Vrijdag 3 Sept 1920 ADVERTENTIËNs EERSTE BLAD. LOTING VOOR DE MILITIE A0OMNt.MC.fc'* PrQa per 3 maanden f 1.50 franco per post 1,80. Voor het buitenland per jaar J 10,—, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Wcensisg en Vrijdag. ▼an 1—8 regels 60 ot»., ran 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Beolamee 30 ots. p. regel. Bjj oontraot belangrijke korting. riroii; vercrüt 76ste JAARGANG. Md. 10514. Inzending op den dag van alt- RAN „ir n de LOOZE Jr Ultg R.dtot M J K08TEK. T66r 12 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een sigarenpypeen ceintuur, een overjas, een liandselioen, een pet, een oranje-sjerp, een blauw frontje,-2 banden van damesmantels, portemonnaie's met geld. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De ljUROEMKKSTËR van Ziruikzek maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 192t voor deze gemeente zal plaats hebben in hét Stadhuis op Donderdag 23 September 1920, des namiddags 2 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uit zondering van hen: 1". die vóór. dm aanvang der loting voor de gemeente blijken Ie zyn overleden 2". die roor den dienst by il9 militie onge schikt zijn bevonden 3°. die. vóór 1 September van dit. jaar by onherroepelijk geicorden uitspraak ran den militieraad of' van Gedejiuteerde Stalen of by Koninklijke beslissing, op een ingesteld beroep genomen, voorgoed of tydel-ijk van den dienst zijn' vrijgesteld 4U. die vóór 1 September van dit jaar onherroepelijk, hetzij voorgoedhetzij voorluopig van den dienst zyn uitge sloten De. ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aange geven plaatse aanwezig te zijn. Bepalingen betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphahelisch register afgeroepen, ten einde zelf een nornmer te trekken. Is de afgeroepen ingeschrevene, niet opgekomen ot' wel buiten staat of onwillig zelf een nummer te trekken, dan kan dit geschieden door zijn vader, moedei, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen of wél buiten staat of onwillig een nommer te trekken, dan ge schiedt liet trekken door den Burgemeester, het. Lid van den gemeerfteraad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegen woordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan be waard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot wPrd. Aldaar, kan de loteliug het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting Do„or belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Com missaris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet. behoorlijk met redenen omkleed en onderteekend, BINNEN TIEN DADEN, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van tien Commissaris der Koningin geschiedt ten spoedigste openbare kennisgeving en daarvan wordt tevens bij persoonlijke kennisgeving mededeeling ge daan aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. ZiKiuKZKE, 1 Sept. 1920. De Burgemeester voornoemd. A. J. F. FOKKER VAN ('RA Y EST El N VAN RENGERSKERKE. BUITENLAND. OLIE IN PLAATS VAN KOLEN. -Een nieuwe richting op de Engel sehe spoorwegen is ingeslagen, met het ver trek van den eersten sneltrein van Londen naar Birminghamgetrokken door een locomotief, die met olie gestookt werd, Naar verzekerd wordt, kan een op het stoken van kolen gebouwde locomotief in vier dagen voor het bran den van olie worden ingericht, wat van groote betcekenis is voor een mogelijke kolenstaking. DE REIS VAN IIET BELGISCHE