Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD behoorende bjj de yan Vrydag 3 Juni 1921, no. 10629. "buitenland. Dood gewaand. Een bewoonster van Dublin zoo Verhaalt de correspondent van de Times aldaar had vernomen, dat haar man bij de brandstichting van het douane kantoor door een bajonetsteek was ge dood. Zij ging naar het ziekenhuis, iden tificeerde een der lijken, daar aanwezig, als haar man, maakte toebereidselen voor de begrafenis en kocht rouwkleeren. Een dezer dagen echter kreeg zij een brief Van haar man uit de gevangenis, waarin hij omi een pijp en tabak vroeg. Zij ging naar de gevangenis, doch kon geen toe gang krijgen. Zij gaf den cipier een vel schrijfpapier met het verzoek aan den gevangene te vragen daarop (de namen van haar kinderen te schrijven. De cipier ktwara met de juiste namen terug en toen wist zij, dat haar man' leefde. Later kreeg zij vergunning haar man in de gevange nis te bezoeken. Negers en blanken. Te Oklahoma (Amerika) is een neger gedood en twee of drie zijn gewond, bij .een botsing tusschen gewapende blan ken en zwarten, die het gevolg was van de arrestatie van een neger, die beschul digd was van het beleedigen van een blank meisje. Even vóór middernacht trokken blanken in grooten getale naar de negerwijk in de stad. De gouverneur gelastte de troepen, de politie bij te staan bij het dempen van de onlusten. Tegen den morgen reden 70 auto's met gewapende blanken om de negerwijk heen, terwijl een half dozijn vliegtuigen erboven vloog. Een troep met geweren gewapende blanken schoot op de negers ien hun huizen; de negers schoten ver woed terug. Volgens het laatste bericht Zijn er 75 dooden. tairieven voor de verbindingen via Hoek van Holland en Vlissingen. De heer De Muralt dringt aan op spoed met de havenverbetering te Vlis singen en op een onderzoek dóór de kleine commissie, i Ook de heereni Dresselhuijs, Heems kerk, Brautegam en Bongaerts komen op voor „De Zeeland". j De heer (Marchant ondersteunt even- eens de motie-Van Beresteijn. De minister dupliceert. Hij is bereid te overwegen in hoeverre aan de wen- 1 schen in de motie vervat, kan worden voldaan. Het instellen van een commis- I sie moet nader worden overwogen. !De motie wordt z. h. s. aangenomen. Aan de orde is de interpellatie-Duijs betreffende de verhoudingen in 't college - van B. en W. te Wormerveer in verband met den woningbouw in die gemeente, f ,Spr. vraagt of door de verhouding in het dagelijksch bestuur de gang van de bestuurszaken wordt belemmerd of de Regeering daartegen maatregelen treft, waarom de bouw der woningen van „De Arbeid" onderbroken is, of huiszoeking is gedaan bij bestuurders van „De Ar- j beid"; of de Minister van Justitie dat te Stavenisse, tot f 5 b., s. 5 d. h., We gens eenvoudige beleediging, aangedaan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Eisch f5 b. C. D. Dz., 39 j., schipper, wonende te Stavenisse, tot 3 W. gev.str., wegens een voudige beleediging aangedaan aan een ambtenaar, gedurende de rechtmatige uit oefening zijner bediening. Eisch 2 m. Als raadsman was opgetreden mr. Wichers, advocaat te Rotterdam. Vrijgesproken: W. den B., wed. van M. B., 65 j., landbouwster, wonende te „Wanneer ik dit allés bedenk, zou „ik kunnen zeggen mei den Italif- „aanschen dichter, waar hij een zij. „lier figuren in een o ogenblik van „intens geluk doet uitroepen „Arresta ti, hora felioe (d.i. Blijf,/ „o gelukkig uur 1) Naar mijn schat ting is er geen beroep, waarin „men zulke zeldzame voorrechten „kan genieten, noch ernstiger ver antwoordelijkheid kan 'dragen „Zware verantwoordelijkheid, zeide BINNENLAND. Laiidarbehlerswet. pij Kon. besluit van 23 Mei is toege laten als uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed doör landarbeiders werkzaam; de vereeniging genaamd: Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door (landarbeiders, gevestigd te St.