Di Israëlietische Gemeente te Zierikzee. Overwegende, dat de wenschen der gezamenlijke onderwijzers betreffende bon saUrieering door de commissie van Georganiseerd Overleg en door by na de geheele pers als bi'lyk werden erkend: constateerende: le. dat thans een regeling der salaris sen is vastgesteld, welke, en wat het systeem en wat de bedragen aangaat, belangrijk van die wenschen afwijkt; 2e. dat een grievend verschil in sala- rieering wordt gemaakt tnsschen de on derwijzers van de oude en de nieuwe regeling spreekt er haar diep leedwezen over uit, dat de Minister van Onderwijs een dergelijke onvoldoende en tot verbitte ring stemmende regeling heeft tot stand gebracht draagt het hoofdbestuur op, met kracht te ijveren, allereerst voor wegneming van het grievend verschil tusschen de hoofdaktebezitters van thans en de on derwijzers der nieuwe opleiding en ver der door het verkrijgen van een'regeling, die de onderwijzers in salaris gelijk -brengt met die ambtenaren met welke ze krachtens hun ambt en krachtens aard en duur hunner opleiding gesteld behooren te worden. VERKNOPINGEN, ENZ. ZiERIKZEEl, 3 Aug. Te» overstaan van Ootaris Korteweg werd heden alhier in het openbaar verkocht, voor de erven Va# mej. de wed. H. van Driel—den Broe der: een woonhuis, erf en tuin aan de Balie, voor f 1700. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk* Beroepen: Te Suawoude-Tietjerk' G. A. Pott te Oud-Beijerland. Bedankt: Voor IJmuiden W. A. Hoek te Laren (G,) Voor Muiden H. J. van Schuppen te Groot-Ammers. Voor Jaarsveld J. Bus te Ouddorp. Voor Leiderdorp J. Vermeulen te Myns- heerenland. DINTELOORD. Zondag j.l. werd een gift van f 60,— gecollecteerd. Een woord van dank aan de(n) milde(n) gever of geefster. Gnref. Kerken. Beroepen: Te Schipluiden en te Pur- merend A. Ringnalda, cand. te Den Haag. Te "GaaBt en Ferwoude F. Wiersma te Oostcrbierum. Te Emlicheim (Graaf schap Bentheim, Duitschland), R. J. Schoemaker te Den Ham. Bedankt: Voor Oostburg G. J. Pontier te Heerlen (L.) Chr. Geref. KeiK. BeroepenTe Rozenburg C. van der Zaal, cand. te Lisse. Te 's Gravendeel VAN HEINDE EN VER. Bij een ongeluk met een motor omnibus in het Z. deel van Londen zijn 2 personen gedood en 15 gewond. België zal 850 millioen mark in goud ontvangen van het eerste milliard dat Duitschl'and heeft betaald. Brian d heeft aan de bondgenooten voorgesteld de onmiddellijke levensmid delen voorziening van Rusland op de agenda voor den Oppersten Raad te plaatsen. Sedert eenige weken worden vijf touristen, die in de omstreken van Ins- brück vertoefden, vermist Men denkt eer aan een misdaad dan aan een ongeluk. Boven Berlijn heeft Woensdagavond een hevig onweder gewoedgepaard met zwaren regenval. De Russische Sowjetregeering heeft in Canada 500 tankwagens besteld voor een bedrag van 2 millioen dollar. De wagens zijn bestemd voor vervoer van petroleum uit den Kaukasus naar de Zwarte Zeehavens. Op verschillende plaatsen in het Opper-Silezisch stemmingsgebied zijn groote boschbranden uitgebroken. Men vermoedt, dat brandstichting in 't spel is. Te Halle a/d. Saaie (D.) sloeg bij een nachtelijk onweer de bliksem op verscheidene plaatsen in. De stadhuis toren vatte vlam en stortte op het stad huis neer. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een voorspelling van Edison. Volgens een voorspelling van Edison, zal de tijd niet veraf meer zijn, dat iedere auto mobiel haar eigen brandstof fabriceert, door een distilleerderijtje, dat zou wer ken door de hitte en beweging van den motor. Iedere wagen zou op die wijze niet alleen zijn eigen brandstof-leveran cier zijn, maar bovendien nog zooveel bijproducten leveren, dat hieruit de onder houdskosten bestreden kunnen worden. Dubbele smart. Iemand uit Tilburg had in de Hartenstraat te Amsterdam eenige magazijnen in huur. De huur was om, maar de huurder haalde zijn goederen er niet uit. Toen kwam de sterke arm en zette alles op straat. En of dat niet erg genoeg was, hebben vriendelijke voorbijgangers nog voor ongeveer f 400 uit het boeltje meegenomen. Brutaal. Zondag op Maandagnacht is de brandkast uit de secretarie te Spyke- nisse ontvreemd. Vermoedelijk is hij per roeiboot van uit de haven vervoerd en op de rivier de Oude Maas geopend en over boord gezet. De inhoud bedroeg f 260 en eenige eigendomspapieren, 't Is wel een brutaal stuk als men denkt, dat het huis, waarin de brankast stond, tevens door den gemeente-veldwachter wordt bewoond en daarachter de politie hond ligt. Een onderzoek bracht nog geen resultaat. 'n Florissant bedrijf. Te Winschoten heeft de gem. groentenwinkel in 16 maanden een tekort opgeleverd van f6171.29. Brand te Zandvoort. Een hevige brand brak Donderdagmiddag ongeveer half vier te Zandvoort uit en heeft daar het „Palais d' Eté" en het daarnaast gelegen café „Le Helder" geheel verwoest; alleen zijn op beurspolis verzekerd. Dank zij den Westenwind bleven „Monopole" en „Moderne", daargelaten eenige water schade, gespaard. De brand is aangekomen in „Palais d' Eté", naar beweerd wordt in de cabine (voor de films). Heel wat filmrollen en muziekstukken zijn ver loren gegaan. Een onderzoek, dat inge steld werd, duurt nog voort. Een derZandvoortsche brandweerlieden werd vrij ernstig gewond en is per auto naar Haarlem vervoerd. Duizenden menschen sloegen in den omtrek het schouwspel gade. Autoriteiten uit Zand voort en Haarlem waren ter plaatse INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden St.-Phiupsland, 4 Augustus 1921. Geachte Heer Redacteur Nogmaals verzoek ik u een plaatsje in uw veel gelézen blad. 'k Hoop, dat u het mij ook ditmaal niet zult weigeren. De gemeenteraad van St.-Philipsland nam de vorige week een beslissing over mijn verzoek voor een schoollokaal. Met algeraeene stemmen (de Ruyter en Neele absent) werd besloten mjj een lokaal toe te staan, als de stukken teruggebracht werden. De heeren zjjn slim, nietwaar? Wat ze gezegd hebben is mooier dan: „je krijgt nooit een lokaal", en daar komt het toch eigenlijk op neer. Nu weten ze allen dat ik de bedoelde stukken niet heb. Doch denkt u dat ze daar over praten? Weineen! Waarvoor zouden ze dat doenDe burgemeester zegt: „Ik wil het zoo" en de heeren zeggen, zonder dat ze w?at zeggen: ,,'tïsgoed, burgemeester, dan zullen we dat zoo maar doen". By de eerstè stemming deed zich het volgende geval voor. Raadslid Boudeling stemde tegen. Toen de vergadering afgeloopen was, zei hjj tegen zijn collega Neele: „Wat' bedoelt de meestér nu toch eigenljjk met zjjn onderwjjs?" Of je komt eten! zeggen de jongens hier. Ja, ja, hij is raadslid voor de gemeente St-Philipsland! Die man stemt dus, zonder dat hij weet waarvoor. Het is belachelijk. Mijnheer de redacteur,' Flipland is' op aet! oogenblik vol van dit zaakje. Er zjjn menschdn.'j die zeggen't Is maar voor den arbeider".; Ik heb hooren beweren, dat er gezegd is, hoe slimmer ze worden, hoe minder arbeids-, krachten er op Flipland blijven. Stel dat het zoo was, dan mogen de raadsleden zich daar nog niet mee bemoeien. Ze zijn er niet voor hun persoonlijk, maar voor het algemeen belang. Dan zijn er anderen die zeggen: „Ze denken, dat hjj socialisten kweekt". Och kom 'tBewjjs? Omdat ik wel eens een „Volks blad" lees? Dat is took geen motief, niet waar? Dan kan ik wel zeggen, dat de burgemeester anti is, omdat hij de Stan daard leest. 