Zierikzeesche Nieuwsbode Nieuwjaarswensctien. A. J. P.'s Kerstpudding. Maandag 13 Dec. 1920. (zierikzeesche"courant), d7,^!e^ Door to late Inzending Zij, die zich vu if htdn ip en blad aboimrii, oitvaiQti di tot I iaiuarl a.i. virichijaeodi ■UMMiri 6RATIS. Nieuwjaarswsiuchsn. BUITENLAND. BINNENLAND Uit Stad en Provinole. Ingezonden Mededeelingen. Een heerlijke lekkernij. ABONNEMENT) Prfla p«r 8 maanden 1.60. franco par poet 1,80. Voor het buitenland per Jaw 10,—, AfionderlQke nummers 6 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrfldag. ADVERTENTIËNi T»» 1—I regels 80 otP!., tu i regele en dear boven 20 ots. pel regel. Reolames 30 ote. j). reg moesten eenige advertentiön tot een volgend nummer blijven liggen. Men wordt er nogmaals aan herinnerd, dat nii 11 ure geen advertentién meer kunnen worden aangenomen. DE DIRECTEUR. In het met 1 Jan. a s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is thans van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot eu met Woensdag 29 December, uiterlijk s morgens 12 ure. LLOYD GEORGE OVER DE IERSCHE KWESTIE. In de Vrijdag gehouden zilliiig van 't Engelsche Lagerhuis, heelt de premier oen zeer belangrijke ver klaring nopens tic Icrsche kwestie afgelegd, waarvan de voornaamste punten zijn, dat Engeland vredes pogingen zal aanmoedigen door de als leden van 't Lagerhuis gekozen Sinn.Fein-mannen toe te staan een bijeenkomst te houden om over de- oplossing te onderhandelen, ter wijl tevens de onderdrukking van de misdadencantpagne in Ierland zal worden verscherpt. Zoodoende huldigt dus de Britsche regeering de dubbele moraal! Maar in dit. geval is ze misschien hel meest practische middel 0111 lot een he vredlgende oplossing te komen. Als direel gevolg van deze verklaring heefl de regeering de toepassing tier krijgswetten afgekondigd over een gedeelte van Zuid-West Ierland en ze zal ze zoo nootlig uitbreiden. BOMAANSLAG IN DEN BOE- MEENSCHEN SENAAT. Na de opening der zitting is in den Roemeensehen Senaat een ah keurenswaardige aanslag gepleegd. Een uurwerk-bom werd lot ont ploffing gebracht Waardoor de R.K, bisschap Mgr. Ridis op slag werd gedood, terwijl vijf andere perso nen werden gewond, onder wie de minister van Justitie Greciano, Bis schop Nifon, generaal Coanda, bc nevens twee senatoren. De voor zitter werd slechts lichl gewond. In de Kamer werd de aanslag; door de afgevaardigden van alle partijen met verontwaardiging af gekeurd. In het geheele land heefl deze daad diepe afschuw gewekt. l)e extremisten zijn verre in de minderheid en hun propaganda vond nooit veel weerklank onder tie Boemeensche bevolking. Bij wijze van voorzorgsmaatregel is de staat van beleg in Boekarest af gekondigd. EEN SULTAN VERMIST. De inboorlingen van Liang Liang (een eilandje ten Zuiden der I'liili- jjijnen), hebben zich lot .iet Ante rikaansche departement van oor log in Washington om inlichtingen gewend aangaande hun nieuwen Sultan, Robert Mc. Clain, die thans ergens in den staat Massachusetts mei zijn gezin moei leven. Tien jaar geleden heeft Mc. Clain tijdens een oproer den toenmaligen sultan uit de handen van zijn tegenstan ders gered, en deze nant hem uit dankbaarheid als zijn zoon aalt. Nu de sultan overleden is, komt Mc. Clain in aanmerking 0111 zijn erfenis le aanvaarden, bestaande uit het bestuur van bet eiland,'ecni ge kostbare parclvisscherijen, lal van bosschen met coeosnootpal