-Annaland, kring de gemeente St.-Annaland, iiad-je-me-maar af. C. de Gelder heeft bedankt voor zijn verkiezing tot lid van den gemeenteraad en daarmee heeft deze onaangename epi sode het beste einde genomen. Voor de gemeente Amsterdam, die nu niet opge scheept zit met een ongewenschten ver tegenwoordiger in haar raadszaal. Voor de regeering, die nu minder behoeft .te treuren, wanneer haar zoo slecht ont vangen Had-je-me-maar-ontwerpje mocht worden verworpen. En ook voor den betrókkene zelf. Deze ongelukkige is op den voorgrond geschoven op een wijze, die deze stuur- lo.oze natuurlijk niet kon verdragen; men heeft hem laten optreden bij voorstellin gen en het gepeupel heeft hem veelmeer dan vroeger tot een speelpop gemaakt. Dat is een vertooning geworden, waar- oyer zij, die haar op touw hebben gezet, zich diep te schamen hebben: ,De man, die, in de hechtenis ontnuch terd, blijkbaar heeft ingezien welk spel men met hem heeft gespeeld, kan nu tot Zijn betrekkelijke vergetelheid, in zoover een straatfiguur, wat hij wel blijven zal, vergeten kan worden, terugkeeren, Het is te hopen, dat men dergelijke sinistere grappen niet meer zal uithalen. Tweede Kamer. Zittiitg van Dinsdag 31 Mei. •Aan de orde is de interpellatie-Van Beresteijn over de dienstregeling van de spoorwegen, in het bizonder wat be treft de treinaansluiting op den mail dienst van de maatschappij „Zeeland' lnterpellant vraagt o. a. of de zomer dienstregeling voor een aantal plaatsen in Nederland de post veel later brengt dan volgens de winterdienstregeling 1920 hoe lang de reis Vlissingen—Berlijn en Vlissingen—Keulen vóór den oorlog en thans duurt; of 1de minister in het be lang van het verkeer van en naar de mailbooten van de „Zeeland" wijzigin gen aangebracht heeft in het ontwerp- zomerdienstregeling; of de reis via Vlis singen naar Engeland duurder gemaakt is; of het station Vlissingen is terugge bracht van station le naar 2e klasse; wat de minister voor verbetering der zom'dr dienstregeling zal doen; of de Belgische autoriteiten meer faciliteiten verleenen voor pasvisa aan reizigers naar Engeland. - ^Minister Kömg zegt, dat het laat aan komen van de Engelsche post is toe te schrijven aan de invoering van den zo mertijd in ons land; dat de regeering enkele verbeteringen in de verbinding met Vlissingen aanbracht en zal trach ten nog meer verbeteringen te verkrij gen. De grootere duurte is het gevolg van de prijsberekening naar den kilo meterafstand. Vlissingen is nog steeds station klasse la. Voor de pasvisa voor doorgaande reizigers worden steeds Kerkwerve in hooger beroep. Eisch vrij- ;k Inderdaad jk gejoof da[ dle spraak. Beklaagde Was door den kan- tonrechter wegens het niet voldoende zorgdragen voor het onschadelijk houden van een onder haar hoede staand gevaar lijk dier, veroordeeld tot f 20 b. en tot betaling aan de beleedigde partij A. E. B. van een schadevergoeding van f 20. Voor beklaagde was als raadsman op- getreden mr. J. A. C. van Heusde. J. K„ 1 33 j., koopman, wonende te St.