Zierikzeesche Nieuwsbode Woensdag 27 Oct. 1920 (zierskzeesche courant). j'X..>0*^ AÜONIMËWIINTS Rrtja p«r 8 aa&Andea 1,60. franoo per poet 1,80. Voor het buitenland per jaar J 10,—-, - fro.aderiyko nummers 5 oent. Verschijnt Uaandag, Woensdag «a Vrijdag. ADVERTENTlËNi ▼>B 1—I ragtla 60 ote., v»« regale en dewboren 20 oie. pe. regel. Beolemee 30 ote. Bil contract 1 aarooyen *u ove, pe. imefl 80 ots. p. rogel. i belangrijke korting, op den «lag tan uit* H H. Adverteerders berichten wy, dat met de invoering van de nieuwe Arbeidswet, ons blad vroeger ter perse moet dan dit tot heden het geval was en dientengevolge groote advertentiëu van af heden niet latei- kunnen worden aangenomen dan tot 's morgens tl ure. Ter voorkoming van teleurstelling, gelieve men voor tijdige inzending te zorgen. DE DIRECTEUR. ONDERSTEUNING afgekeurde Militairen. Do BUKOEMEESTKK va» Zierikzuk brengt hierbji het volgende ter kennis van belang hebbenden. Oud-militairen der land- en zeemacht, die na 31 Juli 1914 en vóór 1 Januari 1920 voor den dienst werden afgekeurd wegens ziekten of gebreken, in den dienst hetzij ontstaan hetzij in belangrijke mate verergerd, kunnen voor oenige ondersteuning in aan merking worden gebracht, /.oo die ziekten o!' gebreken niet aan eigen schuld zijn te wijten en belangrijken ao liter-uitgang in geldelijke verdiensten hebben veroorzaakt. 'Zij, die in het genot zijn van militair pensioen, komen voor deze ondersteuning niet in aan merking. Ook weduwen van militairen, als in liet vorige lid bedoeld, kunnen, zoo zij geen militair pensioen genieten, voor de onder steuning in aanmerking komen. Zij, «lie van meening zijn voor de hierboven bedoelde ondersteuning in aanmerking te kunnen komen, moeten zich daartoe spoedig, liefst vóór 1 Januari 1921, schriftelijk wenden tot den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, bureau Ondersteuning te 's-Gravenhage, Kanaalstraat 19. In bet verzoekschrift moeten worden vermeld 1. het nauwkeurig adres van belanghebbende 2. de naam en de voornamen van den afge keurd en militair; 3. of hij vóór zijn af keuring laatstelijk diende als militieplichtige landweerplichtige landstormplichtige ol' vrijwilliger: 4. ol' hij laatstelijk diende bij de zeemacht dan wel bij de landmacht en, zoo hij bij de landmacht diende, tot welk onderdeel daarvan hij behoorde: 5. op welken datum hij. als dienstplichtige, in ol" na 1914 tot militairen dienst werd opgeroepen 6. gedurende welk tijdsverloop hij metterdaad dienst deed, met ziekteverlof-of met verlof in afwachting van afkeuring was, of in eene ziekinrichting was opgenomen. Zikrikzke, 27 October 1920. De Burgemeester, A. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BUITEN LA NP. DE HONGERDOOD GESTORVEN. In de buurt van Weenen is dezer dagen, volgens het Berl. Tcigebl een van de bekendste theoretische mete orologen, dr. Max Margalis, op 61- jarigen leeftijd gestorven, ten gevol ge van onvoldoende voeding- Hij had een pensioen van 429 kronen per maand, weigerde vreemde hulp te nemen en stierf den hongerdood. DE VAANDELS VAN 1870. Aan dc Gare de l'Est te Parijs is een indrukwekkende betooging ge houden ter eere van de aankomst van de Fransche vaandels uit den oorlog van 1870, die uit Berlijn zijn terug gezonden. DE BOLSJEWIKI IN BOCllARA. Uil Bombay woedt gemeld, dit cr een ontploffing plaats gehad heeft in het