Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD HINDERWET. Bekendmaking. behooreude by de yaii Vrydag 8 April 1921, no. 10606. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van J. ROGGEBAND, Aannemer en Timmer man alhier, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie A, no. 2471, eert benzine motor van 6 P.K. tot het drijven van een cirkelzaagmachine te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 7 April 1921. Burgemoester en Wethouders voornoemd, j A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. 1'. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het eerste gedeelte van het verslag van de Commissie tot onderzoek omtrent het bedrijf-der Rotter- damsChe Tramweg-Maatschappij vanaf heden tot en met 28 April 1921 voor een ieder ter inzage op de Gemeente-Secretarie is neder- gelegd. Zierikzee, den 7 April 1921. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretarie BUITENLAND. De troebelen in Duitschland. In Hamburg zijn, volgens de bla den, de eerste zittingen van de bui tengewone rechtbanken gehouden, waarin de aanklachten tegen per sonen behandeld worden, die d.eel- jgenomen hebben aan de onlusten te Hamburg. Een monteur van 20 jaar, die op het dak van het dipec- liegebouw der werf vaii Blohm en Voss de roode vlag had geheschen, werd veroordeeld tol 15 maanden gevangenisstraf. Een vrouw kree.g drie jaren en zes 'maanden gevan genisstraf, omdat zij een door een schol gewonden politic-agent door vuistslagen en schoppen zwaar had mishandeld. De nood in Polen. Volgens berichten in de Fonische pers lijden de middenstand en de arbeiders het zwaarst onder de vreeseiijke duurte. De voornaamste artikelen van dagelijksche behoefte, geneesmiddelen, machines, hemes, tingsst'offen zijn peperduur of niet te krijgen. De „Dyeimik Poznauski" zegt spottend, dat er twee groepen zijn voor dagclijksch gebruik, die, welke er in 't geheel niet zijn en die welke men niet kan betalen. De correspondent van de „Chicago Tri bune" meldt, dat de prijzen der kleeding sedert Februari gestegen zijn met 110 pCt. Bovendien moes ten de beide grootste textielfabrie ken te Codz sluiten wegens kolen- gebrek, waardoor vele duizenden arbeiders broodeloos werden. Het komt dus uil, wat Paderewski in De_ oember in Genève verklaarde, dat Polen bedreigd wordt met. honger snood. De stryd in Kloin-Azië. Berichten uit Klein-Azië maken melding van de volledige ineenstor ting van het Grieksche noorderlc. ger. Het geheele Grieksche leger trekt terug. Doordal hel .offensief dei* Turken wordt voortgezet, is de toestand der Grieken bedenkelijk. De regeering wil de mogendheden om bemiddeling verzoeken. Do juweel en van den ex Mbret. De kostbare verzameling van juweelen, behoorende aan prins Wilhelm von Wied, den vroegeren Mbret van Albanië, die enkele jaren geleden per vliegtuig naar Zweden werden gesmokkeld en toen door de Zweedsche douane werden in beslas* genomen, zijn thans, naar de correspon dent van de IMorning Post te Stockholm meldt, naar de Zweedsche hoofdstad overgebracht en daar in een safe gede poneerd, omdat een bende internationale dieven herhaaldelijk pogingen heeft ge daan om ze te stelen. De Zweedsche autoriteiten hebben thans den eigendom van den Prins over de juweelen erkend, die op een waarde van 6 millioen kro nen worden geschat, doch de Duitsche banken hebben den Prins geadviseerd om de juweelen niet naar Duitschland over te brengen. De onrust in Italië. De Tempo verneemt uit Triest.: De fascisten hebben het dorp Cor.a- lo in brand gestoken. Zij zijn Bare- schi, Segopi, Cormorans cn Waki binnengedrongen. De bevolking is in de heuvels gevlucht. Bareschi en pegopi zijn