men, een koninklijk paleis en een harem. Het is niet bekend hoe mevrouw Mc. Clain tegenover dit lanlsle erf sluk zal slaan. DE VOLKSSTEMMING TE WILNA Litauen is plotseling van hou ding veranderd en weigerl ér 11 volksstemming in Wilna toe staan. De Litausche afgevaardigd. AYaldemar heeft de volgende ver klaringen afgelegd: ,,Voor het oogenblik kan de Vol kenbond onS noch beschermen te gen de boisjewiki, noch tegen iemand anders. De sovjet-regeering (heeft te onzer kennis gebracht, dat zij de aanwezigheid van geallieerde; troepen op ons grondgebied niet zou dulden. Wij kunnen dus niet anders dan de Volkenhondstroepen weigeren. Anderzijds heeft Léon Bourgeois aan „De Temps" het volgende ver klaard: De berichten welke ons bereiken' van de zijde der Litausche regee ring, geven ons aanleiding te ho pen. dat er hier slechts sprake ja van een misverstand. Van beide zij den is de interventie van den Vol kenbond ingeroepen. De tekst van de Rigasclit' vredes- preliminaircn tusschen Polen en de bölsjewiki licvat letterlijk de vol gende bepaling. „Zoolang' er teil Westen van de Poolscb.Russische grens gebieden- zijn, welke Polen en Litauen elkan der betwisten, moei de kwestie van de toewijzing dezer gebieden aan één dezer beide Staten worden ge regeld tusschen Polen en Litauen '1 De Litausche regeering kan dus aan de sovjet-regeering medcdec- liiig doen van den aard barer je gens den Volkenbond aangegane erplirhtingen". DE IMMIGRATIE IN DE VER. STATEN. De republikeinsche afgevaardig de. die in hel Huis van Afgevaardig den liet debat over liet wetsont werp op de beperking van de im migratie opende, beschuldigde ver scheiden buiteiilandsche regeerin- gen ervan, financieelën steun te verleenen voor het overzenden vail ultra's uit Europa naar de Ver, Staten. Hij zeidc ook, dal indien er maar voldoende tonnenmaat was, er binnen liet jaar van 10 tot 15' millioen personen uit Europa naar de Ver. Staten zouden emigreeren. Bij liet debal bestreden verschei den vertegenwoordigers liet wets ontwerp als een maatregel van ver drukking tegen die leden die rU' vrij heid zochten en hun eigen land- wenschlen te verlaten, waar zij misschien vervolgd werden, om rusl t« vinden. DE PRIJSDALING IN BELGIE. De prijsdaling schijnt thans ook in Belgie voelbaar te worden en wel met name in de streken aan de Fransche grens. Eieren, die dagen geleden nog 1 frank 25 kost ten, werden voor 40 en 50 centie men aangeboden. De boter daalda van 20 tot 14 en 15 frank per K.G Te Iseghem is de prijs .der aardnps pelen ook mei bijna 40 percent ge daald. AVat de nijverheid betreft, kondigi men een ernstige daling van den prijs van liet vensterglas •1 in Een stuk van 300 roet. d d korl geleden nog 425 frank deed. ging nu voor 225. De texliel goede ren daalden 125 'Cl., ongelooid le der 100 a 200 pet., metaalwaren GO 5 80 pet., rubberwaren 40 pet., suiker en koloniale waren 100 a 180 pet Men schrijft die prijsdaling toe aan de lusteloosheid der koopers. Nict- lemin ziel men in de winkels nog, altijd schoenen van 125 en 150 Ir. per paar en zelfs van 200 per paar voor dames. TWEEDE KAMER. Zitting nan Vrijdag 10 Dec. De motie-Hermans betreffende 't staken van het verleenen van ridderorden tot dat over' het voortbestaan van de ridder orde zal zijn beslist, wordt verworpen met 42 tegen 27 st. Voortgezet wordt de behandeling der tijdelijke afwijking van de Militiewet. De heer Oud zet