paleis van dén emir van Bochara, toen de bolsjewiki er de munitie kwamen weghalen.' Er zijn 'v/elc dooden. De emir is naar Afghanistan ge vind) l. DE GRIEKSCHE KONING OVERLEDEN. Koning Alexander van Griekenland is Maandag op 27-jarigen leeftijd te Athene, tengevolge van een apenbeet overleden. Geboren den 20 Juli 1893, volgde hij in Juni 1917 zijn vader Konstantijn I op, toen deze genood zaakt werd het land te verlaten- Dc overleden vorst had een geheim huwelijk aangegaan met mej. Ma nos, de dochter van een Grieksch hoofdofficier. Uit dit huwelijk zijn geen kinderen gesproten- Als opvol ger wordt nu prins Paul, een 19-jarig jongeling, aangewezen, daar de vroe gere kroonprins niet in aanmerking komt. De verkiezingen van de Nat. vergadering zijn een week uitgesteld. Men beschouwt admiraal Koendoe- riots reeds als regent. NA 10 JAAR VERZOEND. Een familietwist, die steeds in Duitschland de openbare meening heeft bezig gehouden, is eindelijk Ingelegd. Do twist ging tusschen den bekenden industrieel August Thyssen. den rijkslen man van Duitschland, en zijn zoon. Deze had, zonder toestemming van zijn vader, allerlei induklrieel* zaken onder nomen. die gewoonlijk mislukten en toen hij daar niet mee ophield volgde een breuk tusschen vader en zoon. Daar Thyssen junior een zeer groot deel van zijn vaders vermogen zal moeten erven, leenden banken en particuliere geldschieters hem wat hij vr.oeg. Een reeks processen werd tusschen vader en zoon ge voerd. Thans hebben de beide Thys sen zich verzoend. Vader Thyssen heeft a|! de schulden, die mil boenen heliepen betaald. GENERAAL WRANGEL. Generaal Wrangel 'hééft aan de bergbewoners van den Noord-Kau- kasus écu oproep gericht, waarin hij hen herinnert aan de gruwel daden dier btolsjcwi'ki. Hij; stelt hun voor o m zich te vereenigen met het Zuid-Russische leger om samen de bolsjewiki le bestrijden. Generaal Wrangel zou bijna oh- «middellijk drie |0i' vier keer zoo ster ke strijdkrachten, dan hij nu heeft, naar hel front kunnen sturen, ats hij kleeding en schoeisel aan zijn troepen kon verschaffen. CLEMENCEAU IN INDIE. De heer Clemenceau is le Tand jong Priok aangekomen. Een vrij talrijk publiek was aanwezig. Na de verwelkoming is de heer Clemenoeau per extra-trein naar Buitenzorg vertrokken. Hij zal twee dagen de gast zijn van den gouver neur-generaal. DE DOOD VAN MAC SWINEY. De correspondent van de Everting News te Dublin seint, dat, nadat de dood van den Lord-Mayor van Cork bekend was geworden, daar overal een gevoel is ontstaan van een drei. gend onheil. Politie en militairen leg gen een toenemende waakzaamheid aan den dag. De Westm. (Jazette merkt op, dat de regeering duizend redenen moge aanvoeren om te bewijzen, dat zij niet anders kon doen dan zij deed, doch dat zij niettemin verslagen is door den Lord-Mayor. De Éngel- schen zijn nimmer tekort geschoten in grootén eerbied voor hen, die hen tot den dood weerstaan en zij weten, dat de dood van dezen man geen overwinning voor hen is. BINNENLAND. wijziging invaliditeitswet. De Hooge Raad van Arbeid heeft in een Zaterdag j l. gehouden \erga- dering zijn advies (vastgesteld omtrent een wetsontwerp tol wijziging van de Invaliditeitswet. Vrij algemeen be treurde de Raad, dat het aanhangig gemaakte ontwerp zich beperkte tot een vefhooging van de loongrenzen, zonder dat tevens verhooging der renten werd voorgesteld. Men