Zierikzeesclie Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorende by de Tan Vrijdag 10 Juni 1921, no. 10632. De zaak-Bessarabo. Iii de zaak Bessarabo in Frank rijk is een verrassende wending ge komen. Men weet, dat mevrouw Bes- saralxi en haar dochter in «arrest zijn 'gesteld onder liescliuktiginig dien heer Bessarabo vermoord en 'het lijk in een koffer naar Nancy ge zonden te hebben. Inmiddels kwamen aan den rech ter van instructie geruchten ter loorc, volgens welke de eerste echtgenoot Van mevrouw Bessarabo, die in 1912 in Parijs zich zelf van het leven be roofd zou hebben, niet door eigen 'hand om hel leven gekomen zou zijn, maar dat zijn vrouw daarbij lie trokken zou zijh geweest. In zijn testament liet hij nielsi 11a aan zijn vrouw. Uit brieven van den eersten echtgenoot aan mevr. Bessarabo, den heer Jacques, blijkt, dal hij in zeer slechte verstandhouding met haar leefde en bevreesd was, door haar vermoord te zullen worden. De rechter van instructie, Bonin, neemt 'thans aan, dat tie vrouw zoo wel haar tweeden als haar eersten man vermoord heeft en diens tes tament heeft vervalschl. Bonin heeft last gegeven, dat liet lichaam van •Jacques zal worden opgegraven. Een stierengevecht met een bloedig einde. Een stierengevecht, dat ter eere van een plaatselijke persvereeniging te Ciudad Real in Spanje werd ge geven, heeft een ongebruikelijk ein de gehad. Zes stieren werden ,in de arena gelaten met drie matadors te genover hen om ze te bevechten. De eerste stier versloeg twee matadors. De een ontving een wond van vijr duim diep, de tweede werd op 1de 'horens genomen, in de lucht gewor pen en kwam! op zijn hoofd terecht. iDe derde matador dlooidjde dezen stier, alsook de vier volgende stie ren, doch de laatste stier versldieg hem op zijn beurt. Aangezien er (thans geen matador meer over was om dit dier te ljekam'pen, bleef de 'stier meester van de arena. Drie der picadores werden eveneens gewond. De ramp in Colorado. De berichten die uit Pueblo in den staat Colorado blijven binnen- komlen, wijzen er op. dat de ellende 'daar nog lang nitft geleden is. E11 zoo is het ook met vele andere stre ken in het geteisterde gebied. De Arkansas blijft stijgen, de Pueblo stroomt met donderend geweld door de slraten van Pueblo. Steeds meer straten worden door liet water over stroomd, steeds grooter worden idle verwoestingen die het builen de per ken getreden element aanricht. De lijkenhuizen zijn vol van de op ba ren uitgestrekte dooden, rij aan rij geplaatst om de herkenning door familieleden of bekenden gemakke lijk te maken. De ziekenhuizen heb ben reeds lang tekort aan plaats ruimte door de invasie van zieken in de afgelaopen drie etmalen. Noodhospitalen worden opgericht om de ernstigste onder de lijders, die geen plaats in de ziekeninrich- tingien gevonden hebben, te kunnen verzorgen. Honderden personen zijn lijdende aan diphteritis of longont steking. Overal drijven cadaviers van verdronken vee en huisdieren of hebben deze zich in hoeken vast gehecht. Men is bevreesd voor het [uitbreken van pest, daar aan een opruiming van de rottende cada vers voor loo pig nogi niet te denken valt. Talrijke personen worden nog ver mist, reeds mieer dan honderd lij ken zijn gevonden. Het Roode Kruis werkt met voorbeeldelooze krachts inspanning om' dak- en haveloozen hulp te verleenen, 0111 de menschen die zich nog in 'huizen bevinden, doch door het hooge water daar niet uit kunnen, te redden. Roode Kruissoldaten doorzochten in Pue blo een huis en vonden daar in een kamer een vrouw, die tot aan de schouders in liet water stond. Bo ven haar hoofd hield zij met uit gestrekte armen een kind vast, in iwelkc moeilijke positie zij al ver scheidene uren gestaan had. De- soldaten brachten de moeder en 'haar kind naar een nood-ziekien- huis, waar de geneesliBeren hoop koesterden, dat beiden hel er zonder nadeelige gevolgen zullen afbrengen. Twee treinen zijh door de kracht van het water omvergeworpen en hebben zich half in 'het slijk [ge boord. 