Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD behoorende bij de vjiii Vrijdag; IS Febr. 1021. no. 10580. BINNENLAND. trekt de regeeringi mol O Maart het 'kaasmaakverbod in. Uit Stad en Provincie. Kerstc Kamer. Zitting van Dinsdag 15 Febr'. Sup/iletoire Ooftogsbeg rooting 11)20. De heer Van Embden raadt tot verwer ping. nu het budgetrecht hierdoor zoo ergerlijk geschonden is. De M.nister van Oorlog verklaart, dat dit het gevolg is geweest van abnormale omstandigheden en dat hij zelf de on regelmatigheid ten zeerste betreurt. liet wetsontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 6 stemmen. Bij de wetsontwerpen betreffende tij delijke aftwijkingen van militiewet en liindstornivoorzieningen ontwikkelt de heer Iedenburg bezwaren tegen hét voor gestelde drieploegenstelsel enz., doch verklaart, in afwachting algeheele herzie ning militiewet, dit ontwerp te zullen aan vaarden. De Minister van Oorlog verklaart, dat het definitief dienstplichtsontwerp zijn departement reeds heeft, verlaten en hij weerlegt de bezwaren van den heer Iden- burg. De wetsontwerpen worden z. h. s. aangenomen. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de pusfwet dringen de heeren Van der Maasen de Sembreff, Bergsma en Smeen ge aan op zoo eenvoudig mogelijke rege ling. De; heer Mendels bestrijdt het wetsont werp op principiëele en practische gron den. Hij geeft schorsing van dit ontwerp in overweging totdat de Minister de Kamer een apercu zal hebben toegezon den van de wijze waarop het ontwerp in de practijk zal worden uitgevoerd. De Minister van Waterstaat betoogt, dat- de regeling in de practijk zal mee vallen en dat bij schorsing van het ont werp de posterijen iedere maand een mil- lioen minder zouden ontvangen. De heer Mendels trekt zijn voorstel tot schorsing van de behandeling in, na toezegging van den Minister, dat hij de wet; niet zal invoeren alvorens de Kamer van de door hem te nemen uitvoerings maatregelen in kennis te hebben gesteld. Hij stelt de mogelijkheid, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken gemeentebe sturen subsidie zal geven ter tegemoet koming in de kosten. De heer Van der Feltz stelt daarop voor de behandeling te schorsen totdal de inister van Binnenlandsche Zaken dienaangaande een positieve toezegging zal hebben gedaan. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 15 Februari, De interpellatie van den heer Van Be resteyn over de niet-goedkeuring van het Haagsche subsidie der Nationale Opera, wordt; toegestaan en zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Voortgezet wordt de behandeling der interpellatie-Van den Tempei ovei werkeloosheid. De heer Snoeck Henkemans betoogt, dat verbetering nu vooral van de regeenng moet worden verwacht. De verbru'kers moeten hun afwachtende houding latei- varen. Werkverschaffing moer aan de meente worden overgelaten. Spr. kan zich met het beleid der regeering volkomen véreenigen. Hij dringt aan op wettelijke regeling van de werkloosheidsverzeke ring. De heer Schouten komt er tegen op, dat socialisatie ook hier als redmiddel werd aangeprezen. De heer Weitkamp beveelt landontgin- ningen en -ontwatering aan. Hij waar schuwt tegen 't uitvoerverbod van eieren, De heer A. P. Staalman bestrijdt het betoog van den heer Van deri Tempel ten gunste der socialisatie. Hij verwijt de regeering, dat zij millioenen wegsmeet aan het militarisme, waardoor sociale maatregelen achterwege moesten blijven. De regeering is dus mede verantwoorde lijk voor de werkloosheid. De heer Dresselhuys ziet als oorzaak van de jwerklóosheid de verstoring van de vrijheid van bedrijf en verkeer. -Het voornaamste middel tot herstel is terug keer tot die vrijheid. De heer Marchant merkt op, dat de re geering geen aansporing noodig heeft om terug te keeren tot de vrijheid van han del en verkeer, welke vóór den oorlog bestond. Hij betoogt, dat de door den heer Dresselhuys aanbevolen middelen niet zijn te verdedigen met een beroep op de vrijheid. De heer Van Rijzewijk brengt minister Aalberse hulde voor hetgeen Z.Ex. voor de; werkloozèn deed. Hij deelt mede, dat de Vereeniging van R.