ROOKEN SPAREN Ingezonden mededeelingen Overal verkrijgbaar. bij liet gebruik van lEMEYER'S $TER- |VBAK W- Roode Ster 60 ct. p. half pond Gele 50 99 99 99 99 Groene 99 4 0 99 99 99 99 Zwarte 85 99 99 99 een proef willen nemen ten opzichte van Laag-Schouwen. De heer J. M. v. d. Bout verklaart zich- tegen inlating, gehoord verschillende uit spraken en adviezen, ook van polders, welke geregeld water inlaten, zooals Dreischor, die echter veel meer gelijk ligt dan Schouwen. Spr. gelooft dat veel ondankbaarheid het gevolg van de wa- terinlating zou zijn. Na re- en dupliek brengt de voorzitten het denkbeeld van het dagel. bestuur naar voren, dat, gehoord het rapport van den ingenieur, zich unaniem tegen het verzoek verklaart. De heer Klompe trekt zijn voorstel tot waterinlating voor Laag-Schouwen in, waarna de discussies worden gesloten, zoodat geen zeewater in de peilslooten van Schouwen zal worden gelaten. Hoofdingeland J. M. v. d. Bout infor meert naar de werkzaamheden van het personeel aan het stoomgemaal, dat bij de ongekende droogte zeker niet veel werk heeft. Kunnen zij geen nuttig werk in den polder verrichten? De voorzitter: Wij hebben geen recht hen te dwingen ander werk te doen. Men overweegt de wenschelijkheid een in structie voor de stokers b.v. in het leven te roepen. De Ingenieur deelt daarover nog mede, dat thans veel arbeid is verricht aan ma chines, hetgeen anders later moest ge daan worden. Hierna wordt de verga dering gesloten. f KERKWERVE. Maandagmorgen ia aan den zeedijk onder deze gemeente een lyk aangespoeld van een jongeling van ongeveer 18-jarigen leeftijd. BROUWERSHAVEN. Hedenmiddag ia een hooischelf achter het huia van den heer F. Hocke afgebrand. Dank zij de gnnatige windrichting, bleef de brand tot de schelf beperkt. De brandweer waa spoedig ter plaatse. NIEUWERKERK. Vrijdagmiddag om streeks half 1 had het 13-jarig dochtertje van den landbouwer C. alhier het ongeluk met haar kleeren in een in beweging zijnde rosmolen te komen, waardoor zij op een betöïftlder viel en èen schedel breuk bekwam. De te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. ST.-MAARTENSDIJK. De levering van een nieuwe fairbank voor de vereeniging „Algemeen Belang" werd opgedragen aan de „Thoolsche Motordienst en Ma- chinehandel" alhier. SCHERPENISSE. By Kon. besluit van 29 Juli. is de heer P. van Rees, burge meester der gemeente Poortvliet, be noemd tot burgemeester dezer gemeente. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. By bevelschrift van de arronji.-rechtbank is de zaak tegen I. M.H., oud 31 jaar, van beroep handels reiziger, wonende te St.-Maartensdyk, thans gedetineerd in het Huis van Be waring, beklaagd van valschheid in geschrift en verduistering, verwezen naar de openbare terechtzitting, met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde. Aan den beklaagde ia ambtshalve als raadsman toegevoegd Mr. H. Pol vliet. ONDERWIJS. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte slaagde o, a. de heer D. Jsta te Ooeterland. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BedanktVoor Vlissingen, W. A. B. ten Kate te Horsten (Musselkanaal). Voor Krabbendijke, H. P. Stegenga te Lan geweer. Geref. Kerken. BeroepenTe Fynaart, J. H. Koers te Oosterbeek. Te Domburg en West- kapelle, H. Brinkman te Wcsterlee (Gr.) AangenomenNaar Echten Th. van Munster, cand. te Amsterdam. BedanktVoor Giessen Oude- en Nieuwkerk, J. R. Goris te Schoondyke. Voor Zoutkamp en voor Emmercom- pascuum, B. J. Lambers te Rouveen. VERK00PINGEN, ENZ. SIRJANSLAND, 8 Aug. Heden werden alhier, ten overstaan van notaris Bier- masz, publiek verkocht de volgende on roerende goederen: Een