ABONNEMENT, Vrijdag 13 4ug Ui20 oourant^ EERSTE BLAD. Kostelooze Ko?pokinënting en herinenting Politiek Overzicht. BÜTTE WLA NIX Prfls per 3 maanden f 1,60. franoo per pont 1,80. Voor het huiler.lood. per jaar J 10,—. Afaon derl jjke mm mere 6 cent. Veraohijut Maandag, Woensdag •n Vrijdag. AOVERTENTIÊNa Vwn 1—8 regels 80 ota., va» regelB en daarboven 20 ots. regel. Reclames 30 ofc». p. regel. Dit nummer beetaat uit 2 bladen op Zaterdag 14 Augustus a.s.des namiddags te 2 ure, in een beneden lokaal van het Stadhu;s. De geneeskundige, met de vacci natie belastverzoekt met aandrang zorg te dragen, dat de beide boven armen van de in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. De Entente beleeft tegenwoordig moeilijke dagen. Het ging ander, alles 200 goed. zoo volkomen naar wensch. Aan het verslagen Duitsdi- land dekreteerde men zijn wil. Oos tenrijk was in een toestajid gebracht dat de honger er rondwaart. Turkije was vernietigd en werd aan den be- geerigen Griek in handen gespeeld. Bleef nog over het bolsjewistisch Rusland, dat een gevaar voor Europa opleverde. Geen nood 1 De Polen door landhonger gedreven, zouden dat zaakje wel opknappen. Hun le gers drongen Sovjet-Rusland zegevie rend binnen, veroverden stad op stad, maar werden ten slotte, toen alle Rus sen, hun vaderland in gevaar ziende, naar de wapenen grepen, en niet let tend pp wat hen scheidde, zich eens gezind onder de vanen der Bolsjewiki 'schaarden, teruggeslagen. En de toe stand is thans zoo, «Jat Sovjet-Rusland staat voor de poorten van Polen's hoofdstad. Warschau is door een con centrische beweging van de Russische troepen op het punt ingesloten tc worden. Met schrik aanschouwt de Entente dezen keer van zaken, die geheel haar politiek omverwerpt. Wat te doen I Engeland tracht zoete broodjes te bakken en met Sovjet- Rusland langs den weg der onder handelingen op goeden voet te ko men. Frankrijk daarentegen, dat een machtig Polen wilde scheppen om Germania in toom te houden, wil met alle middelen Polen's dreigenden on dergang voorkomen, en tevens be letten, dat het nu stil genietend Duitschlaud door een bondgenoot schap met den Rus er boven op komt. Te Hythe hebben de twee voornaam ste der geallieerden inet elkaar over dien toestand geconfereerd, 't Heette dat zij tot overeenstemming waren gekomen. Maar uit de erkenning van Frankrijk der Russische tegenregee- ring, aan het hoofd waarvan generaal Wraugel staat, die, zooals men weet, in Zuid-Rusland opereert, blijkt het tegendeel. Lloyd George namelijk heeft in het Britsche Lagerhuis op een desbetreffende vraag geantwoord dat hij het bericht van Havas betref fende die erkenning met verbazing en bezorgdheid had gelezen. De En gelsche staatsman doet het voorko men, alsof hij het bericht niet gelooft. Maar het bericht van het Fransche Telegraafagentschap draagt alle ken merken van juist te zijn, daar, ge lijk Lloyd George in het Parlement zelf heeft medegedeeld te Hythe over de erkenning van generaal Wrangel wel degelijk gesproken is geworden Vermoedelijk heeft Lloyd George zich tegen die erkenning verklaard en ge zegd, dat hij eerst de ouderhandelin gen, die te Minsk tusschen Polen en Rusland over een wapenstilstand en de vredesvoorwaarden gevoerd worden, wil afwachten. De Engelsche staatsman wil zooveel mogelijk een conflict met Sovjet-Rusland vermij den, niet alleen omdat de schatkist den bodem laat zien, niet alleen om dat Engeland met het oproerig Ier land thans genoeg te stellen heeft maar ook omdat hij weet, dat de ge heele Eng. arb.partij voor Rusland's lieden zal beslissen over de maatrege len, die in geval van 'n conflict met Rusland, zullen genomen worden. Ge noemde partij moet voornemens zijn van de regeering te vorderen, dat zij, zoodra met Polen een wapenstilstand gesloten is, onmiddellijk de regeering van Sovjet-Rusland zal erkennen en er handelsbetrekkingen mede aan- knoopen. En kan men een draadloos bericht in Moskou gelooven, dan