gaf daarom den minister in overweging bet wetsontwerp aan te vullen met bepalingen waardoor ook de renten evenredig zouden worden verhoogd. Enkele andere leden wezen daarte genover op de aanzienlijke lasten, die dergelijke voorschriften op den staat en op de bedrijven zouden leggen. Ten slotte kwam in behandeling een door den Minister van Arbeid met verzoek om advies toegezonden rekwest van de voornaamste orga nisaties in het drukkersbedrijf, waar in de wensdhelijkheid werd betoogd, de bepalingen van de Arbeidswet 1919, in dien zin te verruimen, dat de in de collectieve arbeidsovereen komst voor de typografie voor cou rantendrukkerijen neergelegde werk tijdregeling geoorloofd zou zijn. De Raad besloot de beslissing omtrent deze aangelegenheid aan te houden- VOEDSEL VOOR SAKSEN. Naar men uit Leipzig aan de N. R.Crt meldt, vertoeft de Saksische* minister van volksvoeding thans in Nederland en heeft hier, door 'bemid deling van een Amsterdamsdhe firma voor 125 milliocn mark levensmidde len leverbaar binnen een week, ge kocht. LUCHTVAART. Dc Kon. Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën meldt dat dc luchtvaartdienst op Londen en Hamburg, die mei 1 November wordt gestaakt, in Maart of April van het volgende jaar zal worden heropend; men hoopt dat het dan een vaste dienst zal worden. Uit Stad en Provlnole. ZIERIKZeE. Benoemd tot ambte- naar ter secretarie alhier, de heer B. C. de Mul, thans in gelijke betrek king te Leimuiden- Uitgenoodigd door de firma H. Hollenkamp Co. werden we Dins dagavond in de gelegenheid gesteld eens een kijkje te nemen op de ten toonstelling, welke zij in de Con certzaal had aangekondigd. Genoem de firma heeft daar een 4-tal fraaie stands van motorkleeding, confectie, kleeding naar maat en kinderklee- ding, welke stands worden opgeluis terd door fraaie planten van de firma Anthèunisse en een motorrijwiel van de firma D. Padmos LEENING ZEELAND. De 61/2 °/o leening der provincie Zeeland is zoodanig o\ erteekend, dat een belangrijke reductie moet plaats hebben. NOORDGül WE. Vergadering van den geineemerand. .op Dinsdag 2G October. AI\ve2ig de lieer Gameman. Van God. Slwtei was de goedkeuring ontvangen op den aankoop van de serre der geneesheerswoning en van de rekening over 1919. Besloten werd dat met 1 Januari a.s. de asch- bakken in de kom der gemeente zullen worden opgeruimd. De her ziening van de polilie-verordening werd afgehandeld: I11 de volgende vc -gadering zal ziji, na de gezond heidscommissie le hebben gehooid, worden vastgesteld. Het le supple toir kohier van den II.O. werd op gemaakt evenals dat van de hon den belasting. Het voorstel van den voorzitter om evenals voor 1919 ook over 1920 een extra ma and-salaris van dc gemeente-ambtenaren toe te kennen; kwam nu in Irehandeling. Dit voorstel weid bestreden* door de beide wethouders."Met 4 legen 2 stemmen, die van de heeren Prinse en Schikker. ging 't voorstel er ech ter door. Op dc vraag van den voor zitter verklaarde de Amb. van den Burg. Stand', de heer Prinse, die over 1919 den toeslag, weigerde, dat hij' ditmaal dien wenschte aan te nemen. Nadat de voorzitter zijn dank, ook namens de andere ge meente-ambtenaren had gebracht aan dc voorstemmers van zijn voorstel ging de vergadering uiteen. Dat de firma Akkerdaas alhier inet haar lijd meegaat, blijkt weer hieruit, dat de smederij en 't