dankt hem, als hij hem geluk wenscht, voor alles wat hij heeft gepresteerd. Hij wenscht hem toe, dat hij gespaard moge blijven zoowel persoonlijk, als voor zijn familie en voor Sohouwen. Hij verzekert hem, dat de hiervoren uitgesproken ge voelens weerklank vinden bij alle hoofd ingelanden. (Applaus). De voorzitter: Waar hulde wordt ge bracht door een hoofdingeland, volgt daaruit dat van deze plaats een woord van lof niet mag worden onthouden, al is zulks al in besloten kring gebeurd. Spr. wil ook hier blijken van instemming geven met de door den heer v. d. Bout gesproken woorden. Heemraad Van der Weijde is, zegt de voorzitter, een zeer gewaardeerde figuur in Schouwen en ook in ons midden, die daaruit bijna niet ge mist kan worden. In al de jaren, dat hij zitting had, heeft hij met groote be kwaamheid gearbeid. Hij is de raadsman geweest in velerhande zaken en 't dag. bestuur stelt prijs op zijn behoud. (Appl.) Nadat heemraad v. d. Weijde beide sprekers had dank gezegd voor de hem toegesproken woorden en de vergadering voor de blijken van instemming, sluit de voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Diefstal op treinen. Het was bekend, dat er op de Fransche spoorwegen veel gestolen wordt. Dezer dagen heeft de inspecteur van de spoor wagen, daaromtrent ontstellende cijfers genoemd. De inspecteur moest te Nancy getuigen in een zaak van diefstal, op het station Emnermenil gepleegd, en by deze gelegenheid deelde hij mede, dat er in 1914 ten nadeele van, de Ooster spoorwegmaatschappij voor een millioen frank gestolen is, in 1920 beliep dat bedrag zeventien millioen. In dat zelfde jaar is er ten nadeele van de gezamen lijke Fransche spoorwegnetten voor 150 millioen gestolen. Uit Ierland. Te Dublin is weer een gevangene, dien de krijgsraad ter dood had ver oordeeld wegöDS moord op een soldaat, op de binnenplaats van de gevangenis van Mountjoy terechtgesteld. Daarbij speelden zich de gewone tooneelen af. Kort na het aanbreken van den dag verzamelde zich een menigte buiten de gevangenis. Toen de tijd van de terecht stelling was aangebroken, lag een dichte menigte geknield te bidden en gods dienstige liederen te zingen voor een groot kruisbeeld, dat met kaarsen beschenen werd. Op het bericht, dat de terecht stelling voltrokken was, ging er een gemor uit de menigte op. Daarna ver strooide zij zich. De schadevergoedingskosten. Havas meldt, dat Briand Vrijdag- ia vond naar Londen vertrekt. De besprekingen zullen dadelijk Zater dagochtend beginnen. De duur van de conferentie zal natuurlijk afhan gen van de Duitsche voorsteilen te Washington. Indien de aanbiedingen onaannemelijk worden geacht, zal de conferentie slechts enkele dagen duren. In 'het tegenovergestelde trou wens weinig waarschijnlijke geval, meldt Havas, tal eene week noodig zijn ter bespreking o.a. van de Op- per-Silezische quaes tie, eventueele grondslagen van nieuwe onderhan delingen indien de Amerikaansche regeering goed zou vinden aan de geallieerden nieuwe Duitsche voor stellen over te brengen. De Belgische verkiezingen. De Belgische bladen staan natuur lijk vol over de gemeenteraadsver kiezingen, waaraan dit jaar voor het eerst ook vrouwen hebben deelge nomen. Over het algemeen hebben de vrouwen gestemd alsof ze het meer bij de hand hadden gehad. Meestal gingen man en vrouw samen ter stembus. Waar zij in hetzelfde bu reel niet mochten stemmen, hebben zij elkander aan den uitgang afge wacht. Hier en daar zijn ook gan- sche families, vader, moeder, broe ders en zusters, en ook grootvader of grootmoeder samen ter stembus gegaan. Vele