nader de voordeelen van zijn legerstelsel uiteen. Hij wil lichtingen van 40.000 man op grondslag van algemeenen oefenplicht gedurende 2 jaar, een halven dag per week van ]Mei tot October met 6 weken herhalings-oefe- ningen. Het systeem der regeering brengt een ongelijke verdeeling van lasten; het is bovendien tweeslachtig en levert daarom het gevaar op dat te veel aandacht wordt geschonken aan het lcernleger, ten koste van den oefenpllcht. De heer Kruyt betoogt, dat de S. D. A. P. niet beseft wat anti-militarisme is. Aan het Russische roode leger is ieder mili tarisme vreemd. De regeeringsvoorstellen zijn z. i. niets anders dan middelen ter be scherming van de kapitalistische belangen. De heer Rutgers zegt, dat de gang van zaken in den Volkenbond niet van dien aard is, dat reeds aan ontwapening kan worden gedacht. Ook aan de beperking van de weerkracht van ons land kan niet worden gedacht. De heer Bomans juicht de voorstellen van harte toe. Hij hoopt, dat deze geluk kige eerste stap spoedig door andere der gelijke zal worden gevolgd. De heer Van Zadelhoff verdedigt <de houding van de S. D. A. P. ten aanzien van het militaire vraagstuk en de motie tot afschaffing van het vestingstelsel. Hij verklaart zich tegen lichamelijke opvoe ding, die gericht is op de belangen der defensie. De S. D. A. P. aanvaardt 't eerste ontwerp als begin van afbraak van het militarisme. Van de houding zijner ^Bel gische partijgenooten maakt spreker zich los. De toestanden zijn daar evenwel anders dan hier. De heer tMarchant wijst er op, dat ont wapening een internationale kwestie is. Het is niet de vraag of wij het voorbeeld moeten gevenmaar of ons voorbeeld navolging zou vinden. En daarop is in afzienbaren tijd geen uitzicht. Ook de internationale arbeidersbewe ging is voor ons land geen voldoende ^waarborg. Omdat het Regeeringsysfeem onvermijdelijk voert in de richting van het vrijz.-democratisch stelsel, zullen de vrijz.-dem. waarschijnlijk vóórstemmen. Dinsdag 1 uur voortzetting'. HET SPOORWEGPERSONEEL. Door de directie van de Nederl. spoor wegen is aan den Minister van Water staat medegedeeld, dat het compromis in zake de loonregeling van 't spoor wegpersoneel, is tot stand gekomen. PLAN TOT POLITIEKE SAMEN WERKING. In een Zaterdag gehouden vergadering van afgevaardigden van de hoofdbestu ren van: den Economischen Bond, de Lib. Unie, den Bond van Vrije Liberalen, de Neutr. Partij, de Middenstandspartij, den Prov. Bond van Vrjjz. in Friesland, de groep voor ethische en wetenschappelijke belangen, de Algemeene Staatspartij en den Bond van Vrijz. Propagandavereeni- gingen in Nederland is nader overleg ge pleegd over de mogelijkheid van de stich ting van een nieuwen staatkundigen bond. Besloten werd, dat op o*f omstreeks 15 Januari aan vergaderingen van ieder der partijen het plan van samenwerking zal worden voorgelegd, ten einde daarna zoo mogelijk ten spoedigste tot de oprichting van de nieuwe partij te kunnen komen. UIT DE SIGAREN INDUSTRIE. In de sigarenindustrie doet zich thans de eigenaardige kwestie voor, dat fabri kanten, die volgens het collectief con tract bereid zijn, verzuimde feestdagen door overwerk te laten inhalen, daartoe niet kunnen overgaan, zoolang de arbeids inspectie haar standpunt handhaaft, dat geen verlof tot overwerk wordt ver leend, indien er geen achterstand in de productie is. Hierdoor ontstaat geschil, welke partij