maga zijn van motors, auto's enz., clec- 'triseh verlicht wordt. Een (3-lal lampen geven een zee van licht. BRUINISSE De heer J. de Ronde, volontair ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd lol ambtenaar ter secretarie te Heinkens- zand. THOLEN- Openbare vergadering Van den Gemeenteraad, op Donder dag 21 October des nam. 2.45 u Te genwoordig 10 leden. Afwezig dhr. 1). Klompe, wegens ongesteldheid. De voorzitter opent de vergadering en wenscht dhr. Klompe een spoedig herstel toe. De notulen worden goed gekeurd. Tot de ingekomen stukken behooren: le. Een schrijven van de afd. „Het Groene Kruis" alhier, waarin mededeeling wordt gedaan, dat met 1 Nov. tot wijkverpleegster benoemd is -mej. Viergever te Arn hem; 2e. van dezelfde inrichting dat zij tin hare bestuursvergadering be slóten heeft de huurprijs van het aan de gemeente afgestane wijkgébouw met 1 Januari te verhoogen tot f 150 per jaar. De voorzitter zegt hierop terug te komen in eene besloten ver gadering; 3e. bericht op een schrijven van B. en W gericht aan den heer G- Polderman, directeur der auto- dienst-onderneming te St.-Maartens dijk, waarin genoemde heer meedeelt dat de auto gedurende den bietentijd niet meer de Kerkstraat doch de Stoofstraat /.al berijden. Tegelijker tijd deelt hij mede dat de toegezegde subsidie nog niet is ontvangen; 4e. adres van den heer Van Rijssel, be treffende eene te verleunen subsidie aan Olijmpia, mede dienende tot aan koop van benoodigdheden bij het ge ven van onderricht. Het voorstel van B. en W. luidde aan genoemde ver- een-iging te geven een subsidie van f 150, welk voorstel met 7 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Tegen de heeren Quist, Janssen en Deurloo- Op voorstel van B. en W. wordt aan de schietvereniging „Koningin Wilhelmina" f 75 subsidie verleend, voorloopig voor 1 jaar; 6e. adres van de bewoners van de Markt (noord1» zijde) verzoekende voor hunne wo ningen te mogen plaatsen een hek, ter voorkoming van de baldadighe den der jeugd, bestaande in ramen kloppen, onzedelijke taal schreeu wen en vloeken. B. en W. stellen voor op het verzoek niet in te gaan, allereerst omdat men de ruimte daar gaarne behoudt, ten tweede met wel putten, riokeringen en gasleidingen in botsing komt, en eindelijk vooi het minder sierlijke der omgeving die door hekken zal ontstaan. De heer Geluk vindt het niet on aardig als er hekjes gezet werden, als ze allen maar uniform zijn. Het z.g. baantje is breed genoeg en als dc menschen zelf de onkosten willen betalen kan spr- er wel voorstemmen. De heer Janssen js van een ander gevoelen. Als men daar vrijheid geelt van hekjes plaatsen zullen er spoe dig veel aanvragen den raad desbe treffende bereiken. Spr. zal er tegen stemmen. De heer Quist zegt: Kan de politie daar des avonds niet wat strenger toezicht houden? De voorzitter zegt, dat hij in die omgeving zelf is grootgebracht en daar ook vele avonden bij tantes ver toefde. Dan hoorde je daar wel eens van de jongelui: „dag lieve schat", of „lieve zus", maar overigens be staat die toestand daar al jaren- La ten de menschen des avonds dan ach ter wonen, dan ontloopen ze deze klippen waar ze zich nu aan ergeren Daarop volgt de stemming over het voorstel van B. en W. om het ver zoek niet toe te staan, welk voorstel niet 6 tegen 4 stemmen wordt aan genomen. Tegen de heeren Geluk, Moelker, Aartsen