Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behooremle by (le van Maandag 11 April 1921, 110. 10007. BUITENLAND. Barbaarsche planters. De laatste dagen hebben in de Ver. Staten verschillende berichten over de gruwelijke toestanden op de kaloèn-plan- tages in Georgie, groot opzien verwekt. Op een plantage, toebehoorend aan zeke ren John Williams, moet het vooral bar- baarsch zijn toegegaan en nog ware sla vernij geheerscht hebben,'En meende de planter, "dat een neger hem zou willen aanklagen, dan werd hij eenvoudig uit den weg geruimd. Hoe 't daarbij toeging verhaalde deze; dagen een opzichter, zelf ook een neger, tijdens de behandeling van het proces tegen Williams. Getuige beschreef dan, hoe twee negers, Lindsey en White in een auto naar een brug over de nabijge legen rivier gevoerd werden. Beide on- gelukkigen waren met ketenen aan elkan der gebonden. Bovendien was aan die ke tenen een zak met steenen, een honderd pond wegend, bevestigd. Op de brug ge komen, gaf de planter last, de beide mannen in de rivier te werpen. Al het smeeken en bidden der slachtoffers hielp niets. Jammerlijk verdronken zij. Verder deelde getuige nog mede, dat hij op last van zijn meester" meer dan eens den een of anderen neger uit den weg had geruimd. Uit de rivier zijn nog verscheidene lijken van negers, die op dezelfde wijze vermoord waren als Lindsey en White, opgehaald. Een honderdvyftigjarige In de voorstad van Constantinopel Tophane, woont een man, die ongetwij feld -de oudste man ter wereld moet zijn, ten m'nste, indien zij, die zijn ge schiedenis kennen, de waarheid spreken. Torah heet deze oude. Hij is 'n Koerd en men zegt, dat hij 150 jaar geleden werd geboren. Lange jaren verdiende Torah zijn brood met hetgeen men. in het Turksch noemt „hamal": wij zouden zeggen: kruiersdien sten. Op tachtigjarigen leeftijd trok hij zich uit den arbeid terug en hij leeft sinds dien tijd van de liefdadigheid van anderen. De Turksche senaat stond ver leden jaar aan dezen onsterfelijke een staatsondersteuning toe. Ongeval by een stierengevecht. Tijdens een stierengevecht in de are na's van Salins de Giraud heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Een der stie ren werd n.l. dol en sprong over de barrière, waarachter de toeschouwers waren gezeten. In zijn dolle drift spiet ste het dier een der aanwezigen aan de horens. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Nadat nog een andere bezoeker ernstig was verwond, slaagde men er met veel moeite in, het razende dier weder om in de arena terug te brengen. Het communistische oproer. Voor de bizondere rechtbank te Halle stond de tuchthuisboef Paul Jacobs, lid der comm. partij, uit Ammersdorf, te recht, die de beide treinaanslagen bij deze plaats en Gröbers heeft gepleegd. Uit de getuigenverklaringen en de bekentenis van Jacobs bleek, dat hij reeds maanden lang met het plan had rondgeloopen om een D.-trein te doen ontsporen en te plunderen, ten einde in' het buitenland den buit te gaan verteren. Jacobs werd wegens den aanslag bij Ammersdorf ter, dood en wegens dien bi) Gröbers tot 12jaar tuchthuis veroor deeld1. Het Britsche myn werkersconflict. Vertegenwoordigers van de spoor- wegmaiinen en dc transportarbei ders hebben geconfereerd met Lloyd George, zij hadden daarna een vergadering niet het bestuur van den inijnwerkcrsbond en daar- .na opnieuw een bijeenkomst niet Lloyd George; namens de stakers dienden zij' zekere voorstellen in. Iir is geenerlei mededeeling ge daan maar men meent, dat er be langrijke stappen zijn gedaan in de