Zierikzeesche Nieuwsbode Kamphof's Heerenbaai FF. Kamphof's Reclametabak. B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Ingezonden mededeelingen Onovertroffen in kwaliteit. behoorende by de van Vrydag 5 Aug. 1921, no. 10656. Gevonden voorwerpen Twee brillen, een band van een oliejas, een sjaal, een band van een damesrok, een fietspomp, een zilveren horloge- broekketting een jongensmutseen hondenhalsband, een zilverbon. Opgevangen twee zwartbonte vaarzen. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 1|) tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Een tweede Frauendorffer-geval. Uit Maagdenburg wordt gemeld: Een arrestatie, welke in verband wordt ge bracht met de zaak van den Beierschen minister van verkeer, Frauendorffer, heeft te Leopoldshall groot opzien ver wekt. De directeur van het Anhaltsche Muntenkabinet, Dr. Johannes Mann, is wegens verduistering van munten, die aan den staat Anhalt toebehoorden en een waarde hadden van 750,000 mark, gearresteerd en in voorloopige hechtenis gesteld. Dr. Mann heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd. Het doodenryk Rusland. Tot welke schrikkelijke resultaten de consekwentie van het sovjetsysteem leidt, kan blijken uit een interview van den correspondent van de Msb. met vorst Wladimir Wolkonsky. Op een vraag, hoe het toch komt, dat de boeren, die toch de bolsjewiki haten, niet in opstand komen, antwoordde vorst Wolkonsky: „De Russische dorpen liggen zeer ver van elkander verwijderd. Het eene dorp weet niet, wat er in het andere voorvalt, by gebrek aan communicatie. In zeer vele dorpen is er tegenrevolutie geweest. Wanneer echter één dorp de bolsjewiki verslaat, dan vcrschynen onmiddellyk de Chineezen en Letten en roeien het heele dorp uit, eer het naburige dorp van de tegenrevolutie kennis gekregen heeft. Zij vergenoegen er zich echter niet mee, het ééne dorp in de asch te leggen, maar meerdere dorpen in 't zelfde district worden verbrand en de bevolking wordt uitgemoord. Men moet niet vergeten, dat in Rusland 400,000 misdadigers zyn losgelaten, die wegens moord en roof in de gevangenis sen van Siberië en van overig Rusland zaten en thans ter onderdrukking voor elke beweging gebruikt worden. In de laatste maanden is niettemin de toestand veranderd. De boeren organiseeren zich en agiteeren voor de monarchie. Deze uitgebreide beweging, welke van 8iberië uitging, neemt dagelijks in omvang toe. In het gebied van het Oeral-g 1 ergte bestaat geen bolsjewisme meer. Daar hebben de heeren reeds afgedaan". „Hoeveel menschen zyn er in Rusland omgekomen?" was de volgende vraag die de correspondent stelde. „Het klinkt haast ongelooflijk, maar toch is het waar: sinds de revolutie zyn door ver moording, cholera en typhus en honger gestorven twee en dertig miliioen menschen. Alleen in één maand, in November 1920, waren er, naar de bolsjewiki zelf zeggen, 7 miliioen typhus- gevallen". De correspondent vroeg of hier geen vergissing in het spel was. „Neen", was het antwoord, „wanneer ik mij vergis dan is het, dat ik te lage cijfers gegeven heb. De schurken hebben de agrarische kwestie op afdoende wyze opgelost. Twee en dertig miliioen menschen hebben geen grond meer noodig!" Het Neger-Congres. Met veel vertoon en tumult is het neger-congres in Amerika geopend. Het voorzitterschap werd waargenomen door Marcus Garney, den z.g. „president van Afrika". Garney, die het woord voerde uit naam van 400 miliioen negers, eischte Afrika op voor de Afrikanen. Hy dreigde met een oorlog om dit doel te bereiken. De volgende oorlog zou, zeide hy, een rassenstrijd zijn. De blanken zouden dan door de Japanners, Chineezen, Indiërs en Afrikaners verpletterd worden: in dien zy de negers niet aan hun kant hadden. Een andere spreker noemde Smuts een gevaarlyken vertegenwoordiger van het Angel-Saksische ras. De conventie zond telegrammen aan