-K. Sigarenfabn kanten besloot de arbeiders weer in het werk te nemen tegen de voorwaarden van het collectief contract. Hij dient een motie in, uitsprekende dat middelen ter oplossing van de crisis moéten worden gezocht .door samenwerking van patroons- en arbeidersorganisatie^. De heer Kolthek betoogt, dat de regee ring en de werkgevers niet kunnen hel pen. De geheele arbeidersklasse moet zioh solidair verklaren met de werkloozen om door directe actie afdoend verbétering af te dwingen en aan het kapitalisme een einde te maken. In afwachting moet aan de werkloozen het volle loon worden uit gekeerd. Opheffing van het kaasmaakvérhoil. Naar het N. v. d. D. meldt, Zl Kill KZEE. In vlo zaal van den heer Yerwer Jiail Woensdagavond een vergadering plaats der LaiTtl- böuwvereenigtng V. Z. S. alhier, welke Ier gelegenheid van liet 25- jarig bestaan dier vereeniging druk was bezocht. Een podium, waarop het bestuur had pl-aals genomen, was met wapens en vlaggen ver sierd De voorzitter, de heer AV. den Boer, riep de aanwezigen hel welkom toe, daarbij herinnerende aan het Heuglijk feit dal V. Z. O. S.~ thans 25 jaar beslaat. Wat in de i'fjgeloopen kwarteeuw is gebeurd, werd door dhr. Den Hoe)' in grove trekken gememoreerd. Den tien Eebr. 1896 werd de vereeniging op gericht toen op landboiiAvgebied groote malaise heer.sclUe en weinig actie onder de landbouwers bestond om zich uit liet moeras om hoog te werken. De heeren J. C. v. d. Maas, E. Koopman E. Koioij- man, J. J. v. d. Hout en L. ten. Haat' vormden het eerste bestuur'. De voorzitter brengt den 'lieer v. d. Maas hulde voor wal deze ge durende een reeks van jaren voor de vereeniging heeft gedaan. Be langrijke zaken werden door liet bestuur, met steun der leden, tol stand gebracht, zooals de eic.horei- fabriek, landbouwciu'sussen, de ko- /enbiond, dc boerenleenbank en rn'eer andere minder op den voor grond tredende feilen. V. Z. S. zag z'ijn ledental ge durende die ja-ren beurtelings r ij zen en dalen, doch langzamer hand toenemen, hoewel thans een sterke eb schijnt ingetreden, welke haar oorzaak vindt in een geldkwes tie, welke zaak, naar spr. hoop1, opgelost mag worden. Wijzende op art. 39 van de sta tulen, waarop héden de Kon. -góed- den gemeenteraad, op Woensdag 16 Eebr. j.l. Aanwezig alle leden. Voorziller de burgemeester. De voorzitter opent, de vergadering en leest de notulen der twee vorige welke worden goedgekeurd. Van liet inuzickgezelschap rescendo is de rekening over hel afgeloopen jaar ingekomen', welke wordt goed gekeurd. Ingekomen is van de sclïoonl ïoudster der bewvvursc 11 ooi een schrijven waarin'ze de betrek king met liet reeds vroeger ver hoogd salaris wil Jieliouden. Van II. J. Boogaarl een verzoek om 2 'c.A. gem.