't Is maar voor den arbeider, zeggen'de arbeiders. En ik geef ze geljjk. Er mag op Flipland voor die menschen niet veel gedaan worden. Ik heb indertjjd een lieele party verzoeken geschreven voor vergoeding, en andere zaakjes, naar Minister, Gemeenteraad enz. Dat wa* meerendeels voor den arbeider. De menschen hier weten dat nog wel, niet waar? 'Op een goeien dag, kreeg ik van den burgemeester het vriendeljjk verzpek er mee op te houden, daar de Raad er niet van gediend was. De burgemeester had er zelf niets tegen zjj hij, doch een paar raads leden zeiden me, dat de Raad er niets van gezegd had, en één raadslid vertelde, dat de burgemeester het zelf had gezegd. Fliplandsche arbeiders, jullie merken dus wel, men is niet alleen voor mjj in de weer maar ook voor jullie! Mocht er soms iets te schrjjvon zijn, je weten het hé? Nog even wil ik u zeggen, mjjnlieer de redacteur, dat ik uit naam van het Hpofd en Personeel der O.L.S. alkiej, mag yer- kla'en; dat ze van mjj geen stukken hebben gezien. De „betrouwbare zijde" van den burgemeester is dus wel een beetje 'i ja hoe noemt men dat ook al weer? - 5» 1 A- ««-Jj n* .-liairlore VRT1 Sint-Philipsland zien nu, wat zjj verwachten kunnen van burgemeester en gemeenteraad. Ze zullen dat niet vergeten. Met harteljjken dank, mjjnkeer de redacteur. -Uw dw. dnr.', J. P. ROOZEMOND, Onderwijzer. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 24 Juli. Leendert, zoon van Antonus den Boer en Pieternella van der Wekken. 25 0 Johannes Marinus, zoon van Cor nelis Dekker en Cornelia Johanna Rejjnhoudt. 28 Juli. Hendrik Jan, zoon van Pieter Alber- tus Schot en Anna van Burgh. 28^ Antonia Hendrik'a, d. van W. J. Jonker en W. Bogerd. 29 B Pieter, z. van C. J. Boot en J. Koopman. 2 Aug. Janna Adriana, d. van J. Flik weert en J. A. Bpot. Overleden: 23 Juli. Cornelia Teuntje Metz, 45 j., echt- genoote van Jan Gros. 27 Andries Moeliker, 5 m. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand JuJi SEROOSKERKE. Geboren: 4. Anna Jo hanna, d. Van Cornelis Hart en Adriana Bos. i BURGH. Geboren: 1. Johanna Adriana Krijna, d. V. Marinus Schoonaard en Pie- teriièlla Cornelia Van den Berg; 31. Grie tje Jannetje Willemijna, d. V. Job de Glopper en Janna Zoeter. HAAMSTËDE. Geboren: 4. Lijntje, d. V. Adriaan Zijta en Neeltje van Strien; 4. .Cornelia, d. V. Johannes Janzen en Assi- na ZeeVen; 14. Lena Jobina, d. v. Jacob Dignus Lindhout en Johanna Cornelia Hu- brina de Bruine. Gehuwd:,, 22. Jan Cornelis van Strien,. 31 ju en Cornelia Landman/ 26,'. j.; 29. Krijn Bartel Stfaaijer, 24 j. en Christipa Maria Braam, 24 j. OVerleden: 24. Te Rotterdam, Jan Blom, 71 j., echtgen. Van Erna Hendrika de Meijér. ZONNEMAIRE. Geboren: 2. Jan Wil lem, z. V. Adriaan Marinus van Dijke en Dina Kommer; 18. Dingeman Abraham, z. V. Adriaan Geelhoed en Johanna Hey- boer; 19. Lena Johanna, d. V. Frans van Dijke en Maatje Blom; 23. Margareta Wouterina, d. V. Jan Klompe en Jozina Jacoba Van As; 26. Johannes, z. v. Mari- us Berman en Maria Deïst. NIEUWERKERK. Geboren: 19. Jaooba, diochter van J. van deri Wielën en L. Lie- Vense; 20. Jacobus, z. van J. van der Weijde en S. de