Zierikzeesche Woensdag 10 Nov. 1920. <zier«kzeesche courant). H.H. ADVERTEERDERS Zakboekjes. Kennisgeving. Bakkersnschta'bHd. Dr. A. KUUPER. t ABONNEMENT; Prfja per 8 maanden 1,50. franoo per poet ƒ1,80. Voor hei buitenland per jaar 10,— AfsonderltJke nummers 5 oen*. Veraohijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. ADVKRTENTlgNi Tan 1—8 regel o 60 ote„ ?a» 4 regels en daarboven 20 ots. per >1. Reolamen 30 ots. p. vegel. ko 76«ts JAARGANG. Nl. 10543 Oir. A. J. 0E LOOZE Jr. Ultg.-R.ilMt. M J KOSTE*. v66r 12 nr«. Bij contract belangrijke korting. Intending op den dag van uit' berichtten wij, dat met de invoering van den [8-urendag ons blad vroeger moet worden afgedrukt dan dit tot heden het geval was en daarom van af heden 's morgens n& 11 ure op den dag van uitgave geen enkele advertentie meer kan worden aangenomen. dropte advertentiën gelieve men uiterlijk 10 ure op te geven. Wijzigingen in advertentiën knnnen niet later worden aangenomen dan tot 's morgens 9 nre. Ter voorkoming van teleurstelling gelieve men hiervan goede nota te nemen en met de inzending niet tot het laatste oogenblik te wachten. DE DIRECTEUR. Militie- en Landwecrplich- tigen, die niet in het bezit ztyo hunner Zakboekjes, worden aangemaand deze spoedig ter Secretarie af te balen. De BURGEMEESTER, van Zikrikxee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 12den Nov. a s des namiddags te 2 uur, op hét Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld 1. Vastelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling rekening Burgerweeshuis. 4. Adres toepassing Art. 26 novies wet Lager Onderwijs. 5. Vaststelling verordening op woonwagens en woonschepen. fi. Vaststelling verordening op de heffingen invordering van gelden voor het hebben van een standplaats met'een woonwagen en van een ligplaats met een woonschip. 7. Vaststelling woninghuur hoofd O. L. School A. 8.- Voorstel Ged. Staten regeling jaarwedden Burgemeester en Secretaris. 9. Voorstel aanschaffing rijwiel ten dienste van de Gemeente. 10. Adres inzake drie-ploegenstelsel voor het politie-personeel. 11. Adres Zzeesoh drankweer-coinité tot sub sidie. 12. Benoeming regent Burgerlijk Armbestuur 13. Vaststell. begtóotlng en bij be groot indent 14. Vaststelling le suppl. kohier H.O. 1920. Zirrikzee, den 9 November 1920. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER, van ®iefikzee brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat het vanaf 24 October 1920, ingevolge het bepaalde bij artikel 35 der Arbeidswet 1919. onder meer is verboden bakkersarbeid te verrichten tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags Van -dit verbod zijn uitgezonderd: u' de Zaterdag tusschen 4 en 6 uur des voormiddags b. tien andere dagen in hot kalenderjaar tusschen 4 en 6 uur des voormiddags, op de arbeidslijst of een daarnaast, opgehangen kennisgeving vermeld: c. de Maandag tusschen middernacht en 6 uur des voormiddags, voor zoover betreft het stoken van heetelueht- en heetwatevovens door één persoon in de broodbakkerij. Het hoofd of de bestuurder van een onder neming, die in den regel zonder hulp van anderen bakkersarbeid verricht, mag echter tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags bakkersarbeid verrichten, indien hij daartoe vergunning heeft. De aanvraag om zoodanige vergunning wordt gericht tot den Burgemeester der gemeente, waar de broodbakkerij gevestigd is. Formulieren voor deze aanvraag zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Zi brikzee, 9 November 1920. De Burgemeester voornoemd, A. J. P. FOKKER VAN CRA YESTEYN VAN RENGERSKERKE. Maandagavond half zeven is dr. A. Kuijper zacht en kalm te 's Gra- venhage op 83-jarigen leeftijd over leden. Dr. A- Kuijper werd den 29sten October 1S37 te Maassluis geboren, waar hij de lagere school bezocht- Toen zijn vader, die predikant was, beroepen werd te Middelburg, volg de hij. daar de lessen en ging op. 12- jarrgen leeftijd naar het gymnasium- In i 855 verliet hij deze instelling om aan de