-Maar- tensdijk, bij Verst., tot 1 m. gev.str., we- 5 gens verduistering. Eisch 2 m. ONDERWIJS. goedkeurt en of de regeering bereid is Aan no. 31 van de „School In de schade te vergoeden. dex an Exponent of tlie Cincinnati De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den indruk, dat de burgemeester i vrij uitgaat. Minister Aalberse deelt mede, dat de bouw onderbroken is, omdat een ge rechtelijk onderzoek noodzakelijk bleek bij het onderzoek naar de redelijkheid van het verzoek om de bouwsom te mogen overschrijden en dat de Minister woningen zal doen afbouwen zoodra het justitiëele onderzoek is afgeloopen. Minister Heemskerk betoogt, dat de justitie volkomen terecht optrad en dat voor schadevergoeding geen plaats is. De heer Bomans klaagt over tegen werking van de R.-K. BouwvereenigLng te Wormerveer door het socialisl'sche gemeentebestuur. Zitting Uw Woensdqg 1 Juni. Aan de prde is het ontwerp betreffen de de op wachtgeldstelling van den stem pelsnijder aan 's Rijks Jvlunt. De heer Ter Hall verklaart zich tegen t ontwerp, waarin hij een aanslag ziet op de aesthetische vorming van ons volk. School system", oiïs viaïi bevriende zijde toegezonden, bnlleenen wij het volgende, dat betrekking heeft op een oud-inwoner van Nieuw er kerk, den heer Max Braam. In de vergadering op 9 April '21 van de onderwij zersvereeniginjgj in Cincinnati waren zes leden aanwe zig, die tengevolge van het bereiken van de bij de wet gestelde leeftijds grens den dienst met pensioen gin gen verlaten. Onder deze behoorde ook de lieer M. Bra,am, hoofd van de Hughes high-scfhool, die tot zijn clubgeiiooten bij' deze gelegenheid een toespraak hield, waarin hij zijn merkwaardigen levensloop in liet kort beschreef. Enkele punten wil len wij daaruit aanhalen, om weer eens in het dicht le stellen, dat door volharding een jongmensch het ver kan brengen, al is dit dan in 't bizonder hel geval in Amieri „onderwijzers de li oogepriesters der „beschaving zijn. De vooruitgang der „beschaving hangt daarom af van „hel karakter, het inzicht en de Loe- wijding van deze mannen. Om een i „gelukkig, een mooi leven te leiden „denkt men dikwijls dat men een „groot man, een man Van groote „beroemdheid moet zijn. Zoo dacht „ik er ook over, tol ik las, w.at A1- „fred de Vigny een mooi leven „noemt, en ik zeg hel hem vol komen na. Hij vraagt: „Briestei qeu „e'esl une grande vie Dan ant woordt hij: „C'est uil rêve de jcu- nesse réalis'é a lage inhr. (Hel is „een op rijpen leeftijd ver wezen 1 ij k- „te droom der jeugd). Als ik dit „las, dacht ik aan mijn jeugd droom, geboren uit mijn wensch „om onderwijzer te worden. Toen zeide ik: „Een verwezenlijkte jeugd droom' inderdaad, dat. is liet. „Dat is alles Zulk een h'ooge opvatting van zijn taak is iets zeldzaams, 1 De heer Van Beresieyn acht in 't alge- I land der onbegrensde mo meen rijkskunstenaars niet gewenscht, gelijkheden. Hijs vertelt dan, dat liii doch meent, dat hier wellicht een uit- zjjn 12e jaar alleen gedurendV 9.nr>nppinor. had mnpt^r» wnrdan aanraakt l J. J 1 «f vier in don win levenslbop niet minder Van onge- letterden arbeiders jongen lot „'ma nager of the Huighes Ilighschiool,,' door eigen inspanning onder de moeilijkste omstandigheden van het leven Ik ontmoette hem een vijftien-tal jaren 'geleden, toen hij met zijn vrouw en twee dochters zijii ge boorteplaats kwam bezoeken. Hij zond mij isedert af en