woonhuis, schuur, erf en tuin, op het dorp, voor f 2800; ongeveer 27 A. 70 c.A. weiland, f 1475; ongeveer 28 A. 10 O.A. weiland, a f 1475; 37 A. 90 C.A. bouwland, onder Nieuwerlcerk, a f 1500, alles per Gem.; een woonhuis en erf, groot 1 A. 35 O.A., voqr f1200; 4 A, 51 c.A. tuin, voor f 260. s VAN HEINDE EN VER. Bij de Spaansche regeering is een crediet van 135 millioen peseta's aan gevraagd om de kosten te bestrijden van een militaire expeditie naar Marokko. J. D. Rockefeller is door den fiscus aangesproken voor de betaling van nog eens 292.678 dollar inkomsten belasting boven hetgeen hij reèds had betaald. Op 23 October zullen in België de algemeene verkiezingen worden ge houden het kabinet treedt op dien datum af. Betreffende den aanslag op den Servischen Prinsregent is gebleken dat deze aanslag tot in de linesses in Moskou is voorbereid. De begrafenis van Caruso had Donderdag te Napels plaats temidden van een enormen toeloop van de bevol king. Alle magazynen waren gesloten. De scheepvaart op de Elbe (D.), 'is wegens den lagen waterstand stop gezet. De Duitsche spoorweg-begrooting wyst voor Juli een tekort van 8/4 mil liard mark aan. De cholera heeft zich in Rusland tot 24 gouvernementen uitgebreid. Een groote brand heeft te Stock holm een groot gedeelte der marine- dokken verwoest. Eenige benzine- en munitiedepóts zyn in de lucht gevlogen; de schade is groot. De toestand in Spaansch-Marokko is verergerd. Een colonne heeft zich aan de Rif Berbers overgegeven. Melilla wordt thans bedreigd. Generaal Smuts heeft na afloop der conferentie met de Dominion premiers Engeland verlaten. By Mannheim zyn uitgestrekte landerijen door zwaren hagelslag ver woest. Te Petrograd is het eerste pest geval aangegeven. Korfanty, de leider der Poolsche opstandelingen, krijgt geen toestemming om Engeland te bezoeken. De Chineesche regeering neemt krachtige maatregelen tegen het opium schuiven. By de Argentynsche Kamer is een voorstel ingediend om den invoer van sterken drank geheel te verbieden. Het kasteel van de Hohenstaufen by Reichenhal (Beieren) staat sinds Woens dag in brand. In Marokko is een spaansch garni zoen dat de wapens had neergelegd, door Marokkanen afgemaakt. De groote petroleumbronnen van Soerakhani (naby Bakoe) staan in brand. De regeering van Azerbeidsjan in niet bij machte 't vuur te bestrijden, tenge volge van de vijandige houding der be volking. Te Long Buckley in Engeland is een mevrouw Parrott onder het eten door een wesp in de keel gestoken. Zij verloor het bewustzijn en was 20 minu ten later dood. De gemeenteraad van San Sebasti- aan, de bekende Spaansche badplaats, heeft het dragen van nauwsluitende bodcostumes door dames verboden. San Sebastiaan is de eerste badplaats, die deze costuums verbiedt. De Engelsche regeering heeft alle gevangen genomen en geïnterneerde leden van het Sinn Fein parlement onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld. Japan zal den kroonprins een een grootsche ontvangst bereiden. Aan de kust zullen vuurwerken worden geplaatst, die verschillende uren aan geven en de geheele bevolking van Tokio zal, lantaarns dragend, door de straten loopen. De Spaansche Koning heeft naar aanleiding vau de gebeurtenissen in Marokko een aantal vooraanstaande politieke personen bijeengeroepen tot het houden van beraadslagingen. Per dag sterven iu Rusland 150 200 menschen aan de cholera. Op ongeveer 80 landgoederen in Mecklenburg-Schwerin hebben de land arbeiders het werk neergelegd. De Opperste Raad is hedennamiddag 3 uur bijeengekomen. VERSCHILLEN DE BERICHTEN. Vo<yr een middagdutje. Te Zelhem zul len de raadsvergaderingen voortaan des middags op verzoek van het raadslid