zou Engeland Sovjet-Rusland op de vol gende voorwaarden willen erkennen Zoowel de Russen als de Polen zullen zich van vijandelijkheden tegen el kaar onthouden. De krijgsgevangenen en burgerl. gevangenen worden van beide kanten naar hun respectievelijke landen teruggezonden. Is dit draad loos bericht juist, dan blijkt daaruit weer opnieuw, dat tusschen de twee gealliëerde StatenEngeland en Frankrijk, een hemelsbreed verschil van ge\oelen omtrent een zeer ge wichtige kwestie cs'.aat. Ook Amerika beeft in deze zijn stem doen hooren. Flet heeft namelijk in een tot de italiaansche regeering gerichte nota zijn afkeuring in scher pen vorm te kennen gegeven over 't tegenwoordig Russiscli regeerings- stelsel. De verantwoordelijke leiders van dat s'e'sel hebben er zich op laten voorstaan, dat zij bereid zijn over eenkomsten met buitenlandsche sta ten aan te gaan, alhoewel zij geen plan hebben die overeenkomsten na te komen. Bovendien trachten de woordvoerders van dat stelsel opstan den in andere lauden, waaronder ook Amerika, te verwekken, ten einde er de regeeringen omver te werpen en in de plaats daarvan een bolsjewisti sche regeering in het leven te-roepen LYNCHPARTIJ OP ITALIANEN. Volgons een bericht van de New York Herald heeft in WestfrankfoM (Illinois) een vreeslijke imoord op Italianen plaats gehad. Wegens den moord vail toen Sicili- aan op twee Amerikaansche knapen vernielde de woedende menigte de Italiaansche wijk, waarbij meer dan 40 Italianen gedood en meer dan 100 gewond werden. De Italiaansche K-olonie, uit mieerdere duizenden per sonen bestaande, moest vluchten. 5 compagnien bondstnoepen grepen in om de rust te herstel/en. De Itali anen werden gedwongen de vlag te kussen en dan gesteen'igd tof met knuppels doodgeslagen. HITTE IN AMERIKA. In de Oostelijke Staten van de N.-Amerikaansche republiek moet het snikheet zijd. De thermometer toont Over de 100 graden Fahren heit aan. Het werk staat stil en lal van katoenfobrieken zijn gesloten. DE WAANZINNIGE WERELD. Mr. Albert Steele in Queensland (Australië) heeft 105 uur aan één stuk op een piano (gespeeld en heeft daarmee het record, dat op naam van een Amerikaan stond, met 02 minuten geslagen. Mr. C. F. What- haiw te Leeds, ging! een wedden schap aan ooi het instrument 110 uur achter elkaar te toewerken, doch na 56 uur zakte 'hij' in elkaar. DE SOVJETREGEERING EN DE STAATSSCHULDEN. Het bericht, volgens hetwelk Ka- menef den Franschen iinanciëelen ge delegeerden te Londen schriftelijk heeft voorgesteld de Fransche schuld vorderingen op Rusland te erkennen en over een nadere regeling te Parijs te onderhandelen, is van groot ge wicht en verdient wel even onder streept te worden. Natuurlijk is met het voorstel Ka menef de zaak niet ineens een be klonken feit. Men zal goed doen ook Nier in het oog te houden, dat het „rijke" Rusland nog voorloopig ten gevolge van oorlog en revolutie, een „arm" Rusland is en dat aan de vol doening der oude finantiëele verplich tingen ook al zou men die in Rus land willen erkennen nog groote practische moeilijkheden in den weg staan. Het zou daarom verkeerd zijn nu leeds overdreven verwachtingen te wekken. Maar uit Kamenef's schrij ven schijnt men todi wel te mogen opmaken, dat de Russen tot praten over een regeling geneigd zijn. En dat is ten slotte een eerste'stap om tot een oplossing te komen. EEN NAVOLGER VAN LANDRU Te Toulon is een havenarbeider, Graziani, gearresteerd, die zich sue cessievelijk met 12 vrouwen in onder trouw had begeven, en er op den trouwdag met al haar hebben en hou den vandoor was geglaan. Uit angst voor de „praatjes" hadden de jonge vrouwen tot nu toe gezwegen, maar één van haar, die er minder om gaf, of de wereld haar uit zou lachen vertelde haar geschiedenis aan den commissaris van politie, die dezen na volger van Landru terstond gevangen liet nemen. Toen dit bekend werd, kwamen ook de andere bedrogen da mes opdagen en naar men zegt, zijn reeds zes