toe Ameri- kaansche schoolbladen en land bouwbladen, afbeeldingen van zijn school, grootsch en royaal' inge richt. Hij interesseerde aicli zeer de Philips Gloeilampenfabrieken te Eind hoven zijn circa 200 arbeiders ontslagen. Er zullen waarschijnlijk nog meerdere ontslagen worden, als de huidige slapte in de industrie aanhoudt. De nachtploe gen zijn reeds opgeheven. Water bij de thee. Een thee handelaar in een Friesche stad, waar groot gebrek aan drinkwater is, liet een wagon met leidingwater komen. Hij geeft nu bij elk ons thee een emmer water ca deau. En nu „regent" het klanten. Vogelnest in een brieven bus. Als een bizonderheid deelen wij mede, dat in een brievenbus in de buurt schap Woold bij' Winterswijk een kool mees heeft genesteld. Binnen enkele da gen zijn een 10-tal jonge meezen te wachten. Aanranding in een roei boot. De matroos S. liet zich met een böotje naar het s.s. „Loos" in de Maas haven te Rotterdam roeien. Toen hij zich midden op de rivier bevond gingen de roeiers hem te lijf en beroofden hem van zijn portefeuille met 12 pd. st., daarna wierpen zij hem overboord. Zwemmend wist de matroos den kant te bereiken en deed aangifte bij de politie. Gezonken. De stoomboot van Höó- gezand naar Sappemeer, van de Lem- mer-Groningen-Maatschappij, is op weg naar De Lemmer met passagiers en stuk goederen, vermoedelijk wegens het varen op een steen, in het Slotermeer gezonken. De passagiers en de bemanning werden gered. Aangeho uden. Op 31 Augustus 1919 iwerd in de Scheldestraat ta Vlis singen een jong meisje door een man zulk een met een mes aangevallen en zoo in het onderlijf verswond, dat zij aan de ge volgen qverleed. Nog meer andere jonge vrouwfen werden dien avond door een man lastig gevallen en aangerand, da da der wterd echter niet gevonden. Een der meisjes is thans in betrekking ta Rotter dam en ontmoette hier op straat een man, in wlien zij pertinent den dader van de aanranding herkende. De man, die een Vlissinger van geboorte is, werd op haar aanwijzing aangehouden en is naar Vlissingen overgebracht. De aange houdene ontkent de misdaad te hebben gepleegd en den bewusten dag te Vlis singen te zijn geweest. Malversaties. Onregelmatighe- voor botanie en maakte 's zomers pelsnijder voor de munt" zoo""goed"als ter school girrgl cn d.i-irna tot zij o j in zijn lange vacanties mooie reizen - - - 20e jaar h(et igeheele ja,ar door in 't .werk was en niets meer leerde. Hii niets te doen heeft. Het ontwerp wordt aangenomen met 60 tegen 3 $t. Aan de orde is 't ontwerp in zake deelneming in het kapitaal van de Bank voor Nederlandsche gemeenten werk was en niets meer leerde. Hij verrichtte gewonen veldarbeid. lil zijn twintigste jaar ging hij in inilii.- tairen dienst en werd in Mei 1875 den zijn ontdekt in het beheer van den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage. Deze 0 handelingen hebben de commissie van door de schoonste deelen van Ame- beheer aanleiding gegeven tot onmiddel- i.i 1.,-. .rnivti'nni. hii t,|.0110f ofhft/llrïï ll_ J /h.AntA.ii. mfli en de motie-Van den Tempel in zake de I daaruit .ontslagen Evenals zoovelen geldleeningen van den Staat aan de .ge- i 2ijnei-ia„(lgenooten trok lti.i hetzelfde zijner niuugvii'jouiii irox ut) tirticutic t jaar naar N.