en Van der Maas. Daarna hadden eenige herstemmin gen plaats betreffende de jaarwedden der personen, over welke in de vo rige vergadering de stemmen had den gestaakt. Allereerst de gasmees- ter van f T4.00 ctp f 1600.. Dit wordt thans met 6 tegen 4 stemmen aan genomen- Vóór de h.h. Geluk, Wa- gemaker, Aertsen, Goossen, Wagtho en Deurloo; le stoker: salaris van f 20 ofp f 22 per week. Aangenomen met 6 tegen 4 stemmen; dezelfde heeren tegen; 2e stoker: verworpen, daar de stemmen staakten- Gevraagd werd f 1 verhooging en het week geld te brengen ojp.f 19- Het salaris van mej. Wagtho komt niet in her stemming. Over den veerbaas staken opnieuw de stemmen, doch deze zal 2 o/o van de netto winst beuren- De voorzitter brengt daarna het geheele salarisontwerp zooals dit door B. en W. is bepaald in stemming, 't welk wordt verworpen met 8 tegiejv 2 stem men. Voor de heeren Goossen en Wagtho. De heer Goossen vraagt nu het woord, en begint een vertoog over de groote droogte die thans heerscht. Als nu het water overal op is, en de menschen komen om water, wijzen dan B- en W. de Eendracht aan voor het gebruik er van? Immers dit water is zout en is onbruikbaar. Neen Burgem- en Weth. hebben reeds alles gedaan als het eens gaat nij pen. Ze hebben reeds voeling ge houden met het gemeentebestuur van Bergen op Zoom, dit wil ons water leveren. De spiritusfabriek geeft ons de vaten gratis. We hebben dus niets dan het vervoeren en liét verkoopen van het water te betalen. Dus met gering verlies hebben we water voor onze gemeente B. en W. zijn dus tegenover de burgerij we\ billijk om hun het benoodigde water te ver schaffen. ('t Zou er ook nog bij moeten komen, dat ze niet voor de watervoorziening zorgden. Ze doen dan slechts hun plicht tegenover dq burgerij en meer niet. Corresp.) En nu is hier door B. en W. de bron aangewezen, waaruit dc Ambtenaren (kunnen gesalarieerd wonden ook voor 1920- We hebben den aftrek voor levensonderhoud verhoogd, dat ten voordeele komt van de burgerij. Wat beteekent het nu voor de meergegoe- den dat ze wat meer belasting" moe ten betalen? Wat beteekent nu voor iemand f 100 meer belasting als Jiij 40 of f 50-000 inkomen heeft? Spr. herhaalt dat deze zaak een alleszins treurig slot heeft. De raad vraagt ons Waaruit zult U de ambtenaren beta len? Wij, B en W., zeggen uit die bron. Wat zegt de commissie? Ze maakt er zuhjmet 'n gemakkelijk ant woord van af. We kunnen het geld niet voteeren daar het de draagkracht der gemeente te boven gaat. Deze houding van den raad is belachelijk en voor B. ten W. minder aangenaam. De heer Moelker zegt te betwijfelen of voor 1920 de bron wel gevoi de/i is. Bovendien waren de eischen van de Ambtenaren veel te hoog. De lieer Janssen zegt, dat hetgeen B. en W. voorstelden de ambtenaren allerminst zou hebben bevredigd. Ze hadden een volgend jaar weer aangeklopt. De voorzitter stelt hierna voor de benoe ming van het hoofd der school uit te stellen tot een volgende vergade ring, doch de benoeming van een onderwijzer thans te doen plaats heb ben. Benoemd wordt met 9 stemmen dhr. L. J. van Niewenhuize. Tot on derwijzer bij 't herhalingsonder wijs worden benoemd de heeren J. Bie- rens, C. Schot en L. de Heer en de dames Chr. de Wilde en Jo Paulusse reserve mej. Van Stapele. Door het personeel der school was aan den raad een verzoek gericht al het schoolpersoneel er