Nieuwsbode n I I VISSGHFR (Frlsichs Hwrsotnal) per ons 32 ets. ABONNEMENT; AOVERTENTIËNi Woensdag 14 Juli 1920. ciierikzeesC'He'courant). o7,?.*!""™6,STSSf48 olï H H. CORRESPONDENTEN, Lijst van Inkwartiering. Ingezonden Mededeelingen. RZEFMftN (Frlesche Baal) 30 I DRAGON (Zware Shag) per y2 16 BEL (Zware Prelsi) '2 16 i Prijs per 3 maanden f 1.60. franco per poet ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar j 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—8 regels 60 ota., vaa 4 regels en daarboven 20 cta. per regel. Reolamea 30 ota. p. regel. Bq oontraot belangrijke korting. die hunne Nota over het 2e kwartaal nog niet hebben gezonden, gelieve dit omgaand te doen. DB DIRKOTEUR. Tatlatiig lurlligtn O.L.Schaol op I Siptombor 1920. BOBGÏMEISTIB WIT30DDIKS ZiBiiKfbe v.aken bekend, dat de aangifte voor toelating va» leerlingen tot de open bars lagere school A, kan plaats hebben op Zaterdag 17 Jall a.s., aan het schoolgeboaw Br.a de Zaidtgde van het Kerkhof, des avonds 7 aar. De laetlivgen -toeten op 1 September as. een leeflgd hebben bereikt van minstens 5 jaar en 6 maanden; zg meten dos geboren tjjn róór of op 1 Maait 1915 Zibbiuxe, den 12 Juli 1920. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, A. r. FOKKIR VAN CRAY18TIYN VAN RINOIHSKBRKI, Barge*. P. F. W1TTIRMANS, 8eo«etaxis. BUROIMIE8TER es WETHOUDERS der Gemeente Zibrikzsr, brengen ter kernis van de ingezetenen, dat de Igst der inwoners dezer Gemeente, die voor het verleenon van inkwartiering ia aanmerking komoa, naar aanleiding van artikel 17 der wet van den 14 September 1886 (8taat*bl»d No. I38j door hen is heizien ea vastgesteld onder dag- teekening van 8 Jnni 1920, dat die Igst is aangeplakt in den benedengang van het Stadhuis ea van hoden af gedurende veertien dngen op de Seoretarie dezer Gemeente voor een ied*r ter inzage is nedergelegd. Ziekiczbs, 13 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYI9T1TN VAN RKNGER8KIRKB, Burgem. P. F. WITTERMANS, Seoretaii». B UI T E N~L~AN~D. O* oo«fe"ontl9 te 8pe. Beslaten is dat de leden v,an de commissie voor de vergoeding bij een zouden komen niet delegaties van de geallieerden om de plannen voor het herstel te onderzoeken olie de Duitschers voorstellen, teneinde de bizonder heden ervan en de juiste strekking ervan na te gaan. De voorstellen betreffende de ma andelij ksche hoeveelheid van de kojenleverantie zijfn zonder resul taat gewisseld en riven verklaarde daf in deze 'omstandigheden de cij fers^ vastgesteld door de commissie voor de vergoeding, gehandhaafd werden. De Duitsche delegatie kon digde daarop aan, dal hel de kwes tie opnieuw zou overwegen en in de volgende vergadering haar ant woord mededeelen. l)e geallieerden deelden uit eigen beweging mede, dal zij. met het oog op de inlichtingen die verstrekt waren over de 'ondervoeding van de Duitsche mijnwerkers, bereid waren om de kwestie van de verbe tering van de voeding te bgstndeeren en vroegen de Duitsche delegatie, huil te dien einde praktische voor stellen Voor te leggen Maandagavond gingen Stoklossa, (le vertegenwoordiger van het Wolff- agentschap, werkzaam aan den persdienst van de Duitsche afvaar diging, Eckardt, hoofd red acteur van liet Hamburger Fremdenl lalt en de oud-minister Dornhurg over het Pouhon-plein, toen een Belgisch militair men zegt dat het een officier was uitriep: „Moffen!" (bodies) en hun den toegang tot een koffiehuis wilde beletten. De kreet van den militair had de enkele menschen, die er in de buurt wmv.n, te hoop geroepen en een onbekende bracht Stoklossa met een stok een slag |op den nek toe. Er ontstond opschudding, waaraan een Belgisch soldaat en