-Amerika en landde 12 Juni 1875 met het schip de Mara- tegen thon, kapitein1 Leach, der Ininan Li. meenten. De heer De Kanter juicht toe. De heer De Wilde komt op de meening, dat de gemeenten den slech- 1 ne, te Boston Daar zegt hij, werd ten financiëelen toestand aan zich zelf hij ten tweeden male geboren, tol een zouden te wijten hebben. Spr. acht de 1 nieuw leven. V;an Boston vertrok motie strijdig met He autonomie der ge- hij naai* Cincinnati. In October ging meenten. daar 's avonds naar een school. Hij kwam in de 3e klasse van de Minister de Vries ontraadt aanneming van de motie op gronden dóór de vorige sprekers aangevoerd. 'De motie wordt verworpen met 54 tegen 15 st. en daarna het ontwerp aan genomen met168 tegen 3 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp be tredende Maaskanalisatie in Limburg. De heer De Jonge dient een motie in, vragende om een commissie, die zal on derzoeken in hoeverre de Maasbrug te Maastricht zal kunnen worden behouden. De heer Van Beresteijn vraagt dat nog niet over de brug zal worden beslist. ,De heer Bongaerts acht een commissie gewenscht, doch waarschuwt de belan gen van de scheepvaart niet uit het oog te verliezen. iMinister König is bereid een commis sie te benoemen, doch de scheepvaart- belangen moeten domineeren. De motie wordt ingetrokken en het ontwerp z. h. s. aangenomen. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 31 Mei. Door de arrond.- rechtbank zijn heden veroordeeld: M. A. 17 j., landbouwersknecht, wonende te Poortvliet, tot f 20 b., s. 14 d. t. s. wegens mishandeling. Eisch f 20; P. W., 17 j., arbeider, wonende te Oud-Vosse- meer, tot 1 ra. gev.str., wegens met iemand beneden den leeftijd van 16 j. ontuchtige handelingen plegen. Eisch 1 maand; P. van D., 13 j., scheepstimmer man, wonende te Bruinisse, terrggave aan ouders bevolen, zonder toepassing van eenige straf, wegens diefstal. Eisch terug gave aan ouders. In deze driei zaken was mr. H. Polvliet als toegevoegd raadsm.n ttpgetreden; W. B., huisvrouw van W. J. j., 34 j., werkvrouw, wonende te Z.zee, bij verst., tot 14 d. gev.str., met een proeftijd van één jaar, wegens 't voort gezet misdrijf van diefstal. Eisch f 30 b.; J. W'. K„ 22 j., arbeider, wonende te Renesse, bij verst., tot 1 m. gev.str., we gens diefstal. Eisch 1 m.; J. F., 19 j., opperman, wonende te Poortvliet, bij' ver stek, tot 14 d. gev.str., wegens mishan deling. Eisch 14 dagen;) W. J. G., 20 j., zonder beroep, wonende te Tholen, tot F 10 b'., s. 10 d. h„ wegens mishandeling. Eisch f10. H. Y. Hz., 56 j., zonder beroep, wonende te Poortvliet, tot f 5 b., s. 5 d. rika, vanwaar hij trouw afbeeldin gen met beschrijving! mij toezond. Nog leven te Nieuwer kerk familie leden van Max Braam en nog velen zullen zich zijner herinneren en be langstellen in deze regeleu. Mei 1921. M. L WAALEj. lijke schorsing van den directeur, met voordracht tot ontslag tegen 1 Juli a.s. PREDIKBEURTEN. FinauclBel Nieuws. Beurs van Amsterdam. 2 Juni. STAATSLEENINGEN. meer faciliteiten verleend. Het gebrek i wegens eenvoudige beleediging. Eisch aan machinepersoneel verzet zich tegen 3 t uitbreid.ng van den dienst. De interpellant, de heer v. Beresteijn, dient 'n motie in waarin gevraagd wordt om herstel van de mailtreinen en gelijke f30; C. T., 44 j., paardenhandelaar, zon <ler bekende woon- of verblijfplaats, bij verst., wegens diefstal, tot 1 m. gev.str. Eisch 3 m. gev.str.; D. de W., huisvrouw van C. D., 34 j., zonder beroep, wonende lezers. Na de kerstvscantie werd hij lievorderd tol de le leerkllasse en bij het. einde van den cursus beloof de zijn leermeester