Haas. Gehuwd: 6. J. Flikweert, 35 j., weduwn. Van W. Kooijman en M. Eerland, j.d., 42 j.; 22. C. Van Oeveren, j.m., 27 j. enjC. A'. Struijk, j.d., 23 j. OVerleden: 2. Cornelis Brouwer, 70 j., ongeh.; 27. Cornelia den Boer, 50 echt- genoote Van A. G. van Steijn. BRUINISSE. Geboren Wolfert, z. van D. J. Jumelet en J. Okkersö, Wilhèl- mina Cornelia, d. van H. Bal en P- Bal, Willem Marinus, z. van J. C. Feytel en A. van Gilst, Jacobus, z. van J. C. Bal en A. Bal, Pieter Jan. z. van J. A. Romyn en P. van dén Ouden. Gehuwd: Lambertus Wouter van den Berge, 38 j. jm. en Pauwlina Soherpenisse 32 j. jd., Bastiaan de Rooy, 26j.jm. van Giessendam, en Louwrina van de Velde, 2» J. JU. OverledenMaria Jacoba de Ronde, 20 m., d. van D. de Ronde en J. C. Minheere. STAVENISSE. Geboren: Lisseya, d. V. Mart. de Rijke en N. Wesdörp; Jaöobua Marinus, z. V. H1. v. Vóssen en Jans V. 't Veer; Abel, z. V. Jacob Dane en Neel tje Bazen; Jacobus, z. V. W. Pipping en Adr. P. M. Wesdorp. OVerleden: Een levensloos kind (v.) van Adir. de Graaf en Joh.s Bijl; Dingena Wiï- helmina, 17 m., d. V. Jacob Dane en Neeltje Bazen. in het nommer van dit blad van Maan dag j.l. is een mededeeling opgenomen, dat op 28 Juli j.l. door de hier wonende j Israëlieten, dlaartoe vergaderd met den heer Sluijs, secretaris Van hun kerkge nootschap, besloten is tot opheffing hun ner kerkelijke gemeente. Red'en van dit besluit is voornamelijk het geringe aantal der hier wonende Is raëlieten, voor wie de kosten Van onder houd, (hunner synagoge en voornamelijk Van een godsdienstonderwijzer te zwaar Worden. Waar geen uitzicht is op aan was ider gemeente en binnenkort nog, eenige leden de stad metterwoon zullen Verlaten, is het begrijpelijk, dat men ten slotte tot dezen stap heeft moeten over- Man. Voor Belanghebbenden is het jammer,: 'dat het zoover is moeten komen en dat zij hun net en betrekkelijk nog nieuw jcerkgóbouw moeten van de hand doen, terwijl het ook, als teéken Van achter uitgang onzer bevolking en stad in het algemeen, mede te betreuren valt. Gelijk bij het overlijden van iemand als vanzelf diens ouderdom en weder waardigheden ons Voor den geest komen, zoo zullen er ook nu wél belangstellen- !den zijn, om van wijlen de Israëliet'sche gemeente te dezer plaatse eenige wetens waardigheden te vernemen. Die bijzonderheden zijn evenwel niet Vele. Talrijk zijn de Israëlieten hier nooit geweest en stil heeft hunne gemeente in ons maatschappelijk en kerkelijk be staan medegeleefd, ofschoon bijna zon der uitzondering steeds hare leden in ge mengde commissiën voor weldadige of feestelijke doeleinden hebben zitting ge had. Ongetwijfeld hebben in vorige eeuwen steeds Israëlieten hier gewoond, doch Van hunne aanwezigheid vindt men geen blij ken. Met de jaarlijksche kermis bezochten ze geregeld onze stad, maar op verzoek van het gilde der kramers en hoeden- Verkoope»s werd nog in de tweede helft der 18e eeuw hun komst en handel zoo yeel mogelijk geweerd of beperkt. w' Pftt, er destijds, n.l. in dat deel der 18e eeuw, Joodsche gezinnen hier woon den, blijkt uit het feit, dat nu en dan overleden kinderen naar Middelburg wer den vervoerd, om daar begraven te wor den. Bij den uitgang dier eeuw, dus na de omwenteling van 1795, toen aan alle ge zindten Vrijheid en gelijkstelling werd verleend, traden de Israëlieten ook hier ter stede op den voorgrond en was hun aantal blijkbaar groot ge'noeg, om een© plaats Voor godsdienstige samenkomsten en een afzonderlijke begraafplaats noo- dig te