Vrijdag 10 Dec, mat mimmnam* EERSTE BLAD. AANBESTEDING. Prtfc p«r 3 mn&ndtn f w). franco por post 1,80. Voor hot buiterlwad por j»ar 1 \0, Af«ïi>i}0rItjke prirmr-orB 5 cent v'öreohijht M fandag, Woensdag wi Vrijdag. 1—I regel* 60 cie-, vaa regels en daarboven ?0 ots. pi- HHHIHHHIHHHjBIHBHHl.regel. Reoiamea 30 ots. p. regel. Dit eummar bestaat uit 2 bladen Gevonden op dan openbaren weg: Twee zilverbons; een kinderschoen; twee handschoenen. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau Ti m Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Be Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Zijn uitgekeerd, zoo mogelijk nog vóér J Kerstmis. De crisis in Oostenrijk is dreigender; daar betreft ze het geheele land; het lot der Donau-monarchie schijnt beslist als niet tijdig hulp opdaagt van den kant der Entente om den ontzettend zwaren eco- nomischen druk te verlichten. Van regee- ringswege zou o. a. verklaard zijn dat niet alleen de staat aan de eischen harer ambtenaren niet kan vojdoen, maar ook, dat men niet weet of. Oostenrijk zich als staat nog lang zal kunnen handhaven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, MAKEN BEKEND: dat ter Secretarie ter inzage liggen de voorwaarden, waarnaar in tweeperceelen zal worden aanbesteed: De levering van de leermiddelen voor de Openbar© Lagere Scholen en het Handworkonderwys voor 1921, zoomode de opgaaf van het be- noodigde materieel. Inschrijvingsbiljetten behooren, ver gezeld van monsters, voor zoover deze niet aanwezig zyn, aan Burgemeester en Wethouders te worden ingediend vóór 20 December a.s. Zierikzee, 9 December 1920. Burgemeester en Wethpuders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. D« BURGIMEESTIR en WET- HOUDERS van Zierikzf.i doen te weten, dat deor den Raad dier gemeente in a ij na vergadering van 12 November 1920 is vastgesteld de volgend® Verordening Verordening op de Woonwagens en Woonschepen in de gemeente Zierikzee. Xynde deze Verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zeeland, volgens hwn berieht vaa den 19 November 1920, in afsehrift medegedeeld. En is biervan afkondiging geschied, waar bet behoert, den 27 November 1920. Burgsmeeeter en Wethouder» voornoemd, A. J. P. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Bargem. P. r. WITTERMANS, Secretaii de boeren er toe over te halen, aan hun verplichtingen te voldoen. BINNENLAND Algemeen Qyarzicht. In de Belgische Kamer heeft de minister van buitenlandscha zaken «en verklaring afgelegd ten aanzien van de onverkwik kelijk v/ordende Wielingenkwestle, een der vele struikelblokken om tot een goe de Mabuurschap met onze Zuidelijke broe ders te komen. In die verklaring komt o. a. deze zin snede voor: „Nederland heeft niet de verklaring afgelegd, welke wij verwach ten en de Belgische regeering is van oor deel de besprekingen niet te hervatten, alvoren^ dit land (Nederland) deze aan spraken heeft laten varen". Men stelt zich n l. in België deze zaak- vooralsof Nederland er op uit is, een aanslag te doen op Belgisch terri toir! 't Is fraai! Een herziening, die Ne derland notabene heelemaal niet ge- wenscht heeft, *ou ten doel hebben een deel van België af te snoepen! Misschien hadden onze lieve buren ge dacht, dat ze nu wel Zeeuwsch-Vlaande- ven of Zuid-Limburg als Sinterklaars-sur- prlse hadden gekregen. De volksstemming in Griekenland is ten gunste van ex-koning Constantijn uit gevallen, doch blijkens de laatste berich ten zal de voormalige kroonprins den troon beklimmen, daar de Grieksche re geering van meening is, dat de gealliëer- den de troonsbestijging van Constantijn niet met vriendelijke oogen zullen be- sehouwen. In een interview, dat een Matln-corres pondent met den voormallgen Griekschen vorst had, verdedigde deze laatste zijn houding tegenover de gealllëerden aange nomen voor de deelneming van Grieken land aan den oorlog, terwijl