Zwakke zenuwen Tandarts La Seur 6eW1&! jpaafol) EEN HOEFJE ADVERTENTIE N. is afwezig van Vrijdag 29 Juli t/m. Woensdag 10 Aug. J. DE VRIEZF, Arts, rjIJNHARDT's SPOEOEISCHENDE VERGADERING Een eikenhouten Zeilboot met nieuw Emmerzeil, Circa 10 voer MEST. A Publieke Verkooping. LANDBOUWWERKTUIGEN en meer andere GOEDEREN, Ongeveer 6000 kilo gereept VLAS gestaan, bv. voor de gymnastiektoestel- len Geleidelijk' is 't een en ander aange schaft moeten worden. Wat de Vraag v n den heer Pijleman betreft over de ver ntwoordelijkheid, de hoofdschuldige is den oonteg, zegt de voorzitter, die al.es heeft duur gemaakt en de aanschaffing der Leermiddelen tegenhield. De nieuwe oommissie van toezicht ad- Viseert precies hetzelfde als de oude com missie en nu lijkt het voorstel van B. en W. den voorzitter het meest uitvoerbare en wel om het benoodigde bedrag over twee dienstjaren te verdeelen. De heer Versteeg heeft gehoord, dat de oorlog de hoofdschuldige is in den achterstand, doch hij meent, dat dit niet juist is, want het openbaar onderwijs is altijd stiefmoederlijk bedeeld geweest. Hij stelt voor het geheele bedrag aan te vragen, anders kunnen de onderwijzers geen goed onderwijs geven. De heer Koopman wijst er o:p, dat het Voorstel van B. en W. de aanschaffing geen moeilijkheden in den weg legt, doch dat een gedeelte op de begrooting van '21 komt, het andere gedeelte op die van '22. 't Is eenvoudig een „boekingskwestie''. De heer W. den Boer meent, dat dezelf de achterstand blijft, zooals B. en W. Du veeste len. Het "ötnendement-Versteeg om 't heele bedrag op de begrooting van 1921 te brengen, wordt- verworpen met 6 tegen 4 stedrrhen "VtóriSstémden de heeren Lu- oenberg, A. den Boer, W. den Boer en Versteeg. In Verband met het in de vorige raads zitting behandelde nopens de vervroe ging der kermis, is door de pachtérs van de staanplaatsen ernstig bezwaar ge maakt tegen de vervroeging daarvan. B. en' W. hebben het daarom raadzaam (geoordeeld in den dótum' geen verande ring te brengen, doch stellen voor haar te verlengen tot en met 17 Sept. 'a.s. In de vorige vergadering was door den Raad aan B. en W. vriiheid gegeven naar bevind van zaken te handelen, naar aan elding van de toen ingekomen adres sen Zij hebben zich toen, aldus de voor zitter, gewend tot den marktmeester, die zich met verschillende menschen in ver binding heeft gesteld. Velen hadden be zwaar tegen vervroeging, vooral de Schouwburg, zoodat B. en W., om aan het verzoek Van adressanten tegemoet te komen, voorstellen de jaarmarkt met twee dagen te verlengen. De heer Potvliet voelt weinig voor dit Voorstel. Z. i. duurt de kermis al veel te lang. Bovendien lijkt hem de Zaterdag, als laatste dag al heel ongeschikt, met het pog op. den daarop volgenden Zondag. Spr. gelooft, dat het nadeel voor adres santen niet zoo groot zal zijn als 'ze zich voorstellen. Hij zou in overweging willen geven de kermis te laten, zooals zij is. De heer Timmerman sluit zich aan bij het betoog Van den heer Polvliet. Waar- pm moeten wij, vraagt hij, van den ge wonen gang van zaken afwijken voor Ide tentoonstelling te Middelburg? Ook de heer Versteeg ziet in verlenging der jaarmarkt niets. De heer Koopman zegt, dat B. en W'. in het belang van den middenstand ge handeld hebben, door met het thans aan de orde zijnd voorstel te komen. De heer W. den Boer meent, dat met hen principieel tegen de kermis zijn, geen rekening is gehouden bij 't vooifc. stel tot verlenging daarvan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit Verwijt niet verdienen. Zij stonden voor de moeilijkheid op een of andere wijze te voldoen aan hetgeen de bond van koffiehuishouders wenschte. Vervroeging van den datum bleek niet gewenscht; het eenige dat