voor aan te wij zen. Hierover ontstaat een discussie tusschen de heeren Geluk, de voor zitter en dhr- Goossen. Dhr. Geluk wenscht te weten waarom dhr. Van den Broek niet aan de lessen deel neemt. De heer Goossen veronder stelt dat dhr. Van den Broek nuttiger voor het geheele eiland werkzaam is aan de teekenschool voor hand en bouwk. teekenen. De heer Jans sen brengt eene zaak ter sprake die naar zijn meening niet in den haak is Allereerst dat het hoofd der school geen klas heeft voor zidh, en ten tweede, dat het hoofd der school onder de schooluren les geeft aan de Rijksnormaallessen. Hij ver onderstelt dat dit nu wei toegelaten wordt, doch dat 't feitelijk niet mag. Dhr. Van den Berg, als hoofd der Chr. School geeft ook les aan die inrichting, doch dit gebeurt buiten de ischoolurcn. De voorzitter betwist dit en zegt dat deze toestand al jaren voortduurt en zelfs met medeweten van dhr. Brants is bestendigd. Dhr. Moelker zegt dat tal van hoofden uit het eiland steeds hun school, ver laten en in de week onder de les- •utien Ihier les komen geven. De heer' Janssen zegt niet te gelooven, dat de zaak normaal is. Dat het hier zoo voorgesteld wordt is nog niet bewe zen zoo te behooren- Hij blijft voor loopig zijn meening handhaven. De heer Quist wenscht eene lans te breken voor het spoedig vertrek ■van dhr. Ten Hove. De voorz. zegt nu '11 onderwijzer \oor hem benoemd is, al 't mogelijke te zuilen doen deze onderwijzer zoo spoedig mogelijk hier te krijgen. Dhr. Van der Maas wenscht inlichtingen over een geval dat zich pas geleden heeft voorge daan op de secretarie. 3 personen kwamen daar en konden niet gehol pen worden daar er geen personeel aanwezig was. Spr. meent, nu onze Ambtenaren hunne eischen steeds hooger gaan stellen wij ook van hen mogen verwachten dat zij op de kan tooruren aanwezig zijn- De voorz. vraagt dhr. Van der Maas om den datum te noemen Van het geval gelijk hij noemde. Men kan dan de zaak nader onderzoeken. Dhr. Van der Maas zegt dag en uur, waarop de Voorzitter een onderzoek zal instellen en dhr. Van der Maas nadere mede deeling zal verstrekken. Hierna slui ting. Dc heer Suieflc'a c.i ecMge- nio.ote hadden Maandag twee Ween- sctie meisjes weggebracht naar Der gen op Zoom. Terugkeerende op de motor schijnt door een verkeerde wending de motor tegen een boom terecht gekomen ie zij 11 met hel treurige gevolg dat beiden erg ge kneusd werden opgenomen. De vrouw van Schéffelaar is met een brik naar hier vervoerd. De hoor Scheffelaar zelf is ook zwaar ge kneusd opgenomen en per gemeen- le-brancard naar huis vervoerd. Dc beide doctoren hebben onmiddellijk de zwaar gekneusden onder handen genomen, bijgestaan door mej. Blom ais verpleegster. Nader wordt omtrent boven staand ongeluk gemeld dal de heer Schefl'elaar een been, een duim en een gedeelte van hel bekken heeft gebroken. Mej. Scheffelaar heeft een harcr Ijeenen boven de knie gebro ken. Hel ongeluk had plaats door dat een bietenwagen geen voldoen den toegang verleende. De aanvoer van bieten is hier verbazend; op ihet Havenplein is geen plaats meer- Men is thans bezig met 2 hoopen te leggen op het Markt plein. Men spreekt, dat ook de ver brande Vate nog met bieten Zal be. legd worden, 't ls voor de gemeente kas gansch niet onfortuinlijk, daar wekelijks 10 cl. per M*. wordt geïnd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1