Hooge School te Leiden in dc theologie te studeeren. Den 2en September 1802 werd hij tot doktor in de godgeleerdheid bevorderd en in dat zelfde jaar deed hij zijn pro ponents-examen voor het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland. Kort daarna te Beesd beroepen deed hij aldaar zijn intrede den 7en Augustus 1863, na zich in den echt verbonden te hebben met Joh H. Schaay. Na een arbeid van 4 jaar werd hij, nauwelijks 30 jaar oud, te Utrecht beroepen. Den 1 Oen Novem ber 1867 deed hij aldaar zijn intrede in de Domkerk- In het volgende jaar, 1868, her dacht men ook hier te lande 't feit, dat 300 jaar geleden de Ger. Kerken in Nederland een Convent te Wezel hielden. Die herdenkingsdag te Zeist was een der eerste teekenen dat dr- Kuijper een andere richting uitging. De strijd ging aan den gang onder de predikanten op de verschillende vergaderingen. Den 31 sten Juli 1869 nam hij van de gemeente Utrecht af scheid en deed den lOen Augustus d.a.v. zijn intrede te Amsterdam, waar zijn optreden meer dan te Utrecht tot uitwerking kwam en hij al heel spoedig in conflict kwam met de aldaar heerschende godsdienstige denkbeelden. In deze piaats was het dat de jeugdige predikant zich bij de gereformeerden aansloot- Op den lsten April 1872 aanvaard de hij de redactie van de hoofdarti kelen van de Standaard. De tweede schrede op het poli tieke terrein deed hij door in 1874 de candidatuur voor de Tweede Ka mer voor het district Gouda te aan vaarden, waarop hij emeritaat aan vroeg na drie en een half jaar te Amsterdam de kerk te hebben ge diend. Na dien tijd zien we dr. Kuij per werken voor de Vrije Universi teit, welke den 20sten October 1880 door hem werd geopend. Als kamerlid voor Gouda begon hij zijn loopbaan als staatsman. Hij wierp zich met volle kracht in het strijdperk der partijen, zóó hard, dat hij tot herstel van zijn geschokte ze nuwen in 1875 naar het buitenland moest- In den zomer van 1877 keerde hij genezen naar Holland terug en ves tigde zich te 's Gravenhage. De Schoolwet van Kappeyne bood een welkome gelegenheid om aan den arbeid te gaan. Dr. Kuijper was de ziel der groote actie die op touw werd gezet om het onderteekenen dier wet door Ko ning Willem 11i te verhinderen, wat evenwel niet gelukte. Nu ging hij aan den arbeid om de A. R. partij een program te geven, waarvan hij het historische deel reeds geleverd had in zijn studie over: „Calvinisme, oorsprong en waar borg onzer constitutiorieele vrijhe den". Den 20sten April 1888, tien jaar na de scherpe resolutie van Kappey- ne, trad een Chr. Ministerie op niet Miackay als premier. Deze politieke overwinning was vooral te danken aan de actie van dr. Knijper in „De Standaard" Hij kreeg echter zelf geen plaats in dat kabinet, daar hij geen kamerlid meer was. Het ininisterie-Mackay bleef 3 jaar en 4 maanden aan het bewind, het )noest het veid ruimen niet liet minst doordat dr. Knijper niet alleen de leider der A. R. partij, maar thans ook de geestelijke vader der Dolean tie was geworden. In 1894 werd hij tot lid jder Tweede Kamer voor Sliedredht gekozen, en de uitslag van den stembusstrijd in 1901 bracht hem achter den minister tafel als premier. Het kabinet-Kuijper heeft met vele moeilijkheden te kampen gehad, jals: |de Transvaalsdi-Engelsche oorlog, de erfopvolgingskwestie (door de ziekte van H. M. de Koningin) en Jast tnot ilieast Üe spoorwegsta king in 1903- Tijdens dit ministerie kwam tot stand, o-a. de wet op het Lager On derwijs, waardoor de subsidies voor de Chr. scholen aanzienlijk werden verhoogd; tevens had een herziening plaats van de wet qp het M. O. en 't Hooger Onderwijs. Drankwet en Stakings wette n werden herzien of kwamen in het Staatsblad. Niet lang werd het den premier vergund op het Binnenhof te vertoe ven. Na den einduitslag der verkiezin gen op 28 Juni 1905 ging de kamer „om", dr. Kuijper pakte zijn koffers en maakte een reis „Om de oude Wereldzee". Teruggekeerd werkte hij eerst aan „De Standaard" en „De Heraut", doch werd den lien