maken. In de vergadering van den Raad van 7 Jan. 1799 werd „geleezen den Requesté „van eenige Jooden, woonende binnen „deeze stad, verzoekende vrijheid om een „Huys te Huuren of te koopen tot Uit- „oeffening van hunnen Godsdienst en dus „om te dienen "Voor hunne kerk, als- „meede om Van de Stad te moogen er langen een Opene plaats buiten de Stad, „geschikt tot een begraafplaats Voor „hunne dooden". t Het verzoek om een huis te huren of te koopen Vbor godsdienstoefening, werd door den Raad op 14 Februari d.a.v. toe gestaan en op 17 April daarna ook goed gevonden aan hen „te verleenen voor een kerkhof een Gedeelte van den Bleijk „agter het zoogenaamde Laproosenhuis „aan de Gragtwegt buyten de Noord- „haVenpoort dezer Stad. mits de suppli- anten Voor dit laatste aan de Stad Jaar lijks bij forme van Renten betaalen Een „Pond Vlaams en dien onvermindeit ver- „pligt blijven te betanlen de kerkrechten „Voor het begraaven a's van Ouds ge lijkelijk is". Nog in April 1799 weid het eerste lijk op de Israëlietische begraafplaats ter aarde besteld, namelijk een kind van Ben jamin Levi Wolf, waarvoor aan kerkrecht ^schellingen 6 grooten moest worden betaald. Eene plaats Voor godsdienstige samen komsten werd gevonden ten huize van Zadok LeVi, naar zijne geboorteplaats Oss, later geheeten Zadok LeVi van Oss, een winkelier in allerhande waren (glas, porcelein, manufacturen, meubelen enz.) die sedert 1797 het huis op de Oude Ha- Ven, nu wijk D 490, bewoonde en er 30 aanwezig. De Haarlemsche brandweer, ter hulp geroepeD, kon geen assistentie verleenen, omdat in Zandvoort een ander systeem van koppeling bestaat. Omstreeks zeven uur des avonds was het gevaar geweken. Staking van korenzichters. Men meldt aan Het Volk, dat te Anna-Paulowna de korenzichters het werk neergelegd hebben. Vijftig stakers en vyf en twintig werkgevers onderteekenden de overeen komst met den vakbond De staking in het landbouwbedrijf is algemeen. In een grooten stoet trekken de stakers door den polder, om eventueele werkwilligen te bewegen eveneens den arbeid te leggen en zoodoende alle werk gevers te dwingen, het contract met den vakbond te onderteekenen. Klinkende huwelijksformaliteiten. Uit Hoboken (in België) wordt aan de Volksgazet bericht Zaterdag deed zich het volgend ver makelijk gevalletje voor in de trouw zaal van het gemeentehuis. De dienstdoende burgemeester, had drie jonge paartjes in den echt te ver binden. Toen hy de gebruikelijke vraag stelde aan het voorste jonge paar, of hy haar tot wettelijke huisvrouw en £y hem tot echtgenoot wilde, Jion de bruid haar ontroering niet langer bedwingen en barstte in tranen uiteen voorbeeld dat onmiddellijk dóór den bruidegom werd gevolgd. De tijdelijke burgemeester, aan derge lijke uitbarstingen niet gewoon zynde, was wel zoo goed te wachten tot de stortvloed over was om zijn vraag te herhalen, doch het was enkel nadat de bruidegom zijn aanstaande in de armen genomen én met klinkende liefdesbe tuigingen tot bedaren gebracht, dat hy een bevestigend antwoord kreeg en zyn edel werk kon voortzetten. Maar toen hy nu dezelfde vraag stelde aan het volgend paartje, dachten dezen niet beter dan dat het zoenen tot de plechtigheid behoorde en volgden het hun gegeven voorbeeld, voor aleer het jawoord uit te spreken. Aan het derde paar had hy nu goed te zeggen, dat hy een antwoord, zonder meer, op de wette lijke vraag verlangde, om in regel te- zijner was niets aan te doen. Ook dezen wilden toonen, ia hun wederzijdsche