Aniérikaansche journa listen, die uit een dansgelegenheid kwamen, een eind maakten. De kwetsuur van Stoklossa is niet ern stig. Hij' heeft hij hel Duitsche ge zantschap een klacht ingediend. Van het gebeurde le Spa geeft de Etoile Beige de volgende lezing Tegen elf uur Maandagavond was de correspondent van Wolff in een koffiehuis met Dernhurg, den ge wezen Duitse hen minister van k olo niën. Zij spraken Duitsch en daar tegen protesteerden de aanwezigen in het koffiehuis en een Belgisch officier, die reeds den vertegen woordiger van .Wolff gevraagd had niet het koffiehuis binnen te gaan, verzocht hem thans heen te gaan. Eenige menschen in het cafc be moeiden zich ermee en de Duitsche journalist ontving een stokslag. En g« land. In antwoord op een vraag heeft .Bonar Law in het Lagerhuis gejegd, dat de Sowjet-regeering de voorwaar den aannam, welke de Britsche regee ring had neergelegd en dat zoodoen de overeenstemming w as bereikt no pens de beginselenwaarop over de handelsovereenkomst onderhan deld zal worden. Bonar Law vervolgde: de Britsche regeering heeft na overleg met en in overeenstemm ng met de bondge pooten aan de Sowjet-regeering het voorstel gedaan betreffende een on middellijke wapenstilstand met Polen op billijke voorwaarden, waarop een conferentie tussclien Rusland en de randstaten zou volgen, om over den vrede te onderhandelen'. Kinloek Cooke vroeg: Brengt deze mededeeling de erkenning van de Sowjet-regeering mee? Bonar Law: Neen. Kenworthy: Ja zeker is dat 't ge val. Wedgwood Bonn Heeft de Brit- sche regeering soms gedreigd mili taire strijdkrachten te zenden, indien de Russische regeering niet in het verzoek om 'n wapenstilstand treedt? Bonar Law: Ik geloof van niet. Het zou goed zijn, als men niet van mij verwachlle d:u ik eenige bizonder- heden uit onze boodschap (aan Rus land) zal mededeelen. Die boodschap zal te gelegener tijd openbaar ge maakt worden. In antwoord op andere vragen over dezelfde kwestie gaf Bonar Law te verstaan, dat men goed zou doen, dat men afwachtte, of de Sowjet-regee ring den voorgestelden weg wilde be wandelen. De Daily Express meldt, dat het j Britsche garnizoen te Bagdad sedert drie dagen van de buitenwereld is I afgesloten. Volk«etunmlag ia Ooit- en West P. eisen. De uitslag van de volksstemm'ng is, dat op Duitsehland in Oost-Prui- i sen zijn uitgebracht 353655 en voor Polen 7408 st. en in West-Pru sen op Duitsehland 91634 en op Polen 7682 stemmen. De viering van den.Guldeneporonsho i in Vlaanderen. Heel het Vlaamsch'e land door zijn de Gulden Sporen-feesten met groote geestdrift gevierd. Op verscheidene plaatsen echter heeft bloed gevloeid. Te Antwerpen zelfs zijn onlusten van zeer ernstigen aard geweest. Zater dagavond reeds, niettegenstaande het verbod van den Antwerpschen bur gemeester, begaven een aantal leden van de frontpartij, na afloop van de betooging in de voorstad Berchem, zich naar de gevangenis in de Be gijnstraat te Antwerpen, waar de ac tivisten opgesloten zijn. Vlaamsche liederen werden gezongen en cr werd geroepen: amnestie! Onderwegjbot- sten de betoogers op de politie. Een politie agent werd gewond. Zondagochtend had te Antwerpen een betooging in de voorstad Bor- gerhout plaats. Duizenden en dui zenden deelnemers. Alles verliep in de beste orde. Op het Moorkensplein werd het woord gevoerd door Julius Hoste, zoon, die wees op de beteeke- nis van dezen dag, die niet gericht is tegen de Walen of Frankrijk, maar voor de vervlaamsching der Hooge- school te Gent, van het bestuur, het gerecht, het leger en Vlaanderen. Ook zette hij tot kalmte en tot een waar dige houding aan. Ondertusschen manifesteerden 15000 