October 1908 bij herstemming tot lijd dér Tweede Kamer voor Ommen gekozen. In datzelfde jaar werd hem de eere- titej van Minister van Stiaat verleend. Het toenmalige ministerie-De Meester bleef slechts kort (tot eirnjde 1907) aan het bewind en een nieuw kabinet nrretl minister Heemskerk als premier, trad op. M»nig A R. heeft in die dagen dr. Kuijper als premier achter den ministertafel gedacht. In die kringen leefde evenwel ook het bewustzijn, dat de haat tegen een kabinet-Kuij per groot zou zijn, omdat Dr. Kuij per als premier ook in de practische politiek ernst .had gemaakt met de toepassing zijner beginselen: als geen ander voor hem. In 1908 bracht de z.g. „Lintjes- zaak", die uit den treure bekend is, vele pennen en tongen in beweging. Een ee re-raad werd ingesteld en sprak dr. Kuijper vrij, maar zelf heeft li ij in de Tweede j<amer verklaard 'dat hij niet geheid vrij uitging, hoe wel hrt geval schrikbarend is over dreven. In 1912 heeft hij gemeend als Jid der Kamer te moeten bedanken we gens toenemende doofheid, doch in 1913 werd hij door de Prov. Staten van Zuid-Holland naar ons Hooger- huis afgevaardigd, waarvoor hij eerst eenigen tijd geleden bedankte. Tijdens dat Kamerlidmaatschap heeft hij nog menigmaal aan de de batten deelgenomen of een rede gé- houden, welke altijd met groote be langstelling werd aangehoord. Op 12 Juni 1919 mocht hij djp ge lijkstelling beleven van het openbaar en bizonder onderwijs, waarmede de schoolstrijd een einde nam, welke steeds een der levensidealen van hem is geweest. Hoewel van deze plaats dr. Kuij per en de door hefn gevoerde poli tiek vaak fel is bestreden, niemand toch zal de groote bekwaamheden van dezen staatsman 'durven onder schatte». BUITENLAND. 50-JARIG BESTAAN DER FRANSCHE REPUBLIEK. De Franache ministerraad heeft be sloten, dat, na de plechtigheid van het bijzetten van het hart van Gambetta in het Panthéon, d«W. stoet opnieuw zal worden opgesteld om zich naar de Place l'Etoile te begeven, waar de overblijf selen van den onbekenden soldaat onder den Are de Triomphe zullen worden begraven. DE HONGERSNOOD IN CHINA. Naar de Times uit Peking verneemt, zijn de gebieden waar de hongersnood woedt, uitgestrekter dan aanvankelijk was gedacht. Er zyn 58 millioen menschen die van den hongersnood te lijden hebben en onder dezen zyn 14 millioen den hongerdood naby. EEN VERKLARING VAN LLOYD GEORGE. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis betreffende de represailles in Ierland, zeide Lloyd George te gelooven, dat 't geheele land er mee ingenomen was, dat de regeering opruiming hield onder de moordenaarsbende in Ierland, terwijl er stellig van overtuigd was, dat velen, die zich over represailles beklaagden, deel uitmaakten van deze samenzwering tot moorden. BINNENLAND VOLKSTELLING. Het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat de in uitzicht gestelde vergoeding door het rijk aan de ge meenten van 12 cent per getelden persoon wegens de kosten der aan staande volkstelling te laag is te achten, zoodat verzocht wordt dit bedrag te verhoogen. VERNIEUWING ARBEIDSKAARTEN. De Minister van Arbeid heeft bericht geen gevolg te kunnen geven aan het verzoek van het bestuur der vereeniging, van Nederlandsche gemeenten om bij wijze van overgangsmaatregel te willen bepalen, dat de krachtens de Arbeidswet 1912 afgegeven arbeidskaarten voor jeugdige personen en vrouwen ook onder de Arbeidswet 1919 zullen blyven. DE NOOD DER ONDERWIJZERS. De Salariscommissie der onderwyzers heeft zich tot de verschillende Kamer fracties gewend, ten einde haar bemid deling in te roepen voor een spoedige behandeling der toegezegde salaris regeling door de regeering. Alle Kamer fracties hebben deze bemiddeling aan vaard. Indien de bemiddeling der Kamerfrac ties niet tot het gewenschte resultaat leidt, vreest men in leidende onderwijs kringen, dat de onderwyzers tot betreurenswaardige stappen zouden kunnen overgaan. Men koestert echter het vertrouwen, dat de regeering uit de postincidenten iets