-grond voor zijn woning (e mogen Itoopen. De raad stelt den prijs op f 10. Van J. J. Vêrjaal een verklaring, waarin hij f 2,50 wil geven alls huur voor de gedempte sloot langs zijn tuin. Wordt goed gekeurd. Aan de orde is de lierzie- vaii liet hoofd derschool isNvast- gesteld. Tol leden der plaatselijke school commissie worden benoemd de diee ren C. A. Swenne, G. L. Klompe, W. Bolijn, W. Bcrre voois ^en P. Hoo- gerhuis. Eene verordening, regelen de de samenstelling en inrichting dier Commissie wordt vastgesteld. Voorts wordt besloten aan Ged. Staten vrijstelling aan te vragen van de verplichting lol het .geven van onderwijs in lichamelijke oefening. B. en W. stellen woor om van de mfeerdere opbrengst der haven over 1919 en 1920 ad f 1138, een som van f 1()Ü0 te bestemmen voor buitengewone aflossing op de in 1912 aangegane geldleening voor verbetering dier haven ad f 13500. Wethouder Van Langeraad is er voor niet af te lossen, docli de Ouwerkerk met 2 of 3 gemeenten van Du ivel and zal worden ve r- eenigd. Hierna sluiting. ning der tarieven van de liawngel- overschotten te reserveeren. In de den. Hel liggeld der schepen wordt toekomst is er aan ,de haven veel op 10 cent per ton gebracht, ter- te doen en dan is de rente-standaard op ïu cent pe wijl steenkool, turf. grint en eenige l'a nd bo iiAvp r od u c t e m a a 11 merkelüj k worden verhoogd. Naar' aanleiding van de inwerkingtreding der nieuwe misschien wel 7 «/o. De voorzitter vindt hel admini stratief beier extra af te lossen. Als in 1923 verlenging der heffing van belastingwet is van den Inspecteur J havengeld moet worden gevraagd der Rijksbelasting een schrijven in- moeten worden aangetoond, dal dat y: er noodzakelijke werken aan den Oostkant te doen zij:u. Als er dan een reservefonds is, zal de minister I een heffing als thans, waarmede s vorm van opcenten op Inkomsten- overschot wordt verkregen, niet j én Vermogensbelasting wordt ver- goedkeuren en zal dus het haven gekomen, waarin de aandacht wordt gevestigd op een wetsbepa ling, waarbij de Hoofdelijke Om slag wordl opgeheven en in den VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een spoorweg voor een ton. Het bestuur van de BenI- heimer-Kneisbahn (lijn Coevorden- Benthcim, zijlijn Gron au) heeft aan hel gemeentébestuur van Coevor- den den geheelen spoorweg, ge bouwen, stations, materieel incliuis aangeboden voor één ton. Het rol lend materieel! verkeert evenwel' in zulk een déplorabelen toestand, dal, voLgens zeggen van een der 'machi nisten, de verschuilende machiné- onderdeelen met touwtjes aan el kaar vastzitten. Toch is vooral het goederenvervoer op deze lij'n vrij belangrijk. G as ver s t i k k i lig. Te Haarlem is Zondagochtend, naar het Haart. Dgbl. meldt, de wed. W. dood te bed gevonden. De vrouw is door gasvers tik king om heL leven geko men; ze had in de keuken, (lie aan haar slaapkamer grensde, een gas kraan open laten staan. -B INGEZONDEN STI KKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. •mogensbel: haald. Het Rijk verstrekt aan de ge meente iedere maand l/io der hoofd- j som. De verbintenis wordt aange- gaan voor een tijdvak van 5 jaar. 1 Z.h.s. wordt besloten hiertoe over te gaan. De voorzitter leest 'hel ko hier jder hondenbelasting waarbij blijkt dat voor 73 honden 1' 228 wordt betaald. Bij de (bespreking over het al! of niet aansluiten aan de waterleiding, besluit men. eerst bij hét Waterleiding-comilé nog ver- 1 dere inlichtingen in te winnen, al vorens te beslissen. Daarna wordt de openbare vergadering eenige oogenblikken gesloten. Na herope- keuring is verkregen, hoopt spr.,- dat V. Z. O. S. nooit ophoudt te ning wordt goedgekeurd betaling te bestaan, maar groeien en bloeien doen aan den heer N. Padmos op zal1 tot heil' der leden. (Applaus.) zijn nota voor het maken van een Door den secretaris, den heer L. verbouwingsplan inzake Koopman, werden daarop de no tulen voorgelezen, welke ongewij zigd werden vastgesteld. De rekening over 1920 opgemaakt door den penningmeester, den heer A. B. Breesnee, werd vastgesteld op de voorgelezen bedragen. Aan de orde was daarna de