moeders hadden hare zuigelingen medegebracht. Andere hadden er nog eentje aan haren rok hangen. In enkele kiesbureelen te Molen beek hebben de vrouwen dapper ge stemd op propagandakiesbulletins», die aan den ingang werden uitge deeld. Toen zij bij den voorziltter kwamen, stelden zij' hare dwaling vast. Ben scherpe nota. De Commissie van Herstel heeft in haar zitting met leedwezen ken nis genomen van de mededeeting der Duitsche rijksrégeering, en hare wei gering om de goudreserve der Deut sche Reichsbank door deze te doen overbrengen naar Goblenz of Keu- ten. Zij betreurt het, dat de Duitsche regeering niet heeft begrepen, dat de eisch, inzake de overbrenging v.an de goudreserve naar de bezette Duit sche gebieden werd ingegeven door den wensch, de bepalingen van het vredesverdrag in overeenstemming te brengen met de eischen van den jQvtftschien wisselkoers, i Wat hiervan ook zij', gezien de houding welke de Duitsche rijks- regeering heeft meenen te moeten aannemen onder de gegeven om standigheden en gezien haar in ge breke blijven, de uit liet vredesver drag voortvloeiende verplichtingen na te leven, ziet de Commissie van Herstel zich verplicht, gebruik te maken van de haar door het vre desverdrag toegekende bevoegdhe den en te eischen, dat vóór 1 Mei e.k. de somma van 1 milliard marken in goud voor de Commissie zal worden gestort in de kelders van de Banque de France te P.arijfe. De Commissie van Herstel be hoeft te dezer plaatse niet de ver houding te bespreken tusschen de Duitsche regeering en de Deutsche Reichsbank, overtuigd dat Duitsch- land, indien het van goeden wille was, de middelen zou kunnen vin den, om aan den eisCh der Commis sie van Herstel te voldoen. BINNENLAND. Geld verdienen en geld behouden. Dat zijn er twee. Zie maar eens, zegt de Effectenman van de H. P., hoe onze overmoedige O.W.ers thans aan de beurs verongelukken. Ze hadden wat al te ge makkelijk het geld verdiend, beschouw den zelf hun boffen voor genialiteit, en dachten aan de Beurs nog eventjes dik over te kunnen doen wat hun pas in den warenhandel was gelukt. iMaar dat lie'p mis. Allereerst dreven ze een jaar geleden door hun holderdebolder op de Beurs komen, den koers ongemotiveerd veel te hoog op. Dat kon geen stand houden. De gewiekste zakenlui grinnikten en zaten op het vinkentouw. Zij deden glimlachend hun fondsen tegen, de opgedreven noteering aan de heetbegeerlge O.W.ers over en wachtten kalmpjes hun tijd af. Die is nu gekomen. Door andere oor zaken mee zijn de .koersen onzer popu lairste groote speculatiefondsen terugge zakt tot op de helft van het peil, waar op ze een jaar geleden stonden, in tal rijke gevallen zelfs nog op veel minder. De oude financiëele rotten k'oopen thans tegen halven prijs terug, wat ze een halfjaar geleden tegen hoog geld gaarne overdeden aan degenen, die, om dat ze flink O.W. hadden gemaakt, meen den, dat zij „den duivel te knap" waren. (Maar ook bij het geld bespeurt men de wet van de zwaartekracht. Het vloeit op den duur steeds uit de zakken der onbe- suisden en overmoedigen naar die der voorzichtigen en bedachtzamen. Of we nu het einde van de daling spoe dig gehad zullen hebben? Dat blijft een open vraag. (Men begint echter af en toe Heden tegen te komen, die vermeenen tee kenen te zien, dat wij door het ergste heen zijn. Een verzekeringskamer. In verband met de noodwet op levensverzekeringsmaatschappij^n welke bijzondere voorziening behoe ven, heeft de regeeringj aan de Eer ste Kamer medegedeeld, dat er bij algemeene wet ook 'n- verzekerings kamer in 't leven zal worden ge roepen, die met het doorloopend toezicht op de verzekeringsmaat schappijen zal worden belast. Ook zal in de wet kunnen worden voor geschreven, dat in het jaarverslag der maatschappijen bepaalde staten moeten worden opgenomen en dat dit verslag met staten ter beschikking van belanghebbenden moet worden gesteld. Voor de miliciens ten plattelande. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de Minister van Oorlog voor de miliciens, die door verren afstand niet in de gelegenheid zijn, de oefe ningen van den Vrijwilligen Land storm te volgen, maan* zich zelf oefe nen voor het getuigschrift „alge- meene ontwikkeling", alsnog gele genheid te geven voor korteren diensttijd. De Minister heeft thans nader be paald, dat deze jongelingen, voor dat zij tot deelname aan een oefen kamp worden toegelaten, eerst een vrijwillige verbintenis moeten aan gaan. Voor de oefeningen buiten den Vrijwilligen Landstorm worden geen geweren en uitrusting verstrekt, noch leermiddelen van Rijkswege tier beschikking gesteld. De reis- en verblijfkosten, voort vloeiende uit het deelnemen aan het voor-onderzoek tot toelating v,an het Kamp zullen door de deelnemers gedragen moeten worden. Eerst nadat zij aan dit onderzoek voldaan en een vrijwillige verbintenis gesloten hebben, zullen de verdere kosten aan deelname in 'het Kamp verbonden, door Ihet Rijk gedragen worden. De jongelieden zullen in het Kamp zelf in den huishoude- Tijken dienst moeten voorzien. Leening Amsterdam. De gemeente Amsterdam zal bin nenkort overgaan tot de uitgifte van een obligatieleening, groot J 15 millioen. De uitgifte geschiedt a pari. Kamerclub - Vrijheidsbond. De leden van de Tweede Kamer van de bij: den Vrijheidsbond aan gesloten parlijien hebben zich als Kamer club geconstitueerd. Tot voor zitter is 'gekozen mr. P. Rink, lot plaatsvervangend voorzitter, mr. M. ,W. F. Treub, tot secretaris de heer L. de Groot, tot plaatsvervangend secretaris de heer Henri J. ter Hall en tot penningmeester de heer P. J. de Kanter. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Zondag- en Maandag avond gaf het muziekgezelschap „Kunst en Eer" in de Concertzaal een buiten gewone uitvoering, welke beide avonden door een aantal belangstellenden werd bijgewoond. Hoewel de toehoorders eenigermate teleurgesteld konden zijn, wanneer zij zich vorige jaren herinnerden, waarin fraaie operettes werden ten tooneele gevoerd, toch hebben de aanwezigen zich wel geamuseerd. Het strijkorkest, dat we in 't begin van dit jaar reeds mochten hooren, heeft de voornaamste rol vervuld tydens deze avonden, en wel op een wijze die boven allen lof ver heven is. Het populaire „Till we meet again", vioolspel met zang, werd onder diepe stilte en met groote aandacht aan gehoord. Heel fraai werden voorts twee Duitsche liederen door een kwartet ge zongen. Niet minder in den smaak vielen da cabaret- en levensliedjes, door de heeren Lunenberg en v. d. Houten con araore voorgedragen op de hun eigen verdienstelijke wijze. Het komische gedeelte werd gevuld door eenige voordrachten, die blijkens het applaus goed in den smaak vielen, evenals een tweetal muziekstukken met pianobegeleiding. Aangesteld als instructeur bij den Vrijwilligen Landstorm, groep Zierikzee, de heeren J. van Keulen en J. C. Hen- drikse. Vrijwillige Landstormgroep Zie rikzee. Verban deursus voor vrouwelijke vrijwilligers a.s. Vrijdagavond 89^3 uur Ziekenhuis Manhuisstraat. WESTENSCHOUWEN. Dinsdagmiddag 2 uur, by opklaren van den mist, bleek ZZO. van hier in de Roompot een barge gestrand te zyn. Het vaartuig is te ruim 4 uur echter weer vlotgekomen