werkgever of werknemer de schade door loonderving ontstaan heeft te dragen. STEENKOLEN. De heer F. G. Waller, voorzitter van het Centraal Verrekenkantoor voor Brand stoffen, schrijft o. m. in de Nieuwe Crt Ik meen ook, dat de Rijkskolendistri butie en het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen geen oogenblik langer moeten bestaan dan strikt noodig is. De vraag echter, of de buitenland- sche ledenprijzen reeds zoo dicht tot de Limburgsche zijn genaderd, dat een op heffing van R. K. D. en C. V. B. reeds op dit oogenblik wenschelijk zou zijn, moet ik ontkennend beantwoorden, maar ik wensch hier uitdrukkelijk aan toe te voegen, dat in de laatste weken de prijs dalingen van buitenlandsche kolen zoo buitengewoon groot zijn geweest en zoo snel hebben plaats gehad, dat het onmo. gelijk is te voorspellen, wat zelfs de allernaaste toekomst in dit opzicht zal brengen. Het is o. a. zeer waarschijnlijk dat Engeland weder zeer concurreerend kolen op onze markt zal aanbieden, het geen dit jaar niet meer het geval is ge weest. ZIERIKZEE. Wij verwijzen onzen lezers naar een in dit nummer voor komende advertentie van de tooneelclub ,,On» Genoegen". De afgevaardigden der Chr. Zang- ▼ereeniging, die deel hebben genomen aan het Concours op 80 November, in vergadering by een, van oordeel dat door de Chr. Zang vereen iging „Soli Deo Gloria" van Bruinisse dien avond het degelijkste werk is geleverd, besluit dit in het openbaar bekend te maken en gaat over .tot de orde van de vergadering. Met 1 Januari a s. wordt bet maxi mum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank iii het klein voor onze gemeente bepaald op 22. NIEUWERKERK. Openbare vergade ring van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 10 December. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer J. Bouman. Deze opent do vergadering in de hoop, dat ze geleid moge worden onder Gods zegen. De notulen worden gelezen en onveran derd vastgesteld. In verband met de no tulen deelt de voorzitter mede in verband met de betere wateraanvoer naar de kom der gemeente, dat eenige perceelen klaar zijn. Hij acht dit een groote verbetering. De meerdere kosten zijn niet zoo hoog, en de noodige beschoeiing benevens de buizen zijn voor rekening der gemeente. De heer v. d. Have zegt, als de grond verwijderd is van de sloot bij 't tram station, men wel eens een aardige tui meling kan maken. Hij prijst het doel, maar in drie jaar tijds hebben er vijf een nat pak gehaald en wel de eerste twee tegelijk. Weth. Flikweert kan het van den gemeente-ontvanger niet prijzen, dat hij voor dat doel geen medewerking heeft verleend. De voorzitter zegt toe, de gemaakte kosten voor eigen rekening te nemen. Als hoogste bieder voor de gedolven grond wordt die gegund aan wethouder Flikweert. De heer Van der Have komt op zijn gezegde terug en vindt het gevaarlijk. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stem men besloten aldaar een heining te plaat sen. Onder de ingekomen stukken be hoort een schrijven van den heer C. L. de Jonge, hoofd der biz. school, dat hij zijn benoeming als lid in de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Van den heer Vleugels Schutter, arts te Oosterland, dat hij zijn benoeming als gemeente-geneesheer met genoegen aan vaardt. Van mej. J. J. Vijverberg te Oos terland, dat zij hare benoeming tot on derwijzeres der openb. lagere school aan