ver kiezing van twee 'bestuursleden, nL. de heeren L. Koopman Czn. en J. EnzlTn. Eerstgenoemde wenschte evenwel niet meer in aanmerking te komen. De voorzitter, betreurt dit aftreden Ieder lid der vereeniging zal be grijpen wat mén in den heer Koop man verliest, welke door zijn ken nis V. Z. O. S. menig voordeel heeft liezorgd. Namens hel bestuur over handigde de voorzitter dhr. Koop man een tastbaar bewijs hunner waardeer ing, voor hetgeen deze mede hielp lol stand brengen. (Ap plaus.) De lieer Koopman dankte in wel gekozen woorden voor de hulde hem gebracht en 't aandenken hem geschonken. In de plaats van den afgetreden Secretaris werd met groote meer derheid gekozen tot bestuurslid, de heer C. Koopman, terwijl de heer J. Enzlfn met bijna algemeene stem men werd herbenoemd. Beide hee ren namen hunne benoeming aan Hierna werden 4 aandeèlen der fairbank „Ons Belang' verkocht, ter wijl daarop door de leden opgave gedaan Werd hoeveel kunstmest ze wenschten te betrekken. De heer P. M. Panny bracht na mens de leden hulde aan T be- jStuur voor wat het lot stand had gebracht, inzonderheid den afge treden secretaris. De lieer J. M. Uijl besprak de z.i. onbillijke contrihutieregeling, welke meening door meerderen werd gedeeld. De voorzitter en de lieer Koopman bestreden deze on billijkheid, terwijl er op gewezen ngsplan inzake de dokters woning. Bij de rondvraag zag de lieer Doeleman in T vervolg gaarne, dat liet kleine onderhoud ook hier perst besproken wérd. De veldwach ters woning n.l heeft een kleine f 600 aan schilderen gekost. De heer P. v. d. Linde noemt dit niet veel, aangezien het wel een jaar heeft geduurd, ofschoon hel wet in 14 dagen af kon, aldus spreken De lieer Doeléman bespreekt de verbouwing der dokterswoning, <iie nog maar altijd nieL klaar is. De voorzitter noemt het schande voor den timmerman, die hij slechts zel den ziel verschijnen op liet werk en de uitvoering daarvan niet be hartigt. Algemeene instemming. I)e lieer J. v'. d. Linde vraagt naar hel larenuurwerk. De voorzitter zegt, dat het nu wieer i:i orde is en men het voorloopig zoo laten zial. De heer Klompe vestigt de aan dacht op de nieuw gelegde riolee ring aan den Slootweg, die schijnt niet af-, maar U-rug te loopen. Ook andere leden doelen die meen ing. geld moeten worden verminderd. Verschillende leden achten reser veeren of extra aflossing hetzelfde. Wethouder Van Langeraad vindt af lossing een sléchte financieele poli- tiek. Nog vele discussion volgen over (lil punt en ten plotte wordt 1 het voorstel van B. en W. om extra af te lossen verworpen met 1 te- gen 3 stemmen (die der heeren v. d. Have, Bolijn en Hoogerhuis.) Daarop wordt besloten de meer dere opbrengst le heieggen op tiet grootboek der N. W. S. Ter tafel komt het voorstel van dhr. Bolijn tot wijziging der verordening op de heffing van een hoofdelijken om slag, voor zooveel hel progressief tarief en den kinderaftrek betreft. De voorzitter vraagt wat de be doeling van het voorstel is. De heer Bolijn zegt de verorde ning in overeenstem ing le ;wiiilen brengen met de nieuwe bepalingen der Gemeentewet, in te gaan 1 Mei J a.s., in de eerste 4 maanden te wit len heffen naar de bestaande ve'r- Mijnheer de Redacteur, Mag ik nog éénmaal eenige ruimte voor een woord van verweer? Ik zal niet reageeren op. t onvriende lijke woord van den secretaris der fede ratie, die in de Concertzaal de leiding 1 had. Ik wil alleen wijzen op. de licht- i vaardigheid, waarmede hij en de voorz. namens de federatie argumenteeren. Dat S. P. allen rechtsgrond mist b.v. wordt een oud en versleten argument genoemd. Als of; het daar niet juist op/ aankomt! Iemand, die in dienst van den Staat is, heeft er recht op, dat de Staat, als zijn werkgever, hem op. bepaalden leeftijd pensioen geeft als uitgesteld loon. Maar I welk recht heeft iefnaad, die den Staat niet heeft gediend, om te vragen om pen sioen? En welk recht heeft de Staat om menschen, niet in zijn dienst geweest, ge schenken in geld te geven, dat hij eerst moet opvorderen van anderen? 