29 passagiers worden ver mist. De schade wordt op heL oogen- blik top meer dan drie millioen pond geschat. BINNENLAND. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag1 7 Juni. De heer Schaper krijgt verlof tot een interpellatie over den woning bouw. Deze interpellatie zal op een nader te bepalien dag worden be handeld. De motie-v,a 11 der Waer- den om de oude aandeelcn niet te doen vertegenwoordigen in den raad van commissarissen der [spoorweg maatschappijen, wordt verworpen met 48 tegen <23 St.; de(mlotie-van der Wacrden om in dien raad op te nemen vertegenwoordigers v,an per- soneel, handel en nijverheid en ver keer wordt verworpen met 39 Legen 33 si. Het ontwerp betreffende de spcorwego veneenkomslen word 1 aangenomen z.h.s. Het onlwerp-Ketelaar inzake ver goeding overeenkomende met pen- sioenstorling aan g'epensionmeerden en op wachtgeld ges telden, wordt aangenicmen z.h.s. Het ontwerp lol verdubbeling der belasting' op gouden en zilveren wer ken, wordl z.h.s. aangenomen. De heer Feenstra vraagt verlof lol een interpellatie over de onkostcn- berekening der Zuiderzeewerken. Op dit verzoek zal worden lre- slist. Z.h.s wordt goedgekeurd het pro toko l betreffende het statuut van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie. Aan de orde is de supple to ire Ma- rinebe,groot ing (4i/2 millioen). De heer Hug'en'holtz klaagt over aantasting' van hel budgetrecht der Kamer door uitgaven die rents gedaan zijn. De lieer A. P. Staalman wijst op de geldverspilling bij de marine. De heer Oud zal tegenstemmen wegens de aantasting van hel bud getrecht. De heer Van der Voort van Zijp dient voor de kommissie van 'rap porteurs een motie in, vragende om onderzoek naar de mogelijkheid van bezuiniging ten aanzien van de sa menstelling der vliegdiensten van le ger en vloot; van de opheffing 11 spi ranten school te Dordrecht en de vip- leiding lot gymnastiekleeraar voor leger en vloot. De Minister heeft tegen de motie gieen bezwaar. Daarop wordt zij z. h.s. aangenomen. De. heer Do Kanter dient een mo tie in, waarin gevraagd wordt voor een voldoend aantal moderne loods- vaartuigen op de Wielingen. Spr. wijst er op dat wij thans niet met België kunnen concurreeren. De minister wil afwachten wal het pas gestationeerde nieuwe vaar tuig zal uitwerken. De heer Troelslra is het met den Minister eens. Hij wil de beslissing over de motie uitstellen. Ook met hel oolgop de mogelijkheid van her vatting der onderhandelingen met België. De voorzitter stelt dat voor, waar na hiertoe z.h.s. wordt lie sloten. Het ontwerp wordt aangenomen met 44 tegen 22 stemmen. Z.h.s. werden aangenomen de be palingen omtrent handelsnaam, aan vulling van de algemeeue regels om trent waterstaatsbestuur, pensioen regeling voor weduwen van vóór 1 Januari 1908 ontslagen bijzondere onderwijzers. De mOtie-Gerhard betredende pensionneering van weduwen van leeraren van gymnasia en middel bare scholen wordt door minister De Vries ontraden. De stemming hierover wordt uitgesteld tot Don derdag. Zitting van Woensdag 8 Juni. De heer Teenstra krijgt verlof op een nader te bepalen dag Le inter- pelleeren over de kostenberekening der Zuiderzeewerken. Aan