KONINGSPAAR. De Koning en de Koningin zijn Woens dag uit Zeebrugge vei trokken naar Brazilië. Een groote menigte heeft de souvereinen toegejuicht, van af't oogen- blik van hun aankomst per speeialen trein uit Brussel, tot aan het oogenblik waarop het geweldige pantserschip zijn trossen loswierp 0111 het ruime sop te kiezen. By zyn aankomst aan de pier is het koningspaar, dat door hun zonen, de twee prinsen, werd vergezeld, ont vangen door den burgemeester, graaf Visart de Boearmeden burgerlijken gouverneur van de provincie, en ver scheiden persoonlijkheden. IN ÉÉN NACHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Berlijn gestolen bij een horloge maker voor Mk. 40,000, bij een schoen winkel voor Mk. 50,000, by een andere schoenwinkel voor Mk. 30,000 bij een derde schoenwinkel voor Mk. 15,000, bij een vierde schoenwinkel voor Mk. 10000, by een winkel van fotografische a para- teu voor Mk. 15,000, bij een horloge maker voor Mk.. 40,000, by een kruide nier voor Mk. 16000, bij een leerwinkel voor Mk. 12,000, bij een bontwinkel voor Mk. 7000. Dat zijn de winkelbraken. Bij particulieren werd dienzelfden nacht gestolen aan tapijten en zilver voor Mk. 63,000, in de Hardenberg- strasse voor Mk. 150,000, in de Sophi-a- strusse voor Mk. 20,000, in de Sclirader- strasse voor Mk. 20,000, in een kelder van het raadhuis te Charlottenburg voor Mk. 20,000 Dit zijn alleen de inbraken, waarvan aangifte is'gedaan 1IET ROODE SCHRIKBEWIND IN I)E OEKRAÏNE. Tengevolge van den ulgemeenen op stand der bevolking in de Oekraïne en de weigering der boeren om levensmid delen aan de roodeii te leveren, hebben de bolsjewiki hetschrikbewind tegen de Oekraïnsche intellectueelen en de nationale vereenigen verscherpt. Ka- kofsky noemt als de drie voornaamste vijanden van het sowjethewind het roodft. kruis, de coöperaties en de vereen i gin gen' voor de volksontwikkeling, waaraan met j groote zelfverloochening 50,000 Oekrain- j sche intellectueelen hun beste krachten wijden, cïie organisaties hebben weten te scheppen, welke een staat in den staat vormen. Al deze organisaties zyn aan het toezicht van de communistische partij onderworpen. Deze bepalingen ontmoeten krachtigen tegenstand bij de heelc bevolkingwelke de bolsjewiki met een weergaloos schrikbewind trach ten te onderdrukken. Te Kief zijn 15 voormannen van de coöperaties gefu silleerd. VLIEGRAMP IN AMERIKA. Uit Morrïstow in New-Jersey wordt gemeld dat twee vliegers in regeerings- dienst levend verbrand zyn in een post vliegtuig, dat uitsluitend uit metaal- onderdeelen was samengesteld. Jict vliegtuig viel in een van de straten van Morristown, tenvyl liet bezig was van New-York naar Cleveland te vliegen. Het vliegtuig vloog laag; en boeren die het zagen kregen den indruk dat er aan de motoren iets haperde. Plotseling zagen die waarnemers het toestel dui ken, terwijl de vlammen uitsloegen. Het vliegtuig kwam met een vreeselijken smak .op den grond, hetgeen een gewel dige ontploffing teweegbracht. De ex plosie was zoo hevig dat de postzakken honderden meters ver geslingerd werden. De vliegers, die onder den wrakhoop lagen, waren tot onherkenbaar wordens toe verkoold. BINNENLAND DU1TSCHE CREDIETEN. De eerste termijn der Nederlandsche credieten aan Duitschland tydens den oorlog voor de N. U. M., het centraal verreken kantoor voor brandstoffen en - de vereeniging tot regeling van het ijzer ver voer verleend, vervalt den eersten October