soortgelijke aanklachten tegen Graziani ingediend. POOLSCHE STRIJDERS. Uit Krakau wordt bericht, dat zich de laatste weken in Polen c.a. 100000 vrijwilligers voor het leger hebben aangemeld. Het automobielverkeer is voor de burgerlijke bevolking geheel verbo den. Enkele vrouwenregimenten zijn ge organiseerd. Verder wordt gemeld, dat zich zeer vele Franschen te Krakau bevinden. J Naar het heet zoude het derde ge- i deelte der officieren en het zesde ge deelte der manschappen Franschen I zijn. EXODUS UIT WARSCHAU. Volgens een bericht uit Warschau is de vlucht uit de stad algemeen. Te- gelijkertijd echter stroomen duizen- i den vluchtelingen uit het bedreigde i gebied naar de stad. Er is een complot ontdekt, dat ten doel had het Poolsjche hoofdkwar tier in de lucht te laten vliegen. ,n verband daarmee zijn ruim 100 personen in hechtenis genomen. ENGELSC1I VLOOTESKADER IN DE FINSCHE GOLF. Zooals de National Tidende uit Hel- iingfors verneemt, heeft de aankomst van het Engelsch vlooteskader in de Finsehe Golf in de leidende communis tische kringen te Petrograd ongerust heid gewekt Sinowiëf zegt in een manifest: Wij zullen zien of Engeland het waagt aan zijn dreigement gevolg te geveu en of het Witte Finland ons zal durven aanvallen, nadat wij het eenmaal ver nietigd hebben. Wij zullen zien of de Engelsche vloot tegen Petrogad zal op treden. Als het dat doet zullen de. ar beiders en matrozen opgeroepen worden om vtfor de verdediging der hoofdstad te zorgen. ROEMENIË MOBILISEERT. De Roemeensche legatie te 's-Graven- hage deelt nog liet volgende mede. Eenige dagbladen hebben de laatste dagen een bericht gepubliceerd, volgeus hetwelk de Rcemeensche regeering aan de Russische een nota had gezonden den vorm van een ultimatum en waarbij de onmiddellijke terugroeping werd geëischt van de Russische troepen uit Bessara bië. Dit bericht heeft geen anderen grond, dan dat de mobilisatie van het Roe meensche leger is gelast. EEN UITLATING VAN TROTZKY. De bladen melden, dat Trotzky op een vergadering te Wilna een rede heeft gehouden, waarin hy er den nadruk op legde, dat de Westelijke mogendheden sovjet-Rusland hebben erkend en dat Krassin en Ramenef op plechtige wijze te Londen zijn ontvangen. Hij voorziet, dat binnen een jaar 't bolsjewisme over geheel Europa zal zijn verspreid. Prettig vooruitzicht. EEN AANSLAG OP VENIZELOS. Op het oogenblik, dat de Grieksche ministerpresident Venizelos aan de gare de Lyon te Parys in den trein naar Nizza wilde stappen, werd hij door twee personen aangevallen. De een loste zonder resultaat drie revolverschoten op den Griekschcn premier, de ahdere schoot vijfmaal. De daders zijn beiden gearresteerd. Naar verluidt is Venizelos slechts licht gekwetst. DYSENTERIE-GEVALLEN IN BADEN. Uit het stadje Malsch in Baden wordt gemeld, dat aldaar in enkele dagen twaalfhonderd gevallen van buikloop zijn voorgekomen. Het aantal dooden is zeer aanzienlyk. binnenland. wordt geheven ten bedrage van twee ten honderd van den verkoopprijs. De belasting wordt verder geheven van den geheelen omzet van wyn-, drank en koffiehuizen, eethuizen, hotels en pensions, welke in verband met de door hen berekende pry zen, 't gehalte hunner bezoekers en den aard en de stoffeering hunner inrichting door een aan te wyzen commissie telkens voor een tydvak van 36 maanden worden aangewezen als inrichtingen van weelde. Onder omzet wordt ten deze mede verstaan hetgeen den bezoekers of logeergasten in reke ning wordt gebracht wegens nachtver blijf, huur van vertrekken, licht, be diening of uit welken hoofde ook. Geen weeldebelasting is verschuldigd: wegens de levering van eigen werken op het gebied der schilderkunst, teekenkunst, beeldhouwkunst en plastiek, door Nederlandsche kunstenaars, die hier te lande wonen. b. wegens de levering van goederen, die bestemd zyn om in een verzameling te worden opgenomen, aan musea en dergelyke voor 't publiek toegankelijke inrichtingen, welke eigendom