't Is toch geen kleinigheid als de Overheid voor haar doen geen rechtsgrond heeft. Dan zijn we overgeleverd enkel aan de Macht. Schept Macht dan Recht? Of de Overheid I dan geen roeping heeft tegenover Ouden ep Armen, als deae niet door familie, kerk of maatschappij worden onder steund? Zeer zeker. Maar dan is dat armenzorg. Laat men 't dan ook zoo ordening en het kapitaal te laten i noemen. En op dat punt wenschen wij II 1A.. ,1 «I. —.-.I. f J..,- 1 - -- - betalen doordat de draagkracht dei arbeiders en van den middenstand te gering1 is-en doet in dien zin een voorstel. De voorzitter merkt op, (lat hel beter is om met de vast stelling der nieuwe verordening nog wat te wachten, dan hebben wc een beteren kijk op de zaak. B. en W. vinden hel erg dal de pas verleden jaar vastgestelde ver ordening reeds nu moet worden vernieuwd. Daarmede gaan heel wat kosten heen. Beter is hot een kohier vast té stellen van 16 maanden aan de hand van de bestaande verordening. Hel vermenig'vuldigingscijfer zal' dit jaar zeker dalen en dan worden de aanslagen in de laagste klassen De voorzitter zal er den gemeente- uiterst gering. De heer Bolijn er opzichter op wijzen. voorstel .kent, dal vaststelling cener nieuwe van id en heer v. <1. Doe zal nieji verordening, zooals dit in 1920 is de rioleering ontgraven -en verleg- j gen. Op voorstel van den voorzil ler wordt lxxsljolen (ie bewaarschool a.s. unaand November te sluiten en zoo noodig slechts de zomermaan den van het volgende jaar weer le heropenen. De- beer Klompe doel de vraag of de lié ter visiteur bier onze plaats uit eigen beweging heeft bezocht. De voorz. antwoordt bevestigend, doch zegt in een open bare vergadering gleen nadere ver klaring te kunnen doen,, als zijnde dit politiezaken. Hierna sluiting. OUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Maandag 14 Februari. Tegenwoor dig allé léden. De notulen der vo rige vergadering worden gelezen cn ogoedgekeurd. Op een adres van de werd hoe groote en kleine land- we('- L A. Spruijt le Deventer, waar- bouwiérs elkanders steun behoeven. Mj wordt verzocht om 40. toe Door den heer J. W. v. Oeveren Werd daarna oen allgemecne be slag'op haar pensioen, wordt op voorstel van B. en W. met alge schouwing gehouden over de ver- J meene stemmen afwijzend beschikt. schillende in de 'laatste jaren op den vtoorgrond getreden maatrege len en besluiten den landbouw be treffende. De grondtoon van dit klemmend betoog waslandbou wers organiseert u, en draagt zorg dlat de splijtzwam niet in uwe ge- léderen voortwoekert!' Onder ap plaus eindigde de heer v. Oeveren zijn rede/ waarna de voorzitter on der dankzegging voor de opkomst de vergadering sloot. DREISCHOR. Vergadering van Aan G. Bil wordt afschrijving ver leend van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1920, wegens vertrek. Een verzoek van J. P. Boot om vrijgesteld le worden van het be talen van hondenbelasting, wordt aangehouden lol hel desbetreffende kohier wordl behandeld. Met algemeene stemmen wordt besloten tol intrekking van lief raads besluit van 5 Nov. >1920, waarbij de huurwaarde der vrije woning geschied, zeer werkzaam is cn geld kost, doch dat maakt niets uit als de arbeidende klasse maar gebaat is. De belasting is voor hen thans nog te zwaar. Over