president Harding en secretaris van staat Hughes, waarin zy hun den steun aanbood van 400 miliioen negers. Voorts ging er 'n telegram naar koning George, met verzoek om aan Ierland de vryheid te gevenook werden telegrammen gezonden aan de Valera en Gandhi, waarin hun stryd voor de vryheid werd geprezen. Dreigende waternood te Partfs. Hoe lang de hevige droogte heeft geduurd, Parys heeft nog nimmer gebrek aan water gehad. Thans echter dreigt dat gebrek te komen, tenzjj voor Zondag de Compagnie Générale des Eaux het eens wordt met haar personeel. De arbeiders eischen dezelfde arbeidsvoor waarden als de Parysche gemeente werklieden en die van het departement van de Seine, waaronder begrepen zyn een achturige werkdag en faciliteiten wat betreft vrouwenarbeid. Daar deze eischen niet zyn ingewilligd, heeft de raad van het arbeiderssyndicaat een algemeene staking voorgesteld, waar over Zondag a.s. door een algemeene vergadering van het personeel zal worden beslist. Aardbeving in Italië. Een bericht uit Milaan meldt, dat een hevige aardschok te Livorno een groote paniek heeft veroorzaakt. De bevolking vluchtte in massa uit de stad naar het platteland. Ook in andere streken deden zich ernstige schokken voor. In het district Lunigiana (ten Noorden van Lucca) werd daardoor aanzienlyke schade aan gericht. Het aantal slachtoffers en het bedrag der schade zyn nog niet bekend. Ex-koning Karl. Uit Weenen wordt meegedeeld, dat de Zwitsersche bondsraad niet bereid is om het verblyfverlof van koning Karl, dat 31 Aug. afloopt te verlengen. De Italiaansohe regeering zou bereid zyn om onder bepaalde voorwaarden koning Karl en zyn familie een ver- blyf in een door haar aangewezen deel van Italië toe te staan. Van koude gestorven. Ondanks de golf van hitte, is het dezer dagen te Parijs voorgekomen, dat iemand van koude is gestorven. Een heer, Reisz geheeten en lid van den Paryschen ge meenteraad, bezocht een van die inrich tingen, die onlangs in de Fransche hoofdstad zyn geopend en waar de tem peratuur, ondanks de grootste hitte, kunstmatig koel wordt gehouden. Hy drukte den wensch uit te onder vinden hoe koud het eigenlijk wel in de verfrisschingsmachine zou zyn. Men opende de deur en hy wandelde een korte gang in. Toen hy weer buiten kwam, voelde hy zich heerlyk verkoeld, hetgeen niet te verwonderen is, daar er in de gang een temperatuur heerschte van 12 graden onder nul. Hij wandelde daarop naar huis terug in de gloeiende zon, doch kon niet meer warm worden. Hij begaf zich te bed en de dokter, die ontboden werd, bevond zijn toestand hopeloos. Twee uur later stierf de heer Reisz aan ophooping van bloed in de longen, veroorzaakt door te groote koude. De vliegende Engelschen. Een opmerkelijk verschynsel b(j de vacantiereizen van Londenaars is het groote aantal personen, dat van vlieg machines gebruik maakt, om zich naar het continent te begeven. Tydens de laatste dagen speelden zich ongekende tooneelen af by de groote Londensche vlieghaven. Elke machine vertrok met het maximum aantal passagiers, terwyl nog verscheidene personen achtergelaten moesten worden. In de week eindigende 25 Juli bedroeg het aantal lucht-passa- giers tusschen Engeland en het vaste land 463 en in de daaropvolgende week schynt dit aantal nog aanmerkelyk grooter te zijn geweest. Er zijn alle voorteekenen dat het passagiersvervoer in Engeland aanzienlyk zal toenemen. Zuinigheid aan Oorlog! Men schrijft aan de Res.bode: Te Soest op den eersten stand koopt het departement grond vooreen marechausseekazerne A f 23 de vierk. M. en degradeert hierdoor bovendien de omliggende villa's en het zusterzieken- huis vlak daartegenover. Overal elders kon het departement van oorlog grond van f 3 krygen in Soest En zoo is 't overal met demarechaus- seekwartieren. Pest op een Nederlandsch schip. Lloyds seint uit Sligo (Ierland), dat naar de geneeskundige