en zeilt naar binnen. DREISCHOR. Zaterdagavond werd hier bij' dhr. Slager de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden v,nn de Boerenleenbank. Ze werd 'bijge woond door 65 leden. De rekening ever 1920 wees ,aan, dat aan spaar geld was |Oiilvan!g|en i p40j20,19 en uit gegeven f 66679,28. Aan. renle w is er gekweekt f 2433,71. Aan 'het eind van het jaar hadden de spaarders een tegoed van f 54462,19\ Aan voorschot ten ontving de Bank in hel jaar terug T 32655,68; terwijl f 4^000 nieuwe voorschotten werden gegtevën. Bij hel einde van 'het jaar had de Bank aan voorschotten uitstaan f 39650. In Ijoopende rekening werd totaal ont vangen f 335246,65° en uitgegeven f 313953,26. Het crediet bij de Cen trale Bank te Utrecht was dit jaar gebracht iop f 100000. Die kassier wees er op dal dit jaar de Bank erg gesukkeld had met tie zaken omdat deposito's zoo goed als niet inkwamen. Het was een jaar geweest, rijk aan leering voor 'hel bestuur. Den leden werd verzekerd', dat het Bestuur in het vervolg hel crediet niet zoo zou uitbreiden, dat er aan aanvragen tot terugbetaling van spaargeld niet Icon worden vol daan. Om 'lerens alle reden weg te nemen, om misschien elders tegen hooger rente le deponeeren werd de dep o silorente voor 1921 gebracht op 41/2 en de voorsdhotrenle op 6 0/0. liet salaris van den Kassier werd ge bracht op 1* 500. Biji de omvraag ontspon zich een geanimeerd debat, hetwelk de Bank ten goede kan ko men. Met een woord van dank voor de trouwe opkomst1, sloot de voor zitter de vergadering. ST.-ANNALAND. Meldden we voor enkele weken dat er mogelijkheid be stond op een betere verbinding van onze gemeente met andere plaatsen, du kun nen we meedeelen dat wat de commu nicatie over water betreft, er reeds verbetering is gekomen. De veerman P. van den Boogaart, die tot nu toe de passagiers overbracht in een open boot met kleinen motor, heeft zich een veel ruimer van een kajuit voorziene boot aangeschaft met een motor van 171 /a paardekracht. Ongetwijfeld zullen velen van dit verbeterde vlug loopende ver voermiddel gebruik maken. VERKOOPINGEN, ENZ. ST.-ANNALAND. Ten overstaan van notaris Timmerman werd verleden Don derdag in „Havenzicht" verkocht het volgende weiland, nagelaten door den heer Joh. Verhooleruim 9V3 gem. onder Poortvliet aan den heer Jacob Goede- gebuure Jbz., voor f 1100 per gemet; onder SL-Annaland ruim 5 gem. voor f 880 per gemet aan den heer Mart. Suurland; ruim 5V2 gemet voor f 1000 aan den heer Mart. Moerland en ruim 4 gem. voor f 270 aan den heer Corn. Kodde. AANBESTEDINGEN. SCHERPENISSE. Op 26 April had alhier de aanbesteding plaats van het jaarlijks onderhoud van de waterkeering van het cal. Waterschap Scherpenisse. Ingeleverd werden 6 biljetten. W. van Vossen St.-Annalandvoor f 10999J. Elenbaas, id. voor f 10932 A. Westdorp, Staveuisse, voor f 10867 D. van PoperingSirjanslandvoor f 10825J. C. van den Brink, Krabben- dijke, voor f 10792; W. L. Klos, Scher penisse, voor f 10595. Onder nadere goedkeuring is 't werk aan den laagsten inschrijver gegund. POST EN TELEGRAPHIE. ST.