met den grond gelijk gemaakt. Te Marmuans zijn de wo ningen van hen, die hebben deel genomen aan den opstand, vernield. De torpedoboot jager Stocco heeft te Gornizza een sterke afdeeling ma trozen aan land gezet, die zich met de fascisten hebben vereenigd, na (enige schermutselingen met de Kroaten. Volgens de Messagcro is de stad Carbizza gedeeltelijk ver woest. De mynwerkersstakiug in Engeland. De „Daily Chronicle" meldl: De onlusten in Schotland nemen toe. Te Fife is een rumoerige menigte uit den band gesprongen en te Cow denbeath is. een opzichter, die wei gerde liet pompwerk te verlaten, weggesleurd en zwaar mishandeld. Een' groote politiemacht maakte ge bruik van de gummistokken. De politie viel de menigte aan eii be vrijdde den man. De mijnwerkers (heschen een roode vlag en verza melden zich in duizenden .cn bele gerden de politie. Tegen midder nacht hadden er onbeschrijfelijke tooneelen plaats. De politie van an dere plaatsen snelt (oe. De botsin gen Lusschen mijnwerkers en poli tie zijn legio, het a-antal gewonden is groot. De stakers vernielden de straatverlichting. Het geregeld'ge vecht duurde voort tot laat in den nacht. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting vuil Dinsdag 5 April. De heer Sannes vraagt verlof tot een interpellatie over den toestand in de veenst reken. De heer Rutgers tot een interpellatie over de uitvoering der Lager Onderwijs wet. De heer Duijs tot een interpellatie over den financiëelen toestand van som- mige gemeenten in verband met de werkloosheid. De heer Wintermans tot een interpellatie over het voornemen der regeering betreffende het indienen van een ontwerp tot uitbreiding der land- arbeiderswet. De heer Henri Hermans over den t-oestand in de Limburgsche mijnindustrie. Op deze verzoeken zal morgen .worden beslist. De Kamer gaat over tot het trekken der afdeelingen. Het voorstel-Albarda, om het wetsont werp in zake de ontginning van aard- olievelden in Djambi niet op de agenda te plaatsen vóór dat het advies van den Volksraad is ingewonnen, \vordt verwor pen met 43 tegen 26 stemmen. Aan de orde is het ontwerp tot 't-vast stellen van regelen ten aanzien van den invoer, aanmaak en verkoop van buskruit en springstoffen. De heer Van Beresteijn vreast, dat de voorgestelde deelneming van den Staat in de exploitatie van de busk'ruitfabrie- ken met een monopolie voor die fabrie ken ons niet onafhankelijk zal maken van anderen. Spreker verwacht van het monopolie duurte, geringe voorraden en willekeur voor de particuliere afnemers. Beter is zuivere staatsexploitatie. De heer Treub deelt de bezwaren van den heer Van Beresteijn. De heer De Jonge ontdekt in 't voor stel een militaristische strekking. De heer Haazevoet acht staatsexploita tie beter. Hij zal niettemin vóór stemmen in de hoop, dat het gemengde bedrijf zal voeren tot staatsexploitatie. Hij dient een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat de fabrieken zich dienen te beperken tot. de fabricage van ontplofbare stoffen. De [Minister van Landbouw betoogt, dat de Staatsmijnen onafhankelijk moeten zijn van het buitenland, ook in zake springstoffen. Tegen de motie Haazevoet heeft spr. bezwaar. Minister De Vries betoogt, dat bij ver werping van het voorstel de fabrieken zullen liquideeren, waardoor de voor ziening in de behoefte der staatsmijnen aan springstoffen gevaar zou loopen. [Minister Pop wijst er op, dat ook het militair belang het voortbestaan der fa brieken vordert. De heer Haazevoet trekt zijn motie in, maar dient een amendement van dezelfde strekking in op art. 2. Zitting van Woensdag 0 April. De voorzitter deelt mede, dat de afd. tot voorzitters gekozen hebben de heeren Arts, Nolens, de Monté Verloren, Schok king en Kolkman en tot onder-voorzit ters de heeren Rutgers, Van der Molen, Fruytier, Bongaerts en Van der Voort van Zijp. De gedane interpellatie-aanvragen zijn toegestaan, die van den heer Rutgers be treffende de uitvoering der L. O.