hem, dat bij lie/ volgende jaar, zou komen op de jioo ge re avondschool! en boekhouden ey liandelsrekenen zou leeren. De men- schen vroeger liiem dikwijls, waar dat verder leeren goed voor was; hij antwoordde gewoonlijk met de wedervraag: „Wie weet, waarvoor?" Toen begon hij erovter le denken en na) te vragen, wat yieneischt werd voor een onderwijzers,acte. Hij had 2000 dollar overgespaard en boven dien had liij' een betrekking, die hem! 900 dollar per jaar opbracht. Hij' wlas toen reeds getrouwd, lij/ overlegde met zijn vrouw en wa;s eindelijk besloten te probeeren om een onderwijzersacte te 'behalen. De leerling was geworpen. Hij brandde de brug achter zich af, gaf zijn be trekking op en begon zich door re gelmatige studie te bekwamen voor de acte. Dit was tien jaar na zijn komst in Amerika, dus op ruim 30- jarigen leeftijd. Na ongeveer achttien maanden had Üiij een toelating als onderwijzer voor Cinninati en cven- erns voor Hamilton en bovendien werd hij aangesteld tot hoofdonder wijzer der North Bend public school Drie jaren gingen voorbij. Het eerste jaar leverde hem per jaar 480 dl., lil. 8 maanden ft 60 dollars per maand. Het volgende jaar bracht hem', bij een langereii cursus en verhoog'ing, een salaris van totaal' 600 dollars Mr. Braam had een 'hoogie opvalling van zijn ambt, hetgeen blijkt uit dit deel van zijn toespraak, waar hij zegt: „Er zijn twee soorten van on derwijzers, ïi.l. zulke, die het ambt „beschouwen als een levenstaak en „zulke, die liet kiezen als een mid del van bestaan. Wat mij betneft, „ik koos het als een levensdoel en „al degenen, die het kiezen alls een „middel om 'te leven, hebben mijn „sympathie. Het is een zware strijd „geweest, maar het was de moeite waard. In kail U niet zeggen, hoe „zeer ik het leven als onderwijzer „heb lief 'gehad en nog lief heb. Zondag 5 Juni. Zierlkzee. Geref. Kerk. 10.30 en 6 30 ure, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Ym. ds. Wisse, nm. en av. Leeskerk (Op den gewonen tijd). Evangelisatie Jeruël. 10.30 en 7.30 ure, Gewone dienst. Kerkwerve. 3 ure, ds. Poort. Serooskerke. 10.30 ure, ds. Diederiks. Burgh. 9.30, ds. Boogaard en 2 ure, idem (Doopsbed.) Renesse. 3 ure, ds. Leendertz. Noordweïle. 10.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 10.30, ds. Japeken (Coll. voor bet orgel) en 7.30 ure, dr. Smit van Boxmeer. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhuis. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 10.30 ure. ds. Poort. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Korte. 10 ure, cand. Pel van Schraard. Zonnemalre. 10.30 ure, ds. de Leur. Geref. j Zegelleening 1904 Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 10.30, ds. Hattink van Apel doorn en 3 ure, ds. Yan Meer (Doop). Dreischor. 10.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 10.30 ure, ds. Helder. Nieuwerkerk. 10.30, ds. v. d. Linden en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Oud-Geréf. Kerk. 10, 3 en 6 ure, ds. Remijn van Krabbendjjke. Oosterland. 10.30, geen dienst en 3 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Sir]ansland. 3 ure, ds. v. d. Linden. Bruinisse. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, idem (Doopsbed.) Geref. Kerk. 10, Leeskerk en 5 ure, idem (Voorber. H. A.) Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Neerbos. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk St.-Fillpsland. 