de orde is de nieuwe rege ling van cte dienstplicht. I>e heer Drion kan zich vereenigen met den eersten oefentijd, als maar intens wordt geoefend. Ook de vooroefe ning juicht hiji toe. Het contingent moet Vooral door scherpe keuring het aantal voor den dienst in aan merking komende lotelingfen, zoo dicht mogelijk nabij komen. Ver vanging van beroepsofficieren door reserve-officieren acht spr. goed. Hij dient een motie in, vragende liet geld vooral' te bes leden laan de le vende strijdkrachten en zooveel mo gelijk te bezuinigen op het vesting- stelsel. De heer Van Zadelhof erkent liet belang van de nationale onafhan kelijkheid. Dodi deze moet niet worden gewaarborgd door nutteloos niilitaiismie, maar door de interna tionale arbeidersbeweging en ook door den Volkenbond. De regeer ing begrijpt evenwel de strooming Ide.s tijds niet. De 'heer Deckers is voor ontwa pening, doch alleen als ze interna tionaal is. Intusschen is een slreviei; naar de grootst mogelijke bezuini ging niet uitgesloten. Daarom juicht spr. het ontwerp toe dat vereen voudiging brengt, vooral door vrij willige vooroefening die spr zooveel mlogelijk lie vorder cl wil zien. De 'heer De Muralt kan zich met het ontwerp vereenigen. De voor gestelde regeling is de minst kwade welke spr. niog beeft gezien. De heer Van Veten verklaart, dat de christ-hisforischen een leger van 64.000 ïn'an te klein achten. Zij wil len het verschil tusschen kern léger en reservetroepen opheffen en (alle dienstplichtigen 5 {maanden oefenen IWordt hier niet aan voldaan, dan zullen zij overwegen hoe ze hun stem zullen uitbrengen. De 'heer K. ter Laan betoogt dat het militarisme in de Kamer de overhand beeft gekregen. Hij' komt op tegen de behandeling van een ontwerp zonder dat de kosten be kend zijn. De dienstplicht. Naar de Nieuwe Gt. verneemt, wiorden tusschen enkele Kamergroe- pen «onderhandelingen gevoerd over een compromis in dien zin, dat de verdeel ing in kern- en reservclme- pen vervalt en de diensttijd op 5 maanden wordt bepaald. NOORDGOUWE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 7 Juni. Voorzitter de bur gemeester Afwezig de heeren Van Dorset en Van der Werve. De no tulen van de twee voriyfc vergade ringen worden goedgekeurd. Voor lezing of mededeelinigi werd gedaan van: le. Procesverbaal der kasop name. I11 kas was 1' 2764,25 en alle posten van inkomsten en uilgaven waren hl orde; 2e. ;L Koninklijke goedkeuring! van dé slaarissien van burgemeester, secretaris, amb. v. d. burgerl. stand en wethouders, res pectievelijk op f 1700, f 1100, i' 305 en f 60, 3. dat Gedep. Stalen hel beroep van den heer L. de Vlie ger Legen dien's aanslag in den II. O. ongegrond hadden verklaard; 4e. Verslag van den toestand der «ge meente over 1920. Hierbij werd op gemerkt, dat 't in dal jk»r nairge- legde riictol reeds verstopt is. Be langhebbenden zullen er op gewe zen worden de zinkputten van lijd tot tijd te reinigen; 5e. Rekening st raa l weg Z ierikzee—B ro u wfersh a- ven. Daar niet alle aanliggende ge meenten en polders met de door de Commissie voorgestelde nieuwp financieele regeling meegaan, zij dit jaar weinig aan tien straatweg kunnen gedaan worden. De Com missie zat „nu roeien met de rit men, die zij heelt'; 6e. een schrij ven van hel waterleiding-comité, waaruit bleek, dat geen zekerheid kan gegeven worden, dat 't buizen net ook door den Ilaneweg en den Kloosterweg zal loopen. Hoewel de raad dat bejammerde, besloot hij toch tot de N.V. toe le treden; 7e. een verzoek van de vereeniging tol bevordering van verkrijging van on roerend goed voor landarbeiders om