-wet met 69 tegen 4 stemmen, nadat de heer Ossendorp bezwaar had gemaakt tegen 1 de vage omschrijving der interpellatie. J Voortgegaan werd mfet de behandeling van het buskruit-ontwerp. Het amendement Treub, om den in- voer en verkoop van buskruit en spring- j stoffen vrij te laten, werd verworpen i met 50 tegen 22 simmen. Het amendement van de commissie van I rapporteurs om ook de veranderingen in de overeenkomst met de vennootschap bij de wet te vragen, wordt aangenomen met 56 tegen 18 stemmen. Het amende- i ment Haazevoet om alleen de fabricage van buskruit en andere springstoffen toe te staan, wordt verworpen met 40 tegen 34 stemmen Het amendement der com missie van rapporteurs om de leden van de Staten-Generaal uit te sluiten van het commissarisschap met tractement en de regeeringscommissarissen te doen beta len door het rijk, wordt z. h. s. aangeno men. De heer De Jonge licht een amende ment toe om voor het personeel een scheidsgerecht in te stellen. Minister De Vries meent, dat het be doelde personeel stellig zal moeten wor den gebracht onder de werking van de wet op de rechtstoestand der ambtena ren. Het amendement is daarop voorloopig ingetrokken. Het amendement van de Commissie van Rapporteurs tof het instellen van een commissie van beroep voor geschillen tusschen vennootschap en afnemers, wordt overgenomen. De heer Marchant ontwikkelt bezwaren tegen de strafbepalingen in 't ontwerp. De heer De Jonge komt terug met het voorstel betreffende een scheidsgerecht voor het personeel. Het amendement wordt verworpen met 39 tegen 23 stemmen. 't Voprstel-Teenstra om eindstemming morgen te houden .wordt verworpen met 27 tegen 25 st. Het ontwerp wordt aange nomen. met' 34 tegen 28 stemmen. Aan de orde komt de wijziging der Successiewet. De heer De Wijkerslooth betoogt, dat de voorgestelde heffing neerkomt op hef fing van kapitaal. Daarom is hij er tegen en zou hij aan heffing in eens de voor keur geven. Nieuw Kamerlid. Als opvolger van wijlen jhr. nir. YV. Th. C. van Doorn als lid van de Tweede Kamer zal worden aange wezen de heer M.I. YV. J. Bijl e- veld, industrieel te 's Gravenhage. Electriciteitsvoorziening van het land. De minister van YVale-rslaat heeft thans het wetsontwerp inzake de elcctricitcilsvoorziening van het land ingetrokken. Een crodiet aan Polen. Een wetsontwerp lol het ver strekken van èen crediel aan Po len, op denzelfden voel als dal, het welk eenigofi tijd geleden aan Oos tenrijk is verschaft,is in. voorbe reiding. Gemoedsbezwaren. Voor de personen, die gemoedsbezwa ren hebben tegen de invaliditeitsverzeke ring en die niets verzekerd hebben, zijn tegemoetkomende bepalingen opgenomen in de Invaliditeitswet. Als gemoedsbezwaarden worden slechts erkend, zij, die een bewijs van vrijstel ling van den Raad van Arbeid hebben ontvangen Daar herhaaldelijk dezelfde vragen worden gedaan mogen deze met de ge wenschte antwoorden 'hieronder volgen. Ie geval. Een arbeider, die zelf geen gemoedsbezwaren heeft, komt in dienst van een patroon, die wel een be wijs van vrijstelling heeft. Vraag. Wat moet de patroon doen? Antw. Niets. I Vraag. Wat moet de arbeider doen? Antw. Hiervan kennis geven aan den Raad van Arbeid en daarbij zijn rentekaart toezenden. Nu gaat de arbeider uit dienst van dezen patroon. Vraag. Wat moet de arbeider nu doen? Antw. Kennis geven aan den Raad van Arbeid De patroon doet wederom niets. 