Zierikzeesche Nieuwsbode N StlI R00KEN SPAREN APPENDAG. abonnement: Vrijdag 26 Aug, 1921. zierikzeesche courant. advertentiên EERSTE BLAD. B. H. IDELER, zieri kze e. Dinsdag 30 Aug. a.s. Door te late inzending LOTING VOOMK MILITIE. LOTING VOOR DE LICHTING VAH1922 Kostelooze Koepokinënting en herinënting Bekendmaking. Algemeen Overzicht. Ingezonden mededeelingen lEMEYER'S ABAK Overal verkrijgbaar. Prjjs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 76ste JAARGANG. - No. 10665. Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Redact. H. J. KOSTEN. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangryke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MAMUFACTUREN. OPGERICHT 1870. 6R00TE KOOPJES i CONTANT. Deze lappendag biedt lappen STOF, FLANEL, WIT en GEEL KATOEN, SCHORTEBONT, BEDDEBONT, MOLTON, etc. Extra aanbieding WOLLEN DEKENS! moesten eenige advertentien tot een volgend nummer blijven liggen. De Directeur. Gevonden voorwerpen Een mes, een vulpen, een tabakspijp, -een cientuur, een broche met portret, zak met olienoten. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzeevan des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de voor deze gemeente zal plaats hebben ten Stadhuize, op Zaterdag 10 September 1921, des vóórmiddags 9 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzon dering van hen: 1°. die vóór den aanvang der loting voor de gemeente blijken te zijn overleden; 2°. die voor den dienst bj de militie onge schikt zyn bevonden; 5°. die vóór 1 September van dit jaar by onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde Staten of bj Koninklijke beslissing, op een ingesteld beroep genomen, voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 4u. die vóór 1 September van dit jaar on herroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voor- loopig van den dienst zyn uitgesloten. De IngeschrsTenen, die aan de loting moeten deel nemen, «orden uitgenoodigd om op het hierboven «ermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. Bepalingen betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het- alphabetisch register afgeroepen, ten einde zelf een nommer te trekken. Is de afgeroepen ingeschrevene niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig zelf een nom mer te trekken, dan kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig een nommer te trekken, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het Lid van den Gemeenteraad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secrè- tarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegon de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Commis saris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, behoorlijk met redenen omkleed en onderteekend, BINNEN TIEN DAGEN, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst wor den ingeleverd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van den Commissaris der Ko ningin geschiedt ten spoedigste openbare kennisgeving en daarvan wordt tevens bij persoonlijke kennisgeving mededeeling ge daan aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet Ingericht of niet ingeleverd op de hler- voren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Zierikzee, 25 Augustus 1921. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. op Zaterdag 27 Augustus a.s., des namiddags te 2 uur, (n een beneden lokaal van het Stadhu s. De geneeskundige, met de vacci natie belast, verzoekt met aandrang zorg te dragen, dat de beide boven armen van de in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het Uurwerk in den Stadhuistoren op Maandag 29 - en Dinsdag 30 Augustus e.k. BUITEN WER KING zal zijn gesteld. Zierikzee, den 25 Augustus 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Binnenkort, binnen enkele uren wel licht, komt men in Engeland voor een beslissing te staan, welke zeer vér strekkende gevolgen