Zierikzeesche Nieuwsboder Maandag 6 Dec. 1920. (zierikzeesche courant), oif.ï.'.i™?J*!.' dft:f Bli' BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. ft&GNNjgtaltëKiT* Prijs per 8 maande» 1,50. frapoo per poet 1,80. Voor het buitenland per Jaar J 10, Afto^derigke nummers 6 oeni. Verschijnt Mnauriag Woensdag er Vrijdag. ADVEIfTSNUffiN T«a 1~S rsgels 60 ctaM van I regels en daarboven 20 ets. par Beolamea 30 ota. p. regel. ntraot belangrijke korting. 76ste JAARGANG. Ni. 10554. Insending op den dag 0» tent» Algtmane Virgidtrlig v» dn Volkeibeid te Beiive. ui. Dat deze algemeene vergadering van den Volkenbond toch wel een «enigszins ander karakter en aanzien treeft dan de gewon® diplomatieke conferenties, die wij in den loop der jaren zoo goed ihebben leeren kennen, blijkt wellicht het beste uit de wijze, waarop het Secretariaat der vergade ring zijn taak opvat- Immers, werd b.v. bij de "beide Vredesconferenties alles, wat onnoodige publiciteit scheen, geschuwd, voor zoover men thans reeds kan zien, is hier 't tegen overgestelde. Niet alleen worden, ge heel naar den geest van het des betreffende besluit der vergadering, zeer uitvoerige communiqués ver schaft omtrent de beraadslagingen der verschillende commissies, maar de stenografische verslagen van de voltallige vergaderingen zijn Sn den regel den volgenden dag des och tends vroeg gereed. Bedenkt men daarbij, dat het Secretariaat regel matig 'n overzidht van de persstem men uit.de verschillende landen uit geeft, dan behoeft waarlijk niet ge vraagd te worden of er druk werk is voor Drummond en zijn helpers. Vooral niet, wanneer men bedenkt, dat de zes sub-Commissies zich in den regel splitsen in kleinere com missies, die bepaalde vraagstukken te behandelen hebben en welker beraad slagingen uit den aard der zaak ver trouwelijk zijn. Zelfs degenen, die de grootst mogelijke openbaarheid van beraadslagingen willen, maken daar tegen geen bezwaar; men komt in kleinen en besloten kring van enkele personen gemakkelijker tot overeen stemming dan in een groot milieu. Er zijn een zestal commissiën, die gelijk reeds medegedeeld, de taak, welke aan de algemeene vergadering is toebedeeld, onder zich hebben ver deeld. De eerste dezer commissiën is belast met de overweging van eventueele wijziging in het statuut van den Bond. De tweede bespreekt de technische organen, die uit den Volkenbond zijn voortgekomen, en de verhouding, waarin deze, het Inter nationaal Arbeidsbureau vooraan voortaan tot den Volkenbond zullen staan. De derde bestudeert het Inter nationale Hof van Justitie, dat in den Volkenbond moet worden opge richt. De vierde beraadslaagt over de toetreding van nieuwe leden en heeft zich daarbij gesplitst in drie sub- comissiën, van welke een onder voorzitterschap van Cecil die toelating van Oostenrijk, Bulgarije en nog een aantal andere Staten heeft te onderzoeken. De vjjfde commissie on derzoekt de juridische vraagstukken, in het bizonder welke de rechten zijn, die uit het lidmaatschap van den Volkenbond voortvloeien. De zesde ren slotte bespreekt de ontwapening of eventueele beperking der bewape ningen, waaruit wel volgt, dat deze commissie in het bjzonder een moei lijke taak met groote voorzichtigheid heeft te vervullen. Reeds zijn de besluiten der eersle Commissie voor een deel lot ons gekomen. In het algemeen heeft <le Commissie zich ,op liet standpunt gesteld, dat deze eerste algemeene vergadering niet zal overwegen ver anderingen die in het statuut wcnschelijk of noodzakelijk zijn. Men herinnert zicli dal, onmiddel lijk nadat het definitief statuut werd. openbaar gemaakt, van tal van zij den, ook van de meest deskundige, is aangedrongen op technische en principicelc verbeteringen. Om er slechts enkele te noemen, de verga deringen van den Inlern. Bond van Verccniginsen van den Volkenbond in <ie verschillende landen, hel Ber- ner Vredesbureau, de Engelselie League of Nations Union en tal van anderen hebben uitvoerig de wijzi gingen geformuleerd, welke