spoorwegbe dienden eveneens te Borgerhout. Des middags trachtten de betoogers in de stad te komen.. Zij slaagden daarin In de van Wesembeker- straat kwam het tot de -eerste bbtsing. Politie versperde den weg en vuurde op de Vlamingen, doch de groepen hervormden zich en trokken' door het hart van de stad naar de groote markt. De Vlaamrsche vlag werd op* den toren van de hoofdkerk gehe- schen. Wethouder Strauss, die met generaal Mahieu. de ordemaatregelen getroffen had, gal' bevel de markt schoon te vegen. Het onvermijdelijke gebeurde. De betogers boden weer stand. 12 agenten werden gewond, verscheidene vrij ernstig. De politie gebruikte haar vuurwapens. Ve,.- scheidene betoogers werden getrof fen; een hunner werd door een schot in de borst doodelijk gewond. Wethouder Strauss kwam in het gedrang. Hij vluchtte hals over kop het stadhuis binnen, doch zijn hooge •hoed blfeef in het blezit van de ma nifestanten. Gendarmerie, ter hulp geroepenveegde nu de markt schoon. De nïeuwe vlag van de front- wacht werd i/i beslag genomen. Ook de troepien kwanten er bij te past. Een bataljon bezette de Mei en de groote verkeerswegen De stad had het uitzicht van een vreemde bezet ting. De socialisten van hun kant richt ten het op de Groenplaats verboden concert op het balcon van 't nieuwe volkshuis op de Meir in. Van hand having van het verbod van den bur gemeester was hier geen sprake. Po litie en gendarmerie konden lijdelijk toezien. Ook later waren er nog relletjes in de Carnotstraat. Een bejaard man kreeg een sabelhouw over 't hoofd. De troepen werden door de bevol king toegejuicht en zouden vermoe delijk op de betoogers niet gevuurd hebben, 't Waren n cestal Vlaamsche soldaten. Aan den Koning en de voorzitters van Kamer en Senaat is een telegram gestuurd door de Vlamingen te Ant werpen Borgerhout en Deurne eischen die vervlaamsching van de fopenbare besturen en de Gentsche universiteit. Het Kamerlid van Cauwelaerf heeft den voorzitter der Kamer geschreven, dat hij de regeering wenscht te ondervragen naar de ge beurtenissen te Antwerpen. Alles bij elkaar zijn er een veertigtal gewon en een dertigtal arrestaties. Ook te Leuven werden een paar personen ingerekend en weigerde een politie-agent tegen de Vlamingen in te grijpen. Het feest in de open lucht is prachtig gelukt. Te Gent is het woord gevoerd door den socialist Huysmans, den liberaal Hans en den katholiek Depillecyn. Daarna optocht doof de stad. Geen incidenten. Te Brugge betooging van grootsch Rarafcrer. Op de Groote Markt werd de auto van Koning Albert, die in de IJzerstreek de onthulling van het monument voor de gesneuvelden bij gewoond had, door betoogers om ringd onder het geroep: In Vlaande ren Vlaamsch! Ook daar nam Huys mans het woord met een striemende rede tegen de amicxionisten en voor standers van een eenzijdig militair verbond met Frankrijk. Nederland werd toegejuicht door duizenden aan wezigen. Maes, Kamerlid van de Frontpartij, sprak na Huysmans. Te Brussel is Zondagavond op het kunstfeest in den Vlaamschen Schouw burg het oratorium kunstvisioen van Huilebroeck uitgevoerd met uitbun dig succes. Het oud-Kamerlid, dr. v. d. Perre voerde het woord. Na afloop betooging door de straten van Brussel. Ook hier waren alle optochten verboden. De politie trad nogal hardhandig op. De gen darmerie chargeerde op de Groote Markt en de omliggende straten. Vijf arrestatieswaaronder een onder officier. Het Vlaamsche huis op fdie Groote Markt werd op bevel der po litie ontruimd en gesloten. Tot na middernacht was het roerig in het centrum der stad. In den namiddag hadden een 500-tal leden van de Frontpartij met ontbloo'en hoofde