Wolsink een uur later beginnen, om beter tyd te hebben voor het houden van een middagdutje. Oplichters gearresteerd. Te Dender- monde heeft de politie twee Nederlan ders, een man en 'n vrouw, aangehouden, genaamd Minken—Tempel, die zich als baron en baronnesse Van Minken Tempel uitgaven en in verschillende kasteelen van Vlaanderen oplichteryen pleegden by het aankoopen van z.g. voor hun heerenwoning te Rotterdam bestemde kunstvoorwerpen. Ontslag by de „Kosmos". Aan een viertal employé's by de „Kosmos", waar onder een ambtenaaF met 18 dienstjaren, is thans met 6 weken ontslag aangezegd, terwyl aan een vijftiental andere ambte naren, meerendeels met tal van dienst jaren, is medegedeeld, dat zy binnenkort eveneens een ontslagaanzeggiDg kunnen verwachten. Vergiftige garnalen? Er doen zich te Harderwijk enkele gevallen voor van bra ken, gepaard met min of meer hevige pijnen in het onderlijf en diarrhee, van welke ziekte de oorzaak nog niet kan worden vastgesteld, doch die niet on waarschijnlijk duidt op een vleeschver- giftiging, vermoedelijk garnalenvergifti- ging. Jn ;de 'bij een der- geneesheeren voor gekomen gevallen is althans telkens het eten van garnalen aan de genoemde ver schijnselen voorafgegaan. Van schrik gestorven. De echtgenoote van C. Rokx, ploegbaas aan de trammaat schappij te Oud-Gastel, was er Woens dagmiddag ooggetuige van, dat haar hondje door de tram werd doodgereden. Terwijl zij tegen een buurvrpuw vertelde dat zij zoo erg geschrokken was, zakte zij in haar woning ineen en stierf. De pngelukkige laat 6 kinderen, waarvan 4 onverzorgd, achter. Smokkeldrama aan de grens. Eenige dagen geleden trok een bende van wel feen 30 smokkelaars (Duitschers) over de grens. De eerste 8 zaten op fietsen en waren met messen en revolvers gewa pend. Tusschen Kerkrade en Herzogen- rath, op Duitsch gebied, ontstond een ge vecht tusschen de eerste 8 voorrijders en de grensbeambten. Er werden eenige schoten gelost, waarbij een man uit Keu len, gehuwd en vader, werd gedood. De 8 hoofdpersonen van de bende werden aangehouden, waarbij 150 K.G. koffie en 31.000 sigaretten in beslag werden geno men. Opheffingder melkboerenstaking. De staking der melkboeren is geëindigd. De melk wordt voor de öude prijzen ver kocht. Blind door hitt/e. Tengevolge van de hitte zijn in het weiland in de buurt van 'Zevenaar vele koeien blind geworden. De dieren hebben een vlies op de oogen. Annie Pascal gearresteerd. Door de dames N. Arnhem was by de politie alhier aangifte gedaan dat zy voor een bedrag van f 60 waren opgelicht door een vrouw, die voorgaf verpleegster te zijn eener wijkverpleging te Helmond. Vermoedelyk zou zy te Velp verblyf houden. Dank zy de yverige nasporing van de gemeentepolitie was zy daar weldra gevonden. Het bleek te zijn zekere G. H.huisvrouw van v. d. M. te Amsterdam, die alhier in verpleeg- sterskostuum rondliep en inderdaad bij de dames N. in pension was geweest onder den aangenomen naam van zuster Homan. Zij gaf voor te Velp een gemeu bileerde villa te zullen overnemen. By onderzoek ontpopte zy zich als de by de justitie en politie welbekende Annie Pascal. Zij is ter beschikking van den commissaris van politie te Arnhem ge steld. „Zakelyk" of niet? De groote Londensche banken hebben besloten, de kleeding van haar vrouwelyk personeel aan een censuur te onderwerpen. Op de kleur, het weefsel en den snit werd critiek uitgeoefend, er werden verbete ringen in overweging gegeven, en in sommige gevallen werd de kleeding zelfs verboden I Bij het zoeken naar „iets koels" voor de warme dagen hebben sommige meisjes haar toevlucht gezocht tot een kleedij die, naar haar thans werd medegedeeld „niet