AiONNINIIN^ *©VlIilTENTlili3 Maandag 30 Aug ,1920 mrt»«2FFSCue courant)- JUSl (EERSTE BLAD. BERICHT. Aan din eindpaal. B U ITENLAN D. BINNENLAND UH Stad en Provlnole. PïIJh per 3 was f 3.50. franco pyr post 1,80. Voor het „uiten land per ja*r J 10, ifac. derPjks nummers 5 oeut Vereobijt-i Maandag WoenR'Ho «H vrrjdag.. H» R regels CO ots., ran 4 Tegels: en daarboven 20 ot3. per fMgoJ. ReolameB 30 ota. jj. regel. Oit numm-tr bestaat uit 2 bladen Met ingang van 1 September a.s. is aan den heer A. FRöNKEL op diens verzoek eervol ontslag verleent! als Uitgever-Hoofdredacteur van dit blad, en is benoemd tot Uitgever-Redacteur de heer M. J. KOSTEN, Manhuiftfttraat C 88c, aan wien men alle Ingezonden stukken, Correspoudentiën en alles wat de Redactie betreft gelieve te zenden. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. In het leven van ieder niensch komen oogenblikken voor, zóó in grijpend, dat zij daarin een algehee- len oinkeer teweeg brengen. Een dergelijk oogenblik is thans voor ons aangebroken. Om redenen, meer van persoonlij ken dan van algemeenen aard, heb ben wij in verband ook met onzen leeftijd gemeend de ons toevertrouw de betrekking van hoofdredacteur van dit blad met 1 September a.s. te moe ten nederleggen. In het laatste nummer, hetwelk wij de eer nog hébben te zullen leiden, vvenschen wij afscheid te nemen van onzen werkkring, van lien, die ons in cle vervulling van oaize laak nun gewaardeerde medewerking verleend hebben, en van allen, die gewoon zijn ons blad te lezen. Zien wij op het een-en-twintigjarig tijdperk terug, dat sedert de aanvaar ding van onze betrekking achter ons ligt, dan bestaat er met het oog op de belangrijke toeneming van onze abbonnées en de daarmede gepiaiird gaande uitbreiding van advertenties alleszins-reden van levredenneid. Was ions de stoffelijke vooruitgang van ons blad uit den aard der zaak verre van onverschillig, een journa list, die een behoorlijke opvatting van zijn taak heeft, wordt "behêersófït door 't meer ideëele dojel de alge- meene belangen zoovieel mogelijk te bevorderen. Vooruitstrevend, hebben wij op politiek terrein bij de verkiezingen voor Kamer, Staten en Gemeente on zen steun steeds verleend aan die mannen, die op staatkundig gebied streefden naar de verwezenlijking der liberale beginselen. Wij namen dan ook aan den electo raten strijd, die vaak vinnig en heftig gevoerd werd, in woord en schrift, in de polemiek en in hel debat, ge. w oonlijlc een "ijverig aandeel. Kwamen de klappen, die werden uitgedeeld, in den regel op onzen rug neer, met genoegen kunnen wij constateeren, dat, hoe fel het ook vaak in dien strijd toeging, aan de goede verstandhouding, waarin wijf tot zeer velen van onze tegenstanders staan, geen afbreuk werd toege bracht. Slechts eens heeft iemand, die ech ter niet eens tot onze principiëele tegenstanders behoorde, om het feit, dat wij den door hem gewilden can- didaat bestreden, op even kleine als laakbare wijze getracht zich op ons te wreken. Hij heeft daarvan echter weinig genoegen mogen beleven. Niet tot den verkiezingstrijd alleen beperkten wij ons. Gelijk bekend is, werd aan de tot stand koming van een waterleiding en aan de verkrijging van een premie- vrij staatspensioen menig hoofdarti kel door ons gewijd. Wat 'de waterleiding betreft, be treuren wij het ten zeerste, dat deze er nog niet is. En wat het premievrij Staatspensi oen aangaat, het heeft ons met diepe droefheid vervuld, dat deze regeering. het ten doode heeft gedoemd en door het algemeen gehate plakstelsel heeft vervangen. Voor de plaatselijke belangen heb ben wij dikwerf een lans gebroken, voornamelijk in de bekende „Brieven uit Zierikzee". In de uitvoering van onze taak mochten wij van vele zijden welwil lende medewerking ontvangen, waar voor wij aan allen, die ons deze ver leend hebben, in hooge mate onze erkentelijkheid betuigen. En nu nog een kort woord tot onze vele lezers en lezeressen. Blijft ons blad lezen, dat voortaan door den heer Kosten, die reeds sedert jaren aan de Zierikzeesche Nieuwsbode verbonden is, zal gere digeerd worden. Wij hopen, dat de nieuwe redac teur, jeugdig en actief, het blad in dezelfde vooruitstrevende richting zal leiden, waarin het tot nu toe dooF ofis gestuurd werd. Moge het hem beschoren zijn de Zierikzeesche Nieuwsbode tot nog hooge re n bloei op te heffen. Moge het den lezers en lezeressen van ons blad gegeven zijn nog tal van jaren ons blad te lezen. En moge het heeren Commissaris sen en den Directeur van ons blad welgaan. 