richting van heropening der onder handelingen tussclien mijneigenaars en mijnwerkers. Tengevolge daar aan heerscht de optimistische mce- ning, dal liet nog mogelijk is de ramp van een algemeencn indus- tricelcn oorlog af te wenden. Het beroep der regccriiig op vrijwilligers heeft reeds tengevolge gehad, dat talrijken zich hebben la ten inschrijven; le Londen alleen zijn vierentwintig bataljons „verdp- digingstroepen" gevormd. De regeering overweegt of liet raadzaam is onmiddellijk mannen aan de pompen te zetten, teneinde de mijnen le behouden. Sneeuw en wolven. Uit Marseillc_ wordt gemeld, dal liet wéér. in dié streken plotseling is veranderd. Na een 'langdurige periode van droogte, welke fataal dreigde le worden voor den land bouw, is liet hevig gaan sneeuwen, terwijl een scherpe koude is inge vallen. Als een merkwaardig feit in het Bouchos-du-Rhónedepartement wordt de aanwezigheid gesignaleerd van wolven, die, naar officieel uit verschillende dorpen wordt bericht, reeds groote schade hebben aange richt onder de kudden. De bevol king organiseert klopjachten op deze ongenoode en gevaarlijke gas ten. Een ieder dienstplichtig. Hel Belg. departement van oor log is gereed gekomen met liet wets ontwerp op de militie, dal -eerlang zat ingediend worden in verband nrcl de inlijving dei* lichting 1920, die op 21 December wordt opge roepen. liet huldigt den alge'mcenen dienstplicht zonder uitzondering; echter wordt rekening gehouden .met de omstandigheden van hun beroep en familie. Alle geestelijken moeten dienst doen; zij worden ingelijfd om op geleid le worden tol brancardiers. In geval van mobilisatie zal de mi nister verlof schenken aan een aan tal geestelijken der oude lichtingen, noodig voor den cero-dienst. BINNENLAND. Herziening Leerplichtwet. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden door tiet hoofdbe stuur van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers, waarin verzocht wordt in het gewijzigd ontwerp van wet, tot gedeeltelijke herziening van de Leerplichtwet wijzigingen eh aanvullingen aan Le brengen. Onze verbinding met Holland. In anlwoord op de rede van mi', l okker in de Eerste Kamer gchou_ den nopens de communicatiemidde len van Schouwen—Duiveland c.a. met den vaslenwal en de „Zeeland"- lijn heeft de minister van Water- staal medegedeeld: De geachte afgevaardigde dc lieer Fokker heeft een pleidooi gehou den voor de verbetering van de verkeerswegen in Zeeland, maar naar hot mij voorkomt moet o.a. de klacht over een voldoende re geling van den veerdienst niet bij mij worden ingebracht, maar 'bij het bestuur van de provincie, die de zorg heeft voor de veerverbin- dingen. In geen enkele provincie wordt voor dc vcei'verbindingen Rijkssub sidie verleend en ik zie dus geen enkele reden waarom wij voor Zee land een uitzondering zouden ma ken. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen was liet een andere zaak. Daar was liet een nationaal belang dat belang rijke subsidies werd verleend voor de verbinding met dal gedeelte van het gewest en met medewerking der Kamer is niet minder dan 80 pCt. der exploitatiekosten als subsi die verstrekt. De mogelijkheid om Zeeuwsch- Ylaandcren met een ferry-boot, waarop ook spoorwagens kunnen geplaatst worden, in verbinding le brengen met liet normaal spoor, beslaat, maar men moet ivragen. wat het kost. De kosten zullen veel te hoog zijn in verhouding tot liet aantal inwoners van Zeeuwscli- Vlaandcren. Bovendien is in Zee land smalspoor en op dc groote spoorwegen* normaals poor, en nu weet ik wel, dat door een