zij drin gend noodzakelijk achtten. Echter daartegenover kan terecht worden opgemerkt, dat geen enkel verdrag kan worden gezien zonder zijn 'ju- ris-prudcnlic; dal het twijfelachtig mag' hcclen of, wanneer veranderin gen reeds nu werden aangebracht, (ieze veranderingen inderdaad de gevvenschte voldoening zouden ge ven. Ongetwijfeld, er zal teleurstel ling zijn. er is teleurstelling bij ve len, die vajn deze eerste algemeene vergadering meer hadden verwacht. Maar, men moet niel uil hel oog verliezen, dat de meeningen op alle deze vergaderingen verward zijn, dat nog vele moeilijke en tegenstrijdige gedachten moeten worden overwon nen. Te meer kan het genomlen be sluit niet worden bekritiseerd, wan neer men bedenkt, dat tegelijkertijd is aangenomen liet Nederlandsche voorstel va.il staatsraad Sfcruvcken. krachtens hetwelk de Raad van den Volkenbond aan de algëmeene ver gadering van een volgend jaar prae- advies zal moeten uitbrengen over de voorstellen tot wijzigingen nu in gediend en in den loop van dat jaar in te dienen. Men weel, dat door Denemarken, Noorwegen en Zwe den belangrijke amendementen op liet statuut waren ingediend; dat Zwitserland getracht heeft daarvan te redden wat nog te redden viel, door ze als amendementen op het aan de orde zijnde reglement Van orde voor te stelen. Evenwel, lal deze pogingen schenen vergeefs en door het Nederlandsche voorstel is nu bereikt, dat' niet een volgend jaar op gelijke wijze zal kunnen worden besloten, maar dat de alge meene vergadering van het volgend jaar de behoorlijk voorbereide wij zigingen zal moeten overwegen en dienaangaande uitspraak zat moeten doen. Het wil ons voorkomen dat het werkelijk niet te betreuren valt. ten einde den Volkenbond zooveel mo gelijk aan zijn taak te doen beant woorden, dat inderdaad deze oplos sing is gevonden. Niet minder belangrijk dan de beslissing van de eerste Commissie over wijzigingen in hel statuut in liet algemeen, is geweest die betref fende de vier zoogenaamde neu trale plaatsen in den Uitvoerenden Raad. Men weel. dal krachtens Jiet statuut de Raad van den Volken bond bestaat uit de vertegenwoordi gers van de .Vijf groote geallieerde mogendheden én uit de vertegen woordigers van \ier mogendheden daarnevens. iVoorloopig zijn te Pa rijs, in afwachting van de. beslissing van de algem. vergadering aangewe zen Brazilië, Griekenland, België en Sipanj®. :Men wenschte nn echter de ze zaak definitief te regelen, en cl® eerste Commissie heeft erkend, dat dit gewenscht was. De Noorsche re geering hoopte door haar voorstel te bevorderen, dat in den Raad nieuw bloed kwam en dat elke staat geleidelijk in den Raad een verte genwoordiger zou krijgen. Het Zwitsersctie denkbeeld daaren tegen was, dat deze bepaling niet in het verdrag van den Volkenbond zou worden opgenomen, doch in het reglement der vergaderingen. Dit reglement, tot op het nogenbtik van openbaarheid te Gienève een uiterst geheim stuk, is met groote zorg over wogen; niet onbelangrijk is, dat het voorschrijft, dat telken jare met in gang van Sept. de algem. vergadering te Genève zal bijeenkomen. Nu de eerste commissie door hare beslissing als 't tware de verkiezing van vier Mo gendheden aan de orde heeft gesteld, is tegelijkertijd campagne daarvoor eenigszins geopend en werden reeds tal van landen genoemd, die aange wezen konden worden geacht. Men rekent het algemeen zeker, dat de plaats van Griekenland vrij zal ko men en de Noorsdie Staten worden reeds aangewezen geacht om daar voor een vertegenwoordiger te kie zen. Welke de uitslag der verkiezin gen zal zijn, zal eerst geleerd worden door d« vergadering van de volgende week. (Slot volgt). DE HONGERSNOOD IX RUSLAND St.-Petersbungsche Mailen publi- ceeren beschrijvingen van (Ie voe- diiigsmoeilijkheden te St.