'Heil U allen i Zierikzee, 30 Augustus 1920. A. FRANKEL. DE POOLSCII-RUSSISCHE OORLOG. De Polen zijn bezig Juin lroepen UisscJien de Boeg en dc Duitscne grens le. hergroepieeren. In den rug van liet Punische leger vezamelen zich, volgens de bladen uit het O >s- ten van Duitsclitand, nog aahzien- i üjkv Russische strijdkrachten. De I Russen bereiden een tegenaanval voor in cle streek van Beest-Li lof sk. Een nieuw leger van 30.000 nran, voornamelijk bestaande uit de garde van St.-Petersburg, moet op Lonza aanrukken In tegenstelling met deze berich ten meMl nel Poolse he lcgerbericht, dal de militaire overwinning op hel sovjet-leger volkomen is en dat nu zeker de vredesonderhandelingen te Warschau voortgezet zullen worden De bolsjewistische verliezen in den grooten strijd bij Warschau worden lol 'dusver geschal op de volgende getallen 107,000 gevange- ne!h, 50.000 gedooden en zwaar ge wonden, 30.000 over de Oost-Prui sische grens gevluchten, samen 187.000 man. DE NASLEEP VAN DEN KRIJG. Een volkstelling in Letland, die in de zes oorlogsjaren niet had plaats gehad, heefi uitgemaakt, dat er meer dan anderhalf millioen inwoners zijn op een uitgestrektheid van 64000 vierk. Kilometer, waar er vóór den oorlog twee en een half millioen woonden. RATTEN VERDELGING TE TE PARIJS. Binnenkort zal een poging wor den gedaan om de ralten, die zich in Parijs onder den grond ophouden en wier aantal op 8.000.000 of meer wordt geschat, uit te roeien, daar hun aanwezigheid eën voortdurend gevaar voor de stadsbevolking op levert. Een uitgebreid „plan de campag ne" is opgesteld door speciale em ploye's van de» prefectuur en onder opperleiding van professor Bordas. Het schijnt, dat nien van plan is het dien ra ten erg benauwd te maken. ROOVERSBENDE TE HAMBURG. De Hamburgsche politie heeft 30 leden van een groote roovers- en helersbende gearresteerd, die in de Hamburgsdie haven groote dief stallen hebben gepleegd. De waarde van het gestoleiie wordt op 30 milli oen mark geschat. WHISKY-SMOKKELAARS. Sedert April zijn aan de Cana- deesch-Amerikaarische grens niet min der dan 70.000 kisten whisky en an dere sterke dranken aangehouden, die een waarde van 225.000 dollar ver tegenwoordigen. De aan de smok kelaars opgelegde boeten bedroegen 215.000 dollar. HET BRONS NA HET ZILVER De Fransche zilvermunt is reeds zoo goed als geheel uit den omloop verdwenen, dank zij den praktijken der opkoopers en thans klagen de Parijsche bladen, is dc bronzen pas munt aan de beurt. Vooral de vijf- en tien-centimesstukken zijn 't slacht offer. DROEVE RUSSISCHE TOESTANDEN. liet Rollsjewieksche blad Krrwnaja Gasstel geeft een zeer somber beeld van den gezondheidstoestand van de bolsjewistische arbeidersjeugd van 13 tot 19 jaar. De arbeidsvoorwaarden, zegt nel blad laten veel te wenschen over, zoowel in de staats-, als in de par ticuliere bedrijvén. Verder zijn ver scheidene erfelijke en infectie-ziek ten zeer verblreid, als tuberculose, luës, gevolgen van hel alcoholisme, enz. In verscheidene fabrieken is 30 procent van de jeugdige arbeiders en arbeidsters tuberculeus, in andere wérken Honderden lijetisclie kinde ren. Meisjes van 15 tot 16 geven zien aan prostitutie over en knapen van dvjizelfden leeftijd vergooien bun in komsten uil speculatie lot een be drag van verscheidene duizend r «- bels per dag aan snoepgoed en aan uitspattingen. De moeilijke econo mische veriiaudingen, de feitelijke