verzoeken van Wed. J. J. Hanson, A. van der Maas, L. vani der Maas, L. van den Berg, M. Bal, K. Quaak, M. Krabbe en B. Jonker om ont heffing van hoofdelijken omslag en hon denbelasting worden ingewilligd. Van Ge deputeerde Staten zijn teruggekomen de vastgestelde verordeningen op de heffing en invordering eener plaatselijke in komstenbelasting met bezwaren tegen den progressieven kinderaftrek. Beslo ten wordt aan het verzoek van Ged. St. om de verordeningen te wijzigen niet te voldoen en ongewijzigd terug te zenden. Ds. van Meer beantwoordde spreker, terwijl ds. Poort meende te moeten cons- tateeren, dat bij den heer M. gebrek aan saamhoorigheidsgevoel bestaat. Auto cratisch mag een gemeente niet Zijn. Ds. de Roode achtte het geWenscht, dat de gemeenten een voorloopig sche ma kregen van hetgeen van hen zaj worden verlangd. Tevens vroeg spr., of van de zijde van den raad van beheer aandrang op de synode kan worden uit geoefend als deze van haar bevoegdheid gebruik maakte om een p redikantsplaats op te heffen? De voorzitter geloofde, dat de synode in dergelijke gevallen het advies van dén raad van beheer zal inwinnen. Na ds. de Roode voerden nog ds. Waardenburg en ds. v. d. Linden het woord over de uitkeering van den raad van beheer, onwillige gemeenten enz. De voorzitter gaf gedurende de be schouwingen uitvoerige uiteenzettingen van de werking van den raad van be heer in verschillende gevallen, ook van onwil. Spr. gaf kerkvoogden den raad de gemeenteleden eens bij elkaar te roepen hen er op te Wijzen hoe thans de zaken staan, opdat er daardoor ook meer leven en belangstelling komt in dingen, die onze Ned. Herv. Kerk aangaan. De voorzitter deed zich kennen als een der zake kundig persoon, die ©an zijhe toehoorders waardevolle adviezen 'zal hebben verschaft. Vooral zijn uiteen zetting, betrekking hebbende op de cen trale kas, werd met aandacht gevolgd. Nadat de voorzitter allen hartelijk dankzegde voor de wijze waarop van gedachten was gewisseld, waarbij hij hoopte, dat deze besprekingen eenig nut mochten hebben, sloot ds. de Roode met dankzegging. Ned. Herv. Keilc. ZIER1KZEE. Woensdagvoormiddag had in hotel! „Juliana' alhier een vergadering plaats van den Raad van Beheer voor de predikantstractementen. Tot deze ver gadering waren uitgenoodigd alle kter- keraden en kerkvoogdijen van Schouwen en Duiveland, Tholen, St.-Pbilipsland Noord- en Zuid-Beveland. Alleen die uit ons eiland werden opgemerkt. Het doel dezer bijeenkomst was de colleges de gelegenheid te stellen inlichtingen te verkrijgen betreffende de uitvoering van het reglement op de predikantstracte menten. Na opening met gebed door den voor zitter, den heer C. W. E. v. Voorst van Beest, gaf deze het Woord aan mr. W. J. Koppius, welke een redevoering hield over het qeglement. Spr. begon met na te gaan hoe hiet reglement is tot stand gekomen. Het is geboren uit den nood cler tijdeneen noodwet dus. De pre dikantstractementen waren abnormaal laag, wat spreker met eenige ver gelijkingen aantoonde. In den oorlog kw,am het uit, hoe laag die tractementen Wel waren en toen is er een noodkreet opgegaan in ons land. Noch leden, nóch kerkvoogden hebben toen evenwel de koe bij de horens genomen, doch de predi kanten hebben het zelf moeten doen. Door de synode is het reglement op de predikantstractementen aangenomen ten kreeg 15 Jan. 1921 kracht van wet. Daarin is aangewezen de wijze Waar op men moet komen aan gelden voor een centrale kas, waaruit de salarissen kunnen worden verbeterd. Bij sommigen heeft dat reglement een storm van verontwaardiging gewekt, hoe- j wel vrijwel allen het er eens over wa- ren, dat de tractementen te laag waren, j De hoofdgrief is, dat kerkvoogden mee- nen, dat door dit reglement de synode heeft ingegrepen in de rechten van de kerkvoogdijen, wat het beheer betreft. Het komt spr. voor van niet, want hoe (Werkt de raad van beheer? Zij vraagt aan de gemeenten le opgave van het tractement van haar predikant, 2e hoe veel geld er noodig is, 3e hoeveel geld de gemeente moet bijdragen. Rijk en ge meente doen niet anders zegt spr. Over de strafbepalingen is voorts heel Wat gezegd. De synode heeft volkomen het recht de strafbepalingen te maken. Spr. dweept er ook niet mee, doch het is ons eigen schuld, zegt hij, en Wij hebben niet het recht die bepalingen af te breken. Doch zij zijn gemaakt voor de onwilligen. De richtingskwestie besprekend, meent