-Petersburg en Moskou. In de eethuizen wordt alleen nog m aar pi an ten-soep ver strekt. Lenin heeft, in verband met dezen ernstigen toestand bevolen, dat meel naar de beide steden ge zonden zal worden. In Moskou is de toestand zoo dreigend, dat 'de gemeenteraad op eigen hand be stoten heeft de nog aanwezige klei ne voorraden onmiddellijk onder de bevolking te verücelen. De gemeen teraad zal zich hier voor moeten verantwoorden voor de sovjet-regee- ring. Berichten uit den Kaukasus toonen aan, dat de voedsel voorzie ning daar aanzienlijk is verbeterd. NAAR EEN IERSCHEN WAPEN STILSTAND? Hl»t «T, oh k'prelmic in Ierland een wapenstilstand zal ge sloten zijn, die tot een blijvenden vrede zou kunnen leiden, wordt ook in Engeland ernstig onder de oogen gezien. Lloyd George zelf heeft her haaldelijk verklaard, dat hij er even sterk naar verlangt in Ierland vrede te zien, als de moordenaars voor de rechtbank. Hij is diep getroffen door de orgie van misdaden en buitenspo righeden in lerlanjd en zou elke hoop op een wapenstilstand van harte wel kom heeten. De Evening Stun/lard meldt, dat er op het oogenbtik wezenlijk pogin gen worden aangewend om met Kerstmis tot een wapenstilstand te komen. De moeilijkheid voor de re geering is echter ren vertegenwoor diger van de extremistische Sinn Fei- ners te vinden. WILSON EN HARDING. In Amerikaansche nftieieele krin gen. verwacht men dat Wilson en Harding spoedig een lang onder houd zullen hebben op t Witte Huis. President Wilson zal zijn op volger alle beschikbare inlichtingen geven over de feiten en over, de vraagstukken, die nog geregeld moe ten worden. DE GEALLIEERDEN EN GRIEKENLAND. Reuter verneemtdat, wanneer Griekenland volhardt bij een terug roepen van Kojistantijn of van den kroonprins, de Geallieerden hun toe vlucht zouden nemen tot een systeem van waarborgen en onmiddellijk hun finaneiëelen of politieken steun aap Griekenland zouden onthouden. Wan neer de nieuwe monarch mocht wei geren de gevraagde waarborgen te geven, of die niet mocht naleven, zouden de Geallieerden andere krach tiger maatregelen overwegen. De waarborgen zouden o. a. omvatten een loyale kwijtschelding van straf voor alle Venizelisten, verwijdering van alle Duitschgezinde ambtenaren en uitsluiting van de vroegere vijan delijke souverejnen. DE RAMI' IN DE PREANGER. Omtrent de aardverschuivingen in liet Tjiandjoersche bevat de Sjum. Post de volgende bijzonderheden; Alle dess,a-wegen en diverse ge teisterde dessa's bestaan niet meer. Drie tot vier dagen zijn noodig om de groote, totaal vernielde desa le bereiken. Kampong Tjikoredjang is geheel bedolven. Pas drie dooden zijti gevonden. De nieuwe brug van Padalarang naar Sindang-Barang is totaal weggeslagen. De Kali Tjiboe" ni is overstroomd. De meeste kam pongs langs de Tjiboeni 'zijn door den stroom meegesleurd. De weg van Soekanegara naar Pa- sir-An.gfn is weg geslagen. 86 bouws sawahs zijn totaal vernield. De schade bedraagt circa twintig mille. In de desa's bij Goenoeng-Breng- breng is de toestand nog erger. De ze zijn onmogelijk te bereiken. Volgens berichten zijn veel doo den in het onderdistrict Tjikonen® waar 36 menschen zijn bedolven. Een vrijt groote heuvel is in de kali Tjikadoe gestort, die daardoor is atjgfedamd. Van de heuvelbegroei- ïngi zijn alleen de toppen der klap- perboomen zichtbaar. In de desa. Walahir sajh 6 huizen onder een aardstorting, bedolven, 32 personen zijn verstikt. In kampongi Lebak-Djawa zijn 13 huizen door een aardverschuiving weggeslagen, tengevolge waarvan li personen gedood en veten gewond werden, lil kampong, Bodjong-Ka- doe zijn door een overslrooniing 18 personen verdronken. TIJDELIJKE AFWIJKINGEN MIL1T1EWET. Landstormvoprzieningen. In een nota naar aanleiding van het verslag der bovengenoemde wets ontwerpen deelt de regeering mede, dat het niet in het voornemen ligt wijziging te brengen in de bestaande vredesorganisatie, welke intact ge. houden wordt tot tijd en wijle, dat over de reorganisatie van het leger zal zijn beslist. Het voornemen be staat om de oefeningen bjj 't wapen der infanterie in hoofdzaak te doen plaats heblben als in het jaar 1920. Bij K B. van 13 Oct. is de sterkte der