zakelyk" werd geacht. Zy aan wie de censuur was opgedragen, hebben zich in den loop van al hun netelige besprekingen vastgeklampt aan het woord „zakelyk", dat de reddiDg moest brengen. Aan een andere bank kreeg een juffrouw bevel rokken van een meer „zakelijke" lengte te dragen. En aan een harer collega's werd duidelyk gemaakt, dat een tamelyk ondiepe Y,U" aan haar hals zakelijker was dan een vry gedurfde „V". „Uwe japonnen zijn te'licht van kleur. Draag iéts dat meer zakelijk is", luidde het vonnis tegen een employé van een der banken in Lombard Street, terwyl aan een andere jonge dame den raad werd gegeven, mouwen te dragen die tot den elleboog reiken, hetgeen als het minimum wordt beschouwd voor een „zakelijke" kleeding. Pogingen om de meisjes in een uniform te steken, zyn er tot dusver nog niet gedaan. De waterleiding. Te Purmerend bestaat de verplichting tot aansluiting aan de binnenkort tot standkomende waterlei ding. Van deze verplichting kan echter ontheffing verleend worden, indien kan aangetoond worden, dat by een woning op andere wyze voor deugdelijk drink water wordt gezorgd. Slechts weinigen hebben echter van de gelegenheid ge bruik gemaakt om ontheffing te vragen. Tot deze weinigen behoort ook een geneesheer. Een wereldwandelaar. In Napels is de Nederlandsche globetrotter G. P. Weille uit Den Haag aangekomen. Op 13 Mei 1913 is hy uit Den Hoag ver trokken en heeft daarna zijn voetreis gemaakt door Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Rusland, Klein-Azië, Engelsch en Nederlandsch Oost-Indië,China, Japan en de Vereenigde Staten. Vervolgens is hy naar Europa terug gekeerd en landde te Bordeaux. Thans bevindt hy zich te Napels, nadat hy 39620 K. M. te voet heeft afgelegd. Scheuren in liet Rotterdamsche stad' Huis. Nadat eerst verscheidene kleine scheuren in de deklijst van het hardstee- nen basement van het stadhuis te Rotter dam waren ontstaan, waarvan die links 'en rechts van den hoofdingang al öp een minder gelukkige plaats zitten, is .'nu ook één hardsteenen blok in het ba sement nabij den linkerhoek van den hoofdingang middendoor gescheurd, ter wijl in den linkerzijdegevel zich mede Scheuren van ernstiger aard gaan vertoo- nen. -Op enkele plaatsen is de gevel afge scheurd van den bovenhoek der sous- terrainramen naar den onderhoek van de vensters der hoofdverdieping. Laag,water. Door den lagen water stand in Friesche kanalen zijn sommige stoombootdiensten gestaakt. LAATSTE BERICHTEN. Do Fransche troinbandieten. Men heeft nog niet heel veel aanwij zingen wie de dader is van den jongsten moord in den trein, welke eerst bemerkt werd in het Parysche station Saint- Lazare, niet door den conducteur zooals eerst gemeld werd, doch door de mannen die de wagons kwamen schoonmaken. Zelfs indien de moordenaar den trein dus niet onderweg heeft verlaten, dan zou hij nog allen tijd gehad hebben om op de gewone wyze door de controle te verdwijnen. Verder hebben werklieden by het station Bécon, die den weg aan het herstellen waren, een stroohoed gevondeD. Het zal echter wel niet zoo makkelyk zijn om door het adres vau den winke lier den dader te vinden, als het was om de identiteit van het slachtoffer vast te stellen met behulp van zijn kleer maker, waarvan bet adres in den binnen zak stond. Dezelfde werklieden hebben bovendien een man over de treeplank zien loopen van den trein waarin later het lijk van den heer Jamin gevonden werd, cn hem zien verdwijnen in een le klas coupé. Sommigen ineeneD, dat dat de moord gepleegd is in den tunnel van Batignolles, omdat, door het geraas daar, het schot minder kans had om te worden opgemerkt. Twee meisjes in een aangrenzende coupé