Zierikzeesche Maandag 23 Aug. 1920. ciieruczeesghe ggurant* Kennisgeving. AfieftNEMEKT» Prjjs per 3 m&nnden 1.50. fraiioo per post 1,80. Voor het buiteulond per ja*.r J 10,—, Afiocderl^ke nummers 6 cent. Verfaohijai Mnandag Woena-la^ an Vrgdag 76st« JAARGANG. 10509. £&YERTENT!lNa von 1—8 regel a 60 ots., vaa 4 regels en daarboven 20 otB. pet regel. HeolameB 30 ota. p. regel. oontraot belangrijke korting. Inzending op den dag ran nil* AJDELOOZEJr UltQ.-Hoofd." A. FRARKEL g»« T66r 12 art. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag, den 24 Augustus a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, een openbare vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behan deld: 1. Vaststelling Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 3. Verzoek machtiging tot verkoop van hout. 4. Opnieuw vaststelling verordening vischafslag. 5. Verzoek bijdrage voor tentoonstelling van fruit, enz. 6. Adres W. den Boer e. a. omtrent ver bod tot verkoop van sterken drank in alle daarvoor bestaande gelegen heden op het feest op 31 Aug. a.s. en op de jaarlijksche kermis. 7. Adres verhooging pensioen J. Snellen. 8. Vaststelling nieuwe leges-verorde ning. 9. Adres Afd. Bond van N. O. op Schou wen en Duiveland, inzake uitkeering voorschot. 10. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1919 met bijlagen. 11. Aanbieding der gemeente-begrooting 1 dienst 1921. 12. Comptabiliteitsbesluit. 13. Verhooging bijdrage i/z. straatweg Zierikzee—Brouwershaven. 14. Benoeming twee leden Hoofdstem- bureau Gemeenteraad. 15. Opgaaf van zetters. 16. Reclames suppl. kohier Hoofd. Om- slag 1919. Zierikzee, 21 Aug. 1920. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BUITENLAND, HET ZWARTE RAS. Drie duizend gedelegeerden van de Liga van Afrikaansche staten namen een resolutie aan, die den negers verbiedt, in het leger van de blanken militairen dienst te verrichten, zonder de toestemming van de geheele neger bevolking der wereld. Gelijktijdig ver klaarde de vergadering zich voor de onafhankelijkheid van het zwarte ras en zyn bezit in Afrika. RAMP IN DE FILIPPYNEN. By een storm die kort geleden op de Filippyuen heeft gewoed, heeft een aardstorting plaats gehad, welke een dorp onder honderden meters aarde begroef. Zeventig inboorlingen zyn om gekomen; er zijn geen lijken geborgen. ROOD ODESSA. Een Fransch oorlogsschip en enkele torpedojagers brachten een bezoek aan Odessa met het doel eenige Fransehe koopvaardijschepen vrij te krijgen, het geen na bedreiging met drastische maat regelen gelukte. De Frausche officieren werden met groote vijandigheid van de zyde der roode commissarissen behan deld. Odessa leek een doodenstad. Alle bedrijvigheid stond er stil. HET BELGISCHE KONINGSPAAR NAAR BRAZILIË. Het Braziliaansche pantserschip „Sao Paulo", dat het Belgische Koningspaar en Prinses Marie José naar Brazilië zal brengen is te Portmouth aangekomen, waar het voor de reis in orde zal worden gebracht. De „Sao Paulo" is de grootste dreadnought van de Brazil iaansche marine. De reis zal een maand heen en een maand terug duren. OOSTENRIJK BANKROET? De referendaris van financiën van de provincie Neder-Oostenrijk deelt mede, dat het land half October bankroet zal zijn. Het zal dan zijn financiëele verplich tingen nagekomen zijn tot aan de uiterste grens van zijn vermogen. DE RUSSISCHE KROONJUWEELEN. Dezer dagen vermeldde een