bijzondere constructie de wagens op normaal- spoor kunnen worden overgebracht op een zeker soort trucks, die ook op smalspoor kunnen vervoerd worden, maar dc ondervinding >:/eerl dal theorie en practijk hier 'niet niet elkander overeenkomen. Ik wijs er in dit verband op, dat men bij liet provinciaal tramweg- nel niet gerekend heeft op de brce- de wagens van de hoofdspoorwe- gen en voor zoover mij bekend wordt hel hier besproken systeem ook nergens toegepast. De heer Bergsma: Maar liet om gekeerde, Excellentie Dc heer König, Minister van Wa terstaat: Daartegen schijnt minder bezwaar te beslaan, maar deze op lossingen zijn in theorie altijd ge makkelijker dan in de practijk. De mogelijkheid van liet maken van een betere verbinding van Ro- zendaal eji Steenbergen met Schou wen en Duiveland is onderzocht door de Staatscommissie voor den Rotterdamscheh Tramweg, die de zer dagen haar rapport heeft uit gebracht. Dat werk heb ik echter nog slechts zeer oppervlakkig kun nen inzien. Of er nu aanleiding zou zijn om deze lijn met normanlspoor aan le leggen, die vraag durf ik noch ontkennend, noch bevestigend le beantwoorden. Ik kan slechts dit zeggen, dal ik dit punt zal doen onderzoeken. Wat dc spoorwegverbinding met Zeeland betreft, de nieuwe dienst regeling zal niet ingaan 1 April, maar 1 Juni, zoodal nog gelegen heid bestaat niet mogelijk in gebrachte wensehen rekening te houden. Bij die gelegenheid zal ook een verbetering worden gebraclV in den treinenloop op Vlissingen, waardoor de duur van de reis door ons land met de treinen uil Duilsch- land belangrijk zal worden verkort. Ik kan mcdedeclen, dal ik steeds de grootst mogelijke medewerking hek ondervonden van de directie van de Nederl. Spoorwegen, wanneer ij«- op verbetering van de dienstrege ling liet) aangedrongen voor de maillreinen op Engeland en dal zij bereid is geweest aan verschillende wensehen le voldoen, ofschoon ik rechtens niet do bevoegdheid had haar daartoe le verplichten. Lit eigen beweging'heeft zij aan die wensehen gehoor gegeven, en ik meen met zekerheid Ie welen dat de directie van de Maatschappij „Zeeland"' zeer ingenomen is mei de verbeteringen, welke in dc nieu we dienstregeling zullen worden aangebracht. Mr. Fokker repliceerde daarop: Mijnheer de Voorzitter: Slechts" een zeer kort woord Dog np dit atc uur. Dc Minister heeft gezegd, dat, wanneer men le klagen had over de veerverbindingen, men zich had te wenden tol hel provinciaal bestuur. Dit was mij natuurlijk ook be kend. Wanneer men te klagen heeft over het een of ander vervoermid del, moet men zich natuurlijk wen den tol diegenen, die deze zaak ox- ploilceren. Maar ik hel)' niet geklaagd over die verbinding. Ik hel: alleen ver haald, hoe men tegenwoordig in Zeeland moet reizen en dat daar uit volgt, dal een hetere communi catie noodzakelijk is, terwijl deze niet anders dan dóór een spoor wegverbinding kan worden lol stand gebracht. Nu heeft de minister gezegd, dat hem juist dezer dagen bereikt heeft een rapport van de Commissie, dal hij' echter nog niet heeft kunnen le zen. Mij is dal rapport geheel onbe kend, maar ik ben er zeker van, dal men ook daarin lol de conclu sie zal zijn gekomen, dat alleen ver betering te bereiken is dooi' een spoorwegverbinding met Rosendaal aan le leggen. .Wanneer dit juist is, ben ik zeker namens geheel Zee land te sprêkCn, wanneer ik den Minister adviseer hiervan spoedig werk te maken. Ik dank den Minister overigens voor zijn mededeeling, dal het ver keer lusschon Vlissingen en de Maatschappij Zeeland in betere ba nen zal worden geleid. Uit Stad en Provincie. ZIERlKZEE. In de Zaterdagmiddag ten Raadhuize gehouden vergadering vsn den gemeenteraad werd o. a. mededeeling ge daan van een aantal missives van Ged. Staten, die alle voor kennisgeving wer den aangenomen. De pensioensgrondslagen van gemeen teambtenaren werden voorloopig vast gesteld. Besloten werd volgens art. 20 der nieu we L. O.