dienst mededeelt twee man van 't Nederlandsche stoom schip „Alkaid" aan builenpest lyden. Het schip moet ontsmet worden voor het de haven binnenkomt. (Het s.s. „Alkaid" behoort aan Van Nievelt Goudriaan Co.'s Stoomvaart- My. te Rotterdam.) Oud-minister de Vries. Naar De Tijd verneemt, zal oud minister De Vries niet zooals aan vankelijk verluidde tot burgemeester van Arnhem, maar in plaats van mr. Everwy n benoemd worden tot Regeerings- commissaris in verband met het aan Duitschland verleende crediet. De Koningin naar Noorwegen. Woensdagmiddag is de Merope, van de Kon. Ned. Stoomvaartmaatschappij, met de Koningin en de Prinses aan boord, van Amsterdam vertrokken, tot het aanvaarden van de voorgenomen reis naar de Noordsche wateren. Dat vertrek geschiedde overeenkomstig den wensch van Hare Majesteit, die immers incognito reist (als gravin van Buren) geheel zonder ceremonieel. Onder groote belangstelling er waren vyf h zesduizend menschen aan de groote schutsluis kwam de Merope ruim half acht de sluis te IJmuiden binnenstoomen. Hare Majesteit en Prin ses Juliana stonden by de op het voor schip aangebrachte dekhut. Van het binnenkomen in de sluis tot het oogen- blik van vertrek bleven de Koningin en de Prinses daar; zy wyfden het publiek toe en spontaan zong de menigte het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch Bloed, waarvoor Hare Majesteit met vriendelijke buigingen dankte. Aan boord van de Merope werden de officieren van de begelydende torpedo booten aan Hare Majesteit voorgesteld. De Merope verliet om 8 u. 20 min. de sluis. Onmiddelyk daarna kozen de twee groote torpedobooten zee. ZIERIKZEE. Woensdagavond arriveer de hier het schip, waarmede door de directeuren en leeraren der schippers- vakscholen van de Nederl. Ver. van gezagvoerders by de binnenvaart een oefentocht op de Zeeuwsche stroomen wordt gemaakt. De tocht heeft plaats onder leiding van den heer C. de Jong, voorzitter van het „Onderwijsfonds" der vereeniging. Aan boord wordt aan directeuren en leeraren der schippersvakscholen prac- tisch biunenscheepvaartonderwys gege ven onder leiding van den heer T. P. Keyzer, directeur van de Schippersvak- school te Amsterdam, die ons by een bezoek aan boord welwillend rondleidde en de keurig ingerichte boot liet zien. Het ligt in de bedoeling in de toekomst by wyze van internaat een aantal jon gens aan boord van het schip zoowel, theoretisch als practisch op te leiden tot binnenschipper. BURGH. Terwyl de kinderjuffrouw-van de familie B. te Westenschouwen in zee aan het baden was, werd zy door kramp bevangen. Op haar hulpgeroep begaf de alhier tijdelijk verbjyf houdende heer J. Kok uit Rotterdam zich te water en mocht het genoegen smaken de,juffrouw op het droge te brengen. NOORDGOUWE. Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag 30 Juli. Voorzitter de wethouder Prinse. Af wezig de heer Van Gorsel. De Voorzitter deelt mee dat de Bur gemeester tot 15 Aug. met verlof af wezig is. Ingekomen is een dankbetuiging van 't bestuur van den Bond van Gemeente-Ambtenaren, voor de bijdrage aan 't vacantieoord dier ambtenaren. Meegedeeld wordt dat door Ged. Staten is goedgekeurda. Wijziging van 't algemeen politie-reglement, waarbij de maximum-snelheid van Motorrijtuigen binnen de kom der gemeente van 15 op 20 K.M. per uur is gebrachtb. het raadsbesluit tot 't aangaan van een kasleening groot f 2000,Deze leening zal hoogstwaarschijnlijk niet behoeven aangegaan te wordenc. het kohier van den H.O. 1921 tot een bedrag van f 11546,37. Het percentage is 2,319. Het bezwaar van dr. Ittmann tegen zijn aanslag in den H.O. over 1920 is door Ged. Staton gegrond verklaard, zoodat hy van de 65e naar de 52e klasse wordt teruggebracht. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarin Z.Ex. aan den Raad m overweging geeft om in 't regle ment van 't Burg. Armbestuur zoodanige wijzigingen aan te brengen dat by 't eventueel uitbestedea van kinderen, de lichamelijke en geestelijke opvoeding dier kinderen door de pleegouders verzekerd zy. Aan 't Verzoek van den Minister werd gevolg gegeven. De rekening over 1920 werd den Raad aangeboden en voorloopig vastgesteld met een inkomst van f 27289,386, een uitgaaf van f 25252,896, derhalve met een goed slot van f 2036^49. De Voor zitter wees de heeren Van Gorsel en Dalebout aan tot 't nazien dier rekening. By de rondvraag besprak dhr. Dalebout de verloskundige hulp; de som van f'20,— die een werkman volgens tarief voor een accouchement moet betalen kwam hem wat ihoog voor en vraagt of er geen tegemoetkoming uit de gemeentekas kan verleend worden. In de volgende verg. zullen B. en W. daar omtrent prae-advies uitbrengen. De heer Ganzeman gaf te kennen dat de opruiming van de verkochte keien niet naar behooren is geschied, dat de ge meentegrond nog te veel voor opslag plaats van goederen gebruikt wordt en dat het snoeien van 't houtgewas langs de wegen zoo goed als niet is gebeurd. Van een en ander zal notitie worden genomen. De heer Van der Werve vraagt of ingezetenen van andere gemeenten gratis water mogen halen uit de nortonpompen. De voorzitter zegt dat voor het water uit de pomp by 't dorp één cent per emmer wordt betaald. Hoe 't by de pomp te Schuddebeurs gaat weet hy niet. De vergadering wordt nu gesloten. ONDERWIJS. Geslaagd voor het examen voor hoofd onderwijzeres) te Leeuwarden, mej. A. Bakker, onderwijzeres te Buren op Ame land, oud-leerlinge der R. N. lessen te Zierikzee. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Augustus. Zierikzee. Gerof. Kerk. 10.30, ds. Wielenga (H. Avondmaal) en 6 30 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. Vmnm. en av., cand. Van der Molen (Op den gewonen tijd). Evangelisatie Jeruël. 10.30 en 7.30 ure, Gewone dienst. Luth Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek van Dordrecht. Kerkwerve. 10.30 ure, ds. Blankert. Serooskerke. 10.30 ure, ds. Diederiks. Burgh. 9.30 ure, ds. Verweijs van Breukelen Renesse. 10.30 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 3 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 10 ure, ds. Boogaard (Coll. voor het orgel). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhuis. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 10.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kork. 10 en 3 ure, Leesdienst. Zonnemalre. 10.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 10.30 en 3|ure, ds. Hoek. Noordgouwe, 10.30 ure, ds. Van Meer. Drelschor. 10.30 ure, ds. v. d. 'Griend. Ouwerkerk. 3 ure, ds. Waarden burg. Nleuwerkerk. 10.30 en 3 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 10.30, ds.-Staal, 3 idem (H. Avondmaal) en 7 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Oosterland. 10.30, geen dienst en 3 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Slrjansland. 3 ure, ds. v. d. Griend (Bed. H. Avondmaal). Bruinlsso. 9.30, d». Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10 en 5 uue, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, ds. Boone. St.-Flllpsland. 3 ure, ds. Los (Doop). Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Tholen. 10 en 2.30 ure, ds." Datema. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Bolwijn. Geref. Gém. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Maarteusdljk. 10.30, ds. Keiler (Doops- bediening) en 7 ure, idem. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer. 10.30, ds. Van Griet- huijzen en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Staal7 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 10.30, Leeskerk -en 3 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Stavealase. 10.30, ds. Verschoor en 3 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, ds. Los (Doopsbed.) en 3 ure, Leeskerk.Geref.Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Maandag 1 Aug. 1921, des nam. twee ure. Voorzitter de burgemeester, mr. A- J. F. Fjokker Van Crayesteyn van Reqgers- kerke. Afwezig .de heeren Doeleman en Catshoek. Mededeeling wordt gedaan Van de kas opname bij den gemeente-ontvanger d'd. 29 Juni, waarbij bleek, dat in kas was f 19529,86. Boeken en kas werden in orde bevonden. Het ontslag als regentesse van het Bur- ger-Weeshuis aan mevr. de Bruyne—ivan Heel wordt eervol verleend. De rekening van het Bui ger-Weeshuis wordt in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren W. dpn Boer(,A. den Boer en Polviiet. De voorzitter leest nu voor de oninbare posten en achterstallige schoolgelden; idem die van den hoofdelijken omslag, welke laatste f 7787,536 aanwijzen als on- invorderbaar, benevens f 3035,025 achter-1 staliig. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer PijlemanK gehoord verschillende uitlatingen in de gemeente, of de vervol ging tegén nalatigen wel krachtig genoeg wordt aangepakt? De voorzitter: De cijfers schijnen groo ter dan ze in werkelijkheid zijn, daar op die staat veelal ae bij Raadsbesluit ver leende ontheffingen voorkomen, slechts enkele onvermogenden e. a. Wat den ach terstand betreft, daarvoor ztjn door den betrokken ambtenaar een aantal dwang bevelen uitgereikt. De oninbare staat der hondenbelasting wijst f 46 aan. De heer W. den Boer heeft evenals den heer Pijleman roekelooze uitspraken ge hoord nopens de betaling der belastin gen, welke z. i. te keer gegaan dienen te worden. De Voorzitter sluit zich namens 'B. en W. daarbij aan, de Verzekering gevend, dat Vervolging bij nalatigheid zal wor den doorgevoerd. Een Verzoek der Chr. Bewaarschool om subsidie wordt aangehouden tot de behandeling der begrooting, evenals een verzoek der 'J. G. O. B. Een aantal ontheffingen in zake school geld worden verleend. De rekening van het -muziekgezelschap „Kunst en Eer" wordt in handen eener commissie gesteld, bestaande uit de hee ren de Broekert, Versteeg en Lunenberg. De gemeente-rekening over 1920 wordt aangeboden en een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Lunenberg, A. den Boer en Pijleman, tot 't nazien dier rekening, welke .sluit met een nadeelig saldo van f 3206,50. Aan den heer M. Leijdekker wordt een stukje grond Verpacht tegen een jaarl. pachtsom van f 5. Bij het thans aan de orde zijnd Voorstel tot wijziging der algemeene politie-ver ordening is gevoegd het advies der Ge zondheidscommissie. Het komt B. en W. niet gewenscht Voor aan dit advies tege moet te komen, omdat het door de cofm- missie Verlangde in de practijk op moei lijkheden zou stuiten. B. en W. stellen ^Voor, art. 107, le lid te wijzigen als voigt: Het is verboden binnen de kom der gemeente faecaliën, krengen, afval van dieren of andere stank Verspreidende stoffen te werpen of te doen werpen, tenzij deze terstond wor den opgeruimd; aan art. 108 toe te Voegen een tweede en een derde lid, welk laatste lid luidt als volgt: Het is verboden de bakken, het Vaatwerk of andere voorwerpen tot bewaren Van vuilnis alsook stankversprei- dlende stoffen op de openbare straat te plaatsen, meer dan een uur Vóór den tijd, waarop deze gewoonlijk door de karre- lieden worden weggehaald. Jn aansluiting met het advies i van de Gezondheidscommissie zag de heer Pijle man bij deze wijziging gaarne toegevoegd „stof"Verspreiden ie zaken en wel met het oog op de „puf", die V-n af 16, Maart tot op heden stof verspreidt. Deze wijzi ging was een schoorie gelegenheid ge weest er in de toekomst voor te zorgen VRAAGT dat zulke dingen als de „puf'geschiede- nis niet meer voor konden komen. B. en W. zijn unaniem van meening, aldus de voorzittert waaneer men ook „stof verspreidende zaken ging verbie den, men b.v. bepalingen zou moeten .gaan maken voor het lossen van zand en kalk. Laten we toch het beetje in dustrie en handel trachten te behouden, zegt spreker. De publieke weg dient toch niet Voor opslagplaats Voor allerlei stof, zegt de heer Pijleman. 