overbleef was, of Woensdag de laatste dag óf de kermis te laten ein digen op Zaterdag. Laten we niet op principiëele kwesties ingaan, zegt spr. Het voorstel van B. en W,. om de jaar markt met 2 dagen te verlengen, wordt hierop in stemming gebracht en vertvor- \pen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Koopman en Lunenberg. Ingekomen is o. m. een adres van F. A. Hoefert te Hattem, waarin deze ver zoekt om afstand van ijzeren stormhoe den en een klein kanon, thans berustende In de Oudheidskamer alhier, voor het artiileriemuseum te Doorwerth. Na ingewonnen advies van den geméen- te-archivaris, hetwelk afwijzend luidt, stellen B. en W. voor, één ijzeren storm hoed aan genoemd museum af te staan, waartoe conüorm besloten wordt. Met ingang van 1 October a.s. Wordt de heer J. van Ballegooyen benoemd tot hoofd van den cursus voor vervolgonder wijs, tot onderwijzers J. van Bailegooij- en, E. Bakker, N. A. Quist en mej. C. F. Wittenberg. In verband met punt 16 der agenda, „suppletie-voorschot asn de vereeniging Volkswoningen", stellen B. en W. dén Raad voor te besluiten na ontvangst van 'den door de gemeente van het Rijk te Vragen meerdere geldelijken steun, het Verleende voorschot van f123500 te ver- hoogen met f 20596,71; aan die insté ling een verhoogde bijdrage uit de gemeente kas te verstrekken van li/s maal de toe De kennen verhoogde Rijksbijdrage, tot een maximum van f1030; uit 's Rijks kaS aan te vragen een verhoogd bedrag aan voor schot van f 18296,71 en een zoo hoog mogelijke jaarlijksohe bijdrage in .de be taling van de annuïteit. .(laar asnleiding van- dit voorstel vraagt *Se heer Pij lemsn comité-generaal. Na heropening van de openbare ver gadering wordt, na verwerping van het voorstel van B. en XV., met 8 fcegjen 1 3tn die Van den heer Timmerman (de heer Koopman had even te voren de .zittihg verlaten), aangenomen een voorstel Pijle- mant om „een commissie van 3 raads leden te benoemen, welke opdracht heeft de suppletieaanvraag van de Zierikzee- scjhe woningbouw-vereenigrng na te zien en te vergelijken met de benoodigde, door genoemde woningbouwvereniging te verstrekken bescheiden en hiervan rapport uit te brengen aan den raad". Tot leden dier oommissie worden na gehouden stemming benoemd de heeren Pijleman, Panny en Polvliet. Bij de wederinzending van het adres van A. van den Hoek om verhooging van salaris, wenschen B. en W. geen wijzi ging te brengen in de Vastgestelde rege ling. B. en W'. achten het gewenscht, van den Hoek, thans speciaal belast met den buitendienst, aan te stellen tot agent Van politie in gewonen dienst en wel om als gewoon agent dienst te doen, wan neer de commissaris jn overleg met den burgemeester dit noodig acht. Zij vinden het voorts billijk aan adres sant Vrije uniformkleeding en schoeisel te verschaffen. De heer Versteeg informeert hoe groot het salaris is van adressant, 't Blijkt f 1200 te zijn, waarop de heer Versteeg Voor stelt aan adressant f100 varhooging toe te kennen, daar hij blijkens 't rapport Van den commissaris meer dienst zal moeten doen. In stemming gebracht wordt het voorstel-Versteeg verworpen met 8 tegen 2 stemmen, die Van de heeren Lunen berg en Versteeg. Bij de rondvraag wijdt de heer W. den Boer eenige oogenblikken aan de water- voorzien ng hier ter stede, woorvóór B. en W. lof toe komt. Wat het vee betrefjt, de Voorziening daarvoor hebben B. en W. uit het oog Verloren toen zij verbo- .den water uit de gracht te halen. Van: 4 pompen kwam men toen op 1 in het Gouweveer. Spr. zou maatregelen wen schen voor te stellen, die meer doelma tig zijn, want die. eene pomp bij Van der Wekken is niet voldoende. Spr. stelt Voor 'n vergadering van be langhebbenden op te roepen, terwijl dan tevens eens