lichting 1921 vastgesteld op 25.000 man (23.000 -j- 2000). De toe stand is thans deze, dat op 't oogen- KliLr W rlört Hinnct ^iiii onnrrpv\"H7,on de volle 25000. Onder deze zijn uiteraard irf de eerste plaats begrepen de 15-000 man, die bij aanneming van het ontwerp deel zullen uitma ken van het kleinje contingent. Deze 25.000 man ontvingen allen bericht van inlijving, de lO.OOOhouders der hoogere nummers echter onder bij voeging, dat zij bij ongewijzigde aanneming van het aanhangige mi- litiiso.ntwerp kans hebben, dat hun bestemming ter inlijving weer komt te vervallen. Komt er vóór 1 Sept. 1921 geen wet tot stand, waarbij liet contingent nader wordt bepaald, clan zullen bedoelde 10 000 man alsnog ter inlijving worden opgeroepen. ONTSLAG OP 65-JARIGEN LEEF TIJD. Als algemeene regel is vastgesteld dat, tenzij de Minister oordeelt, dat het dienstbelang tiet in dienst bliji- van van den ambtenaar eischt, ont slag zal verleend worden met in gang Van 1 Januari volgende op den dag waarop de ambtenaar den leef tijd yan 65 jaar bereikte, echter met dien verstande, dat het .ontslag niet eerder behoeft in te gaan dan 6 maanden na afloop van het kalen der kwartaal waarin de 65-jarige leeftijd werd bereikt. iTWEEDE KAMER. Vervolg zitfing 3 Dec. De posten op binnenl. zaken be treffende de burgerwachten worden aangenomen met 43 tegen 16 stem men. De begrooting van binnenl. za ken wordt goedgekeurd met 46 tegen 14 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van de WATERSTAATSBEOROOTING. De Minister deelt mede, dat met de provinciale besturen wordt overlegd over volledige afschaffing der tollen. Het amendement Marchant tot schrapping van f 12.000 voor de aanstelling van een dir.-generaal van den waterstaat, wordt ingetrokken, nadat de Minister heeft betoogd, dat de nieuwe ambtenaar noodig is en op aandrang van de heeren Bongaerts en Lely heeft toegezegd, dat de nieu we /unctionnaris den titel zal dragen van hoofdinspecteur-generaal. De motie-Dekkers betreffende de Beersche Maasquaestie (voorloopige kade in afwachting valt de eindoplos sing) wordt ingetrokken in verband met de ingediende nota van wijziging voor aanleg van de voorloopige kade. De heer Van Sasse van ijsselt wenscht, dat aan Provinciale en ge meentebesturen groote bevoegdheden worden gegeven ten aanzien van de bestrijding van het autogevaar. De heer Kl«erekoper wenscht stren ge eisdien voor het verschaffen van een bewijs van bekwaamheid als chauffeur. De heer Otto mieent, dat alle onge lukken te wijten zijn aan de voet gangers, waartegen de lieer Van Ra- vesteijn protesteert. De Minister heeft geen plan een vaardigheidsdiploma in te stellen, de administratieve bezwaren zijn te groot. Hij meent, dat verbetering moet worden verkregen van strenger justitieel optreden en beter kennis van de negelen van den weg. De heer Van Ravensteijn dient een motie in, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een vaar- Üigheidsdiploma. De Minister aotit deze motie onuit voerbaar. SALARISSEN RIJKSVELDWACH TERS. De Minister stelt voor: rijksveld wachters f 1600—1' 2300 i was V1500 t 2000), rijksveUtwaehlers-brign- diers f 1600—f 2600 (was f 1600- f 2300); BrigiatUers-majoor f 2000— f 3000 (was r 1600—f 2500); rijks veldwachters-rechercheurs f 2700— f 3400 (W,a|s I 2000f 3000). Voor de sa] ar is wijzigt iig, welke zal ingaan op 1 Juli 1920, vraagt de minister f 130.000. KOSTELOOZE OUDERDOMSRENTE. Aan alle msschenpersoneu en admi nistratieve tnssehenpersonen, het vorig jaar voor de uitvoering van art. 28 der Ouderdomswet 1919- aangewezen, is ont slag verleend. Voortaan moeten belanghebbenden, die alsnog aanspraak maken op koste- looze ouderdomsrente, dus geboren zijn voor 01' op 3 December 1854, o.a. degenen, die het vorig jaar wegens belastingbczwareu (aanslag in de ver mogensbelasting oi' aanslag in de Rijksinkomstenbelasting naar een in komen van t' 1200 of meer) geen rente konden krijgen, doch voor wie die Koin-aron in hpt IiIOVihIUIm belflStinS"- dienstjaar zijn gevallen of in een volgend dienstjaar zullen vervallen, zich wen den tot de Raden van Arbeid. UITVOER VAN VARKENS. De minister van landbouw heeft het verbod tot uitvoer van varkens en varkensvleesch naar België met ingang van heden opgeheven. JUBILEUM VAN Dr. DE VISSER. De minister van onderwijs, dr. J. Th. de Visser, herdacht Zondag zyn 40-jarig predikantschap. 