een voorschot van f 3266,10, noiodig voor den aankoop van huis en erl' voor A. van den Houten le Duivendijke. Dit verzoek werd toe gewezen en de eventueele boete be doeld in de Lanüarbeiderswet werd bepaald op 1 500 8e. verslag, re kening en verantwoording v'an de gezondheidscommissie. Een en an der was den leden ter inzage rond gezonden en gaf geen aanleiding tot eenige opmerking. Vastgesteld werden de navolgen de verordeningenop de keu ring van waren, volgens de Wa renwet; b\ op 't archief en c. op 't vervolgonderwijs. Voorts besloot de raad een -ouder-com missie in le stellen, die bestaan zal uit 3 leden, ouders van schoolgaande Kinderen. Tot leden van de schoolcommissie werden benoemd de heeren J. Vij verberg, E. van Meer en J. van der Werff. Aan de regeering zal uitstel gevraagd worden voor 't geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning... Na eenige wijzigingen .aan gebracht te hebben in de Begroo ting van 1920 en 1921 werd behan deld een verzoek van C. de Blon de, die zijn beloon ing van I 25 voor 'l ophalen van straatvuil in de kom der gemeente wenscht gebracht le zien op f 75. De belooning werd op' f 50 bepaald en zal hij het vuil indelen brengen bij hen, die 't op den mestput willen hebben, doch 't in geen geval ergens op den ge meentegrond mag neerwerpen. Op voorstel van den voorzitter werd de maximum-snelheid voor motorrij tuigen bepaald op 20 K.M. per uur, waarbij de verw,achting werd [uit gesproken dat de bestuurders (dier rijtuigen zich aan die snelheid, ge- wcnschl door de pas op dit eiland opgerichte auto-club zullen houden. Met 3 tegen 2 stemmen werd ten slotte nog besloten de goede keien, die fop 't dorj) liggen te bewaren en de minder bruikbare te verkro pen. Om 't vergevorderd uur werd de vaststelling van dén H.O. Lot de volgende vergadering, d/e Dins'dlaig a.s. zal plaats hebben, uitgesteld. Hierna sluiting. Geslaagd voor technisch «amb tenaar bij 's Rijks Waterstaat, de heer K. M. Vink, van 'hier. OUD-VOSSEJMEER. Openbare Raads vergadering, gehouden op Dinsdag 7 Juni j.l. Voorzitter de burgemeester. Aanwe zig alle leden. Na opening der vergade ring worden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. Goedgekeurd is 't besluit tot onderhandsche verhuring van tuingrond aan den heer Van den Ende, terwijl mededeeling geschiedt, dat de jaarwedden van den ambtenaar van den burgerlijken stand, burgemeester, secre tarissen en de wethouders door de Kroon zijn goedgekeurd. De stukken worden zonder discussie voor kennisgeving aan genomen. Hierop wordt een wijziging ge bracht in het reglement van het Wee- zen-Armbestuur nopens het toezicht op uitbestede kinderen. Zonder discussie wordt een verordening op 't gebruik en bewaring van het archief vastgesteld, ter wijl' de secretaris wordt aangewezen voor het bewaren en in orde houden van dat archief. Voorlezing geschiedt van een brief, houdende verzoek om toekenning van subsidie voor de politie-school te Hilversum. De voorzitter deelt mede, dat hij voor de toekenning van een subsidie is, doch dat de wethouders er tegen waren, zoodat namens B. en W. moet voorgesteld worden niet tot toekenning te besluiten. Conform wordt besloten. Aan de orde is het voorstel om Fransch en Wiskunde van het leerplan te schrap pen. De heer Den Engelsman acht wis kunde voor toekomstige vakmenschen be langrijker dan Fransch; hij begrijpt, dat er (tegen de schrapping weinig te doen is, doch blijft het betreuren. De voorz. zegt, dat wiskunde nog wel tot zijn recht zal komen op de school; onderwijs in de Fransche taal mag alleen gegeven worden voor het zevende