neemt. Een verzoek van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren om steun voor hun Sanatorium, wordt voor kennisge ving aangenomen. Voorgelezen wordt een missive van Gedep. Staten betreffende de verhooging van de jaarwedden der weth. De voorzitter zegt, dat dit geregeld wordt naar het bevolkingscijfer, terwijl het een uniforme regeling is voor geheel Zeeland. De heer M! Flikweert kan hiermee niet zoo direct instemmen. De heer v. Klinken vraagt, wanneer de tijden veranderen, blijft dan dit 't zelfde? De voorz. ant woordt, dat wij van de nieuwe regeling der gemeentewet nog niets weten, waar na met algemeene stemmen het minima wordt goedgevonden. (De weth. onthielden zich van stemming). Voorts verlangen Gedep. Staten, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand voor elke acte ontvangt f 2 en f 5 voor elk huwelijk. De voorz, doet uitkomen, dat wij; altijd aan den zuinigen kant gewerkt hebben. Hij weet het niet meer ten slotte; haast zou hij den moed laten zinken. Nieuwerkerk is dikwerf een voorbeeld voor andere ge meenten geweest, evenwel kon hierin geen verandering gebracht worden. Het voor stel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Voorts wordt goedgevonden, dat als bezoldigd ambtenaar voor de acten wordt aangesteld de heer v. Oost en voor de huwelijken de heer J. Bouman. De heer v. d. Have wenscht, wijzende op de ver hooging der wethouders, dat 't presentie geld voor de leden van den Raad ook wordt verhoogd. Hij acht het wel een eer hier te zijn maar vraagt, „wie werkt tegenwoordig voor eer? De heer De Bruijn kan het standpunt van den heer v. d, Have billijken. Door de burgerij alhier gebracht, wil hij die zooveel mogelijk bevoordeelen. Thans is het een tijd, dat alles goed betaald wordt. Als leden van den gemeenteraad echter worden wij ach teraan gesteld. Ged. St. stellen voor, wij hebben het te beamen. Met de groote sprongen kan hij niet mede gaan; wij die nen een voorbeeld te geven in zuinigheid De voorzitter stelt voor het presentiegeld te verhoogen met f 30. ,Met vijf voor en twee tegen, die van de heeren De Bruijn en v. Klinken, wordt het aangenomen. In behandeling komt nu de circulaire be treffende de verhooging van het belas tinggebied. De voorzitter houdt hiervoor een warm pleidooi. Door dit aan te ne men, treffen wij ook de eigenaars buiten de gemeenten, maar dat niet alleen. Had den wij het vroeger geweten, dan was de aanslag in den H. O. niet verhoogd. Hij stelt namens B. en W. voor het voorstel aan te nemen. De heer De Bruijn meent, dat de eigenaars niet worden getroffen en alzoo het doel niet wordt bereikt. Mfet algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. De bijdrage aan 't Water leiding-Comité, vroeger door den Raad vastgesteld, wordt verleend. Bij de rond vraag vestigt weth. Flikweert de aan dacht op den ongunstigen toestand van den welput in het Noorderslop. De voor zitter zegt nader onderzoek toé. Voor het sluiten der vergadering zegt de voorz., dat hoogst waarschijnlijk dit de laatste vergadering in het jaar zal zijn. Hij hoopt in het nieuwe jaar voort te gaan. Het einde, dat voor ieder nadert, moge dat goed zijn, e\n moge op de besprekingen God zijn Zegen bevestigen. BRUINISSE. De heer A. J. Gideonse, geb. uit deze gemeente, adj.