-MAARTENSDIJK. Met ingang van 1 Mei a.s. is vast aangesteld als brievenbesteller in deze gemeente, J. M. van Gorsel alhier. VAN HEINDE EN VER. De Japansche kroonprins is op Malta aangekomen. Honderdduizend Amerikaan sche machinisten ter koopvaardij dreigen met staking' tegen. l jMei. Op den weg van Bar-le-duc naar Verdun zal een monument w)or_ den opgericht in den vorm van een triomfboog, ter herinnering nan den grooten oorlog. De rechtbank te Oldenburg heeft twee gewezen communisten veroor deeld tot zware straffen, nl. .Tojj Janssen, die 7 inbraken en roove- rijen pleegde en een 011de vrouw vermoordde, tot levenslange Lucht hui sstr af en Joh. Thümier, wegens medeplichtigheid, lot tien jaar lucht hui sstr, af. De berichten uit Midden- Du itschlnnd tover nieuwe communis tische stokerijen nopen de regeering lot groote voorzichtigheid, zoodat de sterkte van dc veiligheidspolitie nog niet verminderd kan worden. Met name de Leunafabriekcn moeten voorloopig nog bewaakt worden. Een lid van 't stembureau te Brussel bij de daar gehouden ge meenteraadsverkiezingen is aange houden wegens biljettenVervalsching. Te Dusseldorf heeft de koop man Küdde zelfmoord gepleegd, na zijn twaalfjarigen zoon Le hebben doodgeschoten en zijn driejarig dochtertje zwaar te hebben gewond. Toen de politie de woning binnen drong vond zij' de vrouw van den koopman bewusteloos, maar onge deerd. De idedenen van de misdaad z'ijn ion bekend. Het Deensclie Folketing heeft een? amendement op liet Motorwets- lontwerp aangenomen, waarbij aan chauffeurs het gebruik van sterken drank en het rooken tijdens de uit oefening van hun beroep wordt ver boden. De binnen!, toestand in Alba nië is critiek; onlusten zulten nau welijks vermeden kunnen worden. De sovjet-regeering' heeft bij de Skoda-werken te Praag 1000 loco motieven besteld. Lord Derby, 'heeft ontkend in Opdracht van de Engelsche regee_ ring besprekingen met Sinn Fem icide rs gevoerd te hebben. De parlementaire immuniteit van den Duitschen ex-minister Erz- berger 2al in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging van belastingontduiking, worden opge heven. In het Engelsche Lagerhuis is bekend gemaald cïat 44 mijnen thans geheel pijn overstroomd. In Lotharingen heerscht de griep epidemisch. Te Metz, Nancy en Fiorblach' zijn reeds honderden |0,verleden. De griep heeft een bij zonder kwaadaardig karakter. VERSCHILLENDE BERICHTEN. 1500 kikkers in eeh wa gon. I11 een ondergrondsche trein te New York is een wilde paniek ontstaan, loien opeens de vloer van den wagon krioelde van springende groene kikkers. Vrouwen en kinderen gilden en poogden uit de ramen te klimmen. Gelukkig liep dc trein juist een sta tion binnen en werden de deuren geopend. Hel bleek, dat twee jongens in een moeras met netten op de kik kerjacht waren geweest cn er ruim 1500 hadden gevangen. Op weg naar huis ging hun nel stuk en ze koch ten een grooten papieren zak om hun buit in te doen. Die zak werd nat, doch ze hoopten al maar, dat hij het houden zou, tot ze tlvuïs wa ren. Maar 'het natte papier scheurde en zoo kwam het, dal de wagon op eens krioelde van springende kikvor- schen. De jongens zeiden per dag in 'liet voorjaar gemiddeld zes dollars le re id ionen met de vangst van deze kikkersoort. V e r dronken. De schipper Gij - zen uit Varik voer met een schuitje, waarin 6 personen zaten, na het be zoeken van de Thielsche markt huiswaarts, achter een sleepboot. Bij' 't losgooien van het touw sloeg het bootje van G. om. Vijf der inzitten den werden gered; de 16-jarige doch ter van G. is verdronken. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Een sportterrein voor Zierikzee. Een terrein, dat den naam sportterrein mag dragen, heeft onze gemeente van 7000 zielen niet. Zelfs geen stuk weiland, waar onze jeugd geregeld kan gaan spe len En toch bestaat hieraan groote be hoefte. Het spijt mij, dit te moeten op merken. Ik had zoo gaarne gezien, dat meer gezaghebbenden het constateeren van dit feit door mij hadden onnoodig gemaakt. Dat tal van andere gemeenten het groote nut van een dergelijke in stelling reeds lang hebben ingezien, is overbekend. Zierikzee ligt wat erg achter af, maar moet het daarom in veel ook achteraan komen? Laat mij hier niet na gaan of wellicht Rijk of Gemeente in dezen niet wat meer hadden dienen te doen, doch slechts den gemeente-autori teiten de ernstige overdenking van deze zaak in overweging geven. Mocht dan binnen afzienbaren tijd hunne mede werking worden gevraagd, dan kunnen zij spoediger besluiten wat zij in dezen hebben te doen. Ilc weet niet of 't Rijk ons gemeentebestuur al eens gevraagd heeft, de inrichting van een sportterrein te willen bevorderen. ;Maar dat 't Rijk het andere gemeenten wel heeft verzocht, meen ik wel te weten. Maar niet alle ge meentebesturen doen wat de Regeering vraagt. Ik vertrouw echter, dat ons ge meentebestuur dergelijke verzoeken van de Regeering niet ter zijde legt en dat, mocht tot hen ook zoo'n verzóek ge richt worden, het terstond alle medewer king zal verleënen die verlangd wordt. Evenwel zou het nog lang kunnen duren eer wij van eèn dergelijk verzoek aan ons Gemeentebestuur hooren, laat staan dus van zijn volle medewerking. Daarom komt het mij voor, dat het maar 't beste is, dat de burgerij zelf alvast de handen aan den ploeg slaat. Ik vertrouw, dat velen met mij de urgentie van deze zaak zullen inzien Dit is echter niet voldoende. Er moet wat worden gedaan ook. Eene vereeniging, die zich het bevorderen van de oprichting en instandhouding van een sportterrein, Zierikzee waardig, tot taak stelt, zou uitnemend werk kunnen verrich ten. Die dus in het leven geroepen! Volgens een aanhangig wetsvoorstel van den JMinister van O., K. en W. is het Rijk genegen ongeveer 75 pCt. der op- richtings- en instandhoudingskosten bij te dragen, in welk geval niet alleen sport verenigingen maar vooral ook alle scholen er een nuttig gebruik van kunnen maken. Bewijzen van instemming (een naam kaartje) met de oprichting van boven genoemde vereeniging, worden gaarne spoedig ingewacht, niet alleen van parti culieren, maar vooral ook van vereni gingen, schoolcommissie's en schoolbestu- re" JOHAN BONGERTMAN, Poststraat 95. Zierikzee, 25 April 1921. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 26 April. Uitgeklaard: Motorschip „Holland V", kapt. II. Krijgsman, met oesters van Ierseke naar Chateau d'Oleron. 24 April. Zeesdhip „Lord Ncl- s,on", kapt. J. G, Riehardnes, met schelpen van Ierseke naar Grims by. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 26 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 205 paarden, 1625 magere runderen, 823 vette runderen, 233 vette- en graskalveren, 109 schapen of lammeren, 520 biggen, 1101 nuchtere kalveren, 10 bokken of geiten, 60 over- loopers. Pryzen per K-G.koeien 65-90-10O ct., ossen 75-85-95 ctstieren 65-80-90 ot., kalveren 80-100-125 ct. Prijzen per stuk ran mager vee melkkoeien f 375f 875 kalf koeien f475—i'860, stieren f 350—f 800, pinken f200—-f400, vaarzen f300—f500, paardeu f400—f 600, slachtpaarden f200— f300, hitten f 250—f 400, biggen f 30—f 50, biggen per week 1' 4—f 5, overloopers f 60—f 100, fok nuchtere kalveren l' 40 f 60, slacht nuchtere kalveren f 15—f 25. N.V. Rott. Cons. Veiling, Weena- plein. Aangevoerd 302.000 eieren. Kip- f 8-f9,92, dito kleine f7—f8, eend- f 9—f 9,50, gans- f 18—26, alle per 100 stuks. Coöperatieve Veiling Zierikzee. Veiling van 23 April. Aardappelen, bonte 9—9* ct., Poters 3 ct., Kriel 1° ct., alles per kilo; Koode Kool 30 ct., Bloemkool 5-166 ct. per stuk; Asperges 25 ct. per bos; Sinaas appelen f 11,70 per kist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 6