ammogelijkheid om van de lieer- sehende arbeidsioouen te bestaan, drijven de jeugd naar speculatie en ontucht. Het blad spoort er dan toe aan, dat gezorgd zal worden voor dra gelijke arbeidsvoorwaarden, inscnrij- ving van de geslachtsziekten, voor lichting der jeugdige arbeiders .over de gevaren en gevolgen dezer ziek ten, stichting van sanatoria voor dé jeugd, tui eindigt met de uitdruk king: Mens-sana in corpore sano (Keil gezonde ziel in een gezond lichaam, „Die woorden zijn in het bol.sjewieksche Rusland werkelijk van een bitter tragische ironie, zegt dc Duilscue publicatie, aan welke dit bericht is ontleend. FRANKRIJK EX DE ISLAM. Naar draadloos uil Lyon aan het N. A. T. wordt geseind, heeft de minister van buitenlandsche zaken de beschikking gekregen -ever een crediet van 5ÜÜ.00U frs. voor de op richting van een Muzélmiausche uni versiteit eii jeen m'oskéc te Parijs. Hel plan bestaat later hieraan een bibliotheek en studiezalen toe te vioe- geiy^aar aan Afrikaailsche studen- ten de koranjkan worden oiuljeir:we zen, dc Fransen© kunsten en weten schappen enz. DE LAATSTE DAGEN DER ROMANOFS. De Times geeft sinds eenigen tijd artikelen oyer de laatste weken, die de Tsaar en zijn gezin hadden door gemaakt, voor ten slotte iiet gezin werd uitgemoord te Jekaterinenburg. „In het kleine buitenhuis, dat zij nooit meer zouden verlaten, hadden Nicolaas, Alexandra (de Tsaritsa) en Alexis (de Tsarewits) samen één ver trek, dat op het plein uitzag; de aan grenzende kamer, die op de taan uit keek, werd bewoond door de groot vorstinnen. De familie mocht deze 2 kamers niet verlaten, behalve voor de maaltijden, die werden genuttigd in de aangrenzende eetkamer. Om het huis stond een houten schutting die reikte tot aan de bovenverdieping. Spoedig nadat de gevangenen waren gearresteerd, werd daar nog een schutting bovenop gezet, die 't heeie huis toi aan den dakrand toe aan het oog onttrok, en die ook de vóór ingang en het hek insloot. Er waren dubbele ramen, zooals dit bij Russi sche huizen gewoonte is. Zoowel de binnen- als de buiten ruiten waren ge- witkalkt, zoodat het den gevangenen onmogelijk was buiten iets waar te nemen zelfs geen vliegende kraai konden zij zien. Er waren schildwachten aan den' binnenkant van de schutting, in den tuin; ook stonden er op de trappen, naast dc no. 100 eii op het terras. Hier en op andere geschikte punten waren machine-geweren geplaatst. De gevangenen waren in een val, waaruit geen ontsnapping mogelijk was. Het vreeselijke van den toe stand was de voortdurende bewaking dag en nacht. Er was geen afzonde^ ring, zelfs niet voor de meisjeser werd geen rekening gehouden met behoorlijkheid of zedigheid. De tijd te Jekaterinenburg was een lang durig martelaarschap voor de Roma- nofs, dat steeds erger werd met een korte tusschenpoos toen het uur van hun dood aanbrak. Hun be wakers waren aanvankelijk Russen, die hoe ruw ook nooit de hel- sche vindingrijkheid bereikten in liet pijnigen van hun machteloozc slacht offers, welke ten toon gespreid weid door de uitheenische bewakers en de beulen van de laatste week. Echter hadden deze Russische be wakers, die gerecruteerd waren uit de heffe der streek, de gewoonte, mee aan te zitten aan de tafel, waar aan de gevangenen aten, hun vuile handen in de schalen te steken, te spugen, te duwen en voor de gevan genen heen te reiken. Hun vettige ellebogen duwden zij hetzij bij ongeluk, hetzij opzettelijk den ex-Tsaar in het gezicht. Alexandra genoot natuurlijk hun speciale be langstelling. Zij drongen om haar stoel samen en leunden zóó vadsig om haar heen, dat zij 'bij iedere be weging, die zij maakte, in aanraking kwam met hun stinkende lijven. Gevangenisvoedsel van het minste soort werd verstrekt. Het ontbijt be stond uit oudbakken brood van den vorigen dag met thee zonder sui ker. Het middagmaal bestond uit een dunne soep met vleesch, welk vleesch van bedenkelijke kwaliteit was. De ex-keizerin kon niets eten behalve ma