leerjaar, en ét^i jaar onderwijs is niets; voor toela ting op een H. B. School heeft men dit vak bovendien niet meer noodig. De lieer Vermet ziet het toch noode verdwijnen. Na eenige discussie wordt tot schrapping besloten. De voorzitter deelt mede, dat een plan tot «lectrificatie van de ge meente is ingekomen; dit plan met uiteen zettingen zal bij de leden circuleeren, ieder kan dan een en ander onderzoe ken en zelfstandig nagaan. Hij vertrouwt, dat de heeren ieder voor zich een ern stig onderzoek zullen instellen; in een volgende vergadering kunnen ze dan me- dedeelen, wat ze voor 't plan gevoelen, is 't gunstig, dan zal een deskundige komen ter toelichting. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. ST.-]MAARTENSDIJK. Tot geagreërde ten kantore van den Rijks-ontvangér al hier, is benoemd de heer J. van Nieuwen- huijze, ambt. ter secretarie. Bij de onlangs gehouden examens voor adjunct-commies bij de Rijks Dir. Belastingen slaagde o. a. de heer P. )M. Boogerd, geboortig van hier. RECHTZAKEN. THOLEN, 6 Juni. Door het kantonge recht alhier zijn heden veroordeeld we gens verwekken van rumoer of buren gerucht: C. L. v. T., J. C. v. di. W., D. v. A„ C. v. A., P. A.« H. K,9 H A. K., P. S., allen te Scherpenisse, ieder f S p. of 3 d. h. voor ieder hunner. Kippen laten loopen op, een anders erf: A. iM'. v. O., St.-Philipslanct, f 2 b. of 2 d. h. Loopen over bezaaiden grond: Mj. C. B. Scherpenisse, f3 b. of 3 d. h.; I. J, St.-{M/dijk, f2 b. of 2 d. h.; C. G., St.- M 'dijk, f 2 b. of 1 w. t.s. Overtreding politie-verordening: J. B., A. d. G., W. W., (M- L- v- z> allen te St.-M.'dijk en J. J. S. te Tholen, ieder f 1 b. of 1 d. h. voor ieder hunner. 1°. Overtreding poli tie-verordening; 2°. opgeven van een val- schen naam: J. (M. K„ Stavenisse, f 1 b. 6P 1 hv. tj.s. en f 10 b. of 1 w. t.s.; D. E)., St.-Philipsland, f 2 t>. of 2 d h. Over treding der Paardenwet: J. H., Tholen, f 10' b. of 10 d. h. Jachtovertreding: G. C. G. en C. G. G. en J. C. S., allen te St.-Annaland, ieder 2 m. voorw. t.s., met een proeftijd van 2 j.; A. L., Poortvliet, f! 2 b. of 2 <i. h., met verbeurdverklaring van de opbrengst van den haas; C. A. v. T., Oud-Vossemeer, f 5 b. of 5 d. h., met bevel tot uitlevering van het niet inbeslaggenomen geweer of te betalen f 25 s. 10 d. h. Overtreding binnen- scheepvaartwet: P. S., Amsterdam, f 100 b. of 20 d. h. Overtreding der leerplicht- Wet: J. W, en H. d. K., beiden te St.- Philipsland', ieder f2 b. of 2 d. h B. d. W'. te St.-Annaland, f0,50 b. of 1 d. h. Overtreding der motor- en rijwielwet: Z. v. Z„ St.-Annaland, (M- G-i St.-M).'dijkt iM. A. G., St.-Philipsland, G. P. en D. C. D., beiden te St.-jM'dijk, C. K., A.-J.- Polder, H. j. G„ St.-Philipsland, J. iM.. Rilland-Bath, A. [M., Scherpenisse, ieder f 2 b. of. 2 d. h. voor ieder hunner; J. A. JvL G., Oud-Vossemeer, f10 b. of 10 d. h.; D. E., A.-^.-Polder, f 10 b. of 10 <L h. en f 50 schadevergoeding aan de civiele partij. ONDERWIJS. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het 2e natuurkundig examen genees kunde o. a. de hjeer S. Waardenburg van Bruinisse. Terlof voor een ploizierrcisje. Aan een onderwijzeres bij 't openbaar onderwijs in een Friesche gemeente is, volgens het >Hbl., drie maanden verlof verleend voor het maken van een ple zierreisje naar Amerika. Achterstallig loon. Het hoofd der openbare school te Rijnzaterwoude ontving, volgens de Ned., sinds Januari geen salaris en heeft zich daarom tot den (Minister van Onderwijs gewend. Het gemeentebest. van Opsterland heeft behandeld het verzoek van den landbouwer F. Havinga