1 De Vporzitter: De klachten over lossen Vc.n stofverspreidende zaken zjjn heel miniem. Het te verbieden lijkt B. en W. niet in het belang van 't algemeen. De heer Panny gelooft, dat B. en W. tot het neder leggen van „p uf geen ver gunning meer zuiien geven, hetgeen ook niet meer moet Voorkomen. De Voorzitter: B. en W. gevjen de ver zekering, dat dergelijke stoffen niet meer zuiien mogen worden nedergelegd. Voor de wijziging der verordening z. h. s. werd vastgesteld, weed een korte bespreking gehouden over het in het 2de lid Van art. 108 voorkomende woord „pulp.put". Na eenige discussie wordt dit veranderd in „pulpbewaarplaats". Bij het nu in behandeling komend adres Ven de afd. Schouwen en Duiveland der Ned. Mij. tot bevordering der genees kunst tot stichting eener Vereeniging ter bestrijding der tuberculose, ste.len B. en W. voor aan adressante te berichten, dat het niet op den weg Van den gemeente raad ligt een dergelijke Vereeniging op te richten, dat, indien zulk een vereeni ging in het leven mocht worde nageroepen, een eventueel door haarv,in te dienen verzoek om subsidie in overweging zal worden genomen. De heer PolVJiet memoreert met betrek king tot deze kwestie, hoe het vorig jaar een Voorstel om in de Manhuisstraat een lokaal te krijgen Voor een dergelijke be strijding, fiasco leed en hij naar aanlei ding Van het toen in dezen Raad behan delde Veel standjes heeft gehad (waar van hij zich natuurlijk niets heeft aange trokken). Zoolang, de toen reeds genoem de, „eenige dames" de lakens willen uit- deelen, zal de zaak niet naar behooren geregeld worden. Spr. onderschrijft ge heel het voorstel van B. en W., het par ticulier initiatief moet beginnen en zich dan wenden tot Rijk, Provincie en ge meente. j Het-iroorstel van B. en W. wordt daar na z. h. s. aangenomen. Een voorstel tot -vergrooting der 4« rang begraafplaats en het rooien en ver- koopen van boomen wordt eveneens zon der -dLcjssie of stemming aangenomen. Een onderhandsche verpachting van een mosse.verwaterplaats aan den heer W. Otte, wordt goedgevonden. De jaarlijk- sche pachtsom bedraagt f 10- Gewijzigd^ en opnieuw Vastgesteld wordt de belasting op de vermakelijk heden. Het woord „openbare" komt thans te Vervallen, De heer Versteeg vraagt B. en 'W. of ze J. G. O. B. Vrijstelling van die belas ting willen geven, daar deze vereeniging z. i. Valt onder 5ö, „sociale instellingen". De Vporzitter zegt zooveel mogelijk voor vrijstelling -te zullen zorgen. Bij het Voorstel betreffende aanschaf fing leermiddelen voor de school voor L. en M. U.'L. O., stellen B. en W. v)oor om Vün het voor den aankoop benóó- digde bedrag f 2373,05 de eene helft'thans beschikbaar te stellen en de andere hélft in 1922. De heer W. den Boer geeft oVer deze aangelegenheid nadere toelichtingen; den achterstand noemt -hij-Verregaand als hij een Vergelijking treft tusschen de R.-K. School en de M. U. L. O. Wat het hard ste noodig is zou direct moeten worden aangeschaft om onderwijs te kunnen ge ven, dat aan de eischen voldoet. Daar aan Valt niet te tornen. Het komt de oom missie gewenscht voor in 3 jaar tijds de leermiddelen in orde te hebben, zoodat niet twee kinderen met hetzelfde boek moeten doen, enz. enz. De heer Pijleman Vraagt naar aanlei ding Van het door den heer den Boer gesprokene, wie Voor dezen achterstand de Verantwoordeiijkhèid draagt? Is dat B. en W. of de oude Raad? Spr.'dringt op direct Voteeren der gelden aan, opdat na de vacantie al iets zal zijn ingehaald. De Voorzitter: De M. U. L. O. Schfool heeft bij de oprichting veel geld gekost en is toen niet dadelijk ingericht zoo als dat moest. Eindelijk zijn credieten toe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5