buitenl. be richt, dat op een Zweedsch schip in Ame rika Russische kroonjuweelen als contra bande zijn aangehouden. Te Reval moeten ttich op 't oogenblik een geweldige voor raad juweelen en paarlen bevinden, welke de agenten der Sovjet-republiek in geld voor hun propaganda hopen om te zetten. STAATSGREEP IN ANTHALT. Honderd man gewapende arbeiders heb ben des nachts het stadje Köthen in Ant- halt (D.) overvallen en 't stadhuis, be nevens enkele openbare gebouwen bezet. Het spoorwegverkeer werd 'stop gezet en zelfs geen goederentrein doorgelaten. De burgemeester en de leiders der meerder heidspartijen werden in hechtenis geno men en de Radenrepubliek uitgeroepen. Deze comm.-onderneming heeft evenwel niet lang geduurd. De leiding van dezen staatsgreep berustte bij een H.B. S.-leer- aar. die het valsche gerucht had ver spreid, dat te Halle, Leipzig en Maag denburg, de radenrepubliek was uitge roepen. Toen hij echter uit andere stre ken van Duitschland tijding kreeg van het mislukken van een beraamde „putsch kroop hij in z'n schulp en ontbond hij vlug het reeds gevormde rev. uitvoerende bewind. Het naar Köthen opgerukte ba taljon Rijksweer had een gemakkelijke 'taak. De raddraaiers hadden de bui zien aankomen en de plaat gepoetst. De rust is weer hersteld. OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Twee Japansche eilanden zijn door overstroomingen geteisterd. Het aantal slachtoffers moet groot zijn. Nadere be richten ontbreken nog. BINNENLAND. SUIKER KAAKT. In het tijdvak van Maandag 22, tot en met Zondag 29 dezer zullen geldig zyn de bous no. 46 en 47. GEEN VEEPEST IN ONS LAND. Naar aanleid in." van liet gerucht dal bij den lai> ./ouwer A. wonende te Hertme onder Bojrno drie koeien tengevolge van veepest zonden zijn gestorven, heeft de Tel onmiddel lijk ter plaatse een onderzoek inge steld. Van de meest bevoegde zijde werd verzekerd, dal van veepest ab soluut geen sprake is. De ziekte bij de gestorven koeien was van, geheel anderen aard. De behandelende vee artsen hebben geconstateerd, dat men niet kwaadaardige gevallen van mond- en klauwzeer met plotseling doodend verloop te doen heeft. Be houdens de gebruikelijke middelen tot localiseering van hel mond- en klauwzeer zijn dan <>k geen bizon- dere maatregelen genomen. De vrees der landbouwers dat hun dieren door veepest zullen worden aangetast is derhalve ongegrond Uit Stad en Provincie. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek aan den veearts J. van Zyyerdën, te Aalsmeer, eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den distrietsveearts, wien Middelburg als standplaats is aan gewezen. DE BAKKERSTENTOONSTELLING. De te Middelburg van 30 Aug. tot 4 Sept. te houden Bakkerij-en Kruidenierswaren- tentoonstelling zal op eerst genoemden datum worden geopend door den heer mr. H. J Dijckmeester, commissaris der koningin in Zeeland. THOLEN. In de op Woensdagavond ge houden vergadering van het Groene Kruis was de voorzitter dr. De Jong afwezig. Hel voorzitterschap werd daardoor ver vuld door den heer H. Cornelisse. Deze opende de vergadering, waarna de notu len werden gelezen en goedgekeurd. On der de ingekomen stukken behooren een schrijven van den heéV P. M. van den Broek, dat hij ontslag neemt als secretaris Een schrijven van het gemeentebestuur van Tholen, dat dit college gemachtigd wordt de subsidie van het Groene Kruis te