2 e geval. Een arbeider, die zelf in het bezit is van een vrijstelling komt in dienst van een patroon, die geen ge- moedsbezwaren heeft. Vraag. Wat moet de arbeider doen? Antw. Niets. 1 Vraag. Wat moet de patroon doen? Antw. Hiervan kennis geven aan den Raad van Arbeid. Nu gaat de arbeider uit dienst 'van dezen patroon. VraagWat moet de patroon doen? Antw. Hiervan kennis geven aan den Raad van Arbeid en daarbij toe- zenden de rentekaart van dezen arbeider. De arbeider doet wederom niets, j 3 e geval. Een arbeider, die in het bezit is van een vrijstelling, komt in dienst of gaat uit (dienst van een patroon, -die topk in het (bezit is van een vrijstelling, j Vraag. Wat moet de arbeider doen? AntwNiets. Vraag. Wat moet de werkgever doen? Antw. Van in - en uit dienst gaan van dezen arbeider kennis geven aan den Burgemeester zijner ge meente. I Zeeuwscli Genootschap der Weten .schappen. S In de Woensdagavond te Middelburg gehouden jaarlijksche algemeene verga dering van bovengenoemd genootschap werden tot nieuwe leden benoemdde heeren H. W. G. van Bleijswijk Ris, J. Boelen, mr. P. B. Enklaar, K. Huizinga, P. (M. van Leeuwen, mr. J. E. van der i- Meulen en jhr. H. K. B. Bendorp, allen te Middelburg; dr. J. de Groot, Vlissin gen; dr. J. H. Gunning JHz. te Seroos- kerke (W.), L. Th. van Hasselt te Neu zen; Ir. A. S. J. van Resteren, Vlissingen A. van der Poesl Clement, Nisse; dr. B. Vaandrager, Domburg; J. Welleman Krabbendijke; dr. J. Berg, Amsterdam dr. P. Pijn van DraatUtrechtme vrouw wed. K. S. S. G. Franse—Ezer- man, vroeger te Zierikzee, thans te Nij megen; prof. dr. B. J. Homburger, Gro ningen; A. Looxme van Wal deren baron Rengers, Amersfoort; jhr. E. W. van Panhuys, Utrecht; mr. H. H. R. Roelofs Heyrmans, Delft, en J. D. Wagner, Den Haag. In plaats van de heeren mr. H. J Dijckmeester en dr. K. Heeringa, die bei de Middelburg en Zeeland gaan ver laten, werden gekozen tot voorzitter en secretaris resp. de heeren dr. H. Schoute en mr. A. (Meerkamp van Emden. Aan de beide aftredenden werd dank gebracht voor alles wat zij in het belang van het Genootschap hebben gedaan. Uit 't ver slag van "den secretaris blijkt, dat het genootschap thans telt 49 directrices en directeuren en 541 leden. Verder wor den in het verslag de aanwinsten be sproken van de verschillende afdeelingen van de verzamelingen, en wordt o. a. gewezen op de bizondere rijke giften van mevrouw wed. Franse—Ezerman, vooral op het gebied van boekwerken, vooral over kunst (Maar ook op haar giften van talrijke gouden en zilveren ornamenten, vroeger of ook thans nog in gebruik bij de boerenkleeding en een vol ledig Walchersch boerinnencostuumpje van ongeveer 60 jaar geleden. Lang staat de secretaris stil bij zijn bezoek aan de rijke verzameling van den heer J. A. Hubregtse te Burgh, die talrijke zaken, betrekking hebbende op de vroegere be woners van de duinstreek van Schou wen bijeen bracht, en die dezelfde soor ten voorwerpen ontdekte bij het afgra ven van een vluchtberg onder Duiven- dijke Op verzoek stopte de eigenaar van dien berg de afgraving en met me dewerking van den heer dr. Holwerda, directeur van het Rijksmuseum van oud: heden te Leiden, werd een verzoek ge richt aan de regeering om subsidie voor een wetenschappelijk onderzoek van ge noemden berg, welk verzoek bij het de partement van onderwijs, kunsten en wetenschappen goed werd ontvangen. Alleen de tijdsomstandigheden zijn oor zaak, dat de 2aa!k ten slotte is blijven steken, maar de secretaris hoopt, dat uit stel in dezen geen afstel is. De secretaris heeft in het afgeloopen jaar meer dab eens zich kunnen overtuigen, dat het museum in