zal hébben. Men zal n.l. hebben te beslissen of de bloedige burgerkrijg voortgezet zal wonden, dan Wel of de partijen tot overeenstemming zullen kon en. Wanneer men den laat- Sten tijd de uitspraken der toonaange vende IersChe leiders heeft nagegaan, dan schijnt de oplossing van het conflict nog verre te zijn, hoewel .Engeland s eerste minister alie moeite zal doen den een maal opgenomen draad der onderhande lingen niet los te laten. Zooals meni elders in dit nummer lezen kan, is het groote Engelsche luchtschip R. 38, dat de volgende week den grooten haringvijver zou ov;ervliegen om in Am,e- rikaansche handen over te gaan, Woens dag verongelukt en in de Humber ge vallen. Van de bemanning, welke gedeel telijk uit Engelschen en Amerikanen be stond, hebben er sledhts 5 het leven af gebracht, o. W. de bevelhebber, die in 1919 reeds den Oceaan is overgevlogen en zijfi sporen op luchtvaartgebied had verdiend. $)e verschillende landen, welke lucht schepen hebben gebouwd, o.a. Duitsch- land, waar de Zeppelins een „hooge vlucht namen, zijn niet gelukkig gewfeest met deze „Veroveraars dér luchten". Alle Zep's, die in den oorlog schrik en dood verspreidden, zijn öf neergescho ten öf verongelukt. Met de uitgeleverde luchtschepen ging het al niet veel be ter. Tot nog toe spant de vliegmachine in zijn verschillende varitaties de kroon én zullen nog tal van verbeteringen aan die luchtschepen moeten worden aange bracht, willen zij! als concurrent der hedendaagsche een- en tweedekkers een goed figuur maken. De Opper-Silezische kwestie die door den Oppersten Raad niet opgelost Icon woorden, is aan den Raad van den Vol kenbond voorgelegd en aan deze valt de (twijfelachtige eer te beurt den Gordiaan- schen knoop door te hakken. De Japan- sche voorzitter van dien Raad zal fcelf als rapporteur over bovengenoemde kwte^tie optreden, daar niemand uit de vergadering blijkbaar lust gevoelt om over deze netelige zaak rapport uit te brengen. Er is dan ook geen eer mede te behalen, w<ant 't mag worden betwij feld of de roerige bevolking van Silezië zich bij1 een uitspraak Van den Volken bond zal neerleggen. B Ü[T E N L A N D. De R 3S verongelukt. Toen het luchtschip Z. R. 2 (de R. 38) Woensdag op schitterende Wijze boven Huil vloog, hoorde men twéé hevige ont ploffingen, Waarop het fChip in brand vloog len begon neer te dalen. Het wirak viel in de Humber. Het ongeluk had plaats om kwart vóór zessen. Een dichte menigte volgde de vlucht van het luchtschip en stoof in alle richtingen uiteen om niet getroffen te Worden door de neerstortende wrak stukken. De luchtreus viel in de rivier midden voor de stad onder het uitbra ken van zWare vuurkolommen en van een dichten blauwen rook, welke tien tallen meters boven de huizen uitsloe gen. Hetf schip had 49 koppen aan boord, waaronder verscheidene Amerikanen. Ver scheidene lijken zijn dadeiijk opgevischt, evenals een aantal gewonden, die naar de ziekenhuizen gebracht zijn. Er zijn 5 overlevenden, onder wie de commandant. Naar men! weet, was het schip verkocht a,an de Ver. Staten, waarheen het vol gende Week hoopte te vertrekken. Ex-keizer Karei. Het Berliner Tageblatt meldt uit Wee- nen: Nadat Spanje heeft geweigerd ex- Keizer Karei *te ontvangen, wordt thans békend, dat ook Denemarken en Zweden hem geen asylrecht zullen geven. Slechts Italië zou daartoe bereid zijn, maar Frankrijk en ook de andere staten van de 'efntente zouden zich daartegen ver zetten. Daarom moet de Zwitsersche re geering voorloopig Karei toestaan lan ger in Zwitserland te blijven. Publicaties omtrent Bismurck. In den loop van de volgende week zal volgens den Berlijnsohen correspon dent van de Times een nieuwe politieke studie van dr. Sohüssler, getiteld „De Val Vart Bismarck' bij' een firma te Leip zig verschijnen. De schrijver moet in de gelegenheid geweest zijn inzage te ne men van een aantal niet