verhoogen tot f 800 bij aanstelling van een wijkverpleegster. (Dit schrijven wordt te meer met dankbaarheid aanvaard, daar de plannen tot aanstelling van een wijk verpleegster vaster vorm hebben gekre gen, aldus de voorzitter). Tot secretaris werd gekozen de heer C. van der Kooij. De heer Lunenburg zegt, dat het hem aan genaam is de vergadering mede te kunnen deelen, dat het bestuur eenstemmig van meening is, dat thans de hand aan den ploeg geslagen moet worden. Dankbaar voor den gemeentesteun dienen we echter te bedenken, dat er nog financiëele be zwaren over blijven, die naar hij hoopt in den avond opgelost mogen worden. Gaarne vernam het bestuur van de leden op welke wijze het voorgestelde tracta- ment van f 1200 bijeen zal komen, daar er nu nog f 400 ontbreekt, en de te innen contributiën ook dit bedrag nog niet vol maken. De heer M. Haaijer oordeelt het beste, dat men hiervoor een comité vormt van eenige personen, die de inge zetenen afgaan met het toezeggen van jaarlijksche bijdragen, die telken jare zul len worden geïnd. De heer A. Janssen is hier tegen. Hij zag liever de contributie verhoogd en desnoods deze verdeeld in klassen en dan de hoogste contributie f 2,50, de laagste f 0,50. De heer Lunen burg acht dit voorstel wel mooi, doch vreest, dat practische uitvoering onmo gelijk is. Ook vraagt de heer A. Janssen of het bestuur zeker is voor f 1200 een gedipt, verpleegster te krijgen, gezien dë eischen, die hier in Tholen voor tracte- menten door de gemeente-ambtenaren ge steld worden. De heer Lunenburg zegt hiervan zich te hebben overtuigd. De heer Zaltbommel zegt, dat als de verpleegster zich aan de tuberculosebestrijding wijdt zij met 1 jaar toch het diploma ontvangt, wat haar f 250 verhooging van tractement geeft. Besloten wordt het voorstel-Haaijer over te nemen en wordt mevr. De Jong— Paardekooper verzocht deel uit te maken van het te vormen comité. Na nog onder linge bespreking van eenige zaken betref fende het verhuurde gebouw, dat de afd. in eigendom heeft, wordt de vergadering na rondvraag gesloten. Het voornemen bestaat, dat door de vrijwillige landstorm in het eiland hier op Zaterdag 28 Augustus een wedstrijd zal gehouden worden in het schijfschie ten op de alhier aanwezige schietbaan. Onderwijs. Tot leeraar in de staatswetenschappen aan de Hoogere Handelschool te Vlis- singen is benoemd, de heer A. Verhage te Middelburg, vroeger leeraar R. H. B. S. te Zierikzee. Kerknieuw», Neil. Ilcrv. Kerk. BeroepenTe Polsbroek c. a. J. J. Timmer te Mmtfoort. Te Waarder J. G. Woeklerink te Randwyk. Te Vlaardingeu J. Kat te Baambrugge. Te Enschede C. M. Briët te Doetinchom. Aangenomen: naar Sneek J. A. li. Teriet te Drempt. Naar Klaaswaal I). M. Vermet te Herwynen. Naar Ilarlingen C. J. Meyer te Gaast en Fer- woude. Naar Oudwoude en Wester geest (Fr.), J P. van Lensden te Minuertsga. Geref. Kerk. AangenomenNaar Wommels A. B. W. M. Kok te Velsen. Naai' Sint- Pancras en Heer Hugo waard, J. G. Fern hout, prop. te Amsterdam. Naar Berlikum, D. de Wit, prop. te Leischen- dam Bedankt: Voor Gameren, .T. Dekker Hz. te Ambt-Vollenhove A. Voor Heeg J. Waterink te Zutplien. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Bunschoten H. Hoogcn- doorn te Lisse. ZIERIKZEE. Donderdagavond 8 ure (N.T.) ds. Wisse (bidstond). Geref. Geni. Bedankt: Voor Sioux Center Towa (N.