-commies ter secretarie te Groningen, is benoemd tot commies-redacteur ter secretarie te Gouda. STAVENlSSE. De heer C. M. P. W. Hanssens heeft ook eervol ontslag inge diend als ontvanger-griffier van het binnenbeheer van den polder Oud- Kempenshof'stede. Ter voorzieniDg in deze vacature is er een voordracht opgemaakt, waarop geplaatst zjjn de heeren P. C. H. van Oost, J. Suurland en J. Wesdorp, allen alhier. De tweede collecte voor de hulp verleening aan Weenen heeft alhier op gebracht f338,28. Zaterdag werd in eene vergadering van Ingelanden van het waterschap „Stavenisse" opgemaakt een staat van aanbeveling ter benoeming van een dykgraaf. Hierop werden geplaatst de heeren A. H. v. d. Slikke (aftr.), H. J. Dorst en Autli. van Luijk. Op verzoek werd op de meest eervolle wyze ontslag erleend als ontvanger-griffier aan den heer C. M. P. W. Hanssens en als bewijs van waardeering voor de gedurende 23 jaar door hem als zoodanig bewezeu diensten werd hem levenslang een jaar geld van f 100 toegekend. In de daar door ontstane vacature werd als ont vanger-griffier benoemd de heer M. P. Tazelaar, zijnde no. 1 van de voordracht, waarop mede geplaatst waren de heeren J. Wesdorp eu J. Suurland. 20 cent ptr pakje VEKKOOPINGEX, ENZ. BROUWERSHAVEN 11 Dec. Heden werden alhier ten verzoeke van ver schillende eigenaren, ten overstaan van Notaris Bierinasz publiek verkocht, de volgende onroerende goederen: Een woonhuis en erf, aan de Haven, wijk A no. 44, voor f 1600. Een woonhuis, schuur en erf, in de Nieuwstad, voor f2200. Toebeding f 100. Een tuin, groot 4 A. 15 cA., voor f 600. Een woonhuis en erf, aan de Molen straat, wijk E no. 43, voor 1' 725. AANBESTEDINGEN. ST.-MAARTENSD1JK. BU de Vrijdag gehouden aanbesteding van den bouw van 10 arbeiderswoningen waren laagste inschrijversmetselwerk W. J. Gunther te Oud-Vossemecr voor f 16,750tim merwerk C. van Iwaarden te St. Maar tensdijk voor f 15,300. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 11 Dec. Door den kanton rechter zijn op 8 Dec. j.l. veroordeeld, wegens: Als werkgever niet voldoen aan de hem bij de invaliditeitswet opgelegde verplichting betreffende de betaling van premiën van den arbeider, gepleegd over z,even-en-veertig kalenderweken: F. K.( 49 jtuinier te Haamstede, tot 47 geldb., elk van f 0,50, s. 1 d. h. voor elke b. le Als werkgever in een verzekerings bedrijf, 2e niet binnen een—week na de uitbetaling van loon dit loon vermelden op de loonlijst: W. JM-, 28 j., hoofd van een timmerliedenbedrijf te Noordgouwe, tot f 50 b., s. 30 d. h. Op een rijwiel rij den in het gedeelte der Stadswandeling gelegen tusschen Noordhavenpoort en Touwbaan: L. B. de V., 17 j., zonder be- ..roep te Zierikzee, tot f 2 b., s. 1 w. t.s. Overtreding motor- en rijwielwet: J. C. van den B., 19 j., arbeider te Eikerzee, bij verst., tot f 3 b., s. 3 d. h.; D. F., 22 j., arbeider te Schudöebeurs, bij verst., tot f 3 b., s. 3 d. h.; J. van der M., 39 j., arbeider te Noordwelle, bij verst., tot f 3 ,b., s. 3 d. h.; L. van P., 20 j., arbeider te Oosterland, bij verst., tot f 2 b., s. 2 d. h.; C. K., 39 j„ arbeider te Duivendijke, bij verst., tot f 3 b., s. 3 d. h.C. S„ 39 j., metselaar te Haamstede, bij verst., tot f3 b., s. 3 d. h.P. van der L 22 j., los- werkman te Eikerzee, bij verst., tot f 3 b., s. 3 d. h.; M. D., 19 j., arbeider te Oos terland, tot f 0,50 b., s. 1 d. h.P. G., 20 j., bakker te Z.zee, bij verst., tot f2 b„ s, 2 'd. h.; Met een bespannen voertuig, -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1