gepubliceerde documenten, betrekking hebbende op de oneenigheid tusschen ex-keizer Wilhelm en Bismarck, en beschrijft de politiek van laatstgenoemde van een nieuw stand punt bezien. De oorzaken van de fcatas- trofe, die eindigde met de revolutie van 1918, wOrden teruggevoerd tot deze peri ode in de regeering van den exrkeizer. Hot huwelijk vhïi Venizolos. De Grieksche oud-premier Venizelos, Zal begin volgende maand te Londen in het huwelijk treden met mej. Schilizzi. Zdji erfde een groot vermogen van haar vader, richtte tijdens den oorlog in Ma- cedO|nië hospitalen in, en kocht te Lon den een huis voor de Grieksche legatie. Het paar zal zijn huwelijksreis door de Vereenigde Staten maken naar Califor- nië en over Canada terugkeeren. Henion king der ontdekking van Amerika. De heer Ramon Lopez Lomba, con sul-generaal van Uruguay, te Parijs, heeft het denkbeeld geopperd om den 12den October (op dien datum zag in 1492 Co lumbus het eiland Gjjanahani, waardoor hij! Amerika ontdekt^) over de geheele wereld herdenkingsfeesten te doen plaats hebben. Voor Parijs heeft hij zijn denk beeld reeds verwezenlijkt. Er is een eere-comité benoemd, waarin o. a. oud president Poincaré zit als voorzitter der Union latine. Er zal een bijeenkomst in de Sorbonne plaats hebben en een gala voorstelling, waarvan het programma door André Antoine zal worden geregeld. Twee pieren verbrand. Een brand verwoestte te Hobo ken twee pieren en bedreigde de lijken van 2000 Amerikaansöhe gevallen soldaten, die uit Frankrijk waren aangekomen, t Trans portschip „Wheston' waarin deze lijken lagen, Werd; Van de brandende pier weg gesleept. De „Leviathan' die aan een der pieren' lag, werd geblakerd. De scha de is gering. De oorzaak van den brand is loinbekend. BINNENLAND. Congres voor sociale verzekering Het Congres voor Sociale Verzekering, dat op 11 en 12 OCt|o!ber a.6. te Utrecht! in het jaarbeursgebouw zal worden ge houden, trekt in breede Kringen de aan dacht. Reeds lieten zich meer dan 300 deelnemers als lid van het Congres in schrijven, waaronder vele kamerleden, hoogleeraren, medici, bestuurders van vakvereenigingen, kiesvereenigingen en bestuurdersbonden van alle richtingen. Ook veie bekende figuren uit de poli tieke partijen meiddeu zich voor het lid maatschap aan. Het belangrijke vraagstuk over de uit voering der Ziektewet zal op dit con gres als eerste onderwerp worden be handeld. Het Kamerlid Duys zal uitvoerig door Overheidsorganen bepleiten, waar tegenover de heeren Dr. Posthuma, direc teur van „Centraal Beheer' en Mr. Kor- tenhorst uitvoerig door niet-overheids- organen zal verdedigen. Daarnevens ko men andere voor de komende wetgeven de periode zeer belangrijke vraagstuk ken aan de orde, zooals RijkSkinderto©- slagfonds en Moederzorg. Omtrent dit laatste onderwerp zal mevrouw Pothuis- £mit het pro en mej. mr. Fr. KatZ het contra bepleiten. Het belooft dus in elk géval voor de Sociale Verzekering een belangrijk congres te worden. Deelname staat voor ieder belangstel lende open en kan prospectus aange vraagd worden aan het Bureau van het Congres voor Sociale Verzekering, Hee rengracht 237/9. i' Zooals bekend, heeft Prof. Mr. Aal- berse, Minister van Arbeid, het Eere-voor- zittersehap van dit Congres aanvaard en staat het Congres onder leiding van Mr. W. H. M. Werker. De Vrijheidsbond. Aan een commissie, bestaande uit de heeren mr. J. Bentfort van Valkenburg te Rotterdam, dr. W. W. van der Meu- len te s-Gravenhage, dr. I. H. J. Vos te Amsterdam en W. A. J. Bastiaan te 's-Gravenhage, is door hét Hoofdbestuur van den Vrijheidsbond opgedragen het vormen van een vereeniging van ge meenteraadsleden in den Vrijheidsbond. Dez© commissie heeft eenigen tijd gele den haar taak aangevangen en naar Wordt medegedeeld', ligt het in de be doeling zoo mogelijk nog vóór de be handeling van de gemeentebegrooting een landelijk