5 Dec. 1880 werd hij te Leusden by Amersfoort bevestigd door ds. C. II. van Rliyn, laatstelijk hoogleeraar te Groningen. Minister De Visser werd Zaterdag te zynen huize in verband met dit kerkelijk jubileum gehuldigd door verscheidene deputaties op talrijk gebied, terwijl hem van tal van zyden blyken van belang- stellingin verschillenden vorm bereikten. ZIERIKZEE. Donderdag 9 Dec. a s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. Meijer, chef-monteur bij de rijkstelefoon, na afgelegd examen in Juli 1895 en 1 Aug- d.a.v. aange steld als adfepirant, op dien datum definitief werd aangesteld bij den dienst van de rijkstelcfoon te Rotter dam- i i 1 De heer Meijer, die door zijn acti viteit en trouwe plichtsbetrachting bij zijn superieuren in hoog aanzien staat, heeft in de 7 jaar, dat hij hier werkzaam is, het telefoonnet op ons eiland belangrijk uitgebreid met be hulp van zijn trouwe helpers. Zoo wel hier als in andere plaatsen op ons eiland is hij een graag ge ziene gast en zijn vriendenkring heeft zich, in den tijd hier doorge bracht, belangrijk vergroot. Wij zijn overtuigd, dat het den jubilaris niet aan bewijzen van be langstelling zal ontbreken. We wen- sdien hem toe, dat het hem gegeven moge zijn met dezelfde ambitie nog vele jaren in 's Rijksdienst werkzaam te zijm en Zierikzee hem nog langen tijd binnen haar muren moge be houden. NOORDGOUWE. Dr. Huese is voornemens eerstdaags alhier een cursus te openen in verbandleer enz. voor eerste hulp bij ongelukken. Le den van de alhier bestaande Groene Kruisafdeeling kunnen er gratis deel aan nemen. Een tiental lessen zullen dezen winter gegeven worden. Men zie de advertentie, die deze week in dit blad zal voorkomen. RENESSE. De gemengde zangver eniging V. Z. O. S. alhier gaf Za terdagavond eene uitvoering, die wel geslaagd mag heeten. Een 8-tal op het programma voorkomende liederen werden op zeer verdienste lijke wijze ten uitvoer gebracht. De dirigeni L. Oosterling mag eer van zijn werk hebben. Zijne leiding liet weinig te wenschen over. Na het goed uitgevoerde „InhuldigingslieÜ" werd ten gehoore gebracht „Da -Starrenhemel" en het eenvoudige, maar schoone lied Zondagmor gen". Krachtig en opgewekt, of schoon -wel wat ruw, klonk het nummer Eendracht maakt Macht". Hel lied van „Jeanedat met span nende aandacht gevolgd werd, be wees, door zijn velé variaties en toonaard, dat de dilettanten door ijverige studie onder -l>ck\va|me lei ding vele moeilijkheden kan le bo ven komen. Hel leuke, lied: „Vro.o- - lijk beid" werd ^uitstekend ten ge hoore gebracht en verwierf een da verend applaus, evenals het aantrek kelijk lied „In gepeinzen". Het wil ons voorkomen dal de Wchtihg wel ke de vereen igitig thans neemt, de goede richting is. Het 'geestelijke lied had op het programma niet de overhand. Wal de voordrachten betreft werden deze alle flink en ongedwongen uitgevoerd. De dilet tanten hebben zich blijkbaar be ijverd iels goeds ten beste le geven. Daarin zijn ze volkomen geklaagd. Hel allerkoddigst was de klucht „De erfenis van Neeltje Pater", een blij spel dat zeer zeker aller goedkeu ring wegdroeg. Het moet gezegd, dat èn cloor do voordrachten èn door het gezang het vrij talrijk pu bliek een .genotvollen avond is ver schaf 1. STAVENISSE. Iii de Vrijdag alhier gehouden raadsvergadering werd beslo ten tot verhooging der opcenten op d' grondbelasting met 1 Jan. a.s., n.l. de gebouwde eigendommen tot 80 0 op de ongebouwde tot 20 °/0. Op een verzoek tot verlenj subsidie aan de autobusondc .Tholen-Staveuisse" werd beslot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1