a.s. Tot dusver waren er gron den te vermoeden, dat Duitschland uit stel van de aflossing zou verzoeken. Thans verneemt het Hblddat de eerste termijn reeds 13 dezer zal worden vol daan. KONINGINNEDAG 1920. Koninginnedag 1920 is in heel Ne derland met groote opgewektheid ge vierd. Al zijn de toestanden van tij dens de Oranjefeesten vóór de groote wereldcrisis nog niet weer ingetre den, de indruk van de oude nationale hooggetyden werd toch wederom le vendig en wij imeenen te mógen con- stateeren, dat de liefde tot 't Oranje huis nog onverflauwd in de Holland- sche harten leeft, ondanks de moreele beproeving, die ons volk ondergaan heeft en nog ondergaat. Wij kunnen niet op elke viering ingaan, maar met enkele plaatsen rneenen we een uitzondering te moe ten maken. Zeer opgewekt was de stemming in de hoofdstad. Nergens werd, voor zoover bekend, de goede orde ver stoord en dit, hoewel zich tienduizen den personen door de hoofdstraten bewogen. Een en ander is te danken aan de bizondere verzorging van het programma door de Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak, die in den middag muziekuitvoeringen had georganiseerd, welke talrijke be zoekers trokken. Ook de Stadionvoorstelling, waar de voornaamste fees lelijkheden plaats vonden, was een groot succes. Een 30.000 bezoekers waren daar des mid dags bijeen, zoodat geen plaatsje on bezet was. De burgemeester en tal van andere autoriteiten waren aan wezig. In de stad werden verschillende kinderfeesten gegeven. En des avonds waren'er concerten op de openbare pleinen en het vuurwerk Of? den Amstel, dat een niet te schatten aan tal menschen trok. Te 's-Ciravenhage zijn de feesten des morgens begonnen met kerkdien sten, terwijl in den namiddag en avond op Houtrust en de Maliebaan de eigenlijke feestelijkheden plaats vonden. Te 'Apeldoorn was 't voor ihet eerst na 1913, dat H. Mi. zelf de hulde der schooljeugd, die voor Haar defileerde in ontvangst nam. In Rotterdam was de drukte niet van zoo'n gróoten omvang als de I de jaren vóór den oorlog, maar toch was liet natuurlijk erg druk. Dat 's middags na 2 uur geen ster ken drank meer verkocht mocht wor den, heeft heel gunstig gewerkt. Uit Stad en Provincie. ZrERIKZEK. Naar wij vernemen zullen met de s. ikermis hier tijde lijk hun leutert opslaan, o.a. de stoiomcarrouscl van de wed. Janvier, een Ifcich'tsclmnimel van ïluijgens. de gewone carrousel van II. Kobbe, d danstent van Nijpels, een schiet tent van Janvier, een waarzeggers- tent van de wed. Kost man, pen „lus tige keuken" van Lonimers, 'hel be kende poffert jes- en wafelkraam van dhr. Smits, het wafelkraam van do wed. Beziooijen, een gebakkraam van Koppeja'n» een tent met zeldzaamne- j den uil de dierenwereld, een „salon de Zoölogie'Ijenevens ,de bekende koek- en suikerkramen van de De Leeuw's en velie andere. Donderdagavond had in dc lees lelijk mei guirlandes versierde zaal van hotel Juliana", in het bij zijn van net centraal feestcomité en vele genood'igrteii de uitreiking der prijzen plaats .aan de deelnemers van den liichtsloe.jg De'heer Ten Haal had voor dezen avond zijn zaal af gestaan en tevens voor 'muziek ge zorgd ter (Opluistering. De ilieer J. A. Bicrmasz, voorz. van 't feestco mité, heette al'len welkom, in de le plaats den heer Ten Haaf zijn dank betuigend. Daarna werd óp zijn voorstel staande liel Wilhelmus ge zongen, om uiting te geven aan de dankbaarheid dat II.M. voör landen volk gespaard