Woensdag 17 Nov. 1920. {sherikifeschi courant). EERSTE BLAD Inzanding AdvsrUnt'ën. BAKKfRSNACHT ARB? >0 BAXKF.RSNACHTAR3HD PrtjB par 3 maandn 1.60. franoo par poat 1,80. Voor hot buitenland per jaar J 10,—, Afcocderljjke nummers 6 cent Versohijnt Maandag, Woensdag an Vrijdag. ADVERTENTiiNü aan 1—8 regels 60 ots.r aim a regels en daarboven 30 ots. pat regel. Beolames 30 ots. p. regal Bfl oontraot belangrijke kortUit 76«t« JAARGANG. Nl. 10546. Intending op den dag van nit* Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-R.daot. M J K08TE». T66r 12 nre. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Men vrordt er nogmaals aan herinnerd, dat groote Advertentiën op den dag van uitgave niet later kunnen worden aaif- genomen dat tot 's morgeus 10 ure, en 11 ure de inzending voor alle Adver tentiën gesloten is. Wyzigingen in of toevoegingen aan Advertentiën motten uiterlijk 9 ure in ons bezit zyn. DE DIRECTEUR. De BURGEMEESTER van Zikhikzbk maakt bekend, dat ter gemeentouecretarie ter inzage ligt een aanvraag van ANTHON1E DE KOK, om VERGUNNING tot liet verrichten van bakkersarbeid tussehen S uur des namiddag* en 8 uur des voormiddags in het perceel Appelmarkt B 7. Op Woensdag 15 December a.s., des nam. twee uur, zal in het Raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van dan Burge meester bezwaren tegen .de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij. die bezwaren inbrengen, in dc gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling on schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het bovengemelde tydstip, ter secretarie der gemeente, van de tor zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Ziekikzee, 15 November 1920. De Burgemeester voornoemd, A. J. P. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zif.uikzee maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een aanvraag van JOHANNES HOUMES, om VERGUNNING tot het verrichten van bakkersarbeid. tussehen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het percoel Schuithaven A 296. Op Woensdag 15 December a.s., des nam. twee uur, zal in het Raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burge meester bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftoljjk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór liet bovengemelde tydstip, ter secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen, schrifturen kennis nemen. Ziebtkzee, 15 November 1920. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BUITENLAND DE NALATENSCHAP VAN KONING ALEXANDER. De president van 't gerechtshof heeft uitspraak gedaan inzake de erfenis van den overleden koning. Hij erkende de geldigheid van het huwelijk van koning Alexander met mej. Manos, verwierp de door ex-koning Constantijn geopperde bezwaren en gelastte de verwijdering der zegels van de particuliere vertrekken de» konings. EEN WITTE RAAF. Uit Baltimore komt 't niet alledaagsche bericht, dat 12.000 bouwvakarbeiders hebben geweigerd, hun rechten te doen gelden op een loonsverhooging van 20 cents per uur, welke hun was toegezegd. Zij gingen daarbij nit van het standpunt, dat de pryzen dalen en dat zij in de gelegenheid zyn, om voldoende werk te krijgen tegen toereikende loonen. De toenemende werkloosheidten gevolge van de duurte doet zich gevoelen in de geheele arbeiders wereld der Ver- eenigde Staten. De prijsdaling is gedeeltelijk een ge volg van de bezuiniging van het publiek, dat weigerde langer de exhorbitant hooge pryzen te betalen. OPSTANDIG IERLAND. In het Lagerhuis is Ierland opnieuw ter sprake gekomen by de vragen, die tot de regeering gericht werden. Lloyd George verklaarde, dat de regeering in Ierland eenvoudig de wet handhaafde en dat met goeden uitslag deed. De regeering had bewyzen te over, dat de macht en het gezag van de wet in heel Ier land bevestigd werden. (Toejuichingen). Minister Greenwood gaf een overzicht van de gebeurtenissen in het einde van de vorige week en zeide, dat er slechts in vier of vijf graafschappen van het