-Auierika) J. Fraanje te Barneveld. Posterijen. VERHOOGING VAN l'OST- TARIEVEN. Opnieuw staal ons een verhooging van piosttarieven te wachten. Een desbetreffend wetsontwerp is reeds ingediend. Voorgesteld wojrdt dat de port en rechten, nader vast te stellen bij K.B. ten hoogste zullen nilogen bedragen voor Brieven a voor elke briefkaart 5 cl. b. voor eiken anderen 'brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 10 cent van 20 l m. 100 gram 15 centvan meer dan 100 gram t.m. 500 gram 15 cent voor de eerste 100 gram, vermeerderd met 5 ct. per 100 gram of restend gedeelte van 100 gram hierboven. Gedrukte stukken vtoor elke zen ding van een gewicht van niet (meer dan 5 gram 2 ct. van uitgebreide in stituut der port-vlrljstellingen op eer ste 50 gram vermeendenI met 2 ct per 50 gram' of restend gedeelte van 50 gram (hierboven. Nieuwsbladen voor elke zendig van een gewicht van niet meer dan 50 gram 1 ct. van meer dan 50 gr tol en met 500 gram 1 cl. voor dc eerste 50 gram, vermeerderd met 1 ct. per 50 gram restend gedeelte van 50 gram hierboven. Monsters 21/2 ct. per 50 gram ol' restend gedeelte van 50 gram, doch niet minder dan 5 ct. per zending. Aangelcokende stukken voor de gewone aanteekening 12'/-» ('t voor de aanteekening mei aangifte van geldswaarde 21/2 ct. voor elke f 100 aangegeven waarde, met een mini mum van 15 ct. voor eiken brief. Datum en inwerkingtreding. Voor gesteld wordt deze verhoogingen i'eeds 1 Nov. a.s. in werking te doen treden. Portvrijdom afgeschaft. Verder wordt voorgesteld alle thans dooir onderscheidene instellingen genoten portvrijdom'men af te schaffen. Een tekort van 10 millioen. In zijn toelichting merkt de Minister van Waterstaat a.m. op, dat spoediger dan aanvankelijk wérd gemeend, de noodzakelijkheid aan liet licht is ge treden, een nadere, herziening mo gelijk te maken van de. tarieven. De met 1 Jan. 1920 ingevoerde loonsver- hoogingen zoomede de duurte van alle bedrijfsbenoodigdheden zullen ten gevolge (hebben, dat er een tekort is van 1' 19.245.562 Dit tekort wordt nog lang niet gedekt door het ver- j hoogd tarief, waarvan de opbrengst geschal wordt op ruim 11 millioen. Tarief voor de nieuwsbladen. De Minister merkt op, dat dat Larief, althans wat de door de uitgevers te verzenden bladen aangaat, in 1919 niet werd verhoogd. Een verhooging van dit uitermate lage tarief zal thans niet achterwege kunnen blij ven. Nochtans ligt het niet in de be doeling om reeds dadelijk over te gaan lot toepassing van hel in het wetsontwerp genoemde maximum, voor zooveel de bij abonnement ge frankeerde nieuwsbladen betreft. Voorshands zoude voor deze uit- Igavietn kunnen worden volstaan met een port van 1 cent voor een ge wicht van niet meer dan 5") gram 2 cent boiven 55 grain tol en met 150 gram en 1 cent meer voor elke 50 gram of gedeelte van 50 gram daar boven. De voorgestelde voorziening heeft hel groote voordeel aldus de minis, ter. dat aanneming van het ontwerp van wet niet onvermijdelijk vast stelling van de tarieven volgens de daarin genoemde bedragen* lengo volge behoeft te hebben, indien de omstandigheden zich inmiddels zoo danig wijzigen, dal met ren gedeelte van de mogelijk gemaakte verhoo gingen zou kunnen worden volstaan. Tevens wordt de noodige vrijheid verkregen, onn op eenvoudige en snelle wijze weer lol tariefsverla ging te kunnen overgaan, zoodra de uitkomsten van Tbedrijf hiertoe aan leiding mochten geven. Dat zulk een vrijheid van tariefsverlaging 'vooral van belang is voor het port der brie ven van enkelvoudig gewicht is dui delijk. Verkooplngtn enz. ZIERIKZEE, 23 Aug. Ten over staan van notaris Korteweg werden heden alhier in liet openbaar ver pacht het recht om mosselzaad weg te halen van de hoofden nabij „de Oude Hoeve", tot 31 Maart 1921, in '7 perceelen, samen voor f 35, Verschillende Berichten. 