dit punt ontspint tzich een i'Henlange Ivespreking. Ten slotte, stéllen R. en W. voor do verordening te laten </.oo ze is en reu kohier op le maken van 16 maanden. De heer Bolijn handhaaft zijn voorstel om met ingang van 1 Mei a.s. de nieuwe heffing te doen ingaan. ITet voorstel van B. en W. wordt mét 1 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Bolijn, Boogeni en Hoogerhuis. Omtrent een inge komen schrijven van hel waterlei ding-Comité, stellen B. en \V. voor om de gevraagde medewerking voor de totstandkoming der waterleiding le verleenen, onder voorwaarde, dat het buizennet wordt uitgebreid mét een leiding van Njeuwerkerk naar Viane en van Ouwerkerk naar Ilen- nekenspad. Met algemeene stem men wordt aldus l>esloten. De openbare vergadering gaat nu over in een geheime zitting ter be handeling van een in de vorige ver gadering aangjehouden reclame hoofd, omslag. Na hempen ing der openbare ver gadering deelt de voorzitter mede, dal B. en \V. zijn gehoord door de Commissie betreffende vereeniging van gemeenten, welke was samen gesteld uit leden van Ged. Staten. Dé indruk van B. en W. is dal niet karig te zijn. Het is geen koude on gevoeligheid, als wij zoo op de noodza kelijkheid van een rechtsgrond aandrin gen. Wij meenen te mogen zeggen, dat de wijze, waarop wij anti-revolutionnai- ren onze ouden en armen verzorgen, dat genoegzaam bewijst. Ook de overige argumenten zijn nog van volle kracht. Ik wees reeds op En geland. Daar zit men opgescheept met 'n stelsel van S. P. als men hier wil in voeren. En nu blijkt uit 't door ons aange haalde rapport, dat onze critiek op S. P. uitgeoefend, bijna in ieder opzicht beves tigd wordt. Doch dat zwijgen d® heeren liever dood. De bewering, dat we incon sequent zouden zijn met het aanvaarden van den overgangsmaatregel in zake allen, die bij de invoering der wetten Talma- Aalberse niet in de gelegenheid waren ge weest door premiebetaling voor hun ouden dag te zorgen, weerleggen de hee ren zelf met hun opmerking, dat zulks tijdelijk is. Er was noodstand. Daarin moest voorzien worden. Vandaar de tege moetkomende houding der betreffende regeering om het zwakke te steunen en de uitkeering zoo hoog mogelijk te doen zijn. Ons dunkt, dat het den voorstanders van S. P. heel wat mooier zou gestaan heb ben, indien ze die tegemoetkomende hou ding; meer hadden gewaardeerd, in plaats daarvan telkens, zooals ook nu. een wa pen te smeden om ons te bestrijden. Daar mee komt juist weer de politieke aap uit de mouw! En als er een en ander maal gezegd wordt, dat de regeering uit het petitionnement voor S. P. den volkswil moet leeren kennen natuur lijk om dan dienovereenkomstig te han delen wat is dat dan anders dan de politiek der volkssouvereiniteit? Gaarne wil ik de goede bedoeling der heeren op prijs stellen, doch de natuur blijkt steeds sterker dan de leer. Ten slotte wil ik mijn leedwezen er over uitdrukken, dat de heeren het mis leidend motief van 't zegeltjesplakken trachten goed te praten. Ook hier schijnt men daar druk mee te werken. We den ken; er niet aan iemands vrijheid te be perken om te ijveren voor S. P. Maar men moet eerlijke middelen gebruiken. En ook geen misbruik maken van zijn ipositie, zooals volgens de Zeeuw sommige secretarissen van landbouwvereenigingen doen. Het zal daarom zaak zijn om bij het opmaken van 't resultaat van deze beweging niet alleen te tellen, maar ook te boegen. U, mijnheer de redacteur, mijn vrien delijken dank betuigend voor de toege stane gelegenheid om mij te verantwoor den, heb ik de eer te zijn, Uw dw. du., D. MULDER. Zierikzee, 15 Februari 1921.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 8