hij tevens mededeelde, dat de Grieken hun taak In Kleln-Azië zullen voortzetten. De Grieken hebben in de grijze oudheid bewezen een strijdvaardig en strijdlustig volk te zijn; de tegenwoordige bewoners zullen allicht hunne voorvaderen irog een tijdje moeten navolgen vooraleer hun troon op vaste fundamenten staat, tenzij door den a.s. vorst een andere richting wordt Ingesla gen op het pad der buitenlandsche poli tiek. De regeringscrisis in Duitschland, die dreigde door de voorstellen der regeering nopens de salarissen der ambtenaren sohijnt nog te rechter tijd bezworen. Hel rijkskabinet besloot in verband met den buitengewonen noodtoestand der beamb ten maatregelen te nemen, dat allen op 1 Jan. a.s. het hun toekomend salaris zal 8 U S TEW L A N DE GELDZENDINGEN AAN DE HOHENZOLLERNS. Naar verluidt, is een nieuwe nota van de Entente aan Duitschland op handen. Frankrijk en Engeland zullen van de Duit- sche regeering een uitvoerige verantwoor ding eischen omtrent bedragen, welke Duitschland sedert den 3den November 1918 aan leden van het huis Hohenzollern heeft uitgekeerd. Naar aanleiding van dit plari" wordt van bevoegde zijde opgemerkt, dat tot dusver slechts voorschotten uit het particuliere vermogen van den gewezen keizer zijn be taald, hetwelk door het vredesverdrag is toegestaan. NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN WILNA. Naar het Ned. Corr.-Bureau meldt, heeft de regeering in beginsel besloten, gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond om evenals andere mogendheden een contingent ta leveren voor het internationaal corps, dat naar Wilna zal worden gezonden in ver band met de volksstemming ter zake van het tusschen Polen en Lithauen betwiste grondgebied. DE EX-KEIZERIN. De toestand van de ex-keizerin is onver anderd ernstig. De zwakte van het hart en de daardoor veroorzaakte bloedspu wingen doen het uiterlijk ziektebeeld dik wijls veranderen. DREIGENDE AMBTENAARSSTAKING. De toestand in de Duitsche ambtenaars kringen is er niet beter op geworden ten gevolge van de verklaring van den rijks minister van posterijen, dat alle stakende ambtenaren zullen worden gestraft en de stakende hulpkrachten onmiddellijk zullen worden ontslagen. De verhoogingen der duurtebijslagen voor ambtenaren en be ambten, die de regeering wil toekennen, zullen 500 millioen mark per jaar aan het rijk kosten, terwijl dit bedrag tot 600 millioen zal worden opgedreven, indien de eischen der ambtenaren worden inge willigd. De rijksminister van financiën wil die 600 millioen krediet niet toestaan, daar hy er geen dekking voor heeft. (In middels is het regeeringsvoorstel aange nomen; de houding der ambtenaren daar tegenover is nog niet bepaald). TWEEDE KAMER. Zitting van Èonderdag 9 Dec. Aan d« orde zijn de tijdelijke afwijking van de militiewet en de landstorm-voorzieningen. De heer De Muralt gaat de hou ding na van verschillende partijen ten aanzien van het militaire vraag stuk en wijst daarbij op de tegen strijdigheid dat de sociaal-democra ten in andere landen, waar zij te beslissen hebben het meest milita ristisch zijn. In tic voorsteilen der regeering is zeer vee, wat spr. aan trekt. Spr. zou liever het berospsperso- neel nog verder beperkt en den oefentijd op 4,l/-2 maand gesteld zien. Hij waarschuwt tegen spoedig stemmen tegen de voorstellen op d« oorlogsbegrooting. Een nieuwe minister van oorlog zou reden en aanwijzing missen voor de richting van hem verlangd. De heer K. ter Laan ziet in het j gehandhaafd. briefkaarten 71/2 ct.; gedrukte stuk ken 2 ct. per 50 grain; nieuwsbla den 1 ct. tot 55 gram. 2 ct. van 56 tot 150 gram; monsters 21/2 ct. per 50 gram (ipiniimim 5 ct.) aanteeken- recht 15 ct.postwissels tot f 50, 10 ct. per f 25; postbewijzen 5 ct.; kwitantien 121/2 ct. De in de wet toegestane maxima, welke de minister dus, zoo noodig, kan invoeren zijn: brieven 121/2 