zyn van een publiekrechterlijk lichaam, een stich ting of een vereeniging, die rechtsper- j soonlykheid bezit. wegens goederen bestemd voor den kerkdienst. VERGETEN 1 Men schrijfl aan de Msb. Er is bijna geen enkel openbaar j bestuur meer dat niet zoekt naar j versterking van middelen, zioioaïs leniging van den geldnood wordt j genoemd in den amhtelijkén istijl. Alle soorten van belasting hebben J dfem ook een beurt gehad en zijn j aanmerkelijk verhoogd Alle rijks-, provinciale en gemeen- i telijke tarieven zijn „herzien" en i herzien dat het den belasting- j betalers geel en groen voor de oogen j geworden is. (Daar kunnen wij in Zierikzee ook van meepraten. (Red.) j Slechts ééne soort van contribu- anten tot de geldmiddelen tder open- bare besturen is bevrijd gebleven J van zulk eene verrassing. En dat is de categorie, die niet tot de gemakkelijkste deelen der bur- i gerij behoort, namelijk die der j boetebetalers. De bedragen der boeten worden nog altoos bepaald volgens een ta- riet, dat niet bereklend is op dezen tijd. Dit geldt vor liet Rijk, het geldt ook voor de provincies en gemeen- ten, die alle gebonden zijn aan de desbetreffende bepalingen der Rijks- wetten. Eene regeering kan niet- ;aan alles derken, maar zonder staatscommis sie zou wel een van hare ambte naren kunnen worden belast (met de taak om een 'heel eenvoudig wetje te ontwerpen. Dit zou kunnen bestaan iiit één artikel „De bedraden lot welker betaling wegens boete de rechterlijke •macht iemand veroordeelen kan volgens de bestaande wetten, verordeningenen reglementen, worden, ingaande 1 De cember 1920 verdubbeld. Voor staat, provincies en 'gemeen ten zou dit wel een post vaji eenige beteekenis kunnen wezen. /gimne-ver jaardag zal niel, zooals abusievelijk gemeld is. in den Zuid hoek, maar in den Westhoek gehou den worden. Benoemd tot officier van Justi tie in de rechtbank .alhier, mr. J. L. F. Böhtlingk, thans substituut-offi cier te Rotterdam. SCHERPENISSE. Toen de slager W. M. S. met zyn beide zoons eep beestje uit de weide ging halen en dit zich moeilijk liet vangen, zoodat er achter geloop-en moest worden, werd genoemde S. plotseling onwel. De ontboden geneesheer constateer de een beroerte. Per brancard vap het Groene Kruis werd hiji huis waarts gebracht, alwaar hij den voir geilden morgen reeds overleed. OUD-VOSSEMEER. Benoemd tot dijkbaas van het Waterschap Oud- Vossemëer, P. den Engelsman, ma chinist van het stoomgemaalals hulp-machinist werd aangesteld de zoon van den Engelsman, thans smid. Landbouw en veeteelt Bij de keuring van stamvaders eix afstammelingen w,aren te Steenber gen aangjeg. 3 hengsten len wel' Bloc du Beaunrout te Heen, Fiston de Ve- drin tei Steenbergen en Brin d'or te Kruisland. Van Viston de Vedrin wer den 12 afstammelingen geprimeerd, o. ra1. een van P. van der Riet te Oud- Vossemeer en een van C. de Wit al daar. Te Zierikzee wordt ide rijks- na jaarskeu ring voor dekhengsten dit jaar op 5 October gehouden. ÜnderwQs. Bij voldoende deelneming zal er in dit najaiar te St.-Maartensdijk een cursus gehouden worden in „Be- dr.-coJltróle,, (Landbouwliuisnoud- boekhouden) vo«>'. dames, die den iaatsten of den vorigen cursus in Huishoudkunde aldaar of te Tholen hebben gevolgd. De groote noodza kelijkheid van boekhouden, ook in het huishouden, zat wel door een ieder erkend worden, zoodat er niet aan te twijfelen valt, of velen zullen zich aan een der (opgegeven adressen voor dien cursus aanmelden. Kerknieuw». Ned. Herv. Kerk BeroepenTe Ierseke (toez.), J. Vermeulen te IMïjnsheerenland. Te Gouda, S. van Dorp te Rotter- dam. Te Oudega, (W.), C. J, Meij- er te Ga ast c.a. Aangenomen Naar Birdaard c.a., W. G. Krijkamp te Oostkapelle. Bedankt Voor Zuid-Beijerland, i W. J. Kotert te Loon op Zand. Geref. Kerk. Beroepen: Te Koudekerk aan den i Rijn, N. G. Kerssies te Wezep. Chr. Geref. Kerk. Beroepen Te Aalten, P. J. de EEN NIEUW ONTWERP WEELDE BELASTING. Eeu nieuw ontwerp