de provincie een zekere popu lariteit geniet. De heer Heeringa gelooft gaarne, dat tijdelijke exposities 't kleine deel van ons volk, dat van kunst wat meer begrip heeft verworven, goed zullen doen, maar'voor de groote massa lijkt het hem van groot nut, dat een aantal voorwerpen ergens blijven en het is deze gedachte, die hem eenigszins heeft ver zoend met de wonderlijke verzameling, die het museum van het genootschap buiten de eigenlijke Zeelandia herbergt. Uit Stad en Provincie. Haamstede. Goedgekeurd worden de rekeningen over 1920 van het plaatselijk armbestuur van YVesten- Schouwen en van het burgerlijk armbestuur. SCHERPENISSE. Van de week verscheen weer voor het eerst se dert 1911 een lading steenkolen •voor den' bond. Tegen .den prijs van twee gulden per ILL. werden ze op de haven afgeleverd. Eep voorraad in het pakhuis kon niet Opgeborgen worden, wat toch ge- wenschl was voor hen, die niet ecnige H.L. gelijk kunnen nemen, aangezien de geheele voorraad bin. lien twee dagen uitverkocht was. Woensdagavond kwamen de leden van de muziekvereeniging Eendracht" voor het eerst in het schoollokaal met hunne instru menten hijeen. De heer Y^erzwij ve ren van Halsteren, die met de lei ding is belast, gaf hel eerste onder richt en zal vervolgens ieder en Maandagavond als directeur ftingee. ren. De vorige week is op een bij eenkomst een bestuur door werken de leden en aandeelhouders geko zen. Uit de werkende leden wer den gekozen de heeren YV. van der Graaft", J. M. van der Graaff en M. Ha ge Johz. en uit dc aandeelhou ders de heeren A. C. Steendijk, dr. A. C. Pplderman en G. C. Ilartog. Dc functies zullen op de eerstvol gende bestuursvergadering worden verdeeld. THOLEN. Woensdag bracht de Commis saris der Koningin aan onze gemeente alshoofdplaats van het eiland een af scheidsbezoek. De burgemeester van Sta- venisse was niet tegenwoordig en had bericht gezonden van verhindering. Ver der waren alle burgemeesters tegenwoor dig. Ook door de Thoolsche raadsleden werd nog gebruik gemaakt Z.H.Ed.gestr. de hand te drukken. De auto, die ruim 11 uur voor het gemeentehuis arriveerde, vertrok 2.30 uur weer in de richting B.-op-Z. Van de gemeentegebouwen en enkele particuliere woningen werd den geheelen dag gevlagd. ZIERIKZEE. YVij vestigen de aan dacht op de bioscoopvoorstelling van de vereeniging „Algemeene Ontwikkeling" alhier, op a.s. Maan-, dagavond in de Concertzaal. De film der Staatskolenmijnen trok op de Jaarbeurs te Utrecht groote belang stelling, zoodat deze ook alhier ver wacht mag worden. Hel program,b ma belooft veel verscheidenheid, terwijl wij ten slotte kunnen mede. deelen, dat de bioscoop van een nieuwe lens is voorzien, waardoor zij lx)ven, in plaats van beneden in de zaal wordt geplaatst. Door deze verbetering is eene goede en rustige projectie te verwachten. - Naar wij vernemen, komen de opga ven voor het Handelsregister zeer traag bij de Commissie in. Wij vestigen ei daarom nogmaals de aandacht van be langhebbenden op, dat zij het werk der Commissie zeer kunnen bevorderen door de in hun bezit zijnde formulieren, nauw keurig ingevuld, spoedig in te zenden. Wacht toch ieder den uitersten termijn zoo zal het voor het personeël der Commissie zeker niet wel doenlijk zijn de inrichting, van het Handelsregister tijdig gereed te hebben. B URG11Openbare vergaderi i ig van den gemeenteraad, op Maan dag 4 April j.l. 