hebben in ieder geval niets gehoord. Intus8chen heeft men een regeeri»gs- commissie van onderzoek ingesteld hetgeen Le Journal aanleiding geeft tot het spottende opschrift„Geen spoorwegaanslagen meer". Verder neemt in hetzelfde blad Clément Vautel een loopje met een voorstel om alle fatsoenlijke menschen te bewapenen. „Wat? vraagt hij zich afde fat soenlijke menschen? Wat noemt u om te beginnen fatsoenlyke menschen? Er zijn fatsoenlijke menschen, die ik niet graag op den hoek van een donkere straat zou tegenkomen. Boven dien, als het plan doorgaat, zal iedereen wapens dragen. De fantsoenlyke men schen omdat het hun recht is en de anderen omdat dat zoo hun gewoonte is. De gevaarlijkste groep zou dan ook niet gevormd worden door de min of meer gemaskerde bandieten, die tenslotte alleen schieten als ze er goede reden voor hebben Maar do fatsoenlyke menschen, die zenuwachtig geworden zyn door alles wat ze in de kranten hebben gelezen, zullen overal bandieten meenen Xe ontdekken en in het wilde wég salvo's afvuren. Wanneer de revolver een gebruiksvoorwerp wordt zooals een portefeuille of een vulpen, zal dat zeker niet aan de openbare veiligheid ten goede komen. En dan het gevaar dat de ouders en vrienden van de bezitters der brownings zullen loopen. De fatsoenlijke menschen die pas een revolver gekocht hebben, willen die altijd het eerst toonen en de werking daarvan uitleggen aan de menschen die hun het dierbaarst zyn„Je hoeft niet bang te zyn zeggen ze het wapen is niet gela den". Natuurlyk profiteert een kogel op datzelfde oogenblik van de gelegenheid om door den loop uit het magazyn te ontsnappen en zoo snel mogelyk te ver dwijnen in het oog van de geliefde vrouw, den ouden vader, of den kleinen jongen, die met levendige belangstelling luisterde naar de uiteenzettingen. Ik spreek nu nog niet eens van de drama's van hartstocht, die, wanneer iedereen een revolver draagt, de liefde gevaarlijker zullen maken dan de pest of een spoorreis. Neen, het bewapenen der fatsoenlyke menschen is geen op lossing. Ik ben voor een wet in den volgenden geest: Art. 1. Alle verboden wapens moeten zichtbaar gedragen worden. Art. 2. Alle revolvers moeten als ge laden beschouwd en als zoodanig be handeld worden. Art. 3. Ieder individu dat met een verborgen wapen wordt aangetroffen, wordt veroordeeld een bandiet te zijn en als zoodanig behandeld. Deze wet zal op iedereen toepasselijk zyn besluit Vautel zelfs op fat soenlijke menschen. Indijking van de Biesboscli Vrijdagmiddag heeft de heer J. Brou wer Cz landmeter der „Vier Polders" in een vergadering van eigenaren der onbedykte gronden in het oostelijk ge deelte van de Biesbosch of het Bergeché- veld, onder de gemeente Dubbeldam ge legen, belegd op initiatief van het bestuur der „Vier Polders", een voorloopig rap port uitgebracht over de bedijking van een gedeelte dier gronden, ter grootte van rond 750 hectaren. Deze gronden zyn gelegen ten zuiden van den llania- cn Zuid-Buitenpolder tot aan den rechter Bandyk van de Nieuwe Merwede. Van de 750 *H.A. is ongeveer 14 pet. water, 16 pet. rietland, 55 pet. gricndland en 15 pet. weihooi- en bouwland. By de drooglegging kan worden aan genomen, dat van de oppervlakte 135- H.A. (de wegen zy daar al afgenomen) ongeveer 86 pet uit vruchtbaren klei grond, 6 pet. uit minderwaardigen grond ^n 8 pet. uit water zal bestaan. De tjotalc kosten van dit werk werd en* ge^ raarad op f 1.200 OCOr-"7^1 Sian De bedoe'ing van deze vergadering is geweest het onderwerp aan de orde te stellen. Scheiding in het Leger des Heils. Naar wij vernemen, hebben een 25-tal officieren en plaatselijke officieren van het Leger des Hejils zich