congres te houden. Zuinigheid aan oorlog? De nieuwe marechausee-kazerne aan de Hooftlaan te Bussum is Dinsdag in gebruik genomen. De brigade telt: één wachtmeester en vier ondergeschikten. De kazerne kost f 107,500. De Ex-keizer. De hertog en de hertogin van Bruns- wijk zullen, naar de Lokal Anzeiger mededeelt, naar Doorn verhuizen. De keizer voelt zich na den dood van de keizerin zeer eenzaam en mist het fami lieleven. Hij heeft daarom zyn dochter en schoonzoon verzocht, by hem te komen wonen. De Belgische eischen in 1910. De Tijd meldt het volgende: De Leuven8che professor Charles Ter linden, die op de vredesconferentie van Versailles secretaris was van den heer Van den Heuvel, een der Belgische ge delegeerden schrijft in de Revue Générale een artikel, waarin hij uit landen „met beperkte belangen" geregeld werd door de groote mogendheden dikwyls buiten deze landen om. Professor Terlinden schryft over de teritoriale eischen van België, onder meer: „De vyf groote mogendheden wa ren alleen vertegenwoordigd in de com missies, belast met de bestudeering der territoriale kwesties. Zoo werden de eischen van België besproken zonder tusschenkomst der Belgische gedelegeer den door een speciale commissie, waarin de Japansche een meerderheid vormden tegen de Fransche en Italiaansche, die in principe gunstig gestemd waren voor de Belgische eischen. „Eenmaal 12 Februari 1919, werden de Belgische gedelegeerden als sollici tanten of arme familieleden door den Oppersten Raad ontvangen. Zy hadden 3 uren om hun eischen uiteen te zetten. „Na het onderhoud van 12 Februari werden alle discussies over de Belgische eischen in het duister voortgezet. „Het was door een brief, welke aan het hotel Lotti werd afgegeven, en die verkeerd geadresseed was, dat de Bel gische delegatie kennis kreeg van den absoluten tegenstand der Engelsche admiraliteit nog onder den indruk van de verschrikking der onderzeeërs tegen elke verandering van souverci- niteit over den linker Scheldeoever. Evenzoo kwam men door indiscreties te weten, dat Lloyd George en Wilson zich vierkant verzetten tegen eiken af stand van grondgebied door Duitschland aan Nederland, als compensatie voor de kantons, welke Nederland aan België zou teruggeven. De eerste proef van de bladen van het vredesverdrag bevatte nog een artikel, bepalende den afstand van een deel van Gelder, maar dit ar tikel werd door de tusschenkomst van Wilson geschrapt, toen het comité van redactie, waarin België niet vertegen woordigd was, de proeven corrigeerde". Het Steenkolen-potje. Reeds meermalen is ter sprake ge komen, dat van de 30 millioen uit het z.g. Steenkolen potje nog slechts 10 mil lioen aan belanghebbende gemeenten en industriën is uitbetaald. De Tel. meldt thans daaromtrent: Door de daling der kolenpryzen in het najaar van 1920 heeft de Rijkskolen- distributie een verlies van vele millioenen geleden. Dit Rijkskantoor zag zich voorts gedwongen aan een tweetal Hollandsche firma's, met welke zij contracten had afgesloten voor de levering van Ameri- kaansche kolen, een schadeloosstelling van millioenen guldens uit te betalen voor het gedeeltelyk annuleeren dezer contracten. Deze beide posten, waarby nog eenige kleinigheden kwamen, deden de kolendistributie eindigen met een verlies van twintig millioen. Volgens het Hbl. hebben B. en W. van Den Haag den Raad voorgesteld, ter zake van baar aandeel ad f 530.000 te procedeeren tegen het Centr. Ver- rekenkaDtoor voor Brandstoffen tot terug gave van dit bedrag. De Maasb. schryft: De zaak is niet zoo eenvoudig als wordt voorgesteld. Het gaat n.l. om de uitlegging van bepaling in een schrifte lijke overeenkomst, waarop de Minister van Landbouw zyn aanspraken op het restitutie-fonds baseert. Als de zaak werkelijk zoo simpel was, als wordt voorgesteld, zou zy al lang zyn afgedaan. Nu van alle kanten op de Rijksgelden bezuinigd moet worden, zou de Regee ring zich niet kunnen verantwoord achten, wanneer zy zich niet nauw keurig rekenschap gaf van de aan spraken, welke het Rijk op het „restitutie fonds" kan doen gelden. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Donderdag j.l. werd het stoffelijk overschot van den zoo nood lottig overleden heer M. C. v. d. Vliet ter 'aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door dhr. J. S. L. Korteweg, terwijl de oudste zoon van den overledene dankte voor de belang stelling. Jarenlang was de overledene secr.- penn. van den gewapenden dienst en brandmeester. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden dat de volgende, vroeger toe gekende, bijdragen voor woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de ge meenten Haamstede ten behoeve van S. van 't Hof, f 1150. Noordgouwe ten behoeve van P. Wyghan, f 1680 en C. Vis, f 1200. Poortvliet ten behoeve van C. de Jonge, f 1300. Maandagavond tusschen 7 en 9 uur zal voor de deelnemers aan de volksspelen op 31 Aug. a.s., in het padvinderslokaal, Poststraat 91, de ge legenheid bestaan tot het afhalen van deelnemingsbewyzen. Zonder die be wijzen wordt men van deelneming uit gesloten. De groote turnwedstryden van de turnvereeniging „Walcheren", bestaande uit 200 h 300 personen, uitgeschreven door V. V. V. alhier op 4 September a.s. gaan niet door. Men wendt thans pogingen aan om in de eerste helft der volgende maand bij het gebruik van Roode Ster 60 ct. p. half pond Gele 50 99 99 99 99 Groene 40 Zwarte 99 3 5 99 99 99 99 hier ter stede vliegdemonstraties te houden. ONDERWIJS. Tot directeur aan de ambachtsschool, Departement van Nijverheid te Amster dam, is benoemd de heer H. J. van der Ploeg, directeur der ambachtsschool te Zierikzee. De heer J. Stellingwerf te Rotter dam, vroeger te Zierikzee, is benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Ter- neuzen. NOORDWELLE. Bij het gehouden exa men te Wageningen, slaagde voor de landbouwa:te 1. o. de heer J. J. Polder man, onderwijzer te Schiedam, geb. al hier. SEROOSKERKE. Benoemd tot onder wijzeres te Arnemuiden, mej. M. van der Harst, als zoodanig alhier. SIRJANSLAND. By het laatst ge houden voorbereidend examen gemeente administratie slaagde o. a. de heer J. de Ronde, ambtenaar ter secretarie te Heinkenszand, geb. alhier. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Nieuw-Lekkerland, C. Alers te Middelharnis. Met de Staatscourant van 23 Aug. zyn verzonden de statuten der vereeni ging „Het Pastoriefonds" te Zierikzee, hetwelk zich ten doel stelt het aankoopen en onderhouden eener pastorie, bestemd voor een predikant behoorend tot de orthodoxe richting in de Nederlandsch Hervormde Gemeente te Zierikzee. Leden der vereeniging zijn zy die een renteloos aandeel, minstens groot f 50, hebben genomen tot aankoop der pastorie. Begunstigers zyn zy, die zich ver plichten jaarlyks een vaste bydrage ten behoeve der vereeniging te storten. Geref. Kerken. Beroepen: Te Nieuwe Pekela, S. van Leeuwen te Houwerzijl. Aangenomen: Naar Gameren, C. Men ken te Scherpenzeel (Gld.) Chr. Geref. Kerk. BeroepenTe Den Helder, W. Byle- veld, cand. te Leeuwarden. ZIERIKZEE. Onder enorme belang stelling werd Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van den Zondag overleden predikant der Chr. Geref. Kerk, ds. Jac. Wisse, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Nadat de kist in de groeve was neergedaald trad ds. v. d. Schuit naar voren, aan wien 't eerst de eer te beurt viel de nagedachtenis van dezen achtbaren burger van Zierikzee te huldigen voor wat hij deed voor zijn gemeente. Met hem is een stuk historie der Chr. Geref. Kerk ten grave gedaald, die zijn kracht putte uit Gods woord, dat Ihij [Sabbath aan Sabbath heeft mogen verkondigen Spr. herdacht met weemoed de jaren, die hy als kind en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1