3 ure, ds. Los (Doop). Oud- Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Tholen. 10, ds. Los en 2.30 ure, ds. Ver schoor. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Bolwijn. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Maarten8dljk. 10.30, ds. Keiler, 3 idem (Doopsbed en 7 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, ds. v. d. Garde van Opbeusden. Oud-Yosscmeer. 10.30 en 3 ure, ds. Van Griethuizen. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Staal; 7 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30, ds. Verschoor en 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30,3 en 7 ure, Leeskerk. Scherpenisse 10.30, ds. Luijendijk en 3 ure, idem (Doopsbed.) Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Stavenisse. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Oosterhuis (Doopsbed. en Coll. ziekenfonds). Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, ds. Oosterbuis en 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. NEDERLAND. V.K. Heden N.W. S. obl. 1918 f 100 5 96 9416/ia N.W. S. obl. 1918 - 500 5 92 9216/i# N.W. S. obl. 1918 - 1000 5 9171# 9l'/la N.W. S. obl. 1919 - 100 5 947/ie 94»/i. N.W. S. obl. 1919 - 500 5 941/* 9416/ia i N.W. 8. obl. 1919 - 1000 5 94'/2 94u/ia i N.W. S. obl. 1916 - 100 4»/, 873/4 88 I N.W. 8. obl. 1916 - 500 41/, 87»/4 87V4 N.W. S. obl. 1916 - 1000 4V, 89s/ia 89Va I N.W. 8. obl. 1917 - 100 4Vi 84i»/ia 861/4 N.W. 8. obl. 1917 - 50 41/, 83 86 N.W. 8. obl. 1917 - 1000 4V, 83l/„ 837/8 i N.W. S. obl. 1916 - 100 4 83l/2 88^/a N.W. 8. obl. 1916 - 500 4 83V4 N.W. S. obl. 1916 - 1000 4 8115/lfl 826/e N.W. 8. obl. - 1000 3 60% 61% i N.W. S. eert. - 1000 3 605'18 öl»/4 i N.W. S. eert. - 1000 2>/t 50% 51% BULGARIJE. Hypotb. Leen 1892 6 29 29% t Tabaksleening 1902- 5 26Va 27 Zegelleening 1904 5 2774 28l/4 Bel. vr. goud-obl. 1907 4»/, 29 21% OOSTENRIJK. Obl. in papier 5 2l/4 zilver 5 21/i(J 2% B. vr. Kr. Jati./Jnll' 4 3 Bel. vr. Mei/Nov. 4 PETR.-ONDERNEMINGEN. Kon. Ned. Petr. f 1000 A. 498 516 l/a Kon. Ned. Petr. R. v. A. 500 515 Kon. Petr. f 100 O. A. 500*/, Kon. Ned. Petr. R. v. O. A. 500 Dollars (bank) f 2,87-f 2,926; Marken (gr.) f 4,55—f 4,65; ld. (rood) f4,65—f4,75; Kronen (1000) f 0,40—f|0,85Eng. bank papier f 11,27s—f 11,3,7»; Fransoh bank papier f 24,25—f 24,50; Belg. bankpapier f 24,25—f 24,50 VERSCHILLENDE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Stavenisse, 1 Juni 1921. Geachte Redacftel ;r De economische crisis. Op Weest zoo goed s. v. p. en plaatst onder staande in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn oprechten dank. Voor u, ingezetenen van Stavenisse, die behooren tot de „Groote Kerk", is het, dat ik dit ingezonden stuk schrijf. Zonder Her der dolen de schapen der Kerk rond. De zeer „ijverige" kerkeraad tracht wel een leeraar in haar netten te vangen, maar helaas, het getij schijnt haar niet gunstig te zjjn. Eiken keer ving ze nog slib. Maar voor dengene, die eenigszins weet, hoe 'öf door 't achtbaar college met den vroegeren leeraar is omgesprongen, zal dat geen raadsel zijn. Immers aan dien i9 steeds een behoor lijk salaris onthouden. En wat hebben we zien gebeuren? Ds. K. ging weg, waar zjjn Eerwaavde groot geljjk aan had. Wat deed de kerkeraad toen? Geen jota. Maar toen ds. K. weg was? Neen maar, toen kwamen ze uit den hoek. Eerst dure reizen, ten koste der kerk. Toen schroefden ze 't traktement

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5