-wet, tot het instellen van buder- c'omlmissies. De begrooting van het Burgerl. Arm bestuur, dienst 1920, werd gewijzigd. Aan den opzichter der gemeente-gasfa briek, den heer S. van Trigt, werd met ingang van 1 Maart j.l. eervol ontslag verleend. De machtiging t'ot het aangaan van een geldjeening, groot f 4000, noodig voor het veranderen van muntgasmeters, werd aan de commissie voor de gasfabriek en straatverlichting verleend. Afwijzend werd beschikt op een adres van de afd. Zierikzee van dsn J. G. O. B. betreffende vrijstelling van stedelijks be lasting bij het geven van uilvoeringen. Het in de vorige raadszitting aan gehouden voorstel van B. en W. wegens stakin'g der stemmen over een adres van de onderwijzeressen C. F. Wittenberg en A. F. Breetvelt, inhoudende het verzoek vergoeding te mogen ontvangen voor het geven van handwerk-onderwijs builen de gewone schooluren, werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Na aanneming van een amendement- Pijleman, behelzende „uitstel tot nadere opzegging" op het door 'l dagel. tesluur gegeven «dvies, 3^,1. opheffing der tot nu toe verstrekte steunverleening aan „uit getrokken" sigarenmakers, trokken B. en W. hun voorstel in. Het 3e suppl. kohier van 't schoolgeld, dienst 1920/21, werd, evenals het primi tief kohier der hondenbelasting, dienst 1921, vastgesteld. Aan de Zeevaartschool le Vlissingen werd tot wederopzegging een jaarlijksche subsidie van f 50 verleend. Gunstig werd beschikt op een verzoek van C: L. Verjaal, aangaande demping en rioleering van een deel open vroon in 't Vrije en het bekomen van erfpacht van dat deel. Op het verzoek der vereeniging ,:Alge« meene Ontwikkeling" alhier, tot 't ver- leenen van een subsidie voor de school bioscoop, was door B. en W. een afwij zend prae-advies uitgebracht. Op voor stel van den heer Pijleman werd dit punt echter aangehouden tot een volgen de vergadering, nadat B. en W. de toe zegging hadden gedaan dienaangaande inlichtingen in te winnen bij de verschil lende scholen. De verordening op het beheer van de gasfabriek en straatverlichting werd ge wijzigd. Gewijzigd en opnieuw vastgesteld werd de verordening op de heffing en invor dering eener belasting op 't gebruik van gemeentegrond. Aan den bond van Paardenfokkers op Schouwen—Duiveland werd een subsidie van f 50 verleend voor een hier te hou den fokpaardendag. Op een adres van den opzichter van de gasfabriek tot salarisverhooging werd afwijzend beschikt. B. en W. stelden voor eveneens afwij zend te beschikken op een desbetreffend verzoek van den directeur der gasfabriek, doch de heer Koopman diende een voor stel is, genoemden directeur een jaar wedde toe te kennen van f 3600, met 3 tweejaarlijksche verhoogingen tot een maximum van f 4200, benevens vrije wo ning, vuur en licht, welk voorstel met 7 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Aan den heer J. Hage werd eervol ont slag verleend als onderw. aan School A. Tot lid der commissie van plaatselijk toezicht op 't L. O. werd gekozen mr. S. R. Bakker. De heer J. Baas te Leiden werd tot op zichter aan de gasfabriek benoemd. (114 sollicitanten hadden zich daarvoor aan gemeld). Herbenoemd werd tot lid der commis sie tot wering van schoolverzuim de heer W. du Claux. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd de heer F. Naerebout be noemd en tot onbezoldigd ambtenaar de heer P. D. de Vos. Vóór dc afdeel ing Zierik zee van Volksonderwijs frrr-d Za terdagavond in „Juliana" op, mej. Tuininga, uil Amsterdam, met een rede getiteld: „Hoe bereiden we bet kind een gelukkige jeugd?" Ds. de Boode opende als voor zitter deze bijeenkomst, zijn teleur stelling uitsprekende over de gerin- ,ge belangstelling! die werd geloond. Ilij hoopte evenwel dat dc aan dacht goed zou maken wal aan hel aantal ontbrak. Waarlijk, de belang stelling was beschamend. De ouders die toch niets liever kunnen wen sehen, dan hun kind een gelukkige /eugd te bereiden, schitterden door afwezigheid, evenals de meeste ou derwijzers en onderwijzeressen, die daar werden verwacht, zooals mej. Tuininga in T begin barer redevoe ring uitdrukte. Uitvoerig schetste spr. de moei lijke taak van den opvoeder, zoo wel in de school als in 't huisge zin. Waar tegenwoordig bijna voor alle vakken opleiding beslaat, wordt helaas nog zoo weinig aan opvoed kunde gedaan, wat toch een voor name l'actor is. In dc opvoeding is vooral noodig eenheid, maar ook samenwerking, opdnl de liefde voor de opvoeders niet veranderen gaal in. vrees. De redevoering van mej. Tuinin ga getuigde van liefde voor het kind, niet l minst ook voor de minder met aardsche goederen gezegende /eugd. Ook gewaagde zij van onder vonden tegenwerking van de zijde der ouders dier kinderen, die zoo vaak afbreken wat met moeite door een onderwijzer is opgebouwd. Daarom is het zoo noodig, dal er coiitact komt tussclien ouders .en onderwijzers, opdat de moeilijke taak die de opvoeding eischt, beter worde gewaardeerd en begrepen. Door totaal onbevoegden wordt dikwijls geoordeeld over de leermid delen en leermethoden die tegen woordig in do schoool worden ge bezigd of gevolgd. Dé ouders moe ten oolc het werk der kinderen loeren waardeeren en eveneens dal der onderwijzers. Uitvoerig stond spr. stil bij de thans in werking getreden wet-De Visser, die de langverwachte gelijk stelling zou brengen en sprak in verband daarmede ook over de Be waarschool wol. Deze laatste .wel zal volgens spre. en naar dc mcc- ning van verschillende onderwijs organisaties, nadeelig werken, voor het gcliccle bcwaarschoolonderwijs. Na dc lezing gaf mej. Tuiningla. eenigc gedichten over kinderen ten beste. De voorzitter dankte hierop de spreekster voor haar lezing, die. jammer genoeg door zoo weinigen was aangehoord. RENFSSF. Konden wij voor eeni gc weken melden, dat alhier door cenige veehouders in beginsel beslo_ ten was lol de oprichting eener stie- renver., thans kan worden medege deeld dal die vereeniging „Ons Be lang" definitief is opgericht door een 25-tal leden met 95 koeien. Door deze vereeniging is dezer dagen reeds aangekocht de slier „Hendrik" no. 5159 N.R.S., een dier met goed exterieur en afstamming. Ook wal melkproductie betreft. Hij is gestald bij den heer N. Beije Jz., Hoogc'n- zoom. De aankoopcommissie had werkelijk succes door de hand te kunnen leggen op een dergelijk dier. In eene gehouden vergadering van landbouwers is opgericht eene controle vereeniging, welke reeds met het controleerert der koeien be gonnen is. .Wij wensehen dat deze en bovengenoemde vereeniging in groei en bloei magen toenemen in hel groote belang van (Jen landbouw en de veeteelt, en dat zij tot voor bed! d mogen strekken voor overige gedeelten van ons eiland. ONDERWIJS. HAAMSTDE. De heer F. Dcon kers alhier is benoemd tot onder wijzer aan de Chr. School te C&- polle a/d. IJsel. FLKF.MEFT. Geslaagd voor de 2e kl. der gemeentelijke kweekschool voor onder wij ezresseu te Arnhem, mej. J. Spek, geboren alhier. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Kerkrade (toez.) P. van der Slays te Haulerwyk. Te 's-Gra- venmoer J. C. Klomp te Rysien. Te Barneveld C. B. Holland te Kampen. Bedankt: Voor Oud- en Nieuw-Gastel, K. Eckhof te Acquoy (by Leerdam). Voor Nyebaske, P. Siemelink te Gaast- meer. Voor Purmerland H. J. van Rooyen, O.-I. pred. met verlof te Odijk (Utr.). Voor Gieiaeu Oadekerk (toez.) W. G, G. Beerekamp te Oudega. Gerei. Kerken. Beroepen: Te Ridderkerk G. Verrij te Hellevoetsluis. Te Fynaart dr. D. K, Wielenga Gz., prop. te Rotterdam. Te Broek onder Akkenvoude G. H. Dijkstra te Lioessens. Aangenomen naar Scharendyke f G. Laarman, cand. te Den Haag. Naar Koudekerk a. d. Rijn, H. Haspers te Roden. Bedankt: Voor Renkurn, Tj. Petersen te Anjum. Voor IJlst (Fr.), W. S. Pontier te Maasdijk. Geref. Gem. Beroepen: Te Rilland-Bath (Z.), H. Kieviet Jz. te Veenend&al. VERSCHILLENDE BERICHTEN. V ij f menschen te water. Vo rige week reed de familie Snoek van 't Zandpad onder Weesperkarspel naar de kerk. Voorop de heer Snoek, achter in den. tentwagen zijn vrouw en drie kinderen, een meisje en twee jongens, waarvan de oudste cirea negen jaar telt. Op den Amsterdamseheweg maakte het jonge paard, opgeschrikt door een rin kelende ijskar, een zijsprong en kwam in de Weesper Trekvaart terecht, allen en alles met zich voerende. De vaart is ter plaatse zeer diep, zoodat 't gerij onder water verdween, alleen een tipje van den kap bleef zichtbaar. En daar onder bevonden zich de moeder met 3 kinderen. De heer Snoek had de tegen woordigheid van geest boven op den wagen te klimmen en den kap open te rukken, waardoor hij de zijnen wist te redden. Het is wonder goed afgeloopen. Het paard verdronk. Het nut der tijgers. Volgens een Parijsch blad veroorzaakten de wil de zwijnen zulke groote verwoestingen in de aanplantingen van Sumatra en hun aantal steeg met zulk een snelheid, dat men verplicht was tegenover hen doel treffende maatregelen te nemen. Daar nu de klop- en drijfjachten slechts on voldoende resultaten hebben opgeleverd, zullen de autoriteiten er toe moeteü over gaan de jacht op den tijger te verbie den, die door het wilde zwijn gevreesd is en wiens aanwezigheid de aanplant dus beschermt. Rechter, beul en propagan dist: Uit Genua wordt aan het Giornale fl'Italia gekneld: De politie heeft te Pe- gli een Rus gearresteerd, bijgenaamd „de beul van Odessa", omdat hij in genoemde plaats, als president van het revolution- nair tribunaal, zelf den gevonnisten den genadeslag toebracht. Men heeft bij de- dezen „gerechtsman" documenten gevon den, waaruit blijkt, dat hij door Lenin tot voornaamsten sovjet-agent in Italië benoemd is. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand (Klaart. POORTVLIET. Geboren: Marinus. z. v. Co,melis Geuze en Marina Tichem; Leen- dert Nee. z. v. Cornells Hendrik Nie- mantsverdriet en Paulina Cornelia Leeu wenburg; Gilles Adriaan. z. v. Mar nus Jacobus Steketee en Cornelia Suzanna de Jonge; Wilhelmina Cornelia, d. v. Pie- ter Beeke en Cornelia den Engelsman; Abrahamina (Maatje, cL v. Jan Johannis van der Slikke en Maatje Anthonia Stout- jesdijk'. i. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 8 April. Uitgeklaard de barge „Aubrey, kapt. H. Sellen, met oosterschelpen van Ierseke naai- GrUöiby.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5