8 personen te water. Betref fende het ook door ons gemelde on ongel uk bij Thomson's I laven be drijf aan de Maashaven te Rotter dam, waar door het blreken van een brug van het Noorsche s.s. „Lan- daas" 8 bootwerkers te* water ge raakten en één verdzv nlc, deelt men nog hel volgende 1110de Dc boot werkers verlieten hel schip en wil den naar huis gaan, toen de brug brak, hetgeen gezien werd door een kraanmachinist, die het meedeelde aan den hakkenbeduurder L. G. van Duin. Deze moest juist aan 'het werk gaan, doch hij sprong gekleed te water en heeft 5 menschcn gered, terwijl hij aan de 2 anderen pen lijn had toegeworpen, waarmee zij door den roeier uit h Water werden igehaald. De zwemmer heeft zijn red ding met levensgevaar volbracht, daar hij zelf dreig e te verdrinken of verpletterd te worden lusschen het schip en den kaaimuur. Toen de mlenschen gered waren begaf Van Duin zich nogmaals te water, om- dal men hem toeriep, dat er nog 2 man in lagen, maar, dat bleek niet zoo le zijn. Ernstige brand. Vrijdagavond woedde een hevige brand le Amster dam in de petroleumhaven. Tol zelfs in T Gooi waren de vlammen te zien. Vier of vijf vaten benzine wa nnen reeds ontploft voor de brand weer ter plaatse was. 3 uur 's nachts was men den brand meester. Tijdens den brand deed zich een tragisch on- val voor. Een brandmeester werd plotseling onwel, zoodat hij haar een ziekenhuis moest worden over gebracht. Bij aankomst aldaar bleek dat de man reeds aan een hartver lamming was overleden. Muitende zeelieden. Aan boord van het tin de haven van Ham burg liggende Ned. s.s. „Jan van Nassau" ontstond vorige week mui terij door de ontevredenheid der be- tnanning over haar gage, die in m,9J> ken zou uitbetaald worden. Bij een daarop volgend gevecht werd van mlessen en revolvers gebruik ge maakt De havenpolitie kwam er pan te pas en rekende enkele mui ters in. De kapitein kreeg door de opwinding een beroerte en stierf kort daarna. F a b r ie k so n g Iu k Zaterdag morgen heeft een hevigie onploffing in de Philipsgloeiiampenfabrieken te Eindhoven plaats gehad. Eén ar beider werd gewond. De inaterieele schade is nog at groot. Zucht naar avontuur. Te Kanfpen heeft de politie de hand gelegd op eeTi 16-jarig meisje (naar het uiterlijk echter 7 a 8 jaar ouder) die er haar werk van maakte in de beste hotels te logee re 11 om zonder betaling te verdwijnen en die ge huurde rijwielen ten eigen bate aan den man bracht. Na deze practijken- met succes te Apeldoorn le hebben uitgeoefend, liep zij te Kampen in de fuik, doordat toevallig bleek dat de opgegeven naam en familiebe trekking valsch was. Naar het schijnt onder den invloed van op windende lectuur was zij haar zwerftocht begonnen. A a 11 r ij d i 11 g. Op den Bornschen straatweg, by Almelo, is de heer K. P. met zyn motorfiets in aanryding ge komen met een fietser, tengevolge waarvan zyn metgezel, die op de duo zitting zat, tegen den grond geslagen en onmiddellijk overleden is. De gemeente