geheele land wandaden bedreven waren. VERGADERING VOLKENBOND. De vergadering van den Volkenbond koos met 35 van de 41 stemmen den Belgisehen gedelegeerde Hymans als pres., welke de zitting opende met de herinnering, dat president Wilson krach tens art. 5 van de volkenbondsover eenkomst de eerste volkenbondsver gadering te Genève heeft by eengeroe pen. Hymans verklaarde de eerste zitting geopend en gaf het woord aan den Zwitserschen bondspresident Motta. Deze verwelkomde de vergadering in naam van bet Zwitsersche volk en de Zwitsersche regcering. Hij herdacht dc verdedigingsstrijd van België, dankte den Raad van den Volkenbond voor de erkenning van de permanente militaire neutraliteit van Zwitserland, ook in den Volkenbond en hy dankte president Wilson, dat hij de eerste vergadering van den Volkenbond te Genève byeen- riep. Spr. gaf daarbij uiting aan een vuri- gen wenseh, dat de Vereenigde Stateu niet lang meer zouden aarzelen om in den Volkenbond dchun toekomende plaats in te nemen. De idee van den Volkenbond zou duurzaam van invloed zijn op de ont wikkeling der staten. Zelfs indien het tegenwoordige door zoovele staten op gerichte gebouw ten ondergang zou zyn gewyd, dan zouden nog de fundamenten hiervan blyven bestaan. De eerste Volkenbondsvergadering mag niet uiteengaan, zonder een per manent internationaal gerechtshof te hebben gesticht. De Volkenbond zon in zyn gezag en in zyn verzoenende wer king worden versterkt, als de over winnaars niet meer van de medewer king van de overwonnenen zouden afzien. De volken moeten kunnen vergeven en zij zijn alleen dan groot, als zy dit doen. Bondspresident Motta sprak vervolgens over de taak van den Volkenbond tot oplossing van het vraagstuk van het doen herleven van handel en verkeer, van de transito-quaestie, benevens van den flnancieelen wederopbouw en met name van de arbeidsquaestie. Ten slotte bracht hij hulde aan de democratie, die een sterk bolwerk vormt tegen de dictatuur van minderheden en verklaarde, dat de democratie het als haar voornaamste taak moet beschouwen, de volken op te voeden. Ook moet zy voor elk mautschappelyk streven vrij baan maken. Het slot der rede werd levendig toegejuicht. HET RIJKSGRAANBEDRIJF. De heer Gerhard Polak te Amsterdam heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin hij de aandacht vestigt op het Ryksgraanbedrijf, dat, naar zyn meening, voortgaat, de Nederlandsche schatkist onnoodig te belasten en tevens, door het bevorderen van het verbruik van het slechte brood, de broodpryzen opdrijft. EEN CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ. Een aantal personen uit verschillende deeleu des lands, tot dusver behoorend tot de auti-revolutionnaire, de christelijk- historische en de christelijke-sociale partij en tot den Bond van Christen socialisten, is, nadat eenige voorberei dende vergaderingen reeds vroeger waren gehouden, in een te Amsterdam gehouden vergadering overgegaan tot de stichting van een Christelijke Volks partij. LICHAMELIJKE OPVOEDING. In September 1921 zullen in alle provinciën, zooveel mogelijk in de hoofdsteden, betoogingen voor lichame lijke opvoeding worden gehouden, door leerlingen (van 12 tot 20 jaar van beiderlei kunne) van de ryksgroepen in de betrokken provincie De minister van onderwys heelt subsidie toegezegd en met de voorbereiding is aangevangen. SPOORWEGLIJNEN OP ZUID- BEVELAND. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere bevordering van den aanleg en het in exploitatie brengen en regeling van de exploitatie van spoorweglynen van Goes over 's Heer-Arendskerkc Borselen en Hoedekenskerke naar Goes, van Goes over 's Heer-Arendskerke naar het Wolphaartdyksche veer en van Goes naar Wemeldinge. De Subsidiewet van 26 April 1918 was gegrond op een begrooting van f 3.210.000. Thans wordt gerekend op f 6 420.000. De Staten van Zeeland hebben reeds besloten tot toekenning van een voor schot van f 1.252.000, terwijl de bijdragen van de belanghebbende gemeenten polders en waterschappen (f 1.073.000) op geringe uitzonderingen na mede ver zekerd zijn. Het renteloos voorschot van het Rijk zal f 2.325.000, iets meer dan 36 pCt. moeten bedragen. Uit Stad an Provincie. ZIEKIKZEE. Maandagmiddag j.l. had alliler in hel cafe „Juli ana'' een vergadering plaats van vrijzinnigen uil alle plaatsen van Schouwen em Duivelantl, ook uit die plaatsen waar geen kiesverenigin gen beslaan. De vergadering die zeer druk bezocht was, was bijeengeroe pen door het lid van de Provinciale Stalen, de lieer A. v. d. .Wleijde te Elleineet. Doel van de bijeenkomst, die geen officieel karakter droog, w(as, hel bespreken van de fusie plannen die in de vrijzinnige krin gen bestaan. De lieer J. WL van (leveren, lid vfan 'de Prov. Staten, l>etcogde flat dc vrijzinnigen beu waren van liet getwist van de voor mannen in Den Haag en dat de vrijzinnigen in den lande haken naar eensgezindheid. Aan dc hand van de igeschièdénis werd door an dere sprekers (aangetoond dat een verdeelde vrijzinnigheid altijd slaag krijg! bij de stembus, terwijl een vereenigd optrekken (altijd de zege' bracht. De vergadering sprak zi'cii na breedvoerige discussie met alge meen e stemmen uit vopr de tot standkoming van de fusie. Van ver schillende zijden werd den nadruk er op gelogd dat de nieuw tic stich ten partij zoodanig zal moe ten wor den georganiseerd dal aan de kies kringen niet van bovenaf een pro gram zal worden opgelegd óf Candi da ten zullen worden opgedrongen. Ten slotte wend lrij hoofdelijke stemming met aügemeene stem-men de navolgende motie aangenomen: „Dc vergadering van vrijzinnigen van Schouwen en Duivel and, ge houden op 15 November 1920 te Zicrikzed; erkennende de wensclielijkheid d,aL een zoo groot mogelijk aantal vrijzinnigen in den 'Jamde in een partijverband l>eliooren te worden bijeengebracht; betreurende dat de vrijzinnig-de mocraten die noodzakelijkheid niet willen inzien, stemt in met liet voornemen om de vrijzinnigen in den lande in e<en pari ij te vereen i- gen. Hedenvoormiddag omstreeks half twaalf gaf -de militaire vlieg machine L) 23 prachtige evolutiën in het luchtruim boven de stad. Tegen 12 uur landde het pp een weiland in den Zuidhoek, waarna 't ongeveer 1 uur opsteeg, nagestaard door bijna de gansche 'bevolking, die niet alleen met belangstelling, doch ook 'niet vreezen en beven dc loopings en duikelingen bewonderd hebben van den koenen vlieger, luit. ter zee H. de Bruijne, die reeds voor de 2e maal met dit nieuwste middel van snel verkeer een bezoek aan zijn ge boorteplaats bracht. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot kantonrecjhter-plaatsverv. met ingang van 20 dezer in 'het kanton Tholcn, de heer A. F. Hanssens, burgemees ter der gemeente Stavenisse en de heer C. W. Snijders, burgemeester der gemeente Oud-Vosmeer. Na aftrek van alle onkosten van reis, enz., heeft de weldadigheids avond ten bate der Zierikzeesche Wijkverpleging, gegeven door het Haarlemsche tooneelensemble, ruim f 3Q0 opgebracht. DUIVENDIJKE. In de vergadering van den gemeenteraad van Maan dag j.l. is, naar wij vernemen, oe- noeind tot secretaris der gemeente de 'burgemeester J. Padmos. OOSTERLAND. Begunstigd door buiten verwachting schoon herfst weer werd Dinsdag het zilveren ambtsfeest van den heer J. C. v. d. Have, burgemeester van Ooster- en Sirjansland luisterrijk gevierd. Het feest werd geopend met het luiden der klokken van 9 tot 9.30 uur. Tegen 10 ure wend de jubilaris afge haald dopr fden heer Vessem, secre taris, en naar het gemeentehuis ge-j leid. De geheele weg was herschapen in een laan van guirlanders en vlag gen. Vóór den burgemeester strooi den een paar meisjes loovejijes uit Voor het huis was een prachtig bloemstuk gemaakt (een hulde van den lieer Moelker), aan het hek der villa een prachtige eerepoort. Bij den ingang der Markt, waar ook een poort was opgericht, werd de jubila ris opgewacht door het fanfarecorps, dat hem voorging naar het gemeente huis. Daar wend hij ontvangen door den gemeenteraad in de keurig