is^en voor T geen Zij voor '1 behoud van den vrede heeft gedaan. In ten gqfcstige speech, die algemeen bijval vond en den voor zitter als een uitstekend feestrede naar deed kennen, huldigde hij mej Klomp©, die zoo bereidwillig was ge weest aks Koningin le fuiigêeren en de liuklebeLoogingen in ontvangst te nemen. De rede van den voorzitter werd hartelijk toegejuicht Thans nam de voorzitter van den lichtstoet, dihr. J. II. Ideler hel woord om allereerst de jury, bestaande uit de heeren Bakker, Olten en Van Dullemen dank le zeggen voor de moeite die zij zich had getroost. Daarna ging de heer Ideler over Lol T uitdeden der prijzen, telkens on derbroken door luide bijvalsbetui gingen. De l'ecstprcl was er nog lang niet uit. Door de wagens in den lichtstad werden de volgende prijzen behaald le pr. de auto, waarin de Kon. fam. gezeten (f 15)2e pr. Schiel- vereeniging Zierikzee", f 10); 3e pr. auto van de Zzeesche Auto-Ver- huuriiiriditing, (f 5)le pr. wagen van den Verbandeur.sus f (5, 5e pr. mej. Mien IIolm, (f 5) 6e pr. Schietver. „Prins Hendrik" (f 2,50); dooi* de groepen le pr Bertua len Haai' 1' 7,50 2e ph. Sija II dj boer. f 5. 3e pr. M. v. d. Velde f 4 4e pr. de, Verband cursus 1' 3 5e pr. Zangver- ■eeniging „De Lofstem", f 2,50 Jury prijs Pairoux en Barrevoets f 3. Voorts werd oen -pjrijs 'vail! f 5 leer gekend aan de kinderen Schoenma kers, Voor dc kleinste en aardigste groep en etui aanmoedigingsprijs van I' 5 aan de gymnastiek vereeni ging „Bust Roesf Aan alle andere 'deelnemers werden bovendien nog plakken chocolade uitgereikt. Het officieele gedeelte van dezen avond was hierop afgeloopen, waarop men onmiddellijk daarna hel Zeeuwscae Volkslied aanhief, door allen staan de uil volle borst merlegezongen. Nog lang, heel lang bleef men in feestelijke stemming bijeen, waar aan de medewerkers van liet orkest niet weinig 'hel hunne hebben bijge dragen. Sinds weken worden in onze gr; meenle telkens huissleutels >nt- vreeuw die aan de binnenzijde van de Voordeuren hangen. Men zij op zijn hoede. Inbraken kwamen nog wel niet voor, doch een gewaar schuwd man geldt voor twee. Naar wij vernemen bestaan hier plannen tot hel oprichten" .ener O ra li je vereeniging. Dil idee werd ge opperd naar aanleiding van eenige opwekkende woorden door den hear Cock, dir, der Ins. Hypotheekbank alhier gesproken ter gelegenheid van de uitreiking der prijzen in hotei ..Juliana". Het applaus dat daarop klonk was een overtuigend bewijs, flat dil idéé algemeeue instemming w nd Volgende week wordt een vóórvergadering lelegd, waarin dan lol definitieve oprichting zal wor den besloten, op voorwaarde na tuurlijk dat er voldoende deelne ming is Lid der vereeniging kan ieder worden, van wat rang. stand, of politieke richting hij ook wezen moge. DE B. E. K. T. M. De tentoonstelling stond Don derdag in het teeken van den „Zee- landia"-wedstrijd. Door den heer H. J. Doelenian, eigenaar van de Stoombeschuit^iei- fabriek „Zeelandia" te Zierikzee, is feeds maanden geleden een wed strijd uitgeschreven in verband met deze tentoonstelling, teder bezoeker der tentoonstelling zal met bewonde ring den fraaien stand van den heer Doeleman in de groote zaal in oogen- scliouw hebben genomen; hier geen massa-artikelen, maar een groote aantrekkingskracht door fraai geheel terwijt ook hier weer de groote ken nis van den decorateur, den heer Schroder, het geheel tot een pakken de reclame heeft gemaakt. Aan den