genegenheid geen zier by; han voorgangers ten achter te staan en speelden met onvergelijkelijk vuur, 't derde bedrijf van 't liefdesblijspel. Schoonmoederszoöals men weet weenen geregeld, wanneer zy afstand doen van zoon of dochter. Maar by deze gelegenheid stortte zelfs de strenge1 ambtenaar van den burgerlijken stand tranenvan het lachen. In de modder j/estikt. _Op de Loos- een jonge man van 24 jaar uit Eind hoven, te diep gedoken en in de modder gestikt. Na 2 uur dreggen werd het lyk van den ongelukkige opgehaald. Inbrekers. In den nacht van 2 op 3 Augustus is by de reeds bejaarde menschen Trip te Buinermoeras (gem. Borger), door twee personen ingebroken. Terwy'l een hunner de beide oudjes met een revolver te bed in bedwang hield, snuffelde de andere alles af Een bedrag van ongeveer f 1000 werd meegenomen. Van de daders geen spoor. Januari 1832 oVe. leed. Het was deze, die in Februari 1811 een groote hoeveelheid charters uit het stedelijk archief voor scheurpapier had gekocht, maar die toch later aan de Stad heeft teruggegeven. In 1809 Vindt men vermeld, dat de Is raëlietische Gemeente 25 zielen telde. Daarna moet ze wel aangegroeid zijn aangezien in 1825 een eigen kerkgebouw of synagoge kon gebouwd worden. Trou wens was reeds bij beschikking van 8 Januari 1817 van den Commissaris-Gene raal, provisional belast met de zaken der Hervormde en andere eeredienstn, Voor de ring-synagoge alhier (behoorende onder het ressort Middelburg) een kerk bestuur aangesteld, bestaande uit Zadok Levi van Oss als „opzigter", Aron Lè- Vinson (med. Doctor) a's „penningmees ter", en Izaak Wissels te Nieuwerkerk als „ouderling". De synagoge werd geboiiwd in de Meelstraat, ter plaatse van een aange kocht en afgebroken huis, waar de tim merman Jacob Van der Klokke had ge woond, en daarnaast, waar eene hout- loods stond, werden nog een paar wo ninkjes gesticht, zooals ze er nu zich nog bëVinden. K Genoemde houtloods had geheel of ge deeltelijk gestaan op grond, behoorende tot het kerkhof der Sint-L'eVens Monster- kerk en daarom was en is nog steeds aan de Hei vormde Gemeente door de Israëlietische eene zekere som jaarlijks als erfpacht verschuldigd. Laatstgenoem de was tot de Voldoening daarvan eerst weigerachtig geweest, maar bij eene akte van het jaar 18£7 heeft ze hare verplich ting erkend, zoodat het bedrag nog ge regeld betaald 'wordt. Toen de synagoge voltboid was, werd zij Voor hare bestemming op Vrijdag 2 September 1825 plechtig ingewijd. Van de. feestzangen en toespraken is een pro gramma in het Hebreeuwsch en Neder- landsch gedrukt. H'et verslag der inwij ding, opgenomen in de Zierikzeesohe Crt. van 6 September, No. 71, luidt als volgt: „Heden is de nieuw gebouwde Israëli tische Synagoge ingewijd, door den alom vermaarden heer S. H. Heilbron, voor zanger bij de Israëlitische gemeente te Dordrecht, met deszelfs assistenten, en hebben de Volgende plegtigheden plaats gehad. Ten half drie uren in den namid dag, werden de wetboeken met versierde koetsen, uit de oude Synagoge afgehaald, die ten huize was Van den heer Z. L^' van Oss, mahig-opzigter bij deze Ring-Syna- 1 goge, van daar tot aan het huis van den heer*A. H. Frenk, gekomen zijnde, wer den de wetboeken uit de koetsen in dat huis gebragt, totdat ieder die zich in het kerkgebouw bevond, behoorlijk had plaats genomen. Ten drie uren werden de Wetboeken met a le plegtigheid naar de nieuwe Synagoge afgehaald, toen wer den er gezangen, op dat feest toepasse lijk, gezongen; welke