caroni. De bewakers zongen revolu tionaire liederen, die er op berekend waren, pijn te doen en de gevoelens van de gevangenen te kwetsen, en waarin vuile woorden voorkwamen, zooals geen fatsoenlijk man zou dur ven uiten in de tegenwoordigheid van onschuldige meisjes. Maar de revo lutionaire soldaten waren er tuk op het schaamtegevoel van de groot vorstinnen te kwetsen op deze en op andere nog stuitender manieren, door smerige woorden en teekeningen op de muren, en door zich bij de zekere plaats te verdringen en was er maar één voor gevangenen en bewa kers. Zij branieden door het huis, sigaretten rookend, ongekamd, verlie derlijkt, onbeschaamd en vrees en walging inboezemend." KLACHT UIT NOORD-FRANKRIJK Bij den Franschen Min. van Oorlog is 'n klacht ingekomen van de bevol king van Sojss'ons over den aller gevaarlijk sten Gestand, waarin de geheelc streek verkoeld. Op 3 a 4 K.M. van de stad nj liggen langs de wegen cn in de velden stapel* omiou tpliofte granaten. Bovendien )zijli geweijdigë uitgestrektheden ter rein nag bedekt met prikkeldraad enz., waardoor de bewerking der akkers onmogelijk iis. BOLSJEWISME IN AFGHANISTAN De correspondent van de Times té Simla seint, dal bevestigd wordt dal er muiterij heeft plaats gei)ad onder de garnizoenen in N o oud- Afghanïslan, te wijten aan lxilsje- wiekschc invloeden. De troepen eKscfóten de instelling van soldalen- raden naar Russisch model. DE COMMUNISTEN TE BELGRADO. Bij cle verkiezingen voor de gemeente raden in Servië, hebben de communisten in een tiental steden, waaronder Belgrado, Nisj en Kragoejewats, de overwinning behaald. De nieuwe communistische ge meenteraad te Belgrado legde den eed af in handen van een priester, te voren verklarend, dat de communisten aan deze formaliteit geencrlei waarde hechten. De minister van binnenlandsche heelt geoordeeld, dat deze verklaring een onwettig voorbehoud is en verbood daarom den communisten het stadsbestuur over te nemen, tig deed het raadhuis door een gewapende macht bezetten. SUIKEKKAART. In het tijdvak van Maandag 30 Augustus tot en met Zondag 5 Septem ber e.k. zullen geldig zijn de bons no 47 en 48. EEN NIEUWE DUURTEWET. In het communiqué nopens de audiën tie, die de minister van landbouw op 4 Juli aan de permanente commissie inzake crisisaangelegenheden uit de katholieke en christelijke werklieden en vakbonden verleende, wordt vermeld, dat de minister meedeelde, dat hij voornemens was, binnenkort een nieuw wetsontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen, ter bestrijding van de duurte. Iii verband met deze ïuededeeling heeft Het Volk minister Van IJsselsteyn, die juist van zijn verlof was terugge keerd, Verzocht nadere inlichtingen te verstrekken. Het is te verwachten, dat spoedig na de opening der Staten-Generaal weder een ontwerp-duurtewel by de Tweede Kamer zal kunnen worden ingediend. DE GRAANPRIJZEN. Hel Necl. Carr.-bureau meldt In enkele persbescliouwiiigen is den minister van landbouw verwe ten, dal hij de graanprijzen wil opvoeren l,ot den wereld marktprijs, Naar aanleiding hiervan kan woiP- den medegedeeld, dat er geen an dere mogelijkheid beslaat, dan dal het graan tegen den wereldmarkt prijs word I aangekocht. I miners, de iarwdprotfluetic van ons land is zo-o klein, dal deze slechts voldoe ndle zou zijn óm l'/g maand 5 2 !m aan den in onze behoeften le Voorzien. Het grootste deel Van de tarwe voo.r onze broodvoorziening moet dus well in liet buitenland worden aange kocht. Nu waren Vroeger de vrije vrachten belangrijk liooger dan de vrachten van gérequireerdte schepen. De minister was toen derhalve in slaat, door schepen Voor liet graun- vtrvoer te requirepren, de tarwe liier le lande beneden dén wereld prijs aan te vloeren. Thans echter zijn de vrije vrachten zelfs lager dan op de wet gebaseerde vrachten vyn gere- quireerde schepen. Hieruit yoligt, dat hel graan, dat thans aankomt, móét geleverd wórden tegen den wereld- prijs en hel wittebrood slechts dan