afgescheiden. Onder hen bevindt zich ook de voorma lige maatschappelijke secretaris, briga dier G. Maste. Behalve genoemde hoofd officier bevinden zich onder de uitgetre- denen q. m. dë directrice van 't Tehuis voor Vrouwen en Kinderen te Amster dam; de bevelvoerende officier van het Barmhartigheidswerk te Amsterdam; de verantw. officier voor den reclasseer'ngs- arbeid' in Nederland; de officier, die het reclasseeringswerk in de Rijkswerkinrich tingen te Veenhuizen leidde; de directrice der maatschappelijke inrichtingen te Den Haag, benevens een aantal subalterne officieren. - Een der hoofdredenen, waarom zij af scheiding noodzakelijk achten is, dat het Leger des Heils geleidelijk het eigenlijk doel van zijn maatschappelijk werk on dergeschikt gemaakt heeft aan de orga nisatorische belangen en sectarische pro paganda. De officieren, die uitgetreden zijn, zul len een nieuwe organisatie stichten, om voort te gaan met het eigenlijke werk van het Leger des Heils, de geestelijke en materiëele hulpverleening aan geval lenen, afgedwaalden en hulpbehoeven* den, daarom besloten zij een organisatie op te richten onder den naam van „het Nederlandsche Leger des Heils". TELEGRAMMEN. MIDDELBURG. Thans staat 't vast, dat H. M. de Koningin 15 Sept. a.s. de land bouwtentoonstelling zal bezoeken. ROME. De hitte in Italië is opnieuw toegenomen, In Triëst zijn 13 personen tengevolge van zonnesteek overleden. Gok te Florence en Genua zijn talrijke perso nen door zonnesteek getroffen. KOPENHAGEN. Volgens offjciëiele be richten zijn in de afgeloopen maand in Rusland 150 duizend personen door cho lera aangetast, w. o. 52 duizend kinde ren. De hongersnood is thans uitgebreid over 24 gouvernementen, met eén bevol king van 48 millioen zielen. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Vliegongeluk luit. De Bruyne. Verleden jaar November waren we getuige van de kunstenmakerijen van bovengenoem- den luitenant met een militair vliegtuig en vroeg ik mij toen af of hét militaire dienst rooster ook het vertoonen van. „looping-to- loop" en „feuille tombante" voorschreef of toestond. Hoe het zy, luit,;.de, i. voor de bevolking gevaar opleverende Voeren boven en in de onmiddellijke nabijheid van "huizen, straten en pleinen van Zierikzee. Woensdagmiddag kregen we wederom een bezoek van bedoelden ,luit. de ,B. in een militair landvliegtuig. Zjjne uit deze plaats vertrekkende familie bevond zich op de aan het Bolwerk voor vertrek gereed liggende Provinciale Stoomboot en bad luit. de B. schijnbaar de bedoeling zijn familie per vliegtuig uitgeleide te doen. De vertooning begon door met zyn vliegtuig langs de Prov. boot te vliegen. Was bij deze gepasseerd, dan ging het met full-speed- razende motor recht de hoogte in, óm met een scherpen draai rechtsom vóór het Bolwerk over de stad weer terug te komen en het stukje, dat op het Bolwerk door' een menschenmenigte werd gadegeslagen^ nog eens uit te halen. Heeft luit. de B. geen enkele maal bedacht, wanneer hij daar by het Bolwerk op- en omvloog, dat hij toen de „Vliegende Dood" ver tegenwoordigde voor de talryke toeschouwers. Bedacht hij niet dat hij na zyn bruuske styging en in zyn scherpe wending plotseling motor-defect had kunnen krijgen eii door den krachtigen Westenwind met zyn toestel en den waarnemer, luit. Peeters, op de menschenmenigte had kunnen storten Verregaand roekeloos tegenover zijn mede- menschen, om geen andere woorden te ge bruiken, qualificeer ik zijn bovenbedoelde wyze van vliegen. Voor zijne verwondingen bij zijn val in den Zuidhoek, wensch ik hem voorspoedig herstel, doch hoop dat hij daarna bij het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 2