berekend moest worden voor hoelang nog uit de gracht zou kunnen gepompt worden, voordat groóte kosten gemaakt worden. De voorzitter: Ook dit verwijt verdie nen B. en W. niet, want zij hebben wel degelijk oog gehad voor de belangen van mensoh en dier. Het Verbod om water uit de gracht te halen was gebasseerd op de gasfabriek en op den algemeenen gezondheidstoestand, want de waterspie gel van de gracht daalde iederen dag met 7 m.M., zoodat op 't laatst niets meer dan modder zou overblijven, het geen niet bevorderlijk is voor de ge zondheid, terwijl het water bovendien ook voor het vee niet meer gezond is. B. en W'. hebben daarop met ingang van 28 Juli het waterhalen uit de gracht verbo den en water beschikbaar gesteld uit een nortonpomp in het Gouweveer. De heer Koopman vindt het jammert dat de kosten voor die pomp zijn ge maakt, want niet Velen halen daar water. Spr. ondersteunt het denkbeeld Van den heer den Boer om belanghebbenden bij de drinkwatervoorziening van het vee tot een Vergadering op te roepen. Na re- en dupliek wordt B. en W. ten slotte gemachtigd, één, desnoods twee nartonpompen te slaan aan het begin Van den Blokweg, waar water tegen be taling disponibel zal worden gesteld. De heer Panny Vraagt den voorzitter, of hem iets bekend is Van. de plannen der gasoommissie om ook de buitengemeen ten gas te verstrekken. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Pijleman licht deze zaak nader toe. Spr. deelt mede, dat met het oog op een mogelijke meer economische ex ploitatie der gasfabriek onderhande lingen zijn geVoerd met enkele buitenge meenten. D e onderhandelingen dragen yoorloopig een officieus karakter. Spr. geeft den heer Panny echter de verzeke ring, dat de gasoommissie de levering van gas niet op eigen houtje zal begin nen en den raad niet zal te kort doen.. De heer Lunenberg Vraagt den voorz. of het hem bekend is, dat aan de West- brug een stookplaats van allerlei afval schijnt gehouden te worden. De voorzitter zal er de aandacht aan schenken. De heer Versteeg heeft gehoord, dat (de agentHordijk, toen deze In Rotterdam vertoefde, door zich onmiddellijk, zij het dan ook op eigen houtje, te laten ope- peeren, in 't leven is gebleven. Is dit geen reden, vraagt spr., hem het geheéle be drag, indertijd door Hordijk gevraagd, uit te keeren? i. Daar kan men niet op ingaan, zegt de Voorzitter. Niets meer te behandelen zijn de, wordt de vergadering gesloten. Ontzaggelijke woudbranden zijn uit gebroken in het Teutoburgerwoud en in het Zevengebergte. Afdeelingen rijks weer zijn ontboden om mee te helpen bij het blusschingswerk. De hongersnood beperkt zich niet alleen tot het Z.O. Van Europeesch Rus land, maar ook Siberië en Nova Zembla zijn er door getroffen. Te Lissabon heeft men weer een re volutie meegemaakt. Troepen uit de provincie zijn daar aangekomen. De onderhandelingen tusschen facis- ten en communisten in Italië hebben tot overeenstemming geleid. In Verband met de berichten omtrent een cholera-epidemie in Rusland, heeft een der grootste Duitsche chemicaliën fabrieken aan den sovjet-vertegenwoor diger te Berlijn een onbegrensde hoeveel heid cholera-serum aangeboden. Volgens berichten uit Rusland heeft de sovjet-regeering een prijs van vijf mil- lioen roebel gezet op het hoofd Vfan Machno, den geduchten leider der Oekrai- nische opstandelingen. Edwin Naulty, de bekende Ame- rikaansche natuurkundige en luchtvaart expert. zal de Volgen Je maand beproeven, met Vier metgezellen van Aljaska naar de Noordpool te vliegen s Onbekend gebleven inbrekers heb ben Maandag een inval gedaan in een ju- weliersw.'nkel te Lyori, waar zij Voor 100.000 fr. aan kostbaarheden stalen. Te Bari is een postkantoor inge stort. Het gebouw was op dat oogenblik