goedkoop-er zou kunnen worden ver strekt. indien de minister daartoe de beschikking had over een door de Staten-Generaal toegestaan ere diet De bruinbroodverstrekking ge schiedt inderdaad beneden den we- rcJdprijs, doch op kosten van de schatkist. ZIERIKZEE. Zaterdagmorgen vroeg vertrokken de hier en elders gehuisveste Weensche Kinderen, door velen hunner pleegouders uitgeleide gedaan. Wij twij felen niet of zij zullen wanneer zy in hun Heimath zyn teruggekeerd, dank baar de liefdevolle opname by hun pleeg ouders «herdenken. DE TUINBOUWTENTOONSTELLING De tentoonstelling op tuinbouwgebied door de vereeniging Schouwen- en Daiveland beloolt belangrijk te zullen worden. De inzendingen blijven toe stroomen. Verschillende stands-naderen reeds hunne voltooiing. In de kegelbaan van de sociëteit van den heer Verwer is een merkwaardige en interessante expositie van den phytopathologischen dienst uit Wageningen. liet betrelt de verschillende vyandeu van den kweeker waarmee hij in tuin en boom gaard te kampen heeft. Uitvoering „K. en E." op Dinsdag 31 Augustus, 8 uur, op het Havenpark. Programma1. Oud-Wilhelmus en Zeeuwsch Volkslied2. Fantaisie, De Klokken van Corneville, R. Planquette 3. Walzer, Die Lustige Witwe, F. Lehar; 4. Fantaisie, Martha, de Flotow 5. Puppchen, du bist mein Augenstern, J. Gilbert6. Kroningslied, b. Welkomst groet (1907), S. Klimmerboom; 7. Motiven uit de opera Roze Marie, Sam Vlessing; 8. Neerlands Taptoe, Militaire fantaisie, A. Roeien9. Walzer Kind, du kannst tauzeu, L. Fall10. Im Zigeunerlage, Marsch, M. üscheit. Zaterdagmiddag nam de heer A. Frönkel, hoofdredacteur van ons blad, in tegenwoordigheid van het bestuur, de directie en redactie, afscheid van zyn werkkring, dien hij meer dan 21 jaar heelt vervuld. De president-commissaris, mr. A. J. F. Fokker van Crayestein van Rengers- kerke. herdacht in welgekozen woorden wat de heer Fran kei in al die, jaren als hoofdredacteur voor ons blad was geweest, daarby vooral wijzende hoe hij in dc dagen van groote politieke actie, de vaan der linkerzijde had hoog gehouden. m De heer Frankel dankte de commis sarissen en den directeur voor den steuu, dien hij had mogen ondervinden in de uitoefening van zyn taak. Tot het lossen van kolen uit het schip „De Dankbaarheid", welke kolen in had voor de burgerij bestemd, ismen hedenmorgen niet overgegaan. Kisch was wederom hooger loon, hetgeen niet werd ingewilligd. DE B.t.K.T.M. TE MIDDELBURG. lieden (Maandag) middag is door den beschermheer, den commissaris der Koningin, Mr. H. J. Dijckmeester, in het Schuttershof te Middelburg, geopend de B.E.K.T.M (Bakkery- *en* Kruideniers waren Tentoonstelling Middelburg). Deze tentoonstelling doet den organi sators allen eer aan en een kykjo in de zalen en den tuin heeft onze- verwach tingen verre overtroffen. Noch het be stuur, noch de exposanten hebben kosten of moeite gespaard om in Zeeland's hoofdstad een expositie daar te stellen, die haar goede naam eer aan doet. Alvorens in bet kort de talryke in drukken die wy op deden weer te geven, dan ook reeds een oproep tot allen, die ook maar eenigszins tyd kunnen vinden, om de moeite van een reis naar Middel burg niet te ontzien, vooral vakmenschen en zij, die het wel meeneu met den bloei van den middenstand moeten naar Middelburg deze week, de tentoonstelling sluit Zaterdag. Niet minder dan 88 grootere en kleinere, maar meest groote inzendingen vormen de tentoonstelling, het zou ous natuurlijk te ver voeren van ieder af zonderlijk een beschrijving te geven en neman wij daarom eenige der voor naamste. De in Zeeland alom bekende grossiers- firma Maas eu de Groot uit Middelburg heeft niet minder dan zes standen inge richt en schenkt den bezoekers een keurig kopje thee of een kleintje koffie en biedt de dames een heerlijk biscuitje aan, ,vun de door haar vertegenwoordigde firma's alleen de goede smaak vau deze artikelen en ook van de door de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1