ct.; briefkaarten blijft 71/2 ct.; gedrukte stukken 21/2 ct. tot 50 gram: nieuws bladen 1 ct. per 50 gram; monsters 3 ct. per 50 gram (min. 7i/2 ct.); aanteekenen 20 ct.; postwissels 1Ö ct. per f 12,50. De portvrijdom wordt opgeheven. REGEERINGSBLOEM. De minister van landbouw heeft bepaald, dat van 13 dezer af ,de distributie voor regeeringsbloem zal zijn opgeheven en mitsdien de op die distributie betrekking hebbende voorschriften als vervallen zijn te beschouwen. De distributie van regeeringsmeel wordt vooralsnog overeenkomstig de daarvoor bestaande bepalingen Geref. Kerken. Beroepen: Te Stadskanaal-Pekelderweg, H. Kuiper, cand. te Kampen. Te Niezijl, Hoekstra te Ten Post. Te Bandoeng (Java), Dr. J. H. Bavinck, hulpprediker te Medan (Sumatra). Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Steenwijk, J. Vreugden- hil te Sliedrecht. DE WERKLOOZEN IN ENGELAND. Te Londen zoowel als- in de provincie worden de werklooze gewezen soldaten buitengewoon woelig. In Manchester heb ben 300 ex-soldaten een inval gedaan in het kantoor eener groote firma, die ge adverteerd had om straatventers uit de ex-soldaten te verkrijgen. Alle meubels op de kantoren werden vernield. 1 In Swansea hebben, volgens de Msb., eveneens ex-soldaten verschillende ledige huizen in bezit genomen. De politie moest hen met geweld eruit drijven. In Londen heeft een groote menigte werkloozen in de voorstad Arton een publieke zwemin richting bezet en buiten een bord aange bracht met het opschrift: „generaal hoofd kwartier der werkloozen". Een deputatie is naar den gemeenteraad gezonden met de opdracht dezen erop te wijzen, dat er alleen in Arton 17.500 ex-soldaten werk loos zijn. DE DALING DER GRAANPRIJZEN. De correspondent van de Daily Mail te New-York meldt: De inzin king van de opgeschroeilde prijzen uit den oorlogstijld van Amerikaan sche landbouwproducten riep in Noord-Dakota een ongelioorden toestand in het leven, waar 23 banken gedwongen werden te slui ten, tengevolge vim de weigering der boeren om hun graan te ,ver koopen, teneinde de leeningen te liquideeren. Tienduizend boeren in Noord-Dakota hebben den verkoop gestaakt, verklarende dat zij hun graan niet wenschen le verkoopen zoolang de prijs niet weer f 6,30 de bushel doet. In Oklahoma zijn zeven banken gesloten. Hier en daar komen bankroeten voor. De bankiers van Iowa, Montana en Noord-Dakota zullen tezamen ko men om middelen te beramen 0111 ontwerp betreffende de militie veel goeds. Daartegenover staat even- j wel de ontzettende verzwaring der I lasten van den landbouw. De re geering is dan ook zoo militaris tisch als ooit te voren. De heer ter Laan betoogt, dat ontwapening onvermijdelijk is. Om daartoe een eersten stap te doen dient hij een motie in. uitsprekende lal de tijd gekomen is voor ophef fing van het geheele vestingstelsel. De heer A. P. Staalman ziet in de voorstellen een waardeloos stel sel, dat in vredestijd een schijnver- tooning, in oorlogstijd een bloed bad beteekent. Hij wil geen toch nutteloos leger maar alleen een goed gewapend en goed geoefend politieleger, aangevuld door reser- •es van betrouwbare mannen. De heer Duymaer ven Twist be- Loogt dat in hef stelsel van de re- geering de legerkern slechts 80.000 man sterk zal worden en dat door te kleine oefengroepen de oefening onvoldoende zal zijn. Spr. vreest van de Regeerings- voorstellen verzwakking van de landsverdediging en hij acht ze 011- noodig duur. Bovendien is de Land storm ongeschikt om den eersten stoot op te vangen. Hij wil geen vermindering van contingent, doch een oefentijd van twee maanden, na een vooropleiding waaraan men na loting op 17-jarigen leeftijd vrij willig zou kunnen deelnemen onder vrijwillig kader. De heer Van de Laar gelooft niet aan een tweeden wereldoorlog. Hij achl het tijdstip gekomen onze landmacht te maken tot een poli tieleger. ONTWIKKELING RIJPERE MAN NELIJKE JEUGD. Bij de Tweede Kamer is thans in gekomen het aangekondigde wets ontwerp tot regeling van de licha melijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke jeugd. VERHOOGING ACCIJNS GEDISTII. LEERD. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns op gedistil leerd en van de belasting op hout geest. GEEN KERSTRECES? Naar de Tijd verneemt, is het -de bedoeling van den voorzitter d Tweede Kamer, de zittingen voort le zetten in de week fusschen'Kerst mis en Nieuwjaar. De maand Jan zou dan gfeheel voor vacantie be schikbaar zijn. In de laatste week van December zou de begrooting voor Nederl. Oost-Indie behandeld worden. VERHOOGING POSTTARIEF. De Tweede Kamer heeft de ver hoogde posttarieven goedgekeurd, geheel ongewijzigd, zooals de minis ter het ontwerp indiende. Hoogstwaarschijnlijk zal met in gang van 1 Januari a.s. deze vér hooging worden ingevoerd. De oor spronkelijk voorgestejde( verhooginu is door den minister zelfs in dien zin gewijzigd, dat bij Kon. Besluit d« tarieven behalve die voor de nieuwsbladen bovendien nog met pl.m. 25 pCt. zullen kunnen ver hoogd worden Het nieuwe tarief wordt nu voor loopig: brieven 10 et. tot 20 gram DE ONDERWIJZERSSALARISSEN. Naar de Telegraaf verneemt, zou de verklaring! van den minister van Onderwijs 'dat hij igiaarne „eenige plooien wil gladstrijken" op deze concessie in de nieuwe salarisrege- linig neerkomen, dat over de ge heele linie een verhooging van f 200 wordt toegekend. Voorts zal de hoofdakte-marge van f 700 op' f 600 v rde-i terugge bracht. De handwerkonderwijzcressen zul len voor het bezit van haar diploma f 100 ontvangen, terwijl het maxi mum voor M.U.L. O,-onderwijzers met f 200 zal worden verhoogd. De officieele regeling wordt eerst met Kerstmis tegemoet gezien. EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Gelder land hebben tot lid van dcjïerste Kamer in de vacature-Colijn geko zen prof. mr. PT A, Diepenhorst te Amsterdam. uit Stad on Ps-ovincl». ZIERIKZEE. Naar ons wérd medege deeld, bedroeg het.aantal renten krach tens de Verzekeringswetten op 1 Dec. 1920 in het gebied van den Raad van Arbeid te Goes 4854, waaronder 13 Wee zen- en 3 Weduwenrenten. Jaarlijks is hiervoor een bedrag van f 726917,20 noo dig. ST.-F1LIPSLAND. Dezer dagen is weder een collecte gehouden voor de Weensche kinderen, die f 198 opbracht. PREDIKBEURTEN. Zondag 12 December. Zierikzee. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Wisse, 2 en 6 ure, Leeskerk. Evangelisatie Jeruël. .10 en 7 ure, Gewone dienst. Evangelisatie Luth. Kerk. Geen dienst. Kerkwerve. 9.30 ure, ds. Blankert. Serooskerke. 9.30 ure, ds. Diederiks. Burgh. 9.80, ds. Boogaard en 7 ure, idem Bijbellozing in de consistorie. Renesse. 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle 9.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 9.30 ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 9.30, ds. Goedhuis (Bed. H. A.) en 2 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 2 ure, ds. Van Meer. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Tollenaar. Zonnemalre. Geen opgaaf ontvangen. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. Van Meer. Dr-:: '*hor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 10 ure, ds. Helder. Nieuwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden en ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 30 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Oostarland. 9.30" en 2 ure, dr. Weed*. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 uie, Leeskerk (Voorber. H. A.) Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Sirjansland. 2 ure, ds. v. d. Linden (Coll. noodl. kerken en personen). Bruinisse. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Neerbos. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. St.-Fillpsland. 9.30 en 2 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boone. Tholen. 