wedstrijd konden alle bak kers en banketbakkers in Nederland, die lüü kilo „Zeelandia"-zoet in to taal hebben betrokken, deelnemen, zij moesten beschuit inzenden, vervaar digd van de grondstof door „Zeelan dia" geleverd. Niet minder dan ruim 2700 pakjes, doozen, trommels, kisten enz. met be schuit zijn in drie dagen tijd door den post iu het Schuttershof gebracht en de directeur van het postkantoor heeft een afzonderlijke regeling moe ten treffen om al deze pakjes te ver werken. In den nacht van Woensdag op Donderdag en in den vroegen mor gen van Donderdag, zijn al deze pak jes uitgepakt en op papieren bakjes in de groote tent, die in het verlengde van de Kolfbaan is geplaatst, geëta leerd. De jury, speciaal voor dezen wed strijd benoemd, moest uit deze talrijke inzendingen de 103 beste aanwijzen, want de heer Doeleman heeft f 5000 aan prijzen uitgeloofd, als volgt ver deeld: een hoofdprijs van f 1000 met een personeel-premie van f 200, twee prijzen van f 250 met premies van f25; 10 prijzen van f 100 met pre mies van f 10; tten prijzen van f50 met premies van f 5; 40 prijzen van f 25 met premies van f 2,50; 40 prij zen van f 10 met premies van f 2,50. Des morgens werd de tent, tot spijt van vele bezoekers, gesloten, maar dit moest wel, om de jury haar taak rustig en naar behooren te doen ver vullen. De hoofdprijs werd toegekend aan de centrale bakkerij te Mar.um. Uit Zeeland werd alleen bekroond de heer H. J. Brandenburg te Haam stede en wel met f 10. REN ESSE. Met veel genoegen mo gen wij van het feit meldfing maken, dat door de milddadigheid van onzen geadhten ingezetene, den WelEd.Geb. Heer J. J. Vriesendorp, Ambachts heer van Renesse, een 32-tal kinde ren, meest leerlingen der 5e en 6e klasse van de openbare school, bij gestaan door vier geleiders, een reisje per R. T. M. mochten ondernemen naar Rotterdam. Ofschoon 't weer wel wat te wensdhen overliet, heb ben de reisgenooten verbazend veel en van velerlei genoten. Vooral de Diergaarde, waarin zij ongeveer 4 uren hebben kunnen vertoeven, was voor hen verrukkelijk. Zij schepten naar hartelust genoegen; de wilde dieren, waarvan ze wel gehoord en gelezen hadden in levenden lijve te aanschouwen, dc behendigheid en de grimassen der leuke apen te zien, de musea rond te gaan en in den bota- nischen tuin met zijn prachtige Indi sche planten rond te wandelen, zie daar voel, dat zeker een diepen en blij venden indruk op hen heeft ge maakt. Het aangename werd daar door aan liet nuttige gepaard. Door de geleiders werd op veel dc aan dacht gevestigd. De kinderen hadden oogen te kort. Voor hen is die dag een dag vau groote vreugde geweest. Hulde en dank aan den weldoener dier kinderen, die daarmede gemaakt heeft, dat hij steeds in dankbare her innering bij die reisgenooten zal blij ven I NIEUWERKERK. Woensdagavond is 't Oranjefeest voortgezet en dank zy dit maal het schoone weder is het uitmuntend geslaagd. In den namiddag was het voor de schoolkinderen feest, tractatie en spelen, een omgang door het dorp. 