verscheiden- malen rond de gevan geni> Sint-Gilles, bij Brussel, gewan deld, Vlaamsche liederen z'ngend en betoogend voor amnestie der politie ke gevangenen. Bloemt werden voor de opgesloten activisten afge geven. Ook te Halle, Vilvoorde, Boom en Aalst werd het sporenfeest met de meeste geestdrift door de heelc bevol king gevierd en moties der vervlaam sching van de Hooge-chool te Gent en de besturen aangenomen. Naar aanleiding van de onlusten te Antwerpen bij de Gulden Sporen- viering, welke geweten moeten wor sen aan het verbod van burgemees ter Jean Devos, heeft deze zijn ont slag ingediend. De toestand van een der gewonde Vlamingen, Vandereeck, wiens rech- terlong door een kogel is doorbbord, is hopeloos. De politieagent, die het schot loste, heeft een bezoek' aan het slachtoffer gebracht. BINNENLAND. Vraagt de merken: VERKOOP 's-GRAVENHAGE De Duitsche gezant, dr. Rozen, heeft met vacantia de residentie verlaten. Tijdens zijn af wezigheid berust de leiding van het Duitsche gezantschap bij den lega- tieraad, baron Von Reiswitz. Uit Stad en Provincie. Clrous Rvberti ZIERIKZEE. Het is lang geleden, dat wij in Zierikzee een circus had den, hetwelk op dien naam eenige aanspraak kon maken. Nu is er een verrezen en wel op de Bali. Van de Directie hadden wij een uitnoodiging tot bijwoning van de eerste voorstelling ontvangen, die gisterenavond gegeven is. Het circus was goed bezet. Een strijkje zorgde van uit de hoogte voor een aangename muzi kale afwisseling. 22 nummers, zegge twee-en-twintig nummers, prijkten op het programrha. Het publiek kan zich dus niet be klagen, dat het geen waar voor zijn geld kreeg. Maar men kan toch ook des Guten zu viel bekommen. Want het was omstreeks elf uur toen de voorstelling geëindigd was. Wat wij te zien kregen, was echter goed, voortreffelijk. Er werd prachtig gereden. Wij zagen paardendressuur, die in één woord bewonderingswaardig is. De rossinanten stapten en dansten op de maat der muziek, gingen recht op op twee pooten staan, knielden en gingen doodliggen, wanneer het be volen werd. Nu is dat wel niets nieuws. Wij hebben het meer gezien. Maar het wekt toch steeds onze verbazing. Een komische rij-scene was de zoo genaamde boer van Haarlem, die staande op het dravende paard zich' van de overtollige kleeding ontdeed en zich als een uitstekend rijder deed- kennen. Een jong meisje verrichtte met d(> grootste kalmte aan het trapezium voor de afwisseling duizelingwek kende toeren, die van haar lenigheid en haar vlugheid getuigden. De athleten te voet en te paard verdienden voor de krachttoeren,"die zij verricht hebben, de toejuichingen die hun geschonken werden. Nieuw was het rijden van een auto mobiel over de borst van een op den grondliggenden man met de ijzeren ribben. Een clown zorgde er voor, dat wij af en toe eens hartelijk konden- lachen. In het algemeen heeft de voorstel ling voldaan. Hedenavond paradevoorstelling, en morgenmiddag extra kinder- en ïami lie-voorstelling en 's avonds natuur lijk de gewone voorstelling. Waterscheppen. Bij Kon. Besl. van 10 dezer zijn benoemd in de provincie Zeeland tot gezworene van den Adriana Jo hanna polder, J. Kii> te Dreischor, tot gezworene van den polder Wes teren Ban van Schouwen, L. J Blom Le Haamstede, tot. gezworene van den Borrenbrood polder, X. van Sluis te Brouwershaven, tot gezworene van het Waterschap De Vrije Polders, onder Tholen, J. M- Wagemaker te Tholen, tot gezwore ne van liet Waterschap Oud-Vosse- meer C. W. Snijder te Oud-Vosse- meer, tot plaatsvervangend dijk graaf van den Nieuwen Veerpolder, V. M. Krepel te Nieuwerkerk, tot gezworene van liet Waterschap Gouw eve ei' en