geleerd zal hebben. DE 7 PCT. PENSIOENSTORTING. De door de regeering genomen maat regel, dat van af 1 Januari 1920 zal worden terugbetaald de 7 °/0 pensioen bijdrage op de wedden van de Rijks ambtenaren ingehouden, strekt zich niet alleen uit over de in dienst zijnde amb tenaren, naar de Msb. weet mee te deelen. Ook aan hen, die in den loop van 1920 den dienst hebben verlaten zal de inhouding-worden terugbetaald. Is de ambtenaar overleden, dan kjomt voor de uitkeering in aanmerking de overlevende echtgenoote of de erfgenamen van den overleden ambtenaar. DE POSTSTAKERS. Het verhoor van een dertig k veertig Amsterdamsehe beambten der telegrafie, die aan de staking deelgenomen hebben, zal weldra beëindigd zijn. De proces verbalen zullen dan naar den procureur- generaal gezonden worden, die zal heb ben te beslissen of nog een vervolging ingesteld zal worden. VERKIEZING EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben in buitengewone zitting tot lid van de Eerste Kamer (vacature- generaal Staal) gekozen mr. M. Slingen- berg (v.-d.). KUNSTSCHATTEN NAAR NEDERLAND. Flet bericht dat gobelins uit de keizer lijke paleizen van Oostenrijk als onder pand zouden worden gegeven aan Neder land voor bet door dat land te verstrekken levensmiddelenkrediet, heeft daar in de kunstenaarskringen en in de bladen groote opwinding teweeggebracht. Men is van oordeel dat naar andere onder panden diende te worden gezocht om zich geld te verschaffen. DINTELOORD. Tol voorloop ige bestuursleden der hier* opgerichte Mannenvereeniging zijn gekozen de heeren A. A. de Jong, S. P. van der Burght, J. .T. Slings en A. L. B neurie. Wegens het steeds nijpender gebrek aan drinkwater wordt nu met twee wagens water van de Coöperatieve Suikerfabriek aange voerd. Uit Stad ar: Provincie. ZlERIKZEE. Aan den oproep in deze courant tot de werkgevers op dit eiland (speciaal de ambachtslie den) om een bijeenkomst te houden in het „Huis van Nassau", hadden Vrijdagavond velen gehoor gegeven. Het doel dezer bijeenkomst, n.l. te protesteeren tegen den 8-urendag, werd door den voorzitter der ver gadering, dhr. Matt hijs se, duidelijk uiteengezet- In zijn openingsrede liet spr. vooral uitkomen, dat deze wet het bestaan der ambachtslieden aan tast, terwijl hij voorzag, dat stilstand in de bedrijven en werkeloosheid het gevolg er van zouden zijn. Deze wet tast de vrijheid aan, aldus spr., van den geheelen middenstand, terwijl te. veils de gezellen er door getroffen worden in hun verdiensten- Wil de minister, dat wij aan de steeds stij gende belastingen kunnen' blijven vol doen, dan moet ook de bron, waar uit die belastingen moeten vloeien, niet worden afgesloten. Spr. wekte de middenstanders op zich aan ie sluiten én te trachten wetswijziging te verkrijgen. Om van heel deze interes sante vergadering tot lin de finesses verslag te geven zou te veel.-van de ruimte vorderen. We /tillen volstaan met de voornaamste debatten er uit te lichten. De heer Brouwer sfoegr den spijker op den kop door te zeggen da; de protesten mosterd na den maaltijd zijn. Het-volk heeft de wet gevraagd en gekregen, terwijl de werkgevers stil zaten" De.grens is evenwel nog niet bereikt, want naar spr.'s over tuiging zal er propaganda gemaakt worden voor een 6~urigen arbeids dag. De heer Mociik r voegde hier aan tofe dat hij vermoedde dat met de wet o!p de winkelsluiting, ook de verplichte werkplaatsensluiting het le venslicht zal aanschouwen en zoo doende den patroon ook 8 uur wer ken zal worden opgelegd. De heer Hondsmerk deelde mede dat dc 8-urendag al van 38 jaar terug dateert, n.l. uit den tijd van Domela Nieuwenhuis. Volgens spr. |s in de periode van soc- hervor mingen dr. Kuijper de man ge weest, die heeft ingezien dat door de soc- wetgeving de middenstand in 't gedrang kou komen en de noodzake lijkheid van organisatie voor die klasse heeft betoogd. De 8-urendag is volgens dhr. Hondsmerk ook een idee van het kapitaal- De Vrije Lib. waren er in de Eerste Kamer zoo voor, omdat d« gedachte bij