spr., dat het beter is die zaak geschei den te houden, terwijl hij tevens op merkt, dat geen kerkgenootschap zoo goedkoop is als- het Ned. Herv., wanneer men kijkt naar andere gezindten. Dat zal echter in het vervolg moeten veran deren. De bezittingen, die wij hebben, hebben Wij van onze voorouders. Na nog het verhandelde op de verga dering te Utrecht besproken te hebben, opende de voorzitter de algemeene be schouwingen. De heer Kloppert achtte het 't groot ste bezwaar, waarop alles dreigt te mis lukken, dat de eensgezindheid vèr is te zoeken, daar de rechten van de minder heden onderdrukt Worden. Mr. J. H. Bijbau meende, dat dit be zwaar niet zóó groot is, daar z. i. de meest rechlsche partijen zullen mede- Werken. Toch zal men goed doen, de richtingsverschillen niet te veel toe te spitsen. Mocht deze regeling, welke men thans tracht in te voeren, niet slagen, dan Sziet het er met de Ned. Herv. Kerk in ops land donker uit. De heer B. G. Moermond sprak over het combineeren van sommige kleine, kort bij elkaar liggende gemeenten, terwijl hij tevens de naar zijn meening onbillijkheid te berde bracht, dat de eene zuinige ge meente, een andere, minder Welvarende gemeente zal moeten helpen. VAN HEINDE EN VER. Bombay is met cholera besmet ver klaard. In den sneltrein Marseille—Parijs, tusschen Orange en Montélimar, is een reiziger tijdens zijn slaap beroofd van zyn portefeuille met 800 francs en van zijn panamahoed. Naar gemeld wordt, zyn er ryke koperaders ontdekt op de Shetlands- eilanden. (Eng.). Te Weenen is het vredesverdrag tusschen Oostenrijk en de Ver. Staten geteekend. Voor de eerste maal in zyn leven heeft de keizer van Japan een autorit gemaakt door de straten van zijn hoofd stad en dit was ook tevens de eerste keer, dat de keizer niet door soldaten werd geëscorteerd. Spaansche strijdkrachten hebben 8000 Marokkaansche opstandelingen ver slagen en vervolgd. Te Ems (D.) zijn vier douane ambtenaren aangehouden, die te samen voor ongeveer 500,000 mark verduiste ringen moeten hebben gepleegd. Zij hebben hun kasboek in de Lahn gewor pen en men is er nog niet in geslaagd het op te visschen. Te Londen heeft het voor 't eerst in vier maanden tijds weer eens fiink geregend. In sommige gedeelten van de stad was de regenval zoo sterk, dat de ondergrondsche spoorwegen last van instroomend water kregen en den dienst moesten staken. Ook is het ,'plaveisel hier en daar vernield en zyn er huizen en werkplaatsen ondergeloopen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Dierenmishandeling op een harddraverij. Te Tjalleberd (Fr.) werd een harddraverij onder aangespannen paarden gehouden, waarby het gebruik van zweep verbo den was. De politie merkte op, dat het paard gereden door den pikeur Hijlkema te Lcgmeer bloedende wonden aan de dijen kreeg. Zy stelde een onderzoek in en nu bleek, dat de pikeur de leidsels voor een gedeelte omwonden had met puntdraad. Hy sloeg dan de punten het dier in het lichaam, om het aldus aan te sporen tot snel loopen, maar tevens op gemeen e manier te pijnigen. Tegen den pikeur is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. Een school door den bliksem getroffen. Bij het zware onweder dat Dinsdag middag botfen Den Haag woedde, is de bliksem ook geslagen in den achtergevel der Openbare Lagere School aan de Kerkstraat, aldaar, waar in een der bovenlokalen de vensterruiten vernield werden. De kinderen, die door de rate lende donderslagen, toch al bevreesd waren, stormden op het oogenblik, dat de ruiten rinkelend stuksloegen, totaal ontsteld de trap af naar buiten, al spoe dig gevolgd door de zich in de lager gelegen schoollokalen bevindende leer lingen, die eveneens bevangen waren door de algemeene paniek, door het inslaan van den bliksem veroorzaakt. Het ondei wijzend personeel trachtte zoo goed en kwaad het ging, de luid schreiende kinderen van wie gelukkig niet één gekwetst was, op straat tot bedaren te brengen, wat echter niet al te best gelukte. Een deel der kinderen durfde de school niet meer binnengaan, waarop zy maar naar huis werden ge zonden. De Tilburgsche Crediet- en Effectenbank. Woensdag heeft het parket uit Breda met den commissaris van politie een onderzoek ingesteld ten kantore van de Tilburgsche Crediet- on Effectenbank. Na a Hoop van dit onderzoek werden de tegenwoordige directeuren B. en Z. ge arresteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5