Zcl'kc, L. Koopman Cz. te Zierikzed. DREISCHOR. Door de aandeel houders der warmwaterroterij „Dreri schor" zijn in hunne inrichting aan- j gesteld: als rootbaas, P. v. d. Linde j W.Z., als werkman, Joh. de Bil Jstz. van Dreischor en als stokers F/. Ver* schuur en J. B. v. Beek van Zierikzee- f: BRUINISSE. Zaterdagavond werd in het hotel ?,Het Veerhuis" eene vergadering gehouden van de Ver een iging Schippers- en Visschers- belang." Na opening door den Voor zitter en voorlezing en goedkeuring der notulen werd medegedeeld,- fiat was ingekomen de beschikking van den Min. v. Fin. op het verzoek om ontheffing of reductie der pacht prijzen Daaruit bleek, dat geen af slag zal worden verleend, doch wel geoorloofd zal zijn de pacht in ter mijnen te betalen of de perceelen in tr geven, een en ander in overleg met het Bestuur der Visscherijen. De Voorzitter licht de beschikkeng nog nader toe. Deze deelt ook mede. dat in ver hand met den slechten verkoop der mosselen eene conferentie gehouden Is van afgevaardigden der verschil lende visscherijvereenigingen in deze provincie. In deze vergadering te Bergen op Zoom gehouden, wer den verschillende middelen ter ver betering van den handel besproken. Filippine wenschle coöperatie zoo als ook daar reeds geschiedt. Iedere visschersplaats zou afzonderlijk eene .coöperatie kunnen vormen, maar toch door onderling overleg in den Vorm van een federatie kunnen werken. De wenschelijkheid werd ook betoogd dat bij de concessies van perceelen meer gelijkheid werd betracht zoodat ieder daarvoor in aanmerking kon komen. De voorz. betreurt bet dat waar tot overleg was besloten, van uit Zierikzee aan den betrokken Min. eene audiëntie is verzocht en ver kregen, waarin het verzoek weid gedaan, dat 200.000 fon mosselen ge kocht zouden worden k 1 2.50 per ton. Dit verzoek zou in overweging worden genomen. Hij meent, dat waar besloten was gemeenschappelijk te handelen, niet pf2,onderlijk stappen gedaan moeten worden. Hij kon er echter bij mede deelen dat men dit nu in Zierikzee inzag. De wenschelijkheiri werd ver der bespraken verbetering te bren gen in de pacht betaling en wel in dier voege, dat betaald zou worden naar de opbrengst, maar toch niet meer dat de pacht anders zou be dragen. Het zou dan zoo geregeld moeten worden, dal ook de mosse len uil het noorden in hetzelfde ver band kwamen. Dc verschillende voordeden van een dergelijke rege ling werden jiaar voren gebracht, maar ook op enkele nadeelen gewe zen. Het bleek, dat de meestcn der aanwezige leden Voor pacht naar opbrengst waren. Ook werd de mogelijkheid bcspro- kan steun van de regeering te ver krijgen in den vorm van credjet evenals de b'oonik wee kers en I Hin ders. Waar cle vooruitzichten voor den mosselhandel zoo uiterst slecht wa ren, werd goedgevonden dat ver mindering of vrijdom van pacht nog met een der kamerleden zou be sproken worden, waartoe een der leden zich bereid verklaarde. SCHERPENISSE. Door de N.V. Zeeuwsche Voeder- cn Kunstmest handel v h. S. M. Boogerd te Mid delburg is voor een eerste kracht als hoofdcontroleur voor de bietencam pagne en verder voor doorloopende controle der magazijnen in verschil lende plaatsen uit 150 sollicitanten benoemd de heer H. P. Kleppe van hier. 8TAVBNI8SH In de Maandag alhier gehouden gemeenteraadsvergadering werd overeenkomstig eigen veiaoek, eervol ontslag verleend, aan den beer J. van Oost, als lid der Commissie, tot wering van sohoolv9rsnim, en in diens plaats- benoeuid de heer J> Gaakeer. Als leden van het college setters werden voor- gedragen, de periodiek aftredende hteren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1920 | | pagina 1