Weeldebelasting is van wege het Ministerie van Financiën ter kennis rondgezonden'aan de Kamers ▼au Koophandel en de Kamers vau Arbeid. Onder den naam van „Weeldebelas ting" zal worden geheven een belasting van goederen genoemd in een by deze wet behoorende tabel, by levering hier te lande aan een kooper, door hen die de goederen hier te lande vervaardigen, bereiden, bewerken, telen of verbouwen; bij invoer van zulke goederen wordt die belasting vervangen door het te heffen invoerrecht. Met levering aan een kooper wordt levering ingevolge iedere andere over eenkomst onder bezwarenden titel van koop en verkoop gelyk gesteld. Met uitbreiding in zoover van het le lid van dit artikel wordt van schilderyen, pastels, teekeningen, etsen, kunstvoor- voorwerpen en oudheden, by elke leve ring hier te lande aan een kooper de belasting gehevenonverschillig waar die goederen zyn vervaardigd. De be paling geldt mede ten aanzien van beelden, waarvan niet ten genoege van de administratie der accijnsen kan wor den aangetoonddat daarvan meer exemplaren bestaan, met dien verstande, dat toy levering door een ander dan dem vervaardiger, de belasting slechts Bruin^ cand. Ie Apeldoorn. Te En de overtreders van wetten mo- Kampen, H. Visscher te Leeuwar- gen even goed als de beiastingbe- den. taters gevoelen, dat de tijden ver- Bedankt: Voor den Helder, J. L, anderd zijn de Vries te Rijnsburg. RENTEZEGELS. De Minister van Arbeid heeft de aanwijzigmig voor den verkoop van rentezegels van F. M. Boogerd te St.-Annaland, II M Brije te Brou- j wershaven en G. Bonder te Noord- j welle op hun verzoek ingetrokken, j Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Met ingang van 15 Aug. is bij de Rotterd. Tramweg-Mij. benoemd tot hoofdcontroleur onze stadgenoot, de heer J. Verstelle, met standplaats Zierikzee. Met het oog op de groote j schaarschte aan suiker in geheel ons land, is door een aantal vereenigin- gen van winkeliers in koloniale wa ren tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel telegrafisch het verzoek gericht maatregelen te nemen waardoor de winkeliers in staat zul.en worden gesteld hun cliënteele van suiker te kunnen voorzien. Tot commissaris van de N. V. Hendriks Go's. Bankiers en Ef fectenkantoor te Middelburg is ge kozen de heer mr. A J, F, Fokker van Crayestein van Rengerskerke, burgemeester van Zierikzee. De schietwedstryd, ter gelegen heid van de a.s. feesten op Koninr PREDIKBEURTEN. Zondag 15 A Houston. Zierikzee. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, da. Wielengu. Chr. Geref. Kerk. Vm. ds. Wisse (Voorber. II. A.), nm. Leeskerk en av. ds. Wisse (Gewonen tijd). Evangelisatie Jeruël. 10.30 en 7.30 ure, de lieer Fortui van Dordrecht. Evangelisatie (tijdelijk Luth.Kerk). Geen dienst. Kerkwerve. 3 ure, ds. Diederiks. Serooskerke. 10.30 ure, ds. Diadariks. Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesso. 10.30 ure, ds. Leendertz. Noordwelle 3 ure, ds. Leendertz. haamstede 10.30 ure, da. Pannebakker van Amersfoort. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhuis. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leerkerk. Eikerzee. 10.30, da. Beernink en av. 8 ure, de heer De Jonge, Bybelcolporteur (Extra- eollecte voor zyn werk). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Douma. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10 en 3 ure, ds. Tollenaar. Zonnemaire. 10.30 ure, de heer De Jonge van Breda (Extracollecte voor de Bijbelver spreiding in N.-Br.) Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 10.30 ure, ds. Vau Meer. Drelcclior. 10.30 ure, ds. v. d.Griend. üuwerkerk. 10.30 ure, ds. v. d. Linden. Nieuwcrkerk. 10.30, geen dienst en 3.10 ure, ds. v. d. Linden (Voorber. H.A.) Qeref. Kerk. 10.10, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Oud- Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, i Leendienst. Oosterland. 10.30, Leeakuxk en 3 ure,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1