'Aanwezig alle le den. Na opening door den voor zitter worden de notulen der v-o rige vergadering voorgelezen enon veranderd goedgekeurd. Vóór ken nisgeving worden aangenomen: le. eene mededeeling der leden van de schoolcommissie, inhoudende de aanneming hunner benoeming; 2e. mededeeling der aanneming van be noeming van voorzitter en secre taris van genoemde commissie:; 3e mededeeling aan den raad van de benoeming van voorzitter en sec retaris der oudercommissie; 4e goedkeuring der begrootingswijzi ging; 5e. bericht van Ged. Staten bevattende vrijstelling van de ver plichting tot het geven van onder, wijs in lichamelijke oefening tot 31 Dec. 1921; 6e. mededeeling van Ged Staten, houdende verdaging hunner beslissing inzake de verordening der Warenwet; 7e. mededeeling van ge doemd college, dat de nieuwe re. geling van de jaarwedden van den burgemeester en secretaris nog niet door de Kroon is goedgekeurd. Be sloten wordt de reglementen der beide armbesturen in de gemeente aan te vullen met de door den mi nister gewenschte bepalingen om trent uitbesteding van kinderen. Y'astgesteld wordt eene gemeentelij ke archiefverordening, alsmede een besluit tot wijziging en tot af- en overschrijving in de gemeente-be grooting 1920. Verzocht zal worden te bevorderen dat overschrijving plaats hebbe van de drankwclver- gunning van L. van Graaf eiland ten name van J. I. v. d. Moer tc ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Mogen we onze lezers op merkzaam maken op de lezing van Volksonderwijs zie de advertentie in dit nummer waar mej. Tuinïnga het belangrijke onderwerp zal behande len: „Hoe bereiden wij het kind esn ge lukkige jeugd". We hopen voor de afd. Zierikzee, dat velen zullen aanwezig zijn om de begaafde spreekster te hooren, en wel om deze redenen. Ten. eerste geldt het de opvoeding en het onderwijs on zer kinderen, waarin de ouders, die straks de ouder-commissies zullen moeten hel pen kiezen, zeker belang zullen stellen en dit ook zullen moeten doen, want de opvoeding behoort tot hun schoonste plichten. Als allen dit goed begrijpen, is „Juliana" vol belangstellenden. Ten twee de verdient de afd. succes te hebben, waar ze de lezing, met opoffering van kosten, reeds eenmaal uitstelde, ter wille van de gehouden cabaret-avond. Vaders, moeders, blijft niet weg. VERKOOPINGEN, ENZ. SCHARENDIJKE, 1 April. Ten over staan van notaris Jèspers te Renesse werd heden verkocht een hoefje met 8 gemeten land aan den Hoogenweg te Dui- vendijke, voor f 14750, behalve de toebe- dingen. Kooper de heer L. P. Vis te Noordwelle. VAN HEINDE EN VER, Volgens een uit Washington ontvan gen telegram zullen de Amerikaansehe troepen aan den Rijn niet vóór 1 Juli worden teruggetrokken. De Grieken mobiliseeren 7 lichtingen Grieksche en Ottomaansche onderdanen. 14 Engelsche gloeilampenfabrikan ten, wier bedrijf buiten de wet tot be scherming der nijverheid staat, hebben besloten hun fabrieken te sluiten, tenge volge van de Duitsche concurrentie. Al de raddraaiers van den opstand .in de Leunafabriek zijn gearresteerd. In een kolenmijn te Larbousset (Fr.) heeft een mijngasontploffing plaats ge had. Reeds zijn 14 dooden en 10 gewon den uit de mijn naar boven gebracht. Naar de Times uit Helsingfors ver neemt, bedraagt het aantal dooden in Kroonstad en rondom de vesting op het jijc 7 a 8 duizend. Alle lijken zullen wor den opgestapeld op 't plein van het marinehospitaal en zullen daar worden verbrand. Uit Budapest wordt gemeld, dat het Hongaarsche kabinet besloot op 13 Aug. e.k. een verkiezing te houden, ten einde een koning te kiezen. De Engelsche transportarbei ders hebben besloten de mijnwer kers te steunen. Het Japansche parlement heeft een ontwerp aangenomen lot ver plichte invoering van het metrieke stelsel. Ex-keizer Karei Van Hongarije I is in Zwitserland aangekomen waar hij de beslissing van den Ronds- f raad zal afwachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5