niet bloemstukken versierde raadszaal. De wethouder, S. dc Rijke,, begroette hem in een toespraak, waarin hij zijn loopbaan schetste en hem dankte voor de vele bemoeiingen als be stuurslid van verschillende corpora ties. Uit naam der burgerij werd den burgemeester als geschenk een serre ameublement aangeboden, hetwelk door de firma K Pil. Zevenboom te Zierikzee geleverd is. De jubilaris dankte, diep geroerd, voor de hulde. Bij den ingang van het Gemeente huis stonden opgesteld de zangver- eeniging, die onder leiding van den heer v- d. Doel eenige liederen zong, o. a- psalm 134; ook de schoolkinde ren brachten den burgemeester daai hun hulde in een drietal liederen. Van 10.30 tot 12 uur hield de jubi laris ten gemeentehuize receptie, waarvan door nagenoeg de geheele burgerij gebruik werd gemaakt. Te genwoordig was ook de voorzitter van den dijkraad van Brumisse, de heer S. Hage, die namens dit college een olieverfschilderij aanbood; de heer V. M. Krepel, die uit naam der Landbouw sociëteit een bloemstuk of freerde. De heer S. Hage sprak ook noge den jubilaris toe namens de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen. Tc 1 ure vertrok de jubilaris met zijn gezelschap, geëscor teerd door een eere-wacht van 60 ruiters ;onder commando der heeren W. v. d. Week en Jac. de Rijke, in rijtuigen naar Sirjanslaud. Aan den ingang van het dorp stond het mu- ziekgezelsc'hap van Ouwerkerk op gesteld, en zoo ging het naar het Schoolplein, waar de schooljeugd toepasselijke liederen aanhief. In de school werd de jubilaris toegespro ken door het hoofd der school, den heer Oudshoorn. Het Tweede Kamer lid, jhr. Dc Muralt, was ook geko men om den heer Van der Have te complirnenteeren. Hij hield een gloei ende speech in de school te Sirjans land. Hij huldigde vooral den feest vierenden burgemeester als dijkgraaf van den polder Ooster- en Sirjans land en herdacht diens verdienstelijk werk vooral na de ramp bij den Sep- temberstorm in 1911. Hij bood hem een prachtig gebrand glas aan met de wapens van Ooster- en Sirjans land. De heer Olree sprak namens den kerkeraad van Sirjansland. Zicht baar ontroerd dankte die heer v. d. Have voor de hartelijke woorden en de groote hulde. Na ook te Sirjans land receptie te hebben gehouden, en de versieringen in het dorp te hebben bezichtigd, nam de stoet den terug tocht over de Staart aan naar Oos terland, waar men ongeveer te 4 uur aankwam. Van 9 tot 12 ure werden te Sirjansland volksspelen gehouden en van 2 tot 5 ure te Oosterland. 's Avonds was Oosterland verlicht en werd op de Markt een concert ge geven, waar de jubilaris met zijn fa milie ook verscheen en van /Je tent de burgerij dankte voor al de hulde en het schooiue cadeau.';.'Tc halt negen reed hij nog eens naar Sirjansland, om daar eveneens de illuminatie en het concert 'bij te wonen. Den avond te voren waren de armen en de groote gezinnen door den burger vader mild bedacht met krenten brood, boter, kaas, vleesch en spek- Tractatie der schoolkinderen en der knipsters en groensters volgt. Het muziekgezelschap en de zangvereeni- ging ontvingen ieder een gift RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 17 Nov. Door den rech tercommissaris belast met de instructie van strafzaken, is heden tegen W. van B. Az oud 17 jaar, van beroep veld- arbeider* wonende te Zierikzee, een bevel van voorloopige aanhouding ver leend, verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden den leeftijd van 16 jaar. Verdachte werd naar hqt Huis van Bewaring overgebracht. Hel O. M. bij den Hoogen Raad nam' conclusie in de zaak van A. S., wegens doodslag mei geweldple ging op den korporaal Vos, toen deze 's avonds naar den Harskamp van zijn woning terugkeerde, door het gerechtshof te Arnhem veroor deeld lol levenslange gevangen is- slrai. De -advocaat-generaal achtte de aangevoerde cassatiemiddelen onge grond "en concludeerde tot verwer ping van hel beroep. De Hiooge Raad zal 13 December zijne beslissing geven. ONDERWIJS. DÏNTELOORD. Mej. J. van der Hoef, onderwijzeres aan de R.