vol menschen. Men heeft reeds 8 doo- den uit den puinhoop gehaald. Onder de 1 omgekomenen was zekere KaVoïanni, een Grieksche multi-millionair, die zich voor zaken te Bari bevond. J De hittegolf, welke eerst West-Euro pa heeft geteisterd, heeft nu ook 't Oos ten bereikt. Het is de laatste dagen in I Roemenië uiterst warm. Te Arad hebben 1 verscheidene gevallen van zonnesteek plaats gehad, waaronder verscheiden met doodelijken afloop. Het Journal Verneemt uit Londen, dat de Valera en zijn ambtgenooten het aanbod Van de Engelsche regeering aan vaarden, onder voorbehoud van eenige wijzigingen ten opzichte van Noord-Ier- land. ONDEKTROUWI): J. M. VAN MALLAND en SDZ. L. KOENE. Westzaan, St.-Annaland 4 AngUBtUB '21. GETROUWD: C. I. BOLLE en S. HAGE, die, Damens wederzydsche Familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blyken van belangstelling, voor en by hun huwelijk ondervonden. schüddebeürs, Kebkwkrve, Aug°3tt19 1921- Heden overleed onverwacht zacht en kalm, onze geliefde Ecbt- genooteMoederBehuwd- en Grootmoeder, Jobbina Bartellua Krepel, in den ouderdom van 81 jaar. Serooskerke, 2 Aug. 1921. J. STEUR. Kerkwerve. C. H. HANSE—Steur. C. P. HANSE. Ellemeet. M. STEUR. M. J. STEUR—Der Weduwen. Haamstede. H. v. d. STOLPE—Steur. H. v. d. STOLPE. En Kleinkinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. VAN HEINDE EN VER. Gisteren (Donderdag) is in geheel België dé schending der neutraliteit door de Duitsche troepen herdacht. De Vertegenwoordiger der Sovjet- regeering te Riga heeft aan journalisten Verklaard, dat de strijd tegen de nade rende catastrophe hopeloos is. In Ierland schijnt een spoorwegsta king op handen te zijn. Maandag heeft boven New-York een buitengewoon zwaar onweer gewoed, waardoor Verscheidene personen werden gedood. De Vroegere Duitsche duikboot „U 20", die de „Lusitsnia'' tot zinkën bracht, zal als café worden ingericht. Zij ligt op de westkust van Jutland, waar zij ver scheidene jaren geleden gestrand was. De Vermaarde Grieksche politicus, Venizelos, welke op het oogenblik in Zwitserland Vertoeft, gaat trouwen met een juffr. Schiiizzi, die zeer. rijk is. Ve nizelos is 57 jaar oud. Het huwelijk wordt i9 September a.s. te Londen Voltrokken. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Tegen ivanbetalers. De Bond van Rij wielhandelaren en -Herstellers in Neder land, afdeeling Amsterdam, heeft besloten een incasso-bureau op te richten, dat speciaal ten doel heeft, de wanbetaling van op afbetaling gekochte rijwielen tegen te gaan. Door de wespen Verjaagd. Twéé meisjes uit Aldershot (Eng.), die gebaad hadden, zagen, toen zij uit het water kwamen, dat een zwerm wespen neergestre ken wtas Op hun kleeren, waarin zicfli een zak chocolaadjes bevond. Tot twee maal toe trachtten de meisjes de insecten weg te jagen, maar zij moesten telkens Voor de wespen de vlucht nemen. Een uur lang zaten zij op eenigen afstand de smulpartij der. wespen aan te zien, totdat een oude landarbeider hen hielp door een Vuurtje te stoken van verdroogd gras en daarop Vochtig wier te leggen. Dè .rook was den vijand te sfterk en hij sloeg op de Vlucht, zoodat de meisjes zich eindelijk kenden kleeden. Wangedrag. De raad van Wamel (by Tiel) heeft den secretaris wegens be weerd wangedrag binnen deze maand ontslag aangezegd, indien hij het in dien tyd niet zelf vraagt. Een Germaansche offerplaats. By het zandgraven naby het Vordensche bosch te Vorden heeft men pl. m. één Meter onder den grond een met hontskoolasch bedekte grondlaag ontdekt, waarin bij voorzichtig verder graVen, urnen werden aangetroffen. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een offerplaats uit den tyd der Germanen. Griezelige vondst. Aan den Admiraal de Ruyterwég te Amsterdam wordt een werk aan een riool verricht. In een daartoe opengelegden put is het ge raamte gevonden van een jongetje. Een paar klompjes lagen er nog bjj. Tien jaar geleden is de put ook open geweest. Vermoedelijk is toen het ventje in den put geraakt. De identiteit is reeds vast gesteld. Moorddadig „wekmiddel"Te Mussel- kanaal (Gron.) is 's nachts een moord aanslag gepleegd op den aannemer K. de B., op wien revolverschoten in de gesloten slaapkamer zyn gelost. De B. werd in een zyner armen getroffen. Dader(s) onbekend. Echtelijk kanibalisme. Een vodden koopman te Ondewater, kreeg Maandag middag hevigen twist met zyn yrouw. Hij beet haar in den neus, terwyl zijn echtvriendin hem een stukje van zyn oor afbeet. Door drift gedood. Te Cohen kregen vier jeugdige knapen by hun kaartspel twist om een cent. H. v. R. geraakte in drift, sloeg achterover van een heining en bleef roerloos liggen. Men kon slechts den dood constateeren. De vliegende tijgertjes. In geen jaren was in het Gooi de wespenplaag zoo hevig als dezen zomer. In een apotheek te Bnssum liep het storm om middeltjes tegen wespensteken. B\j deze betuigen wy onzen hartelijken dank voor de vele bewyzen van deelneming, ontvangen by het overlyden van onze geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, ANNA NEELTJE. St.-Annaland, 4 Augustus. MART. MOERLAND. J. W. MOERLAND—Polderman. afwezig van 6 tot en met 13 Augustus. Praktijk wordt waargenomen door Doktoren v. d. HOEVEN en v. d. KWAST. I Maagzuur, maagpijn, maagwater^ oprisping, slechte spijsvertering Gebruik hiertegen ^aag-tablettera Kokerpü. bij spoth en drogisten I FABR A.MUNHARDT. ZEIST. van Hoofd-lngelanden van het Waterschap „SCHOUWEN", op 11 Augustus a.s., nam. twee uur, op 's Landskamer te Zierikzee, ter opmaking van een voordracht voor de benoeming van een Heemraad in de plaats van den Heer A. VAN DFR WEYDE. Brouwershaven, 5 Aug. 1921. J. M. VAN DEN BOUT, Voorzitter. Het BRANDSTOFFENFONDS te Renesse wenscht aan te be steden de levering van pl.m. 100 ton Duitsche Kachelkolen, minstens 60 h. 70% grof, pl.m. 20 ton zuivere Belgische Anthraciet 8040, 6 ton prima Eierkolen. Levering franco voor den wal haven Schelphoek, eerste week in September a.s. Inschryvingsbiljetten tot 11 Ang. aan het Bestuur. TE KOOP: lang pl.m. 9 M., breed 4 M. P. v. d. BOOGAARD, Veerman, St.-Annaland. TE KOOP: Te bevragen by J. v. d. WAL, Bruinisse. maken zwakke menschen. Zenuw hoofdpijn, pijnen in rng en lenden prikkelbaarheid, lusteloosheid, ge durige vermoeidheid, slapeloosheid, angst zonder te weten waarvoor dat alles komt uit zwakke zenuwen voort. Dr. Pol Demade beveelt de San- guinose aan voor zulke lyders; en noemt die „een plantaardig tonicum van den eersten rang". Probeer het eens, als gy zwak zyt! Wat de Sanguinose voor hon derden gedaan heeft, doet zy gaarne ook voor U. Prys per flacon f 2,—, 6 fl. f 11,—, 12 fl. f 21,—. Te verkrijgen bij Apothekers en Drogisten. Wacht U voor namaak. VAN DAM Co., De RieniTstraat 2c/4, Den Haag. IzuiVEDT DE MOMQj fHOLTE em HOUDT DEf \A .J.C.BOLEOOT De Deurwaarder J. DE REGT te Zierikzee zal, op Donderdag 11 Augustus 1921, des namiddags 1 uur (n. t.), op het Havenplein te Zierikzee, voor zyn Principaal, PUBLIEK VERKOOPEN: w. o. Rosmolens, Reohtstroodorschmachi- nes met tnsschenbeweging, eenige nieuwe en gebruikte Wanmolens (Reform - en Verbeterde Amazone's), allen compleet met 10 Zeeften, eene party nieuw roest vrij Prikkeldraad, eenige Zeenwsohe Achtertuigen met Strengen (compleet) en wat meer zal worden geveild. I© koop, by P. J. GOEMANS, Ooster- land. TE KOOP, met ongeveer 400 Roeden Bouwland, te aanvaarden Mei 1922 ol' eordcr. Adresno. 3960, Burean van dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 6