hen voorzat dat dan de kleinindustrie zou verdwijnen. Spr. hoopte dat op deze vergadering een motie zal behandeld worden, die, via de groote Midden- standsvereeniging, daarbjj gevoegd vele adhesiebetuigingen, aan den be trokken minister" zal worden opge zonden. De heer A. Anker was van opinie dat men Vaksge wijze moet reques- treeren en iedere vakbond voor zijn belangen moet opkomen. De heer Potappel was door een voornaam ingezetene geadviseerd: laat ieder vak zich organiseerendan zoo vlug mogelijk een verzoek indie nen bij den Inspecteur van Arbeid in Dordrecht. Deze vraagt dan onmid dellijk bij den betrokken burgemees ters inlichtingen over de plaatselijke toestanden en wanneer deze adv'isec- ren dat voor het platteland den 8- urendag ontzettende bezwaren ople vert, dan neemt men aan dat wets wijziging kan volgen. De heer Koopman wilde geen 8, geen 10, geen 12 uur werken, maar werken als hij wil. Hij is Nederl. en zou graag vrij zijn en blijven. Mocht de toestand niet veranderen, welnu laten de ambachtslieden dan ook eens het bijltje er bij neer leg gen. (Applaus.) Niet allen huldigdjen het stakings- ide'e, hoewel die symptomen dezer moderne ziekte ook reeds in 't brein der patroons gaan opkomen. De voorzitter der Middenstands ver eeniging, dhr. Klok, zag graag dat de verschillende vakbonden hun be langen kenbaar maakten aan de Mid- denstandsvereeniging en deze het hoofdbestuur er voor spande om met de autoriteiten te confereeren. In de daarop volgende besprekin gen kwam zoo nn en dan, vooral naar aanleiding van de debatten tus schen de heeren,Anker en Honds merk over den Middenstand, waar bij de laatste persoonlijk werd, dc politiek om den hoek kijken, wat di rect tot protesten aanleiding gaf. EX* heer Potappel vond het treu rig dat dhr. Hondsmerk, die hoewel geen werkgever zijnde, toch tot deze \ergadering was toegelaten, persoon lijk wordt en te veel over den Mid denstand spreekt- Dc debatien gel den hier vakbelangen. Spr. stelde daarom voor, dat dhr. Hondsmerk de zaal zlal verlaten, waaraan deze na eenige aarzeling gehoor gaf. De heer De Vos (Oosterland) meende dat dé kern der zaak dezen avond niet was aangeroerd, n.l. dat de 8-urendag i nhet leven is geroe pen lom de arbeidende klasse een menschwaardig bestaan te verschaf fen. Spr. adviseerde voorts in 't re quest dat den minister zal worden aangeboden, met gegronde motieven voor den dag te komen. Na langdurige besprekingen, waar bij menigmaal op zijpaden werd af geweken, werd eindelijk vastgesteld, pat iedere vakbond op dit 'eiland! zal vergaderen en over 14 dagen in een hier ter stede te houden alge- meene vergadering rapport uit zal brengen, waarop allen dan gezarne- lijk zullen requestreeren om wijziging dezer pas in werking getreden wet op den 8-urendag te verkrijgen. BURGH. Openbare vergadering van den gemeenteraad, op Vrijdag 5 Nov. j 1. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangeno men: le. procesverbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger; 2e. rnededeeling der benoeming van den tijdelijken onderwijzer, dhr. J. P. Bijl te Klaaswaal; 'ie. goedkeuring der begrootingswijzigiug over 1920; 4e. rnededeeling van de benoeming der zetters de heeren W. Heule en K. Lemsom; 5e. rnededeeling van het besluit van Gcd. Staten, houdende vaststelling der jaarwedden van elk der wethouders op f 75, ingaande 1 Januari 1921 en van 't presentie geld der raadsleden op f 1 per lid en |per vergadering eveneens ingaan-», de 1 Januari 1921; 6e. rnededeeling bericht van ontvangst der strafveror dening tegen beperking van woon gelegenheid; 7e. rnededeeling dat op 23, 24 en 25 Nov- a s. eene commis sie uit Gcd. Staten de gemeente komt bezoeken in verband met het plan voor vereeniging van gemeenten- Aan de heeren P. A. Hubregtse en J. A. Hubregtse wordt afschrij ving van Hoofdelijken Omslag ver leend wegens vertrek uit de gemeen te. Benoemd wordt tol lantaarnop steker in het gehucht Westen-Sih'»u-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1