te Bakkeveen, (die gevraagd heeft om de kosten van ver voer per rijtuig van zijn kinderen naar de Geref. School te Wijnjeterp, gedu rende de wintermaanden, ingevolge de Lager Onderwijswet voor rekening der gemeente te nemen. Het dagelijksch be stuur deelde mede, een nieuw: onderzoek fe hebben ingesteld, waarbij bleek, dat meerdere ingezetenen vergoeding van reiskosten zullen vragen, waardoor de gemeente voor groote kosten zal komen te staap. Het heeft daarom voorgesteld een uit spraak in hoogste instantie uit te lokken, welk voorstel door den raad werd aan genomen. LANDBOUW EN VEETEELT. OUD-VOSSEMEER. Vanwege den Bond v,an Paardenfokkers in hel eiland Tholen werd Woensdag j.l. alhier keuring gehouden van veu- leiLs en eenjarige merrieveulens1. Nette, van J. Wisse, Anna J,acpba- pclder; 2. Elza, J. Brooijimans, St.- Annaland; 3. Minerva, W. J. van Engelen, Oud-Vossemeer; 4. veulen van M. J. Stoutjesdijk, Tholen; 5. Liza, Van Engelen voorn.; 6. Alma, J. A. Stols, St.-Phil'ipsland; 7. Mir- za, A. C. de Wit, Oud-Vossenieer 8. veulen van J. J. No om, St,-Maar tensdijk. Er waren 19 inschrijvingen hengstveulens: 1. veulien van J. van Gorsel, Tholen; 2. Barras, Antli. L. H age te St.-Maartensdijk; 3. Emian, Brooijmans voorn.; 4. veulen van Stoutjesdijk, voorn.; 5. veulen v:up M. Goiorden, Tholen; 6. veulen van Stoutjesdijk, voorn.; 7. Jupiter, G. J. de Wilde, St.-Maartensdijk8. L. J. van Nieuwenhuijzen le St.-Phi lipsland; 9. J. A. Heestermans, Oud- Vossemeer; 6. Herta, Van Engelen voiorn. Er waren 17 inschrijvingen: Hengsten van een jaar: 1. Fils de Moustiquaire, E. J. Kosten te Tho len; 2. Musketier, Van Nieuwenhuij zen, voorn.; 3. Albert, Ilage, voorn. 4. Arthur, Ilage, voorn.; 5. Komiek, P. v. d. Riet, Oud-Vossemeer, VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een opzienbarende a rresta- t i e. (Maandagmiddag zijn op last van den officier vari justitie te Haarlem, in Amsterdam aangehouden J. B. G. S., 31 jaar, en( ijM- v. d. B„ 36 jaar, beiden com missionairs in effecten en leden van de firma (M- v. d. B. en S. te Haarlem. Zij worden verdacht van verduistering van een groot bedrag (eenige honderd-duizen den guldens) aan geld en effecten en koopmansgoederen ten nadeele van ver schillende families, die het geld en de effecten aan de firma v. d. B. en S. had den toevertrouwd. De verdachten zijn in het Huis van Bewaring te Haarlem op gestoten. o-' A Jeugdige avonturiers. Te Utrecht werden door de politie aange houden drie minderjarige jongens: een van 19 en twee van 15 jaar, hier woon achtig. De jongens verklaarden op een desbetreffende vraag, dat zij voornemens Waren de reis naar Zuid-Afrika te aan vaarden. '■jj De jeugdige avonturiers waren vol ledig uitgerust; o. a. waren zij voorzien van boksijzers, een flobertpistool, enz. Een der heeren had een kapitaaltje bij zich. Zij hebben Zuid-Afrika echter tot nog toe niet gezien, maar werden door de politie naar hun ouders teruggebracht. Door een hond gered. Te Lei- cester (Eng.) heeft een kleine terrier een geheele familie van den dood gered. De eigenaar van het diertje werd n.l. vroeg in den morgen wakker, omdat de hond voor de kamerdeur stond te blaffen. Tweemaal joeg hij het dier weer naar beneden, doch steeds kwam het terug. Toen! hij, in woede ontstoken, voor de derde maal opstond om den keffer weg te( jagen, rook hij in den gang een brand lucht. iMet groote moeite wisten man en vrouw hun zes kinderen nog in veilig heid te brengen. Een kanon gestolen. Aan de grens te N.-Schans wordt bijzonder gelet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5