9.30, ds. Oosterhuis en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30 en 5.30 ure, ds. Bolwijn. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdijk. 9.30 en 2 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Vossctneer. 9,30 en 2 ure, ds. Van Griethuijzen. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal 30 ure, Leeskerk. Poortvliet. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpenlsse. 9.30, ds. Luijendijk en 2 ure, idem (Doopsbed.) Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenisse. 9.30 en 6 ure, ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaiand. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Oosterhuis. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. ONDEIjJYIJS. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Prins Alexanderschool te Capelle a/d. IJssel, b\j Rotterdam, de heer A. Goud swaard, onderwijzer aan de Chr. School] te Bruinlsse. POST EN TELEGRAPHÏE. Naar dé „Ned." verneemt zullen met ingang van Zaterdag 8 Januari de postkantoren voor de behande. -ling van postzaken des Zaterdags om 6 uur nam. worden gesloten. Voor de aanbieding van aangetee- kende stukken en behandeling vai: abonnementen op nieuwsbladen zal zelfs een sluitingsuur van 3 mi 's nam. worden ingevoerd voor den Zaterdag. Na de sluiting om 6 uur zal nog wel gelegenheid bestaan tol af ha ling' van poststukken. VAN HEINDE EN VER. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Vlissingen (toez.), Dr. K, J. Brouwer, pred. bij de Vereen, voor Herv. Wijkbelangen te Amsterdam bovei) het IJ. Te Sprang, C. J. van der Graaf, cand. te Rotterdam. Te Waarder, C. J. Leenmans te Oosterwolde (G.) Te Lent, A. J. Splinter te Huissen. Te Urk, A. Blanson Henkemans, cand. te Zaandam. Te Makkum, A. N. Tonsbeek te Hindeloopen. Te Kerkdriel, B. N. J. Roskott te Giessen-Nieuwkerk. Bedankt: Voor Arnemuiden, J. J. van Oosterzee te Sluipwijk (bij Gouda). De algemeene synodale commissie der Nederl. Herv. Kerk heeft in hare ver gadering van 2 dezer besloten den heer J. B. Netelenbos, voormalig predikant bij de Geref. Kerk te [Middelburg, toe te laten lot het colloqulem doctum. In de Belgische Kamer heeft een in genieur, in een vlaag van krankzinnig heid, van af de publieke tribune revolver schoten gelost in de richting van eenige Kamerleden, welke echter niet werden gewond. De man werd ontwapend en in hechtenis genomen. Het Am. departement van Staat heeft besloten om een crediet van 25 millioen dollar aan te vragen voor een voorge stelde leening aan Armenië. Naar de Daily Express verneemt heeft de Grieksche regeering ex-koning Constan tijn verzocht afstand te doen van den troon ten behoeve van den voormaligen kroonprins, met het oog op de vijandige houding der gealliëerden. Tengevolge van een hevigen storm zijn te Bagan Si Api-Api (Ned.-Indië) 250 visschersschepen beschadigd en enkele ver gaan. De totale schade door den storm aangebracht, bedraagt 5 ton. 9 visschers zijn vermoedelijk verdronken. Volgens de Russische bladen zouden zich thans in Rusland 84 gevangenkam pen bevinden, waarin 89.000 ambtenaren, officieren en politie-beambten der vroe gere Tsaristische regeering zouden zijn ondergebracht. De Belgische O.W.-belasting heeft een half millioen francs opgebracht. De Oekraïnsche regeering onder lei ding van Petljoera is naar Polen ge vlucht en geïnterneerd. Heden (Vrijdag) vergadert de Deen- sche Storting voor de plechtige uitrei king van de vredesprijzen van de Nobel- stichting voor de jaren 1919 en 1920. 18 candidaten worden genoemd. Aan de Oostkust van 't eiland Falster (Den.) is een groote torpedoboot drij vende gezien. Niemand scheen aan boord. Een stoomboot voer uit om de nationali teit vast te stellen en eventueel hulp te verleenen. De Argentijnsche regeering heeft den uitvoer van graan en meel toegestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1