-K. Jongensschool alhier, is in gelijke be trekking benoemd te Fijnaart. aangekomen. De auto waarmee de post uit Bergen op Zoom vervoerd wordt, was weer eens defect en een ander middel van vervoer was er zeker niet te vinden. AANBESTEDINGEN. POST EN TELEGRAPHIE. KERKWERVE. De hulpbesteller J Rotte Jr. alhier, is met ingang van 16 Nov. benoemd tot brieven- en tele grambesteller te Zierikzee. ST.-ANN AL AND. 'I Is werkelijk niet zonder reden dal hier in den laats te n tijd over de p;ost geklaagd wordt. Het is geen zeldzaamheid dat hij veel te laat aankomt. Maar wat verleden Zaterdagavond is ge leurd, gaat alle perken te buiten. Toen is er doodeenvoudig geen post Aan het gebouw van het prov. bestuur te Middelburg' had heden de aanbesteding pla,ats 'door Ged. Staten van liet herstellen, vernieu wen en onderhouden gedurende 1921 van verschillende provinciale waterstaatswerken. Voor perceel I, straatweg ZierikzeeZij pc, werd in geschreven door W. Wandel te Nieuwerkcrk voor 1' 9498,Voor perceel 1 en 2, veerdaim en steiger te Zijpe, werd ingeschreven door I. Douw te Zierikzee voor f 9973,—. Voor perceel 3, steiger, toegangs weg en wacht huisje, te Stavenisse, door A. AVesldorp Dz. te Stavenisse voor f 1488,—. De lévering van 20009 k.ig'. lijn- schilfers voor die Landbouwvereeni- ging „Sdharendijke", werd gegund aan den heer J- Verwest aldaar, KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Leiden J. W. Groot Enzerink te Leeuwarden Te Berg ambacht, S. van Dorp te Rotterdam. Te Rijn sater woude, H. van Elven te Uol- landscheveld (Z.-O.). Te Garyp (toez.), B. J. GeerJing te Burgwerd. Te O. L. Vrouwenparochie (toez.), H. Altevogt Jr. te Muider berg. Aangenomen: Naar Balk, A. Altena te Schoonebeek. Bedankt: Voor Arnemuiden, J. G. R. Langhout te Mydrecht. ZONNEMAIRE. De Collecte door de zending gehouden bij gelegenheid eener zendingsrede heeft f 25,18 opgebracht. ST.-PHIL1PSLAND. De Oogstcollecte alhier bedroeg f 355,65. Geraf. Kerk. Beroepen: Te Herwynen, B. Meijer te lerseke. Te Kruiningen, A. J^Bouma, cand. te Middelburg. Te Meïïskerke, A. J de Boer te Garrelsweer. Te Reeuwyk-Sluipwyk, Sj. Rijper te Amers foort. BedanktVoor Amsterdam en voor Arnhem G. R Kuyper te Haarlem. Voor Drachtstercompagnie, G. A. Lang hout te Gaastmeer. Voor Bunschoten- Spakenburg (A.) B. A. Knoppers te Almelo. Voor Wolvega P. Hekman te Gorredijk. Voor Stadskanaal H. de Bruy'n te Nieuwendijk. Chr„ Gercf. Kerk. Bedankt: Voor Maassluis, A. M. Berk- hoff te Utrecht. Geref. Gcm. Beroepen: Te Middelburg, M. Uofinan te Rijssen. BedanktVoor Gouda, A. Verhagen te Dirksland. Voor Tholen J. Fraanje te Barneveld. VAN HEINDE EN VER. Nabij Newcastle is.een aulo- cbar a pa pes vol met menschen te gen een tolboom opgereden. 5 per sonen werden gedood. De chauffeur wordt wegens dronkenschap en manslag vervolgd. In N oord - Fm ge 1 a n d hebben stortregens (groote overstrooniingen veroorzaakt. Het Am. departement (heeft aan alle Amerikaansche oorlogsschepen in de Zwarte Zee verlof gegeven om* zooveel mogelijk vluchtelingen uit de Krim op te nemen. De Engelsdhe bladen verwach ten deze week een handelsovereen komst tussehen (Engeland en Rusland. Het Portugeesdie Kabinet is af getreden. Tc Berlijn zijn 2 gewezen offi cieren als juweelendie ven aangehou den. De twee officieren zijn slacht offers van den oorlog. Tijdens den oorlog beteekenden ze misschien heel wat, maar na dien niets. Sluikhandel leek een goed vak, maar rooven nog voordeeliger. Wegens toeëigenen van juweelen ter waarde van 800 duizend Mark zijn He thans beiden tot tien maanden gevangenisstr. veroordeeld. Te Munchen is een bende val- sdhc munters van 14 personen gear resteerd, die in twiee weken tijds voor een halt millioen'valsche bankbiljet ten had (Vervaardigd en in |omloop ge bracht. Men verwacht de aanhouding van nog verscheidene medeplichtigen. In Algerië heerscht hongersnood onder de inboorlingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1