Vervaardigd zijn door den eerwaarden zeer geleerden heer J. A. Lehmans, oppertabijn bij de Neder- landsche Israëlitische Hoofd-Synagoge te 's-Gravenhage. Na den afloop dezer ge zangen, is door den heer E. Pino, voor zanger en onderwijzer bij .deze Israëliti- söhe gemeente, eene zeer gepaste rede- Voering in de Nederduitsche taal gehou den, en na het gebed Voor Z. M en des- zelfs Doorl'uchtig Huis en de Bestuur ders dezen Stad etö., werd de inwijding gesloten met eene toepasselijke dank zegging, door den heer S. L. van Oss Z.z.x scriba bij deze Ring-Synagoge. A les heeft plaats gehad in het bijzijn Van ver scheidene leden uit den Achtbaren Raad, Regtbank, Leeraren van verschi lende Godsdiensten en kerkelijke Collegiën. Een toevloed van aanschouWers, zoo van deze Stad als elders, hebben dit plegtig feest bijgewoond. Eindelijk werd het gewone sabbath-gebe^ door voornoemden heer Heilbron met alle mogelijke plegtigheid Verrigt. Den 3den (September) bij het gewone gebed, werd door voornoem den heer E: Pino, weder eene toepasse lijke redevoering in de Hoogduitsche taal gehouden, en eindelijk bij het eindigen der sabbath, dit zoo gedenkwaardig feest gesloten". 1 Op 3 September 1875 is het vijftigjarig bestaan der synagoge plechtig herdacht in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en zijn bij die gelegenheid belangrijke geschenken voor den eeiedienst verkre gen. Ruim zestig jaren was deze synagoge in gebruik geweest, toen de noodzake lijkheid bleek eene nieuwe te bouwen. De daarvoor benoodigde gelden waren dqor giften Van velerlei zijden bijeénge- Bracht en tót bevordering van dit doel heeft de toenmalige burgemeester van Zierikzee, Mr, J. P. N. Ermerins zich Zeer Verdienstelijk gemaakt, waarom hem van wege het Israëlietisch Kerkbestuur een fraai geschenk in zilVer is vereerd. Op 11 Mei 1888 (1 Siwan 5648) had de eerste steenlegging plaats door; Abraham Salomon Frenk, oud 5 jaar, en op Vrij dag 24 Augustus 1888 (17 Eloel 5648), des namiddags te vier ure, werd de herniéuw- de synagoge met de daarbij behoorende gebeden en ceremoniën plechtig ingewijd, gelijk uit het daarvan bestaande program ma uitvoerig blijkt. De inwijdingsrede werd uitgesproken door den heer H. M. Van Beent, Israëlietisch godsdienstleeraar en voorlezer te Middelburg, die tot tekst had: ,,lk bón verhetigd naar- het huis des Heeren te gaan". Door'hem werden de aanwezige autoriteiten, den burge meester, architect en aannemer toege sproken en dank betuigd, terwijll de "fun- geerénde voorlezer der gemeente,- de heer B. S. Van Kloeten, ook een korfe toe spraak hield met gebeden en dankbetui gingen. De aldus nieuw gebouwde en ingewijde synagoge bevat in het beneden deel van den Voorgevel een hardsteen met dit in schrift: De eerste steen gelegd door Abr. Sal. Frenk, oud 5 jaar. Het Kerkbestuur N. A. Frenk, 'Voorzitter,' A. I. FImuiI^ penningm., B. S. V. Kloeten, Secret. 1888. 1 Siwan 5648. Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden, dat bij die inwijding ook tegenwoordig was iemand, die in 1825 de inwijding der Vorige synagoge had bij gewoond, n.l. de 84-jarige heer J. W. Vorstheuvel Labrand. Dit nieuwe gebouw nu zal, na Ö3sjarig gebruik, Verlaten worden en met de bei de naastst^ande woninkjes onder den ha mer komen. Laat ons hopen, dat het Kerkgebouw nog eene goede bestemming zal Verkrijgen bijv. als vergaderplaats, leeszaal GA f plaats voor wetenschappe lijke bijeenkomsten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 2