Hoensbroek. Naar de Limb. Koer. verneemt, heeft de minister van financiën zich bereid verklaard de gemeente Iloensbroek uit hare kasinoeilijkheden te helpen door haar een leening van f102,000 toe te staan uit de gelden van den post-chè- que en giro-dienst. Arm Emm en. De Emmer .Ct. ver neemt, dat by de Tweede Kamer een wetsontwerp zal worden ingediend ter voorziening in den fiuancieelen nood van de gemeente Emmen. T 0 11 g b 1 a a r. Te Borne doen zicli by menschen eenige gevallen van tong- blaar voor. Het spinnewiel weer in eere. In Gaasterland (Fr.)"heeft men het spinnewiel weer te voorschijn ge haald en vernieuwd. Enkelen hebben zelfs een nieuw laten maken, 0111 eigen garen te spinnen. De ruwe wol is namelijk in prys dalende en daarom voor menigeen met een of twee schapen on verkoopbaar. Het wollen garen is daaren tegen nog reusachtig duur, waarom men besloot het spinnen in eere te herstellen om zoodoende een goede garenstof te verkrijgen. Schoenpoetsersplan t. Een hortulanus schrijft aan het Hdbl.Wij hadden het wel honderd malen gehoord uit den mond van oud-Indische gasten, dat de bloemen, de groote roodgekleurde kelken van Hibiscus syriacus in de tropen gebruikt werden om er de schoe nen mee te poetsen. Meermalen hebben wij er om gelachen, dachten aan een fabeltje, aan een tropisch leugentje, tot dat het ons werkelijk ernst bleek. En toen de gasten weg waren zijn wij naai de warme plantenkas gegaan, waar twee bloemen van de schoenpoetsersplant, moede van het stoeien, de randen samen vouwden, teeken, dat het feestvieren voor wat ernstigere moest plaatsmaken. Kijk, dachten wij, met die twee zouden, wy een proef kunnen nemen. De bottines werden van de stof ontdaan, de bloemen tot een propje vervormd en daarmede over het zwarte leer. Met het vocht, door de kneuzing te voorschijn gekomen, kouden wy den gelieelen schoen in smeren om daarna met een gewonen borstel het voorwerp glimmend te maken. De proef is voortreffelijk geluktde schoenen waren gitzwart en glommen als een spiegel, zoodat wy in de toe komst weten, wat wij met de uitgebloeide bloemen van deze Malvaceae zullen doen. Jammer, dat wy haar niet als een kamerplant kunnen aanbevelen, anders had men het „schoensmeer" steeds by de hand. Scheepsramp. De stoomboot „Schüting" van de Bremerhavensehe visscherij, is in de Noordzee op een myn geloopen en gezonkentwee man dei- bemanning zyn dnarby verdronken; de overigen werden, nadat zy 8 uur in een open boot op de Noordzee hadden ge dreven, door een Engelschen vischtrawler opgenomen en zijn te Bremerhaven aan gekomen. Ingezonden Stukken Geachte Redactiet In een zijner laatste brieven, opgeno men in Uw blad van 2 Augustus 1.1. geeft Brinio eenige beschouwingen ten beste over de werkwijze van een tweetal Comité's, waarvan ondergeteekende het secretariaat vervult, of'vervuld heeft, na melijk dat, hetwelk de totstandkoming eener Drinkwatervoorziening voor Schou wen—Duiveland ten doel heeft, en dat, hetwelk het vraagstuk der electriciteits- voorziening dier eilanden in studie heeft (genomen, en wenscht ondergeteekende waar Brinio deze beide Comité's geheel onverdiend het verwijt voor de voeten werpt, niet doortastend genoeg te werk gegaan te zijn, ja, zooals schrijver 't uit drukt, werkeloos te zijn geweest en ge slapen te hebben, en daardoor 0. a. de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1