's Avonds zou de illuminatie worden herhaald, het vuurwerk ontstoken en een lichtstoet gehouden, waarin de versierde wagens. Nu dit alles heeft plaats gehad en dank zij de goede re geling liep het prachtig van stapel. Doch er was nog een bijzonderheid, dife honderden van de naburige plaatsen hierheen had gelokt en dat was het bezoek van de Koningin met den Prins, haar adjudant, het Prinsesje en gevolg. In auto's kwam het - hooge gezelschap te 8 30 uit Zierikzee aan. Een ruiter- afdeeling onder commando der heeren F. C. Bouman en H. C'. v. d. Zande was het tegemoetgeredeu, bij den iugang van het dorp stond het muziekgezelschap gereed, om hare Majesteit op te wachten en bij de gemeentekamer waren de zang- gezelschappen van Nieuwerkerk en Oosterland opgesteld, om ilare Majesteit toe te zingen. Door den Burgemeester toegesproken en binnengeleid, gaf de Koningin audiëntie, waarvan door een zestal personen gebruik werd gemaakt. Na zich allerminzaamst enkele oogen- bliklcn met het gezeldschap te hebben onderhouden, nam het. hooge gezeldschap deel aan de feestvreugde buiten, hel bezichtigde de illuminatie, 't vuurwerk, 't tableau van den zegenwagen en nam deel aan den lichtstoet. Laten we nog vermelden, dat bij haar intrede in de gemeentekamer het dochtertje van één der commissieleden Hare Majesteit een bouquet overhandigde. Al was de geheele vertoon ing maar komedie'spel en alles quasi-quasi, de dames en de heeren uit Zierikzee die hun rollen zoo voortreffelijk speelden, de feestcommissie, de autoriteiten, het publiek dat de situatie zoo goed begreep, dat alles verhoogde niet weinig de feestelijke stemming. De lichtstoet, die zich na eenige toeren cloor het dorp naar de hofstede van den lieer Bouman begaf om daar een prachtige verlichting van den tuin en vuurwerk te. bezichtigen, leverde een fantastisch gezicht op. Bij het ont binden van den stoet riep de Burge meester van af de muziektent de hooge gasten afscheid toe, hy bracht hulde aan de feestcommissie, aan de dames die op den zegen wagen figureerden, en aan de andere corporaties, ambachtswa gen, ruiterij enz. En eindelijk mocht een woord van hulde en dank niet onthouden worden aan de zauggezelschappen en niet het minst aan het muziekgezelschap, dat twee dagen lang zyn best deed, met opoffering van eigen genoegen, om de feestvreugde er in te brengen en te houden. Alles terug ziende mogen wij besluiten met de slotwoorden van den burgemeester: Nieuwerkerks bur gerij heeft wederom getoond feest te kunnen vieren. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Hoenderloo, N. Klaasseu, Oost-hul. pred., inet verlof te Ruurloo. Te Kockengeu (U.), J. J. van de Pol te Ooltgensplaat. TeHelenaveen(N.-B.) J. H. C. Israël te Ascli (G.). Te Char- lois II. E. Beernink te Eikerzee. Bedankt: Voor Barneveld, S. van Dorp te Rotterdam. - Voor Wons, F. H. van Oosten te Woudsend. Geref. Kerk. .-BeroepenTe"Zwijndrecht, D. B. Hagen beek te Vlaardingen (B.j. Te Vry- hoeven-'s-Grevelduin-Capelle en Sprang, A. G. Wolft" te Loenen-Vreeland. Te Kruiningen, J. D. Boerkoel, caud. te Haarlem. Te Koog-Zaandijk, J. S. Post te Echten. Te l.numatil, J. Koppe te Franeker. Te Oppeuhuizen (2de maal), G. Ploos van Amstel te hlburg. Te Oosterend (Texel), J- Ubels te Witmarsum. Aangenomen; Naar Gouda, W. Veder te Bunschoten (B.). Bedankt: Voor Koudekerke a. d. Ryn, N. G. Kerssies te Wezep. Clir. Geref. Kerk. BedanktVoor Kampen, H. Visser te Leeuwarden. Geref. Gem. Bedankt: Voor Genemuiden(2demaal), M. Hofman te Rijssen. Verkoopingen enz. THOLEN. De verk'ooping van den iiisjKin van jlir. J. van Vredenburch had Woensdag hier plaats. Van de landbouwwerktuigen werden flinke prijzen gemaakt, evenals de paar den die van a.f I' 1400 voor 1-jarige paarden opliepen lót f (2875 Vjoor óeii 5-jarige merrie. Hel negental paar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1